KUNST & KIRJANDUS

 

 

1.

Vaidluses tunnustatud kindluseehitajate perekonna Sangallodega teatas ta 1545. a järgmist: Maalimisest ja skulptuurist ei tea ma suurt midagi, kuid kindluste alal on mul suured kogemused ning ma olen juba tõestanud, et tean neist rohkem kui kogu Sangallode suguvõsa kokku. Alust nii väita andsid muu hulgas tema poolt rajatud Firenze kaitserajatised. Kes oli see kindlustusspetsialist?

 

2.

Tema kodanikunimi on Indrek Mesikepp. Ta sündis 1971. a ja lõpetas 1999. a Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Praegu töötab ta ajakirja Looming arvamus- ja kriitika-toimetajana ja on töötanud ka riigiametnikuna. Ta armastab riietuda musta ja on avaldanud 3 luulekogu, neist viimase eest sai Eesti Kultuurkapitali auhinna. Teise luulekogu Valgete kaantega raamat (2000) pühendas ta oma lemmikbändi Joy Divisoni laulja Ian Curtise 20. surma-aastapäevale. Tema luulet on tõlgitud soome, rootsi, prantsuse, inglise, poola ja läti keelde. Kes?

 

3.

1992. a Nobeli kirjanduspreemia sai Derek Walcott (sündinud 23. I 1930). Tema tuntuim teos on kreeka eeposte ümbertöötlus Omeros (1990), kus peategelane liigub mööda Lääne-Ameerikat ning kodumaa ja Londoni vahet. Küsime, millise riigi kodanik on Walcott? Tegemist on ilmselt kõige väiksema riigiga, kuhu on läinud Nobeli preemia.

 

4.

Mis nime kannab see rühmitus (liikmed Piret Räni, Kristel Sibul, Jane Suviste, Hello
Upan, Ivika Kivi ja Eve Kiiler)?

 

 

5.

Kelle loomingut näete?

 


 

 

SPORT

 

 

6.

See seitsmevõistleja sündis 9. detsembril 1960. a Tallinnas. Sünnimaa pinnal jäi tema parimaks 5401 punkti. 1980. aastate keskel asus ta abiellumise teel elama Soome, kus hakkas 1988. a uuesti sportima ja tõusis peagi tippu. 1991. a kogus ta Euroopa karikavõistlustel 5700 punkti, 1992. a OMil saavutas 18. koha 6030 punktiga ning 1993. a MMil oli 15. (5902 punkti). Osales ka 1994. a kodusel Helsingi EMil. Tema isiklikuks rekordiks jäi 6106 (1993). Kes on see naiskergejõustiklane?

 

 

7.

Dopinguvastane võitlus sai hoo sisse pärast seda, kui 1960. a Rooma olümpiamängudel hukkusid ühe stimuleeriva narkootilise aine kasutamise tõttu jalgratturid Dick Howard ja Knud Jensen ning 1967. a Tour de FranceŽil Tom Simpson. Millise aine kasutamine ratturitele kuumade ilmade tingimustes surma tõi?

 

 

8.

Selle spordiala lõi Jüri Pliznik 1975. aastal. Rahvusvaheline organisatsioon kannab nime WISSA. Ala harrastatakse põhiliselt Eestis, Soomes ja Venemaal, aga ka Prantsusmaal, Austraalias, Šveitsis, Saksamaal, USA-s ning mujalgi. Esimene MM toimus 1982. a Soomes, esimene eestlasest maailmameister oli 1991. a vanemate kui 40-aastaste klassis Juhan Gross. Mis ala?

 

 

9.

Ainukese Eesti elanikuna on maailma parimate sportlaste valimistel (ISK küsitlus) esikümnesse jõudnud Jaan Talts, kes sai 1967. a 11-punktiga 9. koha. Küsime aga, kes oli nendel valimistel ülekaalukalt esimene 103 punktiga. Muuseas, erine-valt Taltsist olümpiavõitjat temast ei tulnudki. Kes?

 

 

 

10.

See aasta jääb Eesti spordis meelde musta aastana. Manalateele läksid maadluse olümpiavõitja Johannes Kotkas, ujuja Erich Mõtlik, suusatreener Heino Bergmann, jalgrattur Jaanus Kuum, võrkpallur Peet Raig, vibulaskur Eve Suits, epeevehklemise maailmameister Toomas Hint, tennisist Ervin Lange. Hukkusid veemootorisportlane Rivo Jõõras ja vabamaadleja Küllo Kõiv. Tapeti kümnevõistleja Valter Külvet. Mis aasta? +/- 1 aasta = 1 p.


