AH – Aki Huovinen, TK – Tero Kalliolevo, ER – Erik Relander, OV – Ossi Virtanen

JA – Jaan Allik, RL – Raini Lelle, PV – Peep Vahtrik

 

1)      Milline oli esimene Aafrika riik, kes osales jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniiril ja mis aastal? (OV)

 

2)      Plastiksuusad tegid läbimurde murdmaasuusatamises 1974. aasta maailmameistrivõistlustel Falunis. Aga kaks kuldmedalit võideti veel puusuuskadel sõites. Milline suusataja või suusatajad võitis/võitsid need võistlused (puusuuskadel sõites)? (OV)

 

3)      See 1953. aastal sündinud võidusõitja on kahekordne Indianapolise 500 miili sõidu võitja (1990 Lola Chevrolet, 1997 G-Force Oldsmobile) ja CART-sarja aasta uustulnuk 1985. Sõitja saavutas Indianapolise 500 miili sõidu stardirivi esikohad 1993, 1997 ja 1999 ning katkestas võistluse kolmel korral liidrikohalt. Tema nimel on endiselt Indianapolise 500 miili sõidu suurim keskmine kiirus (299,307 km/h), mille saavutas võiduaastal 1990. Tema sünnimaa ühele tähtsale ja vormel 1 võistluste sarja kuulunud autovõidusõiduraja viimasele kurvile on antud tema nimi. Tema samanimeline poeg on samuti motosportlane. Millisest autovõidusõitjast on jutt? (TK)

 

4)      Bulgaaria on mänginud meeste jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniiril 26 mängu ja kasutanud neis ligi sadat mängijat. Mille poolest erineb aastal 1970 mänginud Milko Gaidarski kõigist teistest Bulgaaria koondise mängijatest kuni aastani 1994, mil tol aastal mänginud Petar Mihtarskist sai teine samasugune? (ER)

 

5)      Kes on pildil? (RL)

C:\Documents and Settings\Admin\My Documents\mälukas\sport pilt\wayne rainey.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)      Millise rahvusvahelist jalgpallimaailma raputanud idee isaks peetakse inglast Ken Astonit? (OV)

 

7)      Endisel Argentiina jalgpallitähel Diego Maradonal on kahte kuulsat isikut kujutavad tätoveeringud, üks tema paremal õlal ning teine vasakul reiel. Kes on need kaks isikut? (OV)

 

8)      Veealust ragbit võib pidada allveekorvpalliks. Korvpallikorv asub 3.05 meetri kõrgusel. Kui sügaval asub veealuse ragbi korv? (OV)

 

9)      Milline sportlane on pildil? (TK)

 

 

10)  Mis oli esimene naiste võistkondlik pallimäng – olümpiaala ja millistel olümpiamängudel oli ta esimest korda kavas? (ER)

 

11)  Soomlane Eino Leino ja venelane Aleksander Karelin on kaks kolmest maadlejast, kes on saanud medali maadluses neljadel olümpiamängudel. Kes on kolmas? (OV)

 

12)  Millise spordiala võitis 2008 Pekingi olümpiamängudel “imenimeline” tailane Prapawadee Jaroenrattanatarakoon? (OV)

 

13)  Milline riik sai ainukesed olümpiamedalid meeste 800 meetri jooksus ja meeste 4x400 meetri teatejooksus aastal 1960? George Kerr sai pronksi 800 meetris ja oli üks 4x400 meetri teatejooksumeeskonna liige. Ülejäänud teatemeeskonna liikmed olid James Wedderburn, Keith Gardner ja Malcolm Spence. (TK)

 

14)  A) Kes viskas viimase korvi Müncheni olümpiamängude meeste korvpalli finaalis, kus Nõukogude Liit võitis USA-d 51-50? (ER)

 

B) Millisest riigist oli pärit selle võistluse kohtunik Renato Righetto? (ER)

 

15)  Pildil on “spordisõber”. Kes? (RL)

 

C:\Documents and Settings\Admin\My Documents\mälukas\sport pilt\victor conte.jpg

 

16)  Milline sportlane võistles 2008 Pekingi olümpiamängudel juba oma üheksandatel olümpiamängudel? (OV)

 

17)  Milline on vanim ja seni kehtiv maailmarekordiline tulemus, mis on saavutatud kaasaegsetel olümpiamängudel? (OV)

 

18)  Mitu kilogrammi tõstab tõstja, kui kangi mõlemas otsas on üks punane, üks sinine ja üks kollane suur ketas ja puuduvad väikesed kettad, välja arvatud lukustid? (ER)

 

