Tartu MV mälumängus 29.11.2007

( küsimused Artes Terrae: Mart Kiisk, Rein Hiob, Veiko Tonts, Mart Hiob)

 

 

1. Viimastel aastakümnetel on maailma üheks kasvavaks fenomeniks nn. uuspaganluse tõus. Eestis on selles valdkonnas olulisim taara- ja maausulisi ühendav Maavalla Koda. Nende üheks saavutuseks on muistsete ruunikirjas (eestlaste) kuukalendri veidi teisendatud kujul taaskasutusse võtmine 1979. a. Oma ajaarvamises lähtuvad nad  nn. Billingeni katastroofist ja kuude ning tähtpäevade puhul eesti rahvakalendrist. Näiteks jaanuar on südakuu, veebruar radokuu, märts urbekuu jne. Mis kuul ja mis aastal toimub meie tänane mälumäng Maavalla kalendri järgi?

a) hingekuu 10 236. aasta

b) kooljakuu 10 219. aasta

c) marraskuu 10 202. aasta

d) porikuu 10 185. aasta

e) talsikuu ehk talvekuu 10 168. aasta

 

2. Mis nime all tunneme veel stabiilsete barüontähtede hulka kuuluvaid neutrontähti,mida on poeetiliselt nimetatud ka kosmose ehk universumi majakateks?

a) kvasar

b) must auk

c) noova

d) pulsar

e) valge süsinikkääbus

 

3. Kui suur on 1 liitri kuiva õhu mass normaaltingimustes?

a) 0.29 g

b) 5.29 g

c) 61.29 g

d) 11.29 g

e) 1.29 g

 

4. Missugused kaks USA osariiki on kinkinud kõige enam presidente Ühendriikidele, ehk mis osariikide territooriumil on enim nende sünnipaiku?

a) California ja Maryland

b) Indiana ja Pennsylvania

c) New York ja Massachusetts

d) Ohio ja Virginia

e) Texas ja Vermont

 

5. Kellele tuntud XX sajandi poliitikule on omistatud järgmine väide: "Ma olen jõudnud järeldusele, et poliitika on liiga tõsine asi, et seda võiks jätta poliitikute hooleks."

a) Benito Mussolini

b) Charles de Gaulle

c) Jossif Vissarionovit¹ Stalin

d) Winston Churchill

e) Mao Zedong

 

Louis Plack Hammett, photo

6. Kes? Ta on üks füüsikalise orgaanilise keemia rajajaid, lõi uue keemiaharu. On tuntud ... happesuse funktsioon, ... võrrand kvantitatiivse keemilise reaktsioonivõimelisuse kohta. Temalt on ilmunud 1940. a. ka raamat "Physical Organic Chemistry".

 

7. 1996. a. oktoobris oli neid kogu maailmas 18 000. 2004. a. mais aga juba 50 miljonit ning selle aasta oktoobris ületati 100 miljoni piir. Kõige rohkem lisandub neid endiselt USA-st ent tõhusa panuse annavad ka Saksamaa, Hiina, Lõuna-Korea ja Jaapan. Mis need on?

 

8. Üks näide aritmeetilise keskmise ja mediaani erinevuse kohta. Euroopa Liidus (EL) oli 2006. a. alguse seisuga 25 liikmesriigis elanike arv ligikaudu 460 miljonit. 25 riigi keskmine elanike arv on 18.4 miljonit, mediaan aga 9.0 miljonit.Mediaanile vastavast arvust on suurema elanike arvuga riike 12, samapalju riike on mediaanist väiksema elanike arvuga. Keskmisest on aga ainult kuues riigis rohkem elanikke. Millise EL riigi elanike arv vastab mediaanile?

 

9. Kes Eesti teadlastest seadis vastavusse Einsteini relatiivsusteooria ja Newtoni gravitatsiooni seaduse?

 

10. Helilooja ja teose pealkiri?

 

11. Kergejõustiku tiitlivõistlustel esineb medalikohtade jagamisi harva. 2006. aasta EM-l kergejõustikus jäi kahel alal pronksmedal välja andmata, sest anti kaks hõbemedalit. Mis aladel?

