Jüri mälumängu 5. voor

11. jaanuar 2006  

Küsimused võistkonnalt Duubel (Tauno Vahter, Ove Põder, Rein Põder, Artur Tirul)

 

 

 

 

1. Järgnevas loetelus on välja toodud neli viinamarjasorti. Nimetage neist ainus, millest valmistatakse punast veini (sama nime kannab tegelikult ka äärmiselt haruldane valge viinamari)

 

a) Gewürztraminer

b) Nebbiolo

c) Pinot Gris

d) Semillon

 

2. Eelmisel aastal meie seast lahkunud paavst Johannes Paulus II ehk poolakas Karol Wojtyla oli üle 450 aasta esimene mitte-itaallasest paavst. Mis rahvusest oli eelmine mitte-itaallasest paavst Hadrianus VI (1522-23) ?

 

a) hispaanlane

b) hollandlane

c) sakslane

d) šotlane

 

3. Eestis on juba mitmeid kunstliku viljastusega tegelevaid kliinikuid, kus otsitakse ka muna- ja seemnerakkude doonoreid. Kui palju makstakse seemneraku doonorile ühe korra eest? Erinevate kliinikute hinnakiri on üsna sarnane.

 

a) 125 krooni

b) 600 krooni

c) 1200 krooni

d) 1800 krooni

 

4. Millistel olümpiamängudel võitis USA korvpallikoondis vastaseid keskmiselt kõige suurema ülekaaluga, 53 punktiga ?

 

a) 1948 London

b) 1956 Melbourne

c) 1992 Barcelona

d) 1996 Atlanta

 

5. Kes oli see NLKP peasekretär, kellele esimesena peale 1991. aastat püstitati maksumaksja raha eest 2004. aastal ausammas Venemaal ?

 

a) Jossif Stalin

b) Leonid Brežnev

c) Juri Andropov

d) Mihhail Gorbatšov


6.      1993. aasta oktoobri esimesel nädalavahetusel (2.-4. okt.) kulmineerus võimuvõitlus Venemaal Jeltsini ja parlamendi vahel verise putšina, mille käigus ametlikel andmetel hukkus 149 inimest. Terve maailm võis CNN-i kaudu kaasa elada sellele, kuidas tankid parlamendihoonet tulistasid. Tänu sellele sündmusele jäi maailmas suurema tähelepanuta ühes teises riigis täpselt samadel päevadel toimunud verine ebaõnnestunud sõjaline operatsioon, kus ühel pool hukkus 19 sõdurit, vastaspoole ohvrite arv oli aga ligikaudu 1000. Kaheksa aastat hiljem, 2001. a. väntas Ridley Scott sündmuse põhjal Hollywoodis mängufilmi. Mis riigis see toimus ?

   

7.      See IX Riigikogu (1999-2003) liige on praeguseks astunud õigeusku ja temast on saanud Püha Siimeoni ja Hanna kiriku diakon. Tema praegune „ametinimi“ on Johannes Sakarias. Kellest jutt ?

 

8.      Sellele praeguseks oma valdkonna tuntud kaubamärgile panid 1995. aastal aluse härrased Page ja Brin, kaks Stanfordi ülikooli informaatikatudengit. Nimi tuletati mõistest, mille mõtles 1938. aastal välja Ameerika matemaatiku Edward Kasneri õepoeg Milton Sirotta - see tähendab number ühest ja sajast nullist koosnevat arvu. Küllap on ülearune lisada, et praeguseks on see mälumänguritegi seas populaarne kaubamärk teeninud leiutajatele miljardeid. Millega tegemist ?

 

9.      Milline piinlik seik ühendab selliseid mõjukaid mehi, nagu Microsofti looja Bill Gates, majandusteadlane Milton Friedman, Saksa ekskantsler Helmut Kohl, Rootsi kuningas Karl XVI Gustav, IMF-i endine peadirektor Michel Camdessus, Maailmapanga ekspresident James Wolfensohn ?   

