1. 1992. aasta Albertville´i taliolümpiamängud olid Eestile igati ajaloolised. Alates sellest, et iseseisev Eesti võttis neist osa peale 56-aastast vaheaega ning lõpetades sellega, et väidetavalt vaatas mängude avatseremooniat ETV vahendusel üle 90% Eesti televaatajatest. Neil ajaloolistel mängudel esines omade lootustega ka neli Eesti kahevõistlejat. Kaks neist olid loomulikult Allar Levandi ja Ago Markvardt. Kes olid ülejäänud kaks?

 

2. Kümnevõistluses peetakse muuhulgas põnevat statistikat selle kohta, kes atleetidest on rekordiliselt parimad olnud kümnevõistluse sees mõnel üksikalal. Reeglina seatakse paremus nendest meestest, kes on lõppsummana teinud üle 7000 punkti. Nii näiteks juhib 100 meetri vastavat tabelit Chris Huffins, kes Atlanta OM-il läbis distantsi 10,22 sekundiga, kiireim 110m tõkkejooksu kümnevõistluse sees on 13,47-ga läbinud Frank Busemann. Kümnevõistlejatest eestlasi on nendes tabelites 2. Üks neist mõistagi Erki Nool, kes juhib kümnevõistlejate kaugushüppetabelit ning on top 10.nes ka teivashüppes ning odaviskes ning veel üks sportlane. Kes ja mis üksikalal?

 

3. Millega on olümpiaajalukku läinud itaalia mäesuusataja Giuliana Chenal Minuzzo?

 

4. Küsitav jäähokiklubi sai hoobilt tuntust juurde pärast 1984. aastal pärast 4:13 kaotust Edmonton Oilersile. Pärast kohtumist ristis nimelt vastaste tähtmängija Wayne Gretzky meeskonna Miki-Hiire klubiks ning jäähoki mõnitajaks. Pole raske arvata kui palju vaenlasi Gretzky endale meeskonna kodulinnast juurde sai. Tänaseks päevaks on 1982. aastast NHL-is kaasa lööv klubi mängukvaliteedilt hoopis midagi muud kui 20-aasta tagune, ent Miki-Hiire nimi kannab neid jätkuvalt varjuna kaasas. 1988. aastal jõuti esmakordselt liiga play-off mängudele ning sealtmaalt alates on klubi olnud arvestatav vastane kõigile. Kinnitagu seda kas või kolm Stanley karika võitu. Viimasel toimunud NHL hooajal olid meeskonna tähtmängijateks Patrick Elias, Brian Rafalski ja Scott Niedermayer. Mis klubi?

 

 

5.            Kes?

 

6. Olümpiaajalugu tunneb peale Steven Redgrave-i teisigi Briti sõudmissangareid. Eelmise sajandi esimesel poolel tegi sõudekanalites ilma mees, kes võitis viis olümpiamedalit ning püstitas esialgu löömatuna näiva rekordi, millest sai jagu just Steve Redgrave. Oma esimese medali, hõbedase võitis ta 1920. aastal Antverpenis ühepaadil, neli aastat hiljem Pariisis tuli samas paadiklassis juba kuld. Mehe sobivust igasse paati tõestavad ka olümpiakullad roolijata neljases (1932), paarisaeru kaheses (1936) ning olümpiahõbe kaheksapaadis (1928). Ilmselt jagunuks medalisära veelgi, ent  ilmse favoriidina 1940.aastal oma kuuendaid olümpiamänge oodanud mehe, nagu paljude teistegi plaanidele tõmbas kriipsu peale sõda. Häid saavutusi jagus küsitavale olümpiamängude vaheaastatelgi – näiteks nimeka Henley regati võitjana sai ta 1920. ning 1924-1926 aastatel pea kohale tõsta teemantaerud. Peale karjääri lõppu tegutses mees mõnda aega treenerina, juhendades 1952. aasta olümpiamängudel Briti sõudekoondist. Muide, olümpiamedalist sõudmises on ka küsitava isa, kes 1912. aastal pälvis hõbeda kaheksapaadis. Kellest jutt?

