EESTI MEISTRIVÕISTLUSED ÜKSIKMÄLUMÄNGUS. Tallinnas 30.04.2005. 

Küsimused:  Toomas Lokk, Marko Siil, Tenno Sivadi.

 

1.      Tavaliselt sportmängude klubid ei kanna ajalooliste isikute nimesid. Nagu mitmel puhul, on erandiks Venemaa. Arvatavasti on kõigile teada oleva Spartacuse järgi nime saanud loendamatud “Spartakid”. Venemaa Professionaalse Hokiliiga (PHL) Superliigas teeb kaasa meeskond, mis kannab ühe ajaloolise isiku nime. See mees sündis 1752. aastal. 1773 võeti sõjaväkke ja saadeti Pugatšovi vastu sõdima, läks aga viimase poole üle. 1774. aasta lõpus võeti kinni ja saadeti 14.10.1775 eluaegsele sunnitööle ühte merekindlusesse. Suri 07.10.1800 (mõnedel andmetel 08.10.1800). Kes on see hokiklubile nime andnud ajalooline isik?

 

2.      Selle saare pindala on 4821 km2 ja sellel elab umbes miljon inimest. Mis saar?

Map

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.      Seda ametimeest peeti Lääne-Sudaanis nagu preestreidki kuningate ja pealikute lemmikuks, ta omas eelistatud seisundit. Põhja-Aafrikas oli ta aga kardetud ja vihatud paaria. Alamasse kasti arvati ta ka Tiibetis. Samas kuulus ta burjaatide juures jällegi kõrgemasse ühiskonnaklassi – selle ameti esindaja vabastati maksudest ja teda peeti jumalaga suguluses olevaks. Mongoolia darxat tähendab selle ameti esindajat rüütliseisuses. Eesti peetakse seda ametimeest esimeseks kutseliseks käsitööliseks. Mis ametimehega on tegu?

 

4.      Küsitav kirjanik on sündinud 15.03.1967 Tallinnas arstide perekonnas, lõpetas 1985. aastal Tallinna 3. KK bioloogia erialal, 1985-87 õppis TÜ-s bioloogiat, hiljem ka usuteadust. Samuti on ta täiendanud end Eesti Muusikaakadeemia dramaturgiaseminaris. Trükis debüteeris ajakirja “Pioneer” võistluse “Kirjandussündmus 1976” laureaadina, pidev kirjanduslik tegevus algas   1988. aastal ajakirjas “Vikerkaar” ilmunud novelliga “Järelejõudmine”. Tuntumatest töödest nimetagem fragmentaarset lühiromaani “Ikka veel Bagdadis” (1996), samuti novellikogu “Krutsiaania” (1996), kogumikku “Hobune eikusagilt” (2002). Küsitav oli koos Margus Kasterpalu ja Ilmar Raagiga lavastuse “Viimne võttepäev” (1998) autoreid. “Loomingu”aastapreemia (1996),  F. Tuglase novelliauhind 1997. Kes?

 

5.      Hulljulgete kauboide kodumaaks loetakse teatavasti Põhja-Ameerikat, kuigi neid leidub mujalgi. Sõna-sõnalt võiks seda tõlkida kui „lehmapoiss“. Oma „lehmapoiss“ on olemas aga ka ungarlastel. Nemad teda kauboiks küll ei nimeta. Meie jaoks ei ole see ungari “lehmapoiss” või “lehmakarjus” mitte inimene, vaid sootuks midagi/kedagi muud. Selle muu kohta ütlevad ungarlased ise kas “pörkött” või “.....leves”. Kuidas kõlab see ungarlaste „lehmapoiss“ eesti keeles?

 

6.      Kellest on jutt? Kuningast kujur, kes ei tahtnud tülikatest naistest midagi teada ning lõi endale elevandiluust kuju, mis oli kaunim kui ükski elav tütarlaps. Ta armus sellesse, suudles seda ning tegi sellele väikesi kingitusi – ja ühel päeval, Aphrodite pidustustel, palus ta jumalannalt tagasihoidlikult endale elukaaslast, kes sarnaneks tema armastatud kujuga. Kui kujur koju naases ning suudles taas oma skulptuuri, muutus see jumalanna väe läbi elusaks ning üheksa kuud hiljem sai kujur temalt tütre nimega Paphos. Nimetatud tegelaskuju on andnud ainest Franz von Suppe operetile ja Frederic Loewe muusikalile.

