KULTUUR

 

1.

Sellele kirjastusele pandi alus tänavu. Kirjastuse loojaks ja juhiks on tuntud kirjandus-skandalist Sven Kivisildnik. Praeguseks on välja antud neli luuleraamatut. Suitsiidse loomuga Piret Bristoli „Nöörist ja seebist“, homoseksuaalsust lahkav Ivar Silla „Spermaga ja puha“, trükikunsti avav Kaupo Meieli „Polügrafisti käsiraamat“ ja Sven Kivisildniku „(:) vägistatud jäämägi.“ Esitlusel kasutakse Mart Viisitamme nimelise Pauerpointi teatri teenuseid. Algne kirjastuse nimi pidi olema OÜ Bordell. Mis on kirjastuse nimi?

 

2.

Kes on piltide autor? 2 punkti antakse kodanikunime eest, palju tuntuma kunstnikunime ära arvamise puhul tuleb leppida 1 punktiga.

 

 

 

3.

Eesti rahvakommete järgi tuli jõulude ajal aknad tihedalt kinni katta, et valgus ühestki praost välja ei paistaks. Miks?

 

4.

Hiljuti hukkunud Dajan Ahmet oli ka mitmete näidendite autor. Seda küll sageli pseudonüümi all (näidendid „Mamma“, „Mats von Kartoffel“, „Aisopos: vallatud lood antiigist“, „Me mängime armastust“). Milline oli Dajan Ahmeti pseudonüüm?

 

5.

Selle „maa” maastiku kujundamisel võttis Clive Staples Lewis (1898-1963) eeskujuks koduse Põhja-Iirimaa. Mis maa see on?

 

LOODUS ja GEOGRAAFIA

 

6.

See köögivili (Brassica oleracea var. Gongylodes) on arvatavasti pärit Itaaliast; esmakordselt kultiveeriti Euroopas 16. sajandil. Algul oli taim keegelja varrejämendiga, hiljem on see muutunud ümaramaks, mille läbimõõt on 10-15 sentimeetrit. Varsvili on violetne, sisu valge. Maitselt mahlakas ja suhkrurikas, sisaldab 8,3% süsivesikuid. Lühikese kasvuajaga, saaki annab pooleteise kuuga. Süüa tuleb võimalikult värskelt, sest vili puitub kiiresti. Mis köögivili?

 

7.

40 km Daugavpilsist kirdes, Preili rajoonis, imekaunis männimetsaga palistatud kohas Cirišsi ja Eglesi järve vahel asub küla, mille peamiseks ehteks on katedraal, millele paavst Johannes Paulus II andis 1980. a, praeguse kiriku ehitamise 200. aastapäevaks, basiilika staatuse. Katedraal ehitati itaalia baroki stiilis ning pühendati neitsi Maarja taevaminekule. Küla tipphetkeks oli paavsti külaskäik 1993. a septembris, kuhu saabus 300 000 palverändurit. Nimetage see Läti katoliiklik keskus.

 

8.

See lind etendab suurt osa sarapuu levitamisel. Nimelt varub ta talveks panipaikadesse pähkleid, aga osa panipaiku läheb linnul meelest ära ning neis asuvad seemned hakkavad idanema. Mis lind (Nucifraga caryocatactes)?

 

 

9.

Nii nimetatakse väikesi poolkerajaid luukesi liigesekapslit ühendavate lihaste lõppkõõlustes. Kaitsevad liigest, vähendavad lihaste hõõrdumist ning suurendavad nende tõmbenurka. Paiknevad peamiselt käe- ja jalaliigestes. Suurim on põlvekeder. Peale liigesevigastust võivad muutuda üsna tähelepandavateks, kuid üldiselt on naha all varjul. Vihjet nimele võiks otsida nii raamatust "1000 ja 1 ööd" kui Eesti kindlustusmaastikult.

 

10.

