Jüri mälumängusari, 8.02. 2006

küsimused meeskonnalt Historia

I

1.  Milline on ainuke Ameerika mandril asuv riik kuhu Eesti Välisministeerium (oma koduleheküljel) ei soovita reisida:

a) Belize

b) Cuba

c) Haiti

d) Venezuela

 

2. Millise haiguse vastu vaktsineerimist ei pea Tervisekaitsetalitus oluliseks enne reisimist Kongosse (st. selle haiguse vastu vaktsineerimine puudub Tervisekaitsetalituse soovituste nimekirjast):

a) B-hepatiit

b) difteeria

c) kõhutüüfus

d) teetanus

 

3. Milline Euroopa valuuta kurss on võrreldes Eesti krooniga kõige tugevam? kas

a) Inglise nael

b) Küprose nael

c) Läti latt

d) Malta liir

 

4. Eesti välisministeeriumi teatel saavad siinsed välismaalase passi omanikud siseneda viisavabalt kahte riiki. Mis need riigid on?

a) Läti, Leedu

b) Ukraina, Moldova

c) Venemaa, Valgevene

d) Soome, Rootsi

 

5. USA on riikidele viisanõudest loobumise programmis osalemiseks kehtestanud nõude, et keeldumiste arv peab olema väiksem kui ...protsenti. Kui mitu protsenti?

a) 3

b) 10

c) 15

d) 25

 

II

6. Nõukogude kultusfilmis “Jaam kahele” mängis naispeaosa, ettekandja Verat, Ljudmilla Gurtðenko. Kes oli tema partner ehk meespeaosatäitja, kehastades pianisti Platon Rjabininit?

 

7. Kes on see pildil olev piloot?   

 

8. Konkreetse isiku nime kandvatest Euroopa lennuväljadest on suurim Pariisi Charles de Gaulle lennujaam, mis on reisijate üldarvult Londoni Heathrow järel teisel kohal Euroopas. Küsime aga Euroopa suuruselt teist isikunimelist lennujaama. Reisijate arvult oli see lennujaam 2004 Euroopas 8 kohal. Nimetage linn ja isik (eluaastad 1915-1988) kelle järgi lennujaam on nime saanud!

 

9. See Briti miljonär alustas karjääri heliplaadifirma Virgin Recordsi osanikuna. 1984 asutas ta lennufirma Virgin Atlantic Airways. Ta ületas 1987 esimesena kuumaõhupalliga Atlandi ja 1991 ka Vaikse ookeani. Katse õhupalliga ümber maakera lennata lõppes aga 1998. aastal Vaikses ookeanis. Mullu õnnestus ta kaaslasel siiski ümbermaailmalend teoks teha. 2004. aastal käivitas ta projekti Virgin Galactic, mis võimaldaks alates 2007. aastast 200 000 dollari eest lennata atmosfääri ülemiste kihtideni ja seejärel Maale tagasi laskuda. Kes?

 

10. Mis aasta?

Francis Drake lõpetas oma ümbermaailmareisi.

Portugal liideti personaalunioonis Hispaaniaga.

Itaalia botaanik Prospero Alpini avastas, et ka taimedel on kaks sugupoolt

Inglise kõrtsmik William Bourne kirjeldas allveelaeva tööpõhimõtet

Tycho Brahe teatas oma observatooriumi Uraniborgi valmimisest

Pontus de la Gardie vallutas Käkisalme kindluse Karjalas ja alustas sõjakäiku Eestis

 

III

11. See turismimagnet mahutab enam kui kolm miljonit alalist elanikku, turiste käis aga 2004. aastal kokku ligi 1,5 miljonit. Eestist näiteks 47 inimest. Kõige rohkem külastajaid tuli Jaapanist, Austraaliast ja Taiwanilt. Täna pole ta aga enam kõige turvalisem koht.

 

12. Mount Rushmore kalju on maailmas tuntud hiigelmonument, millest 1927-41 tahuti välja nelja USA presidendi näod. Üks neist on riigi esimene president George Washington, kuid meie küsime ülejäänud kolme.

 

13. Need 2 peaaegu samanimelist kuurorti asuvad üksteisest  ca 2000 kilomeetri kaugusel. Mõlemad on eri aegadel kuulunud ka Eesti turistide lemmiksihtkohtade hulka. Teine (kuhu eelmisel aastal Eestist ka pakettreise korraldati) käesoleval aastal ilmselt siiski lemmikute hulka enam ei kuulu. Nimetage need kuurortid! Õigeks vastuseks loeme emma-kumma kuurordi nime.Vihjeks veel niipalju et üks neist on ajalukku läinud ka 1937 toimunud kõrgetasemelise maleturniiri poolest!

 

14. Selle populaarse turismisihtkoha nimi eesti keelde tõlgituna on "mets". Keskuse nimi on tõlkes "apteegitill". Nimetage see Hiiumaastki väiksem (740 ruutkilomeetrit) sihtkoht ja selle keskus?

 

15. Lisaks Berliini müüri langemisele on kuupäev 9. november vähemalt kolmel korral mänginud Saksamaa 20. sajandi ajaloos olulist rolli. Nimetage need kolm sündmust (kaks õiget üks punkt, järjekord ja aastaarvud pole olulised)!

 

IV

16. Selle ladinakeelne nimi on Tuber melanosporum. Kuulsaimad on Perigord ... kuigi väidetavalt on enamik selle nime all müüdavaid pärit hoopis kusagilt mujalt! Nende hankimiseks kasutatakse koerte või sigade abi! Millega on tegu?

 

17. Mis Itaalias Como järve ääres asuva külaga sama nime kandev hoone on pildil? Vihjeks veel niipalju, et see hoone peaks olema tuntud ka filmisõpradele?

