OM ajalugu

 

1. 1920. aasta Antwerpeni olümpiamängudel oli ta alles 14-aastane. Oma 140cm kasvu ning 29 kilose raskusega oli ta vaieldamatult nende mängude kõige väiksem sportlane. Vettehüppevõistlused peeti Antwerpenis välitingimustes,  keerutava tuule käes ning vesi, kuhu sportlased pärast sooritust maanduma pidid oli külm ja mudane. Hiljem on sportlane meenutanud oma hirme: „Mõtlesin hüppelauak seistes ainult mudale vee põhjas, et mis saab siis kui ma maandun ja vee all mudasse kinni jään. Kindlasti ei tule mind sinna keegi otsima ja nii ma surengi koledasse uppumissurma.“ Nii hullult asi loomulikult ei lõppenud ja sportlane võitis 3 meetri hoolaualt kuldmedali! Neli aastat hiljem Pariisis saavutas ta  hoolaua vettehüpetes veel hõbeda ning 100 meetri seliliujumises pronksmedali, saades esimeseks sportlaseks, kes võitnud olümpial medali nii vettehüpetes kui ujumises. Hiljem sai temast professionaal, kes esines suure menuga mitmetes veešõudes. Temast sai ka üks esimesi nais-spordikirjanikke. Ja oma head ujumisvormi demonstreeris ta kuni kõrge eani. Veel 86 (!) aastaselt võitis ta veteranide maailmameistrivõistlustelt kuus kuldmedalit. Kes?

 

2. Nendest olümpiamängudest võttis osa 112 riiki enam kui 5500 sportlasega. Ühes küsitavaga kandideerisid korraldusõigusele Lyon, Detroit ja Buenos Aires. 

Korraldajariik sai vaid kolm kuldmedalit, kaks poksist ja ühe ujumisest, kus selle võitis „Tibio“ hüüdnime kandev sportlane. Rootsi viievõistleja Hans-Gunnar Liljenwall diskvalifitseeriti alkoholi  tarvitamise pärast. Debbie Meyerist sai esimene naisujuja, kes võitnud OM basseinist kolm individuaalset kulda. Millised olümpiamängud?

 

3. Kes Eesti sportlastest on kaasaegsetel olümpiamängudel saanud numbriliselt fikseeritud kõige kehvema – 96. koha? Neli aastat enne seda õnnetut kohta esines küsitav sportlane märksa sisukamalt, saades hinnatava 9. koha.

 

4. Kes on pildil olev mitmekordne olümpiavõitja?

 

 

5. Millise riigi hümn? Torino taliolümpiamängudel mängiti seda 2 korda.

 

Kergejõustik:

 

1. Esimesed kergejõustiku maailmameistrivõistlused peeti 7.-14. augustini 1983 Helsingis. Ajaloo esimesed maailmameistrid selgusid MM-i avapäeval kolmel alal: meeste 20. kilomeetri käimises, meeste kuulitõukes ning naiste maratonijooksus. Käimise maailmameistriks krooniti mehhiklane Ernesto Canto, kes olid aga ülejäänud kaks „esimest“ maailmameistrit?

 

2. Alanud kergejõustikuhooaeg pakkus meile esimese hiilgava maailmarekordi.  Olümpiavõitja ja maailmameister Justin Gatlin sprintis Dohas 100 meetri uueks rekordnumbriteks 9,76. Eelmisel hooajal uuendati kergejõustiku maailmarekordeid kuuel klassikalisel võistlusalal. Meestest said sellega hakkama Asafa Powell 100 m jooksus ja Kenenisa Bekele 10 000 meetri  jooksus. Naiste tuntumad rekordiuuendused olid Jelena Isinibajeva teivashüppe  ja Osleydis Menendeze odaviske tipptulemused. Millisel kahel alal uuendasid naised veel maailmarekordit? Olgu öeldud, et üks tippmark sündis ka Helsingi MM-il.

