Tartu individuaalmäng 22.03.2003.                 Küsimused Rein Ets

 

1.      Sellesse asulasse rajati esimene tuletorn 1866.a. See oli täpselt sarnane praeguseni töötava Kihnu tuletorniga: 28,5 m kõrge Prantsusmaal valmistatud malmtorn, aga oli Eestis ainus, mis hävis I maailmasõjas. 1924.a. ehitati samasse uus. Ajalooline seegi: oli esimene raudbetoonist tuletorn Eestis ja see hävis 1944.a. 1951.a. valmis kolmas, milline töötab tänaseni ja on 18 m kõrge. “Viimse reliikvia” Pirita klooster oli rajatud asula piiril asuvasse Kukeranda. Mis asula?

 

2.      Paljude arvates on tänases Eestis liiga palju valdasid, aga näiteks 1936.a. oli neid veel rohkem: 369. Nende hulgas oli ka 1921 – 1939.a. eksisteerinud Pornuse vald. Selles vallas sündis hiljutine juubilar, kergejõustikutreener Linda Rannap. Millise tänase valla territooriumil asus Pornuse? Millises praeguses maakonnas?

 

3.      See järv arvatakse olevat üks Eesti ilusamaid ja maalilisemaid, ühtlasi on ta Haanja kõrgustiku suurim (2 km2), sügavus kuni 10 meetrit. Järves on 7 metsast saart: Pedajasaar, Kõivusaar, Pajusaar, Kivisaar, Marjasaar, Pikksaar, Valgesaar. Väljavool Pedetsi jõkke ja sealtkaudu Daugavasse. Mis järv?

 

4.      See Eesti elektrotehnika rajaja elas 1896 – 1978. Lõpetas Aleksandri gümnaasiumi Tallinnas, õppis Peterburi Polütehnilises instituudis, võitles vabadussõjas, lõpetas 1925.a. Berliini-Charlottenburgi Tehnikaülikooli. 1926 – 1928 töötas elektriinsenerina USA-s. Edasi TT õppejõud, EE toimetaja, RET-i direktor, TTÜ professor ja kateedrijuhataja. 1950 – 1956 Siberis. 1956 – 1961. aastani tartlane, EPA elektrifitseerimiskateedri rajaja ja professor. Väga tuntud oli ka tema vend. Kellest on jutt?

 

5.      See näitleja ei saanud esimesel katsel lavakunstikateedrisse sisse. Taheti vene sõjaväkke võtta. Mängis hullu ja päris edukalt: pandi kümneks päevaks Seevaldisse, aga kroonust pääses. Panso-nimelise preemia laureaat, Noore näitleja preemia laureaat, Ants Lauteri preemia laureaat, vabariikliku teatrifestivali parim meesnäitleja. Mänginud filmides “Tulivesi”, “Rummu Jüri”. Aastatel, kui tööd vähe, oli teatri puusepp. Kes?

 

6.      Kes on fotol?

 

7.     See Eestis laialtlevinud taim (Capsella bursa-pastoris) kannab rahvapäraseid nimesid kassi tudarad, luuvaluhein, pisterohi, robbi rohi. Ta on ühest küljest tüütu umbrohi, mille ühel taimel võib valmida mitukümmend tuhat seemet, mis säilivad mullas idanemisvõimelistena kuni kuus aastat, teisest küljest on ta väga hinnatud ravimtaim, ilmselt parim verejooksude peataja Eesti taimede hulgas. Värsked kevadised lehed sobivad supi sisse või salatikaussi, õlirikkaid seemneid on tarvitatud toitude maitsestamiseks. Mis taim?

 

8.     See kala (Neogobius melanostomus) on pärit Kaspia ja Musta mere vesikonnast. Esimene isend leiti Läänemeres 1990.a. Gdanski lahest ja Eesti vete esimene püüti Pärnu lahest Kirbu jõe suudmest möödunud aastal. Ta on suuruselt räimega võrreldav kala, pikkus kuni 25 cm. Läänemerre on ta sattunud tõenäoliselt laevade ballastiveega ja Poola rannavetes on ta praeguseks arvestatav tööstuskala, Leedu ja Läti veteski laialt levinud. Arvatakse, et mõne aasta pärast on ta emakala meie merest välja tõrjunud ja ise püügikalaks saanud. Kalaturul räimest natuke odavam. Kes?