Eesti jõgede, ojade ja kraavide ametlik nimestik sisaldab 1755 mitmesugust veejuhet - jõge, oja, peakraavi, kraavi, kanalit. Pikim kanali nime kandev veejuhe asub Pärnu jõe vesikonnas ja kannab sama nime tuntud jõega väljaspool Eestit. Mis nime kanal kannab?

 

SPORT

 

11.

Kes on see jalgpalli „testimise meister“? Ta on käinud ennast näitamas klubides, nagu Vejle BK, Pohang Atoms, Kotka TP, Burnley, Derby County, Nottingham Forest, Pusan Icons, Portsmouth ja Northampton. Lepingu (laenuks) sai ta neist vaid ühes.

 

12.

Küsime aastat. Ilmus esmakordselt Eesti NSV Ajakirjanike Liidu häälekandja Spordileht. Müncheni lähistel kukkus alla Briti reisilennuk, enamus Manchester Unitedi esindusmeeskonnast hukkus. Austrias Saalfeldenis selgitati esmakordselt välja maailmameister laskesuusatamises. Esmakordselt anti välja Oscar Mathieseni auhind maailma parimale kiiruisutajale ja vormel-1 MM-i võitis Mike Hawthorn.

 

13.

Keda on saržil kujutatud?

 

 

 

 

 

 

14.

Suusalegend Gunde Svan tekitas omal ajal furoori sellega, et püüdis juurutada uut sõidustiili ja katsetas selleks vajalikku, enda poolt konstrueeritud, varustust. Kuigi Svan tegi ilmselt pulli, ajas see suusajuhid ärevusse ning põhjustas reeglite täpsustamise. Milline oli Svani poolt propageeritud uuendus?

 

15.

Helilooja?

 

AJALUGU

 

16.

Meil on see elukutse üsna naiselik, kui aga Ateena naiskodanik Agnonika 3. sajandil e. m. a. söandas seda elukutset õppida, tuli tal meheriided selga tõmmata. Agnonika saavutas oma tahtmise ületades sealjuures paljusid meeskolleege, ent "halva naise" kuulsus jäi talle külge. Mis elukutsest on jutt?

 

 

17.

Roomlased rajasid Britannias oma valduste kaitsmiseks barbarite vastu kaks müüri või valli. Esimene rajati aastatel 122-128 118,3 km pikkusena ning ulatus Tyne'i jõe suudmest Solway Firthi laheni, teine tehti paarkümmend aastat hiljem esimesest põhjapoole. Kaitserajatised on tuntud valitsevate keisrite nimeliste "vallidena". Nimetage mõlemad keisrid. 1 õige = 1 p.

 

18.

4. septembril 1944. a tegi Soome vaherahu NSV Liiduga ning väljus sõjast. Selle tagajärjel käivitas Saksa väejuhatus 16. septembril operatsiooni „Aster”, mis nende poolt vaadatuna õnnestus hiilgavalt. Mis oli operatsiooni „Aster” eesmärk?

 

19.

1686. a Rootsi kirikuseadus nägi ette vöörmündri ehk eestkostja ametikoha kirikutes, neile ametikohtadele nimetati tavaliselt talupoegi, kes said tasuks koormissoodustusi, väärika istekoha kirikus ja tasuta matused. Vöörmündri võim polnud suur ent ülesanded olid mitmekesised: ta valvas pühapäeviti kirikus korra järgi, juhatas ehitustöid, abistas pastorit kirikutalituste täitmisel. Lisaks sellele pidi vöörmünder hoidma silma peal teatud tundemärkidega isikutel. Küsime, kelle järgi pidi vöörmünder valvama?

 

 

20.

1864. a asutas Forselius Tartu lähedale Piiskopimõisa seminari, et valmistada ette koolmeistreid ja köstreid. Seminaris õpetati lugemist, kirjutamist, usuõpetust, natuke arvutamist, kirikulaulu, saksa keelt ja veel ühte asja. Mida?

 

TEADUS ja TEHNIKA

 

21.

