Viigilahutusküsimus:

 

 

 

VASTUS

 

A

Kuningas George V suri. Edward VIII sai kuningaks ja astus tagasi. George VI sai kuningaks.

 

 

 

B

Arnold Rüütel valiti Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimeheks.

 

 

 

C

Nõukogude Liit tagastas Soomele Porkkala. Karjala-Soome NSV muudeti ANSV-ks. Urho Kaleva Kekkonen sai Soome presidendiks.

 

 

 

D

Ilmus Lennart Meri „Hõbevalge” – raamat tuulest ja muinasluulest. Osmussaarel värises maa.

 

 

 

E

Viimane tsoonidevaheline turniir males. Petrosjani, Kerest ja Gellerit süüdistati omavahelistes kokkuleppeviikides; Keres kaotas eelviimases voorus Benkole ja jäi taas eemale tiitlimatšist.

 

 

 

F

Challengeri astronaudid Bruce McCandless ja Robert Lee Stewart viibisid julgestustrossita avakosmoses.

 

 

 

G

Kinolinale jõudsid Armageddon ja Godzilla; igaveseks lahkusid Akira Kurosawa ja Frank Sinatra

 

 

 

H

Kokku tulid Def Leppard, Whitesnake, Dire Straits. Arvo Pärdilt ilmus „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”.

 

 

 

 

 

 

 

 

KOKKU

 

 

 

1

Katolikus kirikukalendris on 31. detsember pühendatud 31.dets. 335 surnud paavstile, kes legendi kohaselt ravis leeprast terveks keiser Konstantinuse, ristis ta ja sai vastutasuks „Konstantinuse kingituse” – keisriga võrdse võimu Roomas, samal ajal kui keiser ise kolis Konstantinoopolisse. Kuidas oli paavsti nimi? Teine sellenimeline paavst – esimene prantslane selles ametis, õpetlasena tuntud Gerbert d’Aurillac – valitses 999-1003.

 

 

2

Dardanellide väina nimetati vanas Kreekas teisiti – tütarlapse järgi, kes teel Kolchisesse lendava kuldse jäära haardest sinna väina kukkus ja uppus. Jäärast sai Kuldvillak. Mis oli tüdruku nimi (on üsna levinud ka tänapäeva Eestis)?

 

 

3

3. aprillil 1917 saabus Petrogradi Lenin ja kuulutas Soome vaksalis proletariaadi diktatuuri algust. Samal ajal jõudsid pagulassotsialistid ka Eestisse. Üks neist pidas 6. mail „Estonias” oma hiilgava programmkõne. Ta deklareeris, et „Vene revolutsioon peab äratama terve revolutsioonide rea kogu maailmas – Saksamaal, Inglismaal, Prantsusmaal... Tunnustagem, et pole „seaduslikku”, „mõistlikku” ja „elutarka” revolutsiooni, vaid on hiiglavulkaanilised plahvatused, marulised hood ja tormilised rebenemised...” Marie Under saatis kõnelejale luulevormis „Tänu tulemast!” Kes kõneles?

 

 

4

Muistses Egiptuses nimetati tarkadeks ehk tarkpeadeks teadjamehi, kes täitsid kahte tingimust. Esiteks pidid nad olema riigi teenistuses. Teine tingimus oli aga selline, mille järgi poleks targa nimetust välja teeninud ei Sokrates, Aristoteles või Pythagoras ega ka Leonardo da Vinci, Isaac Newton või Albert Einstein. Milline oli targa või tarkpea teine tunnus?

 

 

5

Hiljuti maeti ümber üks Kodusõja-aegne kindral, tuues ta säilmed Hiina linnast Harbiinist üle Irkutski lähedale, kus ta 1920.a. kopsupõletikku suri. Legendaarseks on muutunud selle kindrali korpuste ohvitserisalkade ”psühholoogiline rünnak”, s.t. vaenlase vastu minek paraadvormis, täies pikkuses ja vastu tulistamata. On arvatud, et see kindral oli eesti päritolu. Kes?

 

 

6

Kes on see 68 aastat troonil istunud mees?

 

7

Maailma eri keelsete Wikipediate seas möödus eestikeelne hiljuti artiklite arvult cebuano-keelsest. Millises riigis räägitakse cebuano (tuntud ka segboanon'i) keelt? [emakeelseid ca 20 miljonit, teise keelena veel 11 miljonit]. Praegu on eesti ja cebuano keelsed Wikipediad artiklite arvult 31. ja 32. kohal.

