Tartu individuaalmäng 17.03.2007.

Küsimused Rein Ets, Tiit Naarits, Lauri Naber

 

1. Mis on nähtava filmi pealkiri? Kes on režissöör?

 

2. Näete peategelasi ühest Oscari võitnud filmist. Kes?

 

3. Millisest muusikalist/filmist on kuuldav laul?

 

4. Kes on kunstnik? (Oli ka arvestatav kirjanik, elas 1889-1980)

 

  

 

 

5. Mis linn? (kultuurimaja ja linnavalitsus)

 

 

 

6. 1982.a. kaevati välja 12. sajandist pärinev muinasaare, mida peetakse väärtuslikumaks muinasvaraks, mis eales Eesti alalt muuseumisse on jõudnud ja mida peeti Põhja-Euroopa aastakümne põrutavamaks arheoloogiliseks leiuks. Münte oli kokku 1700, nende hulgas Eestis ainuke Bütsantsi keiser Monomahhose (1042-1055) münt, maailmas 14.-s Inglise kuningas Athelred II (978-1016) “Agnus Dei” tüüpi raha jpm. Kust see aare leiti?

 

7. Selles 1800.a. Põhja-Itaalias toimunud lahingus võitsid Prantsuse väed Napoleoni juhtimisel Austria kindral Melas' vägesid, mille tagajärjel Austria väed tõmmati Põhja-Itaalia lääneosast välja. Napoleon nimetas oma lemmikhobuse selle lahingu järgi, samuti on sealt oma nime saanud tuntud kanaroog sibulate ja seentega veini- ja tomatikastmes ning üks hüpikämblike perekond. Mis lahing?

 

8. See Vene umbes poole miljoni elanikuga oblastikeskus asub Moskvast u. 200 km kagus, Okaa paremkaldal. Samanimeline linn (Vana-...) rajati 11. sajandil ja 1129.-st a-st alates oli iseseisev vürstiriik. Asudes metsa- ja stepialade piiril kannatas ta mitmete rändrahvaste kallaletungide all ja oli ka esimeseks Vene linnaks, mis jäi mongolite teele ning laastati juba 1237.  Uus linn rajati 50 km vanast eemal ja teda tunti esialgu nime Pereslavl-...ski all, praeguse nime sai ta 16. sajandil (ametlikult alles 1778). Vürstiriik langes 15. sajandi lõpul Moskvast tugevasse sõltuvusse, kuid ta formaalset iseseisvust säilitati puhverriigina Moskva ja Suurhordi vahel kuni aastani 1521. Mis linn/vürstiriik?

 

9. 17. sajandi keskpaik oli Poola-Leedu riigile õnnetu aeg. Algas see Hmelnitski ülestõusuga Ukrainas, järgnesid Venemaa ja eriti Rootsi vägede sissetung ja riigi okupeerimine aastatel 1655-1660. Lõpuks suudeti küll võõrväed maalt välja ajada, kuid Preisimaa saavutas iseseisvuse ning Poola kaotas nendes sündmustes 1/3 oma elanikkonnast ja suurvõimu staatuse. Kokkuvõttes on sellele perioodile ajaloos antud ühine nimi ühe paljudes mütoloogiates (ka Piiblis) mainitud sündmusega. Mis nimi?

 

10. Pildil olev mees oli oma maa president 1985 – 1990 ning valiti eelmisel aastal uuesti samasse ametisse. Kes?

 

 

11. Cetinje on Zeta regiooni keskus ja oma riigi ajalooline kuninglik pealinn. Ta asutati hästi kaitstavale platoole, kuid linna laienedes jäi see ala kitsaks ja parlament otsustas 1946.a. administratiivstruktuurid suuremasse linna ära viia. Praegu ta oma 15 000 – 20 000 elanikuga riigi viie suurema linna hulka ei kuulu. Mis riigist on jutt?

