Tartu individuaal 18.03.2006. Küsimused Rein Ets ja Tiit Naarits

 

 

         

1. Vasakpoolsel pildil olev koeratõug aretati newfoundlandi koerast ja tõug sai nime kuulsa inglise kunstniku (1802-1873) järgi, kes maalis parempoolse maali. Koer on väga hea vetelpäästja, ujulestadega, kaalub kuni 80 kg ja on asjatundjatele tuntud kui “njuufa sportmudel”. Mis tõug?

 

 

 

2. Tänaseks on see mõis jäänud ühe linna territooriumile. Mis mõis?

 

 

 

3. Mitte väga sümpaatne elukas. Kes?


 

                                                   

4. Kes on kunstnik?

 

 

 

 

  

 

5. Kes on kunstnik?

 


6. Eesti Politsei juhid alates 1990. a-st on olnud Jüri Nurme, Igor Amann, Uuno Ellen, Hermann Simm, …, …., Robert Antropov ja Raivo Aeg. Loetelust on puudu kahe juhi nimed. Mehed olid ametis vastavalt 1995-97 ja 1997-2003. Kes?

 

 

 

7. Mongoli-tatari ikke lõpuks Venemaal loetakse 1480.aastat, mil Venemaale saabus suur tatarlaste vägi, et karistada üha tugevamaks muutuvaid moskvalasi. Paraku seisid Okaa lisajõe ääres vene väeosad teisel kaldal vastas. Kumbki pool otsustavat rünnakut ette võtta ei julgenud. Niimoodi seisti mitu kuud, kuni tatarlasi hakkasid kimbutama nälg ja haigused. Seejärel tõmbusid tatarlased tagasi. Mis nime kannab see sümboolse tähendusega lisajõgi?

 

 

 

8. Vana-Rooma religioonis oli kesksel kohal erinevate kaitsevaimude kummardamine-kartmine. Ühed austatumad olid esivanemate hinged, maja kaitsevaimud ehk .... Neid austati kodus, kus nende kujukestel oli oma nurk ja kus perekonnapea neile ohvreid tõi. Nende objektiks oli tavaliselt sugukonna esivanem, kes võis olla legendaarne või isegi müütiline tegelane. Näiteks austas Juliuste suguvõsa Julust. Kuidas neid kaitsevaime kutsuti?

 

 

 

9. Novembri algul 1999 pidi USA toonane vabariiklaste presidendikandidaat George W. Bush vastama ootamatult WHDH-TV reporteri Andy Hilleri küsimusele, kes on Pakistani president. «Kas te võite nimetada kindrali, kes juhib Pakistani?» küsis Hiller. Bush ei tundnud end just kõige mugavamalt: «Uus Pakistani kindral, ta on just valitud – ei, mitte valitud, see tegelane võttis võimu. Ilmneb, et see tegelane toob oma maale stabiilsuse, ja arvan, et see on subkontinendile hea uudis.» Ent Hiller jätkas: «Kas te võite teda nimetada?» Bush vastas: «Kindral. Ma võin nimetada kindralit. Kindral.». Kas teie oskate seda 11. augustil 1943 sündinud riigipead nimetada?

 

 

 

10. Kõik euro kasutusele võtnud riigid võivad emiteerida ka mälestusmünte, aga ainult 2-euroseid. Esimese sellise andis välja Kreeka 2004.a. ja see on pühendatud Ateena OM-le. 2005.a. lõpuks oli erinevaid münte välja antud 14. Ühel nendest, mis on pühendatud tähelepanuväärsele sündmusele riigi ajaloos, on tagaküljel teiste hulgas Vjatšeslav Molotovi allkiri. Ringlusse lasti neid 11.05.2005.a. 7 miljonit tükki. Milline riik?