 

7. Enne II maailmasõda oli Eesti Balti riikidest kindlalt edukaim olümpiariik. 6 kuld-, 6 hõbe- ja 9 pronksmedali vastu on Lätil sellest ajast vastu panna 2 hõbedat ning 1 pronks ning Leedul mitte ühtki medalit. Parimaks saavutuseks ennesõja-aegsetel olümpimängudel jäi Leedul Juozas Vinca 1928. aastal Amsterdamis saavutatud 5. koha jagamine. Mis spordialal?

 

8. Eesti jalgpallikoondist on läbi aegade A-maavõistlustel juhendanud 18 erinevat peatreenerit.  Neist kõige enam Teitur Thordarson (57 maavõistlust) ja Arno Pijpers (55 maavõistlust). Kahjuks on positiivse skooriga (rohkem võite kui kaotusi) koondist tüürinud vaid kolm meest – ennesõja aegsetest treeneritest ungarlased Imre Nagy ja Antal Mally ning taasiseseisvunud Eesti koondisel Tarmo Rüütli. Täiesti nulliga ehk ainult kaotustega on pidanud leppima neli treenerit – Ferenc Konya, Aivar Lillevere ja veel kaks meest. Kes? Kumbki mees juhendas koondist vaid kahes kohtumises, mis mõlemad lõppesid kaotusega.

 

9. Prantslane Jean Vuarnet võitis kiirlaskumise 1960. aasta taliolümpiamängudel Squaw Valley`s. Ühes olümpiakullaga pälvis imetlust ka prantslase omapärane uuendus suusavarustuses.  Mis oli Vuarnet suusavarustuses omapärane ja uutmoodi?

 

10.    Kes?

 

11. Eesti jalgpallikoondise kohtumised Venemaaga on alati palju kõneainet tekitanud ning tituleeritud millekski enamaks kui lihtsalt mänguks. Ei tea kas midagi enamat kui jalgpallurid, aga kindlasti on meelespidamist väärt ka Venemaale värava löönud Eesti mängijad. Kaks korda on sellega hakkama saanud Andres Oper ning 1 kord Sergei Terehhov. Neile kahele lisandub veel aegade tagant veel üks mees, kes “tegi Operit” ehk lõi 2 väravat 1923. aastal mil Eesti kohtus toonase Vene NFSV-ga. Kes? Muide, mõlemad väravad lõi ta sisse penaltist.

 

12. Suur spordimaa NSVL võttis teatavasti olümpiamängudest esmakordselt osa 1952. aastal Helsingis. Samadel mängudel debüteeris veel üks riik, kellest NSVL-u mõõtu spordiriik pole seni veel saanud. Olümpiamängudelt seni 1 kuld-, 1 hõbe- ning 3 pronksmedalit. Tähelepanu väärib fakt, et riigi esimene ja seni ainus olümpiavõit tuli viimastelt olümpiamängudelt Ateenas. Mis riik?

 

13. Suurest ja üha arenevast spordiriigist Hiinast arvatakse tulevat peapretendent Pekingi OM-I edukaima medaliriigi tiitlile. Oma laienevat haaret näitasid hiinlased juba Ateenas kui võitsid nende jaoks mitmel eksootilisel alal esimesed kuldmedalid. Näiteks Ting Li ja Tiang Sun, kes tõid oma suurele kodumaale esimese kuldmedali…Mis alal?

 

14. Küsitav maletaja (1956-2003) esines juba 1970.aastal esines ta Eesti võistkonna koosseisus esmakordselt üleliidulistel noortevõistlustel. Täiskasvanute konkurentsis üllatas ta kui võitis juba 15-aastaselt Kaarel Hermlini memoriaali. Teda peetakse Eesti üheks andekamaks maletajaks, kes küll kahjuks boheemlasena oma ande arendamise eest järjekindlalt ei hoolinud. Eesti meistrivõistlustel jäi tema parim aeg 80-ndate aastate algusse, kui ta kolm aastat järjest tuli medalile võites ühe hõbeda ja kaks pronksi. Eesti meistritiitlit ta võita ei jõudnudki, küll aga Belgias kus ta krooniti parimaks nuputõstjaks 1997. aastal. Tema siiruviiruline maletajatee viis ta korduvalt kaugele Eestist välja. Näiteks sai temast regulaarne osaleja Vancouveris peetavatest Kerese memoriaalidest. Sealt on pärit esikoht 1989.aastal ning esikohajagamised 1994. ja 1995.aastal. Korduvalt oli ta kõrgetel kohtadel Soome turniirisarjades. Kes?