 

12. Selle valla suurimaks vaatamisväärsuseks on 13. sajandi lõpul valminud Püha Johannese kirik, mis pole kunagi põlenud ega sõdades kannatanud. Kirikus asub 1639.a. ühest kiviplokist valmistatud kirikukassa, mida tuli avada nelja võtmega ja kindlas järjekorras. Keskkooli tuntumad vilistlased on ärimees Aivar Riisalu, õiguskantsler Allar Jõks, võrkpallur Romet Priimägi. Kohalikule surnuaiale on maetud näitleja Aare Laanemets. Mis vald?

 

13. See linn oli 6. – 7. sajandil läänegootide kuningriigi pealinn, Hispaania pealinn kuni 1561. aastani. Fr. Tuglas on kirjutanud: “…linna kõrval on Pompei varemed täis pakatavat elurõõmu. See on surma enese võrdkuju”. Ta oli El Greco kodulinn, linna katedraalis on El Greco, Tiziani, van Dycki, Goya maalid. Samanimeline linn on ka USA-s ja seal asub huvitava kokkusattumusena USA suurim Euroopa maalikunsti kogu. Mis linn?

 

14. Punase mere põhjaosa moodustavad kaks lahte, nn. eeslikõrvad, mille vahele jääb Siinai poolsaar. Mis lahed?

 

15. Kahe maailmasõja vahel kuulus see lipp ühele pooliseseisvale väikeriigile. Ka praegu on see sama territoriaalse üksuse lipuks, kuid iseseisev see enam ei ole. Mis lipuga tegu? (valged ristid punasel põhjal)

16. Jätame kõrvale õhutakistuse ja oletame, et raskuskiirendus on ümmargune 10 m/sek2. Kui kõrgelt peaks keha sellisel juhul kukkuma, et maapinnale langemine võtaks aega 4 sekundit?

 

17. Selle riista leiutasid 1620.-tel aastatel inglased Edmund Gunter ja William Oughtred, teda täiustas prantslane Amadeè Mannheim ja 1650. aastal sai oma lõpliku kuju. Üle kolmesaja aasta kasutati teda praktiliselt esialgsel kujul, kuni tehnika areng ta 1980.-tel aastatel ilmselt igaveseks kõrvale tõrjus. Täna neid enam osta ei ole ja neid mehi, kes temaga töötada oskaksid, jääb ka järjest vähemaks. (Siin saalis veel mõni on!) Millest on jutt?

 

18. Selle lihtsa aine molekulis on ainult kolm aatomit ja teda leidub ka looduses. 19. sajandi esimesel poolel oli see aine Euroopas väga levinud narkots, teatrites korraldati selle aine tarbimise õhtuid, ühed nautisid kaifi, teised lõbustasid end joobnute vaatamisega. Selle aine andunud narkomaan (manustas regulaarselt neli korda päevas) oli keemik Humphry Davy, kes selle kätte 1829.a. surigi. Praegugi kasutatakse ainet meditsiinis, narkarid nii lahja kraamiga enam ei tegele. Mis aine?

 

19. See filosoof sündis 1889.a. Viinis Austria rikkaima töösturi ja ärimehe pojana. Õppis Linzi reaalkoolis (Hitleriga samal ajal!), Berliini ja Manchesteri tehnikakõrgkoolides. Osales vabatahtlikuna I Maailmasõjas, langes itaallaste kätte ja lõpetas vangistuses oma peateose Tractatus logico-philosophicus (e.k. 1997), milles uskus olevat lahendanud kõik filosoofia probleemid ümberlükkamatult ja lõplikult. See traktaat on umbes 50 lehekülge pikk ja koosneb nummerdatud väidetest koos kommentaaridega. Põhiväiteid on seitse, viimane nendest: Millest ei saa rääkida, sellest tuleb vaikida. Pärast selle traktaadi kaitsmist doktoritööna patsutas ta oponentidele Bertrand Russellile ja George Edward Moorele õlale ja ütles: “Ärge muretsege, ma tean, et te ei saa sellest kunagi aru”. Suri 1951.a. Cambridges. Kes?