 

10.  Kes laulab ?

              


11.              1950. aasta detsembri lõpul sõitis ta oma armukesega keset pingelisi läbirääkimisi Itaaliasse puhkama. Truudusetu abikaasa kõrvalhüpe paljastus väga häbiväärselt: ehkki kodumaal oli teema käsitlemine ajakirjanduses keelatud, siis naaberriikide press tõi asja avalikkuse ette ja ka Daily Mail kuulutas: “...kriisis, peaminister ... põgenes läände”. Kes oli see poliitik ?

 

12.              1981. aasta 23. veebruaril tormas Antonio Tejero koos 200 sõjaväelasega riigi parlamenti ja võttis pantvangi riigi valitsuse ja rahvasaadikud. Riigipöördekatse kestis 18 tundi, järgmisel päeval Tejero alistus ja mõisteti 30 aastaks vangi. Riigipöörajatele oli spetsiaalselt trükitud ajaleht, mis rääkis riigipöörde üleüldisest hukkamõistust riigis – see võis alistumisel olla oluline tegur. Tejero vabanes 1996. aastal pärast poole karistuse kandmist. Mis riigis see toimus ?

 

13.              Aastavahetusel 1919-1920 otsustas Eesti valitsus hakata karmimalt võitlema salaviina müügi vastu – trahvidest karmimaks karistuseks kinnitati väljasaatmine. Välja saadeti muuhulgas maineka Kuldlõvi, St. Petersburgi ja Estonia teatri restoranipidajad. Kuulsaim juhtum oligi Erich Wallfischiga Estoniast, kes varustas viinaga ka Välisministeeriumit. Wallfischi väljasaatmisele 12. veebruaril 1920 tuli kaasa terve Estonia orkester kuni linnapiirini. Sealt edasi saatis teda kuni väljasaatmiskohani puhkpilliorkester, kes mängis terve tee lõbusaid lugusid. Absurdsest juhtumist haarasid kinni ka ajalehed ja peagi kord muudeti. Protesteeris ka väljasaatmiskoht, kust teatati, et „nende linn pole mingi Sahhalin, kuhu Tallinn oma vääritud kodanikud asumisele saadab.“ Mis linna saadeti Tallinna “halvem osa” ?

 

14.              Küsitava suurmehe sünniaega tavatsetakse paigutada aastasse 4 eKr ja sünnikohaks peetakse Cordobat. Oma hariduse sai ta Roomas. Elas nooruses Egiptuses, hiljem kaheksa aastat pagenduses Korsika saarel, kus kirjutas rea näidendeid. Oli seejärel keiser Nero kasvataja. Lõpetas viimase käsul elu enesetapuga. Teda kohtame ka Dante "Jumaliku komöödia" "Põrgu" IV laulus teiste paganate hulgas. Tema “Kirjad Luciliusele” on ilmunud eesti keeles. Nimetage see filosoof, kirjanik ja riigimees!

 

15.              Tegemist on ainsa gravüüriga, mis tehti sellest aastatel 1595-1617 elanud isikust tema eluajal. Hilisemad joonistused põhinevad küll sellel, ent on tugevasti moonutatud ja ilustatud. Kes on see isik ?

16.              See vulkaan (2277 m) asub piklikul (53 km) komeedi-kujuga saarel (saar avastati 1607. aastal) ja on viimasel ajal olnud kaunis aktiivne – pursked 1975. a., 1985. a., kinnitamata andmeil ka 2003. a. Lisaks sellele on vulkaan veel ühes mõttes tähelepanuväärne. Nimetage vulkaan ja saar ! (1 õige = 1 p.) 

 

17.              Milline 5199 meetri kõrgune mägi, on andnud nime riigile, milles ta asub ?

 

18.              Vana kaubatee Põhja-Euroopast Konstaninoopolisse kulges mööda Läänemere rannikut Neevani, siis Laadoga järvest mööda Volhovi jõge lõunasse ning ... tuli minna edasi mööda Lovati jõge. Maakitsuse ületamise järel jõuti Dneprini, mida mööda jõutigi Musta merre. Milline veekogu tuleks märkida kolme punkti asemele?

