1. Asklepiosele õpetas ravitsemist kentaur Cheiron, kelle teadmised olid nii ulatuslikud, et Asklepios õppis lõpuks surmast jagu saama. Kui Asklepiosel õnnestuski üks oma patsientidest uuesti ellu äratada, otsustas Zeus teda karistada ning ta langes piksenoole läbi. Apolloni soovi kohaselt asetati Asklepios tähtkujuna taevasse. See tähtkuju on tuntud kui. Ophiuchus. Millise nime all tunneme seda tähtkuju meie ?

 

2. Nimetage ekvaatorile kõige lähedamal asuv miljonilinn. See umbes 4 miljoni elanikuga linn asub ekvaatorist u. 150 km põhja pool (1°17” N).

 

3. 19. novembril 1990. otsustati, et meestelt nimedega Fabrice Morvan ja Rob Pilatus tuleb “Grammy” auhind tagasi võtta. Tegemist on esimese ja siiani ka ainsa sellise juhtumiga auhinna ajaloos. Millise ansambli need mehed aga moodustasid ? (Nende plaadi nimi oli “Girl You Know It´s True”; aastal 2006 aga ilmus sellelt ansamblilt “Greatest Hits”).

 

4. Norra laskesuusaäss Ole Einar Björndalen lõpetas eelmise maailmakarikasarja hooaja kolme järjestikuse esikohaga. Läbi aastate kogutud 63 maailmakarikaetapi võiduga tõusis Björndalen suusaalades kõigi aegade edetabelis teisele kohale. Kes on selles edetabelis esimene ja kes on kolmas (üks neist on naisterahvas) ?

 

5. Küsitav taim kuulub kuslapuuliste (Caprifoliaceae) sugukonda, kuigi välimuselt ja nime poolest võiks ta sobida ka sugukonda Campanulaceae. Kasvab varjukamate niiskete okasmetsade samblal roomavalt. Igihaljad lehed on väikesed ja pisut nahkjad; valged või roosad punakate joontega lõhnavad õied asetsevad harilikult kahekaupa 10-15 cm kõrgusel maapinnast. Meenutab õiteta olekus pisut jõhvikat. Eestis tavaline. Milline taim ?

 

6. Esimese Prantsuse Vabariigi esimene aasta algas 1792. a. 22. septembri südaööl. Aasta jagati kaheteistkümneks ühepikkuseks kuuks, kuud omakorda kolmeks kümnepäevaseks nädalaks ehk dekaadiks, millest üheksa olid töölkäimiseks ja üks puhkuseks. Kuna aga aastas on 365 päeva, siis kavatseti viis päeva määrata rahvuspühadeks ning neil pühadel oleks olnud kindel (loomulikult revolutsioonile viitav) nimi. Milline ?

 

7. Mille leiutas 1943. aastal rootslane Ruben Rausing? Tema kaks Inglismaale elama asunud poega Gad Anders ja Hans Rausing said tänu sellele leiutisele miljardärideks.

 

8. Selle kirjaniku üks menuromaane hakkas ilmuma 1862. aastal järjejutuna ajalehes, mille tiraazh lõpuks kahekordistus. Ka raamatu müügiedu oli sensatsiooniline. Teose põhjal on valminud mitmeid filme. Üks parimaid neist on Michael Andersoni linateos, mis sai parima filmi ja parima stsenaariumi “Oscari”. Filmis tegi kaasa palju staare, isegi väikestes kõrvalosades : David Niven, Shirley MacLaine, John Carradine, Charles Coburn, Marlene Dietrich, Fernandel, John Gielgud, Buster Keaton, Peter Lorre, Frank Sinatra. Nimetage kirjanik ja tema menuromaan, mille põhjal vändatud film suutis koondada niipalju staare ?

 

9. Küsitav Vene armee kapten, Torino OM kahekordne võitja on öelnud : “Venemaa vormi kandmine on suur saavutus, sest meie võistkond on tugev, kohustused suured. Võiks tsiteerida sõjaaegset ütlust : Seljataga on vaid Moskva ning taganeda pole kuhugi”. Kes ?

 

10.Kes on see monarh ?

 

11. Piibli ehk selle kreekakeelse algkuju biblos vaste eesti keeles on teatavasti raamat, millest tuleneb ka soomekeelne nimi Raamattu. Mida tähendab eesti keelde tõlgituna aga islami pühakirja nimi Koraan (araabia Quran)?

 

12. Esimesed USA kosmoselaevad (5.05.1961-16.05.1963) kandsid kõik erinevat nime: Freedom, Liberty Bell, Friendship, Aurora, Sigma, Faith. Millist ühist numbrit aga kandsid kõik need kosmoseaparaadid?   