Ta on olnud Mart Laari nõunik, IT-kolledži lektor, õppinud infotehnoloogia juhtimist ja rahvusvahelist majandust Tallinna Tehnikaülikoolis ja Helsingi Tehnikaülikoolis, avaldanud üle 150 artikli, ettevõtete "Mobi Solutions" ja "Keelevara" asutaja, aidanud kirjutada arvutiprogrammi, mida kasutati „Terminaator 2“ animalõikude tegemisel. Kes?

 

22.

Kes meist poleks matemaatikatundides kokku puutunud algebraga. Hispaanias võis keskajal (ning isegi veel 20. sajandi algul) habemeajaja uksel näha silti „Algebrista y Sangrador“, mis viitasid kahele pakutavale lisateenusele, millest Sangrador tähendas aadrilaskjat. Ka Itaalias hakati 16. sajandil sõna algebra kasutama just eespool mainitud lisateenuse pakkujate tähistamiseks. Ka Don Quijote kasutas algebristi teenuseid (termini „algebrist“ tähendus on tõlgetes tavaliselt jäänud selgitamata). Millist lisateenust pakkus algebrist?

 

23.

Küsitav teadlane suri 23. veebruaril 1855. a olles elanud 77 aastat ja 10 kuud. Tema surnukeha lahkasid tuntud teadlased Wilhelm Baum, Leopold von Buch, Henle jt, kaaluti aju – tulemus oli 1492 g, mõõdeti ja joonistati üles keha, käed ja jalad, võeti surimask. Viimseks hüvastijätuks asetati põrm lahtisesse kirstu ja paigutati observatooriumi kesksaali, pea ehiti loorberipärjaga. Oma aju pärandas ta anatoomiprofessor Rudolf Wagnerile. Kellest on jutt?

 

24.

"Raudteevagunid jõudsid äsja kohale. Saabus 345 reisijat". Kuupäev on 11. jaanuar 1838, koht Morristown, New Jersey osariik. See oli maailma esimene ... Lõpetage lause!

 

25.

Kuidas nimetatakse piltidel nähtavat sõiduriista?

 

KULTUUR - teater, muusika, kino

 

26.

Selle postpungi ansambli asutasid 1978. a John Lydon, kittarist Keith Levene, nooruke bassimängija Jah Wobble ja trummar Jim Walker. Juba bändi esimest albumit iseloomustab kuulaja suhtes ebasõbralik muusika: kriiskav vokaal, dub-stiilis hakitud kitarr ja kõlaritele halvavalt mõjuv kalk bass. Bänd võttiski algusest peale suuna tavaformaatide eiramisele. 1992. aastani kestnud bändi iseloomustas sagedane koosseisu vahetamine, näiteks trummareid oli kümmekond. Ainuke püsiv liige oli John Lydon. 1988. aastal esineti Rock Summeril, millest on olemas ka piraatplaat „Holidays In Estonia“. Mis ansambel?

 

27.

Seda perekonnanime kannab vähemalt kolm põlvkonda Eesti muusikuid. Vanaisa lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi (TRK) komponisti diplomiga 1952. a, oli seejärel Tallinna Muusikakooli õpetaja ja osakonnajuhataja, kirjutas põhiliselt levilaule. Isa lõpetas TRK kompositsiooni erialal, täiendas end USAs ning debüteeris 16-aastaselt Tallinna 1967. a džässfestivalil. Tegi muusikat peamiselt filmidele, teatrile ja TV-le. Poeg õppis Tallinna Lastemuusikakoolis kitarri ja Otsa koolis trumme, debüteeris 1994. a "Tudengidžässil" ansamblis Lüüs ning on üle 10 aasta olnud Politseiorkestri löökpillimängija ja kontsertmeister. Küsime nende ühist perekonnanime.

 

28.