 

7.      Küsitava organistsiooni loomise üleskutsele, mis avaldati ajalehes “Pärnu Kommunist” 27.05.1988, oli alla kirjutanud  Internatsionaalse ühtsuse ja kõigi rahvaste vendluse kaitse keskuse” nimel  keegi tundmatu insener Vladimir Dombrovski. Asutamiskonverents toimus sama aasta 16. augustil. Milline organisatsioon nii sündis?

 

8.      Rohkem kui veerand sajandi jooksul, aastast 1900 kuni surmani aastal 1926, ilmus tema nimi iga päev suurte tähtedega laotud ajalehepealkirjades. Üha uuesti võttis ta vastu võimatuna tunduvaid väljakutseid ja võitis need näiliselt üleloomulikuna tunduvate võimete abil. Ta vabastas end Scotland Yardi käeraudadest, nagu oleks tegu veniva kummipaelaga; ühegi vangikongi lukk ei suutnud teda kinni hoida kauem kui paar hetke. Teda imetles kogu maailm ja politseinikud tundsid siirast rõõmu, et ta ei olnud valinud kuritegelikku teed.  Selline tulevane imemees sündis 06.04.1874 Budapestis rabi Weissi perekonnas. Poisile anti sündides nimeks Ehrich. Aastal 1878 kolis perekond USAsse, Michigani osariigis asuvasse Appletoni. Kellest on jutt?

 

9.      Kes on pildil olev 06.03.1947 Portlandis (Oregoni osariik) sündinud “revolutsionäär”? Pilt on tehtud 18.12.1998 Lausanne’is.

     

 

10.  Laulab kuulsate vanemate laps. Kes?

 

11.  Juuresolevatel piltidel on Hispaanias (1496. või 1500. aastal) sündinud vallutaja ja maadeuurija ning Memphises asuv sild üle Mississipi, mis kannab tema nime. Korduvalt viibis Kesk-Ameerikas. 1528. aastal korraldas ekspeditsiooni piki Yucatani poolsaare rannikut lootes leida otseteed Atlandi ookeanist Vaiksesse ookeani. Alates 1532. aastast osales Francisco Pizzaro juhitud Peruu alistamise ekspeditsioonis. 1536 saabus suure kullalastiga tagasi Hispaaniasse. Sealt siirdus Kuubale, kus valmistas ette uue uurimisretke. 30.05.1539 maabus tema juhitud ekspeditsioon Florida poolsaare läänerannikul. Läbis koos kaaslastega kogu praeguse USA kaguosa. 08.05.1541 jõudis Mississipi jõeni veidi lõunapool praegust Memphise linna. Suri 21.05.1542. Kaaslased uputasid ta surnukeha Mississipisse, et see ei satuks indiaanlaste kätte. Küsitavaga sama nime kannab üks “ablas tegelane”, kes aeg-ajalt esineb ühes Postimehes ja Eesti Päevalehes ilmuvas koomiksis. Kes on see vallutaja ja maadeuurija?

      Hernando de Soto The Hernando De Soto Bridge in Memphis 

 

12.  Riigikogu otsustas 07.05.2003 lubada kasutada Eesti kaitseväe üksusi rahvusvaheliste okupatsioonivägede koosseisus Iraagis. Juunis 2003 suundus kuue kuulisele missioonile Iraaki ESTPLA-7, praegu viibib seal juba neljas rühm ESTPLA-10. Kõik ESTPLA-d on Iraagis kuulunud USA 1. ..........diviisi 2. brigaadi 12. ..........rügemendi 2. pataljoni koosseisu. Mis sõna tuleb kirjutada punktiirile ehk millise väeliigi 1. diviisi koosseisu kuuluvad ESTPLA-d Iraagis?

 

13.  Seoses palgavaidlustest tingitud tööseisakuga jääb käesoleval aastal teist korda ajaloos jäähokimaailma hinnatuim trofee Stanley Cup välja andmata. Esimest korda juhtus see aastal 1919. Siis jäid pidamata play-offid. Mis oli põhjuseks?

 

14.  Kui Teid kahtlustatakse mõrvas, siis pääsete, kui Teil on olemas vettpidav alibi. See on Teie süütuse tõenduseks. Sõna alibi tuleb ladina keelest. Mida tähendab alibi eesti keeles?