 

3. Traditsiooniline küsimus kergejõustiku võistlusmäärustest. Vastavalt IAAF-i uuematele määrustele on sprinteritel (v.a mitmevõistlejad) lubatud kogu jooksu peale ainult üks valestart, millele järgneb hoiatus. Iga järgmise valelähte põhjustanud sportlane diskvalifitseeritakse kohe ilma hoiatuseta. Valelähteks loetakse määruste järgi kolme asja: 1) kui võistleja alustab liikumist varem kui stardisignaal on antud. 2) kui võistleja viivitab käskude „kohtadele“ ja „valmis“ täitmisega. Mis on kolmas juhus, mida starter loeb valelähteks?

 

4.

Kes on pildil?

 

5. Erki Nool on oma raamatus „autogramm“ iseloomustanud üht konkurenti järgmiselt: Ta oli tõeline võitleja. Selle poolest meenutas ta Dvorakit. Ta oli ehk Dvorakist andekamgi, kuid samas ka elusam inimene, kes lubas endale ühte ja teist. Minule oli ta kümnevõistleja etalon. Mäletan mitmeid kordi, kui Dvorak tahtis tal 1500 meetris eest ära joosta – ta ei lasknud kunagi. Kord Talance-is ei tohtinud ta kaotada rohkem kui kaks sekundit. Ta hoidis vastasest hammastega kinni, nii et oli hiljem pool tundi mäluaugus. Autasustamine lükati edasi, sest ta polnud võimeline jalule tõusma. Kes on see kolmel korral Götzise võistluse võitnud ent tiitlivõistlustel kullata jäänud mees? Praegusel ajal elab ta Saksamaal kus peab oma spordisaali.

 

 

Raskejõustik:

 

1. Eestil on läbi aegade olnud neli tõstmise maailmameistrit. Üks neist on loomulikult Jaan Talts. Kes on ülejäänud kolm? (kaks õiget 1 p.)

 

2. Selle spordiala liit on asutatud 1993. aastal ning kuulub ka EOK ridadesse.  Harrastajate hulka vaadates võiks kõnelda ala tohutust potensiaalist. Paraku kuulub see tipptasemel nii maailmas kui meil pigem marginaalsete kuid tulemuslike alade hulka. Hiljuti toimunud Euroopa meistrivõistlustel Tšehhis Prostejovis teenis Eesti koondis näiteks kaks medalit. Peep Päll Jõgevamaalt pälvis hõbeda ning Lilian Matonina Tartust pronksi. Eelmisel aastal MM-il Miamis Margus Silbaum samuti pronksi. Mis ala?

 

3. Vanem mees sündis 8. detsembril 1955 Tatarimaal, olgugi on Valgevene päritolu. Tallinna saabus 1971. aastal ning õppima Dvigateli kutsekeskkoolis, paralleelselt tegeles aktiivselt poksiga. 1985. aastaks mil ta kindad varna riputas, oli ta saavutanud 4 Eesti meistritiitlit. Kokku pidas ta karjääri jooksul 196 matši, millest võitis 154. Poksiga on ta tihedalt seotud tänaseni.

Noorem mees sündis 1966. aastal Tallinnas. Õppis Kärberi kutsekoolis tisleriks,  harjutas tihedalt Rataskaevu tänava spordisaalis ning pälvis ENSV juunioride meistrivõistlustelt karates kulla ning viimastel Eesti NSV poksimeistrivõistlustel raskekaalus pronksi. Sporti teeb harrastaja tasemel tänaseni. Kes on need kaks kanget?

 

4. Kes on piltidel olev Euroopa meister ja OM medalimees?

 

                

 

 

5. Sumo on viimasel ajal vallutanud Eesti spordiuudistes esikaaned. Seda mõistagi tänu Baruto heale esinemisele. Eestlase debüüt Makuuchi divisjonis lõppes teatavasti tubli kolmanda kohaga ning asjatundjad hindavad Baruto Yokozunaks saamise perspektiive väga heaks. Yokozuna ehk Sumo kõrgeim ja igavene tiitel on iga sumotori unistus, praegu kannab seda vaid üks mees. Kes? Viimase turniiri pidi ta vigastuse tõttu pooleli jätma.

 

1. Taasiseseisvunud Eesti edukaim jalgpalliklubi FC Flora on Eesti meistriks tulnud kokku 7 korda. Esimese Eesti Vabariigi edukaim klubi oli ülekaalukalt Tallinna Sport, kes pälvis 9 meistritiitlit. Millised kaks klubi olid aga meistritiitlite arvult ENSV edukaimad? Kumbki klubi võitis kokku 10 meistritiitlit.