 

20. Eesti Teaduste Akadeemias on praegu 57 liiget. 31 nendest on lõpetanud TRÜ, 17 TPI, 3 LRÜ, 3 MRÜ, 2 EPA. Üks ja kõige noorem akadeemik, 1957.a. sündinud humanitaarteadlane, on lõpetanud ühe siinmainimata kõrgkooli. Kes? Millise kõrgkooli?

 

 

21. Selle heasüdamliku lontkõrva ülemised mokad ulatuvad kuni 5 cm alalõuast madalamale, kui kõrvad ette tõmmata, on nad koonust 5 cm pikemad, alumised silmalaud rippuvad. Ei oska haukuda, aga ulub. Ei ole kunagi agressiivne inimeste ega loomade vastu. 1999.a. Eesti kauneima koera konkursi võitja, väga hea jäljekoer, ka nn. laibakoer. Mis koeratõug?

  

 

 

22. Ulmus laevis on väga väärtusliku puiduga heitlehine lehtpuu, parim lookade, vankrirataste, reepainardite ja mööbli valmistamiseks. Õitseb enne lehtimist ja on siis väga hea meetaim. Varasema ohtra raide tõttu praegu Eestis haruldane, suuri (kuni 30 m kõrguseid) puid leidub Lõuna-Eesti jõgede kallastel. Eesti ainuke ……mets sirgub Läti piiril Lilli küla lähedal ja Eesti ainuke sellenimeline tänav on Tallinnas. Mis puu?

 

23. See daam sobib looduse blokki. Kes?

 

24. Myrica gale on rahvasuus ka lutikarohi. Kasvab niisketel aladel ja järvekallastel, eriti Lääne-Eestis. On kuni 1,5 m kõrge ja meenutab põõsakujulist paju. Nii lehtedel kui okstel on kollakaid näärmetäppe, mil annavad taimele iseloomuliku tugeva lõhna. Taime osi on lisatud õllele ja lätlased kasutavad teda kuulsa riia palsami valmistamisel. Mis taim?

                          

 

25. Ilusad tüdrukud esitavad ilusa laulu. Kes on helilooja? (1841 – 1904, on olnud ühe kuulsa konservatooriumi rektor).


26. Kes?                                                   27. Kes?                             28. Kes?

 

      

 

 

29. Kes?

 

 

 

30. Kes on kunstnik?

 

 

 

31. Seda 1965.a. Tartus sündinud 202 cm pikkust meest peeti Eesti kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks, eakaaslasest Tiit Sokust peeti teda võimekamaks. 1981.a. tuli ta NLiidu koondises kadettide Euroopa meistriks, 1984.a. juunioride Euroopa meister. Oli 1983 – 87. aastani vahelduva eduga Eesti esindusvõistkonna liige, aga liigne alkoholilembus ja elukunstniku kalduvused lõpetasid ta karjääri. Praegustel andmetel allakäigutrepi alumistel astmetel, juhutööline. Kes?

 

32. See Inglise jalgpalliklubi, mille nime kuuldes tuleb küll pigem meelde üks teine spordiala, rajati 1889. Ligi 100 aastat veetis ta madalamates liigades, kuni 1986 tõusti meistriliigasse. Seal jäi nende parimaks tulemuseks 1993/94 saavutatud kuues koht, kuid 1988 võideti karikavõistlused. 2003 koliti Milton Keynes'i. Kuigi jalgpalliföderatsioon tunnustas seda eelmise klubi õigusjärglasena, oli see fännide seas ebapopulaarne ja nad lõid vana nimega sarnase jalgpalliklubi, mis koondas endale suure hulga põliseid fänne. Peale katastrofaalselt lõppenud hooaega uues kohas katkestasid omanikud kõik vanad sidemed ja nimetasid klubi ümber Milton Keynes Dons'iks. Mis klubist jutt?