 

 

AJALUGU

 

 

11.

Nimekirja esimesed kolm on Ülle Aaskivi, Mati Ahven ja Andres Ammas ning viimased kolm Rein Veidemann, Helgi Viirelaid ja Vaino Väljas. Kokku kuulub sinna 69 inimest, kes moodustavad kodanikuühenduse või klubi. Sarnased on olemas ka Leedus ja Lätis. Mis kodanikuühendusest on jutt?

 

 

12.

1936. a vastlapäeval toimus Kopenhaagenis Kongelundenis roim, mis šokeeris tõsiselt turvalisusega harjunud Taani ühiskonda. Mõrtsukad tapsid oma ohvri ja hävitasid laiba happevannis, viimast eksponeeriti hiljem aastakümneid politseimuuseumis. Mõrvatuks osutus eestlasest kommunist, EKP KK liige, Johannes Eltermann, kelle eluküünla kustutasid Kominterni käsul kolm kommunisti, samuti eestlast. Kaks neist olid Johannes Meerits (alias Leo Looring) ja August Vakepea, kolmas - ilmselt tuntum - õnnestus roima eest kohtu ette toimetada alles kuus aastat hiljem. Kes oli kolmas mõrtsukas?

 

 

 

13.

Üks tuntud poliitik hukkus tulekahjus Clevelandis USA-s 9. jaanuaril 1944. a ehk üsna varsti pärast Ameerikasse kolimist. Tulekahju põhjus pole teada, kuid on oletatud N Liidu salateenistuste kätetööd. Kes niimoodi hukkus?

 

 

14.

Milleks kasutati antiikajal Ateenas järgmist seadet? Vasakul on näha vertikaalne õõnsus, paremal on kivi sees 11 tulpa pilusid. Sajan-deid hiljem sai umbes samal eesmärgil kasutatava riistapuu eest patendi Thomas Alva Edison (tööpõhimõte oli sel küll erinev ent kasutusala enam-vähem sama).

 

 

 

 

15.

Kuulete teost, mis pajatab ühest aastal 1176 toimunud ajaloosündmusest. Nimetage heli-looja ja teos. 1 õige = 1 p.

 


 

 

FILM & MUUSIKA

 

 

16.

Küsime rahvusvaheliselt üht tuntuimat Soome rockbändi. See asutati 1980. a Helsingis koolivendade Andy McCoy (Antti Hulkko) ja Nasty Suicide (Jan Stenfors) poolt. Kittarimehed värbasid laulma Michael Monroe (Matti Fagerholm), bassi tõmbama Sam Yaffa (Sami Takamäki) ja trummariks Gyp Casino (Jesper Sporre). Hiljem võeti trummariks inglane Nicholas Razzle Dingley. Edu tuli 1983. a, kui nad sõlmisid lepingu CBS Recordsiga, komeedina tõusti taevasse järgmise aasta plaadiga Two Steps From The Move. Paraku aasta lõppes halvasti, sest detsembris hukkus Razzle autoõnnetuses ning järgmisel aastal lõpetas bänd eksistentsi. Kuid tänavu anti taas välja album Another Hostile Takeover. Ansamblilt on mõjutusi saanud Guns'n'Roses. Mis ansambel?

 

17.

8. aprillil 1941. a sündinud Vivienne Isabel Swire sai tuntuks eelkõige kui punk- ja new wave-moe alusepanija. Tuntus saabus 1970. aastate keskel, kui ta avas koos tollase elukaaslase Malcolm McLareniga moe- ja fetišipoe Sex. 1975. a lükkas McLaren käima ansambli Sex Pistols, kelle riietuse kujundas suures osas meie küsitav daam. Domineerivaks said sadomaso riietuse elemendid nagu haaknõelad, rattaketid ja koera-kaelarihmad. Hiljem kasutas ta oma töödes väga veidrates kombinatsioonides 17.-18. sajandi moodi. Küsitav on tuntud oma kunstnikunime järgi, mille ta päris oma esimeselt abikaasalt Derekilt. Kes?

 

18.

Millises USA osariigis toimub Matt Stone'i ja Trey Parkeri ülimenuka multifilmisarja South Park tegevus?

 

19.

