1..Kes oli see värvika elukäiguga Norra kuningas? Eluaastad 1015-1066, Norra kuningas alates 1047. Tuntud ka hüüdnimega, mis tähendas “karm valitseja”. Oli Olaf II poolvend, osales 1030 lahingus, kus too Knut Suure vägedelt lüüa sai, kuid pääses põgenema. Suutis moodustada väesalga, millega asus Jaroslav Targa teenistusse, kust mõne aasta pärast liiguti edasi Bütsantsi liitudes viikingitest ihuväeüksusega. Peagi tõusis ta kogu üksuse juhiks ja 1045 pöördus rikkana ning tugeva  väe eesotsas tagasi Norrasse. Alguses jagas ta võimu oma nõoga, kuid peale tolle surma (võimalik et kõrvaldamist) sai ainuvalitsejaks. 1066 suundus ta Inglismaale lootusega saada Inglise troonile, kuid hukkus Harold Godwinsonile kaotatud Stamford Bridge lahingus.

 

 

2..See kuningriik jõudis oma suurima ulatuseni kuningas Sancho III võimu all (985-1035) kui ta ühendas enda võimu alla Baskimaa alad mõlemal pool Püreneesid. Peale tema surma jagati riiki mitmel korral kuni 1512 vallutasid lõunapoolse osa Aragoni kuninga Ferdinand II väed. Põhjaosa säilis iseseisvana kuni 1620, siis ühendati ta Prantsusmaaga, millega ta oli olnud personaalunioonis alates aastast 1589. Mis kuningriik?

 

 

3..Adolf Friedrich zu Mecklenburg oli lisaks paljudele tähtsatele tsiviil- ja sõjaväelistele ametikohtadele väljapaistev olümpiategelane. Näiteks valiti ta 1926 Rahvusvahelise Olümpiakomitee eluaegseks liikmeks. Osales 1936 juhtivalt Berliini olümpiamängude korraldamisel. Oli 1949–1951 Saksa olümpiakomitee president. Alates Melbourne'i olümpiamängudest 1956 oli Rahvusvahelise Olümpiakomitee eluaegne auliige.

Kuid see mees on läinud ka Eesti ajalukku. Millega?

 

 

4..Keskajal oli Vahemere piirkonna kaubanduses tähtis koht Itaalia linnriikidel. Omavahel konkureerides ehitasid need riigid (itaalia keeles Repubbliche Marinare- merevabariigid) suuri kauba- ja sõjalaevastikke ning omasid tähtsat rolli ristisõdades. Nelja tähtsaima merevabariigi vapid  paiknevad tänapäeva Itaalia sõjalaevastiku lipul. Ajaliselt esimesena neist neljast domineeris Vahemere kaubanduses Amalfi, kolmandana Genua ning viimasena Veneetsia. Meie küsime aga  

järjekorras teisena (11.-12. sajandil) juhtivaks merevabariigiks olnud linnriiki. Selles linnas on sündinud Galileo Galilei. Mis linn?

 

 

5..Piibli järgi oli ta kuningas Taaveti kolmas poeg ning teda olla peetud riigi ilusaimaks meheks. Eriti uhke oli ta oma juuste üle, mis talle aga lõpuks saatuslikuks said. Olles tõstnud oma isa vastu mässu, sai ta lahingus lüüa ning pidi end päästma põgenemisega, kuid seda tehes jäi ta juukseidpidi kinni tammepuuväätidesse, kust tagaajajad ta lõpuks leidsid ja vastupidiselt Taaveti käsule ka maha lõid. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6..See 1970 sündinud ründaja on väidetavalt ainus jalgpallur, kes on mänginud Euroopa viies tugevamas jalgpalliliigas (Inglise, Itaalia, Hispaania, Saksa ja Prantsuse). Oma kodumaalt siirdus ta 1990 Itaaliasse, kus ta klubideks olid Bari, Verona, Brescia ja AC Milan (viimases vaid 7 mängu). 1994-97 mängis ta RCD Espanyoli ridades, vahepealse pausiga, mille veetis West Hamis. 97-98 siirdus VFB Stuttgarti, sealt kaheks aastaks edasi (tagasi) Bresciasse. Ning peale aastat koduliigas mängis ta 2001-2002 AS Monacos. Tuntum on ta aga oma rahvuskoondise mängudega. Koondises mängis ta 1988-1996 40 mängu, lüües nendes 21 väravat, tipphetkeks jäi 1994 MM, kui ta lõi neli väravat. Kes?

