EESTI INDIVIDUAALSED MEISTRIVÕISTLUSED 2006

(Küsimused: T.Vahter; O.Põder; H.Raivet; R.Põder; Artur Tirul)

 

1. Küsitava Akadi valitseja valitsemisaeg oli u. 2334-2279 e.Kr. Teda on nimetatud “nelja maailmajao valitsejaks“ ning peetud üheks esimeseks impeeriumiloojaks ajaloos, samuti esimeseks valitsejaks kelle nimele lisatud austav nimetus “Suur“. Tema vallutuste hulka kuulusid Mesopotaamia, osa Süüriast ja Väike-Aasiast ning Eelam. Sama nime kandis ka 722-705 e.Kr. valitsenud Assüüria kuningas (... II).

            Sargon I 'The Great', King of Sumer and Akkad ca. 2334-2279 b.c.

2. 1558. aastal andis Ivan IV Julm ühele vene kaupmeeste ja töösturite, hiljem aadliseisusesse tõstetud perekonnale “omandiõiguse“ Siberile kontinendi koloniaalse hõivamise kohustusega. Euroopale märkamatult algas inimkonna ajaloo üks suurimaid vallutusaktsioone. Suguvõsa omas kaugeleulatuvaid eesõigusi ning omandas suuri rikkusi. Nad organiseerisid ataman Jermaki sõjaretke 1581–84, mis valmistas ette Siberi khaaniriigi vallutamist. Peeter I ajal perekonna eesõigused tühistati, kuid hiljem on mitmed selle suguvõsa liikmed etendanud silmapaistvat osa Venemaa avalikus elus. Mis suguvõsast on jutt ?

3. Esimese maailmasõja vallapäästmise ettekäändeks oli teatavasti Austria-Ungari troonipärija Franz Ferdinandi mõrvamine Sarajevos. Ent juba aastaid enne seda olid kahe peamise vaenupoole: Saksamaa ja Prantsusmaa vahelised suhted pehmelt öeldes jahedad. Sõda oleks võinud lahvatada juba varem: ühe riigi “jagamise“ pärast. Esimene kriis oli 1905. a. (kriisi lahendamiseks korraldati Hispaanias 1906. a. koguni Algecirase konverents), teine 1911. a., kui Saksamaa saatis küsitava riigi ühe sadama lähistele kahuripaadi “Panther“. Mis riigi pärast jageleti ?    

4. Nimetage isik, kes on pärast Siberi-aastaid mälestustes kirja pannud sellised read: “...Sidepaati meie evakueerimiseks Rootsi ei ilmunud. Puise randa kogunenud rahvas läks laiali, kuna Nõukogude väed lähenesid. Mina läksin läbi vee ühele saarele olukorda selgitama. Seal kuulsin, et järgmisel saarel on ETK inimesi, kel lootus korda seada mõni paat, kuna neil olevat kaasas paadimootor. Kuid püsiva meretuule tõttu oli vesi kõrge, mis ei võimaldanud jalgsi läbi mere minna... Otsustasin Puisesse tagasi minna. Seal selgus, et rand oli juba Nõukogude sõjaväelaste poolt okupeeritud. Minu sumadanid olid nende poolt ära viidud. Küla vahel minnes lasti minu sihis mõned paugud seljatagant. Kui ma peatusin, tuli mu juurde üks vene keelt rääkiv ohvitser ja nõudis mult taskukella, öeldes, et seda on tal vaja. Andsin ka keti, kuid seda ta ei võtnud.”

5. Pariisi peatänav Champs-Élysées on umbes 3 km. pikk sirge lõik, mis ühendab idas asuva Concorde´i väljaku läänes asuva Charles de Gaulle´i väljakuga. Tänava mõlemas otsas asuvad kaks tuntud vaatamisväärsust, mis seisavad seal 19. saj.-st. Nimetage need !

