Tartu individuaal 28.02.2004.a. Küsimused Rein Ets

 

 1. Eesti Vabariigi sünnile vastutöötajaid oli palju. Üks kõvemaid nende hulgas oli viimane Eestimaa rüütelkonna peamees (1902-1918) ja Vene riiginõukogu liige. Taotles kogu I maailmasõja aja, et Saksa vägi Baltimaad okupeeriks. 1918.a. organiseeris Balti hertsogiriiki ja samal aastal emigreerus Saksamaale. Suri 1939.a. Potsdamis. Kes?

 

 1. See praegune vald ja endine kihelkond asub muistse Loppegunde (Lõppekund) maadel. Kirik valmis ca 1270. aastal, kool avati vallakeskuses 1866. aastal. 1919. a. muudeti kool gümnaasiumiks ja ehitati uus koolimaja. Gümnaasium suleti 1930. aastal, enne sõda töötas asulas kodumajanduskool ja pärast sõda kolhooside arveametnike kool. Keskkool avati 1956.a. ja suleti 1985.a., sest 1983.a. oli keskkool avatud valla teises asulas. Praegu on vallas elanikke ca 2700 ja on karta, et varsti suletakse keskkool kolmandat korda. Kirikuaias on Maydellide hauakabel. Milline vald?

 

 1. 13. aprillil 1992.a. asus ametisse taasiseseisvunud Eesti Vabariigi esimene kaitseminister. Kes?

 

 1. Ernst Koppel (1894 – 1959) oli elupõline Kuusalu jaoskonnaarst. Tal oli aga meditsiiniväline hobi ja ta oli sel alal nii kõva mees, et tema initsiatiivil asutati 1934.a. Kuusalu … Instituut, milline töötas kuni 1944. aastani. Tohtriameti kõrval oli E. Koppel ka instituudi juhataja. Teadaolevalt ei ole sellealast iseseisvat instituuti Eestis ei varem ega hiljem olnud. Mis instituut oli Kuusalus?

 

 1. Isa on olnud Moskva kõrgkoolide meister korvpallis, võitnud Eesti meistrivõistluste medaleid korv- ja võrkpallis, suusatamises, lauatennises. Peetakse ühe spordiala rajajaks Eestis ja on olnud aastakümneid selle ala tunnustatuim treener. Poeg on kirjanik ja dramaturg, Fr. Tuglase novelliauhinna (1999) ja E. Vilde kirjanduspreemia (2002) laureaat. Romaani “Presidendi lapsed”, novellikogu “Homme”, näidendite “Õnne, Leena” ja “Teener” autor. Kes?

 

 1. Kes on fotol?


 1. Need imetajad on Euroopas laialt levinud, puududes ainult Inglismaal ja enamikus Skandinaavias. Eestis on neid elutsenud ka varem, täielikult puudusid aga 17 – 19. sajandil. Taasilmusid möödunud sajandi 20.-tel aastatel. Esimene pesakond tekkis 1932.a. Võrumaal Lasva vallas ja praegu loendatakse neid Eestis üle 16 tuhande. Mis loomad?

 

 1. Praeguses Eestis seda köögivilja poest osta ei saa, turul on väga harva, aga aastatel 1929 – 1938 oli ta Eesti aiasaaduste ekspordi edetabelis konkurentsitult esikohal. Seitsme aasta (1929-35) keskmisena eksporditi teda 325 tonni aastas. 1936.a. 855 tonni, 1937.a. 674 tonni. Need arvud olid tihti suuremad kui kõigil ülejäänud köögiviljadel kokku. Milline köögivili? Selle statistika koostajad kartulit köögiviljade hulka ei arvanud!

 

 1. Segast sõnastust kohtab mujalgi kui mälumängus. 05.11.2003.a. võttis Riigikogu vastu seaduse, mille seletuskiri kõlab sõna-sõnalt nii: “Eesti … tuum on eestikeelne, kui liigisõnaga käändes ühildumatu ja sellest lahku kirjutatav tuum lõpeb vokaaliga nii, et tal on tegeliku või mõeldava eesti omasõna ainsuse omastava käände kuju.” Täitke lünk, s.t. millest see seadus räägib?

 

 1. Seda spordiala on Eestis harrastatud aastakümneid. 08.11.2003.a. toimus Saku kandis Kajamaal natuke isemoodi võistlus, kus võisteldi kolmes klassis ja võistluste parim tulemus oli 318 meetrit. Absoluutne maailmarekord on 1410 meetrit, aga tavaliselt tulemusi meetrites ei mõõdeta. Milline spordiala?

