1.Millise Tartu tänava ääres asub mälestuskivi tekstiga- „Siin pidas C.R.Jakobson 1868. aastal oma  esimese isamaakõne“?

 

2.Titaanide Persese ja Asteria tütar. Oli allilma deemonite, nõidade ja mürgisegajate kolmepealine jumalanna, keda tema austajad ootasid öösiti haudade ääres ja kolme tee ristmikel(siit tema lisanimi Trivia).Kui ta ilmub oma hirmuäratava saatjaskonnaga lärmi ja koerte ulgumise saatel, toob see õnnetust igaühele, kes pole talle vannet andnud. Kes oli see öö ja surnute üle valitseja Kreeka mütoloogias? Teda on kujutatud William Blake samanimelisel kunstiteosel.

 

3 Ta valiti NHL-i eelmise hoooaja parimaks mängijaks(Harti karikas).Lisaks sai ta ka Art Rossi karika kui põhiturniiril enim punkte kogunud hokimees.Kes ja mis klubis ta mängib?

   

4.See gibonlaste perekonda kuuluv loom on levinud Indo-Hiinas,Tais,Sumatral ja Malaka pool-

saarel.Tema valged kämblad ja pöiad annavad tugeva kontrasti jäsemete muude osade  tumedama värviga.Aktiivseks muutuvad nad pärast päikesetõusu,kui emas-ja isasloom laulavad „duetti“,et kinnitada oma paarisuhteid.Suurema osa päevast kulutab loom toiduotsimisele ja söömisele.Poole tema toidust moodustavad puuviljad,ülejäänu lehed,õied ja putukad.Öösiti liigub harva ringi,ena-

masti magab puuokste vahel.Mis loom? Küsimus(kui ka vastus eeldaks) ei oma poliitilist alltooni.  

 

5. Kes on pildil olev filminäitleja?

 

6.Jaak.... keemik,uuris põlevkivi ja fosforiidi töötlemise võimalusi.Patenteeris 1930 Suurbritannias fosforiitide hüdrotermilise töötlemise meetodi, mis võeti hiljem kasutusele nii USA-s kui ka NL-s.

Andres.....atmosfäärifüüsik,liitus 1979 Juhan Rossi taimkatte optilisi omadusi uurivate teadlastega.

Konstrueerinud mõõteriistu,olnud külalisteaduriks USA-s Goddardi Kosmosekeskuses ja Hiina Teaduste Akadeemias. New Yorgi TA liige.

Piret.....füüsikateoreetik,uurimisalaks gravitatsiooniline vastasmõju.Kuulub oma isa poolt aluse pandud gravitatsionistide Tartu koolkonda.

Nimetatud kolm teadlast kannavad sama perekonnanime.Millist?

 

7.Firma ajalugu algab aastaga 1911, kui USA-s Tacomas maiustustega kauplev Franklin..... ja ta naine Ethel valmistasid oma esimesed maiustused isiklikus köögis.1923 toodi turule šokolaadiba-

toon  Milky Way. 1940- ndatel said tuntuks perepoeg Forrest..... poolt müügile toodud kompvekid M&M, millega varustati  ka Ameerika sõjaväge. Pärast II maailmasõda jätkus firma edu ja tänaseks on kasvatud kontserniks, mis valmistab maiustusi (M&M, Twix), lemmikloomatoitu(Chappi ,Pedi-

gree,Kitekat, Whiskas), toiduaineid (Uncle Ben´s). Mis firma?

 

8.Teatris „Ugala“ esietendus sel sügisel Jaan Krossi romaani „Keisri hull“alusel tehtud näidend. Selle peategelasteks on aadlimees Timotheus von Bock ja tema naine Eeva,endine lihtne talutüdruk.

Kes mängivad kahte peaosalist? Nad on ka päriselus abielupaar.

 

9.Ta alustas maadlemist 1913 Tallinna Vabatahtlikus Atleetide klubis.Saavutas 1921 MM-il raskekaalus 6.koha. Maadles 1924 kinos „Forum“ elukutselistega. Ehkki ta esines maskis, tunti ta ära  ja diskvalifitseeriti.Hiljem sai mees elukutseliseks ja tuli 1934 ja 1935 maailmameistriks.Maeti esimesena Tallinna Metsakalmistu spordiveteranide matmispaika. Kes?

 

10.Louis Edouard Fournier´i maal kujutab ühe kirjaniku tuhastamist pärast õnnetut hukkumist Viareggio lähedal Itaalias. Tema teoseid- „Vabastatud Prometheus“, „Kuninganna Mab“, „Ood läänetuulele“, „Islami mäss“. Kes?

