1. See Narva linna komandandist Rootsi väejuht, kaitses Narva kindlust edukalt venelaste vastu 1700 aastal ja avaldas uskumatult visa vastupanu ka 1704 aastal.Viimasel korral langes Ta aga venelaste kätte vangi ja legendi kohaselt olevat ta esiteks saanud Peeter I käest vastu vahtimist.Seejärel pidi mees veel pealt vaatama, kuidas tema piiramise käigus surnud abikaasa kirst(vasest) välja kaevati-surnukeha rüvetati ja Narva jõkke heideti.Seejärel pandi ta ahelatesse ja ta viibis Venemaal 10 aastat sõjavangis. Hiljem vahetati ta välja ja 1719 aastal tõsteti Ta vanade kangelastegude eest Rootsis veel ka krahviseisusse.Kes?

 

2. Kes on pildil?( Eluaastad 1900-1946)

 

3.Peale „Gladiaatori“ filmist tuttava keiser Commoduse tapmist oli  Roomas keisritega kitsas käes! Commoduse järglane Pertinax sai valitseda vaid 86 päeva, seejärel tegid palgasõdurid talle maksmata palkade tõttu otsa peale.Järgmised 66 päeva sai keisriks olla Didius Julianus.

Kogu see korralagedus mis Roomas toimus hakkas aga meeldima Pannoonia leegionite pealikule Septimus Severusele, kes korraldas Rooma peale kiirmarsi ja võttis võimu üle.Didius Julianuse pea löödi maha. Aga mees läks ometi ajalukku. Kuidas, millistel asjaoludel sai Didius Julianus  Rooma keisriks?

 

4. Kui keiser Aleksander I 1825 aastal(väidetavalt) suri, oleks pidanud tema asemel troonile saama vanuselt järgmine vendadest, ent too loobus troonist ja võimule sai Nikolai I. Mis oli troonist loobunud venna nimi?

 

5. Diasteemi, neevust ja s- tähe susistamist peeti keskajal iharuse ja meela seksuaalsuse tunnusteks.Nende tundemärkidega naisi peeti eriti kiimaliseteks ja mõnedki neist põletati tuleriidal kui nõiad. Neevus on näol asetsev sünnimärk aga mis on diasteem?

 

6. See kindlus rajati 14.sajandil kaitseks inglaste vastu.Nurgakivi pandi 1370 aastal.Esialgu oli 2 torni, mis olid ühendatud kõrgete müüridega, siis lisati veel 2 ja 1383 aastal veel 4 torni, mille müüride vahele jäi suur siseõu.Kindluse kõrgus oli kuni 23 meetrit.Sellel kindlusel oli pikka aega suur sõjaline roll, kelle käes oli kindlus, selle käes oli ka riik.1418 aastal suudeti kindlus vaenlaste poolt korra ka vallutada ja tervelt 18 aastaks.Hilisematel rahulikematel aegadel, on kindlusel olnud mitmeid erinevaid otstarbeid.Muu hulgas on seal peetud ka hiilgavaid pidustusi! Mis kindlus?

 

7. Vabadussõjas langes lahingutes ja suri haavadesse ja haigustesse kokku 102 lipnikku, 37 alamleitnanti, 55 leitnanti, 22 alamkaptenit, 10 kaptenit ja 1 kolonelleitnant, pluss veel arste ja aseohvitsere.Aga langes ka üks ohvitser, kelle auastmeks oli ametlikult pealik.Kes oli see pealik?

 

8.Näete ühe kindluse varemeid. Millise kindluse? Mis linnas need asuvad?

 

 

 

9. Esimese naisena üritas seda teha Victoria Woodhall 1872.Paraku ei õnnestunud see ei temal ega siiani veel ka ühelgi teisel naisel mitte! Mis on jäänud siiani naistele kättesaamatuks?

 

10. Noor tsaar Peeter I õppis oma Euroopa tuuril  Hollandis laevaehitamist.Londonis külastas ta observatooriumi, arsenali ja kuninglikku rahapada ning ka kuninglikku seltsi.Aga millises Euroopa linnas õppis ta artilleeriat ja suurtükiasjandust.Loomulikult valis Peeter parimad spetsialistid?

 

11. Õiget kaaviari saab vaid kolmelt Kaspia piirkonnas elunevalt tuuraliselt.Tuntuim neist on kindlasti beluuga.Nimetage ülejäänud kaks kaaviari andvat tuuralist!