 

15.  Kunstnik?

     

       Daam kübara ja suleboaga         Danae                                                 Tantsijanna                                      

        

      Malcesine Garda järve ääres          Pärast vihma        Kuldkala

 

16.  Käesoleval hooajal teeb Euroopa jalgpallis ilma Londoni Chelsea FC. Võistkonna üks tähtmängijatest on ründaja Didier Drogba, kelle eelmine koduklubi oli Marseille Olympique. Mis riigi koondislane ta on? Kas Mali, Senegal, Cote d’Ivoire või Gaana?

 

17.  Sambias toimunud inglise kohanimede asendamise kampaania aafrika-päraste vastu pidi sümboliseerima maa koloniaalikkest vabanemist. Siiski jäeti muutmata ühe 25.02.1905 asutatud linna nimi, mis sai küll aafrika-pärase Maramba paralleelnime. Mis nime kannab see linn?

 

18.  Juba ammusest ajast on tuntud väljend „vene isemõtlejad“. See toimis sel ajal, kui meile püüti selgeks teha, et raadio mõtles välja Popov ja aurumasina Polzunov. Tegelikult on vene inimene tõepoolest üsna nutikas. Nii näiteks on erinevatesse linnadesse püstitatud rida toredaid mälestusmärke: tänavasillutise kanalisatsiooniluugist tõuseb lõbusa torumehe metallist pea nii Jekaterinburgi kui Omski kesklinnas, Belgorodi ühe elava liiklusega ristmikule on üles seatud külgkorviga mootorratas koos liiga ausa liiklusinspektori (gaišniku) täispikkuses kujuga, kes määras trahvi isegi oma naisele, rääkimata kohalikest ülemustest. Tšerepovetsi elektrifitseerimise sajanda juubeli tähistamiseks püstitati monument, mis koosnes vanast elektripostist, millele isane krants tõstab tagumist jalga. Ühes linnas aga kavatsetakse püstitada mälestusmärk ühele seadmele, mille tööstuslikku tootmist Venemaal just selles oblastikeskuses olevat alustatud. Kavand näeb ette valget aknaraami, mille õhuaknasse on Karlsson Katuselt kinni jäänud. Ilmselt oli Karlsson Väikevennal külas käies ennast maiustustest paksuks söönud ega mahtunud enam õhuaknast välja. Mis Te arvate, millisele seadmele tahetakse selline mälestusmärk püstitada?

 

19.  Kõik teavad lühendit WC, millega tähistatakse teatud “asutust”. Samas on laialt tuntud ka  lühend VC. Seda, mida antud lühend tähistab, on antud vähestele. Viimasena sai selle keegi 25-aastane Johnson Gideon Beharry 18. märtsil käesoleval aastal. Eelmised kaks anti 23 aastat tagasi. Meil on seda saada praktiliselt võimatu. Mis on see VC?

 

20.  Kuulete Eesti helilooja Juhan Jürme (kandis aastani 1938 nime Johannes Jürgenson) puhkpilliorkestrile kirjutatud valssi. Hiljem on sellest saanud veel soololaul ja naiskoorilaul Marie Underi sõnadele. Valss kanti ette ka 2004.a. üldlaulupeol. Loo erinevates riikides ettekandmisel oleks selle pealkiri Venemaal “Korostel” või “Derkatš”, Saksamaal “Der Wachtelkönig”, Prantsusmaal “Rale des Genets” või “Roi des Cailles”, Hispaanias “Rascon”, Ungaris “Haris”. Inglise, norra, rootsi ega soome keeles pealkirja ei ütle, sest see oleks liiga läbipaistev. Kuidas on valsi pealkiri eesti keeles?

 

21.              Pildil olevat meest peetakse Eesti raamatukogunduse “isaks”. Sündis 04.11.1884 Singli talus Vara vallas Tartumaal. Aastatel 1921-50 juhtis Eesti üht suurimat avalikku raamatukogu. Raamatukogundus muutuski just sel ajal iseseisvaks, omaette väärtustatud kultuurivaldkonnaks. 1926. aastal ilmus tema sulest “Raamatukoguhoidja käsiraamat”. Suri 05.11.1981 Tallinnas. Ka tänapäeval omab sidet Eesti mälumänguga. Kes?