19)  Mis spordiala legend ja edukas sportlane on ameeriklane Ken ”The Champ” Climo? Ta on võitnud koguni kaksteist maailmameistrivõistlust PDGA-liidu võistlustel, millest üheksa on järjestikku aastatel 1990-1998. Teised sellel spordialal edukad olijad on näit. Harold Duvall, Nate Doss ja Barry Schultz. Sellel spordialal vajaminevate vahendite silmapaistev tootja on Innova, kelle toodete hulka kuuluvad näit. mudelid Destroyer, Whippet, Rhyno, Roc ja Wraith. (TK)

 

20)  Millise tuntud, pealtvaatajatele tasuta oleva spordivõistluse esimene naisosavõtja oli aastal 1981 Sue Brown? (ER)

 

21)  Milline tuntud inglise jalgpallistaadion on saanud nime keskajal peetud lahingupaiga järgi, kus oma vägedega olid vastamisi Harold Godwinson ja Harald III (Harald Hardråde ehk Harald Sigurdsson)? (ER)

 

22)  Millised kaks isikut puuduvad loetelust: Claude Lelouch, Juri Ozerov, Arthur Penn, Michael Pfleghar, John Schlesinger ja Mai Zetterling? (ER)

 

23)  Millise spordisaavutusega sai hakkama Sunita Williams esimese inimesena kosmoses rahvusvahelise kosmosejaama pardal 16.4.2007? (TK)

 

24)  Millise spordiajaloolise sündmusega said hakkama õed Maud ja Lillian Watson juba aastal 1884? (OV)

 

25)  Kes on pildil olev muusikamees? (RL)

 

C:\Documents and Settings\Admin\My Documents\mälukas\sport pilt\ivica kostelic.jpg

 

26)  A) Millisele riigile kaotas üllatuslikult Saksamaa jalgpalli veerandfinaalis 1936 Berliini olümpiamängudel? (ER)

 

B) Esimest korda alates 1928 Amsterdami olümpiamängudest ei mänginud India maahoki meeskond 2008 Pekingi olümpiamängudel. Nimelt kaotas India Tšiilis kvalifikatsiooni finaalis 0-2. Millisele riigile? (ER)

 

27)  Millisest kahest meeskonnast oli Hispaania koondises kõige rohkem mängijaid - mõlemast neli - jalgpalli Euroopa meistrivõistlustel 2008? (ER)

 

28)  Millise traditsioonilise rahvusvahelise võistluse võitis käesoleval aastal Alice Timbilili? (ER)

 

29)  Milline spordiala on olnud suveolümpiamängude kavas kokku viis korda ehk aastatel 1912, 1920, 1924, 1948 ja 1952 ja selle ala võitjateks on tulnud George Goulding (1912), Ugo Frigerio (1920 ja 1924) ja John Mikaelsson (1948 ja 1952)? (TK)

 

30)  Millega on läinud olümpiaajalukku 6.8.1945 sündinud Yoshinori Sakai? (ER)

 

31)  Milline sportlane on võitnud kaasaegsetel olümpiamängudel pallimängudes kaks kuldmedalit ühel ja samal päeval? (ER)

 

32)  A) Keda teatakse kui G14? (ER)

 

B) On räägitud G14 klubidest, mis olid vägevad Euroopa jalgpalliklubid. Veebruaris 2008 see jalgpalliklubide liit saadeti laiali. Millised kaks jalgpalliklubi puuduvad järgmisest algsest G14 jalgpalliklubide nimekirjast: Real Madrid, AC Milan, Ajax, Liverpool, Juventus, Bayern Munich, Inter Milan, Barcelona, Manchester United, Borussia Dortmund, PSV Eindhoven ja Marseille? Vastuses on lubatud vaid kahe jalgpalliklubi nimi. (ER)

 

33)  Iker Casillas on aastaid olnud Real Madridi vaieldamatu esiväravavaht. Kes oli tema eelkäijä, kelle solvumise tõttu sai Casillas esiväravavahiks 1999/2000 hooajal? Küsitav väravavaht lõpetas oma sportlaskarjääri 2000/2001 hooaja järel 34-aastasena (foto all). (AH)

 

    

 

34)  Kes ütles kellele järgmised sõnad: ”Annan selle olümpia õlipuuoksa teile üle armastuse ja rahu sümbolina. Meie soovime südamest, et rahvad alati ainult neil rahulikkudel võistlustel kohtuksid.” (OV)

 

35)  NHL-is antakse hooaja lõpus parimatele palju auhindu. Kellele antakse Jack Adams Award?