 

12.Mis kala? Kuulnud oleme temast ilmselt kõik aga, kas ka kohtuda tahaksime on küsitav?(Värvilt on ta üsna ühtlaselt hõbedane)

 

13. Myristica fragrans seeme on meile tuttav koduselt maitseaineriiulilt.Kogenud narkomaanid aga väidavad, et sama hästi kui seda vürtsi võiks toidule lisada LSDd, ainus halb asi selle vürtsi manustamise juures on  see, et mõju avaldab see alles 5 tunni möödudes ja sellest on tingitud sagedased üleannustamised.Toimeaineteks on safrool, elemitsiin ja müristsiniin.15. ja 16.sajandil karistati seda hinnalist vürtsi vedavate laevade meeskonnaliikmeid surmaga kui nad kasvõi natukegi laeva lastist ära sõid kuid siiski leidus alati mõni, kes oli saadava eufooria ja lõõgastuse nimel valmis surmaga riskima.Niisiis, mis on sellele maitseainepurgile teie kodus kirjutatud, kus te narkootilist ainet hoiate?

 

14.Selle kogu Euroopas laialdaselt kasvava taime rahvapärased nimetused on maapihlad, atlajuur, krampheinad ja ingverid(juure sarnasuse tõttu ingverijuurele).Eesti taimi tutvustavalt veebisaidilt, mida küsimuse koostamisel kasutasin, leidsin selle taime „Söödavate taimede“ nimekirjast. Taime noored lehed sobivad salatite ja suppide valmistamiseks. Juuri on kasutatud toiduainetööstuses terava maitseainena. On ka  hea meetaim. Hea söödataim looduslikel kuivadel karjamaadel. Kogu taim sisaldab rikkalikult eeterlikke õlisid. Juuri kasutati varem meditsiinis. Neist tehtud ravimeid on kasutatud naha raviks, köha puhul, seedetegevuse parandamiseks, söögiisu tõstmiseks, uriinierituse soodustamiseks, haavade loputamiseks jne.Taimel on  Mõlemasugulised kaheli õiekattega väikesed õied. Kroonlehed on valged või kollakasvalged, harva roosakad, välisküljel lühikarvased. Asuvad sarikates, mis on koondunud 6¼15- (20) kaupa liitsarikaks. Nimetage see Eestis laialt levinud sarikaliste sugukonda kuuluv taim!

 

15. Muusika(kuulete üht duetti tahan teada esitajate nimesid!)

16.Kes läbis esimesena Kirdeväila ja kes Loodeväila?

 

17.Näete ühe Euroopa linna kontserdimaja ja raekoda.Tegu ei ole pealinnaga! Mis linn?(elanike arvuks on linna koduleheküljel mainitud 612 000 ja lisaks on märgitud et tegu on oma maa suurima linnaga)

 

 

18. Selle saare avastas Kolumbus 1493 aastal.Inglise kolonisatsioon algas 1632 aastal, 1644 hakati sinna vedama Aafrikast neegerorje.1782-84 oli saar prantslaste valduses.Pärast seda on alaliselt kuulunud inglastele.1958-1962 kuulus saar Lääne-India föderatsiooni.1967 aastast alates on omavalitsusega Briti kroonikoloonia.Saar oli tõeline loodusparadiis, kust võis leida mägesid, vihmametsi ja päikeserannikut, seal kasvatati banaane, mangosid ja kookospähkleid, puuvilla ja tsitruselisi.Kohalikus helistuudios Air Studios salvestasid oma lugusid Paul McCartney ja Sting.1997 toimus saarel aga võimas vulkaanipurse ja nüüd on 2/3 saarest kaetud tuha ja muda alla ja enamik elanikest naabersaartele evakueeritud.Sama aasta septembris, soovis saare valitsus oma pealinna Plymouthi ümber nimetada Dianaks kuid kuna tegu on ikkagi kroonikolooniaga, selleks luba ei antud. Mis saar?(nimi võib olla meile tuntum hoopis muusikavaldkonnast)

 

19.Mis lipp?                 

 

20. See linn rajati 17 sajandi keskel vana slaavi linna Lipetski asukohale.(praeguse Lipetskiga pole miskit pistmist)Lipetski olid tatarlased 13.sajandil maatasa teinud. Linna rajasid Dnepri kasakad ja see sai üheks tugevamini kindlustatud Põhja Ukraina linnaks, kus aastast 1658 asus ka kohaliku slobodaa peakorter.Praegu on tegu Ukraina oblastikeskusega,kus on üle 300 000 elaniku.Selles linnas on Ukraina suuruselt 9. jalgpallistaadion(25 000 pealtvaatajat) kuid arvestataval tasemel jalgpallimeeskond puudub.Küll on selle linna korvpallimeeskond Himprom, sel hooajal mänginud samas sarjas Tartu Rocki ja TTÜ/A Le Coqiga. Kultuurilooliselt on huvitav, et selles linnas on sündinud Vladimir Sapozhnin ja selle linna kohta käiv artikkel, on viimane artikkel ühes EE köites. Mis linn?

