Prootoni mäng 21.02.2007

 

I

 

1) Küsime Duero jõe lisajõe Pisuerga lisajõe Arlanzoni 55 km pikkust lisajõge Pürenee poolsaarel Burgose provintsis. Küsitava jõe nimi tähendab baski keelest tõlgituna ’tumedad veed’. Vastamisel võib ehk abi olla teadmisest, et sama (perekonna)nime kandis ka Eesti NSV rahvakunstnik (aastast 1965), ballettmeister ja lavastaja, kes õppis tantsu muuseas ka Läti Rahvusooperis ning omandas tantsupedagoogi diplomi Pariisis. Ta rajas oma tantsustuudio Viljandis, töötas „Ugalas”, „Endlas” ning hiljem aastakümneid „Vanemuises”. Lavastanud oopereid, näidendeid ja operette (viimaseid ka koos Epp Kaiduga). Kultuurilukku on ta jäädvustatud nii kirjasõnas kui ka filmilindil. Mis jõgi?

 

 

2) Tänase Läti aladel asus kunagi teatavasti Kuramaa hertsogiriik, mis oma parematel päevadel isegi ülemerekolooniaid omas. Kunagine Kuramaa hertsogi suveresidents on kindlasti uhkeim Lätimaa lossidest – Eesti turismibüroodes serveeritakse seda huvilistele koguni kui Läti Versailles’d (pildil). Loss valmis 18. sajandil, selle arhitektiks oli kuulus Peterburi Talvepalee autor Francesco Rastrelli. Küsime, kus see loss asub?

 

 

 

 

 

3) Boise, Des Moines, Baton Rouge, Saint Paul, Pierre, Montpelier, Cheyenne... Elanike arvult on siintoodud linnadest kõige suurem Saint Paul (veidi alla 300 000 elaniku) ja kõige väiksem Montpelier (veidi alla 10 000 elaniku). Nimekiri ei ole küll täielik, kuid linnasid on selles nimekirjas siiski loenduv arv. Ehk aitab vastuse leidmisel edasi ka teadmine, et viimased muudatused küsitavas nimekirjas toimusid 1959. aastal. Niisiis: mis on nende linnade ühine nimetaja?

 

4) Bataavia Vabariik oli riik, mis eksisteeris aastail 1795-1806 tänase Madalmaade Kuningriigi aladel. Kuid Bataavia nime on kandnud ka ühe tänase iseseisva riigi pealinn (just sellest linnast on juttu Eestiski korduvalt lavale jõudnud Eduard Künneke operetis “Onupoeg Bataaviast”). Mis linn, mis riik?

 

5) Kes laulab?

 

II

 

6) See lind oli Ateena linna sümboliks juba antiikajal. Neid elas linnas üpris arvukalt, muuhulgas Akropolisel, teisalt aga oli tegemist linna hoidja, jumalanna Athena lemmiklinnuga. Linna sümbolina pääses küsitav lind nii muistse Ateena müntide tagakülgedele (revers) kui ka tänase Kreeka eurose mündi tagaküljele. Mis lind?

 

7) Kes? Ajaloolane, sündinud 25. märtsil 1951, lõpetanud Tartu 7. keskkooli (1969) ja Tartu Ülikooli (1976). Alates 1976. aastast ka Tartu Ülikooli õppejõud, kandidaadikraadi kaitses 1986. aastal. 2001. aastal, kui küsitav tähistas oma 50. juubelit, kirjutas ajaleht “Universitas Tartuensis” tema kohta muuhulgas: “Tudengite ja kolleegide meelehärmiks on alati kiirustav […] sageli raskesti tabatav. Seda tänu oma piiritule entusiasmile, novaatorlikkusele ja avatusele, mis sunnib talle peale palju lisakohustusi.” Mitmete organisatsioonide ja seltside liige, autasustatud Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja Poola Vabariigi teeneteordeni rüütliristiga.