     

 

22. Küsitava taime, lad.k. taraxacum officinale, kõrgus on 10…50 cm, õied korvõisikud, õitseb maist juulini. Tema vitamiinide poolest rikastest noortest lehtedest võib teha kevadel salatit ning on aretatud isegi spetsiaalseid mahedamaitselisi salatitaimi. Halvematel aegadel on tema röstitud juurt kasutatud kohvi aseainena, parematel päevadel on tema õitest valmistatud suhkruga meemaitselist siirupit ja aetud veini. Selle taime juurt võib kasutada ka diureetikumina ning söögiisu tõstmiseks ja sapinõristuse soodustamiseks. Keskajal kasutati seda taime sapi- ja maovaevuste, kõhulahtisuse ja palaviku puhul ning kosmeetikavahendina tedretähnide ja põletusarmide vastu. Hästi on tuntud ka tema “vesine toime”, mistõttu on mõnel pool kandnud ka nimetust “pissilill”. Oma õrna aroomi tõttu sobivad hästi kõikvõimalikesse napsudesse. Mis taimega on tegemist?

 

23. Kes? Sündinud 1972, õppis kompositsiooni Alo Põldmäe juures Tallinna Muusikakeskkoolis ning 1989-1992 Eesti Muusikaakadeemias, olles Erkki-Sven Tüüri seni ainus õpilane. Jätkas kompositsiooniõpinguid Pariisi Kõrgemas Konservatooriumis, mille lõpetas 1994 Premier Prix’ga. 2000. aastal pälvis Heino Elleri nimelise preemia. Aastal 2004 pälvis esimese eesti heliloojana rahvusvahelisel heliloojate rostrumil esikoha orkestriteosega «Sula». Juunis 2004 valmis tal kammerooper «It Is Getting So Dark», mille lavastus kujunes üheks läinud aasta tähtsaimaks muusikateatrisündmuseks. Eesti Raadio valis ta 2004. aasta muusikuks.

 

24. Küsitava valla pindala on 400 km2, maismaapiiri pikkus on 87 km ja merepiiri pikkus 98 km. Valla koosseisu kuulub ka rohkesti saari (näiteks Kasselaid, Väike-Tulpe jt), ühine piir on 6 omavalitsusega. Seisuga 02.11.2004.a. elas vallas 4229 inimest: 2115 meest ja 2114 naist, vallas on üks alevik (Aste 574 elanikku) ja 69 küla. Mis vald?

 

25.              19. sajandi 70-ndate aastate alguseks oli Preisimaa juhtimisel viidud lõpule Saksa vürsti- ja  kuningriikide  ühendamine  ühtseks  Saksa  Keisririigiks. Tollane Preisi kuningas Wilhelm I (1797-1888) kuulutati 18.01.1871 Saksa Keisririigi keisriks ühe tuntud lossi peeglisaalis. Millise lossi?

 

26.              Nimetage kaks sama tähega algavat eesti keele tegusõna (ma-tegevusnimi), mille ainsuse käskiva kõneviisi vorm on kirjapildilt ja kõlalt samasugune kahe Eesti linna nimega! Mõlemad linnad on maakonnakeskuste järel oma maakonnas elanike arvult teisel kohal. Ühes oli 01.04.2005 seisuga 6905 elanikku ja teises 01.01.2005 seisuga 3314 elanikku. Mis tegusõnad?

 

27.              Prantsusmaal ilmub 1970-ndatest aastatest esperantokeelne kultuurilis-poliitiline ja sotsiaal-skandaalne ajakiri „La Kancerkliniko“. Üks selle toimetajaid Jean-Pierre Danvy kirjutab oma nimeks harilikult Jopetro Dan.  Kes on aga selle ajakirja veergudele sattunud Jopaulo Du nime all?