 

21.Internetis on olemas loetelu eestikeelsest gay teemalisest ilukirjandusest.Eesti algupärandite all on ära märgitud ka Aadu Hindi „Tuulise ranna“ IV raamat, milles nimitegelane kirjeldab oma venna Joona suhet tuntud ilulugeja Verner Predega.Tõsielul baseeruva loo prototüüpidena, on nimetatud Johannes Hinti ja üht tuntud Eesti näitlejat.Keda?

 

22. See pikka aega Pärnu Kaubandusvalitsuse juriskonsultina töödanud mees, on maetud Pärnu metsakalmistule( eluaastad 1912-1988).Ta on avaldanud följetoni- ja humoreskikogumikud „Saunapäev“ ja „Päikeseprillid“ Siiani pole trükki jõudnud käsikirjaline ajalooline romaan „Lembitu“ Kuid peamiselt tunnemegi teda kui Eesti ajalugu puudutavate ajalooliste romaanide autorit. Milledest "Mõõgaga mõõdetud maa" (1959) kõneleb Põhjasõja aegsest Pärnust ja Audru kihelkonnast. Kes?

 

23.Kes räägib oma uuest raamatust?

24.Palermost pärit Joseph Balsamo(eluaastad1743-1795), on olnud nii Schilleri „Vaimude nägija“ kui ka Goethe „Grosskophta“ prototüübiks.Mis nime all tunneme me paremini, seda 18. sajandi üht kuulsaimat meest, kes muuseas oli ka tuntud vabamüürlane ja kes polevat raha teenimise eesmärgil paljuks pidanud, ka oma naise mööduka tasu eest „laenutamist“?

 

25.Muusika.  Kuulete ühe tuntud Eesti muusiku pala „Kamina ääres“ Esitus on portugalikeelne ja pärit Raivo Tafenau CDlt. Kes on helilooja?

 

26. .Seda Eestis narkootikumiks loetavat ainet kasutatakse mõnel pool maailmas anesteetikumina ja sünnitusabis.Suurbritannias müüdi seda veel mõned aastad tagasi sexpoodides ja seda tarbiti laialdlaselt Londoni geiringkondades, kus seda hakati eufoorilise mõju tõttu nimetama vedelaks ecstasy ks.Paljud väidavad, et see uimasti on meedia poolt uimastiks tembeldatud ja tegelikult lihtne ja ohutu mõnuaine.

Ka tuntud Tallinna narkartaksojuht ja politseisaadete kangelane Vjatseslav Shibin tundub eelistavat just seda uimastit. Mis uimastiga on tegu?

 

27. Sellel tuntud automargil on teiste seas olemas mudelid Tarzan ja Manager. Koostöös Opeliga lastakse välja ka rariteetseid esindusmudeleid Premier ja Konsul.Mis autofirma?

 

28. Peale seda kui Helsingi ülikoolis suudeti ületada argooni inertsus, on jäänud vaid 2 keemilist elementi, millised ei reageeri ühegi teise tuntud ainega.Millised?

 

29.Kes on pildil? Foto on aastast 1994.

 

30.Kuidas nimetatakse mõõtühikut, mis võrdub 1/10 tolliga, s.o. 2,54mm?

 

31. 1925 aastal tõusis Eesti poksitaevasse kaks lootustandvat raskejõustiklast, kellest mõlemast oli Eesti aga järgmiseks aastaks ilma! Ervin Klausner põrutas Brasiiliasse, teine poksija aga mõrvati ilmselt kommunistide poolt 1925 aasta detsembris.See poksija oli üks esimestest, kes Kalevlaste Maleva koosseisus vabatahtlikult rindele läks.Vabadussõjas sai ta korra ka tugevalt põrutada.1924 aasta detsembrimässu ajal oli ta üks Balti jaama kaitsjatest ja osales hiljem ka Iru lahingus(Sommerlingi likvideerimisel), kus sai ka käest haavata.Mees jõudis just edukalt poksiringi tagasi tulla kui ta peagi mõrvati. Kes?