 

8) Filoloog ja esseist kodanikunimega Grigori Tšhartišvili on tuntuks saanud ülimalt eduka “kirjandusliku projektiga” – ehk esinedes varjunime all kirjanikuna. Tema kuulsaim kangelane on riiginõunik Fandorin, kuid kirjanikul on teisigi projekte. Tema teoseid on välja antud vähemalt 30 riigis (vägagi edukalt ka Eestis) ning juba tõlgete tiraaž ületavat miljoni piiri, Venemaal on aga loomulikult tegemist ühe hetke menukama kirjanikuga. Ajalooharidusega kirjaniku teoseid nimetatakse lugejaid harivaks kvaliteetseks meelelahutuseks, Eestis ilmunud arvustustes on tema töid koguni tabavalt võrreldud Hillar Palametsa raadioloengutega. Mis on selle kirjaniku nimi?

Image:Jesse Jackson, half-length portrait of Jackson seated at a table, July 1, 1983.jpg

 

 

 

 

 

9) Kes on pildil?

 

   

 

 

 

 

10) Kes on helilooja?


 

III

 

11) Tema portree kaunistab Läti sajalatist rahatähte. Ta on ainuke ajalooline isik üldse, kes on väärinud Lätis au olla (praegusele) rahatähele kantud. Tema eluaastad on 1835-1923, ta oli Läti rahvusliku liikumise tegelane, keda tänu tema tööle läti rahvalaulude kogumisel ja süstematiseerimisel on nimetatud ka Läti lauluisaks. Aastatel 1856-60 õppis ta Tartu ülikoolis astronoomiat ja sooritas aastal 1859 Kristjan Jaak Petersoni väärilise jalgsimatka Tartust oma kodukanti Dundagasse teisel pool Riiat. Tema elutöö, laulude kogumik “Läti dainad I – VI” (1894-1915), sisaldab 217 996 laulu. Kes ta on?

 

12) Mida tähendavad võru keelest ümberpanduna 'üsäpuutri' ja 'pildinudsija'?

 

13) See lauljanna (1915-1959) kandis ristinime Eleanora Wagan. Noorena oli tulevase tähe elu keeruline, teda olevat vägistatud, kui ta oli 10-aastane, ta olevat töötanud prostituudina ja viibinud isegi vanglas. Lauljakarjäär sai hoo sisse, kui ta avastati 1933. aastal ühest jazz-klubist ja talle korraldati salvestus Benny Goodmani orkestriga. Eriti oma karjääri algusaegadel kannatas ta sageli nahavärvi tõttu – olles orkestris ainuke must, pidi ta tihti kasutama tagaust ja sööma kaaslastest eraldi. Tuntud on ka tema esitatud rassismivastane laul “Strange Fruit” (1939). Küsitava elu  lõpp veeres tänu narkootikumidele paraku taas allamäge, ta suri laostununa maksatsirroosi. Kes?

 

14) See näitlejanna (sündinud 1975) kogus tuntust juba lapsena. Oma esimesed filmirollid tegi ta viieaastaselt, läbimurdefilmiks sai “E.T” (1982). Näitlejad on ka tema isa, ema ja poolvend. 1980. aastate lõpus tekkisid küsitaval probleemid alkoholi ja narkootikumidega, uueks tulemiseks suurde filmi sai alles “Poison Ivy” (1992). Kuid skandaalid ei lõppenud: 1995. aastal poseeris ta Playboyle, samal aastal võitis tuntust ka enesepaljastamisega David Lettermani teleshow’ ajal. Ta on olnud mitu korda abielus ning tunnistas 2003. aastal, et on biseksuaalne. Ajakirja Hollywood Magazine andmetel oli tema keskmiselt filmi eest saadav tasu 2006. aastal naiste seas suuruselt teine. Kes?

 

 

Image:Paulcezanneart.jpg

 

 

15) Sotheby oksjonil vahetas see teos 1999. aastal omanikku 60,5 miljoni $ eest. Kes on autor?