 

33. Nendest olümpiamängudest võttis osa 3014 sportlast 46 maalt, s.h. ka Eestist. Esmakordselt põles staadionitornis olümpiatuli, teist ja senini viimast korda ei olnud OM kavas laskmist. Mängude edukaim sportlane oli Šveitsi võimleja Georges Miez kolme kulla ja ühe hõbedaga. Millised olümpiamängud? (linn + aasta)

 

34. Eesti kergejõustikus on olnud vähe mehi, kes on kõigi aegade edetabeli esikümnes püsinud juba 40 aastat. Üks 1941.a. sündinud mees on aga kõigi aegade edetabelis kahel alal neljandal kohal, mõlemad tulemused püstitatud 1969. aastal. Palju aastaid TÜ õppejõud, professor, õppetooli ja instituudi juhataja. Kes?

35. Küsitavat 1948 sündinud NHLi legendi on peetud maailma kõigi aegade parimaks kaitsemängijaks. Ta valiti 8 korda järjest liiga parimaks kaitsjaks, 2 korda oli ta liiga parim skooritegija (olles tänini ainsaks kaitsjaks, kes sellega hakkama on saanud) ja 10 aasta jooksul omas NHLi rekordit aasta jooksul antud söötude osas, kuuel korral (7 aasta jooksul) võitis liiga +/- arvestuse, 3 korral valiti hooaja kasulikuimaks mängijaks ja 2 korral play-offide kasulikuimaks mängijaks, samuti võitis ta kahel korral Stanley Cupi. Vigastuste tõttu lõpetas karjääri 31-aastaselt 1979 ja valiti koheselt Hoki Kuulsuste Hallikõigi aegade noorimana. Allolevat fotot, kus on kujutatud teda löömas otsustavat väravat 1970.a. finaalseerias, on peetud kõigi aegade tuntuimaks jäähokifotoks. Kes?

Image:Orr.jpg


36. Ta on ilmselt Taani kuulsaim naiskirjanik. Parunessi, kes elas 1885-1962 tunti ka kirjanikunime Isak Dinensen all. Oli aastail 1914-1931 Keenias kohviistanduste omanik ja kirjutas seal läbielatust autobiograafilise romaani “Aafrika äärel”, e.k. 1994. Selle põhjal on Sidney Pollack teinud mängufilmi “Minu Aafrika” (“Out of Africa”,USA 1985), mille nimiosas mängis erakordse veenvusega Meryl Streep. Film on võitnud seitse Oscarit, seahulgas parima filmi Oscari. Eesti keeles on ilmunud ka esikromaani järg “Varjud rohul” ja kogumik “Babette´i pidusöök”.Kes?

 

37. Soola-ajaloolane Peep Piipuu, bakteriuurijast bioloogiadoktor Ärni Pruust, vokaalide uurija Vootel (Vooteleid) Pootmann, arheoloog ja numismaatik Andreas Berend von Uexküll, neist natuke noorem sürrealist Ao Koit ning Metuusala-ikka jõudnud jurist David Rubin. Need veidrikuvõitu vanamehed on  2006.a ilmunud romaani „Vaba vaimu vennaskond“ peategelasteks. Kes on selle romaani autor?

 

38. Selle 1927 – 1999 elanud lastekirjaniku ja luuletaja tööde najal on üles kasvanud mitu põlvkonda Eesti lapsi. Tema luulekogud on “Päikesepüüdja” (1961), “Kaie sussid” (1967), “Jõhvikavärvija” (1979), “Spordipäev metsas” (1987) jpt. Proosaraamatud on “Ruubiku kuubik ja mina” (1986), “Lendstart” (1993), “Rikas tüdruk” (1995). Tema loomingu põhjal on tehtud telelavastuste sari “Kadekops”. Koos Ira Lemberiga on ta pseudonüümi Artur Erich all kirjutanud romaanid “Äike” (1990.a. romaanivõistluse III koht) ja “Pärast äikest”. Mitmete kirjandusauhindade laureaat. Kes?