 

12. 2000. a. selgitati esmakordselt Eestis suusasprindimeistrid 1500m distantsil. Kes olid Eesti esimesed sprindimeistrid nii meestest kui ka naistest?

 

13. Eesti jalgpallikoondisel õnnestus lõpetada hooaeg võiduga sõprusmängus Valgevene vastu 2:1. Ka selle hooaja mängud Eesti meistrivõistlustel on lõppenud. Mitu liigat oli Eesti jalgpallimeistrivõistlustel 2006. a.? Paluks eraldi numbreid meeste ja naiste jaoks.

 

14. Küsimus Tartu mälumängu ajaloost. Esimene paarismäng 41 paari osavõtul Tartus toimus 22. novembril 1981. a. nimega "Tarbatu", teine aga nime all "Tarbatu turniir" peeti 30. jaanuaril 1983. a. ja võistles 91(!) paari. Kes oli võitjapaar nii esimesel kui ka teisel võistlusel?

 

Photo of  Reese WitherspoonPhoto of  Reese Witherspoon

15. Kes?

 

16. Ajaloolisel visiidil Eestis oli koos kuninganna Elisabeth II-ga ka tema abikaasa Edinburghi hertsog prints Philip. Edinburgh on teatavasti ©otimaa pealinn, suurimaks linnaks on aga Glasgow. Mis oli aga ©otimaa pealinnaks (kuninga residentsi kohaks) enne Edinburghi? Gaelikeelne nimi on Sruighlea.

 

The image “http://www.vaal.ee/static/files/076/kongo_-_lilled2.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

 

17. Kes on see kunstnik? Sündis 1906, pallaslane. Lõpetas Konrad Mägi nimelise Riigi Kõrgema Kunstikooli 1940. Samal aastal valmis Tartu Kommertsgümnaasiumi tellimusel tema ainus suureformaadiline pannoo. 1945 sai ENSV Kunstnike Liidu liikmeks ja 1950 heideti sealt välja, 1958 ennistati . 1960 alustas tööd dekoratiivmaali õppejõuna Tartu Kunstikoolis ja 1973 maaliõpetajana Tartu Kunstimuuseumi Kujutava Kunsti Kaugõppekursustel. Teda on peetud kammerliku maali meistriks eesti kunstis. Tema lillemaalid, natüürmordid ja korduvate motiividega maastikuvaated mõjuvad näiliselt kujundivaeselt, kuid üllatavad oma sugestiivse meeleoluga. Tema töid, mida on teada üle 500, iseloomustab skitseeriv maalimaneer ja eesti maalitraditsioonis üsna erandlik värvikäsitlus.

 

18. Kes on see kirjanik, Nobeli preemia laureaat, kelle viimane romaan "Ravelstein" ilmus 2000. aastal? Ta oli esimene, kes võitis Rahvusliku Raamatu Auhinna (National Book Award) kolm korda.

 

19. See 2001.a.film valmis Iraani ja Prantsusmaa koostöös ja tegevus toimub neljas keeles (farsi, inglise, poola, pu¹tu). Re¾issöör, stsenarist ja produtsent on iraanlane Mohsen Makhmalbaf, kes laseb tragöödia, draama ja komöödia elementidel siin kõrvuti olla. Filmi peategelasteks on kaks õde, kellest üks, Nafas (Nelofer Pazira e. Niloufar Pizira) põgenes noorena Kanadasse, läänestus seal ja temast sai edukas reporter. Teine õde kaotas  maamiini plahvatuses jalad ja plaanib enesetappu. Film kannab ühe linna nime, mis nüüdseks on saanud kurikuulsaks ühe üliõpilasorganisatsiooni "pealinnana", aga viis aastat tagasi ei öelnud tavalisele ingliskeelsele vaatajale midagi. Seetõttu anti filmile uus pealkiri "The Sun Behind the Moon". Film on saanud kuhjaga tunnustust Cannes´ist (oikumeenilise ¾ürii auhind ja Kuldse Palmioksa nominent), Torontost, Itaaliast jm. Nimetage filmi algne pealkiri või see umbes 400 000 elanukuga linn.