 

15.  kes?

 

16. ROK-i kaheksast presidendist on tegevsportlasena olümpiamängudest osa võtnud vaid kaks meest. Avery Brundage tegi kaasa 1912. Stockholmi mängude mitmevõistlused ning praegune president Jaques Rogge võistles 1968., 1972. ning 1976. aasta olümpiamängudel. Mis alal?

 

17. Hiljuti saime kaasa elada dramaatilisele UEFA meistrite liiga finaalile, kus Liverpool pärast närvesöövat penaltiheitlust karika peale 21 aastat enda valdusesse võitis. Tuleval hooajal 50-aastaseks saavas UEFA Meistrite Liigas on enamikel juhtudel saanud meistrite karika pea kohale tõsta nö. Lääne klubid. Erandeid siiski on, kahel juhul on Euroopa parimaks jalgpalliklubiks kroonitud endise Idabloki maa klubid. Mis klubid? Mõlemad said ihaldatud trofee omanikuks, nagu Liverpoolgi tänavu, alles pärast penaltiseeriat.

 

18. Kui vaadata statistikat ja tulemusi, jäävad selle Saksamaa jalgpalluri paremad aastad 1990. aastate teise poolde. Aastatest 1997-2001 on tal ette näidata 4 Saksamaa meistritiitlit, 2  karikavõitu ning kõige krooniks loomulikult UEFA meistrite liiga võit. Tõsi, viimases saavutuses mängis ta juba väiksemat rolli. Ometi on vara veel mängijat maha kanda, olles alles 30-aastane on ta jätkuvalt kardetav ründetuus kes Bundesliga viimasel hooajal lõi FC Kaiserslauterni eest 5 väravat. Meeskonda see paraku Bundesliga 12. kohalt kõrgemale ei aidanud. Saksamaa koondises on ta esinenud 25-l korral, löönud 5 väravat ning mänginud ka MM finaalturniiril kus paistis silma arvukate võimaluste realiseerimata jätmistega. Oma profikarjääri alustas Hansa Rostockis ning on jõudnud 13 aasta jooksul mängida kuues klubis, muuhulgas ka Itaalia ning Austria liigades. Kes?

 

19. Anton Sizov, Andrei Seštakov, Andrei Kolesnik, Aleksander Sauendi, Roman Potšinok, Aleksandr Kaikov, Igor Skuratovski, Anton Levkovitš, Ivan Fedorenko, Sergei Ivanov, Paul Sillandi, Dmitri Kisselevitš, Andrei Tšagin, Aleksandr Kaidaš, Andrei Griškun, Igor Rõbinski, Roman Razumovski, Aleksei Vassiljev, Eduard Rumjantsev, Juri Tsepilov. Mis kooslusega on tegemist?

 

 

20.  Millist spordiala mees kirjamargil harrastab ?

 

21. Võidud ja kaotused on jalgpallis, nagu kogu spordiski, need mille üle rõõmustatakse-kurvastatakse. Ja mida suurem võit või kaotus, seda suurem reeglina ka rõõm või kurbus. Eesti jalgpallikoondise mängude ajalugu teab mitmeid väga suuri ja valusaid lüüasaamisi ning ka mitmeid suureskoorilisi võite. Näiteks tulemusega 0:7 on Eestil tulnud alistuda Soomele, Norrale, Leedule ja Iisraelile. Tulemusega 5:0 või 6:1 on võidetud aga Fääri Saari, Andorrat ja Leedut. Need pole aga veel need kõige-kõigemad tulemused. Nimetage koondised kellele Eestil on tulnud kõige suurema skooriga alla jääda ning keda on kõige suurema skooriga võidetud? Tulemusi pole vaja märkida.