 

11.Sündinud 28.novembril 1977 Roomas.Viis aastat tagasi üldsusele täiesti tundmatu mängumehena pallis Itaalia neljandas divisjonis.Liitudes Perugiaga, algas tema tähelend. Itaalia koondises debüteeris 2003.aastal,regulaarselt hakkas kodumaad esindama 2005 a-st.2006 MM-il Saksamaal mängis olulist rolli Itaalia tiitlivõidus, hakates särama just play-off mängudes.Teenis viimasel minutil välja penalti Austraalia vastu, lõi lisaajal  värava poolfinaalis Saksamaale ja realiseeris otsustava penalti finaalis prantslaste väravavõrku.Praegu kaitseb hüüdnime Grandioso kandev mängumees Milano Internazionale värve. Kes? 

 

12.Hallitüveline ovaalse võraga puu.Pikliku kujuga hõlmised lehed.Õied valged.Viljad on õunviljad

ümarad ja jahused.Selle puu vilju on vanasti Lääne-Eestis lisatud leivajahule.Siit ka rahvapärased nimetused leivamarjapuu ja leivapuu.Eesti läänesaartel võib teda õige suurte eksemplaridena kirikute ümbruses ja surnuaedades kasvamas näha.Tolmu ja heitgaase hästi taluvana kasutatakse puud linnahaljastuses (ka Tartus).Mis puu?

 

13.Sündis 1942 Virumaal Vanamõisa külas. Töötanud kutsekoolis õpetajana,elektrikuna, arvutioperaatorina.Esimene romaan  „Tema Kuninglik Kõrgus“ ilmus 1979.Võitnud romaanivõistlusel auhindu- „Kõik , mida pole“(1996). Tema proosa peategelaseks on jõuline ja isepäine, mõneti hemingway´lik meestüüp.Viimase 10 aasta jooksul avaldanud eri kirjastuste kaudu üle 10 teose. Mõned neist- „Peegelleitnandid“,“Kaunis Victoria“,“Linnukaupleja“.Kes?

 Kirjaniku perekonnanimi kõlab samamoodi ühe tuntud filmikangelasega.

 

14.Mis nime kandis Iisraeli kaitsejõudude poolt tänavu suvel kavandatud rünnakuoperatsioon oma röövitud sõjamehe kapral Gilat Shalit´i vabastamiseks palestiina terroristide käest? Operatsioon tõi endaga kaasa suuri purustusi ja inimohvreid.Ansamblil U2 on samanimeline laul,sama nime kannab ka eesti muusikagrupi „Hellad velled“ lugu.

 

15.Sündis 1876 Tartumaal.Töötas 1899-1902 mõisavalitsejana Kiidjärve ja Kaagvere mõisates.Lõpetas 1905 Köningsbergi ülikooli põllumajanduse erialal.Uuris teaduslikult eesti talumajandust.Korraldas sordiaretuskatseid.Tuntud on tema nime kandev kaerasort ja hinnatud eestlaste hulgas kartulisort „Väike verrev“.Kujundas oma Elva serval asuva talu eesrindlikuks näidistaluks.Pärast tema surma jäi majapidamine siin aga laokile ja talu hakati kutsuma Vedelvorsti taluks.Kes? 

 

16.Sündinud 11.jaanuaril 1977.Torino talimängudel 2006 võitis kuld-ja pronksmedali,Salt Lake City 2004 olümpiavõitja,1998 Nagano OM-lt sai pronksi.Taliolümpial 1976 võistles kaasa tema poolatarist ema.SL Õhtuleht valis ta oma spordiala missiks Torino OM-l. Kes?

 

17.Teost hinnatakse maailma parimate bel canto ooperite hulka.Nimiosa laulmine on üks raskemaid kogu maailma ooperiloomingust üldse (eriti aaria „Casta diva“esitamine Kuujumalanna  ees).Eestis pole teost kunagi lavale toodud.Ooperi tegevus toimub 1.sajandil Gallias roomlaste okupatsiooni ajal.Peategelane on druiidide ülempreestri tütar,peaosalised Rooma asekonsul Pollione,preestrinna Adalgisa.Teos lõpeb nimikangelanna ja Pollione hukkumisega tuleriidal.Mis on ooperi nimi ja kes on helilooja?

 

18.Tema vanavanemad olid kunstnikud, isa lõpetas ERKI keraamikuna.Nime sai ta kunstnik Jaan Koorti tütre järgi.Laulnud „Ellerheina“ kooris, võitnud „Laulukarusselli“ saate 2000 a. Laulnud Eurovisiooni Leedu eelvoorus. Õpib praegu Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias laulu erialal.2006 ilmus temalt ka esimene luulekogu „Õli lõuendil“.Raamatu pildid joonistas tema õde Käbi. Kes?