 

39. See kunstistiil tekkis 16. sajandi alguses ja oli üleminekustiil renessansi ja baroki vahel, vahel nimetatud ka hilisrenessansiks. Algselt oli mõiste negatiivse varjundiga ja kasutusel ka kõrgrenessansi allakäigu sünonüümina. Maalikunstis väljendus stiil müstika, rafineerituse ja kunstlike liialduste esiletoomises, kujutati ebakindlaid, väikese peaga ja pikaksvenitatud figuure. Maalikunstis olid selle stiili tuntumad kasutajad Bronzino, Tintoretto, El Greco. Madalmaades nimetati seda stiili romanismiks. Milline kunstistiil?

 

40. Kes?

 


41. Itaalia diktaator Benito Mussolini lasi 1937. aastaks Rooma lähistele ehitada hiiglasliku filmikeskuse. See on Euroopa suurim stuudiokompleks, kus looklevad rajakesed viivad ühest stuudioangaarist teiseni. Neist kuulsaima, viienda stuudio kunagist valitsejat, kinoajaloo suurkuju Frederico Fellinit teatakse tänapäevani. Muide, ka legendaarne stseen filmist «La Dolce Vita», kus Anita Ekberg ja Marcello Mastroianni Trevi purskkaevus kümblevad, on filmitud Fellini kodupaviljonis.  Pärast Teist maailmasõda sai keskusest ka Hollywoodi eepiliste suurfilmide kants: linateosed «Ben Hur» (1959), «Spartacus» ja «Cleopatra» andsid stuudiole hüüdnime Tiberi Hollywood. Vahepealse madalseisu järel on filmikeskus taas tegijatele atraktiivseks muutunud – näiteks filmiti seal viimaste suurim teleseriaal „Rooma“. Mis nime see keskus kannab?

 

42. 2006.a Euroopa parima filmi tiitli ja parima võõrkeelse filmi Oscari pälvinud linateos on sarkastiline poliitiline thriller, milles põimuvad melodraama elemendid ja südametunnistusega seotud filosoofilised dilemmad.  Sündmused leiavad aset 1984. aastal Ida-Berliini kultuuritegelaste seltskonnas, mille keskmes on kirjanik Georg Dreyman. Isiklikust huvist lähtudes vihjab kultuuriminister vajadusele kontrollida Dreymani riigitruudust ja halastamatu tõhususega töötaval agendil Gerd Wiesleril palutakse vastavad meetmed tarvitusele võtta. Ööl ja päeval jälgib Wiesler Dreymani ja tema näitlejast elukaaslase Christa elu. Õige pea on ta jälitatavate maailmast haaratud – segunevad sümpaatia ohvrite vastu ja ametniku truudus süsteemile. Mis film?

 

43. Selle ala maailma tipptegijad jagunevad kaheks: Gibsoni kasutajad ja Fenderi kasutajad. Washburni ja Ibanezi kasutajaid on tunduvalt vähem, õpipoiste ja asjaarmastajate osaks jääb ülejäänu. Mis ala tegijatest on jutt?

 

44. See näidend on praegu Vanemuise mängukavas ja räägib väga kummalise vaatenurga all rikkaks saamisest ja rikas olemisest, peaosa mängib Hannes Kaljujärv. Autor on 1928.a. sündinud ameeriklane, kelle kasuisa oli pururikas multimiljonär ja kasuema erakordselt võimuahne naine. Tossikesest mehe ja võimuka naise motiiv läbib enamust tema paljudest näidenditest. Linnateatris on etendunud “Habras tasakaal”, Draamateatris “Kolm pikka naist” ja “Kits”. Nimetage kõnealune näidend ja autor!

 

45.Kes?

 


46. Aktuaarid on hästitasustatud ametimehed, keda Eestis töötab ca 30. Suurem osa neist töötab Tallinnas, aga on õppinud Tartus. Neid ühendab MTÜ Eesti Aktuaaride Liit, milline asub Tartus. Millises valdkonnas töötavad aktuaarid?

