Aare Sireli memoriaal.

Küsimused: Indrek Salis, Jevgeni Nurmla, Tiit Kuningas, Tõnu Talve

 

1. Cheiron (Chiron) oli kreeka mütoloogias tark, õiglane ja inimsõbralik kentaur. Cheiron oli suurte kangelaste – näiteks Achilleuse, Theseuse, Aktaioni ja Iasoni  - kasvataja. Kui Herakles oli tema juures külas, haavas ta Cheironit ettevaatamatult oma mürginoolega. Väljakannatamatud piinad sundisid surematut enesele surma soovima; tema surm aga lõpetas omakorda küsitava persooni kannatused, kuna Cheiron loovutas oma surematuse talle. Kellele ?

 

2. Hispaanias Toledo provintsis on kaks Cervantese elule ja loomingule pühendatud muuseumit. Üks neist muuseumidest asub Esquiviase linnas, kus on Cervantese majamuuuseum. Millises Toledo provintsi linnas asub teine muuseum?

 

3. Eestlane kirtsutab nina, kui hakata rääkima, kui maitsev ja kasulik on …. süüa; ometi on maailmas palju rahvaid, kes seda päevast päeva teevad. Filipiinidel, USA-s, Kanadas, Jaapanis ja mujal on temast saanud sisuliselt “koduloom”, piisab kui kastikesse igapäevaseid toidujäätmeid heita. Ta koosneb suuresti valgust;  kuivatatud … jahvatatud pulbris on 72 % valku – enam kui kalas (69 %), sojaoast (45 %) rääkimata. Pulber sobib hästi lisandiks leiva, küpsetiste või makaronide valmistamisel. Kellest on jutt (sugukond Lumbricidae) ?

 

4. Ivar Holmqvist 1924-34

    Nicolai Ramm Östgaard 1934-51

    Marc Hodler 1951-98

 

Palun lisage ritta puuduv nimi (juhul, kui nimi ei tule meelde, saab 1 p. , kui vastatakse, mis nimekirjaga on tegemist).

 

5. Millise tuntud inimese pastell- ja söejoonistusi (1960.-ndatest aastatest) näete ?

           

6. See 12. sajandil (tegelikud eluaastad 1200-1280.- A.O.) elanud saksa filosoof, teoloog ja loodusuurija kasvatas talviti lilli enda poolt esmakordselt loodud kasvuhoonetes ja kirjutas taimedest 7 köidet. Kasvuhoonete kasutamine muutus laialdasemaks siiski alles 300 aastat hiljem. Kellest on jutt ?

 

7. 1932. aastal asutati Genfis FIBA, esimeseks esimeheks valiti šveitslane Leon Bouffard ning peasekretäriks Renato William Jones, kes pidas seda ametit 44 aastat. Asutajaliikmeid oli 8, neist 7 Euroopast (Kreeka, Itaalia, Portugal, Läti, Rumeenia, Šveits, Tšehhoslovakkia); kaheksas riik aga väljaspoolt Euroopat. Milline riik ?

 

8. Olav Tryggvasoni olid eestlased merel vangi võtnud 3-aastaselt, kui ta tädiga Novgorodi sugulaste juurde põgenemas oli. Ta elas Eestis 6 aastat head elu, kuni ta … vastu välja vahetati ja seejärel Norra kuningaks sai. Mille või kelle vastu vahetati välja tulevane Norra kuningas ?

 

9. Selles Eesti linnas sai peale 2002.a. kohalikke valimisi võimu koalitsioon, mis koosneb Isamaaliidu, Reformierakonna, Res Publica ja Kristliku Rahvapartei liikmeist. Koalitsioonil on 12 kohta 21-liikmelises linnavolikogus. Tegemist on ainsa Eesti linnaga, kus Kristlik Rahvapartei on võimul. Milline linn ?

 

10. 1998. aasta veebruaris kihutas 40-aastane Johann (Hans) Hölzel oma Mitsubishi Pajerol Dominikaani Vabariigis Puerto Plata kuurordi ligidal ette liinibussile ja suri saadud vigastustesse haiglas. Millise nime all on see mees rohkem tuntud ? Üks selle perfektsionisti tuntumatest teostest kandis nime “Rock Me Amadeus” ning praegu on Kesk-Euroopas väga populaarne muusikal “…. meets Amadeus”.