 

2. Sarnaselt paljude teiste riikidega, on ka selles riigis jalgpall alaks number 1. Riigi meistrivõistluste mänge käib nädalavahetusel vaatamas kümneid tuhandeid inimesi ja rahvuskoondislased on ebajumala staatuses. Muide esimesele rahvusvahelisele tippturniirile jõuti 1987. aastal kui riigi U-20 koondis lunastas pääsme omaealiste MM finaalturniirile Tšiilis. Jalgpalli populaarsuse aluseks on mõistagi süsteemne ja nutikas töö noortega. 1960. aastal asutatud riigi jalgpalliliit on pealinnas rajanud mitu noortekeskust, kus tegeldakse ainult jalgpalliga. Üks tuntumatest kannab nime „Jalgpalli planeet“. Algaval MM-il koosneb jalgpallikoondis pea täielikult Euroopa klubides mängivatest meestest. Pilt on kirju ja koondislasi leidub Belgia, Inglise, Saksamaa, Prantsusmaa, Küprose jpt. Liigadest. Ainus „kodumaine“ on kolmas väravavaht „Etoile Filante“ nimelisest klubist. Mis riik?

 

3.  Kes on pildil?

 

4. Taasiseseisvunud Eesti jalgpallikoondise esimene mäng Sloveeniaga (lõppes 1:1) ja esimene MM valikmäng Šveitsiga (0:6) on üldteada ja korduvalt küsitud faktid. Vähem on tähelepanu pööratud Eesti koondise esimesele Euroopa meistrivõistluste valiktsüklile. Millise koondisega kohtus Eesti oma esimeses EM valikmängus?

 

5. Kuulete üht jalgpalli MM finaalturniiril mängiva riigi hümni. Millise riigi?

 

Muud pallimängud:

 

1. Draft ehk uute mängijate valik on Põhja-Ameerika profiliigades alati üks oodatumaid sündmusi. Jäähokiliigas NHL ja korvpalliliigas NBA on järgmist drafti oodata juba juunikuus. Seniks aga küsime, kes valiti NHL ja NBA liigades eelmisel aastal esimeste valikutena liigasse? NHLi esimese valiku õigus kuulus siis Pittsburgh Penguinsi meeskonnale, kes valis 18-aastase ründemängija. Noormees on ennast igati õigustanud, visates 72-s mängus 33 väravat ja andnud 50 resultatiivset söötu. NBA esimese valiku õigust kasutas Milwaukee Bucks, kes valis enda ridadesse 2.13 pika ja 20-aastase ääremängija. Noormees on meeskonna kasuks visanud keskmiselt 9 punkti, võtnud maha 7 lauapalli ning andnud 2,4 söötu mängust. Mehe visketabavus (52,2 %) on hetkel liiga 10. tulemus. Kes on need kaks noort ja andekat mängumeest?

 

2. Kui selle hooaja korvpalli Eesti meistrivõistlused veel põneva finaali näol kestavad, siis mõned statistilised resultaadid on tänaseks juba päris kindlad. Näiteks statistika mis puudutab vabaviskeid. Korvpalliliidu andmetest saame teada, et selle hooaja parim vabaviskaja on seni tartlane Toomas Kandimaa, kes on tabanud 12. viskest 11 ehk 92%. Kolmandal kohal selles nimistus asub mängija, kes on ülekaalukalt kõige enam pidanud sel hooajal vabaviskejoonele asuma. Kokku 162 viset, millest tabatud 134 viset. Protsent seega 83. Kes on see mängumees? Vihjeks nii palju, et play-offi selle mängija põhiklubi ei pääsenud ja palume ta kirjutada eesnimega.

 

3. Esimene olümpiamängudel kavas olnud pallimänguala oli tennis. 1896. aastal tegi puhta töö britt John Boland kes võitis nii üksik- kui koos sakslase Fritz Trauniga paarismängu.

II olümpiamängud Pariisis tõid tennise kõrvale hulk teisigi pallimängualasid. Lisaks tennisele ka kriketi, kroketi, polo, golfi ja ragbi veel kaks ala mis püsivad tänagi olümpiakavas. Mis alad?

