Eesti meistrivõistlused individuaalmälumängus 19.04.2003

Küsimused: Anne-Malle Hallik, Andres Kund, Kadri Steinbach

 

1.Kes oli kreeka unenäojumal, unejumal Hypnose poeg, kes ilmus inimestele mitmesuguste kujudena. Enamasti kujutati teda tiivulisena. Sama nime kannab ka kuulus arvutiprogramm.

 

2.Mis sõja lõpetas Panmunjomi vaherahu?

 

3.See Eesti kindral sündis 29.juuni 1878 Vastseliina vallas Võrumaal. Vanemate ümberasumise tõttu kasvas ja õppis Venemaal. 1899.a. lõpetas Pihkva reaalkooli ja astus Moskva sõjakooli, mille lõpetas 1901.a. Ohvitserina õppis mitmel pool Kaug-idas, võttis osa Vene-Jaapani sõjast. Staabiohvitserina sattus ta 1906.a. polgukohtu asjaajaja ametisse ning komandeeriti Peterburi sõjaväeakadeemiasse, mille lõpetas 1908 koos kapteniks ülendamisega. Järgnes teenistus Sankt-Peterburgi ja Omski sõjaväe ringkonnakohtu prokuratuuris.  Osales I Maailmasõjas. Ülendati 1917.a. koloneliks. Aleksander Koltšaki poolt ülendati 1919.a. kindralmajoriks ja määrati Lääne-Siberi sõjaväeringkonnakohtu liikmeks. Opteerus 1921.a. Eestisse peale Vabadussõja lõppu. Teenistusse võeti kolonelina, kuna Eesti valitsus ei tunnistanud vene valgete poolt antud auastmeid. 1922.a. märtsis määrati Sõjaväeringkonnakohtu ajutiseks liikmeks, pool aastat hiljem juba esimeheks. Oli lektor ka sõjaväeõiguse alal Sõjakoolis ja Kõrgemas Sõjakoolis. Suri 17.augustil 1926.a. Tema isik pole jätnud võibolla nähtavat jälge eesti sõjaõiguse ajalukku, kuid ilmselt on oluline, et esimestel rahuaastatel juhtis sõjakohtuametit tsaariajal hea hariduse saanud mees, kellel olid rikkalike erialaseid, poliitilisi ja elukogemusi. Teda kasutati tsaariajal tähtsate ja ulatuslike ülesannete täitmisel. Muuseas käis ta tsaari isikliku emissarina Buhhaara emiiri juures. Kes?

 

4.Mis maa rahvuskangelane on Bernardo O’Higgins?

 

5.Kes on see Sparta kuningas?  

         

6.Ta valiti pärast Jeesuse surma (liisuga) Juudas Iskarioti asemele 12.apostliks. Tegutses misjonärina Juudamaal ja Etioopias. Ehitustööliste ja puuseppade kaitsepühak. Hukati pea maharaiumise läbi. Tema mälestuspäev on 24.veebruar. Kes?

 

7. Kelle raamatust on järgmine katkend?

Papa sõitis sageli Stockholmi, kus „Reiseni“ hotelli ruumides peeti salajasi koosolekuid. Isegi mamma ei aimanud, et isa ettekanded ja analüüsid olukorrast Eestis toimusid Churchilli ülesandel. Punapäine šotlane McKibbin, kes oma soomlannast prouaga meie juures sagedaseks külaliseks oli, teenis tegelikult Briti salaluures. Kohtumistel, mis nägid välja vanade sõprade mõnusate koosviibimistena, kavandati agentide tegevust, mis sõja lõpu poole oli seotud eesti metsavendadega.