Ta sündis 2. mail 1946. a Londonis. 18-aastaselt ühines Rahvusliku Noorte Teatriga (National Youth Theater). Õppis Londoni Muusika ja Draama-kunstide Akadeemias. 1973. a ühines Kuningliku Shakespeare'i Kompaniiga. Esimeseks filmirolliks oli 1980. a osalus filmis Kahe linna lugu (A Tale of Two Cities). Kehastatud rollid on olnud näiteks Sigmund Freud, Lavrenti Beria, Napoleon Bona-parte, inspektor Japp, kardinal Thomas Wolsey jpt. Tuntuim roll on siin nimetamata. Kes on see näitleja?

 

20.

Kuidas nimetatakse pildilolevat pilli? Pilli nimetus koosneb perekonnanimest ning eesnimest (nagu näiteks sopransaksofon, kus sopran on eesnimi ja saksofon perekonnanimi). Antud juhul langeb pilli eesnimi kokku ühe tuntud imetaja nimega.

 

 


 

 

LOODUS & GEOGRAAFIA

 

 

21.

Küsime taimeperekonda, mille ühest liigist (aed*** ehk *** graveolens, pildil) teeme lähemalt juttu. See on mitmeaastane sinakashall rohttaim, mille vars on harunenud ja 20-50 cm kõrge. Kollakasrohelised õied õitsevad juunis ja juulis. Peamiselt on taim levinud Lõuna-Euroopas, Eestis kasvatatakse eelkõige kiviktaimla ilutaimena. See on tuntud ravimtaim, mida tarvitatakse tee või tinktuurina, samuti maitsetaim, mis meenutab maitselt küüslauku. Aednikud soovitavad seda istutada eriti väärtuslike taimede lähedusse - nimelt sisaldavad taime juured kumariini, mille lõhn vesirotte ja mutte peletab. Mis taimeperekond? Muuseas on see ka Leedu rahvuslill.

 

 

22.

1872. a rajatud Yellowstone on teatavasti maailma vanim rahvuspark. 1879. a rajati esimene rahvuspark Austraalias, 1887. a Kanadas jne. Euroopa esimene rajati 1909. a. Samal aastal rajati selles riigis koguni 9 rahvusparki ning praegu on neid seal kokku 28. Millises riigis rajati rahvuspargid esimesena Euroopas?

 

 

23.

Pindala 112 090 km2, rahvaarv u 7 miljonit, rahaühik lempira, maakood 504, piiririike kolm. Riigihümn kannab pealkirja Tu bandera es un lampo de cielo. Nimetage riik!

 

 

24.

Aleksei Turovski sõnul kaslased, vastupidiselt levinud arvamusele, vett ei karda. Küll aga tuleb märjaks saanud käpad kiirest kuivaks saada. Miks?

 

 

25.

Trójmiasto (Kolmiklinn) on linnastu Wisla suudmealal, mille pindala on 538 km2 ja elanike arv u 1,1 miljonit (2004. a). Tegelikult kuulub sinna linnu või asumeid rohkem kui kolm, nii on selle osad ka Wejherowo, Reda ja Rumia, mida kutsutakse Väikeseks Trójmiastoks ning lisaks Tczewi vald. Tuntumad on aga nimelt kolm veel mainimata linna, millest suurim on nime andnud lahele, mille kaldal linnastu asub ja väikseim võib mõnelegi seostuda muusikaga. Nimetage need kolm linna. 2 õiget = 1 p.

 


 

VARIA

 

26.

Kelle mõtted ja õpetussõnad on allpool kirja pandud? Eesti keeles on tema
423 mõttesalmi sisaldavat kogumikku välja antud vähemalt 3 korral (1977,
2004, 2005).

Nagu mesilane võtab lillest mett, nii et ei tee kahju selle värvile ja
lõhnale, ning lendab seejärel ära, nõnda kõndigu ka tark läbi külade.

Kui rändur ei leia enesest paremat või enesega võrdset, siis jäägu ta
kindlapeale üksikränduriks, sest rumalaga ei saa olla sõprust.

Kui üks võitis sõjas tuhat korda tuhat inimest, teine aga võitis üksnes
iseenese, siis just tema on suurem võitja.

Mitte sellepärast ei ole ta tark, et palju räägib. Targaks nimetatakse
seda, kelles on meelerahu ning puudub vaen ja hirm.

 

27.