 

13. Küsitava eesti helilooja looming on rahvuslik-romantiline (“Süit eesti viisidest”, avamäng “Koidula”, kantaadid “Laul orjadele”, “Kalevipoeg isa haual” jne). Ta on kirjutanud ka opereti “Kooparüütel”, 12 soolo- ja üle 150 koorilaulu, instrumentaalkammermuusikat, muusikat paljudele näidenditele jne. Lisada võib, et 1906-1910 õppis küsitav Tartu Ülikooli füüsika-matemaatikateaduskonnas. Tema lavaline debüüt oli “Vanemuises” 1905. a. Mihkli osas Raederi naljamängus “Robert ja Bertram”. Kellest on jutt ?

 

14. Millist nime kannab Lääne-Karpaatide põhjapoolseim ahelik; Ukraina, Slovakkia, Tšehhi ja Poola vahel jagunev umbes 600 km pikkune ja 50-70 km laiune metsarikas liivakivimäestik, mille kõrgeim tipp on Babia Góra / Babia Hora ?

 

15. Tema valmistatud skulptuurset soolatoosi, mis oli valmistatud kuningas Francois I-le, otsiti kolm aastat meeleheitlikult pärast seda, kui see varastati ühest Viini muuseumist. “Skulptuuride Mona Lisaks” ristitud 30 cm kõrgune kullatud ese leiti 80 km kaugusel Viinist 2006. aasta jaanuaris. Kes on selle suurepärase kunstiteose autor (eluaastad 1500-1571) ?

 

 

16. Jeruusalemma linn langes “võõrastesse kätesse” 1187.aastal sooritatud kuulsa kolmanda ristiretke ajal. Kes olid need kolm Euroopa valitsejat, kes osalesid selles sõjas?

 

17. Kes on see näitlejanna ? Sama perekonnanime kannab ka üks meie kunagine olümpialane.

 

 

18. Kes on see tänane sünnipäevalaps (saab 29-aastaseks) ? Praegu mängib ta jalgpalli Madridi Atleticos; on aga mänginud ka Chelseas, Moskva Dünamos jt. kuulsates klubides. Käesoleva aasta MM-il lõi 2 tähtsat väravat.

 

 

19. Selle taime (Eriophorum vaginatum) üks rahvapärastest nimedest : Kalevipoja juuksed on pärit muistendist, kus nad tekkisid puhkava Kalevipoja maaga kokku puutunud juustest. Kasvukoht on rabades ja soostunud metsades. Küsitaval taimel on inimesega sarnane eluiga – alustab õitsemist paarikümneaastasena ja parimas eas on poole sajandi vanusena. Neid on kasutatud muuhulgas ka termoisolatsiooniks ja patjade täiteks. Tundras on neil oluline osa põhjapõtrade söödana. Arvatakse, et see taim on üks neid, kes Skandinaavia mägedes pidas vastu ka jääajale. Milline taim ?

 

20. Milline ansambel esineb ? Kuuldavas loos “They Only Come Out At Night” on üheks solistiks Udo Dirkschneider
21.
Aga tema juukselõikaja, kes ei suutnud saladust enda teada hoida, sosistas selle maasse kaevatud auku. Kevadel august võrsunud kõrkjad poetasid sõnumi edasi tuulele, tuul kogu riigile. Kelle saladusest oli jutt ?

 

22. Selles linnas olid omal ajal peatuspaiga leidnud Dante, Stendhal, Rilke, James Joyce. Noore arstiteaduse üliõpilasena oli Sigmund Freud selle linna Merebioloogia Instituudis uurinud angerjate suguelu. Pärast Suessi kanali avamist 1869. aastal sai sellest linnast maailma suuruselt seitsmes sadam. 1882. a. korraldati seal maailmanäitus. Selles linnas asuvas Miramare lossis kirjutas ertshertsog Maximilian alla lepingule, milles loobus kõigist oma õigustest Austria keisrikojas ja nõustus vastutasuks vastu võtma Mehhiko keisrikrooni. Milline linn ?

 

23. 1732. a. ilmus Halles A. Thor Helle poolt kirjutatud käsiraamat eesti keele õppimiseks saksa kirikuõpetajatele. See sisaldas ka 17. saj. lõpust ja 18. saj. algusest pärit rahvapärasest meditsiiniterminoloogiast. Mõned näited : “kuiwa tõbbi” – tuberkuloos; “külm tõbbi” – malaaria, “pahha tõbbi” – süüfilis. Millised haigused olid aga tuntud nimede all “koera tõbbi” ja “sea tõbbi” ?