 

4. Kes on piltidel olev võrkpallur, Eesti koondislane?

 

    

 

5. Juba järgmisel päeval saame Saku Suurhallis kaasa elada legendaarse 1991. aasta Kalevi ning Real Madridi veteranide korvpallimängule. Mõlemas meeskonnas mängib hulgaliselt legende, seega nostalgiat peaks mängus olema enam kui küllalt. Real Madridi eest on andnud nõusoleku kaasa mängida koguni kaks endist NSVL/Venemaa koondislast. Mõlemad tsentrid. Üks neist on legendaarne Arvidas Sabonis. Teine mees on vähem legendaarne, ent ometi tuntud. 1971. aastal sündinud ja 205 cm pika mängumehe karjääri hiilgeaeg jääb 1990. aastate keskpaika, mil ta asendamatu keskmängijana viskas EM-idel ja MM-il Venemaa koondise eest keskmiselt 12 punkti mängus ja võitles parima „lauakuninga“ tiitli eest. Muide, Real Madridi eest mängides sai ta lõpuks ka Hispaania kodakondsuse. Kes?

 

Murdmaasuusatamine:

 

1. Torino taliolümpiamängudel ületas end suusahüppaja Jens Salumäe, kes suurel mäel saavutas 23. koha. See on ka parim Eesti suusahüppajate koht olümpiamängudel läbi aegade. Kes oli esimene Eestist pärit sportlane, kes olümpiamängudel võistlustingimustes laskus alla suusahüppemäelt?

 

2. Kahekordse olümpiavõitja Andrus Veerpalu karjäärist ja hiilgeaegadele eelnenud kahvatutest esinemistest on palju juttu olnud. Lood sportlase rahalisest kitsikusest ja temast kui perspektiivitust „olümpiaolümpiaturistist“ peaksid mälumänguritele olema üldtuntud. Ometi algasid Veerpalu olümpiasõidud sugugi mitte mannetult. Noore mehena debüteeris ta 1992. aasta Albertvilli olümpiamängudel 10 km klassikasõidus. Millise kohaga tulevane olümpiavõitja selles sõidus sai? (+-3 kohta annab 1 punkti)

 

3. Suusatamise maailmameistrivõistluste algusest möödus eelmisel talvel 80 aastat. Kus peeti esimene murdmaasuusatamise MM? (Õige riik annab punkti, kohanimi 2)

 

4.  Kes on pildil?   

 

                                                                                    

5. Aasta siis oli 1960. Kes on pildil?   

 

Muud talialad:

 

1. 1956. aasta Cortina d´Ampezzo taliolümpiamängud olid viimased, kus kiiruisutamises võisteldi looduslikul jääl. Ajalukku läksid sealsed kiiruisutamisvõistlused ka sellega, et esmakordselt võideti olümpiakuld maailmarekordiga. 500 meetri distantsil saavutas sportlane selle kohe esimeses paaris sõites. Kes oli see olümpiavõitja?

 

2. See „lendav punapea“ sündis 1928. aastal ja on üks taliolümpiamängude suuremaid kangelasi, hoolimata „ainult“ kahest võidetud olümpiakullast. Nooruses oli ta oma riigi tublimaid mäesuusamehi ent 18-aastaselt saadud ränk põlvevigastus lõpetas ta mäesuusa karjääri ning edasi pühendus ta bobisõidule. Edu tuli ruttu, juba kolm aastat pärast alustamist tuli ta oma riigi meistriks ja veel kolme aasta möödudes maailmameistriks! Kui ta 1968. aastal karjääri lõpetas, loendati neid tiitleid kokku 11. Olümpiamängudega oli mehel pidev needus peal. 1956. aastal sai ta lootust andva algajana kaks hõbedat. 1960. aastal bobisõitu OM-i kavas ei olnud, 1964. aastal, mehe karjääri tipus tulid vaid pronksmedalid ühes ohtra kriitikaga, miks laenas ta enne võistlusi kulla võitnud Briti paarile vajalikud poldid. Ja 1968. aastal Grenobliks, kõigi ootamatuks üllatuseks, tulid oodatud esikohad. Mehe vanaduspõlv paraku nii rõõmus kui sportlaskarjäär ei olnud. Vaevatuna Parkinsoni tõvest, lasi ta end 2003. aasta detsembris maha. Kes?