 

 


11. See Lõuna-Ameerikast pärinev lemmikloom on uudistav ja kartmatu, välimuselt midagi liivahiire ja orava vahepealset. Väga liikuv, seetõttu vajab suurt puuri, mis peab olema klaasist või metallist, teistest närib end välja. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Kananga on keskmiselt 12 meetri kõrgune troopiline puu. Selle puu õied on suured ning kollakasrohelise või roosa värvusega. Nendest õitest, mille nimi on tagalogi keeles „lillede lill“, saab aga väärtuslikku õli. Seda õli kasutatakse aroomiteraapias, kus teda arvatakse alandavat kõrget vererõhku. Eriti tuntud on selle õli kasutamine parfümeeriatööstuses, kus õli meeldivat lõhna peetakse kõige tugevamaks romantiliste tunnete tekitajaks. Indoneesias on kombeks õisi kasutada afrodisiaakumina – neid pannakse vastabiellunute vooditesse. Millest jutt?

 

 

 

13. Strabism on haigus, mis vaevab paljusid, aga on tänapäeval hästi ravitav. Kui ravida ei anna, siis lohutagu meid teadmine, et selle häda kätte pole veel keegi surnud. Millise eriala arsti juurde peaks pöörduma, kui inimest vaevab strabism?

 

 

 

14. Küsitav rändlind (Caprimulgus europaeus) kannab rahvasuus nimesid laiskkull, takutoristaja, ketraja, metsaämm jt. Ta elupaigaks on hõredavõitu metsad ja pargid. Toitub eranditult putukatest, seetõttu väga kasulik. Ta ei ehita kunagi pesa, oma paar muna muneb otse maapinnale ja juba mõne päeva vanuselt kõnnivad pojad laiali. Kuni lennuvõimeliseks saamiseni toidab neid isaslind. Mis lind?

 

 

 

15. Tilia cordata on kogu Euraasias laialtlevinud lehtpuu, mille võra on rohkesti hargnev ja algab tihti maapinna lähedalt. Õitseb juulis, viljadeks on kerajad pähklikesed läbimõõduga kuni 8 mm, igas pähklis 1 või 2 seemet. Viljad valmivad alles oktoobris ja varisevad kogu talve jooksul. Esimestel aastatel kasvab puu väga aeglaselt, hiljem kasv kiireneb. Ei kasva kunagi soostunud muldadel, külma ja põuda talub hästi. Puit on kerge, valge, tema mõõtmed ei muutu ja kunagi ei kuiva see lõhki. Mis puu?

 

 


16. Elementide perioodilisuse süsteemi VII rühma elemendid on halogeenid (soolatekitajad) ja neid on 5: fluor, kloor, broom … Kirjutage kaks puuduvat!

 

 

 

17. Läbi aegade hinnatuimaks oma ala asjatundjaks peetakse Pontose kuningat Mithridates VI Eupatori (132-63.a. e. Kr.). Kui Rooma väejuhil Pompeiusel õnnestus Mithridatese väed puruks lüüa, said roomlased hinnalise sõjasaagi: 54-st komponendist koosneva mitridaadi e. mitridaatsiumi retsepti. Tegemist oli nii tähtsa asjaga, et iga oma elu ja tervist hindav valitseja laskis uue retsepti valmis teha, tavaliselt ka teise nime all. Omal kombel jutustab mitridaatsiumist Tallinnfilmi multikas “Mardileib”, kus apteeker oma õpilasele ravimi komponente ette loeb. Viimane asendab aga jõledad loomsed koostisosad magusatega ja valmib martsipan. Sisuliselt valmistatakse ja kasutatakse mitridaatsumeid tänaseni, muidugi kaasaja teaduse ja meditsiini tasemel ja teiste nimede all. Mille vastu aitab mitridaatsium?

 

 

 

18. Gradiir on tavaliselt suur, pilkupüüdev ja kallis asi, Eestis on neid kindlasti alla saja. Siit auditooriumist 500 meetri raadiuses on neid koguni kaks ja rohkem gradiire Tartus praegu vist ei olegi. Mis on gradiir?

 

 

 

19. Ristkoordinaadistiku x-telge nimetatakse abstsissiks, y-telge ordinaadiks. Kuidas nimetatakse z-telge?

 

 

 

20. Kes on fotol?

 

 


21. See on Koiva jõe suurim ja veerikkaim lisajõgi Eestis, pikkus 84 km. Ta algab Kaika küla juurest Antslast lõuna pool ja suubub Koivasse Läti piiril Taheva lähedal. Jõe omapäraks on lisajõgede väga suur hulk, millised algavad kõrgustikel, on suure kaldega ja muudavad vee hapnikurikkaks ja jahedaks. On üks Lõuna-Eesti kalarikkamaid jõgesid, kus elab lõhi, jõeforell, harjus, tõugjas jt. Teine sama nime kandev jõgi suubub Endla järve ja kolmas on Jägala jõe parempoolne lisajõgi. Mis jõed?

