AJALUGU. POLIITIKA

 

 1. 1946. aasta 17. jaanuaril alustas Londonis oma esimest istungit ÜRO Julgeolekunõukogu. Teatavasti vastutab see organ rahvaste julgeoleku ja rahu eest. Juba töö alustamise kuul arutati nõukogus kahe riigi vahelist arusaamatust. Üks riik oli jätnud täitmata lepingu ühe tingimused ning teisele see ei meeldinud. Mis riigid need olid, kelle tüli ÜRO Julgeolekunõukogu esimesena arutas? (1 õige annab1 punkti)

 

 1. Varajases nooruses nats, küpses keskeas Nõukogude Liidu kangelane-selliselt võiks kokku võtta küsitava poliitiku karjääri. Ta eluaastad on 1918-1970. Astus 18-aastasena oma maa väiksearvulisse natsiparteisse. Pooldas II Maailmasõja ajal Itaaliat ja Saksamaad. Aastal 1949 organisatsiooni „Vabad ohvitserid“ üks asutajaliikmeid. Võttis aktiivselt osa võitlusest oma riigi iseseisvuse eest. Oli aastatel 1956-1970 oma riigi teine president. Viis läbi maareformi ning pankade ja suurtööstuse natsionaliseerimist. Sai tuntuks, kui mees, kes andis oma rahvale tagasi Suessi kanali. Aastal 1964 sai Lenini ordeni ja Nõukogude Liidu kangelase nimetuse. Kellest käis jutt?

 

 1. Heiki Looti on autasustatud järgmiste teenetemärkidega: Malta Vabariigi Rahvuslik Teeneteorden rinnatähega (Companion with Breast Star of the National Order of Merit), Itaalia Vabariigi Teeneteordeni suurohvitseririst (Ordine Al Merito della Repubblica Italiana, Grande ufficiale). Mis asutust juhib Heiki Loot?

 

 1. Küsitav isik on pälvinud Vene kodusõja silmapaistvaima avantüristi „aunimetuse”. Juba tema eluloolised andmed on vastukäivad. Ühtede allikate järgi sündis see mees 4.3.1877, ametlik biograafia annab kuupäevaks 17.03.1884. Ka surmakuupäev ja –koht on lahtine: surnud peale 1925, tõenäoliselt tapetud 1945 aastal Saksamaal, surnud kas 27.12.1973 või 12.01.1974 New Yorkis. Võttis osa I Maailmasõjast teenides seal  hulgaliselt autasusid. 1918. aasta suvel pummeldas Kiievis. Raharohkuse ja seltskondlikkuse järgi oletati, et ta on Saksa spioon. Järgmise aasta alguseks õnnestus tal kokku panna sõjasalk, mis kasvas kuni 52 tuh. meheliseks, hästivarustatud (120 lennukit), Vene lääneprovintsides ilmselt üheks kaalukamaks nõukogudevastaseks jõuks. Ent vastuolud valgete liikumises ja saamatus suhtlemisel noorte rahvusriikide valitsuste ning Antantiga aga tema vastaste arvates ka olematud strateegivõimed viisid võimsa armee kiire hävinguni. Põgenes Hamburgi, kus semmis saksa fašistidega ja organiseeris nendega ühes vene natsionaal-sotsialistlikku liikumise rünnakrühmlasi. Soojale sõprusele vaatamata pandi ta Hitleri võimuletuleku järel koonduslaagrisse. Võimalik, et sõprade abiga pääses ta sealt eluga, kuid pidi emigreeruma Belgradi ning hiljem USA-sse. Kes oli see Kodusõja avantürist?