 

36)  Nimetage vähemalt kaks sportlast, kes on võitnud Val Barkeri auhinna, kuid ei ole võitnud kuldmedalit vastavatel olümpiamängudel? Vastuses on lubatud kolm nime, mitte rohkem. (ER)

 

37)  Millise 13-aasta pikkuse ajajärgu alguse piiritles Igor Rostorotski? (ER)

 

38)  Kelle hüüdnimed olid või on: (ER)

A) Orhideemees (The Orchid Man)

B) Hirmus hobune (The Horrible Horse)

C) Külmutuskapp (The Refrigerator)

D) Neftenga (= Boss))

 

39)  Millise kuriteo eest määrati aastal 2007 Ameerika jalgpalli NFL-i meeskonna Atlanta Falcons’i mängujuhile Michael Vickile 23-kuuline vanglakaristus? (TK)

 

40)  Kellest sai Salt Lake Citys 2002 esimene talisportlane, kes on saanud olümpiamedali viitel olümpiamängudel? (OV)

 

41)  Kellest on jutt:

- esines koolieas trapetsikunstnikuna tsirkuses Flying Fruit Flies (Lendavad puuviljakärbsed)

- parandas 12 korda oma ala maailmarekordit

- ei olnud edukas olümpiamängudel (ER)

 

42)  Mis paigas korraldati murdmaasuusatamise maailmakarikavõistluste esimene etapp hooaegadel 2002/2003 – 2007/2008? Samas paigas toimub maailmakarika etapp ka algaval 2008/2009 hooajal, kuid seekord ei toimu seal avaetapp. (AH)

 

43)  Millisest inglise jalgpalliklubist on jutt? Klubi asutati aastal 1883. Aastal 2005 siirdus klubi mängima uuele Ricoh Arenale. Enne seda mängiti alates 1899. aastast Highfield Roadil. Klubil ei ole ühtegi Inglismaa liiga meistritiitlit, kuid tal on üks kord õnnestunud võita Inglismaa karikas. Praegusel hetkel mängib see klubi Meistrite Liigas (the Championship League). (AH)

 

44)  Jäähoki NHL-ajaloo algusaegadesse kuulub mõiste ”need algupärased kuus”. See mõiste sisaldab kuut linna, milliseid? Ühe punkti saamiseks on vaja nimetada viis õiget linna. (OV)

 

45)  Giro d’Italia parimate seas on kolm 5-kordset võitjat. Esimesena jõudis selle tähiseni 1933. aastal Alfredo Binda. Kes on kaks ülejäänud jalgratturit? (PV)

 

46)  Kellest on jutt: (ER)

- sündis 15. jaanuaril 1841 ja suri 14. juunil 1908

- tema kõne Toronto tööstusnäituse avamisel 1888 on peaaegu kindlasti vanim olemasolev näide salvestatud inimhäälest (uurijad ei ole kindlad Thomas Alva Edisoni hääle suhtes).

- paremini tuntakse teda 50-dollarilise annetuse järgi 1892

- Liverpooli linnapea

 

47)  Kaks sportlast osalesid nii 2008 Pekingi olümpiamängudel kui ka 2008 Pekingi paraolümpiamängudel. Nimetage vähemalt üks. Vastuses ei tohi olla rohkem kui kaks nime. (ER+OV+TK)

 

48)  Millise Euroopa talisportlase ausammas asub USA-s Põhja-Dakootas Minot linnas? See oma spordiala teerajaja suri seal 1897. (ER+TK)

 

49)  Millises kahes linnas on korraldatud suveuniversiaadid kaks korda? (AH)

 

50)  Millisele Prantsusmaa olümpiavõitjale mängiti Berliini olümpiamängudel 1936 Türgi hümni ja heisati Egiptuse lipp? (OV)

 

51)  Selle taime ligi 40 liiki võib leida Põhja- ja Lõuna-Ameerika kuivadel aladel ning alal, mis ulatub Vahemerest Hiinani. See taim kuulub Gnetopsida klassi. Selle taimeliigi esindajatel on soomusesarnased väikesed lehed pikkade ja peenikeste varte küljes. Kohalikud elanikud on traditsiooniliselt kasutanud neid taimi erinevatel meditsiinilistel eesmärkidel, näiteks et kergendada hingamist astma korral ja samuti nohu vastu. Taimed sisaldavad alkaloidi, mis on saanud nime taime järgi. Seda alkaloidi on kasutatud dopinguna spordis tema stimuleeriva mõju pärast. 1970ndatel see alkaloid lisati keelatud dopinguainete nimekirja. Mis taime või dopinguainega on tegu? (TK)

 

52)  Elton John lõi selle laulu 1975. aastal inspireerituna tenniselegend Billie Jean Kingist. King kutsus Elton Johni 1974. aastal promo-mängule, mille korraldas tema tolleaegne klubi. Hiljem lõi Elton John laulu, mille nimi erineb vaid ühe tähe võrra Kingi klubi nimest. Mis laul see on? (TK)

 