 

32. EMK finaalis küsisin teilt NHLi klubisid, millistes on Wayne Gretzky mänginud.Nüüd küsin aga staari praegust koduklubi, milles ta on tegev hokioperatsioonide juhina?

 

33.Bob Beamoni imehüpet 8.90 Mexico OMil teavad ja mäletavad kõik.Samal võistlusel sai tulemusega 8.19, 2.koha mees keda vähesed mäletavad ja kes on ilmselt unustatuim hõbedamees kergejõustikus OM ajaloos.Kes sai siis Ralph Bostoni ees hõbeda?

 

34.Sel hooajal osales Pärnu võrkpalliklubi/Falck meeskond Euroopa Meistrite liiga alagrupiturniiril.Saadi haledalt peksa  väga kõvadelt võistkondadelt, kelledest 2 jõudsid ka „Final Fouri“(saavutasid kokkuvõttes 2. ja 3. koha).Küsin aga hoopis, milline firma on Euroopa Meistrite liiga peasponsor, kelle nime kannab ka liiga?(kandis hooajal 2003/2004)

 

35.Kes on pildil?

36.18.novembril 2003 varises 55 aastasena manalasse tuntud filmihelilooja, kes kirjutas muusika filmidele “101 Dalmations” (“101 dalmaatsia koera”), “Die Hard” (“Visa hing”) ja “Lethal Weapon” (“Surmarelv”)jpt. Kandideeris Oscarile laulu “(Everything I Do I Do) It For You” eest filmis “Robin Hood: Prince of Thieves” ja lauluga „Have You Really Loved a Woman“.Ta on võitnud 2 kuldgloobust ja 4 grammyt ning ühe Emmy oma filmi ja lavamuusika eest.Lisaks Bryan Adamsile, on ta teinud viljakat koostööd ka Eric Claptoni, David Bowie, Rod Stewarti ja Stingiga.Tema oli ka Atlanta OM lõputseremoonia muusika autor.Kes oli see varalahkunud helilooja-miljonite lemmik?

 

37.Georg Ots pidi oma pika lavakarjääri jooksul kehastama kahes ooperis ka jalutut meest.Nimetage need ooperid!

 

38.Selle maailmas ülipopulaarse ja tuntud laulu tegelik autor oli Hollywoodi muusikatoimetaja Ken Darby.Asjaolude kokkulangemise tõttu, on autoriteks hiljem alati märgitud aga hoopis selle laulu esimese esitaja ja Darby abikaasa Vera Matsoni nimed.Tegelikult olevat aga tegu Ameerika kodusõja aegse traditsionaaliga, mida tunti „Aura Lee“ nime all.Loo juured peituvat üleüldse Iirimaal.Kirjutati see lugu spetsiaalselt ühe filmi tarvis, millise esialgne pealkiri pidi olema „The Reno Brothers“.Saatus tahtis aga, et see laul saaks filmi nimilooks ja tõuseks  edetabelite tippu. Mis on selle laulu ja filmi pealkiri?

 

39. Kõige esimesest me ei räägi, järgmisena tuli vanaema kingitus, see võis olla must teemant aga ilmselgelt tõi see endaga kaasa Korterikriisi õnneliku lahenduse! Asjasse oli segatud ka Tsekaa kommisar Mirosnitsenko, kes oleks kindlasti soovinud nn „esimese öö õigust“ või siis vähemalt dollareid aga paraku tuli tal leppida kõigest tühiste kevadiste unelmatega.

Mis jura see on?

 

40.Muusika. Helilooja?

 

41. Tuntud 19.sajandi Jaapani kunstniku Hokusai üks tuntumaid puulõikeid kannab pealkirja „Kaluri naise unenägu“.Kui tuntud Austraalia kunstnik David Laity tegi selle puulõike alusel maali ja seda eksponeeriti ühes Melbourne galeriis, esitati galeriile pornosüüdistus.Nimelt on maalil/puulõikel  kujutatud kaluri naist suguühtes  ........! Kellega? Mis/kes riivas austraallaste tundeid ja ilumeelt?

 

42. See linn kinkis maailmale sellise võimsa kunstnike koolkonna, millist pole vist vastu panna ühelgi teisel maailma linnal.Vennad Gentile ja Giovanni Bellini, nende õpilane Giorgone da Castelfranco ja tema õpilane Tiziano Vecelli ning viimase järglased Tintoretto ja Veronese, tegid sellest linnast pikaks ajaks Euroopa kunstipealinna.Võib olla oli selles peasüü aga hoopis Antorello da Messinal, kes tutvus Flandrias õlivärvidega ja tõi need sealt ka oma tulevasse kodulinna. Mis linn andis maailmale need kunstnikud?