 

7..Helsingi olümpiamängudel esindas teda 3 sportlast. Samuti osaleti oma rahvusmeeskonnaga – tõsi, mitte eriti edukalt – 1954. aasta jalgpalli MM-il kvalifikatsiooniturniiril. Kõige rohkem mänge pidas koondises Waldemar Philippi, nimelt 18. Mitmed mängijad pääsesid tulevikus naaberriigi edukasse vutikoondisesse. Millest on jutt?

 

8..Keda näete piltidel?


 

9..see kaardimäng leiutati umbes 1810 Tüüringis ning arenes välja tarokimängust. Mängimiseks on vaja 32-kaardilist pakki ja 3-4 mängijat (viimasel juhul osalevad mängus ikkagi ainult 3, neljas on kordamööda pealtvaatajaks). Algul toimub pakkumisfaas, mille võitja mängib kahe ülejäänu vastu, eesmärgiga saada rohkem kui pooled võimalikest punktidest. Tihide võtmisel on kõige tugevamateks kaartideks soldatid, punktiväärtuselt aga on pingerida selline: äss=11; 10 = 10; kuningas =4, emand=3, soldat=2, 9-8-7 = 0. 32-st kaardist on korraga mängus 30 – kõigil mängijail 10. Ülejäänud kahte kaarti võib (aga ei pea) pakkumisfaasi võitja kasutada oma kaartide asendamiseks, sel juhul võtab ta nad endale ja paneb 2 kaarti kinniselt maha, mängu lõpus lähevad need tema kogutud tihidena arvesse. Mis kaardimängust on jutt?

 

10..Millist ansamblit kuulete?

 

 

 

 

 

11..Maailma suurimaks maoks peetakse üldiselt anakondat, kõige pikem ametlikult mõõdetud madu on aga ühest teisest liigist – tema pikkuseks on saadud 10 meetrit. Samas on ta aga märksa saledama kehaehitusega – sama pikkuse juures kaalub anakonda umbes kaks korda rohkem. Ta elab Kagu-Aasias, peamiselt Indo-Hiinas ja Indoneesias, tema värv ja muster on suhteliselt varieeruv, tavaliselt on tal värviline geomeetriline muster. Ei ole väga agressiivne, kuid on olnud juhtumeid kui ta on tapnud inimesi. Vangistuses võivad nad  hammustada või kägistada oma pidajat kui tunnevad ohtu või kogemata kombel peavad kätt toiduks. Mis liik? (liigi täpsusega – kui vastus oleks “must mamba” siis vastus “mamba” annaks 0 punkti)


12..See koeratõug on omataoliste seas suurim – kaaluga 23-32kg, turja kõrgus kuni 66 cm.Ta aretati Jorkširis algselt välja saarmaste küttimiseks. Tema julguse tõttu kasutati teda I maailmasõja ajal  teadete edastamiseks ja kaevikute hõivamiseks, samuti kasutas Punane Rist teda ka haavatud sõdurite leidmiseks. Enne Saksa lambakoera esiletõusu kasutati sageli ka politsei ja päästekoerana. USA presidendid Th. Roosevelt , Coolidge ja Harding omasid seda tõugu koera. Mis tõug?