53)  1981 aastal sai küsitavast jalgpallurist esimene neeger, kelle eest maksti Inglismaa kõrgliigas üleminekutasu 1 miljon naela. Sellise summa eest liikus küsitav Norwich Cityst Nottingham Forestisse. Hiljem pallis mees veel Nottsi, Manchester City, West Ham Unitedi, Newcastle ja paljude Kanada ning USA klubide eest. 1990 aastal sai temast esimene jalgpallur , kes tuli kapist välja ja teatas, et on homo.Selline ülestunnistus praktiliselt lõpetas mehe paljulubavalt alanud karjääri ning peale USAs tema vastu esitatud ahistamissüüdistust, lõpetas ta elu 1998 enesetapuga.Kes oli see jalgpallipede? (JA)

 

54)  Olümpiamängude boikoteerimine on teinud liiga väga paljudele sportlastele.Üks neist püstitas 1979 2 maailmarekordit.1981 alistas esimesena 13 sekundi piiri.1982-1984 mängis, aga hoopis NFL-is San Francisco 49ersis, s.t. olümpiale ei jõudnudki. Kellest jutt?

 

55)  Luca Marin on võitnud Euroopa ja maailma­meistrivõistlustelt kokku 1 kulla, 7 hõbedat ja 2 pronksi. Tema kaks pruuti on aga olnud palju edukamad. Kes on need naised?

 

56)  Mis nimega teame paremini (ees- ja perekonnanimi!) kergejõustiklast, kelle õigest eesnimest kaks esimest on Francis Morgan. Ta on olnud üheaegselt nii valitsev olümpiavõitja, maailmameister (välis), Euroopa meister (sise) ning samuti kehtiva maailmarekordi omanik. Ta uuendas maailmarekordit neli korda ja oli võitmatu 1979 - 1987. (TK)

 

57)  A) Kes on ainus treener, kes on võitnud kaks korda jalgpalli maailmameistrivõistlused olles peatreener? Kui küsimus tundub raske, lisavihje: küsitava mehe perekonnanimi on samuti ühe absurditeatri klassikanäidendi tuntud tegelase nimi. (TK)

 

B) On ainult kaks peatreenerit, kel on õnnestunud võita kaks korda jalgpalli Meistrite liiga (UEFA Champions League) või selle eelkäija Euroopa karikas. Üks on Ottmar Hitzfeld, kelle juhtimisel võitis Borussia Dortmund 1996/1997 ja Bayern München 2000/2001. Küsime, kes on teine? Tema juhtimisel võitis Feyenoord Rotterdam 1969/1970 ja Hamburger Sport Verein 1982/1983. Lisaks on ta saanud peatreenerina hõbemedali jalgpalli maailmameistrivõistlustelt. (TK)

 

58)  Millise spordiinventari ostis endale Prantsusmaa kuningas Louis XI juba aastal 1470? (OV)

 

59)  1961/62 aastal püstitati NBAs rekord mida tõenäoliselt tänapäeval, keegi enam lüüa ei suuda.Üks korvpallur saavutas hooaja keskmisi näitajaid arvestades triple-double.Ta viskas hooaja jooksul mängust keskmiselt 30,8 punkti, võttis 12,5 lauda ja andis 11,4 söötu. Kokku tegi ta sel hooajal 41 mängus triple-double.Oma ainsa NBA meistrisõrmuse sai ta sõrme 1971 aastal Milwaukee Bucksi ridades. Kes on see korvpallilegend? (JA)

 

60)  Meestennisistide ATP edetabel “avati” 23. augustil 1973. Kes oli esimene edetabelijuht? (PV)

 

 

61)  Kes valiti paremuselt maailma teiseks saalihoki mängijaks Rootsi Innebandymagazinet'i valimistel 2005? See mees, kes mängib parem käsi all, on saavutanud palju: ta on 5-kordne maailmameister (1998, 2000, 2002, 2004 ja 2006) ning 3-kordne Rootsi meister (Pixbo Wallenstam IBK 2002 ja 2003 ning samuti AIK 2006). Ta oli esimene mees, kes sai 600 punkti Rootsi Superliigas (Svenska Superligan) 4.2.2008. Ta on ka 2-kordne Euroopa karikavõistluste võitja (AIK 2007 ja 2008). (TK)

 

62)  Profitennises on positiivsed dopingutestid väga haruldased. Aga 1998. aastal andis üks tolleaegne tippmängija positiivse nandrolooni testi. Selle mehe (sündinud 1968) suurim saavutus oli Austraalia lahtiste meistrivõistluste võit (Marcelo Riose vastu) 1998. Ta oli teine Prantsusmaa lahtistel 1992, kus sai finaalis lüüa Jim Courieri käest. Ta võitis Austraalia lahtised 1996 paaris koos Stefan Edbergiga ja kaotas Austraalia finaalis 1990 paaris Goran Ivaniseviciga. Kes on see vasakukäeline mees pildil? (TK)

 

 

