AJALUGU/POLIITIKA

 

1..Ta sündis Vologda kubermangus kingsepa pojana. Opteerus koos vanematega Eestisse, elades Elvas, Võrus ja Pärnus. Pärnus lõpetas küsitav ka gümnaasiumi. Rändas kui aktiivne noorpoliitik, ametiühingutegelane ja esperantist mööda Euroopat ringi, olles ekskursiooni- ja turismigruppide juht. Kes?

 

2..Soome kauaaegse presidendi Urho Kaleva Kekkoneni mõningane eesti keele oskus on üldtuntud fakt. Kuid 1960. aastate lõpus oli eestikeelseks keskusteluks võimeline veel üks Euroopa riigipea. Küsime riiki ja nime. Vihjeks veel nii palju, et küsitav oli nagu Kekkonengi nooruses mõnda aega kokkupuutes Tartu Ülikooliga.

 

3..Tähtsatel ja rikastel roomlastele oli spetsiaalne ori-etteütleja, kes ütles ette vastutulevate inimeste nimesid ja auastmeid kellega nood kohtusid. NSV Liidus ja teistes sots.maades nimetati niimoodi teatud osa elanikkonnast. Käesoleval ajal on mõiste kasutusel paljudes valdkondades. Nimetage see mõiste!

 

4..ÜRO noorimaks liikmesriigiks on Ida-Timor, mis sai liikmeks värskelt iseseisvununa 2002. Millised 2 riiki on aga selles arvestuses teisel ja kolmandal kohal? Tegemist juba pikemat aega iseseisvate ja tuntud riikidega.

 

5..Küsime piirkonda Kesk-Aasias. Sellel alal on esimesed riigid teada  juba 14. saj. EMA. Neljandaks sajandiks EMA oli välja kujunenud tugev tsentraliseeritud riik, mille kuningas pakkus Aleksander Suurele oma sõprust ja isegi väejuhti. 11. sajandil loodi impeerium, pealinnaga Urgentšis, mis umbes aastaks 1200 vallutas kogu Pärsia. Impeeriumi hävitas Tšingis-Khaan 1220. 16. sajandil langes ala Hiiva khaaniriigi alla ja hiljem langes Vene mõju alla. Tänapäeval on selle lääneosa Turkmeenia, idaosa Tadžiki, põhjaosa Usbeki ja lõunaosa Iraani koosseisus. Milline ajalooline riik/territoorium?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIOLOOGIA - GEOGRAAFIA

 

6..See linn asub Garonne'i jõe ääres umbes poolel teel Vahemerest Atlandi ookeanini. Tegemist on Prantsusmaa suuruselt neljanda linnaga, kus koos äärelinnadega on ca 1,1 miljonit elanikku. Vanimad märgid selle linna ajaloost ulatuvad tagasi 8. sajandini EMA, kui ta oli akvitaanide asula. Seoses soodsa asukohaga kaubateede ristil hakkas kasvama ja 418 tegid vesigoodid ta oma pealinnaks, hiljem oli ta veel pealinnaks Akvitaania vürstkonnale ja – kuningriigile, omanimelisele krahvkonnale ja Languedoci provintsile. Praegu peetakse ka mitteametlikuks oksitaani kultuuripealinnaks. Linn on Euroopa aerotööstuse keskus, seal asub ka AIRBUS S.A.S-i peakorter. Mis linnast jutt?

 

7...küsime antiloobiperekonda kolme või nelja liigiga.  Kolm neljast liigist elavad Aafrikas ja üks Araabias, lisaks on olemas populatsioon New Mexicos, mille sinna lasi asustada kohalik kuberner 1940tel aastatel. Elab kuni 60-liikmelistes karjades. Tegu on suure antiloobiga, kelle kõige iseloomulikumaks tunnuseks on sirged peaaegu püstised sarved, mis on olemas nii isastel kui ka emastel. Sarved on ohtlikuks relvaks – on kirjeldatud, kuidas need on tapnud isegi lõvi. Küljelt vaadates tundub nagu oleks loomal ainult üks sarv ja on spekuleeritud, et sellest on pärit ükssarviku müüt. Mis antiloobiga on tegu?

 

8..see madu (Vipera lebetina või Macrovipera lebetina) on suur, kuni 1,6 meetri pikkuseks kasvav eluohtlikult mürgine rästiklane. Ta asustab mägialasid Põhja-Aafrikast Indiani. Värvilt pruun või pruunikashall või kollakas, muster koosneb heledama keskosaga rosettidest.  Päevaajal on suhteliselt rahulik, kuid valvas ja võimeline kiiresti ründama, öösiti võib olla agressiivne. Meditsiiniliselt oluline maoseerumi allikana. Mis madu?

