1. See sõna tähendab vanakreeka keeles parimate võim ja omab mitut tähendust. Esimene on järgmine: riigikorraldus, milles võim kuulub päritavate eesõigustega üliklikule vähemusele; vastandub monarhiale ja demokraatiale (esimesena kirjeldas sellist riiki Platon oma teoses "Riik"). Teine tähendus: ülikkond, valitseva klassi privilegeeritud osa. Kolmas, ühtlasi ülekantud tähendus: eriliste õiguste, võimu või autoriteediga ühiskondlik rühmitus. Mis sõna?

 

2.Linn Maini ääres. Siin asub riigi tuntumad ülikoole, kus töötanud näiteks Röntgen ja Virchow. Linna nime järgi on tuntud üks eksperimentaalpsüholoogia koolkondi. Linnas asub Baieri riigiarhiiv, Püha Kiliani katedraal, linna kohal kõrgub Marienbergi kindlus. Teises maailmasõjas sai tugevalt kannatada. Linnas on sündinud korvpallikuulsus Dirk Nowitzki. Mis linn?

 

3.Sündis 1958 Kuressaares. Perioodikas hakkas luulet avaldama 1980. Novellikogu "Tumedad jutud" (1990) kujutab põhjakihi ja boheemlaskonna elu. Romaani "Kurat kargas pähe"(1995) on peetud ainulaadseks dissidendiromaaniks eesti kirjanduses. Ta on saanud Tuglase novelliauhinn kahel korral, viimati 2005 "Viimase idealisti pildid" eest. Audioraamatuna oli ilmunud lood "Rahvusvaheline pasakott" ja "Lunastus", kus teksti loeb Tõnu Oja. Kes?

 

4.Omaaegsele 40 kirjale kirjutasid alla ka mitmed teatriinimesed (Aarne Üksküla, Lembit Peterson, Juhan Viiding).Kes oli ainus vapper naisnäitleja, kes oma allkirja sellele andis? Daam on sündinud Pärnumaal ja õppinud ka näiteks Tartu Ülikoolis filoloogiat.

 

5.Kes on maali "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga" kunstnik?

 

 

6.Piirkond Uus- Kastiilia kaguosas. Hispaania keeles tähendab ala nimi "mustuseplekki", araabia keeles  "parkunud maapinda". Valitseb kuiv vahemereline kliima, valdav on kuivstepp ja torkvõsa. Hispaania suurimaid veinitootmispiirkondi, enamasti tehakse valget veini. Piirkonna tähtsamaks turismiobjektiks on  El Toboso küla. Tomelloso linn on riigi olulisemaid brändi tootmiskeskusi (toodetakse ka "Belõi Aisti" kaubamärgi all brändit). Mis on piirkonna nimi?

 

7."Spordilehes" (9.nov. 2005) ilmunud Eesti selle aasta kergejõustiku edetabelis on olümpiakavva kuuluvaid alasid arvestades 3 meest, kes juhivad kahel alal. Üks neist on Kristjan Rahnu, kes juhib kaugushüppes ja kümnevõistluses. Nimetage kaks ülejäänut sportlast.

 

8.Kaks Manchesteri Ülikooli ajalootudengit Tom Rowlands ja Simons lõid 1989.a. oma bändi. Esialgse, ameeriklastelt laenatud nime tõttu tuli pahandusi ja aastast 1995 tegutsetakse praeguse nime all. Samal aastal valmibki debüütalbum "Exit Planet Dust". Muusikakanalitel mängitakse sageli nende värvikaid videoid (näiteks "Galvanize", "Hey Boy Hey Girl"). MTV Europe 2005 parima video auhinna saidki nemad loo "Believe" eest. Mis ansambel?

 

9.See saksa majandusteadlane ja statistik. Ta elas 1837-1914, töötas 1874-1876 Tartu Ülikoolis statistika, geograafia ja etnograafia professorina, hiljem oli õppejõud Freiburgi, Bresslau ja Göttigneni Ülikoolis. Kirjutanud teoseid poliitilise ökonoomia uurimismeetodite, statistika ja rahateooria alalt. rajanud matemaatilise statistika uurimissuuna, dispersiooniteooria ja statistiliste ridade püsivuse teooria. Kes?