 

 

22. Euroopa kultuuripealinnu on mõni aasta olnud üheksa, tänavu ainult üks. Mis linn on Euroopa kultuuripealinn 2006.aastal? Tegemist on oma riigi suuruselt 3. linnaga, kus elab umbes 200 000 inimest.

 

 

23. Kaks viimast eurooplaste valdust Aafrikas asuvad Gibraltari vastas Maroko rannikul. Mõlemad kuuluvad Hispaaniale. Üks nendest on umbes 20 km2 suurune ning seal elab 65 000 elanikku. Teise pindala on 28 km2 ja elanikke on seal ca 75 000. Mõlemad enklaavid on aegajalt tähelepanu keskpunktis seoses Põhja-Aafrika riikidest saabuvate põgenike ning nende tõrjumisega. Nimetage need kaks valdust!

 

 

24. Selles vallas oli ca 1000 elanikku ja 2005.a. lõpus ühines ta naabervallaga ning lõpetas senise nime all eksisteerimise. Vallakeskus asus valla ainsas alevikus, aga vald kandis suuruselt teise asula nime. Vallakeskuses asuv kirik on üks Eesti vanemaid. Kohalikku surnuaeda on maetud Carl von Kügelgeni perekond, vallas on sündinud riigivanem Johan Kukk, kontsertlaulja Paula Brehm, Aleksander Suuman, Netty Pinna, Werner Zoege v. Mannteuffel. Valla maadelt algab Pedja jõgi. Mis vald?

 

 

25. See Aadria mere põhjaosa poolsaar on väga rikka ajalooga turismiparadiis. Pula ja Krk on tuntud mälumänguküsimused. Millise poolsaare kaart see on?

 

 

26. See kena daam on kahe lapse ema ja oma eriala suurimaid asjatundjaid Eestis. 2005.a. avaldas ta esimese eestikeelse oma ala käsiraamatu. Kes?

 

 

 

27. Ilusate õitega Oxalis acetosella kannab rahvasuus nime meesterahva soone rohud. Iga õierao tipus on vaid üks õis, aga neid võib olla väga tihedalt. Eelistab varjulisi kasvukohti, sagedamini kuusikutes. Mis taim?

 

 

28. Kes?


  

 

29. Fotodel on sild, mis oli aastail 1964-1981 maailma suurima sildeavaga sild – 1298 meetrit. Tema teraspüloonid on 210 m kõrged ja silla kõrgus veepinnast on 69 meetrit. Fotod näitavad, et silla alt mahuvad läbi kõik laevad ja lennukid, vasakpoolsel fotol Concord silla all. Sild asub ühe linna sadamasse sissesõidul ja kannab mehe nime, kes seal 1524.a. esimese eurooplasena randus. Mis linn? Kelle nime sild kannab?

 

 

 

 


30. Kes?


 

31. Üks kutselise näitlejana töötanud tuntud eesti poetess on oma loometee vältel kirjutanud ka kaks romaani – „Duubel kaks“ (2000) ja „Õhuaken“ (2004). Tema luulekogudest võib nimetada kogusid „Keegi teeline“, „Pealkirjata“, „Valge vaikus“ jt. Poetessi vend ja abikaasa on samuti tuntud kultuuritegelased. Kes?

 

 

 

32. See ilus eesti mehenimi võeti esimest korda kasutusele 1920.-tel aastatel, aga oli üliharuldane. 1934.a. ilmus Mait Metsanurga romaan “Ümera jõel”, mille peategelane, vapper Mägiste vanem , kannab sama nime. Sellest ajast muutus nimi väga populaarseks, kohati on see olnud levinuim eesti poisinimi, nimede eestistamise käigus võeti väga tihti see nimi ja ei ole eestlast, kes kedagi sellenimelist ei tunne… Mis nimi?