 

 1. Kes on pildil?

 

SPORT

 

 1. Alates 1988. aasta suveolümpiamängudest saadik on naiste käsipalli kuldmedaleid jagunud vaid kahele riigile. Nimetage need riigid! (1 õige annab 1 punkti)

 

 1. See sportlane jooksis esimest korda oma praeguse klubi eest platsile 1984-1985 hooajal (see jäi tal tollel hooajal ainsaks korraks). 2003. aastal hoidis ta pea kohal oma ala ihaldatumat trofeed, 40 aastat varem oli seda sama klubi särgis teinud tema isa. Vihjeks veel, et isa ja poja poolt armastatud klubi põhivärvid on punane ja must. Kes on see sportlane ja mis klubi eest ta tänaseni esindab? (1 õige annab 1 punkti)

 

 1. Milline saavutus ühendab järgmisi sportlasi - Louis Daniel Lauria, George Hunter, Norvel Lee, Richard McTaggart, Giovanni Benvenuti, Valeri Popetšenko, Philip Waruinge, Teófilo Stevenson, Howard Davis, Patrizio Oliva, Paul Gonzales, Ray Jones Jr., Roberto Balado, Vassili Širov, Oleg Saitov, Bahtijar Artajev. See nimekiri on lõplik ning ajaliselt järjestud. Olgu öeldud, et nimekirjas on 13 olümpiavõitjat, 2 olümpiamängude hõbemedali võitjat ja 1 pronksmedali võitjat.

 

 1. Küsitav sportlane on osalenud seitsmetel suveolümpiamängudel. Nende mängude jooksul on ta ühel ja samal võistlusalal saavutanud 1 kuld- 2 hõbe- ja 1 pronksmedali. Ta oleks pääsenud 70-aastasena „wild card’i“ abil ka 2004. aasta Ateena suveolümpiamängudele ning võimalik, et võitnud ka medali. Aga sellest võimalusest sportlane loobus. Küsitav on kirjutanud oma spordialast hulgaliselt  monograafiaid ja ajaleheartikleid. Enne sporti siirdumist töötas ta lennukipiloodina. Just selle elukutsega seonduv innustas teda omal alal sportima. Kellest käis jutt?

 

 1.  Kes on pildil?

 

 

KULTUUR

 

 1. Üks eesti kirjamees kirjutab oma kokkupuutest ühe tuntud eesti matemaatikuga järgmist: Nii oleks mu elu ses sügiseses väikelinnas olnud küllaltki igav, kui poleks leidunud omati kaaslast, kellega suure osa oma vabast ajast veetsin. See oli …, pärastine Tartu Ülikooli matemaatikaprofessor. /…/ Vaadetelt oli … käremeelne, kuid pooldas sealsamas jälle ainult passiivset vastupanu. Minutaolisele rahutule noorukile mõjus tema sallivus, humaansus ja arukuse austus otsekui elutarkus ise. Oli ikka rahustav ja tasakaalustav teda õhtuti külastada. Seal ta seisis oma askeetse sisustusega toakeses puldi juures, ees keerukad matemaatilised valemid. Puldi nurgal põles suur petrooleumilamp ja selle kohal rippus kastrul piimaga. Ma kartsin ikka, et mis siis saab, kui piim ootamatult üle keeb. Kuid … oli täpselt välja arvutanud, kui palju soojuskaloreid kastrul keemiseks vajab, nii et õnnetus pidi olema võimatu. Üldse näis talle elu lahenduvat matemaatilistes valemites, kuid seda ilma pedantsuseta, vaid pigemini vaikse huumori varjundiga.  Kes on kirjutanud need read ja kellest ta on kirjutanud ehk millise eesti matemaatiku nimi sobib lünka. (1 õige annab 1 punkti)

 

 1. Kes on fotol? Paremal näete tema teoseid.

        

 

 1. Kes on pildil? Eluaastad 1942-1969.

 1. Kes on pildil?

Бритни сошла с ума (16 фото + видео)

 1. Kes on kuuldava laulu sõnade autor?

 

TEADUS. TEHNIKA

 