 

24. Sellest 1972. a. Münchenis olümpiavõitjaks kroonitud poksijast sai 1978. a. esimene Ida-Euroopast pärit profipoksi maailmameister. Kellest on jutt ?

 

25. Näete ühe tuntud moelooja uuemat loomingut. Kes on see moelooja (s. 1952) ? Ta on loonud riideid Madonnale ja Marilyn Mansonile ning olnud mitmete tuntud lavastajate filmide rõivakunstnik. Tema 1995. a. loodud parfüüm on üks Euroopa Liidu enimmüüdavaimaid.

 

 

 

26. 17. jaanuaril 1991. a. kuulutasid tolleaegsed Eesti Vabariigi Ülemnõukogu saadikud V. Lebedev ja S. Petinov välja näljastreigi protesteerimaks “elementaarsete ja üldinimlike normide eiramise vastu”. Mõned päevad hiljem tegid vastukaaluks interrindlastele sedasama kaks eesti saadikut, kes aktsiooni läbiviimise kohaks valisid peaministri loozhi. Tegemist oli etendusega, aga kes olid need kaks ? Üks neist on olnud ka kaitseminister, teise kohta öeldi, et ütle ainult ……-le, küll siis midagi juhtuma hakkab. Lisavihjeks : nende kahe mehe perekonnanimede vahele ühe tegevuse lisamisel tekib vahel kasutatav väljend, mis võib iseloomustab piinlikustunnet.

 

27. Küsitava maiustuse leiutamist on omistatud araablastele ning araabiakeelne nimi on tal “kurat al-milk” ehk “magusa soola kuulike”. Üheks selle esimeseks kasutamisviisiks oli aga mitte maiustamine, vaid haareminaiste karvade eemaldamine. Millest on jutt ?

 

28. Kes on see keeleuuendaja, kelle 2001. a. ilmunud teose ühte lehekülge näete ?

 


29. See Suurbritanniale kuuluv Atlandi ookeanis asuv 276 elanikuga saar sai esmakordselt postiindeksi (TDCU 1ZZ) 2005. aastal. Senini oli posti kättetoimetamise lisaks kaugusele muutnud keeruliseks ka asjaolu, et saare pealinn on Edinburgh ning tihtilugu jõudsid tellitud saadetised hoopis Šotimaale. Milline saar ?

 

30. Otis tarda on Euroopa linnustiku kogukaim esindaja – isalinnud kaaluvad kuni 18 kg ja on ligi 1 m kõrgused. Ta on ka ühe Euroopa riigi rahvuslind. Milline lind ?

31. Aasta 1805. Kindral Wimpfen, krahv de Langeron, prints Hohenlohe, prints de Lichtenstein, kindral Buxhövden. Lisage sellesse nimekirja veel üks puuduv nimi. .

32. 1984. a. hakkas ilmuma ajakiri “Aja Pulss”, mille peatoimetajaks oli Vambola Lillemägi. Ajakirja kunstnikuks kutsuti tol ajal täiesti tundmatu ERKI graafikatudeng, kellele ajakirja logo ning üldkujundamine kujunes tema diplomitööks, mida ta 1986. a. edukalt kaitses. Kes oli see nüüdseks tuntud kunstnik ?

 

33. Peterburi rahvamaja draamatrupi näitleja leiutas selle tema enda sõnade kohaselt 9. novembril 1911. Selle leiutise juures väidetavalt kõige keerulisema probleemi lahendas näitlejanna, kellega leidur mängis ühes trupis. Ühel jahedal päeval nägi leiutaja, kuidas too daam võttis oma kotist suure õhulise salli ja asetas selle oma õlgadele. Nii ilmus RK-1. Millise leiutisega on tegemist ?

 

34. 1490. aastal ilmus saksa matemaatiku Johannes Widmani õpik „Algebra reeglid“, kus esmakordselt võis näha märke, mis pole iseloomulikud mitte ainult matemaatikale, vaid iseloomustavad teatud viisil ka iga inimest. Millistest sümbolitest on jutt ?

 

35. Millise riigi kaarti näete ?

 

 

36. Vari, Viirastus, Ergutus, Pilv, Vaim, Hing, Koit ja veel palju teisi. Lisades neile sõna „hõbedane“, peegeldavad need rikkust ja prestiiži. Millega on tegemist (vastake palun võimalikult täpselt) ?