 

6. Pildil olev riigipea läks noorelt tööle kohalikku Coca-Cola esindusse ja töötas seal muuhulgas autojuhina, hiljem aga asus juhtima selles riigis ja regioonis kogu limpsifirmat. Kuue aasta eest ametisse valitud mees peab lahkuma käesoleval aastal, sest seadused ei võimalda tema tagasivalimist. President oli algul väga populaarne, aga juba 2001. aastal tabas teda nn Toallagate ehk Rätikuskandaal, sest presidendi residentsi oli ostetud ca 5000 krooni eest rätikuid. Kes on see suure riigi president (mehe nimi) ?

 

7. Kus käibivad sellised rahatähed?

 

8. Alfred, Robert ja Ludwig Nobel asutasid 1879. aastal ühes praeguseks iseseisvunud riigi pealinnas “Nobeli vendade kompanii”, mis hakkas seal tegelema naftatootmisega ja sai peagi üheks oma aja suurimaks naftafirmaks. Kuigi Alfred oli peamine aktsionär, tegelesid sisulise tööga rohkem tema vennad. Pärast Alfredi surma 1896. aastal läks suurem osa seal teenitud naftarahast Nobeli fondi loomiseks. Nimetage see riik, kus Nobelid naftat tootsid või poolsaarel asuv pealinn, kus elab umbes kolm miljonit elanikku. Tollased naftaleiukohad olid näiteks Ramana ja Bibi Heibat.

9. President riigipeana on Ameerika Ühendriikidest imporditud traditsioon. USA eeskujul võtsid esimesena selle üle 19. sajandi esimesel poolel iseseisvunud Ladina-Ameerika riigid. Millised olid aga kaks esimest väljaspool Ameerikat asuvat riiki (asuvad erinevates maailmajagudes), kes riigipeana viisid sisse presidendi institutsiooni ? (mõlemad ühel ja samal aastal – 1848)

10. Mida valmistab see oma alal Euroopa suurim tehas (asub Pärnus, 300 töötajat, tehas kuulub Rapala kontserni, ärinimi Eestis on Rapala Eesti AS) ?

 

 

11. Tema looduslik elukeskkond asub Uus-Guineas ja Austraalias, peamiseks toiduks on puudelt langenud viljad, samuti seened, limused ja konnad. Arvatav eluaeg 40-50 aastat. Tegu on jaanalinnu ja emu järel kolmandaks suurima lennuvõimetu linnuga. Suuremad isendid on emased, kes võivad kaaluda 50-60 kilogrammi. Küsitavat loetakse ka üheks kõige ohtlikumaks linnuks maailmas, sest oma terava keskmise varbaga, mis on enam kui 10 cm pikk, on nad võimelised kallaletungija tapma.

 

12. Teatavasti jagunevad imetajad kahte suurde alamklassi: ürgimetajad (Prototheria) ja eluspoegijad imetajad (Theria). Ürgimetajad moodustavad ühe seltsi (Monotremata). Kuidas seda seltsi eesti keeles nimetatakse ? Vihjeks olgu öeldud, et ürgimetajate hulka kuulub üks liik nokkloomi ja 4 liiki sipelgasiile.

13. Kosmeetikafirma Garnier reklaamib oma ingveri ja kirsiekstrakti sisaldavat kortsudevastast kreemi (mis olevat nii võimas, et see 15 päevaga sügavamadki kortsud hävitab) ühe koeratõu abil, kellel on loomupäraselt vägagi kortsus nahk. Kuidas on selle koeratõu nimi ?

 

14. Mis kala on kujutatud Narva vapil ? Lad.k. Thymallus thymallus. Haruldane vääriskala, kelle püük Eestis on aastaringselt keelatud. Kõige rohkem on teda Narva, vähem ka Ahja ja Piusa jões ning piiratud hulgal vähestes Põhja-Eesti jõgedes.

15. Küsitav on tuntud ja Eestis tavaline ravimtaim Verbascum thapsus. On kaheaastane ühekojaline rohttaim püstise varre ja tugeva sammasjuurestikuga.

