Tartu mälumäng 2.11.2005

1. Kes (1)?

                                            

2. Kes?

                    

3. Mis lipp?

                                      

4. Kes on kunstnik?

     

 

5. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Küsitaval riigil on kolm kaitsepühakut, neist üks naine – Sta Sunniva (Santa Sunniva, Püha Sunniva). Mis riik?

 

7. Kord, kui küsitav piiblitegelane oli veidi purjus, jäi ta paljalt oma telki magama. Seal sattus talle peale Haam, Kaanani isa, ja jooksis naerust lämbudes oma vendadele rääkima, mida ta oli näinud. Pööranud silmad kõrvale, katsid Seem ja Jaafet küsitava kuuega kinni. Kui see ärkas ja Haami käitumisest kuulda sai, sattus ta sellisesse raevu, et needis ta ära ja kuulutas ette, et tema järeltulijatest saavad Seemi ja Jaafeti suguvõsa orjad. Kes oli see mees?

 

8. Millise relvaga on tegu? Selle juured on Šveitsis ja Lõuna-Saksamaal. Need tulid kasutusele 14. sajandil, laiema avalikkuse ette jõudsid seoses Šveitsi iseseisvusvõitlusega. Relva laastava mõju avastasid austerlased 1315. a. toimunud Morgarteni lahingus, kui nad šveitslastelt lüüa said. Šveitsi iseseisvus kindlustus 1386. a. Sempachi lahingus, kus nende 1500-meheline armee purustas 4000-mehelise Austria rüütliväe. 1477. a. Nancy lahingus tõi just see relv surma Burgundia hertsogile Charles Südile.

 

9. Kellest on jutt? Ta sündis 1893. a. Tallinnas, õppis Peetri Reaalkoolis, äratas tähelepanu joonistusandelisena. 1910. a. läks õppima Riia Polütehnikumi, mis 1915 evakueeriti Moskvasse. Lõpetas õpingud arhitektina, diplomitööks oli krematooriumi kavand. Mõned tema akvarellid – Tallinna vanalinna vaated – leidsid koha Tallinna kunstimuuseumis. 1930. a. ilmus temalt raamat „20 sajandi müüt”, mis pretendeeris olemaks kultuuriteooria, tõstes ajalootõlgenduse müstilis-religioosseks. 700 leheküljel kohtab lõputult nimesid: Konfutsius, Kopernik, Platon, Schopenhauer, Beethoven, Goethe, Leonardo, Luther, Rembrandt jne. Kahel korral on mainitud Marxi, kolmel korral Hitleri nime. Teos on raskesti loetav ja kahtlemata pseudoteaduslik.

 

10. Pärimuse järgi saanud Taani oma lipu (Dannebrog) paavstilt enne eestlastevastast sõjakäiku 1219. 16. sajandil Taanis tekkinud legendi järgi heidetud lipp taevast alla Lindanise lahingu ajal (15. juuni 1219), mille kaotuse äärel olnud taanlased seejärel ikkagi võita suutsid. Legend on ka eestlastele üldtuntud, sest samal päeval ja enam-vähem samas paigas lahing tõesti toimuski. Ühe teise legendi järgi heidetud lipp aga taanlastele 1208. a. ühe Eesti linnuse piiramisel. Nimetage see linnus, praegune linn? Legend pole Eestis kuigi levinud (küll aga Taanis), sest küsitav linnus (linn) pole iialgi taanlastele kuulunud ega taanlaste piiramisrõngas olnud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Sorbus intermedia on pihlakaliste perekonna puu, mis võib kasvada kuni 12 m kõrguseks. Looduslikult levinud põhiliselt Lääne-Eestis ja saartel. Puu on eriti vähetundlik gaaside ja tahma suhtes, seetõttu kasutatakse teda sageli puiesteede rajamiseks. Võru tänav Tartus on ääristatud põhiliselt nende puudega. Mis puu?

 

12. Millisest keemilisest elemendist on jutt? Selle nime tähendus kreeka keelest tõlgituna on lilla. Seda leidub peamiselt meredes ja ookeanides, saadakse eelkõige vetikaist, aga ka naftaleiukohtade puuraukude veest. Selle elemendi poolest rikkaim riik on Tšiili, kus esineb ka aine kõige haruldasemat mineraali – lantariiti. Toiduaineist on elemendi poolest rikkaimad sibul ja merekalad. Selle lisamine suurendab lehmadel piimaandi, lammastel kasvab vill kiiremini, kanad munevad rohkem, sead võtavad kaalus kiiremini juurde.

 

13. Milline taim! Kasvab eeskätt kuivematel niitudel, õitseb juunist septembrini, varre tipus on vaid üks lilla õisik, mis koosneb väiksematest õitest, kõrgus kuni 1 m, kariloomad teda ei söö, sest tema vars on kaetud lühikeste karvadega. Rahvasuus kannab nimesid vanapagana püksinööp, lillanööp, krambirohi, jaaninupp, jaanilill jt. Eiseni järgi tähendavat tema ametlik nimi Lõuna-Eestis ka naissoost kurivaimu. Tänapäeval ta enam ravimtaimede hulka ei kuulu, varem on teda kasutatud krampide ja naistehaiguste vastu.