 

19.              NSVLiidu haldusjaotuses oli järgmine tasand peale liiduvabariike ehk NSV-sid autonoomsed nõukogude sotsialistlikud vabariigid ehk ANSV-d, enamus neist kuulus Vene NFSV koosseisu. Mõni neist oli pindalalt väga suur, nt. Jakuutia ANSV. Mis oli aga pindalalt suurim mõne teise liiduvabariigi koosseisus olnud ANSV (pindalaga 165 000 km2 – ehk peaaegu sama suur kui Eesti, Läti ja Leedu kokku) ?  

 

20.              1984. aastal avastati Florida Keys’i saartelt tava-sooküüliku (Sylvilagus palustris) kohalik, senitundmatu alamliik, kellele pandi teaduslikuks nimeks (Sylvilagus palustris ...) isiku nime järgi, kes juhuslikult oli ka seda ekspeditsiooni finantseerinud. Kelle nimi siis loomale pandi ?


21.              Mis loomadega on tegemist ?

22.              Näete ühe ammuse maailmakuulsa asutuse uut hoonet. Millise ?

23.              Kes ? (inimene)

24.              Näete kahe sõbra ja kunstniku portreesid, mille küsitavad maalisid teineteisest 1905. aastal Collioure´is. Juhtumisi surid mõlemad kunstnikud samal aastal, 1954. Kes on need kaks meest, kes kuulusid ka fovistide hulka ? Üks õige nimi 1 p, nimetamise järjekord pole oluline.

25.              Mis riigi lipp ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.

 

21.

 
 


                              

24.

 
 

 

23.

 
 


25.

 
       

 

  

                                            

26.              Mis aastaga on tegemist ? (+/- 1 a. annab 1 p.)

·                    Federico Fellini lavastab filmi Logardid;

·                    Nobeli rahupreemia saab kindral George C. Marshall;

·                    Hermann Buhl vallutab esimesena (üksinda!) Nanga Parbati (8125 m), ühe maailma kõige ohtlikuma mäetipu;

·                    Ahtme saab linnaõigused;

·                    Sureb Nobeli kirjanduspreemia laureaat Eugene O’Neill, sünnib tulevane olümpiamedalist Raul Arnemann;

·                    Alberto Ascari võidab oma teise (ja viimase) Vormel-1 MM-tiitli;

·                    Kambodža saab iseseisvaks.

 

27.              Sündinud Siberi väikelinnas Atšinskis. Kuigi tegi 1991. aastal hooaja parima tulemuse maailmas, lõpetas MM-i kõigest 8. kohaga. Kui ta pärast sünnitust Prantsusmaal uuesti võistles, oli paus eelmise võistlusega veninud 32 kuu pikkuseks. Vahepeal olid tal tekkinud probleemid kaaluga ja 1.68 kasvu juures kaalus ta 85 kilo, nii et uue treeneri juurde minnes arvas too kõigepealt, et tegu on odaviskajaga. Kes on see hilisem olümpiavõitja ?

                                              

28.              Jaapani profisumo kõrgeim tase on yokozuna (sisuliselt valitsev maailmameister), seda tiitlit võib samaaegselt kanda ka mitu inimest. Viimase tosina aasta jooksul yokozuna tiitlit kandnud meestest on kaks olnud päritolult havailased – Akebono (1993-2001) ja Musashimaru (1999-2003). Ka ainus praegune yokozuna, Asashoryu, pole tegelikult rahvuselt jaapanlane. Mis rahvusest on Asashoryu ?

 

29.              Algas võistkondliku olümpiaala poolfinaal. Neli aastat varem olid samad võistkonnad kohtunud finaalis. Suurem osa pealtvaatajatest olid ühe poolfinalisti riigi põgenikud. Konflikt algas vastastikuse sõimuga ja peagi läks üle füüsiliseks vägivallaks. Kui esimesed mängijad olid toorutsemise pärast eemaldatud ja ka pealtvaatajad tahtsid kaklusest osa võtta, vilistas rootslasest kohtunik mängu katki. Mängijad riietusid ja lahkusid võistluspaigast valvekorteeži saatel. Eelmisele olümpiavõitjale kirjutati tabelisse võit. Finaalis võitis tiitlikaitsja Jugoslaaviat ja teenis taas kulla. Paljud olümpiavõitjad aga keeldusid kodumaale naasmast. Millised kaks riiki võistlesid ja millisel spordialal ? (1 p. antakse juhul kui üks kahest komponendist – ala või mõlemad riigid – on õige)

