1. 1930. aastate Läti korvpallikoondis oli Euroopa üks tugevamaid. 1935. aastal tuldi Genfis esimesteks Euroopa meistriteks ning 1939. aastal võideti Kaunases EM-i  hõbemedalid. Vähem teada on aga fakt, et Läti meistrivõistlusi korvpallis peetakse juba aastast 1924. Esimeseks Läti meistriks tuli Latvijas sporta biedriba (LSB). Milline meeskond on aga võitnud kõige enam (14) riigi meistri-tiitlit?

 

2. Selle riigi jalgpalli meistrivõistluste kõrgeimas divisjonis, superliigas mängivad teiste hulgas ka klubid Aktobe Lento; FC Ekibastuzets; FC Tobol Kostanai; FC Jassi Sairam jt...ühtekokku 19 klubi. Liiga läbi aegade parim väravakütt on Oleg Litvinenko. Riigi koondise jalgpalliajalugu algas igati hästi. Esimeses kolmes maavõistlusmängus, muuhulgas ka Liibüa vastu, saavutati 1:0 võit. Tublimate saavutuste hulka kuuluvad ka 1:1 viigid Jaapani ning Lõuna-Korea vastu. Tihedamate sõprusmängude partnerite hulka kuuluvad ka Iraak ja Palestiina. Mis riik?

 

3. Antiikajal korraldati lisaks olümpiale paljusid teisigi mänge. Alates 6. sajandist e.m.a  korraldati iga olümpiaadi 2. ja 4. aastal Korintose maakitsusel mänge merejumal Poseidoni auks. Peeti spordi, sealhulgas ratsa ja kaarikusõidu, hiljem ka muusikavõistlusi (sellest ka Schilleri luuletus "Ibykose kured"). Võitja sai auhinnaks kuusepärja. Neile ülekreekalistele mängudele ei lubatud kadedusest eelislasi, kelle korraldada olid olümpiamängud. Millistest mängudest jutt ?

 

4. Eesti läbia aegade parim naissuusataja Kristina Šmigun tegi oma esimese etteaste täiskasvanute tiitlivõistlustel 1993. aasta Faluni suusaalade maailmameistrivõistlustel. Kaks päeva enne 16-aastaseks saamist, startis tartlanna naiste 5 km klassikadistantsile. Millise kohaga Šmiguni MM debüüt lõppes? (+-3 kohta annab 1 p.)

 

5. Näete pildil üht jäähoki kohtuniku karistusviibet. Mida see tähistab?

 

 

6. Küsitav jalgpallur sündis 10. märtsil 1981 aastal Kamerunis, Nkon`i külas. Vaatamata oma noorusele on ta koondise särki kandnud juba 47 korda ja löönud 14 väravat. Ründaja tähelend sai alguse 2000. aastal Sidney olümpiamängudel, kus ta aitas Kameruni olümpiavõitjaks lüües finaal-mängus Hispaania vastu värava ning realiseerides hiljem penaltiseerias oma karistuslöögi.  BBC kirjutas 2002. aasta MM-i aegu, et kui Kamerunist peaks sirguma veel mõni Roger Milla, on see just tema. Kes?

 

7. Paariariik Põhja-Korea on erinevalt poliitikamaailmast täiesti aktsepteeritav spordiriik, mis lööb  kaasa olümpialiikumises ning rahvusvahelises spordielus üldse. Olümpiamängudel on esinetud igati korralikult, võidetud 43 medalit, milledest 8 on kuldsed. Mis alal saavutas Põhja-Korea oma esimese OM medali?

 

8. 1952. aasta Oslo taliolümpiamängudest võttis teadaolevalt osa vaid üks eestlane. Saksamaa värvides tegi ta kaasa 50 kilomeetri suusatamises, mille lõpetas 26. kohaga. Mehe muud saavutused on ehk märkimisväärsemad. Teise maailmasõja lahingutes pälvis ta kaks Raudristi ühe päeva jooksul. Pärast karjääri oli tunnustatud suusamäärete spetsialist. Kes ?

