1. Kreeka mütoloogias asus allilm Hades Styxi (viha) jõe kaugemal kaldal ning üle selle vedas Charon paadiga surnute hingi. Hadese teised jõed olid … (häda), Cocyus (hädakisa), … (unustus) ja Phlegethon (tuli). Täitke lüngad puuduvate jõgede nimetustega.

2. 1964.a. tunnustas Prantsusmaa Hiina Rahvavabariiki. Sel puhul trükiti nii Pariisis kui Pekingis ära poeem pealkirjaga “Hiina vanemateta laps”, poeemi peategelased olid Tšingis-khaan, noor neiu Idame ja mandarin Zamti. Kes oli aga poeemi autor ? Tema teoste hulka kuuluvad veel tragöödiad “Brutus” ja “Muhamed” ning poeem “Neitsi”.

 

3. Itaaliale kuuluvad Lipari saared koosnevad 7 suurest ja 10 väikesest saarest. Kahel neist asuvad saartega samanimelised vulkaanid. Millist nime need kannavad ?

4. Esmakordselt võtsid selle termini kasutusele stoikud, mõistes seda kui teadust sõnadest ja lausetest. Inglise filosoof John Locke ütles, et see on mõtlemise anatoomia. Millisest mõistest on jutt?

5. Kes on kunstnik ?

           

 

6. Ta sündis Riias ning õppis Tartu Ülikoolis.  Oma tudengiaastaid meenutas ta järgmiselt : “Ennast täis juua ei olnud mingi patt, vaid midagi normaalset, peaaegu et kohustus.” 1914. aastal kohtus ta Stockholmis Saksamaa välisministeeriumi huvides tegutsedes eestlase Aleksander Keskkülaga, kes jättis talle jäägitult positiivse mulje oma intellektuaalsete võimete ja eetiliste omaduste tõttu. Tema vaated Balti riikide suhtes langesid Keskkülaga kokku ja tagantjärgi ei ole selge, kummalt pärines idee Läänemere riikide ja rahvaste liidust Rootsi juhtimisel ning tihedas liidus Saksamaaga. Kes oli see Euroopa Liitu ettekuulutanud Tartu Ülikooli kasvandik (eluaastad 1853-1932) ?

 

7. 22.mail 2003 jõudis Alar Sikk esimese eestlasena Mount Everesti tippu. Päev hiljem sai sama saavutusega hakkama naine, kellel on kodus 7 olümpiamedalit. Ta oli oma maalt esimene ning maailmas 79-s naine, kes on Mount Everesti tippu roninud. Kellest on jutt ?

 

8. Millisesse dünastiasse kuulus meile hästi tuntud Rootsi kuningas Karl XII (peale tema veel Karl X Gustav, Karl XI ja Ulrika Eleonora) ? Sama nime kannab üks Saksamaa ajalooline piirkond ja 1688-97 toimunud pärilussõda.

 

9. Neid kujusid püstitati Vana-Roomas mõnikord linnaväravate kohale kaitseks ebaõnne eest, tihti oli kuju all ka kiri “Hic habitat felicias” – “Siin elutseb õnn”. Kelle või mille kujud ?

 

10. Kes on pildil olevad kolm kirjanikku?

 

 

11. Millisest puust on jutt? Sellesse poolparasiitsete igihaljaste lehtpuude ja –põõsaste perekonda linalehikuliste sugukonnast kuulub 25 liiki Kagu-Aasiast Austraaliani ja Havai saarteni. Puitu kasutatakse nikerdustööks ja luksusesemete valmistamiseks. Puu eeterlikku õli kasutatakse parfümeerias ja meditsiinis. See jahutab ja rahustab keha ning mõistust, mõjudes seede-, hingamis-, närvisüsteemile ja vereringele; soodustab intellekti tärkamist, avab kolmanda silma ja toob esile mediteerimisvõime. Mõjub ka seksuaalenergiale. Õli on hea lisada palavikku vähendavatele vahenditele. Aitab peaaegu kõigi põletike korral ja soodustab vere puhastumist.