 

11. Umbes 1600 a. e. Kr. tungis põhjast Indiasse sõjakas rahvas, kellest sai vallutatud maal valitsev klass. Nad seadsid sisse (võib-olla juba varem eksisteerinud) kastisüsteemi, lõid indo-euroopa keeltega sarnaneva sanskriti kirjakeele ning mahuka kirjanduse, millest osa on meie ajani säilinud nelja veeda e. “Teadmiste raamatu” näol. Millist nime kandis see rahvas ?

 

12. Karumustikas ehk belladonna on mürgine. Belladonna ekstrakt sisaldab alkaloide, sealhulgas ühte sellist, mis laiendab silmaava ja blokeerib vegetatiivse närvisüsteemi koliinergilist osa. Nime sai see alkaloid ühe kreeka saatusejumalanna moira järgi. Nimetage alkaloid või elulõnga katki lõikava moira nimi. 

 

13. Selle riigi jalgpallimeeskond on FIFA edetabelis umbes 80. kohal. Rahvusmeeskonna treeneriks on Philippe Troussier; riigi klubides mängivad näiteks Fernando Hierro, Frank Leboeuf, Steffan Effenberg, Mario Basler ja Gabriel Batistuta. Üheski teises maailma riigis ei ole naiste osakaal nii väike (34 %). Millisest riigist on jutt ?

 

14. 1980-ndate aastate lõpus avaldati ajakirjas “Nature” graafik, mida vaadates isegi lapsed oleksid pidanud aru saama, miks Saksamaal sündimus langeb. Graafikus oli praktiliselt kaks ühtelangevat kõverat. Esimene näitas sündivuse langust. Mida näitas teine ?

 

 

15. Kes on pildil ? (tollal oli ta algaja raadiotöötaja) KAHJUKS KADUS PILT KUHUGI ÄRA

 

16. 1710. aastal oli Venemaal seoses maamaksupoliitikaga vähenenud maksustatav pind 20 %. Ametisse seati nn. tuluotsijad, kes mõtlesid välja uusi makse. Makse võeti uste, akende, korstnate pealt; jõgedel kehtestati randumismaks. Baškiirias kehtestati üks omapärane maks : mustad kaks ja hallid kaheksa akõnni. Mida maksustati ?

 

17. Itaalia kirjanik Carlo Collodi tegi maailmale tuntuks Pinocchio ehk Puunuku seiklused (Le avventure di Pinocchio. Storia di un burattino). Mis puust too Pinocchio (Buratino) valmistati? Puu on Vahemeremaade ja Itaalia maastikus küllalt iseloomulik, tema suurte mandlitaoliste seemnete pärast istutati seda juba Vana-Roomas.

 

18. Jeoh Ming Pei sündis Kantonis, Lõuna-Hiinas. 18-aastaselt läks USA-sse arhitektuuri õppima ja 1948.  aastal sai USA kodakondsuse. Pritzkeri auhinna sai 1983. a. Tuntumateks ehitisteks USA-s on John Hancock Tower Bostonis, juurdeehitis Washingtoni kunstigaleriile, Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi loodusteaduste keskus jne. Millise ehitise tõttu on ta kõige enam tuntud Euroopas ?

 

19. Millised salaühingud valisid oma sümboliks roosi? Sinna on kuulunud ka näiteks F. Bacon, A. Komensky, Paracelus jt. 18.saj. liitusid enamasti vabamüürlastega. 

 

20. Milline ansambel esineb (kuulete klavessiinisoolosid) ?

21. Kuigi eestikeelne Guinnessi rekordiraamat mainib, et kõige staazhikam ametis olev president (alates 1967.a. detsembrist) on Omar Bongo Gabonis, ei ole see siiski tõsi. Temast 8 kuud rohkem on valitsenud pildil olev lipsuga mees - Gnassingbe Eyadéma. Millise riigi president ta on ? Selle rahvastikult kireva riigi suurimateks rahvasteks on eved, kabred ja gurmad, suurimad jõed on Mono ja Oti. Presidendi faks on +228 21 18 97 .