 

 

8

Jorge Cauas (1975-77), Sergio de Castro (1977-82) ja Hernan Büchi (1985-89) on nimetatud aastail pidanud üht ministriametit. Kõik nad on tuntud kui ”Chicago poisid”. Mis riigi ministrid?

 

 

9

See mees pidas oma kõrget ametit 8 USA presidendi ajal aastail 1924-1972, kuni oma surmani. Kes on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Millise riigi uus pealinn on alates 6. novembrist 2005 Naypyidaw (ka Naypydaw ja Nay Pyi Taw)?

 

 

11

Ühe riigi valitsus otsustas viia pealinna Vene mereväe suurtükkide laskeulatusest välja. Uue pealinna kavandas arhitekt Burley Griffin tehisjärve kahele kaldale. Linna peamiseks vaatamisväärsuseks ongi 1988. aastal valminud moodsa disainiga uus parlamendihoone, mille lipuvarras olevat maailma suurim roostevabast terasest konstruktsioon. Kohalike keeles tähendab linna nimi kohtumispaika. Mis linn?

 

 

12

Selle riigi hümn põhineb XVIII sajandist pärineval heliteosel. Sõnad kirjutas 1947. aastal poetess Paula Preradovic ning just see laul valiti 30 finalisti seast rahvushümniks. Nimetage see riik ja muusika autor.

 

 

13

Mis järv [8264 km²]? Selles järves asub kahe tegevvulkaaniga Ometepe saar [276 km²] umbes 35000 elanikuga. Ometepe saar on maailma kõrgeim järvesaar [1578 m üle järveveepinna]. Piraadid (ka Drake) olid järvel sagedased ''külalised'' kuni 17. sajandi teisel pooleni.

 

 

14

13.jaanuaril 2007 kell 16.16 kohaliku aja järgi vallutasid esimesed eestlased Antarktika kõrgeima mäe, 4892 m kõrguse Vinsoni tipu. Paraku unustati traditsioonikohane riigilipp viimasesse baaslaagrisse. Millise lipu heiskasid eestlased Antarktika kõrgeima mäe tippu?

 

 

15

Vene rubladest igaüks on pühendatud teatud linnale: 5 - Novgorod, 10 - Krasnojarsk, 50 - Peterburi, 100 - Moskva, 500 - Arhangelsk, 1000 – Jaroslavl. Hiljuti käibele tulnud 5000-rublane on pühendatud linnale, mis on oma nime saanud maadeavastajalt, kes selle ala 1650-ndail aastail Venemaaga liitis. Tänaseks ligi 600 tuh. elanikuga linn asub 30 km kaugusel Venemaa piirist. Kogu linn paikneb jõe idakaldal; üle jõe pääseb vaid praamiga või mööda raudteed. Mis linn?

 

 

 

16

Selle kaitseala kõige silmapaistvamat pinnavormi nimetatakse ka Karuaugu mägedeks. Suurimad absoluutsed kõrgused küünivad 125 meetrini. Tuntumad seljakud on Riistamägi, Tammemägi, Valgeristimägi, Sadulamägi, Linnamägi, Tornimägi, Kuresöödi mägi ja Mustakatku mägi. Kalevipoja hobuse magamisaset nimetatakse Aukude auguks, sinna aga, kus hundid ta maha murdsid, tekkis Maksa-auk. Kaunimaks järveks kaitsealal loetakse Sinijärve. Nimetage kaitseala.

 

 

17

Tallinnas elab veidi üle 30%, Riias 32%, Brazzaville`is 36%, Reykjavikis 39%, Paramaribos 45%, Jerevanis 49% riigi elanikest. Ühe Eestist poole väiksema riigi pealinnas koos eeslinnadega elab erinevail andmeil kuni 77% elanikest. See riik ja tema pealinn kannavad sama nime. Millist?

 

 

18

Muna saar on pindalalt natuke väiksem kui Saaremaa, aga suurem kui Hiiumaa. Saare keskuse nimeks on Raha. Saarel asuvad Kuku neem, Lipu sadam-asula, Kolaka asula, Kontu küla. Saare lähemaks naabriks on Hari pisisaareke. Kus riigis asub nii Muna kui Raha ning kõik need teised toredad kohad?

 

 

19

Seda nime kannavad nii esimene Eesti vabamüürlaste loož kui lasteaed Jõhvis, kartulisort, tänavad Tallinnas, Võrus, Kadrinas ja mujal. Sellenimelisel veefestivalil 2005 avas president Rüütel Mustvee-Omedu laevaliini. Mis nimi?

