ISSANDA LOOMAAED ON KIRJU

 

 

 

1.        .Eesti Kennelliidu vapiloomaks on teatavasti eesti hagijas. Vaatamata sellele, et teda pole maailmas ametlikult koeratõuna tunnustatud, on ta Eestis siiski hinnatud ja armastatud loom. 2005. aasta sügisel andis Eesti Post välja margid, millest ühel  kujutatud just eesti hagijat ja teisel aborigeenset koeratõugu nimega tazi. Mis riigiga koostöös sündis see markide komplekt?

Vastus peitub selle koeratõu nimes- tazi ehk ….  hurt. See riik ei olnud valitud mitte juhuslikult- just selle riigi postiteenistusse on Eesti Postil kavatsus investeerida.

2.        .Hominiidid jagatakse kolme perekonda – ………… (4,2 - 2,5 milj a. tagasi), …………….. (2,5–1 milj a. tagasi) ja inimesed (Homo) (1milj a tagasi – tänapäev).  Nimetage need kaks mainimata perekonda.

NB!  Vanemas klassifikatsioonis (ka EEs) liigitati ka keskmine vanimate hulka.

3.        .Näkid on üldjuhul kaunid naised. Kuidas aga nimetatakse meessoost näkki? Nimetus on tuletatud kreeka merejumala Poseidoni poja nimest. Tuntud on ka samanimeline vee-elukas, keda leidub ka Eestis.

 

EI KÕLBA PATTA PANNA

 

4.        Nii tema isa kui ema on armastatud lastekirjanikud, kuid temast endast sai hoopiski kunstnik. Juba kümmekond aastat tegeleb ta põhiliselt lasteraamatute illustreerimisega. Aastal 2004 ilmus aga tema enda kirjutatud (ja ka illustreeritud) lasteraamat. Raamat anti välja kirjastuses Tänapäev, sarjas Minu esimene raamat ja kannab nime “Ernesto küülikud”. Nüüdseks on tema sulest ilmunud juba ka teine lasteraamat “Sanna ja salakütid”. Mis on pildil oleva lastekirjaniku ja kunstniku nimi?

 

5.        Eesti animatsioon on maailmas hästi tuntud ja ka hinnatud. 2005. aasta lõpul võitis Saksamaal üks Eesti uus nukufilm kriitikute südamed. Filmi rezhissöör on Riho Unt, kes on oma filmis teinud vihjeid nii van Goghile, Tolouse-Lautrecile, Nikolai Baturinile, vene maalikunstile, aga ka Astrid Lindgrenile. Tegevus toimub Venemaal ja Prantsusmaal, filmis on palju vihjeid kunstiajaloole ja selle erinevatele tõlgendusetele. Filmi tegemise eest pälvis Riho Unt ka Eestis tunnustust- talle anti OP-I saates preemia. Mis on selle nukufilmi nimi?

 

6.   Kes on pildil?           MIDA JUKU EGA JUHAN EI TEA    7. Millega on tegemist?


 

 

 


 

 

 

8.         De Beauvoir, Friedan, Dworkin, MacKinnon, Russell, Mead, Millet, Firestone, Harding, Oakley, Chodorow, Weisstein, Humm. Milline õpetus/ideoloogia ühendab neid inimesi (loetelu ei ole ammendav)? Põhimõtteliselt võidi sellega tegeleda juba Aadama- Eva aegadest alates, aga enamik siinloetletuist tegutses siiski 20ndal sajandil (ja mõned neist tegutsevad siiani). Eestis ühendab alaga tegelejaid ajakiri "Ariadne lõng".

 

9.        1987. aastal anti Nõukogude Liidus areneva perestroika tingimustes luba ametlikult müüa seda Lääne ajakirja. Tegemist oli esimese sellise juhtumiga maa ajaloos. Ajakiri ise asutati aga juba aastal 1947 ja tema asutaja juhtis ajakirja ilmumist kuni aastani 1994. Seejärel andis ta kirjastuse juhtimise üle oma pojale Hubertile. 3. novembril 2005 suri selle ajakirja asutaja 96 aastaselt, kuid ta võib oma poja tööga ilmselt ka hauataguses elus rahule jääda: nüüdseks annab tema juhitud meediakontsern välja 241 ajakirja ja ajalehte 27 riigis! Milline ajakiri? Omal ajal oli see teatud valdkonna ajakirjanduse sünonüümiks ka Eestis.