 

28.              Küsitav autospordisari on tegutsenud aastatel 1984-1996 ja aastast 2000 kuni käesoleva ajani. Selle aja jooksul on kõige rohkem tiitleid saanud kohalikud kihutajad Bernd Schneider (1995, 2000, 2001, 2003) ja Klaus Ludwig (1988, 1992, 1994). Eelmisel aastal võitis rootslane Mattias Ekström. Sarjas on läbi aastate osalenud kahekordne autoralli maailmameister Walter Röhrl ning palju nii endisi kui ka tulevasi F1 piloote. Näiteks: Christijan Albers (2003 2. koht, 2004 3. koht), Jean Alesi (2002-2003 5. koht, 2004 7. koht), Giancarlo Fisichella (1996 6. koht), Nicola Larini (1993 1. koht), J.J.Lehto (1996 5. koht), Keke Rosberg, Alexander Wurz. Sõidetakse nii ringradadel kui ka linnaringidel peamiselt Saksamaal, kuid mõned etapid peetakse ka teistes riikides. Meile lähimad etapid toimusid 1995-1996 Helsingi tänavatel. Käesoleva hooaja esimene etapp sõideti 17.04.2005 Hockenheimringil. Esikolmik: Jean Alesi, Gary Paffett, Bernd Schneider. Mika Häkkinen sai 8. koha. Mis autospordisari?

 

29.              Eesti viimase paarikümne aasta populaarsemaid näitlejaid Tõnu Kark on umbes viisteist aastat tagasi ühes teleintervjuus öelnud: “Ma tahaks, et mul oleks või ideaalsel näitlejal võiks olla .............. hääl, Lembit Ulfsaki nägu ja .......... galantsus.” Tõe huvides olgu lisatud, et mõned nädalad tagasi kinnitas T.Kark, et praegu ta enam nii ei arva. Lembit Ulfsakist (küll mitte ainult näo pärast) võime praegugi veel rõõmu tunda. Kahjuks kaks ülejäänud tuntud näitlejat teevad oma rolle juba mitmeid aastaid taevastel lavadel: vastavalt alates 03.12.1990 ja 21.02.1995. Esimene neist oli oma lavatee jooksul mitme teatri näitleja, kuid suurema osa mängis Eesti Draamateatris, sealhulgas viimased 15 aastat. Teine oli Eesti Draamateatri näitleja alates lavakunstikateedri lõpetamisest 1972 kuni oma viimase päevani. Mõlemad on mänginud ka filmides. Kes on need kaks näitlejat, kelle häält ja galantsust Tõnu Kark kadestas?

 

30.              Kes on see suhteliselt nooremapõlve (sünniaasta 1965) Eesti graafik, kelle mõningaid töid allpool näete? Ta sündis kunstnike peres. 1989-93 tegutses Uue Graafika Grupis. Äratas tähelepanu meesakte kujutavate joonistustega. Muuhulgas on loonud ka optiliste efektidega suuremõõtmelisi käärlõikeid.

           

       Ballaad Borneo madrusest         Heliline klounaad                       Kirssmütsiga helinahoidja

 

31.              Millisest ooperist on jutt: Esietendus 1835, libreto aluseks Walter Scotti romaan “.......... mõrsja”. Peetakse parimaks tõsiseks ooperiks ja üldse kõige täiuslikumaks romantiliseks ooperiks, mis kunagi loodud. Tegevus toimub Šotimaal Williami ja Mary valitsemisajal (17. sajandi lõpp) Ravenswoodide ja .......... lossis ning Ravenswoodide kalmistul. Teost läbib Ravenswoodide ja Ashtonite klannide vaheline põline vaen. Eestis on nimetatud ooperit lavastatud Estonias aastail 1970 ja 1984, Vanemuises 1999.  Helilooja? Teos?

 

32.              Kui Eurovisiooni lauluvõistlus pärast Padar-Bentoni suurvõitu Tallinna Saku Suurhalli jõudis, osalesid selles šõus ka 71 Tallinna Loomaaia kasvandikku. Kes?

 

33.              Kellest on jutt? Sündinud 18.03.1965, tema vend on Riigikohtu liige. Ise on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna 1991. aastal, mängib FC Toompea jalgpalliklubis Eesti MV IV liigas. Valitud 2002.a. maksumaksja sõbraks, 2003.a. kõige lastesõbralikumaks ühiskonnategelaseks.

 

34.              Käesoleva aasta märtsis Moskvas toimunud maailmameistrivõistlustel tuli maailmameistriks maailmarekordilise punktisummaga 262,46 Šveitsi esindaja Stephane Lambiel. Viimati olid selle riigi meessportlased võitnud MM-kulla 1947.a. Mis spordialal tuli maailmameistriks Stephane Lambiel?