 

13..Küsime looduskaitseala, kus Euroopas ainsana on säilinud puutumatu stepp. Kohalike liikide kõrval võib seal ringi jalutamas näha sisse toodud sebrasid, laamasid, kaameleid, antiloope, laamasid, pühvleid jt eksootilisi loomi. Looduskaitseala on kasutatud euroopa piisoni  arvukuse taastamisel, seal toimub przhevalski hobuste aretusprogramm. Mis looduskaitseala?

 

14..Milline on ainuke riigilipp maailmas mille ainsaks kujunduselemendiks (lisaks erinevatele värvidele muidugi) on Andrease rist?

 

15..Mis nime kannab see Eestiski esinev klorofüllita kahkjate õitega ning väikeste soomusjate lehtedega taim?

 


 

16.. Keda näete piltidel?


17..See mitte väga tõsine teadusharu tegeleb loomadega, kelle olemasolu kohta on tõestamata teateid. Samuti ka sellistega, keda peetakse välja surnuteks, kuid keda olevat kuskil kohatud.

Selle suuna nimi tähendab kreeka keeles “varjatud (või peidetud) loomade uurimine”. Uurijad on näidanud et mitmed mütoloogilised, legendaarsed või rahvajuttudest pärinevad olendid põhinevad täiesti konkreetsetel loomadel ja nähtustel, ning seega tuleb arvestada võimalusega, et selliseid loomi võib veel leiduda. Kriitikud aga väidavad et harilikult tegeldakse olenditega, kelle olemasolu jääb kõige vähemtõenäoliselt avastamata (dinosaurused, hominiidid) ja lihtsalt müüakse end “seksikate” teemadega nagu jeti, Loch Nessi koletis jms. Millest jutt?

 

18..Küsime pildil olevat meest (sündinud 1940 Võrus). Lõpetas 1963 TRÜ keemikuna, keemiadoktor aastast 1986, professor 1988. Eesti TA akadeemik aastast 1993 (füüsikaline keemia). Aastast 2004 Eesti TA bioloogia, geoloogia ja keemia osakonna juhataja. Tartu Ülikoolil on olnud sama perekonnanime kandev rektor. Kes?


19..Kuidas nimetatakse füüsikas elektrihulka, mis läbib juhtme ristlõiget ühe sekundi jooksul kui voolutugevus on üks amper?

 

20..Kes laulab

 

21..Filosoofe Nicolai Hartmanni ja sir Isiah Berlini, balletiartist Mihhail Barõsnikovi ja humorist Arkadi Raikinit ühendab see, et nad kõik on sündinud...  Kus?

 

22..Eesti ulmefännide auhinda Stalker antakse välja alates 1998. aastast. Esimeseks nominendiks kategoorias “parim raamat” tuli 1965 loodud teos, mille tegevus toimub planeedil Arrakis ja mis on tänaseks maailma üks paremini müüdud ulmeteoseid. Autor kirjutas kokku 6 raamatut samast sarjast millest 5 on ilmunud ka eesti keeles, samuti on teised autorid üritanud kirjutada eel- ja järellugusid. Raamatu järgi on tehtud filme, telesarju, arvuti- ja lauamänge. Küsime autorit ja raamatut!

 

23.. See Euroopa kirjaniku ajalooline romaan ilmus originaalkeeles 1945. Ingliskeelset lühendatud tõlget saatis suur müügiedu ning aastal 1949 oli see enimmüüdud ilukirjandusteos USA-s. Raamatu menu põhjuseks sõjajärgsetel aastatel on peetud selle pessimistlikku sõnumit inimloomuse muutumatusest läbi aegade. 1954 linastus selle raamatu põhjal Hollywoodis vändatud film (rezhissöör Michael Curtiz). Samal aastal  ilmus raamat esmakordselt eesti keeles, seda küll Kanadas (tõlkija Johannes Aavik). Kodu-Eestis anti romaan välja 1991. Nimetage teos ning selle autor.