 

9. Kes on pildil?

 

10. Kes räägib?

 

11. Eesti korvpalli-meistri-võistlustel hakati statistikat talletama 1963. aastast. Numbrid ja tulemused viimase 40 aasta jooksul korvpalliväljakul tehtust on kohati päris üllatavad. Nii võime välja lugeda, et Eesti meistri-võistluste põhiturniiri resultatiivsus-rekord, ehk mängus keskmiselt visatud suurim punktide arv on 49,0. Pärineb see 1981. aastast ning kuulub omaaegsele TPÜ meeskonna mängijale. Kellele?

 

12. Kes on pildil? Medalite (4-0-1) järgi on tegemist olümpiamängude ühe edukaima trekiratturiga. Kes?

 

 

13. 24. augustil 2003 tuli nooruke Rootsi mitmevõistleja Carolina Klüft Pariisis

naiste 7-võistluse maailmameistriks hiilgava tulemusega, 7001 punkti. Ühtlasi sai Klüftist kolmas naissportlane, kes 7000 punkti kogunud. Kes olid esimesed kaks?

 

14. Jalgpalli ajaloo üheks suurimaks üllatuseks loetakse professionaalse, kõrgelt hinnatud ning üheks tiitlipretendendiks arvatud Inglismaa 0:1 kaotust USA amatööridele 1950. aasta jalgpalli MM finaalturniiril. Tulemus tundus uskumatuna, USA šansse hinnati enne mängu 1:500le. Ajakirjanikud kes kohtumist ei näinud, ei jäänud telegraafi vahendusel tulnud uudist uskuma. Inglismaa lehed avaldasid oma jalgpallile leinakuulutusi jne...kes aga tegi selle uskumatu loo teoks, ehk kes oli selle kuulsa mängu ainsa värava autor?

 

15. Eesti esimesed meistrivõistlused murdmaasuusatamises peeti 1921. aastal. Võistlused toimusid Tartus, Emajõe jääl ja erinevalt tänasest päevast ei tundnud peale suusatajate endi keegi selle ala vastu huvi. Eesti meistrivõistlused ei leidnud mingit kajastamist. Aastavahetusel mööndi vaid, et “Peab ka suusatamist nimetama, ehk küll see ala nii kõrgel ei ole, et võiks spordi nime teenida”. Esimene suusameister selgus 25 km distantsil, kes ta oli?

 

16. Oma esimese kohtumise mängis pidas see Venemaa klubi 12. augustil 1923. aastal,  siis kandis ta "Oktoobri Revolutsiooni" klubi nime. Tänase nime all mängib ta aastast 1936. NSVL  meistriks ei õnnestunud klubil kunagi tulla. Parimaks jäi 1959. aastal saavutatud 2. koht. Küll õnnestus kaks korda (1936 ja 1957) võita NSVL karikas. Venemaa meistrivõistlustel on klubil märksa paremini läinud, 1-kuld, 4-hõbedat ja 1 pronksmedal. Klubi president on Valeri Filatov ning esindusmeeskonna peatreener Juri Sjomin. Klubi mängib omanimelisel keskstaadionil, mis  kunagi kandis Stalinetsi nime ning mahutab 30.000 pealtvaatajat. Mis klubi?

 

17. 1996. aasta Atlanta olümpiamängude vabamaadlusvõistlustel leidis toimus kuni 82 kiloste meeste II ringi võistlustel liigutav hetk. Matil läksid omavahel kokku vennad Elmadi ja Tucuman.  Elmadi esindas Kasahstani, Tucuman aga Moldovat. Matš kujunes lennukaks ja sõbralikuks maadluspropagandaks, Elmadi võitis punktidega 10:8. Mis oli vendade tegelik kodumaa?