 

 1. Üle mitme aasta valis Eesti Teaduste Akadeemia 2003.aastal uusi liikmeid. 15 kandidaadi hulgast said akadeemikuteks kolm meest: tehnikateadlane Enn Mellikov Tallinnast ja kaks Tartu teadlast. Kes?

 

 1. Kes laulab?

 2. See on väga vana ja keerulise ajalooga linn, kus täna elab ca 230 tuhat inimest. Alates 2. sajandist e.Kr. oli seal Rooma koloonia, 5. – 9. sajandini oli linn idagootide, Bütsantsi, langobardide ja Frangi riigi valduses, 11. sajandist kommuun, 1809 – 13 oli Prantsusmaa Illüüria provintsi osa. 1719 – 1891 oli seal vabasadam, 1947 – 54 vabaterritooriumi keskus. Linnas on kuulus astronoomiaobservatoorium ja rahvusvaheline teoreetilise füüsika teaduskeskus. Mis linn?

 

 1. 26.09.1629.a. sõlmiti Poola ja Rootsi vahel vaherahu, millega Poola loovutas Väina jõest põhja pool asuvad alad, ka Riia linna, Rootsile. Kogu Mandri-Eesti oli sellega allutatud Rootsi võimule. Kindralkuberneriks asukohaga Tartus sai Gustav Adolfi kasvataja ja õpetaja Johan Skytte. Kus sõlmiti rahuleping?

 

 1. Frangi riigi idapoolne, Maasi, Moseli ja Reini jõgikonnas asunud, peamiselt germaanlastega asustatud osa oli 6.-7. sajandil ka iseseisev kuningriik, pealinn oli Reims, hiljem Metz. Selle riigi valitsejatest sai alguse Karolingide dünastia. Mis riik?

 

 1. Ta oli kreeklaste emajumal, viljakus- ja põllutööjumalanna, Kronose ja Rhea tütar. Zeusiga oli tal tütar Persephone ja Iasoniga poeg Pluton. Ta õpetas inimestele teraviljakasvatust, roomlased samastasid ta Ceresega. Attikas peeti sügiskülvi ajal tema auks nn. tesmofooriaid, millest osavõtt oli lubatud ainult naistele. Homeros ja Kallimachos on talle hümni pühendanud, palju on teda kunstis kujutatud. Kes?

 

 1. Kes on fotol?

 

 

     


 1. Teda peetakse suurimaks füüsikuks-eksperimentaatoriks enne 19. sajandit, elas 1635 – 1703. Avastas lühima füüsikaseaduse – ut tensio sic vis – deformatsioon on võrdeline jõuga, mis pani aluse tänasele tugevusõpetusele. Leiutas balanssiiri, mikromeetri,  ehitas baromeetri, maksimumtermomeetri, universaalliigendi (viimase oli algelisel kujul leiutanud Gerolamo Cardano juba 16. sajandil). Kes?

 

 1. See kõrgkool asutati 20.05.1991.a. Praegu õpib seal üle tuhande tudengi, lõpetanud on kuus lendu, koolis on kolm teaduskonda ja kaks instituuti. Instituutide direktorid on Riivo Sinijärv ja Peeter Kreitzberg. Audoktorid on Jan Tobias Knoph, Jaan Kaplinski ja Rein Müllerson. Milline kõrgkool?

 

 1. See keskaja filosoofia arengujärk ja sellele omane õpetusmeetod kujunes eeskätt Aristotelese õpetuse omaksvõtmise mõjul, ladina keeles kõnekunsti õpetaja. Hilisemale suunale on omane vastasseis mitmesuguste müstikavooludega ja üha süvenevad formaalloogilised taotlused. Katoliku kiriku ametliku filosoofiana säilitas pärast vastureformatsiooni oma seisundi Itaalias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Millest on jutt?

 

 1. Aastatel 1925 – 30 valmisid Tallinnas Riigi Sadamatehases viis originaalse konstruktsiooniga suurt masinat, millede nimedeks pandi Alfa, Beeta, Kappa, Lambda ja Hiiglane. Nende masinate väiksemaid “vendi” on Eestis hiljemgi valmistatud. Mis masinad?