16.  See kompanii on ere näide internetiajastu kiiretest tõusudest ja mõõnadest. Kompanii aluseks on otsingumootor, mille loojaks olid 1995 aastal Paul Andrew Flaherty (1964-2006) poolt juhitud California Palo Alto teadlased Digital Equipment Corporation`ist. Otsingumootori idee seisnes selles, et iga internetilehtedel olevad sõnad said lihtsastiotsitava koodi. Lisaks on selle firma nimel veel hulgaliselt teisi netiinnovatsioone, näiteks senini parim tõlkimiskeskkond BabelFish jt. 1995. aastal tehti otsingumootor ja veel mõned netipõhised tooted kõigile kättesaadavaks. 1995, 1997 ja 1999 aastal oli selle kompanii otsingumootor kõige enam kasutatav. Ja kuigi 1999 aasta juunis maksis Compaq selle firma .com aadressi saamiseks 3.3 miljonit dollarit, oli firma edukamad aastad seljataha jäänud, konkurendid võtsid oma. Mis kompaniid küsitakse?

 

17.  Küsitav matemaatik sündis 1823. aastal Preisimaal ning suri 1891. aastal Berliinis. Oli Berliini Ülikooli professor. Alates 1861. aastast Preisi Teaduste Akadeemia liige. Oli üks alusepanijaid arvuteooriale. Talle kuulub ütlus: „Täisarvud lõi jumal, kõik ülejäänud arvud on inimese looming“. Kasutas esimesena rühmateooriat 5. astme võrrandi lahendamisel. On uurinud lineaarse võrrandisüsteemi lahendi olemasolu ja ühesust. Selle kohta on matemaatikas temanimeline teoreem. Samuti on tuntud temanimeline delta. Mitmemõõtmelises statistikas on üks enam kasutatavamaid tehteid temanimeline korrutis, mida tähistatakse sümboliga   Kellest käis jutt?

 

18.  Kordsele ühikule  vastab detsimaaleesliide milli, kordsele ühikule  vastab detsimaaleesliide mikro ning kordsele ühikule  vastab detsimaaleesliide nano. Millised detsimaaleesliited vastavad aga kordsetele ühikutele   ja  (2 õiget annab 1 punkti)

 

19.  1924-1930 toodeti Moskvas NSV Liidu esimest kodumaist veoautot margiga AMO-F-15. AMO on lühend venekeelsetest sõnadest mida võib tõlkida kui Moskva auto-ühendus. Mida aga tähendab täht F?

 

20.  Vähemalt legendi järgi on kõige lihtsama hiirelõksu leiutajaks meie poolt küsitav isik. Tõsi, patent on antud hoopis teisele. Ent patentidest mehel puudust ei olnud. Esimese sai ta 26 aastaselt ning pika elu jooksul kogunes neid 271. Muuhulgas leiutas ta vaakumtolmuimeja, lokitangid, mittemagnetiseeruva kella jpm. Palju leiutisi oli erinevate mootorite täiustamise alal. Ta oli silmapaistev elektriinsener ja arvatakse, et ta oli elektrialaste leiutiste osas oma kaasaegsest, T. A. Edissonist sammu võrra ees. See mees oli ka Britti aeronautika pioneer. Tema konstrueeritud lennukid ei paistnud silma just erilise lennuvõimekuse poolest, ent seda suurejoonelisemad nad olid. Vaatamata mitmekülgsusele tegi ta nime kuulsaks ja avas kõikide Euroopa riikide õukonna uksed vaid üks ta leiutis. Eluloolisi fakte: Sündinud 4.02.1840 Sangerville´is Maine osariigis USA. Emigreerus 1881 Inglismaale, sai seal 1899 aastal naturalisatsiooni korras kodakondsuse. 1901 aastal lõi Victoria ta rüütliseisusse. Suri 24.11.1916 Londonis. Leiutajad olid ka ta vend ja poeg. Kes oli see leiutaja?