 

 


 

IV

 

16) Maailmas olevat tootmises üle 2000 erineva juustusordi. Küsime üht paljutoodetud kõva juustu, mida on nimetatud ka tuntuimaks Inglise päritolu juustuks. Pärineb samanimeliselt külast Inglismaal Somersetis, kus seda olevat valmistatud juba 12. sajandil. Õiget, käsitsi tehtud, küsitavat juustu saavat ainult värsket rohtu, võililli ja karikakraid söövate lehmade piimast – see andvat piimale erilise maitsenüansi. Küsitav on hapukasmagus aukudega juust, mille rasvasisaldus on 50 % piires. Seda on nimetatud ka ameeriklaste lemmikjuustuks, mida kasutatakse hamburgerite valmistamisel. Lisaks soovitavad asjatundjad seda söögi lõpetuseks, kui olete põhiroa kõrvale juba punast veini pakkunud. Mis juust?

 

17) Ajakirja „Kroonika” lugejad valivad seksikamaid eestlasi alates 1997. aastast. Enamasti seejuures ikka nooremate ja tuntumate inimeste hulgast. Nii ongi tänaseni vaid üks valitutest meie seast lahkunud. Kes?

 

18) Üks suur Põhjala ettevõte seisis hiljuti vastamisi rassismisüüdistustega, kuna üks nende tootepakend olevat uue Euroopa tingimustes rassistliku väljanägemisega ja põhjustavat tänapäeva Euroopa multikultuurses ühiskonnas liigset diskussiooni. Europarlamendi inglasest saadik Claude Moraes kavatses sellel teemal Euroopa Komisjonile koguni asjakohase ettekande teha. Surve alla jäänud ettevõte andiski järele ja lubas oma juba 1927. aastast valmistatud populaarse toote pakendit muuta veel tänavuse aasta jooksul. 2006. aastal oli küsitav ja Eestiski hästi tuntud ettevõte värskendanud ka mitmete teiste oma kaubamärkide pakendeid. Mis ettevõte?

 

19) Küsitav ese jõudis avalikkuse ette Londonis 10. detsembril 1868, autoriks J. P. Knight. Esialgu oli selle töökindlus küll pisut küsitav, sest näiteks 1869. aasta jaanuaris põhjustas gaasiplahvatus vigastusi seadet juhtinud politseinikule. Juba väidetavalt 1882. aastal paigaldati aga Berliini Potsdami platsile esimene elektril töötav küsitav seade. Oma tänapäevasel kujul hakkas seade levima 1912. aastal Ameerikast, koosnedes siis kahest komponendist. Tänapäeval ongi enam levinud kahest või kolmest komponendist koosnevad seadmed, ehkki Ivan Orav mäletavat vanast heast Eesti ajast ka seitsmest komponendist koosnenud seadmeid. Mis seade?

 

20) Kes laulab?


V

 

21) See tänane Putini-vastaste meeleolude poolest tuntud Vene poliitik, endine maailmameister, on sündinud 1963. aastal. Tema ema oli armeenlane, isa aga saksa päritolu juut, nimega Kim Weinstein. Küsitava sportlaskarjääri ilmestasid tõelise andekuse kõrval mitmed skandaalsed ning isepäised ettevõtmised, suurte rahasummade liikumine jmt. Kellest käib jutt?

 

 

 

22)      Kes on pildil? Üks õige nimi annab ühe punkti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23) Eestis on aasta parimat (spordi)võistkonda valitud alates 1969. aastast ja vaid neljal korral on parimaks osutunud naiskond. Kahel korral on selle tunnustuse pälvinud Eesti vehklemisnaiskond, milliste alade naiskonnad on võitnud ülejäänud tiitlid?

 

24) See hokimängija sai 2003. aastal esimese mustanahalisena koha jäähoki Kuulsuste Hallis. NHL-is mängis ta aastail 1981-2000, karjääri kõrghetkedeks olid 5 Stanley karika võitu. 1982. aastal valisid eksperdid ta hooaja kokkuvõttes NHL teise All Star meeskonda, 1988. aastal pääses ta samas arvestuses juba esimesse valikusse. NHL Tähtede Mängul osales ta kuuel korral, 1986. aastal tunnistati ta selle mängu parimaks meheks. 1984. ja 1987. aasta Canada Cup-il kuulus ta ka Kanada koondisse. Hetkel on küsitav taas liitunud oma endise legendaarse klubikaaslasega, olles Phoenix Coyotes'i üks treeneritest. Kes?