 

9.     Millisel kergejõustikualal on Eesti viimaste aastate meistrid Eigo Siimu (2001) ja Kristo Kallavus (2002)?

 

10. Selles suusatajate dünastias on isa, ema ja tütar Eesti meistrivõistlustelt kokku võitnud 20 kuldmedalit + palju hõbedaid-pronkse. Isa ja tütar on Tartu suusamaratoni võitjad, aga sellele vaatamata on ema sportlikud saavutused kõige kõvemad. Kes?

 

11. Kes on helilooja? Kes laulab?

 

12. Kes on fotol?

 

13.  Keskaja Euroopa rüütlite eliiti nimetatakse ladina allikates armatus´teks või loricatus´teks. Nende tunnuseks ja hinnalisemaks varanduseks oli loricatus. Seda sai kergesti müüa või pantida ja vajalikul hetkel oli ta tihti puudu. Mis oli loricatus?

 

14. Peale tuntud kahevõistleja on maailmas tuntud ka levandi rahvad ja riigid, viimased kui Levant. Milline piirkond on Levant?

 

15. Täna oleks seda meest killeriks peetud, aga muistses Ateenas oli ta rahvusheeros. Ta tappis mitu koletist: Prokrustese, Sinise, Skeironi, püüdis kinni Maratoni härja ja läks seejärel Kreetale selge eesmärgiga tappa Minotaurus. Pärast vihast tapatööd leidis ta labürindist väljapääsu tänu Ariadne antud lõngakerale. Sai Ateena kuningaks, osales argonautide retkel, käis allmaailmas Persephonet röövimas. Tema poeg oli Hippolytos. Tema lugusid on kajastatud paljudes kunsti-, kirjandus- ja muusikateostes, s.h. W.Shakespeare draamas “Suveöö unenägu”. Kes?

 

16. Seda linnust ja temaga külgnevaid asulaid on peetud Eesti ja ehk ka kogu Baltikumi suurimaks asustuskeskuseks. Venelasi ärritas see Kedepivi (ka Kedenpäh) nime all tuntud linnus sedavõrd, et just see otsustati vallutada peale Tartu alistamist. 1054. aasta tähistab vene kroonikates vürst Izjaslavi võidukat retke linnuse vastu, mida nemad kutsusid “Päikese käeks” (Solntsa ruka). Viimased kolm aastat on seda linnust uurinud TÜ arheoloogide ekspeditsioonid. Mis linnus?

 

17. Kes on fotol?

 

 

 


18. See saksa füüsik elas 1602 – 1686, oli 35 aastat Magdeburgi linnapea. Leiutas õhupumba ja demonstreeris selle abil 1654.a. õhurõhku (nn. magdeburgi poolkerad), näitas, et õhutühjas ruumis heli ei levi. Ehitas esimese elektrostaatilise generaatori, konstrueeris vesibaromeetri ja kasutas seda ilma ennustamisel. Ehitas termomeetreid, baromeetreid jpm. Kes?

 

19. Hippokratese vanne algas V saj. e.Kr. nii: “Vannun arst Apolloni ja Askleipose ja ….. ja ….. ja kõikide jumalate ja jumalannade nimel, kutsudes neid ühtaegu tunnistajaiks, et mina tahan oma võimete ja otsuste kohaselt kinni pidada sellest tõotusest ja lepingust:…”. Millised kaks nime on puudu?

 

20. Nagu oleks nimesid vähe, on erinevatele teadustele vahel ühesuguseid nimesid pandud, nt. morfoloogia on keeleteadlastel ja bioloogidel täiesti erinevad asjad. Samasse ritta kuulub ka pedoloogia. See on lapseteadus, eksperimentaalpedagoogika haru. Aga pedoloogia on ka lastega üldse mitte seotud teadus, mida õpitakse-õpetatakse ilusa eestikeelse nime all Eesti Põllumajandusülikoolis. Mis on pedoloogia selles tähenduses?

 

21. Selle elemendi avastasid 1774.a. C. Scheele ja G. Gahn. Ta on hõbeda läikega hallikasvalge habras metall, sulamisto 12450C, tihedus 7,44 g/cm3. Keskmise aktiivsusega, reageerib halogeenidega, peenestatuna tõrjub veest välja vesiniku. Looduses leidub ainult ühenditena, nt. mineraalid pürolusiit, hausmanniit, brauniit. Ferrosulamite ja eriteraste valmistamisel asendamatu. Üks Ukraina linn kannab selle elemendi nime. Mis metall?