 

10.See on valgete õite ja ovaalsete kõdrakestega hallikasroheliste rohttaimede perekond ristõieliste sugukonnast. Ladinakeelse nime Berteroa sai itaalia botaaniku Bertero(1798-1831) järgi. Eristatakse seitse liiki, neist Eestis kasvab vaid hall....., mis on liivastel kasvukohtadel tavaline umbrohi ja prahitaim. Kuigi taime eestikeelne nimi peaks viitama, et temast saab abi teatud häda puhul, ei ole kaasaegne meditsiin seda tõestada suutnud. Mis taim?

 

11.Artur Adson on "Siuru- raamatus" kirjutanud- "Meie noore vabariigi kirjandusesõja tandrile Tartusse ilmus äkki omaette partisan, kes kemples nagu mõni roheline Mahhnoo Ukrainas kodusõja päevil. Ainult ta ei valanud verd vaid isiklikku tinti. Oma kallaletungi objektiks valis ta meie õrna lüürika, nõudes- "Maha lüüriline shokolad! Andke meile toitvat karbonaadi!". Muude ekstreemsuste hulgas lasi ta proosapoeemi "Mina" trükkida igal leheküljel erineva kirjakraadiga ja lühiproosavalimiku "Lendavad sead" trükkida A. le Coqi õllevabriku siltide poognatele. Kes?

 

12.Kunagisest piisonite kaitsealast sai 1922 pea 45000 ruutkilomeetri suurune rahvuspark. Täna rändabki siin ringi maailma  suurim piisonikari. Eesti riigi suurusega võrreldaval alal on suurimaks maastikutsooniks Alberta platoo, Claire´i järve ääres asub hiiglaslik magedaveeline delta, mis on koduks miljonitele veelindudele. Deltas asuvad väljasuremisohus kisakurgede viimased pesitsuskohad. Mis nime kannab Kanada suurim rahvuspark?

 

13.Vormel-1 autode MM-sarjas 2006.a. startiv senine Minardi meeskond saab uue omaniku, kelleks on Red Bull. Muutub ka tiimi nimi. Mis nime all uuel hooajal võisteldakse?

 

14.Joon, mida mööda kulges 23.augustil 1989 toimunud Balti kett, läbis kolme Eesti tolleaegse rajooni-  praeguse maakonnakeskuse territooriumi. Üks neist on loomulikult Tallinn, nimetage ülejäänud kaks.

 

15.Selle prantsuse filmilavastaja tuntumateks töödeks on Cannes parima lavastaja auhinna saanud film "Viha"(see on lugu prantsuse politsei ja äärelinna noorte vahelisest võitlusest) ja kassahitt "Purpurjõed" (ülikoolilinnas toimuvast isemoodi rassiaretusest). Kes?

 

16. 1904.a. Saint Louis´i OM-l osales vaid kuus naissportlast ja nad võistlesid ainult ühel spordialal. Millisel?

 

17.Tänavu oktoobri algul avatud uus Tartu Kaubamaja on saanud nii kiita kui laita (näiteks Lennart Merilt). Arhitekt väidab, et on inspiratsiooni saanud maja loomisel Vana- Kreeka templiarhitektuurist ja Tartu turuhoonest. Kes on hoone peaarhitekt? Tema arhitektibüroo poolt on loodud ka Ühispanga hoone Tallinnas.

 

18.Kirjanik hakkas teost kirjutama 1923.a., elades ise läbi sügavat depressiooni ja mõlgutades mõtteid enesetapust. Tema perekond oli maailmas laiali, kirjanik tundis end üksiku, kodutu ja läbipõlenud inimesena. Sünget meeleolu süvendas veelgi tehnika hoogne areng, mis ennustas lähenevat katastroofi. Teos ilmus 1927, tekitades palju vastakaid arvamusi. Laiema populaarsuse saavutas raamat siiski alles 1960-ndatel Ameerikas. Teose peategelane Harry Haller on 50 aastane mees, kes põlgab maailma... Nimetage autor ja teos.

 

19.Millise auhinna said 2005 aastal  Benno Meyer-Rochow ja Jozsef Gal?

 

20.Kes on pildil olev filminäitlejatar?

 

 

21.Euraasia tundra- ja metsavööndis elav kurvitsaline. Isalinnul on hundsulestikus pikad varieeruva värvusega kukla- ja kaelasuled (sulgkõrvad ja nn. sulgkrae). Nokk on pikk ja terav. Elutseb luhtadel ja rannaniitudel. Eestis paigutine haudelind (eriti mere ääres) ja väga arvukas läbirändaja. Isaslinnud mängivad mais ja juuni alguses hoogsasti suurte salkadena. On ka jahilind. Mis lind?