 

18. Aleksander Klumberg-Kolmpere ja ta vend Edgar meenutasid oma esimesi samme sportlasteel: Tahtsime kangesti teada kuidas "Kalevi" mehed kergeatleetikat teevad. Päris avalikult ei söandanud me nende juurde minna..."Lootuse" aia taga plangu vahelt piiludes nägime, kuidas kalevlased tõukasid kuuli, heidsid ketast, viskasid oda ja hüppasid kõrgust. Jälgides suure kiindumusega meeste nii südamelähedast tegevust, ei märganud me, kui selja taha tuli laiade õlgadega pikki vurre kandev mees, kes käratas kõuehäälega: "Poisid, miks te siin vahite, miks te sisse ei lähe!" Esimese hooga tahtsime minema lipata. Kuid siis märkasime, et mehe nägu polnud sugugi kurjakuulutav, vaid hoopis naeruvinele tõmbunud. Taipasime, et kõuehäälselt kõlanud sõnad olid öeldud hoopis sõbralikus ja heatahtlikus toonis. Lõpuks mõistsime sedagi, et mees ei ajanud meid plangu tagant minema, vaid käskis koguni sisse minna.

Kes oli see poisikeste selja taha ilmunud sõbralik-kõuehäälne mees?

 

19. Kes on pildil?

 

20. Olümpiamängudest on läbi aegade osa võtnud ka välis-Eesti sportlasi. Eestlased on kaasa teinud ka eksootilisel alal bobisõidus ning tulnud ka jäähoki olümpiavõitjaks. Esindatud on peamiselt Rootsi ning Kanada värve. 1960. aasta Rooma olümpiamängudel oli väiksekaliibrilise vabapüssi laskmises võistlemas koguni kaks Eesti päritolu sportlast. Kanadat esindav Evald Gering pälvis  37. koha. Veidi paremini läks teisel Peter Rullil, kes saavutas 26. koha. Millist riiki esindas Peter Rull?

 

21. Korvpallistatistikas on kasutusel ka ka mõiste kasulikkuse tegur, tegemist on koefitsendiga, mille arvutab spetsiaalse valemi abil välja arvuti ning näitab ühe või teise mängija efektiivsust platsil. Koefitsenti 0,8 kuni 1,0 loetakse väga heaks, üle selle juba aga supernäitajaks. Eesti korvpalliliiga kasulikkuse teguri absoluutne hooaja rekord pärineb 1995/96 aastast ning on 0,99. Kes selle võimsa näitajani 8 aasta eest jõudis?

 

22. Eestisse jõudis see Korea võitluskunst 1990. aastate keskpaigas. Tegemist on mitmekülgse võitluskunstiga, sisaldab endas käe ja jalalööke, külmrelva tehnikat jms. Spordiala võistluste reeglid on üpris ranged. Tavaliselt on 3 raundi, kus esimene on lühiajaline sparring (2 min.), siis järgneb nn. ground-fighting ning kolmas - näidisesinemised, kus hinnatakse tehnikat. Korea keeles on võitluskunsti nimi kokku seatud kolmest sõnast, mis Eesti keeles tähendavad Üheskoos, Elu ehk kehaenergia, elulaad. Eesti vastava ala föderatsioon on registreeritud 1999. aastal, Föderatsiooni president on Oleg Kim. Aastast 2000 ollakse ka Eesti Olümpiakomitee liige. Mis ala?

 

23. Maailma ühe esitennisisti, šveitslase Roger Federeri esimene suurem tähetund oli Wibledoni tenniseturniiri võit läinud aastal. Veebruari alguses võitis Federer ka Austraalia lahtised MV ning kerkis esimese šveitslasena maailma esireketiks. Roger Federeri sünnilinna Baseli juhid premeerisid kuulsat kaaslinlast pärast aasta Wibledoni võitu millegi originaalsega.  Millega?

 

24. Kes on need härrased pildil?

 

   

 

25. Küsimus kergejõustikumäärustest. Teivashüppes loetakse katse ebaõnnestunuks neljal juhul. A) Kui võistleja ajab katset sooritades lati maha. B) Kui võistleja puudutab enne lati ületamist teibaga või mõne kehaosaga hoovõturada või maandumispaika teibakasti tagaseina ülaääre maapinnaga ristuvast tasapinnast tagapool (n. jookseb lati alt läbi) ning veel kolmel juhul. Millisel?

 

26. Juba 35 päeva pärast saame hakata kaasa elama jalgpalli EM finaalturniirile Portugalis. Seniks aga meenutagem eelmist EM finaalturniiri Hollandis ja Belgias. Kes olid selle finaalturniiri esimese ja viimase värava autorid?