Papa elas korraga kahes maailmas ja kohandas ennast väsimatult uute oludega. Linnast koju jõudes vahetas ta korrektse linnaülikonna mullaga määrdunud sinise tööriietuse vastu ja läks kasvuhoonesse.(lk.665)

 

8. Ta sündis 1914.a. Mehhikos, õppis Rahvusülikoolis, kuid jättis selle 1936.a. pooleli ja läks Yucatani kolkasse abistama vaeste lapsi. 1937.a. võitles ta Hispaania kodusõjas vabariiklaste brigaadis, mida juhatas kolonelleitnant David Siqueiros. 1962.a nimetati ta Mehhiko suursaadikuks Indiasse, ent kui 1968.a. lasi Mehhiko valitsus olümpiamängude eel tappa 200 tudengist meeleavaldajat, astus ta protestiks tagasi. Suri 1998.a. Kes?

9.USA presidendi residents on teatavasti Valge Maja. Mis nime kannab USA asepresidendi residents, selle nimi langeb kokku ühe praeguse Euroopa peaministri nimega?

10.Tõlkige eesti keelde Rooma konsulite kõnede lõppsõnad, millega nad võimu oma järeltulijatele üle andsid: Feci, quod potui, faciant meliora potentes!

11. Kui kõrge mäe saaksime, kui liidaksime kokku Eesti 20 kõrgema mäetipu kõrgused?

+/- 20 m 2 punkti, +/- 100 1 punkt

12. Mis riik? Madalaim punkt 518 m, kõrgeim punkt Tavan Bogd Uul 4374 m, suurimad jõed Selenge ja Orhon, suurimad järved Hovd, Hjargas  ja Uvs. Riigi pindala on üle 1 miljoni ruutkilomeetri, suurimad linnad pealinna järel on Darhan ja Erdenet!

13.Kesk-Siberi kiltmaa kõrget loodeosa tuntakse ……mägismaa nime all. Kõrgeim tipp Kamen ulatub 1701 m, mägismaa on liigestatud sügavate orgudega. Mägismaa koosneb peamiselt trappidest(kihilised laavakatted). Madalamal kasvab lehiseid, kõrgemal on tundra, ruhiorgudes on hulk pikki kitsaid järvi. Kaevandatakse kivisütt ja polümetallilisi maake(vask, nickel, plaatina). Mis on selle mägismaa nimi?

14.See linn asub Põhja-Rein-Vestfaalis, Reini ja Wupperi ühinemiskohas,  Dhünni orus. Ta moodustati 1930a.  Schlebuschi, Rheindorfi, ja Steinbücheli külade ühinemisel Wiesdorfi linnaga. Riigi peamisi keemiatööstuse keskusi(Farbenfabriken Bayer AG; värvid, ravimid, taimekaisevahendid, keemilised kiudained, fotokemikaalid. Oma nime on ta saanud  keemiku (1804-1889) järgi. Linnas asub kuulus jalgpalliklubi. Mis linnast on jutt?

15.Muusikaküsimus

16. Need inimahvid elavad Kongo vihmametsades. Sarnaselt meile, inimestele, liiguvad nad eelistatult kahel jalal ja lõbustavad ennast tiheda seksuaalse läbikäimisega. Tegemist on arengupuul ühe inimesele kõige lähemal asuva liigiga. Nad on šimpansidest veidi väiksemad ja nende geneetiline kood kattub 98,5% ulatuses inimese omaga. Tänaseks on neid elus alla 10 000 isendi. Peamiseks eripäraks kõigi teiste primaatidega võrreldes on nende sotsiaalne struktuur. See on ühemõtteline matriarhaat. Suhted pannakse paika emaliinis. Gruppe juhivad emased.  Kes?

17.Ixodidae ehk ........ on ühtse kehaga lestalised. Isase pikkus on 2,5 mm, emase pikkus tervelt 4 mm. Nad on ajutised parasiidid, kes imevad verd igas arengujärgus, vaid täiskasvanud isased isendid EI ime verd. Nad kestuvad, talvituvad ja munevad maapinnal. Areng vältab 3-7 aastat, arengujärgud on muna, larv, nümf ja valmik. Selle lestalise eestikeelne nimi?