 

43.See lätlane on teinud 2 korda edukalt koostööd Kaljo Kiisaga.Kõigepealt kirjutas ta stsenaariumi Kiisa „Hullumeelsusele“ ja hiljem kutsus Kiisk ta mängima Eduard Sõrmust oma „Punasesse viiulisse“.Kes on see Eesti filmilukku läinud lätlane?

 

44. ENSV Riiklikud Kunstiansamblid ehk ERKA loodi Jaroslavlis 1942 aasta märtsis.Kes oli selle kollektiivi direktoriks?Kunstilised juhid olid Ants Lauter ja Priit Põldroos.

 

45. Kes on maalinud need pildid Dostojevskist ja Nekrassovist?

  

 

46. Algul tähistas see sõna erilist tüüpi kõrget kolmnurkset purje.Hiljem nimetati nii kõrge lõikega kübaraid.Seejärel hakati nii nimetama kõrgekasvulisi, pikajalgseid hobuseid.See sõna on tähistanud ka keskmisest pikemaid inimesi ja nii on kutsutud ka teatud lööki jalgpallis,Oma praeguse tavatähenduse sai see sõna alles 1883 aastal.Mis sõna?

 

47.Kes on pildil?

 

48.Kes on pildil? (Ka alastipilt on autentne kunstiline foto noore tütarlapse loometee algusaastatest.)

 

 

49. 15. kuni 17. sajandini oli Euroopa aadelkonna seas suurmoeks üks tubane sportlik tegevus.See oli lausa omamoodi spordiala, kus fikseeriti rekordeid ja mõeldi välja uusi tehnikanippe.Müncheni kuningapalee ühes koridoris on tänaseni säilinud pealiskiri, mis tõendab, et Baieri hertsog Christoph saavutas 1490 aastal, sellel küsitaval alal tulemuseks 12 jalga.Selle ala fänn oli ka Prantsuse kardinal Richelieu, kes tellis endale selle ala jaoks spetsiaalsed jalatsid.Võib olla olete ka ise seda aadellikku meelelahutust kunagi proovinud aga igatahes ametlikke võistlusi selles distsipliinis minu teada praegu ei peeta.Mis oli see meelelahutus?

 

50.Lõpetuseks klassika-antiik! Heraklese vägitegude hulka kuulus ka amatsoonide kuninganna vöö äratoomine.Kuidas oli selle amatsoonide kuninganna nimi, kelle Herakles võitluses vöö pärast tappis?

 

VASTUSED

 

1.Henning Rudolf Horn (1651-1730)

2.Kindral Andrei Vlassov

3.Ta ostis keisritiitli enampakkumisel.

4.Konstantin

5.Lai vahe ülemiste esihammaste vahel

6.Bastille kindlus

7.Anton Õunapuu

8.Cesise (Võnnu )kindlus

9.Kandideeris USA presidendiks.

10.Königsberg

11.Sevrjuga ja Ossetra(ossetriina)

12.Barracuda

13.Muskaatpähkel

14.(harilik) näär

15.Kylie Minogue ja Nick Cave

16.kirdeväil 1878/79 Adolf Erik Nordenskjöld, loodeväil Roald Amundsen 1903-06

17.Glasgow

18.Montserrat

19.Gibraltari lipp

20.Sumõ (Sumy)

21.Hugo Laur

22.Aristarh Sinkel

23.Jaan Rannap

24.Alessandro  di Cagliostro

25.Uno Loop

26.GHB(vedel ecstasy, korgijook)

27.Lada

28.Heelium ja neoon

29.Walter Matthau, A.Einsteini osas filmis „IQ“ 1994

30.liin

31.Eugen Tamberg

32.Phoenix Coyotes

33.Klaus Beer (SLV)

34.Indesit (kodumasinad)

35. Rene Sommerfeldt(MK sarja võitja suusatamises 2003/04)

36.Michael Kamen

37.“Porgy ja Bess“ ja „Jutustus tõelisest inimesest“

38.“Love me tender“

39.Eesti tummfilmid 1920 aastail.

40.F.Chopin

41.kaheksajalaga

42.Veneetsia

43.Viktors Lorencs

44.Johannes Semper

45.Vassili Perov

46.pilvelõhkuja

47.Arvidas Sabonis                                         

48.Charlize Theron (Oscar 2004)

49.mööda seina ülesjooksmine

50. Hippolyte