63)  Millega läks ajalukku tuneeslane Ali Bin Nasser (Ali Bennaceur) jalgpalli maailmameistrivõistlustel Mexicos 1986? (OV)

 

64)  2007 aasta Saksamaa parimaks meessportlaseks valiti Fabian Hambüchen, kes 2007 aastal tuli ka maailmameistriks. 2008 aasta OMilt sai mees ühe pronksi. Mis ala tegija mees on? Ka DDRi viimaseks parimaks meessportlaseks valitud Andreas Wecher tegeles sama spordialaga. (JA)

 

65)  Mis alal peetakse võistlust “Sultan Azlan Shah Cup”? 2008. aastal võitis Argentiina. (PV)

 

66)  Kes oli esimene sportlane, kes võitis nii kiiruisutamise kui jalgrattasõidu maailmameistrivõistlused? See mees võitis kiiruisutamise maailmameistrivõistlused kolm korda (1893 Amsterdam, 1895 Hamar ja 1896 St. Petersburg). Tol ajal oli maailmameistriks tulekuks vaja võita kolm ala neljast. Jalgrattaspordi maailmameistrivõistluste võidud (International Cycling Association korraldatud) sai ta Antverpenis 1894 (amatööride 10 miili sõit) ja Kölnis 1895 (amatööride sprint). (TK)

 

67)  See mees (sündinud 1954) on kergejõustiku olümpiavõitja, maailmameister (välis) ja Euroopa meister (sise). 1996. aastal sai ta tõsise südame viirusinfektsioon pärast kunstliku südame. 1997. aasta jaanuaris siirdati talle uus süda. Paranemise järel alustas ta uuesti treeninguid. 1998. aastal diskvalifitseeriti ta New Yorgi maratonil, sest ta jooksis alla ajapiiri, mis oli seatud puudega sportlaste klassile (kus ta võistles). Tema elust on tehtud TV dokumentaalfilm "The Day When I Heard My Heart Beat" (“päev, mil ma kuulsin oma südant löömas”). Kes on see "mees kolme südamega"? Lisatud pilt on tehtud mõned aastad tagasi. (TK)

 

 

68)  Ühe suurlinna südames asub Lumpini staadion. See on arvatavasti kuulsaim selle spordiala spordiareen. Milline spordiala ja mis linn? (OV)

 

69)  2008 aasta Tour de France võitis hispaanlane Carlos Sastre meeskonnast Team

CSC Saxo Bank. Sama meeskond võitis tuuril ka meeskondlikus arvestuses. Mis riigi värve esindava meeskonnaga on tegu? (JA)

 

70)  Seda NBA ringkondades legendiks muutunud meest seostatakse kahe klubiga.10 aastat mängis ta Chicago Bullsis(1966-1976) ja kahel korral valiti ta Tähtede Mängule.Tema särk nr.4 ripub Chicago Stadiumi lae all.1979-1982 oli ta Bullsi peatreener.1983a. läks ta uude klubisse skaudiks,  hiljem sai selle klubi kauaaegseks peatreeneriks. Kes? (RL)

 

71)  Milline spordivahendeid tootev kompanii asutati Watsonville linnas Californias (USA) 1922? Kompanii nimi on sama kui tema asutaja perekonnanimi. Alguses valmistas kompanii puidust vibusid ja seedripuust nooli, 1939 hakkas nooli valmistama alumiiniumist. Tänapäeval on see kompanii juhtival kohal vibunoolte kavandamisel. Kompaniil on üle 1000 töötaja üle maailma ning lisaks vibuspordi varustusele toodetakse ka näiteks puidust või liitstruktuuriga jäähokikeppe ja alumiiniumist pesapalli ja softballi kurikaid. Selle kompanii jäähokikepid, näiteks Stealth ja Synergy mudelid, on väga populaarsed NHL-mängijate seas nende jõudluse ja kestvuse pärast. (TK)

 

72)  Millistel olümpiamängudel korraldati esimest korda 400 meetri jooks nii, et jooksjad jooksid kogu ringi oma rajal? (AH)

 

73)  Mario Lanza oli kuulus Ameerika tenor ja filminäitleja. Millise jooksja, omaaegse maailmarekordiomaniku kõva konkurent oli Mario Lanzi? (OV)

 

74)  Itaalia Serie As on nähtud seni viie linna derbikohtumisi. Lisaks traditsioonilistele derbilinnadele Milaanole, Roomale ja Torinole on nähtud veel kahe linna derbisid. Nimetage need linnad! (JA)

 

75)  Isa on oma nimelise mootorattakompanii rajaja. Neil tsiklitel saavutati 70ndate teisel poolel  maailmameistritiitleid ringrajasõidus. Poeg on osalenud F1-s 70 GP-etapil, muuhulgas 1 etapp ka Ferraril. Parimaks tulemuseks jäi tal 1995aastal Arrowsil Austraalia GP-l saavutatud 3.koht. Kuidas on isa, poja ja mootoratta ühine nimi? (RL)