 

22. 1992.a. vermiti ühes riigis 250000 kohaliku rahaühikuline kuldmünt, mille proov oli Au9999 ja kaal 1000,1 grammi, s.t. puhast kulda täpselt 1 kg. Münte vermiti 300 tükki, kataloogihind oli möödunud aastal 30600 USD. Mündil on tuntud mehe portree, kes oli Eesti muinaskangelase Lembitu kaasaegne. Millise riigi münt?

 

23. Läti keeles on see riik Melnkalne, leedu keeles Juodkalnija, albaanlastele Mali i Zi, islandlastele Svartfjalland. Mis riik?

 

24. See 3383 km2 suurune asustatud saar asub Novaja Zemlja ja mandri vahel. Põhjast piiravad teda Kara väravad, lõunas on Jugorski Šari väin, idas on Kara meri. Mis saar?

 

25. See USA linn on Wisconsini osariigi suurim linn, koos eeslinnadega üle 1,5 miljoni elaniku. Üks kahest Michigani järve kallastel olevast suurlinnast, rajatud 19. sajandil. USA suurim õlletööstuskeskus. Mis linn?

 

26. See Soome linn on asutatud 1606.aastal ja kuni 1997.a. sügiseni oli ta samanimelise lääni keskus. Elanikke ca 56000. Aastail 1855 – 1917 kandis nime Nikolainkaupunki. Linnas on 4200 tudengiga ülikool, automuuseum. Linna ümbrus on tasase pinnamoega ja järvevaene. Mis linn?

 

27. Millises linnas asub see maailmakuulus teater?

 

28.  Maailma suurim näriline on kuni 1,5 meetrit pikk ja kaalub kuni 60 kg. Elutseb Lõuna-Ameerika jõgede kallastel, sööb veetaimi, ujub ja sukeldub hästi. Liha on söödav, seetõttu tehakse kodustamise katseid. Kellest on jutt?

 

29.  See mitmeaastaste rohttaimede perekond kuulub liblikõieliste sugukonda. Euroopas on neid 17. sajandist alates kasvatatud ravim- ja ilutaimena, 19. saj. lõpust söödataimena. Taimed kuni 2 meetrit kõrged, sammasjuurestikuga, lillad või valged õied moodustavad kobara, viljaks on kaun. Väga hea valgurikas sööda- ja silotaim. Eesti põllumajandusteadlased on tegelenud selle taime aretamisega ja Eesti kaudu on ta levinud ka Skandinaaviasse ja Lääne-Euroopasse. Mis taim?

 

30.  Kui inimesel molaar valutab, siis millise eriala arsti poole ta peaks pöörduma?

 

31.  Keskaegkonna teine ajastu algas ca 190 miljonit aastat tagasi ja kestis kuni 60 miljonit aastat. Tekkisid kivi- ja pruunsütt sisaldavad kivimid. Eestis selle ajastu kivimeid ei ole. Taimeriigis domineerisid paljasseemnetaimed ja sõnajalad. Selgroogsetest arenesid liigirohkeiks roomajad, keda elas nii maismaal, vees kui ka õhus. Ilmusid esimesed linnud ja kilpkonnad. Mis ajastu?

 

32.  See koeratõug aretati 20. saj. alguses S.E. Mosley poolt võitluseks salaküttidega. Mitmes riigis (Iirimaa, Saksamaa, Singapur) kehtivad tema pidamiseks erireeglid, piirangud ja load. Kaal kuni 60 kg, koon ja kõrvaotsad on alati tumedad. Mis tõug?

 

33. Keskülemsaksa anonüümne kangelaseepos sai lõpliku kuju umbes 1230. aastal. Ta on peale “Niebelungide laulu” tähelepanuväärseim saksa eepos, nn. saksa “Odüsseia”. Sisult tugineb see viikingiajastu saagadele, eeskätt skandinaavia allikatest tuntud mõrsja röövimise loole. Kuidas on pealkiri?

 

34. Seda raamatusarja ühendab looduslaps Anastasia. Eesti keeles on tänaseks ilmunud viis osa: “Anastasia”, “Venemaa helisevad seedrid”, “Armastuse atmosfäär”, “Loomine”, “Kus siis meie oleme”. Tegevus hiilgab ebaharilikkuse ja fantastilisusega, tüüpilised naistekad, tihti müügiedetabelite tipus, raamatukogudest raske saada. Autor on Venemaal kultuskirjanik. Kes?