27. Eesti Entsoklüpeedias on selle majandusteadlase kohta kirjutatud “Tuntud ka maletajana.” See vastab ka tõele. Suur osa tänastest tippmaletajatest ei ole temaga malelaua taga vastamisi istunud. Temast kui maletajast kuuldi veidi laiemalt  Pärnu suveturniiril 1945 või Tallinna koolinoorte meistritiitli võitmisega 1946. Sealtmaalt sai temast täiskasvanute vabariiklike võistluste regulaarne osavõtja. Juba 1947 jõudis ta teisel katsel Eesti meistrivõistluste finaalturniirile ja korrapealt koos Neiga 5.-6. koha jagamisele. Neid võitis ta koolinoorte turniiril muide korduvalt Üldse esines küsitav maletaja Eesti MV aastail 1947-62 tervelt 13 korda. Parimateks saavutusteks jäid pronksmedalid aastatest 1954 ja 1956, aga veel viiel korral jõudis ta esikuuikusse. Hinnatud abimees oli ta Eesti koondises. Meistri tiitlini jõudis ta 1959. aastal ja hakkas males ka vaikselt otsi kokku tõmbama sest teadus tahtis tegemist. Tema põhivaldkonnaks sai kapitaalmahutuste ja uue tehnika majanduslik efektiivsus - 1982 sai temast majandusdoktor. Kes?

28. 1994. aastal Lillehammeri olümpiamängudel kaasa teinud Bosnia-Hertsogoviina neljabobi võistkond jäi ülekaalukalt viimaseks kaotades olümpiavõitjaks tulnud Saksamaa nelikule üle 12 sekundi. Ometi pälvis Bosnia bobimeeskond lõpetamise järel suurema aplausi ja tähelepanu kui ükskõik mis teine võistkond. Mis põhjusel?

 

29. Selle, 17. jaanuaril 1938 aastal Soumisalmis sündinud naise sportlaskarjääri tipp on kahtlemata 1968. aasta olümpiamängud Grenoble-is. Võrdselt võidetud medalitega pälvis tähelepanu tema võimas üleolek suusadistantsil. 10 kilomeetri murdmaasuusatamise võitis ta järgnevate ees üüratult suurelt -  1 minuti ja 8 sekundiga. 5 kilomeetri sõidus oli ta veel kilomeeter enne lõppu teisel kohal, kaotades Galina Kulakovale 4-a sekundiga, uskumatu sõit tõstis ta aga esimeseks, kolmesekundilise eduga hõbeda võitnud Kulakova ees. Eduka olümpia lõpetas ta teatesõidu naiskonnas 2. kohaga. Kes?

 

30. Kes on  keskmine mees pildil?

 

 

31. Eesti suurim staadion on teadupoolest 12.000 pealtvaatajat mahutav Kalevi keskstaadion Tallinnas. Maailma suuremate jalgpalli-staadionitega võrreldes on see number "poisike". Aastaid peeti suurimaks Rio de Janeiros asuvat Maracana staadioni, mis hiilgeaegadel mahutas 160.000 pealtvaatajat. Pärast viimaseid renoveerimisi mahutab Maracana 103.045 pealtvaatajat ning on  suurima staadioni tiitli minetanud. Millistes maailma riikides asuvad tänase päeva seisuga 3 suurimat staadioni? Kahe nimetamine toob ühe punkti.

 

32. Millist spordiala pildil näete?

 

33. Millise ala olümpiavõitjad on USA koondis, Ameerika Ühendriikide sportlased Charles Sand, Margaret Abbot ning kanadalane George Lyon?

 

34. Tallinlasest Aleksandr Rubjukist võib hea õnne korral saada neljas Eestit olümpiamängudel esindanud poksija. Senivõistelnutest on tuntuim nahkkindamees loomulikult olümpiahõbe Nikolai Stepulov. Kes on ülejäänud kaks?

 

35. Kes räägib?

 

36. Eesti jalgpallimeistriks tulnud klubid ei ole Euroopa Meistrite liigas seni kuidagi edu saavutanud. Vaid üks kord 12 aasta jooksul on Eesti meisterklubi pääsenud I eelringist edasi. Se oli Maardu Levadia, kes 2000. aastal mängis vastasega võõrsil 2:2 ning kodus 4:0 ning pääses II eelringi. Sealt saadud 1:4 ja 1:5 "saunad" lõpetasid sellegi Euroteekonna. Mis olid need kaks klubi, kelledest ühte Levadia võitis ja teisele kaotas.