 

76)  Mootorratturite maailmameistrivõistluste võimsaimat klassi (500cc/MotoGP) on valitsenud vähesed riigid. Alates esimesest hooajast 1949 on kõik võitjad olnud Suurbritannia, Austraalia, USA või Itaalia kodanikud. On vaid üks erand – 1999 läks võit väljapoole neid riike. Kellest sai 1999 maailmameister? (AH)

 

77)  Milline endine spordi supertäht rajas heategevusorganisatsiooni "Children for tomorrow"? (AH)

 

78)  Rumeenial on taliolümpiamängudelt vaid üks pronksine medal 1968 aasta Grenoble mängudelt. Mis alal see võideti? (JA)

 

79)  Kes on see oma spordiala legend? Ta sündis 1929 ja võitis Euroopa meistrivõistlused 1953 ja 1954. Sportlaskarjääri lõpetamise järel sai temast suurepärane treener. Ta treenis paljusid olümpiavõitjaid ja maailmameistreid. Ta suri maailmameistrivõistluste ajal Lausanne’s 1997, kus ta oli tegevtreenerina ja Lausanne’s osalesid ka tema treenitavad. (AH)

 

80)  Naiste käsipall on olnud olümpiamängude kavas alates 1976. Milline riik on saanud sel alal kõige rohkem medaleid? (AH)

 

81)  Kõrgushüppes on olemas eriti auväärne 50cm klubi, kuhu kuuluvad mehed, kes on ületanud enda kasvust vähemalt pool meetrit suurema kõrguse.Tippmarki selles vallas jagavad 59 cm üle oma pea. Stefan Holm 240/181 ja üks USA atleet 232/173, kes ületas nii suure kõrguse juba 1978 aastal. Kes on see imemees? (JA)

 

82)  Kes on pildil olev ujuja? 2004 müüs ta oma Ateena olümpiamängude kuldmedali ja andis raha heategevuseks. Pärast seda aastat on tal karjääris olnud suuri raskusi. Siiski sai ta Pekingi olümpiamängudel finaali oma peaalal, mille maailmarekordiomanik oli ta 2002 - 2006. (AH)

 

 

83)  Vormel 1 maailmameistrivõistlustel sõidetakse 2008. aasta hooajal 18 etappi. Mitu kilomeetrit kokku sõidab läbi vormel 1 piloot, kui ta sõidab iga võistluse lõpuni? Lubatud on viis (5) protsenti eksimist õige vastuse jaoks ja 10 protsenti pooliku õige vastuse jaoks. (OV)

 

84)  Itaallane Edmondo Stroppiana on tihedalt seotud kergejõustiku lähiajalooga. Kuidas? (OV)

 

85)  Kes on viimane Wimbledonis täiskasvanute üksikmängu võitnud inglane? (JA)

 

86)  Amati on kuulsa Itaalia viiulimeistrite perekonna nimi. Tõenäoliselt tuntuim selle perekonna liige on Nicola Amati (1596-1684), kes oli muuhulgas ka Andrea Guarnieri ja Antonio Stradivari õpetaja. Küsime aga, millise ebahariliku spordisaavutuse poolest on tuntud Giovanna Amati? (OV)

 

87)  Londoni silda, mis viib uuendatud Wembley staadionile kutsutakse Billy sillaks (the Billy's Bridge). Kes on see Billy, kelle järgi silda kutsutakse? (OV)

 

88)  See 1965a. sündinud sõudja oli Pekingi olümpial oma riigi lipukandja.Ta on tulnud 3 korda olümpiavõitjaks ja 7 korda  maailmameistriks, kuid Pekingi olümpia tema paatkonnal ebaõnnestus -  saadi 6. koht.Temast 24 aastat noorem nimekaim on West Ham Unitedi kaitsja. Kuidas on nende meeste ühine nimi (ka eesnimi)? (RL)

 

89)  Isa Rick, Kuulsuste Halli liige, tuli NBA meistriks 1975a. San Francisco „Golden State Warriorsi” meeskonnas  ja valiti ka finaalseeria kasulikeimaks mängijaks.Oli aasta uustulnuk 1966a.Valitud Tähtede Mängule 8 korda.Ühel korral valitud ka Tähtede Mängu väärtuslikemaks mängijaks.Viiel korral on ta valitud hooaja esimesse viisikusse.Üks poegadest,Brent,  tuli 2004/2005,2006/2007 hooaegadel NBA meistriks, 1996 a. võitis All-Stars nädala pealtsurumisvõistluse.Teine poeg Jon mängis NBAs aastatel 1992 – 2006. Nende noorem vend, Drew, mängis samuti NBAs.Neljast vennast vanim, Scooter, on tulnud NCAA  meistriks.Mis perega tegu? (RL)