See maailmakuulus teatriteoreetik ja lavastaja sündis 1936. a Itaalias. Nooruses elas värvikat elu, õppis sõjakoolis, töötas meremehena ja Norras keevitajana. Jõudis Oslo ülikoolis prantsuse ja norra kirjanduse ning religiooniajaloo magistrikraadini. 1961. a oli legendaarse teatriuuendaja Jerzy Grotowski assistendiks Opoles. Asutas 1964. a Oslos Odini teatri, mille kolis varsti Taani väikelinna Holstebrosse. 1979. a asutas Rahvusvahelise Teatriantropoloogia Kooli (ISTA). Eesti keeles ilmus 1999. a tema teos "Paberlaevuke : Sissejuhatus teatriantropoloogiasse.“ Kes?

 

29.

See kurikuulus Austria filmilavastaja sündis 1942. a Münchenis. Tema filmid jälgivad inimesi äärmuslikes situatsioonides, kus väikekodanlik elustiil seguneb tabuteemadega ning tuleb välja inimese loomalikus. Lavastajana debüteeris 1989. a filmiga „Seitsmes kontinent“. Avalikkuse tähelepanu võitis 1992. a linastunud filmiga „Benny video“. Eesti vaatajaile on tuntumad „Jõhkrad mängud“ (1997), Cannesi peapreemia saanud „Klaveriõpetaja“ (2001) ja „Varjatud“ (2005). Kes?

 

30.

Küsitav helilooja ja arhitekt sündis 1922. a Rumeenias kreeka perekonnas. Õppides Ateenas arhitektuuri ja inseneriteadusi, osales ta ka Kreeka vastupanuliikumise ridades Teises maailmasõjas, kus jäi mürsuplahvatuse tagajärjel ühest silmast pimedaks. 1947. a põgenes valepassiga Pariisi, kuna oli Kreekas surma mõistetud. Töötades Pariisis Le Corbusier’i assistendina, kavandas ta hüperboolse struktuuriga Philips’i Paviljoni Brüsselis. Muusikateooriat õppis omal käel. Oli elektroonilise ja arvutimuusika teerajajaks. Komponeerimisel kasutas mitmeid matemaatilisi teooriaid (stohhastika, tõenäosusteooria, rühmateooria). Mõned muusikateosed: "Terretektorh", "Nomos Gamma" (kirjutatud vastavalt 88 ja 98 muusikule, kes on hajutatud saalis publiku sekka), "Cendrees" (72 lauljale ja 73 muusikule). Kes? Vaata ka pilte.

 

VASTUSED

 

1.

JI (Jumalikud Ilmutused)

MS

2.

Domenicos Theotocopoulos ehk El Greco

MA

3.

Muidu ikaldub viljasaak

TT

4.

Jaan (Jean) Võõramaa

MA

5.

Narnia

IP

6.

Nuikapsas ehk koolrabi

MS

7.

Aglona

MS

8.

Mänsak

IP

9.

Seesamluu

MA

10.

Neeva kanal

TT

11.

Martin Reim

MS

12.

1958

MS

13.

Roman Abramovitš

TT

14.

Ühe kepiga sõit

IP

15.

Bedrich Smetana („Mu isamaa”)

IP

16.

Arst

TT

17.

Hadrianuse ja Antoniuse vallid (Publius Aelius Hadrianus ja Abtonius Pius)

IP

18.

Eestist evakueerumine

IP

19.

Rasedad (ilmsete rasedustunnustega naised, põhjuseks sagedased lapsetapmised)

IP

20.

Raamatuköitmine

TT

21.

Linnar Viik

MA

22.

Algebrist oli kontide (liigeste) paikapanija

MA

23.

Carl Friedrich Gauss

TT

24.

Telegrammi tekst

TT

25.

Trikke ehk traik

IP

26.

Public Image Ltd.

MS

27.

Naissoo (Uno, Tõnu ja Marko)

MA

28.

Eugenio Barba

MS

29.

Michael Haneke

MS

30.

Iannis Xenakis

MA