 

24..Sel sügisel “Vanemuise” teatris esietendunud lavastuste hulgas on Edward Albee  “Kõik Aias” ning Mati Undi novellil põhinev “Tühirand”. Nimetage nende lavastuste lavastajad! (üks õige annab ühe punkti)

 


25..Nimetage nähtava maali autorid. Põhiosa teosest on maalinud tuntud kunstnik, mõned detailid (näiteks vasakpoolse ingli pea) aga tema palju kuulsam õpilane. Üks nimi- üks punkt.

 

 

26..Kuulete ühe ooperi avamängu. Küsime autorit ja ooperi nime!

 

27..Kelle lapsepõlvepilti näete?

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28...See indiaanirahvas elab tänapäeval peamiselt Boliivias, Peruus ja Põhja-Tšiilis ning -Argentiinas. Kokku on neid tänapäeval ca 2 miljonit, üle poole neist Boliivias. Nende keel, mida peetakse suguluses olevaks ketšua keelega on Boliivias ja Peruuks üheks ametlikuks keeleks.Nende traditsioonide hulka kuulub kokalehtede närimine meditsiinilistel ja rituaalsetel eesmärkidel, mis on nad sageli viinud vastuollu riigivõimuga. Selle rahva seast on pärit ka Boliivia praegune, esimene indiaanlasest pärit president Evo Morales, kes sai võimule kokakasvatajate (cocalero) ja sotsialistide kandidaadina. Mis rahvas?

 

29..Eestlaste hulgas on eesnimede valik läbi aegade olnud vägagi muutuv. Pea igal kümnendil on omad moenimed, mida pannakse sadadele kui mitte tuhandetele lastele. Sageli vajuvad omal ajal moes olnud eesnimed unustusse. Mõnikord juhtub aga, et vahepeal pikka aega vähe kasutatud nimi muutub jälle populaarseks. Nii juhtus 20. sajandi alguses poisslastele enim pandud mehenimega,  mis pärast pikka aega kestnud väiksemat populaarsust tõusis 1990-ndatel uuesti enimkasutatavaks nimeks eesti soost poistele nimepanekul. Küsimegi seda mehenime.

 

30.. Millises Tartumaa mõisapargis on tehtud järgnevad fotod?

  

 

 

1 Harald III Hardrada  (6)                                                                              Naber

Erik (4), Hakon (2), Sinihammas, Kaunisjuus, Munn,

 

2 Navarra (11)                                                                                               Naber

Akvitaania (2), Kastiilia, Gaskoonia

 

3 oli 1918 plaanitava Balti Hertsogiriigi valitsejakandidaat        (7)                   Poom

avas Kadrioru staadioni, Saksa suursaadik Eestis, Baltisakslaste ümberasumise korraldaja, Eesti delegatsiooni juht Berliini olümpial, autasustas Palusalu, väepealik, vanemad olid pärit Eestist, sõdis Landeswehri koosseisus Eestis,

 

4 Pisa (4)                                                                                                       Kask

Napoli (3), Padua (3), Trieste (2), Firenze (2), Bari

 

5 Absalom (4)                                                                                                Naber

Simson (3),  Saul (2), Mattias, Simson, Seth, Aaron, Eskalon, Samuel, Moab

 

6 Florin Raducioiu (0)                                                                         Naber/Kask

Stoichkov, Belmondo, Gascoigne, Milla, Salenko, Hagi, Brolin, Lacatus, Careca, Lalas, Rijkaard, Klinsmann, Bebeto

 

7 Saarimaa (4)                                                                                               Poom

Monaco (4), Lääne-Berliin (3), Island, Gibraltar, Liechtenstein,

 

8 Irina Slutskaja (9)                                                                                        Kund

Tšebkina, Rodnina, Slessarenko,

 

9 Skatt (9)                                                                                                    Naber

sviip, vist, pokker, marjaas, ekartee, tvist,

 

10 The Who (5)                                                                                             Naber

Led Zeppelin, the Beatles, Procol Harum, Blur, Yes, Jefferson Airplane, Eagles, Beach Boys, Pink Floyd