 

KIREV GLOOBUS

 

10. Eesti põhiseaduse §1 ütleb, et –  Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on ............ ning .............  Täida lüngad.

 

 11. 1907. aastal nimetati üks Tallinna tehas ümber "Reveliaks" ja tehase eesotsa asus akadeemik Emil Voigt. Tegemist ei  olnud siiski eriti kõrgelt haritud isikuga. Tol ajal oli lihtsalt kombeks vastavat tegevust õpetavaid kursuseid nimetama akadeemiateks. Toimusid need kursused peamiselt Saksamaal. Tänapäeval Tallinnas toodetakse seda üsna marginaalsetes kogustes, kuid mujal Eestis jätkub toodangut ka ekspordiks. Mida tootis "Revelia"?

 

12.  See sündmus ei ole maailma ajaloos kaugeltki haruldane, aga samas ka mitte päris igapäevane nähtus. Esimesed esinemisjuhtumid on teada juba Vana –Egiptusest. Hilisemast ajast on teada selle toimumine  näiteks Taanis 1445, USAs  1800, Soomes 1819, Jaapanis 1868, Venemaal 1917, Leedus 1940, Brasiilias 1960, Nigeerias 1991, Kasahstanis 1997.  Eesti pinnal toimus see esimest korda aastal 1558 ja mitteametlikult toimub praegugi mitu korda aastas.  Mis see on?

 

   OLÜMPIA KÕRVAL

13. ROKi egiidi all ei peeta mitte ainult olümpiamänge. Spordialadel, mis olümpiaprogrammi ei kuulu, võisteldakse Maailma Mängudel. 2005 aastal toimusid need Duisburgis. Mängude programmis oli ka 8 pallimängu. Peale päris eksootiliste -- nagu kanuupolo, rusikapall ja korfpall -- ning Eestis suhteliselt vähese populaarsusega spordialade -- nagu ameerika jalgpall, ragbi ja rannakäsipall -- oli kavas veel kaks ala, mis Eestis on üpris suure harrastajate arvuga. Eesti meistriks tuli aastal 2005 ühel neist aladest Paavo Piik ja teisel alal Tallinna Tehnikaülikooli meeskond.  Mis alad?

 

 14. Kaks suveolümpiamänge korraldanud linna on kandideerinud ka taliolümpiamängude korraldajaks, esimene mängudeks aastal 2006 ja teine mängudeks aastatel 1932, 1936, 1944, 1956 ja 1972. Linnadevaheline kaugus on umbes 9000 km. Mis linnad need on?

 

 15. ETV populaarsete lastesaadete tegelased olid Tipp ja Täpp.  Nimetage aga aasta ja maa, kus korraldatud jalgpalli maailmameistrivõistluste  maskotiks olid Tip ja Tap, keda võite näha juuresoleval pildil.

 

KAUGED MAAD AJAS JA RUUMIS

 

 16. X sajandi lõpul, pärast Balkanil asunud esimese Bulgaaria riigi purustamist Bütsantsi keisri Basileios II Bulgaarlastetapja poolt, ei pidanud mitmed bulgaarlased paljuks võtta ette pikka teekonda ähvardavast naabrist kaugemale, ühinemaks oma sugulasrahva, bulgaaridega, kes olid rahvaste rändamise aegu poolele teele pidama jäänud ning nüüd omasid 2 suure jõe vahelisel alal riiki, mida nimetataksegi asukoha järgi nii: (esimene jõgi) - (teine jõgi) -Bulgaaria. Algul oli riik sõltuvuses kasaaride kaganaadist, alatest aastat 965, kui kaganaadi purustas Kiievi vürst Svjatoslav, iseseisev. Bulgaarid olid juba varakult võtnud vastu islami, mistõttu neil oli Kiievi-Venemaaga pidevalt tülisid. Pideva võitluse Aasiast tulevate kaubateede kontrolli üle lõpetasid mongolite vallutused. XV sajandil tekkis enam-vähem samades piirides Kaasani khaaniriik. Nimetage need 2 jõge. (Teine on esimese lisajõgi)

 