Tal arvatakse olevat võimas vägi paljude haiguste vastu, eriti aga igasuguste üleloomulikest jõududest tulnud hädade vastu: ta aitavat kõrvaldada tagajärgi, mis on tekkinud nõidusest, pahast silmast, kurjast sõnast jne. On tarvitatud peamiselt köha ja hingamisteede põletike, ka neeru- ja põiehaiguste korral. Kuulub nn. “rinnatee” koostisse. Huvitava rohu saab värskeid lehti pudruks hõõrudes. Sellega saab ravida haavu ja ohatisi, samuti haudunud varbavahesid. Samal eesmärgil võib peale määrida ka lehtedest tehtud teed.

16. 1856. a. võttis USA Kongress vastu seaduse (“The … Islands Act”), mis sätestas, et iga Ühendriikide kodanik, kes avastab … selliselt saarelt, kaljult või madalikult, mis ei ole ühegi teise riigi või riigi kodaniku valduses, võib rahumeelsete vahenditega okupeerida nimetatud saare, kalju või madaliku, misjärel selle kuuluvus läheb üle USA-le. Sel viisil omandas USA üle 50 saare. Praeguseks on nendest USA valdusesse jäänud Bakeri, Jarvis’i, Howlandi saared, Kingman Reef ning Johnsoni ja Midway atollid. Mille väärtusliku leidmine andis õiguse saari USA omadeks kuulutada, ehk mis sõna sobib punktiiri asemele ?

 

17. Fifty-fifty küsimus. Kumb lipp kuulub Bahreinile ja kumb Katarile ?

 

            Flag of Qatar     Flag of Bahrain

 

                                       a)                                                         b)

 

18. Kuninganna Maudi maa on u. 2,5 miljoni km2 suurune maa-ala Antarktikas, lisaks on Antarktikas ka Kuninganna Maudi mäed, Kanada-Arktika saarestikus asub aga Kuninganna Maudi laht. Millise riigi kuninganna oli Maud, kelle järgi need kohad on oma nime saanud ?

 

19. Läänest piirab seda Golfi hoovus, põhjast Põhja-Atlandi hoovus, idast Kanaari hoovus ning lõunast Põhja-Atlandi Ekvatoriaalne hoovus. Millega on tegemist ?

 

20. Viimane teadaolev supervulkaani purse toimus umbes 73 000 aastat tagasi. Selle tulemusena paiskus atmosfääri 2800 km3 vulkaanilist materjali, hävis hulgaliselt taime- ja loomaliike ning vulkaani kaldeerasse tekkis 100 km. pikkune ning 30 km. laiune Toba järv, mille järgi purse on ka oma nime saanud. Arvatakse isegi, et selle tagajärjel hukkus suurem osa inimkonnast ning ellu jäi vaid mõni tuhat inimest (!). Kus asub Toba järv, ehk kus nimetatud vulkaanipurse toimus ? Riigi eest 1 punkt, täpsema asukoha eest (kuna riik on pindalalt päris suur) 2 punkti.   

 

21. Mida teevad töömehed sellel fotol? Samas lõi kaasa ka Juhan Smuul.  

 

22. Küsime konkreetset numbrit. Täpselt niipalju oli “Sõrmuste Isandas” kokku võlusõrmuseid. Ameerika presidentide puhul räägitakse selle numbriga seotud needusest, mis kestis Ronald Reaganini. Seda numbrit kannab Mendelejevi tabelis element kaltsium. Samal aastanumbril suri Tiberiuse varasem naine Vipsania Agrippina. Abi võib olla ka heast nägemisest.

 

23. 1970-ndatel aastatel ja hiljemgi eksportisid soomlased Nõukogude Liitu tooteid, mis kandsid nime Lenina. Paraku venelased ei saanud aru, et tootel pole midagi pistmist V.I. Leniniga ning kaebasid, et tegu on mõnitamisega. Arvestades toodet, võis ehk tõesti pisut kahelda tagamõttes, aga tegelikult oli see siiski puhas kokkusattumus. Millise tollal defitsiitse tootega oli Lenina puhul tegu?