 

35.              Venelastele on ta ka Kammenõi Pojas (kivivöö), baškiiridele Tauzarõ, komidele Iz (kivi), neenetsitele aga Ngarka Pe (suured kivid). Kuidas eestlased seda nimetavad?

 

36.              Hiinlane Chang Heng valmistas selle riistapuu umbes aastal 132 p.Kr. ning seda kutsuti draakonikruusiks. Hiljem on seda eset oluliselt täiustatud ja uuendatud. 1855. aastal näiteks itaallase Luigi Palmieri poolt, 1880. aastal aga inglane John Milne koos kaaslastega. Küsitava riistapuuga on seotud ka see, mille töötas välja itaallane Giuseppe Mercalli ja mis on alates 1902. aastast käibel. Siiski on praegu populaarsem ühe ameeriklase poolt aastal 1935 väljatöötatu. Mis riistaga on tegemist?

 

37.              Renny Harlini alias Lauri Harjola lavastatud märuli  Die Hard 2 lõpus, kui Bruce Willise kehastatud purunematu ja uppumatu politseinik John McClane on kõik kurjamid õhku lasknud ja kohtub oma lennukilt tulnud abikaasaga, kõlavad lisaks filmi muusika autori Michael Kameni loomingule teemad kahest tuntud teosest. Üks neist on Jule Styne’i “Let It Snow, Let It Snow, Let It Snow”. Teist teavad kindlasti suurem osa eestlastest. Kas küsitava teose lülitamine filmi heliribasse on Lauri Harjola  teene, pole teada. Milline on see tuntud teos?

 

38.              Mis aasta? +/- 2 aastat, 1 punkt

·        New Yorgis avatakse tolle aja maailma kõrgeim hoone – 102-korruseline ja 381 meetri kõrgune Empire State Building ning esilinastub Charlie Chaplini “Suurlinna tuled”;

·        liikluseks avatakse 88 km pikkune Tartu ja Petseri vaheline laiarööpmeline raudteeliin;

·        sünnivad rootsi miss ja näitlejanna Anita Ekberg, spioonikirjanik John Le Carre, ajakirjandusmagnaat Rupert Murdoch, eesti maletaja Iivo Nei;

·        surevad vene baleriin Anna Pavlova, soome maalikunstnik ja graafik Akseli Gallen-Kallela, eesti kirjanik Andres Saal;

·        maadluse raskekaalus tuleb Eesti meistriks tõstja Arnold Luhaäär, kes seljatab ka kolmandaks jäänud Kristjan Trossmanni;

·        hakkab ilmuma lastele mõeldud sari “Looduse kuldraamat”.

 

39.              Ühe thrashmetal bändi  Annihilator albumi Set The World On Fire (1993) laulu pealkirjas meenutatakse elukat, kelle kohta 1. sajandil ilmunud Hiina leksikon „Märkide seletus“ (Šo Wen) annab järgmise kirjelduse: eespoolt meenutab ta luike, selja tagant aga ükssarve, kael on justkui mao oma, saba aga hoopis kala oma, värvuselt meenutab ta draakonit, kolp on justkui kilpkonnalt pärit, nokk aga meenutab kuke oma. Millist elukat nii kirjeldati?

 

40.              Helilooja? Teos?

 

41.              Mis nime kannab piltidel olev röövlind (ladina k. Sagitarrius serpentarius)?

 Secretary Bird 

 

42.              Kes on see 1999. aasta maailmameister?        43.  Kes?

 Karikatur Alexander Khalifman          

 

44.   Kes on piltidel olev kuulus daam?

               rowling.jpg   

 

45.  Kes on see võluv prantslanna?

Photo 5Photo 3Photo 13

       

46.  Reisides Patagoonias, kirjeldab keegi C. Ross, et Ramon M. Castros (üks olulisemaid piirkondlikke keskusi) leiduvaid maju võib hõlpsasti kahe käe sõrmedel üles lugeda. Peale jaamahoone oli veel kolm almaken’i ehk poodi või kauplust, mida pidasid prantslane, hispaanlane ja poolakas ning üks fonda, mida pidas itaallane. Veel võis leida asulast politseijaoskonna laud-putka ja mõned savist onnid. Asula suurimaks ehitiseks oli kahekordne kivist ja plekk-katusega koolimaja. Mida sealkandis fondaks nimetati? Muuseas ega vist ka suur osa kilvaritest fondast mööda ei läheks.