 

20

Kihnlane sõitn valge märaga üle mere Pärnuse. Meri oln pagusi täis ja valge kukkn vette. Kihnu Einn mõtlen, et aega küll oo, pann ohjaotsa jala alla, et valge põhja ei vao, ja isi hakkan piibu peale tuld raiuma. Kui piip põlemas, põle va mära enam kõrvagi liigutan. Einn kiskun kelgu kaldale ja jätn valge merepaose, kellest siis pisikesed valge lihaga kalad sigin. Tollepärast olle ka neil hoboseliha hais juures.

See lõheliste hulka kuuluv kala käib veebruaris-märtsis massiliselt Pärnu vetes kudemas. Mis kala?

 

21

Need oravlaste sugukonda kuuluvad loomad elavad maa-alustes urgudes. Suvel söövad nad ohtrasti rohtu, lehti ja puuvilja ning lähevad rasva, et talvel urus tihedalt külg külje kõrval unne suikuda. Euroopas elab üksainus liik Marmota marmota.
Mis loomad?

 

22

Blatella germanica on pärit Lõuna-Aasiast, 17. sajandil jõudis Euroopasse. Venelased kutsuvad teda preislaseks, sakslased venelaseks või prantslaseks, hispaania keeles cucaracha. Eestikeelne nimi on vene laensõna. Lemmikloomapoodides on müüa kuni 8 cm pikkused Madagaskari ***-d, kes tekitavad meeldivaid helisid. Kellest on jutt?

 

23

Ta oskas rääkida seitsmes erinevas keeles, kuid kirjutada mitte üheski. Siiski ilmus tal 1955.a. New York'is James Ramsey Ullman'i abil kirjapandud raamat. 1960.a. ilmus see ka eesti keeles. Kes (1914-1986)?

 

24

Hispaaniakeelne sõna arribada tähendab üldiselt saabumist ehk päralejõudmist. La Arribada nime all peetakse iga-aastast festivali Hispaania läänerannikul Bayonas, tähistamaks Ameerika-ekspeditsiooni tagasijõudmist 1493.a. Oma eriline tähendus on arribada´l teatud loomade elus, tähistades nende massilist kogunemist paljunemiskohta. Mis loomad?

 

25

Mis aastal ja mis linnas toimunud taliolümpiamängudel jäi Norra esimest (ja seni ka viimast) korda kuldmedalita? Samadel mängudel sai Soome meeste hokikoondis esimese medali.

 

 

26

Pildil on üks kolmest kaitsjast, kes on pälvinud Kuldse Jalgpalli – Franz Beckenbaueri ja Fabio Cannavaro kõrval. Juhtus see aastal 1996. Ta on olnud edukas ka treenerina: Dortmundi Borussia võitis tema juhendamisel Saksamaa meistritiitli aastal 2002. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

Kes kergejõustiklastest valiti viimati Eesti parimaks naissportlaseks? See oli aastal 1998.

 

 

28

Torino maleolümpial juhtus esmakordselt pärast 1950. aastat, et NSV Liit või Venemaa ei jõudnud medalile. Hiina ja USA ees võitis meeskond, kelle kõigi liikmete perekonnanimed lõpevad ühe ja sama tähega. Mis riik?

 

 

29

Selle spordiala üheks suunanäitajaks võib pidada Lemsalu apteekri poja Theodor Gehlhaari (1805-1871) joonistatud pilti, kus ta kujutas eestlasi selle alaga tegelemas. Järgmine oluline samm astuti aga 1993 ja selle tegi Pärnu mees Ado Kosk. Selle ala tipptulemused kuuluvad Andrus Aasamäele (7.02 m) ja Kätlin Kinkile (5.94 m). Mis ala?

 

 

30

Üleilmne jalgpalliühendus FIFA asutati Pariisis 21.mail 1904 7 riigi esindajad. Prantsusmaad, Hollandit, Belgiat, Taanit, Rootsit ja Šveitsi esindasid rahvuslikud jalgpalliorganisatsioonid, ühte riiki aga jalgpalliklubi, mis teise nime all ka tänapäeval maailmas tippude hulgas. Nimetage see tippklubi (tänapäeva nimega).

 

 

31

Mis esemetega on tegemist?

 

 

32

Nikolai Polikarpovi konstrueeritud tuntuim mudel nägi ilmavalgust 1928.a. Kuni 1950-ndate alguseni toodeti neid üle 40 000 – veel 2007.a. seisuga rohkem kui ühtki muud teatud seadeldise mudelit. Kuidas oli mudeli nimi (tuntud on ta kahe ametliku nime ja ühe hüüdnime all; nimetage ükskõik milline neist).