 

24. See on Haiiti ja teiste Kariibi mere saarte mustanahalise elanikkonna rahvalik usund, mis on tekkinud peamiselt Aafrikast pärit orjade hulgas. Katoliku kirikule omase pühakutekultuse asemel domineerib Aafrika hingedeusk. Preestrid korraldavad vaimudega suhtlemise keerulisi rituaale, osaletakse riitustes. Kuidas seda usundit kutsutakse ? Lisavihjeks võib öelda, et eve keeles tähendabki usundi nimetus vaimu.

 

25. Helilooja ?

 

26. Millisest filosoofist on jutt ? Tema sulest on pärit käsikirjad “Jeesuse elu” (1795), “Kristliku religiooni positiivsus” (1795-96) ning traktaat “Kristluse vaim ja selle saatus” (1799). 1801. aastal kaitses ta väitekirja teemal “Planeetide tiirlemisest”. Tema vastased esitasid teravaid vastuväiteid põhjusel, et samal ajal kui ... tõestas oma töös, nagu oleks mõttetu otsida Marsi ja Jupiteri vahel taevakehi, oli itaalia õpetlane Piazzi vaid mõni kuu enne väitekirja kaitsmist avastanud Marsi ja Jupiteri vahel Cerese.

 

27. Kes on see kauaaegne Praha, Grazi, Freibergi ja Viini ülikooli professor (1773- 1839), kes uuris mineraalide erinevaid omadusi ?

             

 

Vihje: CaSO4 . 2H2O = 2

 

28. 1952. aastal koostas USA arst Virginia Apgar põhimõtted nn. Apgari indeksi määramiseks. Apgar on ka esitähtede lühend inglisekeelsetest sõnadest välimus, pulss, grimass, aktiivsus, hingamine. Apgari arv on number nullist kümneni, kus 0 on kriitiline ja tulemus üle 7 on hea. Millal või kelle puhul määratakse Apgari arvu ? Meetodit kasutatakse ka Eestis viimasel ajal üha sagedamini.

 

29. Seda üht vanimat tuntud keemilist elementi (metalli) peeti “peaaegu hõbedaks”. Alkeemikud arvasid, et üht metalli on võimalik muuta teiseks. Hõbedat leiti sageli maagis … alt. Usuti, et küsitav element oli jõudnud kõige kaugemale hõbedaks muundumise protsessis. Seega, kui kaevurid sattusid …soonele, pidid nad nukralt tõdema: “oleme jõudnud kohale liiga vara”. Mis metallist on jutt ?

 

30. Mõnda aega tavatseti asteroididele panna vaid naiste nimesid. Esimene asteroid, mis sai nime mehe järgi, oli 1858. aastal avastatud 54 Alexandra (seegi feminiinne versioon nimest). Kelle järgi ta oma nime sai  ? Isik külastas aastal 1829. a. Tartut (sh Tartu Ülikooli).

 

31. Küsitav kultuurtaim on andnud nime kuulsale Vana-Rooma riigimehele (106-43 e.Kr.), sest pärimuse järgi olevat ühe tema esivanema ninal olnud selle vilja kujuline mügarik. Rikkalikult E-vitamiini sisaldavaid vilju süüakse tervel kujul näiteks salatites, pressitakse pasteedilaadseks vürtsidega maitsestatud määrdeks (hummus) või jahvatatakse jahuks, raskematel aegadel on sellest valmistatud ka ersatskohvi. Maitselt meenutab uba, Eestis müüakse tavaliselt konserveeritult.

 

32. E-ainete nimekirjas kannab küsitav numbrit E 441, koostiselt on tegemist kollageeni lõhustumisel saadud ainega. Enamasti on see maitsetu ja lõhnatu ning töötlemata ei sööda, Eestisse imporditakse peamiselt Rootsist ja Lätist. Ainet saab toota mitmel moel, Eestis müüdavast on suur osa toodetud seanahast. Vastavalt euronormidele tuleks toidupoes müüdavale pakendile lisada märge: “Inimtoiduks ettenähtud...”.