 

18. See taim kasvab leht- ja segametsades, muuhulgas ka Palmse mõisapargis, millel on mõlema biotoobi jooni. Ta on mitmeaastane rohttaim, mis harva kasvab kuni 30 cm kõrguseks, enamasti on madalam. Vars ja lehed on karekarvalised. Õied on algul roosad, hiljem sinivioletsed. Vili on pähklike, mis tavalisel metsaskäijal jääb märkamata. Ravimiks kasutatakse ürti, mis sisaldab mitmeid elemente(raud, kaalium, räni, jood), aga ka parkaineid(lima, karotiini, rutiini ja alkaloide). Kasutatud on seda isegi tuberkuloosi ravil, sest räni tugevdab immuunsussüsteemi. Selle taime preparaate sobib kasutada ka kõhulahtisuse, gastriidi, põie- ja neerupõletiku ning põiekivide vastu. Ürdipulber peatab verejooksu haavadest. Selle rohu tõmmist kasutatakse vere koguse ja kvaliteedi taastamiseks peale verejookse. Mis taim see on?

 

19. See kala on kujult peaaegu ümmargune. Ta on kõigist luukaladest kõige raskem – ta kaal võib ulatuda 2000 kiloni. Need kalad elavad kõigis troopilistes meredes. Ka oma marjatootlikkuselt on nad rekordilised – üks emaskala heidab vette 30 miljonit marjatera. Seda kala paistavad armastavat ka eesti ristsõnade koostajad. Mis kala?

 

20.Läti rahvuslind on linavästrik, kes on aga Leedu rahvuslind?

                                                                  

21.Kes on pildil?                                                  22.Kes on see helilooja?

 

 

                         

23.Kes on pildil? Teda on                                    24.Kes on pildil?

kehastatud eesti teatrilaval!

 

25.Muusikaküsimus

26.  Mis ooperist on jutt?  Ooperi libreto aluseks on setu rahvaballaad, mis jutustab noormehest, kes hea viljasaagi eest lubab kosida kalmust naise. Kuigi toonelased korduvalt meenutavad noormehele ta lubadust, naib viimane siiski hoopis elusa pruudi. Pulmaööl koju sõites jääb peigmehe vanker kalmuti juures kännustikku kinni. Toonelased nõuavad sõnamurdjalt tema elavat pruuti. Peigmees püüab end varanduse lubamisega lahti osta, kuid toonelased ei nõustu. Noormees lubab lõpuks toonelastele oma pruudi. Koju jõuab ta koolnuga vankris. Meeleheites surmab noormees enda koduõuel. Helilooja ja ooper!

27. See ansambel üks populaarseimaid USA hard-rock'i gruppe, loodi juba 1970. aastal.

Hoolimata oma vanusest, mis meestel juba poole sajandi ümber varieerub, on nad laval ikka nooruslikud. Peale ülipikka üritamist ja tegutsemist jõudis ansambel ka lõpuks USA edetabelite esikohale. See juhtus ligi kolmkümmend aastat peale ansambli loomist - 1998. aasta septembris; filmi "Armageddon" muusikast lugu "I Don't Want To Miss A Thing". USA-s püsis neli nädalat, kuid Inglise edetabeleis oli 4. kõrgeim positsioon. Uuel sajandil uue hooga - "Just Push Play" sai esimeseks. Ansamblit ootab aga ees neljanda tegutsemise aastakümne täitmine! Mis ansambel?

 

28.