 

 

22. Millise Eesti linna vapp (all vasakul) ?

 

Tarsius Spectrum

 

 

 

 

 

23. Ülal paremal olev loomake (Tarsius spectrum) on üks maailma väiksemaid imetajaid.  Ta on kuni 15 cm pikk ja kaalub umbes 100 g ning elab ainult Sulawesi saarel ja selle ümbruses. Tal on imetajatest suurimad silmad (kehaga võrreldes), võime pöörata oma pead mõlemas suunas 180 kraadi ja pikad iminappadena toimivate padjakestega sõrmed. Milline loom ?

 

24. Pildil olev inglise poeet, romaanikirjanik ja kriitik elas aastail 1895 – 1985. Prantsusmaal teenides luges ta just enne oma 21. sünnipäeva The Times´ist oma surmakuulutust. 1950.ndatel kolis ta jäädavalt Mallorcale, kus teda külastas pühendunud austajate jada kuni tema surmani. Kuigi ta on laiemalt (ka Eestis) tuntud romaanikirjanikuna (kirjutanud muuhulgas ka romaani Kuldvillak), pidas ta ise ennast eeskätt luuletajaks. Kes ?

 

RG

To an Ungentle Critic

No, no! my chicken, I shall scrawl / Just what I fancy as I strike it, / Fairies and Fusiliers, and all / Old broken knock-kneed thought will crawl / Across my verse in the classic way.

 

25. Seda Eesti üheks silmapaistvamaks varagooti ehituseks peetud kirikut mainitakse esmakordselt Hermann von Wartberge kroonikas, kus selle valmimisajaks nimetatakse 1267. aastat. On täiesti võimalik, et sel ajal võis valmida praeguseni säilinud kirikuhoone, mitte aga hiljem hävinud algkirik. Kiriku kaitsepühakuks on 3.-4. sajandi vahetusel elanud Püha Katariina Aleksandriast. Milline kirik ?

 

 © I.S. 2003

 

26. Kuidas nimetavad inglased inimest, kellel pole vasakut jalga, vasakut kätt, vasakut silma ega vasakut kõrva ? Vastus palume esitada inglisekeelsena.

 

27. Hiinas Hebei provintsis alustati käesoleval aastal …st pruulitava õlle seeriatoomist. Selle õlle piiritusesisaldus on suhteliselt väike, vahtu on aga palju. Samas on …õlu väga vitamiinirikas, ekspertide kinnitusel on …õllel ka raviefekt – see ergutab vereringet ning peletab väsimuse. Millest pruulitakse sellist tervislikku õlut ?

 

28. Temalt on ilmunud neli raamatut – esimesed kolm olid “Suured pidustused Kiievis”, õpetussõnade kogumik “Vagad mõtisklused” ning “Minu mõtted ja mõtisklused” (jutustus autori reisist Jeruusalemma). Neljas, kõige jõulisem ja salapärasem, pealkirjaga “Kogenud ränduri elukäik” ilmus peale autori surma. Kellest on jutt ?

 

29. Matet ehk paraguai teed valmistatakse selle taime paraguai liigist. Tegemist on kahekojaliste igihaljaste või heitlehiste lehtpuude või – põõsaste perekonnaga, mis kuulub samanimeliste taimede sugukonda. Igihaljaid punaseviljalisi liike hinnatakse kõrgelt parginduses. Kuna Paraguai ja Taani on praktiliselt naaberriigid, siis on see taim ka ühtlasi Taani rahvustaimeks. Milline taim ?

30. Paul Hindemithi ooperi “Mõrvar, naiste lootus” ja Kreneki “Orpheus ja Eurydike” libretode autoriks on mees, kes oli rohkem tuntud kunstnikuna. Tema eluaastad olid 1886-1980, on maalinud muuhulgas kunagise Tšehhoslovakkia presidendi Masaryki portree ja avaldanud luulekogu “Aheldatud Kolumbus”. Kellest on jutt ?