 

33. Euroopas on kolm registreeritud bränditootmise piirkonda, millest kaks asuvad Prantsusmaal ja üks asub Hispaanias. Tuntuim prantsuse brändi on loomulikult konjak (Cognaci järgi), aga tegelikult on see mitu sajandit hilisem toode kui teine prantsuse brändi, mille tootmine on analoogne, aga seda lihtsalt ei destilleerita teistkordselt. Nimetage see vanim prantsuse brändi ja teiseks Hispaania analoog, mida toodetakse Andaluusias.

 

34. Sellele toidule on šoti poeet Robert Burns pühendanud oma luulelise pöördumise. Valmistatakse seda lamba sisikonnast, kõik tõmmatakse ühe ropsuga välja ja hakitakse peeneks – ning lisatakse kaerapuder, sibulad ja must pipar. Täidis keedetakse lambamaos (seda ei sööda), siis jahutatakse ja serveeritakse kaalikapudruga. Rändav ja raamatuid kirjutav ameerika kokk Anthony Bourdain on seda toitu iseloomustanud: ”Piprane, kuum ja liha maitsega. Miski ei meenutanud siseorganeid: polnud maksa mõrkjat või rupskite märja koera maiku ega salapäraseid krõmpse”. Kui siia lisada, et tänavuse Oscarite jagamise juures oli ka üks selle toidu nimega inimene, siis kuidas on selle toidu nimi ?

 

35. Ansambel ?

 

36. Soome jäi äsjastel Torino olümpiamängudel teatavasti kuldmedalita. Mis alal tuli aga Torinos olümpiavõitjaks mees nimega Mika Hannula ?

37. Läti Olümpiakomitee taastati 20.11.1988, Leedu Olümpiakomitee 11. detsembril 1988.a. Eesti Olümpiakomitee taastati teatavasti 1989.a. 14. jaanuaril Eesti Olümpiaspordi konverentsil. Teised endised liiduvabariigid pidid oma olümpiakomiteed looma – nii loodi 9.10.1989.a. Gruusia Olümpiakomitee. Kes sai GOK-i esimeseks presidendiks ?

38. Pildil on mees, kes alles hiljuti oli üks tuntumaid jalgpallikohtunikke maailmas Pierluigi Collina kõrval. See rootslane töötab argipäeviti kindlustusagendina ja on vilistanud kõigil olulisematel turniiridel, tähtsamatest mängudest võiks mainida EM-i finaali Prantsusmaa ja Itaalia vahel aastal 2000. 2004. aastal vilistas ta Meistrite Liigas Roma ja Kiievi mängu, kui teda tabas publikust visatud välgumihkel ja Romale määrati selle eest 0-3 kaotus. Möödunud aastal teatas aga küsitav mees ootamatult kohtunikuametist loobumisest, sest tema peret oli tõsiselt ähvardatud – ilmselt oli see seotud Chelsea mängija Didier Drogba platsilt minemasaatmisega. Kes on see nüüdseks

endine kohtunik ?

  

39. Millise riigi jalgpallikoondise eest on väravaid löönud muuhulgas ka järgnevad mängijad ? David Zdrilic (20 tk.), Eddie Krncevic (17), Billy Vojtek (13), Branko Buljevic (11), Tony Popovic, Josip Skoko (8), Mehmet Durakovic (6), Bobby Despotovski, Ante Milicic, Ned Zelic (5), Zarko Odzakov (4), Mile Sterjovski (3), Vic Bozanic, Vlado Bozinovski, Doug Utjesenovic (2).

40. Kes on see 18-aastane Tallinna koolitüdruk ? Veebruaris tõusis ta 1.90-ga Eesti naiste kõrgushüpperekordi kaasomanikuks ning mõneks ajaks ka maailma juuniorite edetabeli liidriks. Tema soontes voolab eesti, gruusia, ukraina ja vene verd, tema isa Viktor on pärit Abhaasiast, Salme külast.   