 Ta pärisnimi oli John Uhler ............ III ja ta sünd Bostonis 8. veebruaril 1925 võiks olla osa mõnest ta komöödiast. Ta sündis liftis, kuna ta ema ei tahtnud alanud sünnitusest hoolimata jätta bridžilauda, sest kaart jooksis nii hästi.
Jõuka pagariäri juhataja poeg pääses õppima Harvardi eliitülikooli. Teise maailmasõja lõpu jõudis ta sõdida mereväes. Enne näitlejakarjääri teenis ta leiba klaverimängijana. Ta oli arvestatav pianist, andis välja koguni kaks plaati ning kirjutas veidi filmimuusikat.
Juba esimestest filmidest alates oli tal kindel ja veenev ampluaa. Tavaliselt mängis ta lihtsameelseid ja heasüdamlikke mehi, kes tekitavad tohutuid pahandusi just oma heade kavatsustega. Kusjuures oma ”heategudele” kulutavad nad maniakaalse energia.
Suure hulga filme tegi ta koos režissöör  Billy Wilderiga. Kes?

29.Kes on see maailmakuulus arhitekt?

 

30.Muusikaküsimus

 

31. Ta sai oma esimese paari uiske 1941.a. jõuluks. Kuigi poisi koolist vaba aeg kulus peamiselt klaverimängule, veetis ta laupäevased pärastlõunad kodulähedasel liuväljal New Jersey’s. Tema entusiasm mõjutas isa niipalju, et ta palkas pojale iluuisutamisõpetaja. Poisi esimene juhendaja oli optimismist kaugel:  „Temast ei saa

kunagi head iluuisutajat, isegi miljoni aasta pärast. Ta on liiga paks ja tal puudub koordinatsioon,“ ütles instruktor.

Jõud, rütm ja täpne liikumine tõid talle kaks olümpiakulda (1948,1952) ja viis maailmameistritiitlit(1948-1952). 21.veebruaril 1952.a. sooritas ta Oslo Bisleti staadionil esimese iluuisutajana võistlustel edukalt kolmekordse hüppe. Kellest on jutt?

 

32. Kellest on jutt:

Aastatel 1938-1952 tulnud Eesti ujumismeistriks 33 korda;

Eesti rekordite parandusi 30(sh. 8 teateujumises);

Kuulus 1937-40 ja 1945-52 Eesti ujumiskoondisse ning 1948 Eesti kergejõustikukoondisse;

Oli Eesti meistreid ka iluvõimlemise naiskonnaharjutuses 1949.

 

33.2000.a. Sydney olümpiamängudel said 7 riiki oma esimese suveolümpiamängude kuldmedali. Viis neist olid Azerbaidžaan, Mosambiik, Sloveenia, Kolumbia ja Usbekistan. Nimetage kaks ülejäänud riiki?

 

34. 29.05.augustil 1901.a. püstitas iirlane Peter O’Connor Dublinis fenomenaalse maailmarekordi kaugushüppes 7.61, mis püsis maailmarekordina 20 aastat. Mis aastani püsis see tulemus Iiri rahvusrekordina? +/- 10.a. 1 punkt!

 

35.Kes on pildil?

 

36. Austria kirjanik Christine Nöstlinger ja USA kunstnik-kirjanik Maurice Sendak on ühe kirjandusauhinna esimesed laureaadid. Kelle nime see auhind kannab?

 

37.Kui „Loomingu Raamatukogu“ 1957.a. ilmuma hakkas, oli selle esimese vihikus Vaime KABURI tõlgitud küsitava lühiproosavalimik „Elu suurelt maanteelt ja teisi jutte.“ Kirjutaja oli 50-aastasena 2 aastat varem meie hulgast lahkunud. See polnud küsitava autori esmakordne tutvustus eesti lugejatele, 1929.a. oli ilmunud Aspeli ja Vaniku tõlgitud teostevalimik, teadaolevalt viimane üllitati aga jälle „Loomingu Raamatukogu“ kaante vahel – „Taivalvaara näitleja“ Endel Mallese eestinduses 2001.a. Kes oli see kirjanik?

 

38.Üsna värskelt on ilmunud luuleraamatukene „MONACO“(pühendusega ühele selle riigikese printsessile!), selle kaht luuletus „Talvelõoke“ ja „Lapsemeelne mees“ võite lugeda. Selle raamatu autor on olnud ka Juhan Liivi nimelise luuleauhinna laureaat. Kes?