17. See piirkond Euroopas kuulus Kiievi-Vene riiki aastast 981. Selle lagunedes moodustas pool sajandit iseseisva vürstiriigi, kuni 1199 liidendati Volõõniaga ühtseks vürstiriigiks. Sagedaste võimuvahetuste käigus vahetusid valitsejatena  Ungari printsid ja Vene vürstid, kuni 1214 jõudsid Poola kuningas Leszko Valge ja Ungari kuningas Andras II kokkuleppele ning jagasid piirkonna omavahel ära. Paraku vene vürstid polnud sellega mitte päri ning võtsid maad taas oma valdusse. 1255 aastal, lootes saada Euroopast abi mongolite vastases võitluses, lubas vürst Daniil Romanovitš paavstile ühendada kirikud oma valdustes ning sai vastutasuks kuningatiitli. Paar aastat hiljem nördinuna lubaduste täitmatajätmises, katkestas suhted paavstiga, kuid kuningatiitli jättis endale ja pärijatele alles. Riik lagunes sajand hiljem ja läks 1340 Leedule ja 1352 Poolale. 1772 nõudis Austria, tuginedes Ungari õigustele 1214 aasta lepingu järgi, piirkonna Poola jagamise käigus endale, moodustades vasallkuningriigi koos Lodomeeriaga. Pärast I maailmasõda kuulus taas Poolale, pärast II maailmasõda liideti Ukrainaga.  Mis piirkond?

 

18. Selle nime all tunneme kreeka keele vahendusel piiblis Juudamaast lõuna pool asuvat ala Surnumere ääres. Selle maaala heebreakeelne nimi (mida on paralleelselt küsitavaga ka eesti keeles kasutatud) tähendab "punane". Üks teine samanimeline ajalooline ala asub aga hoopis palju lähemal meile. Nimelt just selle sama nime all pani Läti Hendrik kirja maakonna latgalite ja liivlaste piirialal - kusagil tänapäeva Valmiera ja Burtnieki järve piirkonnas. Millise nimega ala oli olemas nii piibliaegses Palestiinas kui ristisõdadeaegsel Liivimaal?

 

 TAEVASED TEED

 

19. 2005 aasta sügisel avastusena väljakuulutatud Päikesesüsteemi 10 planeediks hüütud taevakehale, mis on Pluutost suurem ja asub Pluutost kaugemal, pandi mitteametlikuks (ametlikult ei ole siiani otsust tehtud !) nimeks populaarsest pseudoajaloolisest seriaalist tuntud kangelanna nimi .....  Hiljem selgus, et uuel planeedil oli ka kaaslane  .....,  mis sai oma nime samast seriaalist. Täitke lüngad.

 

20. Pseudoteaduslikus horoskoopide koostamise traditsioonis tuntakse 12 sodiaagitähtkuju - Jäär, Sõnn, Kalad, Veevalaja, Neitsi, Kaalud, Kalad, Lõvi, Kaksikud, Ambur, Vähk, Kaljukits. Tegemist on tähtkujudega, mida Päike oma näilisel teekonnal taevavõlvil läbib. Tegelikult aga läbib Päike veel ühte tähtkuju, mis aga teenimatult on jäänud horoskoopidest välja. Päike viibib seal detsembri algupoolel. Tähtkuju on eriline veel selle poolest, et just tema jagab teise lähedase nimega tähtkuju kaheks lahustükiks (rohkem selliseid näiteid meil nähtavate tähtkujude hulgas ei olegi).  Milline on 13. sodiaagitähtkuju?

 

 21. Suue Paugu kosmoloogia teoreetikute hulgas on 2 koolkonda - ühed väidavad, et Universium paisub lõpmatult ja jääbki paisuma. Teised aga, et kunagi saabub hetk, mil paisumine asendub kokkutõmbumisega. Selline kokkutõmbumine lõpeb nähtusega, mille nimetust me küsimegi. Milline on Suure Paugu vastandnähtus? Vastusena loeme õigeks nii inglisekeelse termini kui ka kõikvõimalikud selle eestikeelsed tõlked.

 

LOETELUD

22.   

Poola - Rysy

Ukraina - Goverla

Valgevene - Dzjarzhõnski

Taani - Yding Skovhöj

Soome - Halti

Norra - Glittertind

Rootsi - Kebnekaise

Leedu - Juozapines

Läti – Gaizinkalns

Eesti - ????

 

23.