           

 

 

41. Kirjanik ? (eluaastad 1828-1905) Eesti keeles on temalt ilmunud nt. romaan “Michael Strogoff” (“Keisri käskjalg” e. “Tsaari kuller”)

42. Ühe kirjandusteose faabula on järgmine:. Pangaametnik Maksim Rodovkin on Peterburis tööl Aleksei Babanovi pangas ja armub viimase tütresse. Pangahärra ei taha oma tütart anda vaesele ametnikule, kuid viimasel õnnestub saada teada võistleva panga plaanid ja sõlmida hea tehing Londoni Johnsoni pangaga, kes on nõus võtma Maksimi osanikuks, kui ta peaks abielluma Babanovi tütrega. Kõik lõpeb taibukale noormehele õnnelikult. Milline kirjanik ja mis on teose pealkiri ? (Küsimus on pühendatud ühele tänasele osavõtjale.)

43. John Donne oli aastatel 1572-1631 elanud inglise kirjanik (poeet). Tuntuks on ta eeskätt saanud ühe oma tsitaadi poolest. Osa tsitaadist moodustab ühe 1940. aastal ilmunud maailmakuulsa kirjandusteose pealkirja (eesti keeles avaldatud 1970). Nimetage see Nobeli preemiaga pärjatud autori kirjandusteos ! (või tsitaadi kandvad sõnad)

44. Küsitav kirjanik on sündinud 1943. aastal Sri Lankal, aga maailm tunneb teda eelkõige Kanada autorina. Tema neljast romaanist on kahtlemata tuntuim see, mille filmiversioon pälvis 9 Oscarit. Nimetage kirjanik ja raamat !            

           

45. 1857. aastal saabus Charles Dickensile külaline, keda tolle sõbrad kutsusid “Kaelkirjakuks” tema ebaproportsionaalselt pikkade jäsemete pärast. Külaline jäi Dickensi juurde viieks nädalaks ja kui ta viimaks lahkus, pani Dickens majas üles sildi: “…viibis siin toas viis nädalat – mis meie perele tundus terve IGAVIKUNA!” Kes oli see kuulus tüütu külaline ?

 

46. Seda armeenia päritolu Vene näitlejat ja lavastajat võib pidada ühe Vene režiikoolkonna rajajaks. Ta otsis teatraalse ja psühholoogilise teatri sünteesi, mida nimetas “fantastiliseks realismiks”. Alates 1913. aastast juhatas ta omanimelist stuudiot, millest 1926.a. kasvas välja temanimeline teater. Eluaastad 1883-1922. Kes?

           

47. See Hollywoodi superstaar töötas nooruses Uus-Guineas valitsuse järelevalveametniku, istanduste ülevaataja ja kullaotsijana, tööde vaheajal pühendus ta täiuslike rindade otsiskelule kohalike pärismaalastest kaunitaride hulgas. Filmilinal kehastas ta peamiselt romantilisi mõõgakangelasi. Alles karjääri ja elu lõpuaastatel – kui hakkas juba tunda andma tema tormilise elukäigu (liialdamine alkoholiga, kaklused jmt.) mõju organismile – hakkas ta saama rolle, mis nõudsid suuremat näitlejameisterlikkust (näiteks alkohoolikute mängimine: Hemingway järgi vändatud filmis “The Sun Also Rises” (1957) ja oma kunagise joomasõbrast kolleegi John Barrymore’i kehastamine 1958. a. filmis “Too Much, Too Soon”). Kes oli see kireva elukäiguga näitleja ?

48. Maailma suurim filmitootja ei ole teatavasti mitte Hollywood USA-s, vaid India filmitööstuse keskus Bollywood (nimi tuleneb asukohast, Bombay linnast). Küllaltki palju filme (hiilgeaegadel üle 100 aastas) toodetakse ka ühes teises Aasia riigis asuvas Lollywoodis. Mis linnas (või riigis) see asub ? (Linn 2 p., riik 1 p.)