39.Mis teosest on see 2003.a. „Loomingu Raamatukogus“ ilmunud Arvo-Jürgen ALASE tõlgitud tekst?

 

40.Ta on Nobeli kirjanduspreemia laureaat (1947). Teda on meil tõlgitud ka Eesti ajal ("Vatikani keldrid" eesti keeles 1930) ja et tema looming on pälvinud Johannes Semperi ja Jaan Kaplinski tähelepanu. Esimese sulest ilmus 1929. a. kirjutis "................... stiili struktuur", teine aga eestindas 1969. a. suurmehe lühema raamatu "Halvasti aheldatud Prometheus" ("Loomingu Raamatukogu" nr. 48). Kes? +pilt

 

41. Keskaegse Tallinna treijate tsunfti pääsemiseks pidi taotleja esitama meistritöö, mis koosnes kolmest esemest: esimene oli treitud detailidest leentool ehk varbtool; teine ese oli kera 5-tollise läbimõõduga ja 7 võruga, kolmas ese oli kaunilt väljatreitud valgest puust.........., nõnda, et poleks näha ühtki rikutud kohta. Kui kaks esimest eset vajas tallinlane ehk eelkõige puhkamiseks, siis kolmas kuulus kindlalt töövahendite hulka. Mis oli treijate tsunfti meistritöö kolmas kohustuslik ese?

 

42. 09.detsembril 1968(varsti 35.a. tagasi) demonstreeris ameerika elektriinsener ja leidur Douglas ENGELBERT maailma esimest .............................. . Tänapäeval ei suuda enamus meist oma elu ilma selle väikese esemeta ette kujutada. Mis leiutis see oli?

 

43. 1500.a. enne Kristust olevat vanad kreeklased inimkonnale kinkinud klepshüdra –nimelise leiutise. Milleks seda kasutati?

 

44. Enne Suure Prantsuse Revolutsiooni algust  (1785) leiutas inglise vaimulik Edmund Cartwright midagi, mis omas majandusharus sünnitas ka revolutsiooni. Mille ta leiutas?

 

45.Kes on pildil?

 

46. Mis aasta:

India ja Pakistan sõlmivad Taškendis rahukokkuleppe;

Briti Guyana omandab iseseisvuse Guajaana nime all;

Ränk üleujutus Firenzes, mille tagajärjel renessansikultuuri keskus on 2-meetrilise veekihiga kaetud;

Vormel 1 maailmameistrivõistlustel võidab tšempionitiitli austraallane Jack Brabham;

Andrei Tarkovskil valmib „Andrei RubljoV“

Raimond Kaugverilt ilmub „Nelikümmend küünalt“

 

47. See usuvool (usk) põhineb kõikide religioonide lätteks oleva ainujumala kummardamisel. Selle usu sümbol on üheksaharuline täht, mis kujutab usundite ühtekuuluvust. ........ paluvad jumalat kodudes ja palvemajades. Nende tähtsaim palvela on Iisraelis Haifas asuv Maailmakeskus. Küsime usuvoolu nimetust?

 

48.Leidke ühine nimetaja Tallinnas tegutsenud organisatsioonidele?

„Zur Bruderliebe“ (1777-1788), „Zu den drei Streithääbern“(1778-1820), „Die Hoffnung der Unschuld“ (1787-1789), „Kalevipoeg“ 1926-1940?

 

49. 1612–13 vaatles seda planeeti kolmel korral Galileo Galilei, kuid pidas teda täheks.
25. VIII 1989 jõudis temani juurde USA kosmoseaparaat Voyager 2, möödus sellest 4950 km kauguselt, saatis Maale esimesed lähifotod ja avastas tal rõngad. Välimine rõngas, mille heledad osakaared on Liberte, Egalite and Fraternite ehk Vabadus, Võrdsus ja Vendlus, kannab Adamsi nime, järgmine rõngas on nimetu, seejärel on Leverrier ning Galle.
Selle planeedi vesiniku- ja heeliumiatmosfääris puhuvad Päikesesüsteemi kõige tugevamad tuuled, hooti kuni 2000 km/h. Hiljuti on teadlased oletanud, et tema kuumas ja tihedas atmosfääris võivad tekkida teemandid.