 

3. Torino taliolümpiamängude meeste laskesuusatamine oli enamuses Saksamaa pidu. Viiest võimalikust kullast võideti neli. Mängude üheks kangelaseks tõusis Michael Greis kolme võidetud kullaga. Vaid üks kirkaim autasu tuligi sakslastel loovutada, 12,5 km jälitussõidus. Kes võitis sel distantsil kulla?

 

4. Kes on pildil olev olümpiavõitja?

 

5. Kes laulab?

 

Male ja muu mõttesport

 

1. Näete ühe maleavangu notatsiooni. Millise? 1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 a6 4. Oa4 Rf6

5. 0-0 Oc5 6. c3 b5 jne...

 

2. Hoolimata hiljuti peetud ning Veselin Topalovi võidetud male maailmameistrivõistlustest, valitseb maailmameistri suhtes jätkuvalt segadus. Maailmameistriks tituleerib end jätkuvalt mitu maletajat eesotsas skandaalse Bobby Fischeriga. See selleks, ühes tippmargis vaielda ega kahelda ei saa. See on kõige kauem maailmameistritroonil valitsenud maletaja. Kes?

 

3. Pärast Jaan Ehlvesti kolimist USA FIDE reitingutabelisse jäime ilma ühest oma rahvusvahelisest suurmeistrist. Kui palju on Eestil pärast Ehlvesti lahkumist rahvusvahelise suurmeistri tiitlit omavaid mängijaid?

 

4.

Kes on pildil olev, eestlastelegi hästi tuttav endine maailmameister?

 

 

5. Torinos peetakse praegu arvult 37. maleolümpiat. Esimesest maleolümpiast möödub tuleval aastal juba 80 aastat. Esimene võistlus peeti 1927. aastal Londonis, osa võttis 16 riiki. Kes oli ajaloo esimese maleolümpia võitja? Hiljem on see riik sama tiitlini jõudnud kaks korda.

 

Mootorisport

 

1. Aasta eest traagiliselt hukkunud Michael Parki surm tõi esile valusaid mälestusi varemgi autoralli MM etappidel hukkunud sportlastest. Kuulsaimaks MM-sarjas hukkunud rallisõitjaks peetakse pilooti, kes 1986. aastal Korsika rallil kihutas ühes kõige ohtlikumas kurvis teelt välja. Liidrikohal olnud mehe auto lendas kuristikku, vastu puud ja süttis. Piloot ja kaardilugeja said silmapilkselt surma. Selleks ajaks oli mees võitnud kahel korral Suurbritannia ralli ja hukkumise aastal ka Monte Carlo ralli. Mehe mälestuseks korraldakse iga-aastast meistrite võidusõitu (Champions Race). Kes oli see õnnetult hukkunud rallisportlane?

 

2. See 5378 meetri pikkune ringrada tegi oma F1 debüüdi 2005. aastal ja pälvis koheselt vormelipilootidelt kiidusõnu. Ringraja projekteeris mainekas Saksa arhitekt Herman Tilke. Ringraja 14 kurvi ja võimsad sirged võimaldavad F1 autodel saavutada kiiruse kuni 330 km/h. Ebatavaline on, et sel ringrajal võisteldakse päripäeva, Brasiilia ja San Marino kõrval on tegemist kolmanda etapiga kus sedasi sõidetakse. Võimsad on ringraja juurde käivad ehitised, tribüünid on seatud 130.000 pealtvaatajale ning VIP-e ja sõitjaid teenindavad vahetult ringraja ääres asuvad kaks seitsmekordset hotelli. Eelmise, so. debüüthooajal võidutses sel F1 etapil Kimi Räikkönen. Tänavu sõidetakse seal 27. augustil. Kus riigis see ringrada asub?

 

3. Üldiselt arvatakse, et motospordil pole olümpiakavas kohta, ta lihtsalt ei sobi sinna. Ometi on üks motospordi ala OM-i kavas olnud. Mis ala?