49. Küsitav digitaalse animatsiooni (CGI) stuudio asutati 1985. aastal Californias. Tuntumad kassahittidest filmid: “A Bug’s Life” (1998), “Toy Story” (1995), “Toy Story 2” (1999), “Monsters Inc.” (“Kollide kompanii”) (2001), “Finding Nemo” (“Kalapoeg Nemo”) (2003), “The Incredibles” (“Imelised”) (2004). Selle juht on IT-ärimees Steve Jobs. Käesoleva aasta jaanuaris omandas stuudio Disney. 

50. Kes on see paar ? (foto on aastast 1963)

 

 

 

51. Kunstnik ?

                                                 

 

52. Küsitav kunstnik on maetud Saaremaale Kudjape surnuaiale ja Kuressaares peab tema majamuuseumi kunstniku tütar Liina Waller. Kes on see pallaslane ?

 

 

53. Hollandi õigusteoreetikul Hugo Grotiusel ja prantsuse filosoofil René Descartes´il on midagi ootamatut ühist – nimelt surma osas. Kuueaastase vahega haigestusid mõlemad kopsupõletikku ja surid, kui olid külastanud sama valitsejat, kellega nad olid olnud pikalt kirjavahetuses. Kes oli see kaunitest kunstidest huvitatud valitseja, keda kutsuti “Põhjala Minervaks” ?

 

54. Näete üht Rembrandti maali. Räägitakse, et üks Sitsiilia aristokraat oli tellinud küsitava mehe Y portree, kuna ta maalil kujutatud isikut väga austas. Rembrandti oli parajasti rahahädas, kuid nii sündis üks tema meistriteos. Ta kujutab küsitavat kodanlase riietuses tuues ta nii kunstniku kaasaega. Lisaks küsitavale on sinna kiviskulptuuri kujul liigutanud küsitava suure eeskuju, geniaalse X. Kes on Y ja X Rembrandti maalilt ?

55. Küsitavat peetakse radikaalse vene intelligentsi isaks. Puškin aga ütles tema kohta nii: “…-s kajastus kogu tema sajandi prantsuse filosoofia: Voltaire’i skeptitsism, Rousseau filantroopia, Diderot’ ja Raynali poliitiline künism; kuid seda kõike kohmakal ja moonutatud kujul, nii nagu kõik asjad kõverpeeglis vildakalt paistavad. Ta on tõeline poolharituse esindaja.” Tuntuima teose eest mõisteti küsitav surma, kuid otsus asendati hiljem Siberisse saatmisega.

 

 

56. Alates 1968. aastast, kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) hakkas olümpiamängudel regulaarselt dopingukontrolle läbi viima, on vaid ühed suveolümpiamängud lõppenud nii, et registreeritud pole ühtegi dopingujuhtumit. Millised olümpiamängud ?

 

57. Näete kvartsi kõige ilusamat ja hinnatumat erimit, mida tundsid juba vanad egiptlased, etruskid ja vanad roomlased, seda kirjeldas ka Plinius Vanem. Keskajal omistati kivile maagilist jõudu, näiteks kaitses ta purju jäämise eest. Milline tume-, hele- ja ka punakasvioletne Brasiilia jm. leiukohtadest leitav kivim ? (kõvadus 7, tihedus 2,63-2,65, värvus tingitud rauaioonide lisanditest).