 

12. 2003. aasta saavutuste eest jagati Grammysid 105-s kategoorias. Neid jagus esmakordselt ka Eestile tänu plaadile Sibeliuse kantaatidega, esitajateks ERSO, RAM ja Ellerheina tütarlastekoor. Lastele mõeldud jutuplaadi Grammy  said kaks tuntud meest, kes esitasid plaadil muinasjutu “Petja ja hunt”. Kes olid need kaks ?

 

13. Milliste Soome jäähokiklubide sümbolitega on tegemist?

                    

1.                        2.                  3.              

14. 1898. aastal asutas vürstinna Maria Teniševa Smolenski lähedases mõisas Talaškino tekstiilitöökojad, mille peakunstnik oli Sergei Maljutin. Alates 1891. a. hakati seal Maljutini eestvõtmisel tootma midagi, milleta ei kujuta Venemaad hästi ettegi. Millest on jutt ?

 

15. Kes on pildil ?

 

 

16. Sküüdi keeles on see Don, teistesse keeltesse transformeerus näiteks nimede kujul Dnestr või Dnepr; mansi keeles on Ob, tšerkessidel Psou jne. Kuidas kõlab see aga udmurdi keeles?

17. Enne, kui temast sai elukutseline kirjanik, töötas ta lihttöölisena erinevatel aladel; pärast 30ndat eluaastat läks õppima Moskva Kinematograafiainstituuti, seejärel tegi populaarteaduslikke ja õppefilme.  Tema esimene jutustus „Nupumehed“ ilmus 1938. aastal ajakirjas „Murzilka“. Tuntuse saavutas oma lugudega Neznaikast. 1957. aastal koraldas üks rahvusvaheline ajakiri uuringu, mille järgi oli ta M. Gorki ja A. Puškini järel kolmandaks enim tõlgitud vene kirjanikuks. Kellest on jutt (1908-1976?

18. See hilisem tuntud riigimees (eluaastad 1874-1952) töötas assistendina inglise keemiku William Henry Perkinsi juures, kes rahastas ka tema õpinguid Manchesteri Ülikoolis. Küsitavast sai samas ülikoolis professor, ta leiutas kivisöetõrva tehnoloogiat kasutades atsetoonimenetluse ning oli I Maailmasõja ajal keemiliste uuringute juhataja Briti Admiraliteedi juures. Kes ?

 

19. Kes on pildil ?

 

20. Milline ansambel esineb ? See ansambel on loodud 1964. aastal ja tegutseb tasapisi siiani, olles leidnud asendaja ka 2002. a. surnud basskitarristile. Ansambel oli esimene, kes hakkas omaette heliefektina kasutama tagasisidet. Ta oli omal ajal kantud ka Guinnessi rekordiraamatusse kui maailma kõige valjuma muusikaga ansambel. Kuuldavat lugu “We´re Not Gonna Take It” esitati Woodstockis 1969. aastal.

21. Ringikohtunik kasutab poksis võistlejate ohjeldamiseks vaid kolme käsklust. Nimetage need? (inglisekeelsed)

22. Näete fotol umbes 2500 aastat vana dooria stiilis Aphaia templit, mis asub saarel, mis on praeguseks üks ateenlaste armastatud puhkusepaigaks. Tõlkes on saare nimi Kitsesaar. 6. saj. eKr  saavutas see saar tähtsa kaubanduskeskusena oma õitsengu tipu (acme). Seal vermiti esimesed Kreeka hõbemündid. Aastail 1828-29 oli saarel asuv samanimeline linn taasiseseisvunud Kreeka pealinnaks. Millist nime see saar (ja linn) kannab kreeka keeles ?

 

23. Maailmas on mitmeid teretamise vorme. Tavaliselt ikka käteldakse, mitmel pool esineb ka nina vastu nina hõõrumist. Kuidas aga teretatakse Tiibetis ?

 

24. See muuhulgas ka E. Floydi lemmikauto on saanud oma nime Hispaania maadeuurija järgi, kes avastas 1541. aastal Missisippi, mille ta nimetas Püha Vaimu jõeks. Kes ? / Milline auto ?

 

25. 1933. a. andis küsitav Pärnus välja ajalehte nimega “Revüü”, tema sulest on ilmunud näidendid “Potilöövi perenaine” ja “Võitlejad kodu eest” (1936). Koos Kersti Merilaasiga on ta kirjutanud libreto Gustav Ernesaksa ooperile “Tuleristsed” (1959), on kasutanud pseudonüümi K. Arba. Kes ?