 

11 Võrkpüüton (4)                                                                                         Naber

tiigerpüüton (9), gürsa, tähnikpüüton,

 

12 Airedale'i terjer (0)                                                                        Naber

mastif (4), dobermann (2), must terjer, setter, suur šnautser, newfoundlandlane, jorkširi terjer, bullmastiff,  kolli, inglise bokser, puudel

 

13 Askania Nova (Ukrainas, Hersoni oblastis) (5)                                          Kask

Belovežje (9), Balaton,

 

14 Jamaika (10)                                                                                             Naber

 Gruusia (2), Malta, Kreeka, Šotimaa,

 

15 Harilik seenlill (Monotropa hypopitys) (2)                                      Kask

käopäkk (3), karukell (2), tondipea, soonik, kukehari, kahkjas niidukelluke, kold, kuulill, põldosi,

 

16 Johan Gadolin (1)                                                                                      Kund  

Pacius (3) Runeberg, Hermanson, Berzelius, Herder, Lavoisier, von Granö, Bernadotte, Strauss, Arrhenius, Skytte, Kamprad,

 

17 Krüptozooloogia     (6)                                                                              Naber

mütograafia, histoloogia, prozoofia, tanatoloogia, obzoloogia, paleozooloogia, parazooloogia,

 

18 Ilmar Koppel (7)                                                                                       Kask

Kaho (2), Kärner (2) Koort, Kruus,  Klement,  Koop,

 

19 Kulon (12)                                                                                                Kask

džaul, laeng, volt

 

20 Priit Pedajas (5)                                                                                        Naber

Rätsep (2), Tepandi (2), Nüganen, Tarand, Tuuksam, Tomingas, Seljamaa, Spriit

 

21 Riia (5)                                                                                                     Kund

Odessa (8), Lviv, Kaliningrad

 

22 Frank Herbert “Düün”        (5/7)                                                               Naber

Asimov (8), Clark,

“Asum”(8)

 

23 Mika Waltari “Sinuhe, egiptlane” (1)                                                          Kask

Orwell “1984” (2), Pasternak “Dr. Živago”(2), Bouille “Sild üle Kwai jõe”, Remarque “Triumfikaar”, Sartre, Undset “Kristina Lauritsatütar”, Thoreau “Mets”,  Lagerkvist “Barabas”, Grass “Plekktrumm”,  “Navarone kahurid”, Albee “Tramm nimega Iha”, Hesse “Stepihunt”

 

24 Roman Baskin, Ingomar Vihmar     (5/1)                                                   Kask

Mäeots (5), Karusoo (2),  Toompere (2), Koldits (2), Dvinjaninov, Lumiste, Tammearu, Prosa,  Rohumaa, Klements, Teppart, Jaanovits, Adlas

 

25 Verrocchio, Leonardo da Vinci (3/6)                                                         Kask

Michelangelo (8), Raffael (3), Tizian (3), Botticelli (3), Cranach, Dürer, Giorgione, Rembrant

 

26 Mozart, “Don Giovanni”     (9/1)                                                               Kask

“Võluflööt” (4),  “Idomeneo”,  “Sevilla Habemeajaja”, “Rigoletto”, “Figaro pulm”,

Verdi “Maskiball”, Wagner “Faust”, Donizetti “Sevilla Habemeajaja”, Verdi “Rigoletto”, Wagner, Wagner “Tristan ja Isolde”,

 

 

27 Condolezza Rice (1)                                                                                  Poom

Michael Jackson (8), Muhammad Ali (5), Carl Lewis,

 

 

28 Aimaraad (3)                                                                                            Naber

inkad (2), guaraniid (2), pueblod, araukaanid, tupiid, sukred, motšiikad, maiad

 

29 Karl (5)                                                                                                    Kask

Kristjan (5), Martin (3), Mihkel, Aleksander

 

30 Luke (12)                                                                                                 Kask

Enge, Alatskivi, Rannu