 

LOODUS. GEOGRAAFIA

 

21.  Mis rahvus? See on üks väiksemaid türgi-tatari rahvuseid, nende rahvaarv ei küüni 600 000-ni. Tänapäeval makstakse neist valdavale enamusele palka som’ides, kahjuks ei küüni nende keskmine kuupalk naljalt üle 20 USD vääringu kuus. Araali mere kuivamine on mõjunud suhteliselt hävitavalt nende majanduselule, kuigi erilised kalamehed pole nad siiski oma ajaloo vältel olnud. 80% kogu rahvusest elab oma rahva nime kandvas Autonoomses Vabariigis, pealinn Nukus (rahvaarv umbes 200 000). Ühena vähestena omakandi rahvustest on nad võtnud kasutusele ladina alfabeedi. Enamus rahvast on sunniidid, kuid mosheedes käiakse väga vähe. Valdav riietus on tänapäevane ja nn. läänelik. Keele ja kommete osas sarnanetakse vast kõige rohkem kasahhidele.

 

22.  See linn oli Portugali Kuningriigi pealinn aastatel 1808 – 1821, üks selle linna hüüdnimedest on A Cidade Maravilhosa. Geograafiline asukoht: 22 kraadi ja 54 minutit lõunalaiust ja 43 kraadi ning 14 minutit läänepikkust. Mis linn?

 

23.  Kõik teavad mis on Eesti suurim järv. Nimetage aga Läti suurim järv. Ta asub Läti idapoolses osas. Järve suurus muutub veetaseme kõikumise tõttu isegi kuni 4 korda. Veetaseme 92,75 meetrit üle merepinna korral on pindala 100 km², aga veetaseme korral 90,75 meetrit üle merepinna korral on järve pindalaks vaid 25 km².

 

24.  Austraalia lääneranniku lähedal asuvat Suurt-Vallrahu hävitab üks loomaliik, kelle arvukus on viimasel ajal osalt inimtegevuse tõttu suurenenud. Üks täiskasvanud isend suudab aastas hävitada 6 m² elusat riffi. Selle loomaliigi üheks looduslikuks vaenlaseks on Charonia tritonis (vabatõlkes hiidmollusk või hiidtriiton). Nimetage see Korallrahu hävitav loomaliik.

 

25.  See loom (pildil) on poolveelise eluviisiga, taimestikurikastel veekogudel elav näriline. Ta on hea ujuja ja sukelduja. Tal on vähearenenud ujulestadega tugevad taga- ja nõrgad esijäsemed. Ujumist soodustab tal veel külgedelt lapik saba. Mis loomast käis jutt?

 

VARIA

 

26.  Selle Indoneesia päritoluga kohvi valmistamiseks kasutatavad oad läbivad enne röstimist tsiibetite (Paradoxurus hermaphroditus) seedetrakti ning alles siis saab sellest kohvi, mille maitset saab hiljem nautida. Kilohind võib ulatuda 1000 dollarini kilogramm. Seda kohvisorti toodetakse aastas vaid 230 kilogrammi. Mis

      kohvisordist käib jutt?

 

27.  2006. aasta Jõulude ajal tähistatati ühe ameti 100. sünnipäeva. Nagu ikka esimeste tegijatega, ei seostu Reginald Aubrey Fessenden`di Massachusettsis Brant Rockis tehtud sajanditagune esmaüritus selle ameti praeguse ettekujutusega. Siiski peetakse seda Kanada leiutajat selle ameti pioneeriks.Väidetavalt mõtles selle ameti praeguse väga tuntud nime välja Ameerika raadiokommentaator Walter Winchell 1934. aastal. Selle nimega ristis ta esmakordselt Martin Blocki, tunnustades nii mehe osavat ja operatiivset tegutsemist Lindberghide lapseröövi ajal. Siiski ei sarnanenud ka Blocki tegevus päris sellega, millega me praegu selle ameti esindajaid seostame. Selleks esimeseks „päris...” peetakse hoopis Jimmy Savile`i, kes selle ametiga võitis 1943. aastal kuulsust Inglismaal Otleys. Mis amet tähistas oma juubelit eelmise aasta lõpus?