 

37. Pärast esialgseid probleeme süzheega tuli see muusikaline lavateos 1942. aastal lavale. Tegemist on looga kolkakolhoosi elust Nõukogude Liidu äärealadel, kus sotsialismi saavutusi õõnestab äraandja – saboteerija. Muidugi avastavad ja likvideerivad valvsad seltsimehed alatu vastutöötaja üsna varsti. Seda naiivset politiilist tegevustikku kannab otsekui ideoloogilise kontrastina kaasahaarav muusika – ainuüksi ….. on tuntud kogu maailmas. Nimetage see lavateos.

 

38. Maailmas on mitmeid linnu, mida on nimetatud pühaks. Meie kultuuriruumis on tuntuimad Pühad linnad kindlasti Rooma ja Jeruusalemm. Kuid ka Läänemere äärsetes riikides on vähemalt üks linn, mille nimi kaudses tõlkes tähendabki "püha linn" (täpsemalt “ohvripaiga linn”). Tegemist on ka Eestiga ajaloo kestel seotud linnaga, kus praegu elab umbes 23 000 inimest. 1525. aasta laastavale tulekahjule vaatamata hästi säilinud ajaloolised vaatamisväärsused on muutnud linna oluliseks turismikeskuseks. Milline linn ? Näete ka tema vappi.

 

 38.    39.

 

39. Milline puuvili (taim) ? Pärineb Ameerika kuumadest regioonidest, kus neid on kultuurtaimena kasvatatud vähemalt 2000 aastat. 16. sajandil viisid Hispaania ja Portugali maadeavastajad selle kultuuri Indiasse ja Filipiinidele, kust see peagi levis ka teistele troopilistele ja subtroopilistele aladele. Sisaldab 3-4 korda rohkem C-vitamiini, kui apelsin. Selle mürdiliste perekonda kuuluva taime (Psidium) sorte on praeguseks saja ringis.

 

40. Kes on kuuldava teose helilooja ?

 

41. Nimetage Saksa poliitik ja diplomaat, kes lühikest aega (1932) oli  riigikantsler, kuid pärast Röhmi putši tõrjuti kõrvale ja teenis tagasihoidlikult Saksamaa suursaadikuna 1934-38 Austrias (valmistamas ette Anschlussi)  ja 1939-44 Türgis (kus teda üritati mõrvata Stalini agendi poolt). Sellest ta aga pääses, nagu ka süüdimõistmisest Nürnbergi protsessil ning elas 89-aastaseks.

 

42. Esimest korda võis neid avalikult näha Pariisis 1903. aastal ja siis olid nad must-valged. Siis oli neid 9, tänapäeval on neid aga üle 150-ne. Lisandunud on ka värvigamma – punase, kollase, sinise, pruuni ja rohelise värvi arvel. Millest on jutt ?

 

43. Sel aastal USA üliõpilasliiga NCAA korvpalliturniiril Florida võidule aidanud ja väljapaistvaimaks mängijaks valitud kuulsa tennisisti poeg peab valima, millise riigi koondist ta tulevikus esindama hakkab. Peale isa kodumaa on tal veel kaks võimalust : tema ema Cecilia oli 1978. aastal Rootsi Miss ning vanaisa Zacharie Kamerunis profijalgpallur. Kes on see juba paljudes oma oskustega vaimustust äratanud korvpallur ?

 

44. Millise vabariigi lipp ? Valge tähendab hõbedat (ja puhtaid mõtteid), kollane tähendab kulda (rikkust) ning ka budismi, helesinine tähendab taevast ning elanike vaprust, triibud tähendavad kahe jõe ühinemist üheks suureks jõeks.

 

 

45. Kes on kunstnik ?

 

 AUTOPORTREE

.46. Praeguseks ajaks on ilmselt igal Eestimaa vallal oma vapp ja lipp. Milline Eestimaa vald võib aga uhkusega öelda, et nende valla vapp on esimene ametlikult kinnitatud vallavapp taasiseseisvunud Eestis (5. mail 1992) ?

 

47. . Räägitakse, et Lev Tolstoil meeldis sellega tegeleda. Indiaani hõimu uanapumu pealik Smohalla aga keeldus seda tegemast, öeldes, et tema “ei julge kahjustada oma ema soengut”. Ühest tuntud filmist oleme kuulnud, et sellega on öösel tegelenud jänesed. Millisest tegevusest on jutt ?

 

48. See Bremenis asuv õlletehas avati 1873. a ja ta kannab ühe oma asutaja perekonnanime. Tehase logoks on võti, mis on Bremeni linna vapi peegelpilt. Seal on toodetud aegade jooksul peamiselt ühte, tehasenimelist pilsner-tüüpi õlut, mis on olnud aegade jooksul Saksamaa enim eksporditud õlu. Viimastel aastatel on lisandunud ka selle õlle variatsioonid (…Gold; …Dark, … Green Lemon, …Oktoberfest, Haake …). Milline õlletehas ?