 

37. Antiikolümpiamängudest võisid statuudi järgi võistelda ainult vabad, täieõiguslikud meessoost polisekodanikud, kellel... Mis nõue pidi võistlejatel veel täidetud olema?

 

38. Maahoki on esmakordselt olümpiamängude kavas 1908. aasta Londoni olümpiamängudel, seejärel 1920. aastal ning 1928. aastast on see meile kauge spordiala olnud püsivalt OM kavas.  Montreali olümpiamängudel võeti maahokis kasutusele üks uuendus, milline kestab tänaseni? Mis uuendusest jutt?

 

39. Kes on pildil?

 

40. Kes räägib?

 

41. küsimus tühistati

 

42. Dmitri Skiperski, Maksim Bazjukin, Vladislav Ivanov, Dmitri Jakovlev, Aleksei Jagudin, Dmitri Lipartov. Mis neid mehi ühendab? (nimekiri on lõplik).

 

43. Keda näete kujutatuna sõbralikul saržil?

 

44. . 1980. aasta Moskva olümpiamängude sõudmisvõistlustel tehti ajalugu. Roolijata kahepaadi võistluse olümpiavõitjateks tulid Ida-Saksamaa esindajad Bernd ja Jörg Landvoigt NSVL esindajate Juri ja Nikolai Pimenovide ees. Milles seisnes ajalugu?

 

45. Kes on pildil?

 

46. See olümpiasangar sündis 23. märtsil 1883 aastal Itaalias, Campogallanos. Huvi riistvõimlemise vastu oli tal juba varases lapsepõlves. Keerulisi harjutusi õppis ta tegema koduses loomalaudas, mille eripärases interjööris treenis ta end igati mitmekülgseks ja sitkeks võimlejaks ning teenida "Inimtorpeedo" austav hüüdnimi. 1908. aasta Londoni olümpiamängudel võitis ta ülekaalukalt individuaalse mitmevõistluse. Pärast olümpiat aset leidnu võiks vabalt Hollywoodi stsenaariumide hulka kuuluda. Esmalt murdis ta rängalt ühel võistlusel õlaluu ning ribid. Lisaks pidi üle elama oma 4 aastase poja surma. Asja krooniks tunnistas Itaalia võimlemisliit ta mitmete "laadaesinemiste" pärast professionaaliks ning tõmbas järgmisteks olümpiateks sellega kriipsu peale. Pärast neid tagasilööke suutis sportlane end siiski kokku võtta, edasi treenida ning amatööri staatuse tagasi võidelda. 1912. aasta Stockholmis kordas ta oma olümpiavõitu ning sai kolmanda kulla meeskondlikus mitmevõistluses. Pärast neid olümpiaesinemisi sai küsitavast sportlasest menukas tsirkuseartist ning tunnustatud treener, kes muuhulgas tüüris kullale 1932. aasta olümpial Itaalia võimlemismeeskonna. Kes?

 

47. Kes on mehed pildil?

 

48. Alkohol loetakse reeglina dopinguks igal spordialal. Siiski on mõned erandlikud alad,  kus viinavõtt ametlikult teatud piirini lubatud ja mittekaristatav. Näiteks karates on lubatud alkoholisisalduseks veres 0,4 grammi liitri kohta. Vibulaskmises ja sportvõimlemises 0,2 grammi liitri kohta. Millisel spordialal lubavad reeglid aga kõige rohkem alkoholi tarvitada, lubatud piir on 0,5 grammi liitri kohta, alla selle dopingukontrollis vahele ei võeta. Mis alal?

 

49. Moodne arhitektuur olümpiaküla näol. Kus linnas?

 

50. Kes laulab?

 

Vastused:

 

1. Riia ASK, esimese tiitli võitis juba 1939. aastal, viimase 1988. Paremate seas ka Broceni meeskond 8 meistritiitliga ning Riia Daugava ja Riia VEF 5 meistritiitliga.