 

 

  Autoportree ristatud kätega. 192

 

31. Üheks hiina delikatessroaks peetakse toitu nimega „draakoni võitlus tiigriga“. Millised on selle roa kaks põhikomponenti ?

32. See Argentina näitleja ja laulja oli ka Eestis populaarne 20. sajandi keskel. Alustas näitlejakarjääri juba 11-aastaselt, esitades laule pealinna teatris „Avenida“. Seejärel esines teatris, salvestas plaate ja alates 14-eluaastast mängis filmides. Kokku esines ta 17 filmis, millest suurimat populaarust tõi osa filmis «Armastuse aeg» aastal 1954 (La Edad del Amor). Tuntud on ka film „Laura peigmees“. Ta suri 73-eluaastal 17. septembril 2002 ja on maetud Buenos Aireses asuvale Chakarta kalmistule Argentina näitlejate panteoni. Kellest on jutt?

33. USA “poliitiliselt korrektne” hoiak on viinud selleni, et 1980-ndate aastate teisest poolest on ära muudetud isegi Agatha Christie tuntud kriminaalromaani “Kümme väikest neegrit” pealkiri – selle nüüdsed pealkirjad on “Neid jäi järgi üheksa” või “Kümme väikest ….” Kirjutage palun puuduv sõna.

34. Albert Speer on oma mälestustes kirjutanud järgmiselt : “ Kui Göring sai teada, et me kavatseme suurendada vedurite väljalaset, soovitas ta neid valmistada ….Tema sõnul langevat …vedurid küll kiiresti rivist välja, kuid neid võib ju valmistada rohkem. Mõistagi ei teadnud Göring, kuidas korraldada nende tootmist, kuid ta klammerdus maniaki visadusega mitme kuu jooksul selle meeletu idee külge.” Millest tahtis Göring vedureid valmistada ?

 

35. Kelle kümmet kehastust näete ?

 

36. Jaapanlased on tuntud oma uuenduslikkuse poolest. Millise uuendusega läksid kaasa (maailmas teadaolevalt esmakordselt) jaapani prostituudid 1945. aastal ?

 

37. Prantsuse kirjanik Maurice Druon alustas oma 7 köitelist rahvusvahelist ajaloolist raamatusarja „Neetud kuningad“ (1955-77) raamatuga „Raudne kuningas“, mis ilmus eesti keeles 1990.a. kirjastuses Eesti Raamat.

 

Järgnev on selle raamatu tutvustus: 
XIV sajandi alguses oli valitseja …, legendaarselt ilus kuningas, Prantsusmaa absoluutne isand. Ta oli võitnud kõrgete läänihärrade sõjaka ülbuse, võitnud mässulised flaamid, võitnud inglased Aquitaine'is, murdnud koguni paavstivõimu, mille ta nüüd vägisi oli sisse seadnud Avignonis. Parlamendid olid tema käsutada ja kirikukogud tema palgal. Polnud rikkust, mis oleks ta käest pääsenud. Järkjärgult oli ta kiriku varandused maksustanud, juudid paljaks röövinud, Lombardia pankurikompaniisid ahistanud.
Toime tulemaks Varakambri vajadustega harrastas ta müntide võltsimist. Üleöö kaalus kuldraha vähem ja maksis rohkem. Maksukoorem oli lömastav; politsei vohas. Majanduskriisid sünnitasid laostumist ja viletsust, mis omakorda sünnitasid verre uputatud vastuhakkamisi. Mässud leidsid lühikese lõpu võllamägedel. Kuningavõimu ees pidi kõik nõtkuma, painduma, murduma või võllas rippuma.

 

Kes oli see kuningas ?

 

38. Kes kreeka jumalatest, vastavalt oma otsesele funktsioonile, oli vahendajaks jumalate ja inimeste vahel ? Seda sidet võime tunnistada tänini.  

39. Millise saavutusega on olümpiamängudel hakkama saanud alljärgnevad kuus meest : Yoshiaki Kawashima, Chang Hoon Lee, Veikko Karvonen, Franjo Mihalic, Alain Mimoun ja Gaston Reiff ?