 

19.Linn kahe jõe ühinemiskohal,millest üks annabki talle nime.Rajatud 1795, kui briti tööstur Charles Gascoigne lõi siia esimese ettevõtte.Linna õigused sai 1882.Linna esimene tänav kandis Inglise tänava nime.Aastatel 1935-1958 ja 1970-1990 kandis linn ühe lähikonnas sündinud mehe nime.Tänapäeval suur tööstuslinn (eriti rasketööstus tähtsal kohal) ja transpordisõlm. 2004 andmetel elas linnas 463 000 elanikku. Mis linn?

 

20.Sündis 1923 New Yorgis.Kasvas rikkas peres,huvitus varakult kunstist.1950-ndatel spetsialiseerus fotograafiale.Seiklushimulise ja uuendusmeelsena hakkas lõhkuma valitsevaid tabusid. Pildistas veidrikke,kääbuseid,prostituute,seksorgiaid. Arendas välja oma stiili,võttes kasutusele ruudukujulise formaadi,tänu tausta vähenemisele tulid pildistatud paremini esile. Alates 1969 hakkas pildistama palju vaimupuudega inimesi.Olles profina tipus,sattus elus madalseisu ja lõpetas 1971 enesetapuga.Temast on tehtud film „Fur“, kus peaosalist mängib Nicole Kidman.

Kes? Eestlasele meenutab küsitava daami nimi üht maailma vilja.

 

21.1936 algasid siin ehitustööd,järgmisel aastal sai  katseasutuse tehnikadirektoriks Wernher von Braun.Legendi järgi olnud  varem  see tema isa lemmikkoht pardijahiks.Esimene õnnestunuks loetud raketilend siinselt polügoonilt toimus 3.oktoobril 1942 ja sama aasta novembris andis Hitler nõusoleku rakettide A4 masstootmiseks. 1943 juunis õnnestus Poola vastupanuliikumisel saada raketirajatiste plaan ja see anda edasi inglastele. 17.augusti ööl ründas 600 inglise pommitajat rajatist (operatsioon „Hüdra“), tekitades olulisi purustusi. Suurem tootmine tuli küll  nüüd ümber kolida, kuid siinselt stardirajatiselt pommitati jätkuvalt rakettidega Suurbritanniat, Prantsusmaad, Belgiat.17.veebruaril 1945 algas baasi evakueerimine. Kõik, mida ei saanud transportida, hävitati.Venelased leidsid katseasutuse  5.mail 1945 eest praktiliselt tühjana.Kus asus kirjeldatud Saksamaa raketitootmiskeskus? 

 

22.Ta on üks tunnustatumaid noorema põlvkonna eesti heliloojaid. Võitis peaauhinna 2005 Berliini

muusikafestivalil „young.euro.classic“ orkestriteose „JenZeit“ eest. 2006 pälvis Heino Elleri nim.

Muusikapreemia.Festivali Eesti Muusika Päevad üks peakorraldajaid.Lisaks klassikalisele muusikale tegeleb ka popmuusikaga,olles ansambli Compromise Blue klahvpillimängija.Olnud ka ansambli The Sun liige.Tema noorem vend on üks eesti tunnustatumaid löökpillimängijaid ja töötab ERSO-s. Kes?

  

23.See on lugu 12-aastase hädavarese Adam Põikpea veidratest õpingutest ja seiklustest.Kool, kus ta käib asub šokolaadi tänavas ja sinna võetakse ainult poisse, kelle eesnimi algab A-ga. Kooli juhataja nimi on Ambrosius, kes elab ühes toas kuldnokk Matteusega.Teos on kirjutatud küll aastal 1946,kuid tänapäeva kontekstis on raamatut hakatud võrdlema populaarsete Harry Potteri lugudega.

Raamat kuulub praegu ka eesti koolide kohustusliku kirjanduse valikusse.Nimetage teose pealkiri.

 

24.See riik on rahvaarvult (1,4 miljonit) võrreldav Eestiga.1470 avastasid Portugali meresõitjad Como jõe suudme ja nimetasid selle erilise kuju tõttu kapuutsiga keebiks.Sellest on tulnudki riigi praegune nimi.Riigi praeguse pealinna asutasid vabastatud orjad 1849a.Euroopas sai ala laiemalt tuntuks pärast seda, kui arst ja misjonär Albert Schweitzer  rajas 1913 siia Lambarenesse džungli-

haigla.Riigi lipp on roheline-kollane-sinine trikoloor, riigi vapiloomad on mustad pantrid.