 

47. Ameeriklased on saatnud teele mitmeid kosmosesüstikuid: Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis ja Endeavour. Venelased tegid sel  alal ainult ühe katsetuse, kui saatsid 1988. aastal teele mehitamata kosmosesüstiku. Ainsaks korraks see jäigi ning 1993. aastal lõpetati venelaste vastavasisuline programm üleüldse ära. Mis nime kandis venelaste süstik?

 

48. Vilma Tõeväli (s. 1928) on juba pensionil, Ülve Tammiksaar (s. 1976) kasvatab kodus last. Loetelu on lõplik. Kuigi üks enam ei tööta ja teine ajutiselt ei tööta, on nad Eesti kõigi aegade ainsad nais…. Täitke lünk!

 

49. See mees (1928 – 1998) on kahel korral pääsenud FBI Kümne Enim Tagaotsitava Põgeniku nimekirja. Esimest korda tabati ta 1968 Londoni Heathrow lennujaamast, kui ta üritas Ühendkuningriigist võltsitud Kanada passi abil pääseda. 10 märtsil 1969 mõisteti ta ligi aasta tagasi tehtud teo eest 99 aastaks vanglasse. 1977 õnnestus tal koos kuue kaasvangiga vanglast põgeneda, kuid tabati kahe päeva pärast ja karistusele lisati veel aastaid. Vanglas ta ka suri, kuid tema teo ümber on põimitud palju vandenõuteooriaid. Kes?

 

50. Kes on helilooja? Millisest ooperist on aaria?

 

Täname osavõtu eest!


 1. “Libahundi needus”, Rainer Sarnet        RE
 2. Bill Murray, Scarlett Johansson (“Tõlkes kaduma läinud”)          RE
 3. “Grease”          RE
 4. Oskar Kokoschka        RE
 5. Tamsalu            RE
 6. Kose    RE
 7. Marengo          LN
 8. Rjazan              LN
 9. veeuputus         LN
 10. Daniel Ortega   TN
 11. Montenegro/Tšernogoria           LN
 12. Kullamaa          RE
 13. Toledo             RE
 14. Suessi, Akaba (Al-Aquabah)    RE
 15. Danzig              LN
 16. h = gt2/2 = 80 meetrit    RE
 17. arvutuslükati     RE
 18. dilämmastikoksiid N2O, naerugaas        RE
 19. Ludwig Wittgenstein     RE
 20. Jaan Ross, TRK (EMA)           RE
 21. verekoer e. bloodhound e. chien St. Hubert       RE
 22. künnapuu          RE
 23. Louise Brown (esimene katseklaasilaps)            RE
 24. harilik porss      RE
 25. Antonin Dvorak            Eerika&Maarika
 26. Gediminas Kirkilas (Leedu peaminister) RE
 27. Stanislaw Lem              RE
 28. Eveli Saue        RE
 29. Viktoria Leks   RE
 30. Albert Gulk      RE
 31. Peep Jõgi         RE
 32. FC Wimbledon LN
 33. Amsterdam 1928          RE
 34. Ants Nurmekivi (5000 ja 10000m)       RE
 35. Bobby Orr       LN
 36. Karen Blixen    RE
 37. Enn Vetemaa    RE
 38. Erika Esop       RE
 39. manerism          RE
 40. Aki Kaurismäki            RE
 41. Cinecitta           TN
 42. “Teiste elud” (Das Leben der Anderen, The Lives of Others)     TN
 43. kitarristid          RE
 44. “Kõik aias”, Edward Albee       RE
 45. Velvo Väli        RE
 46. kindlustus (kindlustusmatemaatikud)      RE
 47. Buran   TN
 48. kaugsõidukaptenid        RE
 49. James Earl Ray (Martin Luther Kingi mõrvar)    LN
 50. Giacomo Puccini “Madame Butterfly”   RE