 

9..Lõunapoolusele jõudis esimesena 15. detsembril 1911 Roald Amundsen. Kolm aastat varem ehk jaanuaris 1909 jõudis ühe teise polaaruurija juhitud ekspeditsioon lõunalaiusele 88 kraadi ja 23 minutit (vaid 180 km poolusest), ent pöördus siis lähtebaasi tagasi. Küsime selle peaaegu sihile jõudnud ekspeditsiooni juhti.

 

10..Mis taime nimi sobib neile kõikidele: harilik, koer-, kurdlehine, kutsik-, mets-, näärmekas, nahklehine, pehme, õun-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEADUS – TEHNIKA

11..1901 tegi austerlane Karl Landsteiner avastuse, mis võimaldas hakata ohutult sooritama ühte eksperimenti, mida oldi juba praktiseeritud tunduvalt varem. 1930 sai ta selle eest ka Nobeli meditsiinipreemia. Mille avastas Karl Landsteiner?

 

12..näete kahte pilti samast automargist – üks on 1973. aasta variandist, teine 2005 kupeevariant. Küsime autofirmat ja -marki!


13..Ta ………… (1912-1954) nimi on tänapäeval tuntud igale arvutustehnika ja küberneetikaga tõsisemalt kokkupuutunud inimesele eeskätt ………. masina kaudu. Selle abstraktse masina idee avaldati 1936.a 24-aastase ………….. artiklis „Arvutatavatest arvudest” („On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem”), kus kirjeldati põhimõttelist võimalust automaatselt lahendada ükskõik kui suuri arvutusülesandeid. Saksakeelne sõna selles pealkirjas viitab teatud matemaatikaprobleemile, mille oli püstitanud saksa matemaatik David Hilbert (1900.a. Pariisis toimunud II rahvusvahelisel matemaatikute kongressil esitas Hilbert matemaatikutele lahendamiseks 23 probleemi). ………… masin on idealiseeritud arvuti, mida reaalsest arvutist eristab lõpmatu sisemälu ja eksimatus. Ta koosneb lõpmatust lindist, lugevast ja kirjutavast peast, sisemälust ja käskude tabelist. Kelle nimi sobib punktiirjoontele?

 

14..Sõjaväes jagunevad allastmed sõduri-, allohvitseri- ja ohvitseriauastmeiks. Kõrgemaid e. vanemallohvitsere nimetatakse veebliteks, madalamaid aga maaväes seersantideks ja mereväes ... ? Kuidas nimetatakse mereväes nooremallohvitsere?

 

 

15..Mis ansambel esineb?

 

 

 

SPORT

 

16..Tegu on väga vana mänguga, tema eellaste täpne leiutamisaeg ja -koht on teadmata.  Võistlusspordina leiutasid selle Briti ohvitserid Poonas, Indias 19. sajandi keskel. Algselt mängiti teda väga erinevate reeglite järgi ja väga erinevates tingimustes. Standardiseerimine leidis aset 1893 Inglise föderatsiooni poolt. MM-e peetakse aastast 1977, olümpiaala aastast 1992. Ainsad kes on võitnud mõlemad tiitlid individuaalselt on meestest Taufik Hidayat ja naistest Susy Susanti. Mis ala?

 

17..Vormel-1 maailmameistriks tulnud soomlane Keke Rosberg suutis võita tiitli võites hooajal ainult ühe etapi. Autorallis aga on juhtunud, et maailmameistriks krooniti mees, kes hooajal ei võitnud ühtegi etappi. Kes  sellise “saavutusega”  ajalukku läks?

 

18..Jalgalli MM-finaalturniiridel on kõige rohkem väravaid löödud Brasiilia võrku – 82 (kui mitte lugeda Saksamaad ja Saksa LV-d üheks riigiks). Milline riik on aga selles arvestuses teisel kohal 79 sisselastud väravaga? Kui Brasiiliale on need väravad löödud 87 mänguga, siis too riik on platsil käinud kõigest 41 korda. Seniseks parimaks tulemuseks on olnud pääs veerandfinaali, 2002 piirduti 1/16 finaaliga ja ka 2006 MM-finaalturniiril me näeme seda koondist. Millisest koondisest jutt?

 

19..Kes?  (ei ole sportlane)


20..Küsime heliloojat ja ooperit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KULTUUR

 

21..Kes on maalinud kelle portree?