 

49. Francis Ford Coppola 1979. a. valminud ning viie “Oscariga” pärjatud film “Tänapäeva apokalüpsis” on valminud ühe tuntud kirjaniku1902. a. ilmunud teose “Pimeduse süda” järgi. Teos on ilmunud kaks korda ka eesti keeles (1963. a. Leo Anvelti ning 2002. a. Riina Jesmini tõlkes). Veel paar küsitava kirjaniku teost : “Nostromo”, “Narcissuse” neeger” jt. Eluaastad 1857-1924. Kes ?

 

50. Mis on pildil ?

 

 

 

 

VASTUSED (Küsimuste autorid : TK- Tiit Kuningas, JN – Jevgeni Nurmla, IS – Indrek Salis, TT – Tõnu Talve)

 

1

Maokandja (Asklepiose sümboliteks olid sau ja madu)

JN

2

Singapur

TK

3

Milli Vanilli (selgus, et mehed ei laulnud ise)

TT

4

Ingemar Stenmark, Annemarie Moser-Pröll

JN

5

Harakkuljus (Linnea borealis). Campanulaceae – kellukalised

TT+IS

6

Sankülotiidid (nimetus “sankülott” muutus sõnade “revolutsionäär” ja “patrioot” sünonüümiks)

TT

7

Tetrapakendi (Ruben Rausing asutas 1951.a. Lundis piimapakendite tootmiseks firma AB Tetra Pak)

TK

8

Jules Verne “Kaheksakümne päevaga umber maailma”

JN

9

Svetlana Išmuratova (naiste laskesuusatamise 15 km ja 4x 6 km võitja)

TT

10

Taufa´ahau Tupou IV (Tonga kuningas 1965-2006)

IS

11

„Lugemine“ (ka “Lugemised“)

TK

12

7

TK

13

Juhan Simm

TT

14

Beskiidid

TK

15

Benvenuto Cellini

JN

16

Saksa keiser Friedrich Barbarossa, Inglise kuningas Richard Lõvisüda, Prantsuse kuningas Philippe II Auguste          

TK

17

Carita Vaikjärv

IS

18

Maniche (tegelikult Nuno Ricardo Oliveira Ribeiro, saanud hüüdnime kunagise Lissaboni Benfica legendaarse mängija, taanlase Michael Manniche´i järgi)

IS

19

Tupp-villpea

JN

20

Lordi

IS

21

Früügia kuningas Midas

JN

22

Trieste

JN

23

Rahhiit, mumps

TT

24

Horvaat Mate Parlov

JN

25

Jean-Paul Gaultier (Le Male on meeste müüduim parfüüm Euroopa Liidus)

IS

26

Enn Tupp (praegu kaitseatašee Taanis ja Norras) ningJohannes Kass (praegu FIE TV- ja raadioseadmete remont Pärnus), väljend : “tuppa si…unud kass”

TT+IS

27

Karamell

TT

28

Kaur Kender (teos “Check out”)

IS

29

Tristan da Cunha saar (Lõuna-Ameerika ja Aafrika vahel)

IS

30

Suurtrapp (Ungari rahvuslind)

JN

31

Mihhail Kutuzov (Vene armee kindralstaabi koosseis Austerlitzi lahingus 1805. aastal)

TK

32

Aapo Pukk

TT

33

Ranitslangevari (leiutaja Gleb Kotelnikov, Russkii, Kotelnikova , model 1)

JN

34

Plussid-miinused

TK

35

Botswana (pealinn Gaborone)

IS

36

„Rolls Royce“ mudelid (Shadow, Phantom, Spur, Wratith, Seraph, Dawn, Camargue, Corniche, Cloud, Ghost, Spirit, kõigi ees veel sõna Silver)

TK

37

Ballett “Gajane” (maailmakuulus “Mõõkade tants”) 

JN

38

Visby (Gotlandi saare läänerannikul)

TK

39

Guajaav

IS

40

Franz Schubert (klaverikvartett “Forell”)

IS

41

Franz von Papen (1879-1969)

TK

42

Liiklusmärgid

JN

43

Joakim Noah (prantsuse tennisisti Yannick Noah´poeg)

JN

44

Tõva    Vabariik

IS

45

Caspar David Friedrich

IS

46

Rae vald

TT

47

Heinaniitmine (filmis “Briljantkäsi “ Nikulini laulus)

JN

48

IS

49

Joseph Conrad

TT

50

Pesumasin (tehtud veinivaadist)

IS