2. Kasahstan

3. Isthmose mängud

4. 35. kohaga. Kaks päeva hiljem, oma 16. sünnipäeval startis Šmigun 10 km vabatehnikas sõidetavale distantsile ning lõpetas selle 31. Kohaga.

5. Maskist kinnihoidmine (eemaldamine 2 minutiks)

6. Samuel Eto´o Fils

7. V: Kiiruisutamises, Pil Hwa Han võitis 1964. aastal Innsbruckis 3000 meetri distantsil hõbeda.

8. Juku-Johannes Pent

9. Karch Kiraly, USA rannavõrkpallur

10. Andrus Värnik

11. Heino Endenile, saavutas kõrge keskmise tehes kaasa vaid kahes kohtumises

12. Marcus Hurley; võitis Saint Louisi OM-l 1; ½, ¼ ja 1/3 miili trekisõidu. Lisaks pronks 2 miili sõidust.

13. Jackie Joyner Kersee kogus 1988. aastal MR summaks 7291 punkti ja venelanna Larissa Nikitina  1989. aastal 7007 punkti.

14. Joseph Gaetjens, kohtumise 38. minutil

15. Arnold Veimre-Veiss

16. Moskva Lokomotiiv

17. Tšetšeenia, mõlemal olnuks võimalus kaasa teha Venemaa värvides, ent seda mõistetavatel põhjustel ei tehtud.

18. Leopold Tõnson, Kalevlaste üks esimesi ja vanimaid kergejõustiklasi

19. Lilian Thuram, Prantsusmaa jalgpallur

20. Hong-Kong

21. Keith Hill

22. Hapkido

23. Elusa lehmaga, alpikell kaelas

24. staažikad olümpiamehed Ragnar Skaneker ja Hubert Raudaschl

25. Kui võistleja tõstab mahaaetud lati käega tellingule tagasi; Kui võistleja tõstab teibal alumist kätt ülemisest kõrgemale (nö. turnib). Kui võistleja ületab ajalimiidi.

26. Bart Goor Belgia 2-1 võidumängus Rootsi vastu. David Trezeguet finaalis, 103. mänguminutil. Prantsusmaa võitis 2-1 ja tuli Euroopa meistriks.

27. Uno Mikkov

28. Oma koosseisu pärast. Bosnia-Hertsogoviina bobimeeskonda kuulus 2 bosnialast, 1 horvaat ja 1 serblane. Rahvused, mis sellal balkani poolsaarel omavahel sõdisid, demonstreerisid Lillehammeris ühtsust ja rahu.

29. Toni Gustavsson (Rönnlund)

30. Oleg Litvjakov, Tartu Välk-494 mängiv mänedžer

31. Põhja-Korea (1. mai staadion Phöngjangis, mahutab 150.000 in.) India (Calcutta staadion, 120.000 in.) ja Mehhiko (Asteekide staadion, 105.064 in.)

32. Jeu de paume

33. golf, kuulus olümpiamängude kavva 1900 Pariisis, mil võistlesid nii mehed kui naised ning 1904 Saint Louisis kui oli kavas meeste individuaalne ning meeskondlik võistlus.

34. Valter Palm 1924 võistles kerge-keskkaalus ja langes välja 1. ringis; Evald-Seeberg Seepere võistles 1936. aastal sulgkaalus ja langes 2. ringis välja.

35. Olev Reim, jutt loomulikult Martin Reimist

36. TNS Llansafraid (Wales) ja Donetski Shaktar (Ukraina)

37. neil ei tohtinud olla veresüüd

38. kunstmurust

39. Valter Espe

40. Diego Maradona

41. küsimus tühistati

42. Eesti meistriliigas sel hooajal mängivad Venemaa kodanikud

43. Ally McCoist

44. Mõlemad vendadepaarid olid kaksikud, kunagi varem pole OM pjedestaalil seisnud kaks paari kaksikuid

45. Jens Weissflog

46. Alberto Braglia

47. Dorando Pietri; John Hayes 1908. aasta OM-i maratonikangelased.

48. Petanque

49. Montreal

50. Shaquille O`Neal