 

20. Mis bänd? Moodustati 1990. aastal Liverpoolis ning on 15 aastat olnud koos kahe teise samast piirkonnast pärit inglise bändiga suunaandvaks doom death metal muusikastiili arendamisel. Viimane album nimega "A Natural Disaster" lasti välja 2004. aastal. Eestis anti kontsert aasta tagasi Rakveres. Neile, kes ei ole teemaga üldse kursis, vihjeks veel, et samanimeline tantsulavastus on olnud Vanemuise mängukavas.

 

21. Kuuldes seda nime meenub meile kohe üks automark, seejärel võõrapärane naisenimi. Ühes maailma riigis on see levinud linnanimi. Suurim linnadest (100 000) asub San Luisi provintsis, väiksemad Corrientese ja pealinna nimelises provintsis. Samanimeline linn naaberriigis Rio Negro jõe ääres on Soriano departemangu pealinn. Mõlemas riigis on sama riigikeel, milles küsitav nimi tähendab "armuannid", "kingitused" jms. Mis nimi ja millised kaks riiki?

 

22. Mis taim? Ladinakeelne nimetus on Vigna radiata (L.) R.Wilczek

 

23. Kes on see värvuline? Ta pesitseb kogu Euroopas, väljaarvatud mõned tundra ja kõrgmäestiku alad, kogukas pesas 4 - 7 muna. Tal on komme lubada sipelgatel oma sulestikus joosta, selleks võtab ta sisse "sipelgavanni asendi": tiivad laiali ja suled puhevil. See lind pole just suurem laulumees. Talveks kogub tammetõrusid, pähkleid jms. Ühe silmatorkava välise tunnuse tõttu on meie linnusõbrad teda kutsunud hellitavalt ka eesti "rahvuslaseks". Kui eesti rahvuslinnu valimine ei oleks toimunud nõukogude ajal, siis oleks see värvuline kindlasti olnud üheks kandidaadiks. Mis lind ja missugune väline tunnus?

 

24. Kui inimest on nimetatud kõige mitmekülgsemaks maismaakiskjaks, siis tema on sedasama vetevallas. Elab kõikides ookeanides ja kasvab kuni 10 m pikkuseks ning kaalub seejuures kuni 9 tonni. Ujub väga kiiresti (kuni 57 km/h) ja on üliosav jahimees. Tavaliselt toitub kaladest ja loivalistest, pidades jahti väikeste karjadena (kuni 40 isendit). Väga osavalt kütib ta pingviine ja linde. Toidupuuduse korral ei kohku tagasi haide, delfiinide ega isegi vaalade ründamisest. Viimasel juhul hammustavad nad kõigepealt ära vaala uimed, siis uputavad ta sellega, et ei lase teda enam hingama tõusta ja lõpuks maiustavad ühe oma lemmikroaga - vaala keelega. Kes on see kiskja?

 

25. Tänapäeval on kümneid kordi suurem võimalus kohata Eestis mingit tundmatut võõrliigi esindajat, kui avastada ja kirjeldada maailmale mingit uut siinset ja sealjuures silmapaistvat taime- või loomaliiki. Siiski 1965. a. avastati siinsamas Tartus üks tähelepanuväärne tegelane, kellele esmaleidja õigusega anti nimeks tartu kirivaksik (ladina keeles Epirrhoë tartuensis Möls). Kellega on tegemist ja kes on esmaavastaja?