 

22. Tänapäeva kergejõustiku on veidi veidraks teinud mitmete riikide nö. sportlaste üleostmised. Nii on naftariigid Katar ja Bahrein enda ridadesse värvanud rida Keenia pikamaajooksjaid, kes on suure raha nimel vahetanud ka oma nime ja koguni usku ning medaleid toonud uuele kodumaale. Muide seda, et Keenia sportlane pühendub uuele kultuurile ning arusaamadele on juhtunud varemgi. 1980. aastatel tõi Keeniale tuntust ja kuulsust pikamaajooksja, kes ise elas-treenis Jaapanis ning võttis omaks samuraide kohustusvaimu, idamaade maailmavaate ning loomulikult ka uued treeningpõhimõtted. Treeneriks, iidoliks ja vaimseks isaks legendaarne Jaapani pikamaajooksu treener Kyoshi Nakamura. Uus elu andis ka uued tulemused ning mitmed medaled tiitlivõistlustelt. Tänasel päeval jätkab küsitav sportlane kahe kodumaa teenimist, aga hoopis teisel moel. Temast on saanud tunnustatud muusik, kelle plaadid on ühtmoodi populaarsed nii Nairobis kui Tokios. Kes?

 

23. Hiljuti lõppenud Eesti korvpalli meistriliiga põneva lõpplahenduse taustal oli vähem teada fakt, et Eesti korvpallimeistrivõistlused tähistasid tänavu oma 80. sünnipäeva. Esimene Eesti meister selgus 1925. aastal. Mis klubi oli Eesti esimene meister? Meeskonnas mängisid: Uuli, Silvester, Karro, Veinmann ja Mast. Muide, nendest Silvester ja Karro tulid sama klubi koosseisus Eesti meistriks ka võrkpallis.

 

24. Rahvusvahelised kergejõustikumäärused keelavad reeglina rohkem kui lubavad. Ja keelavad muuhulgas mitu huvitavat asja. Kaugushüppes loetakse katse

ebaõnnestunuks: kui võistleja ei soorita selle ajalimiidi sees, astub üle lubatud äratõukejoonest, hüppab paku kõrvalt, maandub väljapoole maandumiskasti, tuleb maandumiskastist nö. tagurpidi välja ning veel ühel juhul. Millisel?

 

25.  Mida tähistab see jäähokikohtuniku mark?

 

26. Kes on korvpalliliiga NBA läbi aegade parim kaugviskaja? Vastavat statistikat lehitsedes leiame, et mees on oma profikarjääri jooksul teele saatnud 1599 kolmepunkti viset ning tabanud neist 726, saades tabavusprotsendiks 45,4. Vastavas tabelis edestab ta järgmisi mehi – Hubert Davist ning Dražen Petrovici enam kui ühe protsendiga.

 

27. Selle andeka mitmevõistleja tipptund seisab ilmselt ees ja suure tõenäosusega kodustel Pekingi olümpiamängudel 2008. aastal. Tänaseks on see 22-aastane noormees silma paistnud oma võimete maksimumilähedase realiseerimisega. Mitmevõistleja rekordid  üksiktulemustes annavad 8504 punkti, tema rekord kümnevõistluses sellele palju alla ei jää – tänavu Götzises suutis ta koguda 8290 punkti ning saavutas sellega hinnatava 4. koha. Oma debüüdi tiitlivõistlustel tegi ta Pariisis kaks aastat tagasi kui sai 8126 punktiga 7. koha. Just temast arvatakse põhikonkurenti meie mitmevõistluse tulevikulootustele Kristjan Rahnule, Indrek Turile ja teistele. Kellest jutt?

 

28. Millised spordialad omavad puhtas eesti keeles üht ja sedasama nimetust ning on Inglise keeles eristatavad nimetustega Ninepin… ja Tenpin… Füüsiliselt on neil kahel päris palju ühist. Siiski, ka palju erinevat ning tegemist on tegelikult kahe alaga.

 

29. 29. Autoralli maailmameistrivõistlused ehk WRC sari on tänapäeva tippspordi mõistes üsna noor sari ning kestnud veidi üle 30-aasta. Individuaalseid maailmameistreid hakati välja selgitama alles 1977. aastal. Kes krooniti esimeseks autoralli sõitjast maailmameistriks?