 

35. Eesti prosaist ja ajakirjanik, elas 1871 – 1930. Nooruses oli Martnas ja Kosel koolmeister, 1903.aastast kuni surmani ajakirjanik. Jutustused “Juhisaare kiriku kellamees”, “Tulease”, tippraamatuks peetakse rannanovellide kogu “Meri”. Järgnesid novellikogud “Maa jõud”, “Läbi rädi”. Avaldanud palju publitsistikat ja ajalehtede juhtkirju. Kes?

 

36. 2002.a. detsembris viibis Tallinnas brasiilia kirjanik, sünd. 1947.a., keda peetakse tänase maailma üheks enamloetumaks kirjanikuks. Tema teoseid müüakse 140 riigis 55 keeles, müüdud teoste koguarv on ca 43 miljonit. Eesti keeles on ilmunud “Veronika otsustab surra”, ”Palverännak: Maagi päevik” ja peateos “Alkeemik”. Kes on autor?

 

37. Kes palju teeb, see palju jõuab: meditsiinidoktor Aili Paju on peale tõsiteaduslike tööde kirjutanud artiklisarju rahvameditsiinist ja ravimtaimedest, raamatud “Aed kui apteek”; “Ravimtaimede oskussõnastiku”, romaani “Merkuuri tütar”. 1992.a. ilmus aga tema sulest memuaaride kogu, mis räägib ühest väga tuntud eestlasest. Kellest?

 

38. Kaks vanimat olümpiaprogrammi kuuluva kergejõustikuala välistingimustes püstitatud maailmarekordit pärinevad vastavalt 1983. ja 1985. aastast. Kes on rekordiomanikud?

 

39. See spordiala oli 1908.a. Londoni OM kavas. Eestisse jõudis ta umbes 10 aastat tagasi, aga teise nime all. Esimesed Eesti meistrivõistlused toimusid 1994.a. ja esimeseks meistriks tuli Rauno Tiesel. Esimesed Eesti karikavõistlused toimusid 1995-96 aastal ja need võitis Marko Kristjanson. Eesti tippmehed Paavo Piik ja Indrek Vainu esinevad vastavalt Oxfordi ja Harvardi ülikooli meeskonnas. Milline spordiala?

 

40. See mees on lõpetanud Nõo keskkooli, TÜ keemikuna ja Karlstadi ülikooli turismieksperdina. Võitnud Eesti MV-tel 49 medalit, nendest 36 kulda. NSVL MV-tel kulla, hõbeda ja pronksi. Üliõpilaste MM-i pronks, MK etapivõitja jpm. Tema abikaasa on kolmekordne NSVL meister. Kellest on jutt?

 

41. Kui võtta aluseks F-1 tänavusel MM karussellil osalejate senised saavutused, on väljaspool konkurentsi Michael Schumacher 64 etapivõiduga. See on peaaegu kaks korda rohkem kui ülejäänud 19 mehel kokku. Kes on selles nimekirjas etapivõitude poolest teisel ja kolmandal kohal?

 

42. Kes on fotol?

 

43.  Ta sündis 13.06.1942.a. Chicagos. Oli nooruses kehv õpilane, lisaks veel maru laisk, kolledžist visati välja. Mängis pisiosi teleseriaalides “Kung Fu”, “The Virginian” jt. 1974. aastast filmistuudio puusepp, kellena töötades tutvus tollal tundmatu režissööri Georg Lucasega. Sai Bob Falta osa “American Graffitis”. Film sai hitiks ja osatäitja staariks. Järgnes Han Solo osa “Star Warsis” ja sealt alates oli kuulsuse tipul. Indiana Jonesi osatäitja mitmes seriaalis. Kandideeris 1985.a. Oscarile parima meesnäitleja kategoorias. Kes?

 

44. Seda legendaarset naisisikut on kristlik traditsioon püüdnud samastada mitmete evangeeliumites esinevate naiskujudega, näiteks Laatsaruse õe Martaga või samanimelise Edessa vürstitariga. Ta olevat omanud ainsat tõelist Kristuse pilti, mida higirätikuna Roomas Peetri kirikus säilitatakse ja millega legendi järgi Jeesus teel Kolgatale higi olevat pühkinud. Kes?