 

90)  Joe Fulks, kes mängis NBA meeskonnas Philadelphia Warriors aastatel 1946-1954, tõi korvpalliväljakule märkimisväärse uuenduse. Mis uuenduse? (OV)

 

91)  Valdemar Bandolowski võitis olümpiakullad purjetamises aastatel 1976 ja 1980. Millist riiki ta esindas? (OV)

 

92)  Millise spordialaga tegeles kooli ja ülikooli ajal aktiivselt ja ka edukalt USA asepresidendikandidaat Sarah Palin? Ta teenis oma stiili tõttu tollal välja ka tänaseni kinnistunud hüüdnime "Sarah-barracuda". (JA)

 

 

Vastused:

1)      Egiptus 1934; Egiptus kaotas Ungarile 2-4 esimeses ringis ning langes välja.

2)      Galina Kulakova, Nõukogude Liit, naiste 10 km ja Magne Myrmo, Norra, meeste 15 km.

3)      Arie Luyendyk

4)      Kõikide teiste perekonnanimi lõpeb ’v’-tähega. Aastal 1966 Bulgaaria meeskonda kuulunud Evgenij Jantchovski ei mänginud ühtegi mängu.

5)      Wayne Rainey

6)      Punase ja kollase kaardi kasutamine jalgpallis. Ta sai idee valgusfoori taga seistes. Jalgpalli maailmameistrivõistlustel kasutati kaarte esimest korda Mexicos 1970.

7)      Õlale on tätoveeritud Ernesto ”Che” Guevara ja reiele Fidel Castro. Detsembris 2007 tahtis Maradona lasta tätoveerida Hugo Chavézi, Venetsueela presidendi.

8)      4 meetrit

9)      Hasim Rahman

10)  Võrkpall, Tokyo 1964

11)  Bruce Baumgartner, Ameerika Ühendriigid, 1984 kuld, 1988 hõbe, 1992 kuld ning 1996 pronks, kõik üliraskekaalus (üle 130 kg).

12)  Naiste tõstmine, 53 kg

13)  Lääne-India Föderatsioon (The British West Indies Federation)

14)  A) Aleksander Belov

B) Brasiilia

15)  Victor Conte

16)  Ian Millar, Kanada, hõbe ratsutamise takistussõidu võistkonnavõistluses Pekingi olümpiamängudel 2008. Ta alustas oma olümpiakarjääri juba 1972. Alates sellest ajast jäid välja vaid Moskva olümpiamängud 1980 Kanada boikoti tõttu.

17)  Maailmarekord naiste seitsmevõistluses 7291 punkti; Jackie Joyner-Kersee, Ameerika Ühendriigid, Soulis 23.-24.9.1988.

18)  145 kg, 2*25 kg (punased) + 2*20 kg (sinised) + 2*15 kg (kollased) + 20 kg (kang) + 5 kg (lukustid) = 145 kilogrammi.

19)  disc-golf või frisbeegolf

20)  Oxford-Cambridge sõudevõistlus

21)  Stamford Bridge, Chelsea F.C. koduväljak.

22)  Milos Forman ja Kon Ichikawa, 1972 Müncheni olümpiamängude ametliku olümpiafilmi tegijad.

23)  Jooksis maratoni (Ta osales kosmosest Bostoni maratonil võistlejanumbriga 14000).

24)  Nad olid esimene õdede paar, kes mängisid vastamisi Wimbledoni tennisefinaalis. Järgmine õestepaar tuli alles aastal 2001, mil omavahel võistlesid Serena ja Venus Williams.

25)  Ivica Kostelic

26)  A) Norra 2-0 (1-0)

B) Suurbritannia

27)  Valencia ja Liverpool

28)  Sao Silvestre maratoni Sao Paulos

29)  Meeste 10 kilomeetri käimine

30)  Hiroshimale aatomipommi heitmise päeval sündinud Yoshinori Sakai süütas olümpiatule Tokyos 1964

31)  Nicolas Massu, Tšiili, meeste üksik- ja paarismängus 2004 Ateena olümpiamängudel.

32)  A) Gregor Schlierenzauer

B) Porto ja Paris St-Germain

33)  Bodo Illgner

34)  Sõnad ütles Spiridon Louis, esimeste kaasaegsete olümpiamängude maratonivõitja aastast 1896, Adolf Hitlerile Berliini olümpiamängude avamisel 1936.

35)  parimale treenerile

36)  Louis Laurie pronks 1936 Berliinis, Philip Waruinge pronks 1972 Münchenis ja Ray Jones hõbe 1988 Soulis. Val Barkeri karikas antakse olümpiamängude kõige tehnilisemale poksijale alates 1936.