 

 

33

Prantsusmaa 1789, Soome 1858, Hispaania 1924, Portugal 1928, Gibraltar 1929, Tšehhoslovakkia 1939, Ungari 1941, Panama 1943, Argentina 1945, Uruguai 1945, Filipiinid 1946, Korea 1946, Hiina 1946, Belize 1961, Kamerun 1961, Etioopia 1964, Gambia 1965, Bahrein 1967, Rootsi 1967, Island 1968, Myanmar 1970, Sierra Leone 1971 - jne... Kokku on neid maid neljakümne ringis, viimased kolmkümmend aastat pole aga nimekirja lisa toonud. Mis nimekiri?

 

 

34

Selle 1949.a. asutatud autofirma embleemil on skorpion. Firma tegeles peamiselt seeriaautode (Fiat, Alfa Romeo, Simca, Porsche jt) sportversioonide loomisega. 1971 toimus ühinemine Fiatiga ja firmast sai Fiati rallispordiga tegelev osakond. Aastast 2007 on firma nimi autotööstuses tagasi: Genfi autonäitusel demonstreeriti sportautot, mille nimele Fiat Grande Punto neljandana liitub küsitava firma nimi. Mis firma?

 

35

Luxuria – Gula – Avaritia – Acedia – Ira – Invidia – Superbia. Mida tähendab see sõnade rida?

 

 

36

Kes on helilooja? Selle oma tuntuima valsi kirjutas ta aastal 1902, pärast 12-aastast teenistust erinevate sõjaväeorkestrite juhina.

 

 

 

 

37

Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Kirjanike Liidu liige, kõrgharidusega keraamik, tegevus-kunstnik. Kirjutanud
Uno Naissoo rockooperi ''Squirrel'' libreto ja laulutekstid. Avaldanud
4 luulekogu ja tekstikogumiku „Tulemasin”. Loonud 4 lühifilmi (rahvastuudios ''Dvigatel''). Pildil on tema keraamilised „Tuletantsijad”. Kes on autor?

 

 

 

38

Saksa jutukangelased Maks ja Moorits on läinud kirjanduslukku oma ulakustega. Nende viimane ulakus seisnes selles, et pärast viljaaita varjule pugemist hakkasid nad viljakottidesse auke lõikama. Taluperemees Mecke aga avastas pahategijad, toppis nad kotti ja viis veskisse, kus Maks ja Moorits jahvatatakse sõredaks jahuks. Mis selle jahuga edasi juhtub?

 

 

39

Eesti Raadio kuldmikrofoni on pälvinud kolm naist. Neist kaks on raadiohääled Helgi Erilaid ja Riina Eentalu. Kolmas on Eesti Raadio palgal juba aastast 1970, kuid tuntud eelkõige siiski tänu tegevusele väljaspool raadiomaja. Aastast 2006 on ta Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse ordeni laureaat. Kes?

 

 

40

Talle meeldis kõige enam maalida vene loodust ja ta tegi seda erilisel lüürilisel viisil. Oma eeskujudeks pidas ta Savrassovit ja Polenovit, kelle juures õnnestus tal ka õppida. Kirjatööd ta aga lausa vihkas. Siiski on teada vähemalt üks tema poolt kirjutatud ajaleheartikkel - nekroloog oma suurima eeskuju ja õpetaja Aleksei Savrassovi (1830-1897) surma puhul. Küsitav kunstnik ise elas aastail 1860-1900. Kes?

 

 

41

Filmis ''Jan Uuspõld läheb Tartusse'' mängib Jan Uuspõld iseennast. Ka August Kitzberg kirjutas näidendi, kus üks Karksi-Nuia elanik mängis korduvalt laval iseennast. Tõsi küll, näidendi pealkirjas olev nimi erines ühe tähe võrra mehe õigest perekonnanimest. Kuidas oli mehe õige nimi?

 

 

42

See muusik sai 1990-ndail tuntuks ühe ansambli lauljana, sellest ajast kuulete ka üht pala. Aastal 2006 andis ta välja oma esimese sooloalbumi „Eraser”, millelt on pärit see joonistus. Nimetage laulja.

 

43

Oma tuntuima kehastaja Anthony Hopkinsi suu läbi on see kirjanik Th.Harrise tegelane öelnud: „Kui niikuinii sööma peab, siis miks mitte süüa pahasid?” Ilmavalgust nägi see tegelane raamatus „Punane draakon” (1981), filmiversioonid 1986 ja 2002, vastavalt Brian Coxi ja Hopkinsi kehastuses. Kellest on jutt?