 

 1. See autofirma on asutatud 1862. aastal. Esialgu toodeti ainult õmblusmasinaid, seejärel jalgrattaid ja need tegid firma nime maailmakuulsaks. Mootorsõidukeid hakati valmistama 1898.a., kuni II Maailmasõjani tehti ka mootorrattaid ja jalgrataste abimootoreid, mis kinnitati tagaratta külge. Tuntuimad mudelid on olnud 4/12 (“Lehekonn” – kõik olid rohelised), Olympia, Manta, Diplomat. 1995.a. võttis see firma tasuta parandamiseks tagasi 2,5 miljonit autot, mis tankimisel plahvatama kippusid. Milline autofirma?

 2. Kuni 1940. aastani jagunes Läti Vabariik administratiivselt neljaks valitsemisringkonnaks (apgabals): Vidzeme, Kurzeme, Zemgale ja Latgale. Vidzeme pealinn oli Riia, Kurzemel Liepaja. Pange kirja Zemgale ja Latgale tollased pealinnad!

 

 1. Selle riigi pindala on 587041 km2, elanikke ca 15 miljonit, iseseisev riik ja ÜRO liige 1960. aastast. Umbes 10000 taimeliiki 12000-st ja üle poole loomaliikidest on endeemid. Seal elavad pooled maailma kameeleonidest, leemurite 35-st liigist elab seal 30, 9-st ahvileivapuu liigist kasvab seal 8. Mis riik?

 

 1. See 2428 km pikkune Venemaa jõgi kandis kuni 1775. aastani nime Jaik. Suudme läheduses hargneb kaheks haruks, üks on tänaseni Jaik, teine Zolotoi. Tähtis tööndusliku kalapüügi jõgi (tuur, beluuga). Jõe kallastel möllas kunagi Vassili Ivanovitš Tšapajev ja sinna jõkke ta uppuski. Mis jõgi?

 

 1. Ecuadoril on maismaapiir ainult kahe riigiga. Milliste riikidega?

 

 1. Selles ÜRO asutajariigis valitseb parlamentaarne monarhia. Riigi kõrgeim tipp on 2472 m, suurim järv 368 km2, elanikke ca 4,5 miljonit, s.h. pealinnas 500 tuhat, rahvuspüha 17. mai. Mis riik?

 2. Kaitstavate loodusobjektide seaduse § 21 järgi on Eestis ainult kaks I kategooria kaitsealust imetajat. Tegemist on üliharuldaste loomadega, kelle elupaika käsitleva teabe avalikustamine on seadusega keelatud. Kes?

 

 1. Eesti keeles kutsutakse neid taimi (eispuu, hundimarjapuu, koerapuu, loidap, pitsipuu) puudeks, aga ükski Eestis kasvavast kaheksast liigist puu mõõtu välja ei anna, tavaliselt on nad kuni nelja meetri kõrgused heitlehised põõsad. Luuviljad on punased, mustad või sinised, mõned neist söödavadki. Taime koort kasutatakse ravimina, üks erivorm on ilutaimena kasvatatav väga dekoratiivne nn. lumepall. Vene iluuisutajate lemmiktaim: kuulsa Kalinka saatel on võidetud palju medaleid. Mis taim?

 

 1. Selle taimeperekonna teadusnimetus Veronica on seotud kauni legendiga, naispühaku Veronicaga, kes andis Kristusele ta Kolgata teel rätiku higi pühkimiseks. Rätikule, millele jäi mälestuseks Kristuse näojälg, olid tikitud selle taime õied. Eestis kasvab 17 selle perekonna liiki, üht neist kutsutakse Lõuna-Eestis “viie valu vähendajaks” ja “kümne hädä häätäjäks”. Nagu nimesid vähe oleks, on ühele hämarikuliblikate sugukonnale (Cossidae) eesti keeles täpselt sama nimi pandud. Mis nimi?

 

 1. Vene maadeuurijad nimetasid tunguusideks kõiki Siberi väikerahvaste esindajaid. Mis nime all tunneme me tunguuse praegu?

 

 1. See on üks kahest inimese ajukoljus asuvast sisenõrenäärmest, asub ajupõhimiku ja kolju põhiluu vahel, kaalub ca 0,6 grammi. Eritab ainevahetust mõjutavaid hormoone, eriti kasvuhormooni. Tema ületalitus tekitab hiidkasvu. Millest on jutt?

 2. See meeldejääv elukunstnik elas 1929-79. Õppis TRÜ-s õigusteadust, oli neljakordne Eesti meister korvpallis, Eesti koondises 1948-54, NSVL koondise kandidaat, NSVL MV medaliomanik. Spordist loobumise järel oli Vanemuise, Ugala ja Rakvere teatri näitleja. Mängis paljudes filmides, nt. Inimesed sõdurisinelis, Gladiaator, peaosa filmis Tuuline rand. Kes?