 

14. Okaa kallastel on neli Venemaa oblastikeskust, põhjast lõunasse Orjol, ……, Rjazan ja Nižni Novgorod. Lünka sobib 1371. a. esmamainitud linn, vana kubermangu- ja kaubanduskeskus, kus elanikke on üle 300 tuhande. Linnas on kosmonautikamuuseum, naaberlinnas Obninskis maailma esimene tuumaelektrijaam. Mis linn?

 

15. Nimetage helilooja ja lavateose pealkiri!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. Küsitav isik on sündinud 1950. a., lõpetas kodulinnas Rakveres kuldmedaliga keskkooli ja 1974. a. rakendusmatemaatikuna TRÜ. Võitnud keskmaajooksudes (isiklik rekord 1500 m 3.54,8), orienteerumises ja murdmaajooksus Eesti meistrivõistlustelt medaleid, meistersportlane orienteerumises (1980). Töötas aastatel 1974–88 TRÜ spordifüsioloogia kateedri õppejõuna. Kaugõppe tudengina on talle teinud eksami ka näiteks Jüri Jaanson. Kes on see Eesti avalikkusele hästi tuntud tänaseni spordiga seotud isik?

 

17. 25 aastat tagasi toimus Tallinnas Moskva olümpiamängude purjeregatt. Kui N. Liidu väed 1979. a. detsembris Afganistani tungisid, algas Moskva mängude ja Tallinna regati boikoti ahelreaktsioon. Seda ei alustanud sugugi mitte USA ega Jimmy Carter, vaid Saudi Araabia, USA kujunes boikoti eestvedajaks hiljem. Olümpiaregatt Tallinnas lisas boikotile ühe nn. konksu, kuna Eesti oli okupeeritud ala. Paljud riigid võistlesid olümpiamängudel mitte rahvuslippude, vaid ROK-i lipu all. Tallinnas osalesid kuus Euroopa riiki ROK-i lipu all, neist neli ei osalenud avatseremoonial. Tallinnasse jäid tulemata Moskvas muidu esindatud mitmed tugevad purjetamismaad, ka Euroopast. Üks, Euroopa mõistes mitte väikeriik, võistles Tallinnas ROK-i lipu all, Moskvas aga rahvuslippu all. Mis riik? Tallinna regatil võitis see riik kuldmedali „Lendava hollandlase” jahiklassis.

 

18. Tartu paarismängus saime teada, et 2005. a. on individuaalseks maailmameistriks tulnud ainult kolm eestlast. 2004. a. oli saak suurem, individuaalseks maailmameistriks tuli viis eestlast, neist kaks meest, Lembit Vaher ja Mart Sepp, ühel alal. Millisel spordialal?

 

19. Kellest on jutt? Ta on mänginud kümnekonnas filmis, millest esimeses („Double Team”) oli ta koos Jean-Claude van Dammega peaosades. Küsitaval on olnud kesksed rollid filmides „Simon Sez”, „Cutaway”, „Stripper’s Ball”, „Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball”; enamiku filmikriitikute arvates täiesti andetu näitleja karjäärile ei näi aga lõppu tulevat, sest valmimisel on juba järgmised filmid. 1997–99 tegeles ta wrestlinguga (kasutab neid oskusi ka filmides), kus lootis saavutada rahvusvahelist edu, ent see eesmärk ei täitunud. Veel enne seda jõudis aga maailma tippu hoopis teisel spordialal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. Kes (1) on piltidel?

Zum Schließen: Bild klicken!     

 

 

21. Karl Ipsberg (1870–1943), Herman Reier (1878–1951), Enn Nurmiste (1894–1968), Robert Livländer(1903–1944), Ludvig Schmidt (1894–1982). Milline amet neid mehi ühendab? Nimekiri ei ole lõplik.

 

22. See juudi rahvusest Ungari päritolu tuumafüüsik läks õppima Müncheni ülikooli, kuid esimestel Baieri-päevadel jäi trammi alla ja kaotas parema jala. Õudsete elamuste tõttu lahkus seejärel Münchenist, õppis edasi Leipzigis, töötas Göttingenis ja Kopenhagenis, 1935. a-st USA-s, 1941 sai USA kodakondsuse. Ta on avaldanud raamatud „Mälestused: 20. sajandi reis teadusesse ja poliitikasse”, „Taeva ja Maa energia”, „Parem kilp kui mõõk”, „Lihtsuse püüdlus”, „Vestlusi füüsika tumedatest saladustest”. Kes?

 

23. Sakslasest vaimuliku ja keelemehe Anton Thor Helle juhtimisel anti 1739. a. välja esimene eestikeelne „Piibli Ramat”. 1872. a. ilmus Piibli eestikeelne parandatud tõlge, mis viis kirikukeele palju lähemale eesti kirjakeelele. Kes oli selle tõlke redigeerija? Küsitav isik õppis Tartu ülikoolis õigusteadust, töötas mh. 1826–30 Tartus advokaadina ning oli üks „Läänemeremaade kohtuseaduste” eesti keelde tõlkijaid.