 

30.              Nimetage helilooja, kelle sümfooniat kuulete !                         

           


31.              Sellesse riiki saabuvad turistid jäävad tavaliselt kõhutõppe, mida iseloomustavad kõhulahtisus, kõhuvalu, oksendamine, iiveldus, palavik, nõrkus, krambid jt. Põhjuseks on toidus ja vees sisalduv bakter Escherichia coli, mille suhtes kohalik elanikkond on immuunne. Haigus on nime saanud ühe kunagise sealse valitseja järgi. Kuidas seda haigust nimetatakse (või kes on see kunagine valitseja) ?   

 

32.              Uuele avastatud keemilisele elemendile anti reeglina nimi mõne tema iseloomuliku omaduse või siis austusavaldusena kellegi või millegi nime järgi. Läbi keemilisele elemendile nimepaneku on kummardus tehtud erinevatele mütoloogilistele tegelastele, teadlastele ja kohanimedele. Riikidest on korra märkimist leidnud näiteks Küpros, Venemaa, Saksamaa jt. Mõlema, nii Prantsusmaa kui Skandinaavia, auks on nimetatud kaks elementi. Kõige viljakamaks “ristiisaks” on aga olnud üks Rootsi asula, mille järgi on nimetatud koguni neli keemilist elementi. Nimetage see asula !

 

33.              Küsitavat, 1788. aastal sündinud filosoofi ei saa inimesena pidada ülemäära meeldivaks inimeseks. Muuhulgas olevat ta ükskord trepist alla tõuganud majanaabrist vana naise, kes sai rängalt viga. Ta pidi naisele elu lõpuni maksma valuraha ja kui ohver lõpuks suri, olevat riiukukk öelnud “Obit anus, abit onus” ehk otsetõlkes “Vanamutt surnud, vaevast prii!”. Eesti keeles on temalt ilmunud muuseas raamatud “Elutarkus”, “Kunstidest” ja “Naistest”.

 

34.              Pildil näete teatud tüüpi röntgenaparaati. Need masinad hakkasid levima 1930-ndatel aastatel ja olid kõige populaarsemad 1940.-1950. aastatel. Neid ei kasutatud puhtalt meditsiiniliselt, vaid ühel muul konkreetsel eesmärgil. Teada on, et Eestis oli 1930-ndate lõpus vähemalt üks selline seade – praegu on selles Viru tänava majas Demini kaubamaja. Hiljem avastati nende aparaatide tervistkahjustav mõju ja 1970. aastateks aparaadid keelustati. Milleks (kus?) neid kasutati ?

 

 

 

35. Ansambel ?

36.              Neid kaht, oma maa kirjandusklassikut on kutsutud ka kirjanduslikeks kaksikuteks, aga vaevalt väljanägemise järgi, habeme tõttu. Tegelikuks põhjuseks on see, et nad on sündinud ühel ja samal, 1819. aastal (vaid mõnekuulise vahega) ja surnud mõlemad 72 aasta vanuselt. Ent oma kirjanduslikus loomingus käisid nad siiski küllalt erinevaid radu. Mõlema kirjaniku peateos on ilmunud ka eesti keeles. Nimetage need kirjanikud !

 

37.              Küsitav ooper on kahevaatuseline, selle tegevus toimub 18. sajandi lõpus Sevilla lähedal vanglas. Ooperi esietendus toimus 1805. aastal ja nagu paljud omataolised, kannab ühe isiku nime. Kuid sellenimelist isikut ei esine ooperi tegelaste nimistus. Miks, see selgub ooperi sisust. Nimetage ooper ja helilooja !