30.  Kes?

 

31. Endises NSVL-s oli heaks tavaks, et suure riigi lippu kandis olümpiamängudel “kõige tugevam mees” ehk reeglina tunnustatud ja tiitlitega raskekaalu tõstesportlane. Küsime, kes kandis aga NSVL-u järglase Venemaa lippu viimastel suveolümpiamängudel Ateenas? Tegemist on neljakordse olümpiavõitjaga.

 

32. 1972. aasta Müncheni olümpiamängude korvpallifinaal on korvpalli ning olümpiaklassikasse kuuluv lugu. USA koondis sai oma esimese olümpiakaotuse pärast vaieldavat skandaali ning ühe sekundiga võidukorvini jõudnud NSVL krooniti esmakordselt olümpiavõitjaks. Võidukorvi selles legendaarses mängus viskas teatavasti varalahkunud Aleksandr Belov. Kes oli aga mees, kes viimasel rünnakul Belovile otse audist resultatiivse söödu andis?

 

33. 1994. aasta Eesti jalgpalli meistrivõistlustel juhtus näotu lugu. Keset käimasolevat hooaega diskvalifitseeriti … meeskond. Kuna küsimuse all oli ka koht eurosarjas, süüdistati Aivar Pohlakut ebaausas käitumises. Tegelikult oli Pohlak hääletusel üks vaiksemaid. Tõde oli hulga kurjem. Tunnustatud jalgpallikohtuniku Oleg Timofejevi koju tungisid jõumehed, kes ta perekonna ees läbi peksid, et viimane aitaks Eesti MV-l …klubi. Kohtunike mõjutamisest oli juttu varemgi, kuid ükski kannatanu ei julgenud sellest rääkida. Nüüd toimus murrang, allilmale ning klubidele näidati koht kätte, et Eesti jalgpallis taolised võtted ei vii kuhugi. Politsei ning jalgpalliliidu järsk sekkumine päästis Eesti jalgpalli paljude idanaabrite saatusest kus just niimoodi mängude tulemusi tihtipeale määrati. Mis klubi 1994. aastal endale sellised jõumehed palkas ning Eesti MV-l diskvalifitseeriti?

 

34. Sportvõimlemine on üks neist aladest, mis on OM-I kavas olnud alates 1896. aasta olümpiamängudest Ateenas. Võimlemise mitmevõistlus lülitati olümpiakavva 1900. aastal. Sportlastel tuli Pariisis teha harjutusi kangil, rööbaspuudel, toenghüppes, sanghobusel, rõngastel ning vabaharjutuses. Lisaks veel kaugushüppes, kombineeritud kaugus- ja kõrgushüppes ning veel kahel üksikalal. Millisel?

 

35. kes?

 

36. Kergejõustiku Euroopa MV Göteborgis. Aasta 1958, Rootsi ajakirjanik sattub harjutusareenile ning näeb järgmist pilti: “Arvasin, et näen veel ikka und, kui märkasin väljas jooksmas hallipäist kondiste põlvedega härrasmeest, kes kihutas ringi ning derviši kombel ringiratast, üll lühikesed püksid ning särginatuke. Ei olnud tal sokke ega susse. Sadas kui oavarrest. “Nii peab harjutama, kui tahetakse võita, mitte niisama sörkima nagu teie. Te naerate ilmaasjata. Olen 64-aastane ja jooksun täna hommikul juba 10 kolmesajalist ja jooksen teised kümme otsa? Astuge ligi! Kui mina suudan, suudate teie ka. Vihake seda, aga tehke! Te saate alati rohkem tagasi, kui olete endast andnud – selles ongi selle mängu võlu!

Kes oli see legendaarne jooksutreener, keda Rootsi ajakirjanik juhtus harjutusväljakul nägema?

 

37. 1. e2-e4 c7-c5 2. Rg1-f3 e7-e6 3. d2-d4 c5:d4 4 Rf3:d4 Rg8-f6 5. Rb1-c3 d7-d6, millise maleavangu notatsioon?