Karate - "tühi käsi"

Taekwondo - "jala ja käega löömise kunst"

Judo - "pehme tee"

Sambo - ............ (ei tule jaapani keelest)  ?

 

24. Agung, baan, elteber, ensi, halach uinic, huangdi, inkosi, kabaka, moylay, mwami, tabarna, tenno, tlacatecuhtli, tšakravartin.    Kellega või millega on tegemist?

 

REKTORID

 

 25. See väike riik oli Aadria merel konkurendiks Veneetsiale. Rajatud 1272. aastal, püsis ta praktiliselt iseseisvana kuni Napoleoni sõdadeni 1808. See riik oli esimene riik, mis tunnustas Ameerika Ühendriikide iseseisvust. Lipukirjaks oli tal "Libertas". Teatud perioodil kandis selle riigi esimene mees tiitlit rektor. Mis riik?

 

26. Rootsiaegses Academia Gustavianas ehk siis  TÜ eelkäijas oli rektori amet täiesti olemas. Erinevalt tänasest aga ei olnud rektor mitte esimene mees vaid hierahias koguni kolmas.  Nimetage 2 rektorist tähtsamat ametimeest - ………………….. ja ase………………..  Vastuseks on üks sõna.

 

27. Anglikaani kirikuõpetajad kannavad ametinimetust vikaar või rektor. Pühasid isasid jagab nimetatud kahte kasti aga täiesti maine põhjus? Mille järgi jagatakse anglikaani preestreid?

 

SUURLINNA TULED?

 

28. Tartu venekeelne nimi oli Jurjev, millele lisati täpsustavalt Lifljandskii teadagi eristamaks seda teisest Jurjevist, mille täiendnimeks oli ...... ? Täiendnimi viitab ühele maale, aga linn ise sellel maal ei asu.

 

 29. Milline vaidlusalune Valka tänav jäi tänu nn "kilusõjale" Lätile? Mida tähendab selle tänava nimi eesti keeles? Vihjeks niipalju, et sellise eestikeelse nimega tänav on olnud peaaegu igas Eesti linnas.

 

 30. Küsime kahte naaberlinna Eestis. Suurema linna linnapea oli 2005. aasta esimesel poolel väiksema linna volikogu esimehe isa! Peale 2005. aasta kohalikke valimisi kaotas isa linnapea staatuse ja jätkab nüüd Riigikogus, kuid poeg on endiselt väiksema linna volikogu esimees. Suurema linna ajalooliselt esimene kool oli poolakeelne ja linn ise on asutatud endistele Sala küla maadele. Väiksema tuntumaks sportlikuks ettevõtmiseks on kindlasti seeriajooksude korraldamine. Nõukogude perioodi lõpus aga toimusid seal isegi üleliidulised võistlused mälumängijate poolt vihatud spordialal – motopallis, aga samuti ka tuletõrjespordis. Üks linn on teisest 4 x väiksema rahvaarvuga. Linnade peatänavad kannavad ajaloolise piirkonna nime, millises need linnad asuvad.  Millised 2 linna?

 

1.Kasahhi hurt, riik on Kasahstan

   2.Australopiteekus, parantroopus

   3.Triiton

   4.Piret Raud

   5.“Vennad karusüdamed”

   6.Harold Lloyd

   7.Kudumise mustrileht, Haapsalu salli muster

   8.Feminism

   9.Burda Moden

  10. Aegumatu, võõrandamatu

  11.Õlu

  12. Pealinna muutus

  13. Saalihoki, squash

  14. Helsingi ja Montreal

  15. 1974, Saksamaa

  16. Volga, Kaama

  17. Galiitsia

  18. Idumea

  19. Xena, Gabrielle

  20. Maokandja

  21. Big Crunch = Suur krõps, prõks, krudin, krigin

  22. Suur-Munamägi –loetelus on riikide kõrgemad punktid

  23.Samozashita bez oruzia

  24. Monarhitiitlid

  25. Ragusa (Dubrovniku) vabariik

  26.Kantsler

  27.Rektor elab ainult oma koguduse annetustest, vikaar saab palka

  28.Polski  (ei ole seotud Poolaga, asub Jaroslavli lähedal, üks vanemaid vene linnu)

  29.Savieniba - Nõukogude

  30. Püssi ja Kiviõli