40. Kes on helilooja ?

 

 

 

     VASTUSED

 

 

1. Prometheusele (Zeus oli vandunud, et vabastab Prometheuse alles siis karistusest, kui keegi surematuist sureb tema eest, Cheiron paigutati Amburi tähtkujuna taevasse)                                                                       JN

2. Toboso (sealt oli pärit ka Dulcinea ja seal toimub hulga don Quijote seiklusi)                                              TK

3. Vihmauss                                                                                                               TT

4. Gian-Franco Kasper (FIS-i presidendid)                                                           IS

5. Georg Ots (“Kompositsioon”, “Abikaasa Ilona portree”, “Helsingi”)               JN

6. Albertus Magnus (Albert Suur) ehk Albert von Bollstädt                                   TK

7. Argentina                                                                                                               TT

8. Kitsekarja vastu                                                                                                    JN

(Koit Noogi kommentaar -  Snorre Sturlusoni "Heimskringla" tõlkest (nt raamatus "Eesti NSV ajaloo lugemik", I kd, 1960, lk 14) on kirjas, et poiss müüdi üheksa poolnaela kulla eest. Küsimuse allikas Läänemere saared enne ja nüüd / Soren Sorensen ; [taani keelest tõlkinud Evi Hiob] on aga kaheldava väärtusega.)

9. Kuressaare                                                                                                            IS

10. Falco (Austria muusik)                                                                                       IS

11. Aarjalased (aarialased)                                                                                     TT

12. Atropiin; Atropos (Klotho ketras elulõnga, Lachesis määras lõnga pikkuse ja Atropos lõikas elulõnga katki)                                                                                                                           TK

13. Qatar                                                                                                                    JN

14. Toonekurgede arvukuse vähenemist riigis                                                      JN

15. Marite Kallasmaa                                                                                               IS

16. Silmade värv                                                                                                       TT

17. Piinia (piiniapähklid on kaubaartikkel, kuuluvad maailma paarikümne tähtsama pähkli hulka)                                                                                                                                                    TK

18. Louvre´i uus sissekäik (terasest ja klaasist püramiid)                                   JN

19. Roosiristlased (Rosenkreutzerid), Euroopas alates 17.sajandist levinud inimese universaalse vaimse arengu õpetuse järgijad ja seda õpetust edendavate salaühingute liikmed      TK

20. Deep Purple (Ion Lordi lugu “Blind” aastast 1969)                                         IS

21. Togo Vabariik                                                                                                     IS

22. Antsla (endise nimega Hauka)                                                                         IS

23. Tontkandlane (esialgse nimega Lemur spectrum)                                        JN

24. Muhu                                                                                                                    IS

25. Robert Graves (romaani “Mina, Claudius” autor 1934)                                  JN

26. All right                                                                                                                 TK

27. Piimast                                                                                                                IS

28. Grigori Rasputin                                                                                                 TT

29. Iileks (endine nimetus astelpõõsas)                                                                 JN

30. Oskar Kokoschka                                                                                               TT

31. Madu ja kass                                                                                                       TK

32. Lolita Torres, õieti Beatrice Mariana Torres                                                   TK

33. Indiaanlast                                                                                                           TT

34. Betoonist                                                                                                             TT

35. Višnu (Kalki, Krišna, Narasimha, Kurma, Matsja, Parasurama, Buddha, Vamana, Rama, Varaha)                                                                                                                                           JN

36. Silikoonrinnad (rahvusliku eripära tõttu olid neil lamedad rinnad, mis aga ameerika sõduritele ei meeldinud)                                                                                                                 IS

37. Philippe IV Ilus                                                                                                    TK

38. Iris (vikerkaar), kiire tiivuline jumalate käskjalg, kes laskus maale vikeraarel         TK

39. Neil on ainsatena õnnestunud OM-il alistada inimvedur – Emil Zatopek (esimesed 5 1956 Melbourne´i maratonil, belglane Reiff 1948. Londonis 5000 m võitjana).                                JN

40. Händel (Largo ooperist Xerxes)                                                                       IS


Üritust toetasid sponsorid:

MÕIGU EHITUSKOONDIS AS

RAE VALLAVALITSUS

AS RIGUAL (MAAILMAVILJAD)