 

38.              Selle Eesti kirjaniku kohta rääkisid kaasaegsed palju ja üdini negatiivseid jutte. Ehkki võib öelda, et tegu oli rahva seas väga populaarse kirjanikuga, olevat ta argielus olnud tõeline sadist. Peale koostöö teatud organitega on talle pandud süüks ka vägivalda oma naise kallal, samuti oli tal kombeks külaliste jutuajamisi lindistada ja salvestusi siis väljapressimiseks ette mängida. Üks kurbnaljakamaid lugusid olevat toimunud tema maja ehitusel. Nimelt lasi too kirjanik ehitusmeestel muu töö kõrvalt oma maja ehitada. Kui aga hoone valmis sai, võttis ta kaasa tuttava ülevaataja, kes tegi nii palju pisietteheiteid, et kuulutas majaehituse kvaliteedi kõlbmatuks. Ehitajatele jättiski kirjanik maksmata ja ähvardas protestide peale kaevata võimudele, et mehed põhitöö asemel haltuurat tegid. Kes oli see praeguseks surnud kirjanik ?

 

39.              Kes on selle “kirjanike portreede” sarjas loodud graafilise luuletuse DORIS KAREVA autor ?

 

40.               Julia Roberts oli esimene Hollywoodi näitlejanna, kellele maksti ühe rolli eest 20

miljonit dollarit, 2000. a. filmi “Erin Brockovich” eest (hiljem 20 milj. $ ka filmi “The Mexican” ja koguni 25 milj. $ filmi “Mona Lisa Smile” eest). Kes on aga tänase päeva seisuga peale Robertsi kaks ülejäänud näitlejannat, kellele makstud ühe filmi eest 20 milj. $ (vastavalt 2003. ja 2005. aastal)?                                     


41.              1980. aasta Moskva olümpiamängude purjeregatt peeti mäletatavasti Tallinnas. Hiljuti kandideeris Moskva ebaõnnestunult 2012. aasta suveolümpiamängude korraldajaks. Millise suurlinna lähedal oleks nüüd valituks osutumise korral purjeregatt toimunud ?

 

42.              Pildil on Walesi ... . Selle lühikeste jalgadega ja umbes taksi-suuruse tõu nimi tähendab uelsi keeles "kääbuskoera" ja teda peetakse väga targaks loomaks. Tõu populaarsust on kõvasti kasvatanud Inglise kuninganna, kellel olevat koguni neli seda tõugu loomakest. Koeraga sama nime kannab firma, mis on kogujate seas tuntud lennuki-, auto-, jt. mudelite valmistajana. Kuidas on selle koeratõu nimi ?

 

43.              1897. aasta 1. mail toimus ilmselt kõige ohvriterohkem raudteeõnnetus Eesti territooriumil - öine äikesevihm oli ära uhtnud osa raudteetammi ja sõjaväeešelon paiskus tammist alla. Ohvrite arv oli 41, need olid põhiliselt esimestes vagunites olnud Rumjantsevi polgu sõdurid, raskelthaavatuid 66. Tagumised vagunid, kus sõitsid ohvitserid, kannatasid suhteliselt vähem. Päästetöid, mis kestsid veel 2. mail, raskendasid ilmaolud. Tegelikuks katastroofipõhjuseks oli raudtee-ehitajate praak – tamm oli selles kohas rajatud uhtliivale ning puudus vett ärajuhtiv truup. Millises Eesti asulas see õnnetus toimus ?

 

44.              Kui Inglismaa mängis 1996. aasta jalgpalli EM-i poolfinaalis Saksamaaga ja (nagu kombeks) penaltitega kaotas, hakati otsima kaotuse põhjuseid. Fännid läksid koguni nii kaugele, et süüdistasid selles koondise uut särki, mida oli varem kantud vaid korra. Fännid vihkasid särki täiesti ootamatu värvilahenduse pärast. Kokku kanti särki 3 korda ja enam kunagi pole Inglise koondis kandnud seda tooni särki. Ajalooliselt on seda tooni saadud ka mitmetest taimest, mida just värvi tootmiseks kasvatati nii Aasias, Aafrikas kui Lõuna-Ameerikas. Pärast saagi (lehed ja varred) kogumist jäetakse taim vette likku ja sade kogutakse kokku. Saadud värv on väga kulumiskindel, aga tänapäeval toodetakse seda sünteetiliselt. Mis värvi olid inglise koondise särgid ?