 

22.See sõjaväelane sündis Stavropoli kubermangus Esto-Haginskoje külas 1903 ja suri Moskvas 1974. Sõjateaduste kandidaat(1939 aastast). Teinud uurimusi vägede mobiilsuse ja suurte vesitõkete forsseerimise kohta. Avaldanud mälestusteraamatu "Sõjakeerises". Kes?

 

23.Sündis Agatha Christie esimese kriminaalromaani ilmumise aastal 1920 ning teda võib pidada kuulsa leedi traditsiooni jätkajaks. Kirjanikuna alustas suhteliselt hilja. Esimene kriminull ilmus 1962 ja selles astus lugejate ette kirjaniku lemmikdetektiiv Adam Dalgliesh. eesti keeles esmatutvus "Mirabilia" sarjas 1991- "Surilina ööbikule". 1993 ilmub "Naisterahvale sobimatu töö", milles tegev naisuurijana Cordelia Cray. Viimastel aastatel ilmunud Eestis veel raamatud "Mõrvamuuseum" ja "Vägivaldne surm". Kes? 2004.a. jalgpalli EM-l mängis inglise koondises sama perekonnanimega jalgpallur.

 

24.See praegune 1938.a. sündinud Euroopa monarh tappis 18-aastaselt, kingitud püstoliga mängides, eeldatavalt siiski kogemata, oma venna. Kes?

 

25.Sündinud 1937 Tallinnas. Oli 1955-1956 kiiruisutamises eesti meister. Püstitanud 16 eesti rekordit. Hiljem hakkas tegelema motospordiga ja võitis NL meistrivõistlustel 1962-65 motokrossis 4 medalit(1 kuld ja 3 hõbedat). Tulnud 8-kordseks eesti meistriks motospordis. Osalenud filmis "Ohtlikud kurvid". Põgenes 1968 läände. Kes?

 

26.Üks kurikuulsamaid koonduslaagreid natslikul Saksamaal oli aastail 1937-1945 Weimari lähedal tegutsenud Buchenwaldi laager. Selle kontsentratsioonilaagri nimi tähendab eesti keeles ...-mets. Täitke lünk õige puuga.

 

27.Roman Baskin tõi Eesti lavalaudadele ühe tuntud kirjaniku teose "Eebenipuust torn". Mängiti Lagedi ja Kalvi mõisates. Osades Mirtel Pohla, Kersti Heinloo, Jaanus Rohumaa ja Roman Baskin ise. Kes on teose autor?

 

28.See näriliste seltsi kuuluv loom elutseb Euraasias. Tema värvus erineb nii piirkonniti, aastaajati kui vanuseti. Hiiumaal ja Lääne-Saaremaal elavad melanootilised isendid, mille selg ja küljed on suvel mustad, kõht hele. Väljaspoole Eestit ka jahiloom. On andmeid nende rünnakute kohta ka inimestele(nt. Jakuutias). Tsehhimaal asuv Sokolovi linn on otsustanud ehitada neile rippsilla võimaldavakas ohutult üle maantee pääseda loomadel. Mis loom?

 

29.Aastal 1967 peeti esimest korda suusaspordi ajaloos maailma karikavõistlused mäesuusatamises. Kes olid esimesed karikavõitjad? Mõlemad on tulnud ka olümpiavõitjateks.

 

30.Mis ansambel on pildil?

 

 

Vastused:

 

1.ARISTOKRAATIA

2.WÜRZBURG

3.TARMO TEDER

4.KERSTI KREISMANN

5.JAN VERMEER

6.LA MANCHA

7.MARTIN VIHMANN, MARGUS LUIK

8.THE CHAMICAL BROTHERS

9.WILHELM LEXIS

10.KOGELEJAROHI

11.ALBERT KIVIKAS

12.WOOD BUFFALO

13.TORO ROSSO

14.RAPLA, VILJANDI

15.MATHIEU KASSOVITZ

16.VIBULASKMINE

17.RAIVO PUUSEPP

18.HERMANN HESSE-STEPIHUNT

19.LIBA-NOBEL(IG NOBEL)

20.SCARLETT JOHANSSON

21.TUTKAS

22.LEMBIT PÄRN

23.P.D. JAMES

24.HISPAANIA KUNINGAS JUAN CARLOS I

25.HILLE SARAPUU

26.PÖÖK

27.JOHN FOWLES

28.HARILIK ORAV

29.JEAN-CLAUDE KILLY, NANCY GREENE

30.VIA GRA(NU VIRGOS)