 

4.  Kes on pildil?

 

5. Näete üht F-1 maailmameistri autot, mis marki see on?

 

  

 

Muud spordialad:

 

1. Eesti politsei valib parimat sportlast alates 2001. aastast. Naispolitseinike seas on parimate valimisel seni puhta töö teinud kaks universaalset naist – Kalli Meriste ja Mariann Muuga. Meeste seas on parimateks seni olnud rammumehed. Maadleja Tõnis Naarits ja rammumehed Andrus Murumets ja Aivar Zarubin. Erandiks oli eelmine, 2005. aasta mil parimaks politseisportlaseks valiti sõudja, Eesti koondislane. Kes?

 

2. 100 meetrit vabaltujumine on tiitlivõistluste ujumiskavas üks nauditumaid ja populaarsemaid alasid. Samuti üks konkurentsitihedamaid. Olümpiamängudel on 100 meetri vabaltujumise tiitlit suutnud korrata vaid neli sportlast, ühel neist avaneb võimalus teha ajalugu 2008. aastal Pekingis. Juhul kui ta selle distantsi võidab, oleks see talle kolmas järjestikune kuld. Kes on see ujuja, kahe viimase OM-i võitja 100 meetri vabaltujumises?

 

3. Olümpiamängudel on võistlejad olnud reeglina inimesed, kes võistlevad iseenda jõul ja nõul ning kui hästi läheb, võidavad ka olümpiamedali. Üks erand on mõistagi ratsutamine (ja moodne viievõistlus), kus sportlase hea resultaat sõltub loomast. Olümpiamängude ametlikus kavas on olnud veel üks spordiala, kus resultaat on sõltunud elusolenditest. Kellest?

 

4. Kes on pildil olev olümpiavõitja?

 

5. Eesti tuntuim tuntumaid jalgratta mitmepäevasõite – Saaremaa Velotuur saab tuleval aastal 50-aastaseks. Velotuuri pikas võitjate nimekirjas leiame ka ühe olümpiavõitja ja ühe maailmameistri. Nimetage need.

 

Vastused:

 

OM ajalugu

1. Aileen Riggin

2. 1968 Mehhiko

3. Raido Kodanipork

4. Boris Šahlin

5. Norra hümn

 

Kergejõustik

1. Edward Sarul meeste kuulitõukes, Grete Weitz naiste maratoni

2. Tatjana Lõssenko vasaraheites 77.06 ja Olimpiada Ivanova 20 kilomeetri käimises 1:25:41.

3. Kaasvõistlejate häirimist (häälega või muul moel)

4.Natalja Lissovskaja

5. Gerd Kanter

 

Raskejõustik

1. Alfred Neuland, Harald Tammer, Saul Hallap

2. jõutõstmine

3. Boris Malinovski, Meelis Lao

4. Viktors Scerbatihs

5. Asashoryu

 

Jalgpall

1. Tallinna Dünamo, Tallinna Balti laevastik

2. Togo

3. Theo Walcott

4. Horvaatiaga

5. Austraalia

 

Muud pallimängud

1. NHL valis Sidney Crosby ja NBA Andrew Boguti

2. Sten-Timmu Sokk

3. Jalgpall ja Veepall

4. Raimo Pajusalu, Austria meister

5. Mihhail Mihhailov

 

Murdmaasuusatamine

1. Uno Kajak

2. 21. kohaga

3. Johannisbad, Tšehhimaa

4. Lars Bystol

5. Sixten Jernberg

 

Muud talialad

1. Jevgeni Grišin

2. Eugenio Monti

3. Vincent De Frasne

4. Kari Traa, olümpiavõitja mogulis aastast 2002

5. Antero Mertaranta

 

Male ja muu mõttesport

1. Hispaania avang

2. Emmanuel Lasker, maailmameister 1894-1921

3. neli - Kaido Külaots, Mihhail Rõtšagov, Igor Švõrjov ja Larissa Volpert

4. Andris Andreiko

5. Ungari, hilisemad tiitlid 1928 ja 1978

 

Motosport

1. Henri Toivonen

2. Türgi

3. Mootorpaatide võidusõit

4. Tanel Leok

5. BRM, Graham Hill võitis autoga tiitli 1962. aastal.

Muud spordialad

1. Allar Raja

2. Pieter van den Hoogenband

3. Tuvidest, Elusate tuvide laskmine oli kavas 1900. aastal Pariisis

4. Nedo Nadi

5. Aavo Pikkuus (1979) ja Romans Vainšteinš (1995)