 

 

 

33. See kirjanik ja filmistsenarist elas 1923-1984. ja pärines Venemaalt väljarännanud juutide perekonnast. Euroopa sõjatandril kogetu põhjal kirjutas 1948.a. romaani “Noored lõvid”, millest tuli bestseller. Eesti keeles on see romaan ilmunud 1969. ja 2006.a., tõlkijaks Hardi Tiidus. Veel on eesti keeles ilmunud “Öötöö” (1999), “Õhtu Bütsantsis” (2001) ning “Rikas mees, vaene mees” (2002). Viimase põhjal on tehtud kaks menukat teleseriaali, üks Hollywoodis, teine Leedus. Kes?

 

 

 

34. Nimekaimud: esimene kasutas pseudonüümi Jaan Järvalane (1892-1977). Lõpetas Peterburi Ülikooli agronoomina. Täiendas end Sorbonne`s keemia alal ja tegi magistritöö Marie Curie juhendamisel. Oli kõrge põllumajandusametnik ja Maardu fosforiidivabriku juht. Osales Otto Tiefi valitsuse loomisel ja oli EV valitsuse eksiilis majandusminister 1956-62. On kirjutanud romaanitriloogia “Kolm naist” alapealkirjadega “Alma”, “Klaara” ja “Viktooria”.

Teine kasutas pseudonüümi Toomas Kivi (1903-1942). Ajakirjanik ja toimetaja, Rahvusvahelise Spordiajakirjanike Assotsiatsiooni (AIPS) liige ja juhatuse sekretär. Riigikogu liige 1938-40.

Kes?

 

 

 

35. See publitsist, kirjanik ja haridustegelane sündis 1881.a. Puhjas ja suri 1980.a. Stockholmis. Oli 1936-40 haridusministeeriumis koolide peainspektor. Ta on kirjutanud publitsistlikud uurimused “Kaks suurt. Jaan Tõnisson, Konstantin Päts ja nende ajastu”, “Eesti perekond aegade voolus”, “Eesti kool aegade voolus”, Eesti kooli arengulugu käsitleva teose “Alasi ja vasarate vahel” jpm.  Avaldanud ka usuõpetusõpikuid, mälestusi ja kuus meelelahutuslikku romaani Tõnis Migagu pseudonüümi all. Kes?
36. Norrale olid lõppenud Torino taliolümpiamängud mõõdukalt edukad. Ühtekokku võideti 19 medalit – 8 hõbedat ja 9 pronksi, kuid vaid 2 kuldmedalit. Sellise noosiga paigututi üldises medalitabelis 13. kohale otse Eesti järele. Kes tõid Norrale kuldmedalid?

 

 

 

37. See vormel 1 piloot sõidab tänavu BMW Sauberi meeskonnas. Ta on vanuselt kolmas mees sarjas (s. 09.04.1971.) ja etapivõitudelt (11 võitu) praeguste sõitjate hulgas teine mees Michael Schumacheri järel. Kes?

 

 

 

38. Selle naiste kergejõustikuala esimeseks MR püstitajaks oli 1928.a. Lina Bratschauer-Radke, kes on ka esimene selle ala olümpiavõitja. Edasi on maailmarekordeid teiste hulgas püstitanud Anna Larsson, Dixie Willis, Hildegard Falck, olümpiavõitjad on veel Ann Packer (1964), Madeline Manning (1968). Maailmameistriteks on tulnud Sigrun Wodars-Grau (1987), Ludmila Formanova (1999). Eesti meistriteks sel alal on tulnud Mare Pikkel (1974), Renate Kiir (1977), Eva Mets (1986), Natalja Pihelgas (1999). Milline kergejõustikuala?

 

 

 

39. Ta on Riigikogus Euroopa Liidu asjade komisjoni liige. On ka ühe spordiala liidu president , sama ala 2005.a. Eesti meister ja 2004.a. Tallinna meister. Kes? Millisel spordialal?