 

50.Kes on pildil?

 

Vastused

1.Morpheus                                                                                  

2.Korea sõda 1950-1953

3.Gustav Kunnos

4.Tšiili

5.Leonidas

6.Mattias

7.Käbi Laretei

8.Octavio Paz

9.Blair House

10.“Tegin(kõik), mis võisin; kes suudavad tehku paremini“

11.5751 m  5731-5771 2 punkti, 5651-5851 1 punkt

12.Mongoolia

13.Putorana mägismaa

14.Leverkusen

15. Schubert (“Lõpetamata sümfoonia”)

16.Bonobod e. Kääbusšimpansid

17.Puuk

18.Kopsurohi(pulmonaria officinalis)

19.Kuukala

20.Valge toonekurg

21.Juri Andropov

22.Antonio Salieri

23.Jorma Ollila

24.Amerigo Vespucci

25. Dagö

26.Artur Lemba „Kalmuneid“

27.“Aerosmith“

28.Jack Lemmon

29.Eero Saarinen

30. Arvo Pärt

31.Richard(Dick) Button

32.Nora Neuman-Kutti

33.Läti(Igors Vihrovs), Kameruni jalgpallimeeskond

34.1990.a.   1980-2000 1 punkt

35.Ferenc Puskas

36.Astrid Lindgren

37.Pentti Haanpää(1905-1955)

38.Priidu Beier

39. Viikingid Vinlandis Eirikr Punase saaga ja Gröönlaste saaga

40.Andre Gide

41.Vokk

42.Arvutihiir

43.Veekell

44.Kudumismasina(aurujõul töötava)

45.Ferdinand de Lesseps

46.1966.a.

47.Baha’i

48.Vabamüürlaste loožid

49.Neptuun

50.Boris Karloff

 

Lisaküsimused:

 

1.Ta on sündinud 1887.a. Tallinnas ja surnud 1967.a. New Hampshires. Eesti päritoluga saksa-ameerika psühholoog, geštaltpsühholoogia rajajaid. Oli professor 1921 Göttingenis, aastast 1922 Berliinis8ühtlasi Berliini Ülikooli Psühholoogiainstituudi director) ja aastast 1935 USA-s. Tema uuringuid inimahvide kujundliku mõtlemise kohta peetakse klassikalisteks. Teosed: „Die physischen Gestalten in Ruhe und im stationären Zustand“(1920), The Mentality of Apes“ (1925), „Gestalt Psychology“ (1929), ja „Dynamics in Psychology“ (1940). Kes?

 

2.Me tunneme Tuudur Vettikut eelkõige heliloojana ning koorijuhina. Vähem teatakse Vettikut aga kui sõnaosavat värsiseppa. Kelle kohta on ta kirjutanud:

 

………. on Mulgist Tartu tullu,

eluaig om Tartun ollu.

Ta om Tartun takti löönu,

vandunu ja vassi joonu,

„Oma saare“ meile annu,

„Mulgimaale“ nime pannu,

Laulupidu puldin ollu,

toredasti toime tullu,

loomisrõõmu, -tuska tunnu,

„Kosjasõidu“, valmis tennu,

nägulapäivigi nännu –

Manalaje äkki lännu.

 

3.Enne küsisime Blair House kohta, nüüd küsime Bush House kohta. Londonis asuv Bush House on ühe maailmakuulsa firma peakorter. Mis firma?

 

Vastused:

  1. Wolfgang Köhler
  2. Juhan Simm
  3. BBC