 

45. Selle muusikavormi põhitunnuseks on kontrapunkti kasutamine, mis tähendab, et kõlavad koos kaks või enam sõltumatut meloodiat. Tähtsam element on teema, millele järgneb “vastus”, s.t. teema kordumist teises hääles ja teises helistikus. Selle muusikavormi meistrid olid Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, itaalia keeles tähendab ta jooksu või põgenemist. Selle muusikavormi üheks alaliigiks on kaanon. Millest on jutt?

 

46. See mitmekülgne mees on Tartu ülikooli lõpetanud matemaatik ja ERKI lõpetanud arhitekt. Töötanud mõlemal alal, viimastel aastakümnetel rohkem arhitekt, olnud ka Tartu linnaarhitekt. Loonud Viljandi kesklinna rekonstrueerimise kontseptsiooni, Valga “Säde” seltsi hoonetekogumiku ehituskava jpm. Kes?

 

47. Kes on kunstnik?

 

48.  Küsitav mees elas 1887 – 1976. Tema isa oli Tasmaania piiskop ja Tasmaanias veetis ta oma lapsepõlve. Äi oli tal Westminster Abbey ülemõpetaja ja ise oli ta läbinisti usklik mees. Tema kohta on öeldud: “Kaotajana mõeldamatu, võitjana väljakannatamatu”. Kes?

 

49. 06.01.1884.a. suri Brnos (tollases Brünnis) Keiserlik-kuningliku Franz Josephi ordeni ja Rüütliristi ordeni kavaler, Määrimaa hüpoteegipanga direktor, Austria Meteoroloogiaseltsi asutajaliige, Määrimaa Mesindusseltsi president, Sileesia Põllumajandusseltsi asutajaliige, skandaalne ja kangekaelne protestija valitsuse maksupoliitika vastu. Kes?

 

50. See kalliskivi on krüsoberülli (BeAl2O4) kroomi sisaldav läbipaistev erim. Tema esmaleid oli 17.04.1834.a. ja samal päeval sai täisealiseks 1818.a. sündinud mees, kelle järgi kivi ongi nime saanud. Väga haruldane ja kallis, kuni 10000 dollarit karaat, suurimad leiukohad Sri Lankal, Indias, Uraalis. Päevavalguses hallikas-sinakas, tulevalgel kirsipunane. Maailma suurim oli Brasiiliast leitud 8 kg raskune kivi. Mis kivi?

 

51. Kes on helilooja?

 

52. Kes on fotol?

 

Vastused:

1.      Virtsu

2.      Halliste, Viljandi

3.      Hino (Pugola)

4.      Hans Roland Võrk (vend oli Enn Võrk)

5.      Marko Matvere

6.      Hugo Raudsepp

7.      Hiirekõrv

8.      Ümarmudil

9.      Teivashüpe

10.  Rein, Polina ja Ingrid Tikk

11.  Kustas Kikerpuu, Pearu Paulus

12.  Aarne Viisimaa, Voldemar Väli

13.  Rõngassärk

14.  Vahemere idakallas

15.  Theseus

16.  Keava

17.  Einars Repše

18.  Otto von Gericke (Guericke)

19.  Hugeia, Panakeia

20.  Mullateadus

21.  Mangaan (linn on Marganets)

22.  Mongoolia (Tšingis-Khaani portreega)

23.  Montenegro, Tšernogoria

24.  Vaigatš

25.  Milwaukee

26.  Vaasa

27.  St. Peterburg (Maria teater)

28.  Kapibaara e. veesiga

29.  Kitshernes e. galeega

30.  Hambaarsti, molaar on tagapurihammas

31.  Juura

32.  Bullmastiff

33.  “Gudrun”

34.  Vladimir Megre

35.  Jakob Mändmets

36.  Paulo Coelho

37.  Betti Alver (“Betti, kibuvits õitseb”)

38.  Jarmila Kratochvilova (800 m 1.53,28), Marita Koch (400 m 47,60)

39.  Squash (rackets)

40.  Sixten Sild

41.  David Coulthard (13), Jaques Villeneuve (11)

42.  Vaclav Halupa

43.  Harrison Ford

44.  Veronica

45.  Fuuga

46.  Martti Preem

47.  Rene Magritte

48.  Bernard Law Montgomery

49.  Johann (Gregor) Mendel

50.  Aleksandriit (Aleksander II järgi)

51.  Giacomo Puccini (“Tosca”)

52.  Arne Niit