 

 1. Selle 1914.a. sündinud norra immigrandi tütre kohta on kirjutatud: “ta oli kõige andekam atleet, mees või naine, kes kunagi USA-s on aretatud.” Harrastas kümneid spordialasid ja oli alati tipus. 1932.a. USA kergejõustiku esivõistlustel, mis olid ühtlasi olümpia katsevõistlusteks, osales ta kolme tunni jooksul kaheksal alal, võites neist viis. 100 m finaali jäi hiljaks. Los Angelese OM-l võitis ta odaviske (43,69), 80 m tõkkejooksu (11,7), kõrgushüppes jäi teiseks (165,7). Kuni varajase surmani 1956.a. oli elukutseline golfimängija. Associated Pressi poolt valiti XX sajandi esimese poole maailma suurimaks naissportlaseks. Kes?

 

 1. Autoralli MM ajaloos on 01.01.2004. seisuga sõidetud kokku 383 etappi. Etapivõiduni on jõudnud 15 riigi 66 sõitjat, s.h. Markko Märtin. Pingerida juhivad kaks sõitjat, kes on mõlemad võitnud 25 etappi ja tulnud ka maailmameistriks. Kes?

 

 1. Olümpiavõitja Jüri Tarmak kasutas treener Pavel Goihmani juhendamisel vahel nii treeningutel kui võistlustel, ka ühtedel rahvusvahelistel võistlustel, midagi sellist, mida teadaolevalt enne ega pärast Tarmakut ei ole kasutanud ükski kõrgushüppaja. Mingid reeglid ega eeskirjad ei keela seda tänase päevani, aga kohtunikud, kaasvõistlejad ja publik vaatasid meest nagu hullu. Mida ta kasutas?

 

 1. Üks eestlane on sellel spordialal tulnud olümpiavõitjaks, maailmameistriks, Euroopa meistriks, NSVL meistriks jpm. Kahekordne maailmameister sellel alal on Vladimir Uljanov. Milline spordiala?

 2. Kirjandus ja kunst Saksa kirjanik, kristlane ja patsifist, 1917-85, kirjutas iroonilisi romaane Saksamaa elust II maailmasõja ajal ja pärast seda. Eesti keeles on ilmunud romaanid “…ega lausunud ühtegi sõna”, “Klouni pilguga”, “Piljard kell pool kümme”, novellikogu “Jällenägemine puiesteel” jt. 1972.a. Nobeli kirjanduspreemia laureaat. Kes?

 

 1. Šveitsis asuv rahvusvaheline noorsookirjanduse nõukogu (IBBY) kandis oma 2004.a. aunimekirja eesti tõlkija. Aluseks oli Anne-Catherine Vestly lasteraamatu “Väike tänu Antonilt” tõlge. Tõlkija on sündinud 1932.a. Viljandis, hariduselt keemiainsener ja on tõlkinud peamiselt norra kirjandust: Borgeni, Lunde, Heyerdahli, Undseti, Hamsuni jt. teoseid, ka taani kirjandust. Kes?

 

 1. See Eesti kirjanik on hariduselt ja ametilt arst. Kirjutanud romaanid “Viimane raund”, “Päike tules”, arstiteadlase Arnold Seppo elukäigust rääkiva romaanitriloogia “Siinpool paradiisi”, “Provintsiarst” ja “Hüvastijätt.” E. Vilde nim. kirjandusauhinna laureaat, praegu ekraanil oleva teleseriaali “V.E.R.I” stsenarist. Kes?

 

 1. See kunstivahend ja –tehnika tähendab ladina keeles veripunane. Pehme punane pliiats või sellega tehtud pilt. Iseseisvaks tehnikaks kujunes see 15. sajandil, õitseaeg oli 18. sajand, mil eriti Prantsusmaal oli see levinuim kunstitehnika portree- ja aktijoonistustes. Mis tehnika?

 

 1. Kes on fotol?

 2. Kes on helilooja? Kes laulab?

 

 1. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum sai alguse ühe helilooja ja muusikategelase (1883-1920) pärandi kogumisega seotud liikumisest. Hiljem sai muuseum teise helilooja (1887-1970) autoriõiguste kandjaks, autoritasud laekuvad muuseumile ja iga aasta antakse seal välja temanimelisi preemiaid. Nimetage need kaks heliloojat.