 

28.  Selliste võistluste tekkimise algtõukeks peetakse Jacqueline Bisset’i poolt mängitud rolli 1977 aastal linastunud filmis „Deep”. Film räägib sukeldujatest aardeküttidest Bermudal, kes 17. sajandi kullalaeva asemel satuvad narkoärikate lasti peale. „Newsweek” kuulutas Jacqueline Bisset-i kohe „kõigi aegade kõige kaunimaks näitlejannaks.” Kuigi küsitav võistlus on feministide õudusunenägu, ei jää võistlejatest ning võistluskohtadest kunagi puudus – võistluste ajalugu teab rääkida Ohio teleuudiste ankru Caterine Bosley skandaalsest võistlemisest ning võistluse korraldamisest lennuki pardal 1998. aastal.

      Mis võistlusest on jutt?

 

29.  Miljonimargaline rahatäht aastast 1923. Rahatähelt on kustutatud enamus toponüüme, mis viitaksid kohale, kus selline rahatäht kehtis. Kus selline raha käibevahendiks oli?

 

30.  Kuulete laulu ühest Eesti filmist. Küsime selle filmi pealkirja. Olgu vihjeks öeldud, et selle filmi naispeaosaline kandideeris Jõgeva- ja Tartumaal Riigikokku nr. 294 all.

 

VASTUSED*

 

1.      NSVL ja Iraan (Nn Iraani küsimus – NSV Liit viivitas oma vägede lepingujärgse väljaviimisega Iraanist) MS

2.      Gamal Abdel Nasser MP

3.      Riigikantselei (alates 11.03.2003). Amet – riigisekretär HL

4.      Pavel Mihhailovitš Bermondt-Avalov MS

5.      Alfred Rosenberg HL

6.      Lõuna-Korea, Taani HL

7.      Paolo Maldini, AC Milan HL

8.      Val Barkeri karikas (antakse poksis olümpiamängude parimale tehnikamehele) MP

9.      Ragnar Skånaker (Rootsi legendaarne püstolilaskja) MP

10.  Juha Mieto MP

11.  Friedebert Tuglas kirjutas oma kokkupuutest matemaatik Jaan Sarvega (Fr. Tuglas „Kogutud teosed“ Noorusmälestusi) MP

12.  Evald Okas HL

13.  Brian Jones (ansamblist The Rolling Stones, suri 1969) HL

14.  Britney Spears KK

15.  Juhan Smuul MS

16.  AltaVista MS

17.  Leopold Kronecker MP

18.  -piko, -femto ja -ato MP

19.  F tähendab Fiat (Moskvas toodeti mudelit Fiat 15 ter.) MS

20.  Hiram Stevens Maxim (Maximi kuulipilduja leiutaja) MS

21.  karakalpakid HL

22.  Rio de Janeiro HL

23.  Lubana KK

24.  meritäht KK

25.  ondatra KK

26.  Kopi Luwak KK

27.  DJ ehk diskor (Reginald Aubrey Fessenden mängis esimest korda raadios muusikat. Martin Block keerutas Lindberghide lapseröövi ülekannete vahele nii osavalt plaate, et rahvale jäi mulje, nagu toimuks ülekanne ballisaalist. Jimmy Savile korraldas esimesi tantsupidusid, kus kõlas ainult plaadimuusika.) MS

28.  märja T-särgi võistlus MS

29.  Rahatähe emiteerijaks oli vabalinn Danzigi linnavalitsus MS

30.  „Ahvatluste tund“ (filmi naispeaosaline Marika Tuus-Lenk) MP

*HL-Huko Laanoja

  KK-Kirsti Kasemets

  MP-Margus Pihlak

  MS-Mait Sepp