 

24. „Eesti Päevalehes” ilmus suvel 2005 laupäeviti Päevalehe suveülikool, päises René Descartes’i tsitaat „De omnibus dubitandum”. Mida see tähendab? Sama väljend olevat olnud ka Karl Marxi motoks.

 

25. Millest on jutt? Soome levis see 19. sajandi lõpus Rootsist, 1933 alustati nende masstootmist firmas E. S. Lahtinen OY, millele järgnes arvukalt teisi. Praegu valmistatakse neid Soomes veel vaid ettevõttes ESLA. Eestisse (esmalt Tartusse) tõi selle väidetavalt keeleteadlane ja TÜ professor Lauri Kettunen 1920. aastail.

 

 

 

 

26. Tartus toimunud festivali „Draama 2005” üks etendusi oli Üllar Saaremäe lavastatud „Johannese passioon” (statsionaaris Rakvere Teatris). Nimetage need kolm tuntud eesti kirjanikku, kelle loomingul nimetatud lavastus põhineb?

 

27. Küsitav isik sündis 1892. a. Pühaste külas Tartumaal. Ehitas endale Võrtsjärve äärde tagasihoidliku majakese, kus andis välja ajakirja „Hääl” (ilmus üle 10 numbri). Ajakirjale tegid kaastööd ka Eduard Wiiralt ja Hendrik Adamson. Tuntud matkamehena avaldas ta sageli reisivesteid. Kui ta üritas hakata välja andma ajakirja „PER SE” (eesti k. ’Iseendast’) sai ta kaela kohtuprotsessi, sest pealkiri olevat eestlastele väga ühetähenduslik. Kellest on jutt?

 

28. See 1961.a. Tartus sündinud helilooja ja pedagoog pärineb tuntud muusikute perekonnast. Ta lõpetas 1986. a. konservatooriumi, töötas 1986–93 Eesti Raadio helirežissöörina ja Nukuteatri muusikajuhina, a-st 1996 töötanud Tartu Elleri-nimelise muusikakooli arvutimuusika ja heliloomingu õpetajana, a-st 1999 ühtlasi Muusikaakadeemia elektronmuusikastuudio juhatajana. Juhatanud kammerkoori „Gloria”, sakraalmuusika ansamblit „Heinavanker”. Loomingust võib märkida balletti „Kuuhullud kassid”, sümfooniat „Kolm kala”, kirjutanud muusika filmile „Nimed marmortahvlil”. Tulnud kardispordis Eesti ja N. Liidu meistriks. Kes?

 

29. See tulevane kuulus kirjanik (sünd.1903) otsustas 24-aastaselt loobuda korraliku sissetulekuga ametikohast, põhjendades oma sammu sellega, et „ ei suuda enam teenida imperialismi, mida olin hakanud suurel määral röövimiseks pidama”. Oma esikteosele „Pariisi ja Londoni heidikud” oli tal väga raske kirjastajat leida. Eesti keeles ilmus see 1995. a., enne seda aga kaks tuntumat raamatut (1988 ja 1990). Oli viljakas esseist (eesti keeles kogu „Valaskala kõhus” 1995). Kellest on jutt?

 

30. Milline ansambel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastused:

1. Aldo Moro

2. Veselin Topalov

3. Juudi autonoomne oblast

4. René Magritte

5. Sofia Rotaru

6. Norra. St. Olav; Sta Sunniva – Lääne-Norra (Bergen) kaitsepühak; St. Hallvard – Oslo kaitsepühak

7. Noa, Seemi, Jaafeti ja Haami isa

8. Hellebard. Kujunenud ilmselt lihtsast sõjakirvest. Vene analoog on berdõšš. Tänapäeval tseremooniarelv nt. Šveitsi kaardiväelastel.

9. Alfred Rosenberg

10. Viljandi

11. Pooppuu

12. Jood

13. Äiatar

14. Kaluuga

15. Pjotr Tšaikovski, „Pähklipureja” („Lillede valss”)

16. Lembitu Kuuse

17. Hispaania, kuldmedalid võitsid Alejandro Abascal ja Miguel Noguer. ROK-i lipu all võistlesid Tallinnas ka Taani, Holland, Iirimaa, Itaalia, Šveits.

18. Automudelism

19. Dennis Rodman, viiekordne NBA meister

20. Mika Kallio

21. TTÜ ja selle eelkäijate rektorid

22. Edward Teller (1908–2003). Osales aatompommi loomises ja oli juhtiv vesinikpommi looja.

23. Ferdinand Johann Wiedemann

24. „Kahtle kõiges!“

25. Tõukekelk

26. Juhan Liiv, Juhan Smuul, Juhan Viiding

27. Kusta Toom, õieti August Toomingas

28. Margo Kõlar

29. George Orwell (kodanikunimega Eric Arthur Blair)

30. „Queen”