 

26. See 1938 aastal Anton Soansi projekti järgi valminud Issandamuutmise kirik oli ainus 1930. aastail ehitatud apostliku õigeusu kirik Eestis. Millises linnas see asub ?

 

 © I.S. 2004

 

27. Miline taim (siniste õitega mürgine meetaim, vene keeles sinjakk)?

 

28. Kes on see endise tennisisti Pam Shriveriga abielus olev Austraalias sündinud filminäitleja?

 

29. Millise linna vapp ? Linna esmamaining : 1166. Asub Lovati jõe ääres.

30. Vanas Testamendis oli ta üks jagatud Iisraeli kuningatest, kelle territooriumide hulka ei kuulunud Jeruusalemm. Ta püstitas Peetelisse ja Dannasse vale-altarid, mille eest ingel närvutas ta käe. Kuningas palus Jumalat ja käsi sai jälle terveks. Prantsuse kunstnik Jean Honore Fragonard on teda oma maalil kujutanud ebajumalaile ohverdamas ja kuldvasikat kummardamas. Tema nime kannab ka üks šampanjapudeli mõõtühik (4 pudelit). Kellest on jutt?

 

31. Vastavalt Eesti Entsüklopeedias äratoodud definitsioonile on see India mütoloogias ja pärimuslikus filosoofias jumalusele või absoluudile omane maagiline ümberkehastusvõime ja lummus, mille pärast tekib eksikäsitusi tema olemusest. See on vedanta põhimõisteid. Samanimeline on ka üks Eestis ilmuv ajakiri. Kuidas nimetatakse seda lummust ?

 

32. 1936.a. Berliini olümpiamängudel hõbemedali võitnud Saksamaa koondisse kuulus Erwin, kelle poeg Carsten võitis kuldmedali 1972.a. Münchenis (1968.a. oli neljas). Carsteni poeg Andreas võitis omakorda kuldmedali 1992.a. Barcelonas (1984 ja 1988 hõbemedalid). Muide, Andrease tollane pruut Anke Wild võitis 1992.a hõbemedali. Andrease poolõde Natascha jätkas dünastia edukat olümpiaesitust tänavu Ateenas, võites Saksamaa koondise koosseisus kuldmedali (võistles ka 1996 ja 2000.a. mängudel). Milline on selle dünastia perekonnanimi ja millisel spordialal on selle dünastia liikmed medaleid võitnud ?

 

33.  Juutidele on sünagoogid kokkusaamiste, õppimise ja jumalateenistuse kohaks. Igal sünagoogil on komplekt pärgamentrullidele käsitsi kirjutatud Toorat. Täiskasvanud juudi mehe eesõigus ja kohus on võtta osa Toora lugemisest sünagoogis. Seda tuleb aga ette valmistada ja harjutada, kuna toorarullidele kirjutatud tekstil on üks omapära. Milline ?

 

34. On jõutud järeldusele, et nina sagedane puduutamine viitab valetamisele. “Kui inimene valetab, siis paisub teatud ninasisene kude, nina hakkab sügelema ja inimene tahab seda hõõruda või puudutada,” väidab Alan Hirsch Chicago uurimisinstituudist. Bill Clinton, andes vandekohtunikele tunnistusi enda ja Monica Lewinski suhte kohta, katsus iga 4 minuti järel oma nina. Millist nime kannab selline efekt ?

 

35. Kes soome skulptoritest on loonud Helsinkis asuvad klassikalised skulptuurid Aleksander II-le ja Johan Ludvig Runebergile ?

 

 

36. Sundmõtteil rajanevaid haiglasi hirmuseisundeid ehk foobiaid on väga erinevaid. Mälumängureile on võib-olla tuttav amnesifoobia ehk hirm mäletamisvõimetuse ees. Mida pelgavad aga inimesed, kellele on pandud diagnoosiks HIPPOPOTOMONSTROSESQUIPPEDALIOFOOBIA ? (vastus on kahesõnaline)

 

37. Kes on piltidel (2 isikut)?

38. 11. juulil 1999.a. avati Tartu-Jõgeva tee ääres mälestuskivi Hermiine Jürgensile. Skulptor Ado Kochi loodud mälestusmärgi (maakivisse on raiutud terane silm) ümber on istutatud mitut liiki puid, mis ajapikku peaks kasvama hiiesaluks. Mälestuskivi avamisel lõi meeleolu helilooja Urmas Sisask, esitades maailma eksootilistest paikadest pärit rahvapillidel loitsutaolist muusikat. Samal päeval tutvustati Kalle Truusi raamatut, mis oli pühendatud küsitavale isikule. Ka Aili Paju on oma raamatus teda jäädvustanud. Millise nime all me Hermiine Jürgensit rohkem tunneme ?