 

 1. See Eesti arhitekt sündis 1901.a. Vladivostokis, õppis seal ja Šanghais, lõpetas 1926.a. Darmstadti Tehnikaülikooli. Kuigi sai Eestis elada vähem kui veerandi oma elust, on loonud suure osa Eesti esinduslikumatest hoonetest: EEKS-Maja Vabaduse väljakul, Haigekassa hoone Tõnismäel, Hotell Palace, Kadrioru staadioni tribüün, vana raadiomaja Tallinnas, Kaitseliidu hoone (Balti Kaitsekolledž, EPA peahoone) Tartus. 1943.a. töötas Soomes       A. Aalto büroos, 1944.a. alates Göteborgis, kus tema silmapaistvamaks tööks on linna haigla. Suri 1963.a. Kes?

 

 1. Kes on vasakpoolsel pildil?

 

 1. Kes on parempoolsel pildil?

 

  


 1. Nad on igapäevaelus nii tavalised asjad, et nende olemasolu on loomulik, nende puudumine on vahel väga häiriv. Neid müüakse Eestis sadades kauplustes, aga valmistanud on neid ainult Haapsalu ettevõtja August Riimaste enne II maailmasõda ja 1999.a. alates Madis ja Mati Kohlapi juhitav Tallinna ettevõte. Suurim viimaste valmistatud asi peaks täna olema Saku Gümnaasiumis. Millest on jutt?

 

 1. 1858.a. abiellus Inglise printsess Victoria, tollase samanimelise kuninganna tütar, Preisi printsiga. Sellest pulmast sai alguse üks traditsioon, mida tänaseks järgib vist kogu ristiusuline maailm. Suurem osa meist, kes me kunagi abiellunud oleme, on traditsioonist tahes-tahtmata kinni pidanud. Millest on jutt?

 

 1. Antiikajal oli see teadus, mis tähendas praktilist arvutamist vastandina väärikamale ja teaduslikult läbitöötatud aritmeetikale. Praeguseks on ta teise tähenduse saanud ja lausa omaette erialana saab teda õppida Tallinna Tehnikaülikoolis. Mis teadus?

 

 1. Meeldib või mitte, aga Eesti 2003.a. vaadatuimad filminäitlejad paljude Oscari ja Emmy laureaatide ees olid Maie ja Valdur, vaadatuim film oli ca 82 tuhande vaatajaga “Vanad ja kobedad saavad jalad alla”. Kes on selle filmi stsenarist? Kes on režissöör?

 

 1. Kes on kunstnik?

 


 1. Eduard von Dellingshausen
 2. Ambla
 3. Ülo Uluots
 4. mesinduse
 5. Karl ja Mart Kivastik
 6. Hedvig Hanson
 7. metssiga
 8. sigur
 9. kohanimi
 10. vibulaskmine
 11. Raivo Uibo, Jaan Ross
 12. Helend Peep
 13. Trieste
 14. Altmargi (Stary Targi) vaherahu
 15. Austraasia
 16. Demeter
 17. Marjo Matikainen – Kallström
 18. Robert Hooke
 19. Akadeemia Nord
 20. skolastika
 21. ekskavaatorid (ujuvekskavaatorid)
 22. Opel
 23. Zemgale – Jelgava, Latgale – Daugavpils
 24. Madagaskar
 25. Uural (Uraal)
 26. Colombia, Peruu
 27. Norra
 28. lendorav, (euroopa) naarits
 29. lodjapuu
 30. mailased
 31. evengid
 32. ajuripats e. hüpofüüs
 33. Heino Raudsik
 34. Mildred Ella (Babe) Didrikson
 35. Colin Mc Rae, Carlos Sainz (Tommy Mäkinen-24, Juha Kankkunen-23)
 36. stardipakke
 37. võrkpall
 38. Heinrich Böll
 39. Elvi Lumet
 40. Peeter Urm
 41. sangviin
 42. Valeria Ränik
 43. Giuseppe Verdi (Traviata), Placido Domingo
 44. Peeter Süda, Heino Eller
 45. Elmar Lohk
 46. Sarah Jessica Parker
 47. John Cleese
 48. kellad
 49. pulmamarsid (Wagneri Pulmakoor ooperist Lohengrin ja Mendelsson-Bartoldi Pulmamarss)
 50. logistika
 51. Peep Pedmanson, Rando Pettai
 52. Herald Eelma