 

 

 

40. Kes?

 

 


41. See helilooja on enese kohta öelnud: “Mind peaks ülal pidama riik, sest ma olen maailma tulnud mitte millegi muu kui heliloomingu jaoks”. 26. märtsil 1828.a toimus tema loomingu ainus avalik kontsert. Selle sissetulek võimaldas heliloojal maksta võlad ja osta klaver, aga sama aasta novembris suri ta süüfilisse. Tema mälestussambal on epitaaf: “ Helikunst mattis siia suure ande, kuid veel suuremad lootused”. Temast jäi maailmale 8 sümfooniat, 9 avamängu, 16 ooperit ja arvukalt klaveriteoseid. Tema elust räägib Estonias lavastatud kammeroperett “Kolme neitsi maja”. Kellest on jutt?

 

42. Ta sündis 1974.aastal armeehospidalis. Nii tema isa kui ka vanaisa olid Briti armee ohvitserid. Seitsmeaastaselt saadeti ta internaatkooli ning 13-aastaselt võeti ta vastu Harrow kooli. Seal õppides sai temast 16-aastaselt Briti saarte üks noorimaid lennukijuhtimise õigusega isikuid. Bristoli ülikoolis õppis ta lennukiehitust ja sotsioloogiat. Seejärel läks ta Briti armeesse. Ta astus NATO rahutagamisjõududesse Kosovos ning teenis välja kapteni auastme. Üks tema viimaseid kohustusi sõjaväes oli kirstu kandmine kuninganna ema matustel 9. aprillil 2002. Pärast armeeteenistusest loobumist on ta alustanud edukat muusikukarjääri, mille tarbeks ka oma nime natuke muutis. Kes?

 

43. Selle fotograafiatehnika  leiutas inglane Welbourne Piper 1907. aastal ja seda kasutati intensiivselt 1940. aastate lõpuni. Fotograafias peetakse seda vääristehnikaks, võimaldades luua nii maalilist kui ka graafilist efekti taotlevaid pilte. Lihtsustatult – hõbe, mida sisaldab esialgne foto, asendatakse siin õlivärvidega. Eestis on selle tehnika populariseerijaks Postimehe fotograaf Ove Maidla, kes möödunud aastal avaldas kauni fotoraamatu selles tehnikas tehtud piltidega. Mis tehnika?

 

44. Sellele filmikompaniile panid 1994. aastal aluse Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg ja David Geffen. Iga äripartner pani firma asutamisesse 33 mln $ ning tuntud arvutiärimees Paul Allen panustas veel 500 miljonit. Stuudio esimeseks filmiks sai 1997.a. kinodesse jõudnud „Rahutegija“ (The Peacemaker). Sama kompanii on tootnud ka filmid nagu „Gladiaator“, „Reamees Ryani päästmine“, „Tabamatu ilu“, „Gladiaator“. Väga menukad on sama stuudio multikad – „Zipelgad“, „Shrek“, „Haikala lugu“ jne. Mis nime kannab see kõva stuudio?

 

 

45. Kuulete filmimuusikat, mida esitavad teile Neil Tennant ja Chris Lowe koos Leipzigi sümfoonikutega. Muusika loodi spetsiaalselt ühe legendaarse tummfilmi taashelindamiseks ning selle esmaesitus toimus 2004.a. Londonis Trafalgari väljakul toimunud vabaõhukontserdil. Mis film endale sellise muusika sai?  


46. Aramea keeles tähendab see sõna (nimi) „kõige kõrgem jumal“. Nimetus on paljudele tuttav ka ärimaailmast. Mis nimi (sõna)?

 

 

47. Kaasaegne meeste lips sai alguse tänu ühele rahvale, kelle esindajad olid Louis XIV õukonnas ihukaitsjad ja palgasõdurid. Nad kandsid oma maa rahvariietest võetud kaelasidemeid, mis pidid kinnitama nende truudust kodumaale jäänud kallimatele. Varsti olid lipsud iga enesest lugupidava mehe kaelas. Lipsud on selles riigis ekspordiartikliks tänaseni. Ümber ühe selle riigi tuntuima arhitektuurimälestise seotud 808 meetri pikkune maailma pikim lips on kantud Guinnessi rekordite raamatusse. Mis riik või rahvas?