39. Teil on võimalus maitsta jaapani rahvuspuuvilja, mida kutsutakse ka “jumalate tuleks”. Ta sisaldab palju suhkrut ja A- vitamiini. Milline puuvili ?

40. Kes on helilooja ?

 

VASTUSED

 

1. Acheron (häda), Lethe (unustus)                                                                                     TK

2. Voltaire                                                                                                                              TT

3. Stromboli, Vulcano                                                                                                           JN

4. Loogika                                                                                                                             TK

5. Tom of Finland (Touko Laaksonen)                                                                                IS

6. Wilhelm Ostwald (seni ainus Baltikumi nobelist)                                                           IS

7. Manuela di Centa                                                                                                             TT

8. Pfalzi dünastia (Pfalzi kuurvürstide noorem, Zweibrückeni haru)                                JN

9. Fallos                                                                                                                                 TT

10. Juhan Sütiste, Peet Vallak, Albert Kivikas                                                                  TK

11. Sandlipuu                                                                                                                        TK

12. Mihhail Gorbatšov ja Bill Clinton                                                                                   TT

13. 1-Helsinki Jokerit; 2-Pori Ässät, 3-Oulu Kärpät                                                          TK

14. Matrjoškad                                                                                                                      TT

15. Harald Nugiseks (viimane elusolev Rüütliristi saanud eestlane)                               IS

16. Kaama (kõik nimed on tõlgitavad kui „jõgi“)                                                                TK

17. Nikolai Nossov (eesti keeles „Totu ja ta sõprade seiklused „ (1966), „Totu Päikeselinnas“ (1966), „Totu Kuul“ (1969)                                                               TK

18. Chaijim Weizmann                                                                                                         TT

19. Marylin Monroe (19 aastaselt, Andre de Dienesi foto)                                              JN

20. The Who  (maailma parimaid basskitarriste John Entwistle)                                    IS

21. Boks - algus või võistluse jätkamine; Break – võistlejate lahutamine

klammerdumisel ja klintšimisel, Stop – võistluse katkestamine                                      TK

22. Aigina (Aegina), s.t. peaaegu nagu Aegna                                                                 IS

23. Keel suust välja                                                                                                               TT

24. De Soto (hr. Floyd on koomiksis tuntuim eesnime – Ernie kaudu)               JN

25. Kaarel Ird                                                                                                             TT

26. Kohtla-Järve                                                                                                                    IS

27. Ussikeel (Echium vulgare)                                                                                           TK

28. George Lazenby (mänginud filmis korra ka Bondi -1969 „Tema Majesteedi salateenistus“)                                                                                                                   TK

29. Velikije Luki (võib tõlkida ka “Suured vibud”)                                                  JN+IS

30. Jerobeam (Jeroboam)                                                                                                   TK

31. Maaja                                                                                                                               IS

32. Keller, maahoki                                                                                                               TK

33. Toorarullidele on kirjutatud ainult konsonandid                                                           JN

34. Pinocchio efekt                                                                                                               JN

35. Walter Runeberg (Johan Ludvig Runebergi poeg)                                                   JN+IS

36. Pikkade sõnade kartus                                                                                                 IS

37. Rinnuliujujad, Ateena olümpiavõitjad Brooke Hanson (värske 6-kordne maailma-

meister) ja Amanda Bears (väidetavalt maailma populaarseim naissportlane)            IS

38. Äksi nõid (Kalle Truusi raamat “Tundmatu Äksi nõid”, Aili Paju raamat“Teadjanaine”)     TK

39. Hurmaa ehk diospüür ehk persimon ehk kaki                                                 TK+JN

40. Rossini (avamäng ooperile Sevilla habemeajaja)                                                      IS