 

25) Kuulete üht Briti popgruppi, mille moodustasid Bill Drummond ja Jimmy Cauty. Esialgu esineti nimede all The Justified Ancients of Mu Mu (The JAMs) ja The Timelords, aastail 1987-1992 aga küsitava nime all. On tähelepanuväärne, et oma grupi teekonna lõpetuseks põletasid Drummond ja Cauty ära tervelt 1 000 000 naela, mis nad olid selle projektiga teeninud. Mis ansambel?


VI

 

26) Berndt Notke “Surmatants” Niguliste kirikus on võib-olla üks kuulsamaid Eestis asuvaid kunstiteoseid. On teada, et sarnase surmatantsu tegi Notke ka Lübeckisse. Tollel tänaseks hävinenud Lübecki variandil kutsus Surm kõik tantsule flööti mängides. Millist pilli mängib Surm aga Nigulistes?

 

27) Taasiseseisvunud Eesti esimeseks suursaadikuks Lätis oli Leili Utno, järgmised saadikud olid Toomas Tiivel (1994-1998), Juhan Haravee (1998-2002) ja Toomas Lukk (2002-2006). Kes on aga hetkel Eesti saadikuks Lätis? (Selles ametis on ta alates möödunud aasta juulikuust).

 

28) Ei möödu päevagi, mil me ei kuuleks uudistest midagi radioaktiivsuse-teemalist. Olgu siis endise Vene luuraja Litvinenko salapärane surm, Leedusse plaanitav tuumaelektrijaam või Tšernobõli katastroofi järelkajad. Kuid radioaktiivsuse avastas juba 1896. aastal üks prantsuse füüsik, kelle nime kannab ka SI-süsteemis radioaktiivse aine aktiivsuse ühik. 1 ... on sellise radioaktiivse preparaadi aktiivsus, milles 1 sekundis toimub üks lagunemisakt. 1903. aastal pälvis küsitav koos Pierre ja Marie Curie’ga Nobeli füüsikapreemia. Nimetage see füüsik?

 

29) Küsitavat (1862-1943) peetakse üheks 19.-20. sajandi tähtsamaks matemaatikuks. Ta töötas paljudes matemaatika valdkondades, sealhulgas arvuteooria, algebralise geomeetria ja eukleidilise geomeetria alal. Aastal 1900 esitas ta nimekirja  matemaatika 23 tähtsamast probleemist, mille lahendamine jääb 20. sajandi matemaatikute ülesandeks (need probleemid on tuntud ka tema nime kandvate probleemidena). Mõned nendest probleemidest on tänapäevani lahendamata. Tema nime kannavad veel ka parallelotoop, polünoomid, ruum, teisendus... Tema õpilaste sekka kuulus näiteks ka hilisem male maailmameister Emmanuel Lasker. Kes?

 

30) Eesti esimene naistaksojuht Magda Vitisman alustas tööd 1928. aastal, esimene naisminister oli 1944. aastal sotsiaalkindlustuse rahvakomissari ametit pidanud Olga Lauristin, 1967. aasta 16. novembril sai Laine Villenthalist aga Eesti esimene nais... Kes? Lätis muide pole tänini veel selles ametis ühtegi naist olnud. Mis amet?


Vastused

 

1) Urbel

2) Rundale

3) USA osariikide pealinnad

4) Jakarta, Indoneesia

5) Aapo Ilves

6) Öökull

7) Aadu Must

8) Boriss Akunin

9) Jesse Jackson

10) Johannes Brahms

11) Krišjanis Barons

12) Sülearvuti ja skanner

13) Billie Holiday

14) Drew Barrymore

15) Paul Cezanne

16) Cheddar

17) Robert Lepikson

18) Fazer

19) Valgusfoor

20) Dio

21) Garri Kasparov

22) Roger Black, Kelli White

23) korvpall (TRÜ naiskond) ja väravpall (TNLV naiskond)

24) Grant Fuhr

25) KLF

26) Torupill

27) Jaak Jõerüüt

28) Henri Antoine Becquerel

29) David Hilbert

30) Vaimulik (pastor)