 

58. USA osariigid on saanud oma nime peamiselt indiaanikeelsete sõnade või isikute järgi. Nime andnud isikud on peamiselt olnud valitsejad, kuid üks osariik on saanud nime härra Thomas Westi järgi – täpsemini öeldes tema tiitlinime järgi, sest West oli inglise parun … . Oxfordis õppinud noormees maabus USA rannikul 1610. aastal, sõdis pärismaalastega ja oli saanud Londoni Virginia kompaniilt “tellimuse” röövida nende lapsi. Inglismaale naastes avaldas raamatu Virginast. 1618. aastal sõitis Thomas West uuesti Virginiasse, kuid suri ookeani ületamisel. Tema järgi said nime osariik, jõgi ja indiaanlaste hõim. Osariik on üks USA väiksemaid nii pindala kui rahvaarvu poolest, suurim linn on Wilmington kõigest 72.000 elanikuga. Nimetage see osariik !

 

59. Milline koht on saanud nime Dr. Ernst Gräfenbergi järgi (1881-1957) ? See nimi läks laiemalt käibele 1980. aastatel ligi kolmkümmend aastat vana artikli järgi ja praegu ei möödu vist nädalatki, ilma et mõni väljaanne seda paika otsida ei soovitaks. Palju on vaieldud selle olemasolu ja asukoha üle, ühtset teaduslikku seisukohta ei ole. Kuigi temast sai küsitava “ristiisa”, siis tegelikult Gräfenberg oma uurimuses suures osas hoopis lükkas hilisema arusaama ümber.

 

60. Ansambel ?

 

VASTUSED

 

1. Sargon                                                                 OP

2. Stroganovid                                                         AT

3. Maroko                                                               OP

4. Otto Tief                                                             TV

5. Triumfikaar; Luxori obelisk                                TV

6. Vicente Fox (Mehhiko president)                       TV

7. Šotimaa (Šoti naelad)                                          TV

8. Bakuu, Aserbaidžaanis                                       TV

9. Prantsusmaa, Libeeria                                         OP

10. lante (kalapüügiks)                                            HR

11. kaasuar                                                              TV

12. ainupilulised                                                      HR

13. šarpei (shar pei)                                                HR

14. harjus e. ärn e. hõrnas e. hõbeforell                   TV

15. üheksavägine                                                     HR

16. guaano                                                               OP

17. a) Katar; b) Bahrein                                          OP

18. Norra                                                                 OP

19. Sargasso meri                                                    OP

20. Sumatra saar (Indoneesia)                                 OP

21. L.Koidula väljakaevamine 1946                        TV

22. 20                                                                      TV

23. mähkmed                                                           TV

24. voodoo                                                              HR

25. Johann Sebastian Bach                                      OP

26. Georg Wilhelm Friedrich Hegel                         OP                                                                          

27. Friedrich Mohs                                                 HR

28. vastsündinute puhul,nn “sünnihinne”              TV

29. vismut                                                               OP

30. Alexander von Humboldt                                  OP, RP

31. kikerhernes e. nuut e. põishernes                      TV

32. želatiin                                                              TV

33. Jerez (heeres) ja Armagnac (armanjakk)           TV

34. Haggis                                                               HR

35. Moloko                                                             TV

36. Jäähoki                                                              OP

37. Nona Gaprindašvili                                           HR

38. Anders Frisk                                                     TV

39. Austraalia                                                          OP

40. Viktoria Leks                                                    TV, OP

41. Jules Verne                                                        RP                                          

42. Eduard Vilde; “Kuda saada miljonäriks”           HR

43. “Kellele lüüakse hingekella”                              RP

44. Michael Ondaatje; “Inglise patsient”                TV

45. Hans Christian Andersen                                  TV

46. Jevgeni Vahtangov                                            HR

47. Errol Flynn                                                       OP

48. Lahore (Pakistan)                                              OP

49. Pixar                                                                  OP

50. Bob Dylan & Joan Baez                                   OP

51. Anthony van Dyck                                           TV

52. Erik Haamer                                                      HR

53. Kristiina (Vaasa)                                               TV

54. Homeros ja Aristoteles                                     HR

55. Aleksandr Radištšev                                         TV

56. Moskva 1980                                                    OP

57. ametüst                                                             HR

58. Delaware (parun De la Warr)                            TV

59. G-punkt                                                            TV

60. The Beach Boys                                               OP