 

25.Läbi olümpiaajaloo on vaid ühel naiskergejõustiklasel õnnestunud tulla olümpiavõitjaks individuaalselt nii 100, 200 kui ka 400meetri jooksus. Kellel ja mis riiki ta esindas?

 

26.Kaheastane taim sarikaliste sugukonnast,mida kasvatatakse juurvilja pärast.Metsikult kasvavana on ta kuulunud Euraasia põlisrahvaste vanimate koritaimede hulka.Ka kultuurtaimena tuntud juba antiikajast.Kesk-Euroopas oli ta 18.sajandini üks tähtsamaid toidutaimi,siis tõrjusid kartul ja porgand ta tahaplaanile.Tänapäeval hinnatud köögivili Inglismaal,USA-s ja Prantsusmaal.Kõrge energeetilise väärtuse ja raviomadustega taim.Vastata võib ka taime venekeelse nimega, siis piisab ühe kirjaniku nime teadmisest. Mis taim?

 

27.12.septembril 2006 kuulutati Estonia Kontserdisaalis välja tänavused ettevõtluse auhinna saajad.

Ettevõtluse Auhinna 2006 sai Vertex Estonia.Konkurentsivõimelisemaks valiti Hansapank,parimaks  Piirkonna Edendajaks Põltsamaa Felix.Parimaks Turismi Uuendajaks 2006 valiti ettevõte, kes oma noorusele vaatamata on Eesti turismiturul tuntust kogunud tänu erilaadse harrastuse pakkumisele.

Mis ettevõte?

 

28.Inglise kuningas aastatel 1272-1307,kuulus Plantagenetite dünastiasse.Korraldas troonipärijana 1270-1272 ristiretke Lähis-Itta ja Põhja-Aafrikasse. Valitsejana vallutas Walesi ja hävitas sealse vürstipere,võitles šotlaste vastu (teenis välja hüüdnime „šotlaste Vasardaja“),kiusas taga ja lasi mõrvata Inglismaa rikkaid juute. 1295 tugevdas parlamenti, piirates suurfeodaalide ja kiriku võimu.

Kes?

 

29.On esimesi eesti eragaleriisid meie kunstimaastikul ja tegutsenud 1988 aastast peale. 1993 sai galerii kultuurilehe „Sirp“ preemia. Kustigalerii annab ka omapoolseid kunstipreemiaid välja. Tänavu novembris on seal üles pandud Ivo Vinogradovi näitus „Metsikud naised“.Euroopa jalgpallimurudel tegutseb edukalt samanimeline mängija. Mis nimi sobib vastuseks?

 

 

30.Kes on pildil olev lauljatar? Ta on pärit Barbadose saarelt, sündinud seal 20.veebruaril 1988.

Võitis 2006 MTV EUROPE parima r´n´b´ laulja auhinna.


 

1.TÄHE TÄNAVAS

2.HEKATE

3.JOE THORNTON-SAN JOSE SHARKS

4.LAAR ehk VALGEKÄSI-GIBON (ka tavagibon)

5.NAOMI WATTS (mänginud filmides „King Kong“, „Mullholland Drive“)

 

6.KUUSK ( Pireti isa on Harald Keres)

7.MARS (leiutanud ka SNICKERS-i, mis sai nime pere ühe hobuse järgi)

8.PEETER TAMMEARU ja TRIINU MERISTE

9.ALEKSANDER PETERSON (1900-1959)

10.SHELLEY,Percy Bysshe (1792-1822)

 

11.FABIO GROSSO

12.POOPPUU

13.AARNE BIIN (filmikangelane MISTER BEAN)

14.“SUMMER RAIN“ („SUVEVIHM“)

15.ALEKSANDER EISENSCHMIDT (1876-1914)

 

16.ANNI FRIESINGER (ema Janina Korowicka oli ka kiiruisutaja)

17.VINCENZO BELLINI-“NORMA“

18.TUI HIRV

19.LUGANSK( vahepeal olnud Vorošilovgrad)

20.DIANE ARBUS (1923-1971)

 

21.PEENEMÜNDE (asub USEDOMI saarel)

22.ÜLO KRIGUL (vend Vambola Krigul)

23.“PAN KLEKSI AKADEEMIA“ (autor Jan Brzechwa)

24.GABON (pealinn Libreville)

25.BETTY CUTHBERT (AUSTRAALIA), 1956 kuld 100 ja 200m, 1964 400m jooksus

 

26.PASTINAAK ehk AED-MOORPUTK (vene keeles PASTERNAK)

27.OTEPÄÄ SEIKLUSPARK

28.EDWARD I PIKKSÄÄR

29.DECO

30.RIHANNA (kodanikunimi Robyn RIHANNA Fenty)