 

 

 

48. Juristid ja majandusteadlased kasutavad seda terminit vähemalt kolmes tähenduses. Ta võib olla tehing, millega kasutusõigus loovutatakse teatud tasu eest teisele isikule. Teiseks on ta piiratud õiguste müümine tootemargi ning oskusteabe kasutamiseks. Kolmandaks võib ta olla ärikokkulepe, kus omanik annab kellelegi litsentseeritud õiguse kasutada ärikontseptsiooni ja kaubamärki, ainumüügiõigus. Mis termin selle kõige kohta käib?

 

 

 

49. Selle asutuse ametlik nimi International ... for Reconstruction and Development. Loodi 27.detsembril 1945, eesmärgiga aidata kaasa sõjas kannatanud riikide ülesehitamisele. Tänapäeval põhiliseks eesmärgiks vähearenenud riikide aitamine ning vaesuse vähendamine maailmas. Selles osaleb 184 riiki, asutust juhib 24 tegevdirektorit, kes esindavad üksikuid võimsamaid riike või siis väiksemaid riikide gruppe. Asutuse juht on traditsiooniliselt ameeriklane, tegevdirektorite hulgas on jäme ots eurooplaste käes. 2005.a-st juhib asutust endine USA asekaitseminister Paul Wolfowitz. Mis asutus?

 

 

 

50. Kes on helilooja? Millisest ooperist on katkend?

 

 

 

Täname osavõtu eest!

 

 

 1. Landseer (kunstnik sir Edwin Landseer)            RE
 2. Karlova                                                            RE
 3. Gaavial                                                 RE
 4. Andres Tolts                                                     RE
 5. Amadeo Modigliani                                          RE
 6. Ain Seppik, Harry Tuul                         TN
 7. Ugra                                                                 TN
 8. Laarid                                                              TN
 9. Pervez Musharraf                                             TN
 10. Austria (riigilepingu sõlmimise ja okupatsiooni lõpetamise 50.-ks aastapäevaks) RE
 11. Deegu                                                              RE
 12. Ilang-ilang (ylang-ylang)                                    TN
 13. Silmaarst (strabism on kõõrsilmsus)                   RE
 14. Öösorr                                                             RE
 15. Harilik pärn                                                      RE
 16. Jood (I), astaat (At)                                          RE
 17. Mürk (mitridaatsium on vastumürk e. antidoot, analoog on teriakk)                    RE
 18. Veejahuti (purskkaev 1 punkt, tihti kujundataksegi gradiir purskkaevuks)           RE
 19. Aplikaat                                                                                                           RE
 20. Endel Tulving                                                                                                    RE
 21. Mustjõgi                                                                                                           RE
 22. Patra                                                                                                                TN
 23. Ceuta & Melilla                                                                                                TN
 24. Avanduse (vallakeskus oli Simunas, ühines V.- Maarja vallaga)              RE
 25. Istria                                                                                                                 RE
 26. Katrin Sangla                                                                                                    TN
 27. Jänesekapsas                                                                                                    RE
 28. Olaf Tufte                                                                                                         RE
 29. New York, Giovanni da Verrazano                                                                   RE
 30. Keira Knightley                                                                                                RE
 31. Viiu Härm (vend Tiit Härm, abikaasa Paul Erik Rummo)                                    TN
 32. Vello                                                                                                                RE
 33. Irwin Shaw                                                                                                       RE
 34. Oskar Lõvi                                                                                                       RE
 35. Märt Raud                                                                                                        RE
 36. Kjetil-Andre Aamodt, Lars Bystöl                                                                    TN
 37. Jacques Villeneuve                                                                                            RE
 38. 800 m jooks                                                                                                     RE
 39. Sven Sester, (turniiri)bridž                                                                                 RE
 40. Roy Keane                                                                                                       TN
 41. Franz Schubert                                                                                     RE
 42. James Blunt                                                                                                      TN
 43. Broomõlitehnika                                                                                               TN
 44. Dreamworks SKG                                                                                           TN
 45. Soomuslaev Potjomkin                                                                         TN
 46. Elion                                                                                                                 TN
 47. Horvaatia (kroaat > kravatt, lips seoti ümber Pula suure amfiteatri)                     RE
 48. Frantsiis                                                                                                            RE
 49. Maailmapank                                                                                                    TN
 50. G. Puccini “Boheem”                                                                                        RE