 

22..Küsime Itaalia kirjanikku (sündinud 1958 Torinos). Kodumaal on ta eriti noorema põlvkonna hulgas omandanud kultuskirjaniku maine, tema teoseid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Eesti keeles on temalt ilmunud romaanid „Siid“ ja „Veretult“, Eesti teatrilaval on etendunud tema monotükk „Novecento“. Kes?

 

23..Kes? (eluaastad 1886-1971)


 

24...Kelle tööd?


25..Theseus oli kõva naistemees – tema naistest on ära mainimist leidnud Perigyne, Ariadne, Antiope, Hippolyte ja Phaedra. Ka ühte oma suuremasse jamasse sattus ta naiste pärast – nimelt soovis ta ära röövida Ilusat Helenat (kes olnud sel ajal 12-aastane) ja sõbra Peiristhoose abiga see tal mõneks ajaks korda läks. See-eest pidi ta aga aitama ka sõpra katses röövida tolle ihaldatut, kuid naise abikaasa vangistas nad ja aheldas toolidesse. Theseuse päästis lõpuks Herakles, kuid Peiristhoosi vabastamine käis ka talle üle jõu. Keda nad niimoodi kuulsusetult röövida üritasid?

 

 

 

 

 

 

 

 

26..Küsime veiniviinamarjasorti, mida kasutatakse punase veini tootmiseks. Temal baseeruvad veinidel on keskmine täidlus vihjetega marjadele, ploomidele või sõstratele. Asjatundjad loevad seda võrreldes muude punaste veinidega  kergesti joodavaks veiniks, sellest tulenevalt on temast tehtud veinid eriti populaarsed uute veinijoojate seas. Tänu oma pehmusele ning varasele valmimisele on ta hästi sobiv segamiseks hilisema valmimisega ja karmimatele sortidele.  Peamiselt toodetakse teda Prantsusmaal ja Kalifornias ning hiljuti on hakatud turustama ka valget veini sellest sordist. Mis sort?

 

27.. Praegu käibelolevatel vene rahatähtedel on kujutatud  järgmiste linnada vaated:

 

5 rubla                        Novgorod

10 rubla                      Krasnojarsk

50 rubla                      St.Peterburg

100 rubla                    Moskva

500 rubla                    …………………

1000 rubla                  …………………

 

Milliseid Venemaa linnu on kujutatud 500 ja 1000 rublastel rahatähtedel?

 

28..Teravmeelsed ameeriklased koostasid tuntud

näitlejanna ees- ja perekonnanimest järgmise anagrammi " a big original doll" - suur originaalne nukk! Kes on see näitlejanna?

 

29..15. septembril 2003 jõustus üks määrus (täpsed andmed – RTL, 18.08.2003, 93, 1390), mis kohustas kõigile Eestis elavatele ….. muretsema 1. jaanuariks 2004 ………... Kellele ja mille? Küsime kahte sõna.

Täpsustuseks nii palju, et seda muretsetavat asja ei pidanud eraldi taotlema. Selle asja väljastas üks Eesti ametkond asjassepuutuvate olevuste omanikele posti teel.

 

30..Kes laulab? Lisavihjeks see, et tegu pole artisti emakeelega.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastused:

 1. Neeme Ruus                                                   TP
 2. Tšehhoslovakkia, Ludvik Svoboda                  TP
 3. Nomenklatuur                                                 AK
 4. Šveits ja Serbia-Montenegro                           LN
 5. Horezm                                                          LN
 6. Toulouse                                                         LN
 7. Orüks                                                             LN
 8. Gürsa                                                             LN
 9. Ernest Shackleton                                           VK
 10. Kibuvits                                                          AK
 11. Veregrupid                                                     LN
 12. Volkswagen Passat                                         AK
 13. Turing                                                             AK
 14. Maadid                                                           LN
 15. KULO                                                           LN
 16. Sulgpall                                                           LN
 17. Richard Burns                                                 LN
 18. Mehhiko                                                         LN
 19. Robert Carlyle                                    VK
 20. Puccini „Lady Butterfly“                                  VK
 21. Malin ja Rummo portree                                 AK
 22. Barricco                                                         VK
 23. Karl Ast-Rumor                                              AK
 24. Eduard Munch                                     VK
 25. Persephone                                                     LN
 26. Merlot                                                            LN
 27. Jaroslav ja Arhangelsk                         AK
 28. Gina Lollobrigida                                            AK
 29. veistele veisepassid                                         TP
 30. Peter Gabriel                                                  LN

 

TP = Tõnis Poom

AK = Andres Kund

VK = Vallo Kask

LN = Lauri Naber