 

47.  2004/2005. aasta võrkpalli Elioni Rahvaliigas mängis II tugevusgrupis Harjumaa piirkonnas üks meeskond logistilistel põhjustel kõik mängud koduväljakul, kuigi reeglina mängiti pooled mängud ka vastaste väljakul. Ehkki võistkond pääses edasi järgmisse ringi, ei saanud ta juba eelpool nimetatud põhjustel järgnevatel etappidel osaleda. Milline võistkond?

 

48.  Juba mitmeid aastakümneid tagasi liikus rahvasuus ringi sõnademäng kaunitest Lõuna-Eesti kohtadest (kohanimedest), mida loeti järjestuses: Puskaru, Ihamaru, Litsmetsa, Tilleorg ja Karilatsi. Lisaks kõigele räägiti, et need asuvat just selles paljuütlevas järjestuses nõndanimetatud vanal Võru-Tartu maanteel. Suurem osa neist kohtadest asuvad Põlvamaal ja on tõesti reas nimetatud maanteel, kuigi mitte päris “õiges” järjestuses. Kuid kogu sõnademängu “ilu” rikub ära üks kohtadest, mis ei asu sellel maanteel ja paikneb hoopis Võrumaal Antsla vallas Antsla-Tsooru maanteel. Milline?

 

49.  Dändit võib lihtsustatud arusaama järgi pidada edevaks meheks või rõivamaiaks ilueediks, kuid oma algusaegadel seisnes dändi elufilosoofia isiksuse arendamises täiuslikkuseni – lisaks välimusele oli oluline ka terav mõistus ja teadmised. Esimeseks dändiks peetakse 1790-ndate keskel Londoni seltskonnaellu ilmunud inglast eesnimega Beau, kelle teeneks võib lugeda niiöelda klassikalise dändistiili loomise. Tema perekonnanimi aga langeb huvitaval kombel kokku ühe kuulsa sportlase nimega (dändi nimes on küll üks kaashäälik topelt, mis aga kõlaliselt eriti asja ei muuda) – 6 korda maailmarekordit parandanud ja olümpiamängudelt nii „kulla“ kui „hõbeda“ võitnud mehe omaga. Lisaks sellele on see sportlane valitud kolmel korral ka maailma parimaks sportlaseks. Pange üks neist nimedest kirja!

 

50.  Kuulete ühte eelmise aasta hitti. Milline ansambel seda esitab?

 

VASTUSED     

 

1.                    Salavat Julajev                      baškiiride rahvuskangelane, oli sunnitööl Paldiskis                                       TL

2.                    Trinidad                                                                                                                                                                 TS

3.                    sepp                                                                                                                                                                       TS

4.                    Jüri Ehlvest                                                                                                                                                                           MS

5.                    guljašš                                   ungari k. lehmakarjus gulyas, söök on pörkött või gulyasleves                  TS

6.                    Pygmalion                                             veel on andnud ainest G. B. Shaw komöödiale                                               MS

7.                    Interliikumine                        rahvasuus Interrinne ja Internatsid                                                                   TS

8.                    Harry Houdini                       nime võttis prantsuse mustkunstniku Jean Robert-Houdin’i järgi               MS

9.                    Richard Douglas Fosbury  Dick Fosbury, kõrgushüppes flopstiili kasutuselevõtja, OM kuld ‘68        TL

10.                 Stephanie                                              Stephanie Marie Elisabeth Grimaldi, Monaco printsess                                MS

11.                 Hernando de Soto                                Piraaja klubi koomiksis Ernie Floydi auto on 57.-aasta De Soto   TL

12.                 ratsavägi                                                1. Cavalry Division                                                                                              TL

13.                 gripiepideemia                      1918-19 nn Hispaania gripp tappis maailmas ca 40 miljonit inimest             TL

14.                 kuskil mujal                                           õige ka “teises kohas” või “muis asjus”                                                          TL

15.                 Gustav Klimt                         Austria kunstik, elas 1862-1918                                                                         MS

16.                 Cote d’Ivoire                                                                                                                                                                         MS

17.                 Livingstone                                                                                                                                                                           TS

18.                 akna ventilaator                    linn on oblastikeskus Kirov                                                                               TS