37)  Aleksander Karelini võitude jada; Karelin kaotas Igor Rostorotskile 1987 Nõukogude Liidu maadluse meistrivõistlustel ja järgmine kord kaotas ta alles 2000 Sydney olümpiamängudel (Rulon Garderile Ameerika Ühendriikidest).

38)  A) Georges Carpentier

B) Horace Ashenfelter

C) William Perry

D) Haile Gebreselassie

39)  Koertevõistluste korraldamine

40)  Saksa kelgutaja Georg Hackl. Ta võitis kulla aastatel 1992, 1994 ja 1998 ning hõbeda aastatel 1988 ja 2002.

41)  Emma George, teivashüpe

42)  Düsseldorf

43)  Coventry City Football Club

44)  Boston (Bruins), Chicago (Blackhawks), Detroit (Red Wings), Montreal (Canadiens), New York (Rangers) ja Toronto (Maple Leafs). Termini algusaeg ulatub umbes aastasse 1942.

45)  Fausto Coppi ajavahemikul 1940-1953, Eddy Merckx 1968-1974

46)  Frederick Arthur Stanley, Prestoni Lord (Stanley Cup)

47)  Natalie du Toit (Lõuna-Aafrika Vabariik, avaveeujumine/ujumine) ja Natalia Partyka (Poola, lauatennis)

48)  Sondre Norheim, Norra, ”kaasaegse suusatamise isa”

49)  Torino (1959 ja 1970) ja Sofia (1961 ja 1977)

50)  “Ohver” oli vabamaadluse I keskkaalu (- 79 kg) kuldmedalivõitja Emile Poilvé.

51)  Efedra või efedriin

52)  Philadelphia Freedom

53)  Justin Faishanu

54)  Renaldo Nehemiah

55)  Laure Manadou, OM 2004 1 kuld, 1 hõbe, 1 pronks; 3-kordne MM ja Federica Pellegrini, OM 2008 1 kuld, OM 2004 1 hõbe, teineteise konkurendid, Pellegrini ületas just Manadou maailmarekordid

56)  Daley Thompson

57)  A) Vittorio Pozzo

B) Ernst Happel

58)  Piljardilaua

59)  Oscar Robertson

60)  rumeenlane Ilie Nastase, kuni 2. juuni 1974, seega 40 nädalat

61)  Niklas Jihde

62)  Petr Korda

63)  Ta oli kohtunik mängus Argentiina - Inglismaa ja lasi läbi Diego Maradona ”Jumala käe” värava, mis oli ilmselgelt löödud käega.

64)  Sportvõimlemine

65)  Maahoki (Malaisias).Kujunenud tähtsaimaks turniiriks tiitlivõistluste kõrval. 2008 võitjale järgnesid India, Uus-Meremaa ja Pakistan.

66)  Jacobus Johannes “Jaap” Eden

67)  Hartwig Gauder (50 km käimise olümpiavõitja 1980 Moskvas, maailmameister 1987 Roomas ja Euroopa meister 1986 Stuttgartis)

68)  Tai poks (muay thai), Bangkok Tais

69)  Taani

70)  Jerry Sloan (Utah Jazz)

71)  Easton (Jas. D. Easton Inc.)

72)  Stockholm 1912

73)  Rudolf Harbig, endine maailmarekordiomanik 800 meetris

74)  Verona, Genua

75)  Morbidelli

76)  Alex Crivillé (Hispaania)

77)  Steffi Graf

78)  Bobisõit, 1968 meeste kahebobi, pronks

79)  Carlo Fassi

80)  Lõuna-Korea, 2008 Pekingi olümpiamängude järel kuus medalit

81)  Franklin Jacobs

82)  Otylia Jędrzejczak (Poola)

83)  5488 km, viie protsendiline eksimus on 5213 - 5763 km, 10-protsendiline on 4939 - 6037 km.

84)  Stroppiana rajas 1948 perekonna ettevõtte, mis valmistab Mondo Super X -kattekihti. Selle materjaliga on kaetud olümpiamängude staadionirajad alates 1976.

85)  Virginia Wade, 1977

86)  Ta on seni viimane naissõitja vormel 1 maailmameistrivõistlustel. 1992 osales ta Brabhamil kolmel etapil. Amati karjäär kestis ainult kaks kuud.

87)  Hobune nimega Billy. Inglismaa jalgpalli karikavõistluste finaalis (FA Cup) 1923. aastal tormasid 10000 pealtvaatajat staadionile. Olukord näis väljuvat kontrolli alt. Sel hetkel saabus väljakule Billy seljas konstaabel George Scorey ning kord taastati.

88)  James Tomkins

89)  Barry

90)  Ta näitas rahvale esimesena korvpallis viset hüppel.

91)  Taani

92)  Oli korvpallinaiskonna kapten(tugev kaitsemängija)