 

26. Ajaleht "Äripäev" on oma veergudel 2006. a. oktoobris toonud ära Eesti rikkaimad inimesed. Seda tabelit juhtis Merko suuromanik Toomas Annus üle 2.2 miljardi krooniga, kuid seoses Olympic Entertainment Group'i (OEG) tulekuga Tallinna börsile möödus kasiinoärimees Armin Karu arvestuslikult Toomas Annusest. Samal ajal Tallinna börsi suurima turuväärtusega firmade edetabelis tõusis OEG kolmandaks, tõrjudes Merko Ehituse ja Tallinna Vee kolmandalt-neljandalt kohalt allapoole. Millised on aga Tallinna börsi kaks suurima turuväärtusega ettevõtet?

 

27. Sellest nimekirjast: ..., Enno Lend, Ants Taul, Aare Kabel, Arne Mikk, Jaan Kallas, Märt Riisenberg, Jaan Sild, ... on puudu esimene ja viimane. Nimetage kaks puuduvat isikut. 

 

28. Riigilipud maailmas on ühevärvilisest (näiteks Liibüa) kuni õige mitme erineva  värviga tavaliselt ristkülikukujulised kangad. Nimetage riik, mille riigilipul on kõige rohkem erinevaid värve (kolmnurkade, trapetsite või triipudena - arvesse ei lähe lipul oleva vapi värvid).

 

29. Viimastel aegadel on revolutsioone jäjest sagedamini seostatud mingi antud olukorras sobiva sümbollillega. Kõik me mäletame rooside revolutsiooni Gruusias. Ka möödunud aasta varakevadel Kõrgõzstanis alanud revolutsioon, mis viis president Askar Akajevi tagasiastumisele, kandis ühe meile väga tuntud lille nime. Ajaloost meenub veel Ungari revolutsioon 1918. a. sügisel, mis algselt kandis ühe lille nime ja hiljem 1919. a. kasvas üle kommunistlikuks riigipöördeks. Mis lilled?

 

30. Mis keeles lauldakse?

 

 

 

Vastused. Tartu MV 29.11.2006.

 

1. b)                                                                                                                                               VT

2. d)                                                                                                                                               VT

3. e)           .                                                                                                                                   MK

4. d)                                                                                                                                               VT

5. b)                                                                                                                                               VT

6. Louis Plack Hammett (1894 - 1987)                                                                                          RH

7. Veebilehtede (millel on ka mingisugune sisu) arv internetis                                                       RH

8. Rootsi                                                                                                                                        RH

9. Harald Keres                                                                                                                              MK

10. W. A. Mozart, "Figaro pulm"                                                                                                   RH

11. Naiste 100 m tõkkejooks ja meeste teivashüpe                                                                                    RH.

12. Pavo Raudsepp, Piret Niglas                                                                                                    MK

13. Meestel 6, naistel 2                                                                                                                  RH

14. Kaljo Talvi ja Mart Kiisk, kes tollal esindasid "Eesti Maaparandusprojekti" Tartu osakonda   MK

15. Reese Witherspoon                                                                                                                  RH

16. Stirling                                                                                                                                     RH

17. Alfred Kongo                                                                                                                          VT

18. Saul Bellow                                                                                                                             RH

19. "Kandahar" e. "Safar e Ghandehar"                                                                                         VT

20. Anathema                                                                                                                                MH

21. Mercedes, Argentina ja Uruguai                                                                                                           VT

22. Munguba                                                                                                                                 MH

23. Pasknäär, sinimustvalge-vöödiline tiivalaik                                                                             VT

24. Mõõkvaal, mõrtsukvaal, tapjavaal, mõõkdelfiin, tapjadelfiin                                                  VT

25. Ööliblikas, avastas Tõnu Möls                                                                                                 VT

26. Eesti Telekom ja Tallink Grupp                                                                                                           RH

27. Eesti Naisliidu valitud aasta isad Eduard Jaansen (1998) ja Mehis Viru (2006)                                   RH

 

28. The image “file:///E:/Documents%20and%20Settings/rein/My%20Documents/My%20Pictures/sf-lgflag.gif” cannot be displayed, because it contains errors.                                                 RH      LAV, 6 erinevat värvi: must, kollane, roheline, valge, punane, sinine                               

29. Tulp ja aster                                                                                                                             VT

30. Udmurdi keel                                       .                                                                                   VT