 

 

44

Kes? Ta on õppinud Moskvas kinematograafia instituudis. Tema suurtöö, nelja-tunnine mängufilm, on valminud Eessaare Aadu teose aineil. Ta on teinud dokumentaalfilmid ,,Eelkäija'' Viktor Kingissepast (tegelikult aga Eesti revolutsio-nääride traagikast) ning ''Pööripäev'' Eesti 1939-40.a. sündmustest, tegeliku pealkirjaga ''Inimmassid ajaloo mängukannina''.

 

 

45

See film jutustab kahest vennast, kellest üks on autist või õigemini savant, kel on mingil kitsal alal lausa geniaalsed võimed, muidu aga ei tule endaga kuidagi toime. Ta ei saa isegi aru, mille jaoks on maailmas raha olemas. Filmi peategelase prototüübiks oli Kim Peek, kelle juures käis Dustin Hofmann mitmeid kordi osasse sisseelamist õppimas. Teise venna osas mängis samuti tuntud tegija – Tom Cruise. Mis film?

 

 

46

Kes on see näitleja, Panso preemia laureaat aastast 2002? Kolmeaastaselt oli ta laval Vanemuise etenduses „Ma langesin esimesel sõjasuvel”. Hiljem tulid Mowgli ja üks omanimeline peaosa. Täiskasvanuna on kehastanud Tootsi, Pygmalioni, Mati Unti. Alates 2006.a. kuulub NO99 koosseisu.

 

47

Etioopias on ta tuntud Makeda ja islamimaailmas Bilqis´i nime all, piiblis aga tema nime ei kohta. Ta on üheks peategelaseks Händeli ja Gounod` ooperites, teda on kehastanud Betty Blythe, Gina Lollobrigida, Halle Berry jt. Kellest on jutt?

 

 

48

Seda sümfooniat oodati, et pidulikult tähistada suurt triumfi. Paraku valmistas helilooja võimudele ja ametlikule kriitikale pettumuse. Kerge ja rõõmus, vaevalt 23 minutit kestev helitöö polnud nende meelest sugugi triumfi vääriline. Nimetage helilooja.

 

 

 

A

1936

E

1962

A

B

1983

F

1984

A

C

1956

G

1998

A

D

1976

H

1977

A

 

1

Silvester

A

2

Helle

A

3

Friedebert Tuglas

A

4

kõrge vanus (vähemalt 110 aastat)

T

5

Vladimir Kappel

T

6

Franz Joseph I, Austria-Ungari keiser 1848-1916

A

7

Filipiinid

E

8

Tšiili – rahandusministrid, “majandusime” edendajad

A

9

John Edgar Hoover, FBI direktor

E+A

10

Myanmar

E

11

Canberra

A

12

Austria / W.A.Mozart

T

13

Nicaragua järv

E

14

Tallinki firma lipp

T

15

Habarovsk

A

16

Neeruti

T

17

Djibouti

T+A

18

Indoneesia

T

19

Kalevipoeg

T+A

20

meritint

A

21

ümiseja (Euroopas Alpi ümiseja)

A

22

prussakad

E

23

Tenzing Norgay

E

24

merikilpkonnad

T

25

1988 Calgary

J

26

Matthias Sammer

A

27

Jane Salumäe

A

28

Armeenia

A

29

üle võlli kiikumine

T

30

Real Madrid

T

31

naastud

E

32

lennuk Po-2 ehk U-2 ehk Kukuruznik

A

33

üleminek vasakpoolselt liiklemiselt parempoolsele

E

34

Abarth

A

35

seitse surmapattu (kiim, õgardlus, omandihimu, tujutus, vihapidamine, kadedus, alpus)

T

36

Franz Lehar

A

37

Jaan Paavle

E+A

38

möldri pardid sõid ära

T

39

Anne Erm

A

40

Isaak Levitan

T

41

Jaan Tõhk

E

42

Thom Yorke (laulis ansamblis „Radiohead“)

A

43

Hannibal Lecter

A

44

Vladimir-Georg Karassev-Orgusaar

E

45

Vihmamees

T

46

Rasmus Kaljujärv

A

47

Seeba kuninganna

T

48

Dmitri Šostakovitš (9. sümfoonia)

A

 

T – Tenno Sivadi                 J – Jaan Lomp

E – Enn Kauber                  A – Aare Olander