19.                 Victoria Rist                                          inglise k. Victoria Cross, Suurbritannia kõrgeim sõjaline autasu  TL

20.                 Rukkirääk                                                                                                                                                                               TL

21.                 Aleksander Sibul                  juhtis Tallinna Keskraamatukogu                                                                      TS

22.                 harilik võilill                                                                                                                                                                           MS

23.                 Helena Tulve                                                                                                                                                        MS

24.                 Kaarma vald                                          Saare maakonna suurim vald                                                                              MS

25.                 Versailles                                               preislased olid Prantsuse-Preisi sõjas vallutanud Pariisi                               TL

26.                 tapma, tõrvama                                                                                                                                                     TL

27.                 Johannes Paulus II                              paavst, kodanikunimi Karol Wojtyla                                                                TS

28.                 DTM                                      Deutsche Tourenwagen Masters                                                                      TL

29.                 Heino Mandri, Juhan Viiding                                                                                                                                             TL

30.                 Maria-Kristiina Ulas                                                                                                                                                            TS

31.                 Gaetano Donizetti                                                                                                                                                                MS

       “Lucia di Lammermoor”

32.                 liblikad                                                                                                                                                                   TS

33.                 Allar Jõks                                              EV õiguskantsler, vend on Henn Jõks                                                              MS

34.                 iluuisutamine                        meeste üksiksõit                                                                                                   MS

35.                 Uurali mäestik                                                                                                                                                       TS

36.                 seismograaf                                           ka seismoskoop                                                                                                    TS

37.                 Finlandia                                                autor Jean Sibelius                                                                                               TL

38.                 1931                                                                                                                                                                        MS

39.                 fööniks                                   Annihilatori laul on “Phoenix Rising”                                                              TS

40.                 G. Verdi, “La Traviata”                                                                                                                                        TL

41.                 sekretärlind ehk kurgkotkas               elab Aafrika rohtlates, kurgkotkaslaste sgk. ainus esindaja                         TS

42.                 Aleksandr Halifman                             alistas tiitlimatšis Vladimir Akopjani 3,5:2,5                                                     MS

43.                 Ester Tuiksoo                       EV põllumajandusminister                                                                                  TL

44.                 Joanne Kathleen Rowling   Harry Potteri lugude autor                                                                                  TL

45.                 Sophie Marceau                   näitlejanna, sündinud 1966                                                                 MS

46.                 kõrts                                                                                                                                                                       TS

47.                 Murru vangla                                                                                                                                                        MS

48.                 Litsmetsa                                                                                                                                                                               TL

49.                 Beau Brummel                                                                                                                                                       TS

       Valeri Brumel

50.                 Koer                                       Eesti muusika auhind 2005 “Aasta uus tulija”                                                TL

 

 

LISAKÜSIMUSED.

 

 

1.                  Eestit esindas suveolümpiamängudel Ateenas 42 sportlast. Palun pange kirja Ateenas võistelnud eesti naissportlased!

 

Moonika Aava                               Elina Partõka

Triin Aljand                                    Jelena Petrova

Maret Ani                                       Eha Rünne

Kaia Kanepi                                   Jane Salumäe

Jana Kolukanova                            Egle Uljas

Maaris Meier

 

2.                  Valgevene riik on jagatud administratiivselt oblastiteks ja rajoonideks. Palun pange kirja Valgevene oblastikeskused! Nende nimed kattuvad oblastite nimedega.

 

Brest

Gomel

Grodna

Minsk

Magiljov

Vitsebsk

 

3.                  Palun pange kirja Nobeli kirjanduspreemia laureaadid viimase 10 aasta jooksul (1995-2004)! 1994. aastal sai kirjanduspreemia jaapanlane Kenzaburo Oe, teda ärge kirjutage.

 

1995          Seamus Heaney (Iirimaa)

1996                                            Wislawa Szymborska (Poola)

1997                                            Dario Fo (Itaalia)

1998                                            Jose Saramago (Portugal)

1999                                            Günter Grass (Saksamaa)

2000                                            Gao Xingjian (Hiina)

2001                                            Sir V(idiadhar) S(urajprasad) Naipaul (Trinidad ja Tobago)

2002                                            Imre Kertesz (Ungari)

2003                                            John Maxwell Coetzee (Lõuna-Aafrika Vabariik)

2004                                            Elfriede Jelinek (Austria)