Ta sündis 1903. a juhuslikult Tambovis, kuna tema ema oli parasjagu teel Krimmist koju Tunošnasse. Peale kooli töötas ta mõnda aega raudteel konduktorina, nagu on seda teinud ka mitmed Tartu mälu-mängurid. Ülikooli ajal tegeles ta mitmete teadusvaldkondadega (sh ajalugu, füüsika, matemaatika, metallurgia). Kui ta kirjutas töö Kinnisvara omamisest Novgorodis XV-XVI sajandil, öeldud talle: Oma töös andsid sa ühe tõestuse oma väitele, millest sinu erialal, matemaatikas, piisaks, kuid meie, ajaloolased, vajame vähemalt kümmet tõestust. Matemaatika alal avaldas ta üle 230 töö tõenäosus-teooriast, topoloogiast, ridade teooriast, mehaanikast jm. Tema nime kannavad ruum, mitmed võrrandid, test, Moskvas asuv internaatkool ja mitmed Venemaal toimuvad olümpiaadid. Kes?

 

 

28.

Kuidas nimetatakse antud pinda? Nii nagu ei saa keegi teile näidata sirget või tasandit tema täies ulatuses, nii ei saa ka meie teile näidata seda pinda terves ulatuses, kuid tükikest saame ikkagi demonstreerida. Lisagem vihjena, et sama küsimus oleks teise sõnastuse juures sobinud esitada ka kirjanduse blokis.

 

29.

See idamaine toit oleks tõlkes maiustus või kompvek. Maiustus on pärit Indiast, kust levis lääne poole - Aasiasse, Balkanile ja Vahemeremaadesse. Kõikjal kujunesid oma erilise maitsega kohalikud modifikatsioonid ja mõeldi välja oma retseptid. Nii võib see sisaldada väga erinevaid komponente, kindel ja üldine on ainult manna ja suhkur ning enamasti ka kardemon. Tavaliselt sisaldab ka võid, mida mõnel pool asendab taimeõli. Lõuna-Aasias lisatakse pistaatsiamandleid, Vahemeremaades seevastu seesamiseem-neid. Levinud komponendid on ka rosinad, datlid ja kuivatatud puuviljad ning maitse-ainetest lisaks kardemonile sagedamini muskaatpähkel, kaneel, safran ja roosivesi. Sellenimelist toitu võib osta ka meie poodidest. Mis toit?

 

30.

Kuulete 1975. a asutatud ja Eestiski käinud legendaarset Briti rockbändi, mille nimi tähendab slängis amfetamiinitarvitajat. Ansambel?

 


 

 

 

VASTUSED

 

 

1.

Michelangelo

IP

2.

fs (François Serpent)

MS

3.

Saint Lucia

MS

4.

Naiskunstnike Laulu- ja Mänguselts Puhas rõõm

AR

5.

Max Ernst

IP

6.

Helle Saadlo-Aro

MS

7.

Amfetamiin ehk speed

MS

8.

Purisuusatamine (WISSA = World Ice and Snow Sailing Association)

MS

9.

Jim Ryan (USA), (2. Mark Spitz, 50 p, 3. Jean-Claude Killy, 29 p)

MS

10.

1998

MS

11.

20. augusti klubi (Eesti Vabariigi Ülemnõukogu istungil 20. VIII 1991. a Eesti iseseisvuse poolt hääletanud)

IP

12.

Karl Säre (EKP KK esimene sekretär 1940-1941)

IP

13.

Antanas Smetona

IP

14.

Hääletusmasin (selle abil valiti esindajaid valitsusasutustesse)

MA

15.

Giuseppe Verdi, Legnano lahing (avamäng)

IP

16.

Hanoi Rocks

MS

17.

Vivienne Westwood

MS

18.

Colorado

MS

19.

David Suchet (tuntuim roll Hercule Poirot)

MA

20.

Kaelkirjak-klaver

MA

21.

Ruut (Ruta)

IP

22.

Rootsi (1909. a  asutati Abisko, Garphyttan, Gotska Sandön, Hamra, Pieljekaise, Sarek, Stora Sjöfallet, Sånfjället ja Ängsö)

IP

23.

Honduras

IP

24.

Lõhn (märjad käpad jätavad tugevalõhnalisi jälgi)

IP

25.

Gdansk, Gdynia, Sopot

IP

26.

Gautama Buddha (Dhammapada)

MA

27.

Andrei Kolmogorov

MA

28.

Hüperboloid

MA

29.

Halvaa (halava, halvah, halawi, helva, halwa)

IP

30.

Motörhead (Ace of Spades)

IP

 

AR - Aivi (1)

MS - Matis (10)

IP - Indrek (13)

MA - Mart (6)