 

38. Nii nagu paljudel aladel, on oma unelmate piir, mida purustada olnud ka käimisel. 50 km käimises oli selleks pikka aega nelja tunni piir, mis purustati 1975. aastal. Kes, muide sama ala olümpiavõitja, sellega ametlikult hakkama sai? NB! Jutt käib maailmarekordi püstitajast. Käimisdistantsidel fikseeriti maailmarekorditeks vaid tulemused, mis olid saavutatud staadionirajal, mitte tänaval käies. Küsitav mees püstitas 1974. aastal rekordi ka 20 km käimises

 

39. Jalgpalliguru Aivar Pohlak uskus 1990. aastate lõpus, et kümnekonna aasta pärast saab Eestist esimene riik, kes on jalgpallis kohtunud kõikide Euroopa riikidega. Tänasel päeval on Eesti tõesti sellele eesmärgile lähedal. Kui Vatikan kõrvale jätta, on Euroopas vaid kolm maad, kellega iseseisev Eesti koondis kohtunud pole. Mis riigid?

 

40. . Kes?

41. Harva juhtub seda kui mõnedest uutest olümpiamedalistidest same kuulda üle poole sajandi hiljem. Aga just nii juhtus läinud aastal kui üllatuseks Eesti olümpiakomiteele ning spordiavalikkusele selgus, et Eestil on lisaks seni teadaolevatele medalistidele veel üks pronksmedali omanik. Mees 1928. aastal pronksi võitnud 6m jahi Tutti V pardalt. Kes?

Kirjutage palun koos eesnimega.

 

42. Grand Slam ehk nelja suurturniiri (Prantsusmaa, Austraalia ja USA lahtiste MV-e ning Wimbledoni) võit ühel aastal on iga tipptennisti unistus. Paraku on õnn võita kõik neli suurturniiri ühel aastal osaks langenud vähestele, täpsemalt kolmele tennisistile. Kellele?

 

43. Kes süütas Ateena olümpiamängudel olümpiatule? Vihjeks niipalju, et algselt pidi tegema seda kreeklaste ebajumal – 200 meetri olümpiavõitja, Maailma- ja Euroopa meister Konstantinos Kenteris, kes dopinguskandaali tõttu jättis selle au teisele mehele.

 

44.  Millise OM-i maskott?

 

45.  Kes?

 

1. Peeter Heli ja Toomas Tiru

2. Ramon Kaju, kõrgushüppe 2.25-ga

3. Esimene naissportlane, kes andis olümpiavande (1956, Cortina D´Ampezzo)

4. 12. New Jersey Devils

5. Max Schmeling

6. Jack Beresford

7. Poksis

8. Aavo Sarap ja Ivo Lehtmets

9. Vuarnet kasutas metallist suuski, teised laskusid puusuuskadel.

10. Rauno Parras

11.Richard Kaljot

12. Iisrael

13. Tennises, naispaarismängus

14. Jüri Vetemaa

15. Jose Raul Capablanca

16. Purjetamises, kuulus muide ka Belgia ragbikoondisesse

17. Bukaresti Steaua (1985-86 aastal) ning Belgradi Crvena Zvezda (1990/91)

18. Carsten Jancker

19. Hokiklubi HK Stars, Eesti tänavune meister

20 Pelota

21. Kaotatud on Soomele 2:10 ning võidetud on Leedut 6:0

22. Douglas Wakiihuri, maratonijooksu maailmameister 1987 ning olümpiahõbe 1988

23. Tallinna Sport, alistas finaalis Tallinna Kalevi 22:13

24. Kui võistleja kasutab saltotehnikat

25. Kukutamine

26. Steve Kerr

27. Haifeng Qi

28. Keegel ja Bowling, keeglit kutsutakse ninepin bowling ning Bowlingut tenpin bowling

29. Sandro Munari (Lancia)

30. Thomas Myhre

31. Aleksandr Popov, legendaarne ujuja

32. Ivan Jedeško

33. FC Tevalte

34. Teivashüppes ning 50 kilogrammi tõstmises

Nikolaos Kaklamanakis, Kreeka purjetaja

35. Xiang Liu

36. Percy Cerruti, Herb Ellioti veidrikust treener

37. Sitsiilia kaitse

38. Bernd Kannenberg

39. Hispaania, Prantsusmaa, Inglismaa

40. Patrick Ryan

41. Andreas Faehlmann

42. Rod Laver, Margaret Smith Court ning Steffi Graf

43. Nikolaos Kaklamanakis

44. Montreal, 1976

45. Antero Mertaranta