 

45.              Esimesena olevat neid kasutanud XIX sajandi lõpul üks austraallane. Mitmel pool mujal anti varem nimed selle päeva pühakute järgi. 1953. aastal kinnitas vastav USA ametkond selle korra ametlikult ja nimekirja laiendati 1979. aastal. Peale Q, U ja Z valitakse üks iga tähega inglise, prantsuse või hispaania nimi. Nii moodustub kuus komplekti nimekirju kuueaastaseks tsükliks, mille järel alustatakse uuesti. Mida nii tähistatakse ?

 

V A S T U S E D

 

1. b) Nebbiolo. Üks tuntumaid Itaalia viinamarjasorte.                                       TV

2. b) hollandlane                                                                                                           OP

3. b) 600 krooni. (Tartus kuni 800). Munarakudoonorile makstakse 5000-10.000.        TV

4. b) 1956 – Melbourne     (Barcelonas 1992 võideti keskmiselt 43,7 punktiga)                      TV

5. c) Juri Andropov     (1967–82 KGB esimees)                                                            AT

6. Somaalia                                                                                                           TV, OP

7. Jaan J. Leppik                                                                                                          TV

8. Google     (mõiste on googol)                                                                                   TV

9. tordiga näkku saamine (avalikult)                                                                               OP

10. Amanda Lear                                                                                                         OP

11. Urho Kaleva Kekkonen                                                                                          TV

12. Hispaania                                                                                                               TV

13. Haapsalu                                                                                                                TV

14. Seneca                                                                                                                   RP

15. Pocahontas     (õige nimega Matoaka, “ristinimega” Rebecca Rolfe)                    OP

16. Beerenberg, Jan Mayeni saar (Norra)     (maailma põhjapoolseim vulkaan)           RP

17. Mt. Kenya                                                                                                              OP

18. Ilmeni järv              (ka Ilmjärv)                                                                              TV

19. Karakalpaki ANSV     (Usbeki NSV koosseisus)                                                    OP

20. Hugh Hefner     (Sylvilagus palustris hefneri)                                                         OP

21. narval     (Monodon monoceros, hammasvaal. Tegu on silmahambaga)                 TV

22. Aleksandria raamatukogu     (avati 2002. a.; Norra arhitektide projekteeritud)     OP

23. Peter Schmeichel                                                                                                    AT

24. André Derain & Henri Matisse                                                                                TV

25. Sierra Leone                                                                                                           OP

26. 1953. a.                                                                                                          RP, OP

27. Svetlana Masterkova     (1996. a. Atlanta olümpiavõitja 800 & 1500 m. jooksus) TV

28. mongoollane                                                                                                           OP

29. NSVLiit, Ungari; veepall     (1956)                                                             TV

30. Gustav Mahler     (katkend 3. sümfooniast)                                                                        RP

31. Montezuma kättemaks                                                                                            OP

32. Ytterby     (elemendid on erbium, terbium, üterbium ja ütrium)                              AT

33. Arthur Schopenhauer                                                                                              TV

34. kingaröntgen     (sellega vaadati, palju kinganinas varvastel ruumi on)                 TV

35. Suede                                                                                                                     TV

36. Herman Melville, Walt Whitman   (kuulsaimad teosed: “Moby Dick”, “Rohulehed”)       RP

37. “Fidelio”, Ludwig van Beethoven     (naispeategelane Leonora varjub Fidelio-nimelise noormehe nime taha)                                                                         RP

38. Egon Rannet                                                                                                           TV

39. Raul Meel                                                                                                               AT

40. Cameron Diaz, Angelina Jolie     (vastavalt filmide “Charlie’s Angels: Full Throttle” ning “Mr. & Mrs. Smith” eest)                                                                              OP

41. Moskva     (Kljazma veehoidla)                                                                             OP

42. corgi                                                                                                                       TV

43. Puka                                                                                                                      RP

44. indigosinine                                                                                                 TV

45. orkaane ja troopilisi torme     (nimi arvatakse nimekirjast välja ainult siis kui sellenimeline torm on olnud väga laastav)                                                                  TV