 

 

18. Maailmakuulus hotellikett Hilton avas 1976. aastal oma hotelli ka kommunismibloki riigis, mis oli esimene maa omalaadsete seas, kus Hiltoni hotell tegevust alustas. Mis riigis?

 

19. 2005. aastal ilmunud raamatus ”Libahunt. Ühe Eestimaa aadlimehe lugu” jutustab autor sellest, kuidas ta sattus Itaalias veinitootjale Zudenpe, kust haakus Eesti Sudenpe – Soepää, Hundipea. Sealt omakorda tekkis hüpotees Eesti aadlimehe seiklustest Euroopas 16.-17. sajandil. Kes on raamatus märgitud selle autoriks?

 

20.  See eluase paistab silma sellega, et selle ümarat kuplit on võimalik püstitada ilma tugesid kasutamata. Kohalike elanike keelest tõlgituna tähendab ta lihtsalt maja. Hoolimata ehitusmaterjalist, on selle sees võimalik saavutada 10-20 kraadilist temperatuuri.

 

V

21. See on suurim täielikult säilinud kindus Euroopas. Rajamist alustati 1077. aastal, ulatuslikult laiendati seda 15.-17. sajandil. Oli kindlus 1861. aastani, seejärel olid seal kasarmud, relvalaod ja vangla. 1891. aastal ehitati 173 m pikk köisraudtee. Tänapäeval asub seal mitu muuseumi ning aasta ringi toimuvad paljud üritused. Mis kindlus?

 

22. 24. aprillil 1961 oli press kogu maailmast kogunenud Stockholmi. Rootsi televisioon kandis seda sündmust üle otse, mis oli toona siiski küllalt ebaharilik. Peaaegu kõik televiisorid Rootsis olid välja müüdud ja väga vähe inimesi tegi oma igapäevatööd. Lapsed puudusid koolist. Mis sündmusega oli tegemist?

 

23. Pildil olev sild ehitati 1942-43, hävitati peaaegu täielikult 1945 ja ehitati pisut hiljem uuesti üles. Kuulsuse saavutas 1957! Mis sillaga on tegemist?

 

24. Selle Inglismaa kindluse kohal asusid juba Rooma võimu aegsed rajatised. 1078. aastal ehitati sinna kivikindlus. Richard Lõvisüdame ajal kaevatud vallikraav tühjendati 1830. aastal. Selle kindluse naabruses hukati Thomas More, kindluses aga kuningannad Anne Boleyn ja Jane Gray. Kuningalossina kasutas seda viimati James I 17. sajandil. Viimase vangina viibis seal aga Rudolf Hess.

 

25. 1988. aastal avati selles Eesti kihelkonnakeskuses mälestusmärk küüditatutele ja teistele kommunismiohvritele, koosnedes hiiglaslikust puuristist ja kerkima hakanud kivikangrust.

 

VI

26. Näete pildil 1997 valminud,  15 350 pealtvaatajat mahutavat ja hiljuti nime muutnud staadioni. Küsime linna, kus see staadion asub ja endist nime?

 

 

27. See iga-aastane üritus kestab 4 päeva - laupäevast teisipäevani, tavaliselt veebruaris, mõnikord ka märtsis. Täpsemad kuupäevad sõltuvad lihavõtete ajast, st. pühapäev peab olema 7 nädalat enne lihavõtte pühapäeva. Ürituse toimumise täpne algus pole teada, kuid õige hoo ja ka tänapäevase kuju sai ta 1930-ndail. Tänapäeval on tegemist tõeliselt laiaulatusliku ürituste kogumiga, mis lisaks kohalikele ahvatleb ka turiste ning leiab laia kajastamist ka rahvusvahelises meedias. Nimetage see ka maailma suurimaks showks nimetatud üritus!

 

28. See traditsiooniline pidu sai esmakordselt alguse 1810. aastal kuninglike pulmadega. Pidu on jäänud ära kokku 24 korral, enamasti sõdade tõttu. Mullu külastas seda kuus miljonit inimest. Täna korraldatakse samanimelisi üritusi lisaks peaareenile veel näiteks USA-s, Norras, Vietnamis, Hongkongis ja mujal. Traditsiooniliselt selle peo lõppu tähistanud ratsavõistlus korraldati viimast korda 1960. aastal.

 

29. 13. sajandist pärinenud Põltsmaa loss hävines 16. sajandil, kuid ehitati 1770. aastatel Johann Woldemar von Lauw eestvedamisel uuesti üles, olles ühe kunstistiili kõige ilmekaimaks näiteks Eestis, kuid hävines 1941. aastal. Küsime kunstistiili.

 

30. Kes laulab?

 

VII

31. See vulkaan asub 3715 meetrit kõrgusel. Tekkis küll 5 miljonit aastat tagasi, kuid purskas viimati 1909. Aastatuhandete jooksul toimunud tegevuse tagajärjel on vulkaani jalamile ja nõlvadele tekkinud nn kuumaastik, mida on muuhulgas kasutatud filmiklassikasse kuuluvates ’Ahvide planeedis’ ja ’Tähesõdades’. Mis nime kannab see eestlaste poolt enim külastatud tulemägi kõrgeimal asuvate vulkaanide esikolmikus?.

 

32. Hollandi rahvuslilleks peetakse tulpi, ent lisaks sellele on maal ka ametlik rahvuslill. Seda lille on kasvatatud 12. sajandist ravim- ja hiljem ilutaimena. Rahvameditsiinis kasutatakse selle lille teed, salvi, õli ja mahla. Mis lill?

 

33 Pildil oleva järve kaldal asus kunagise Jugoslaavia juhi Josep Tito üks residentse. Seal on ka kindlus ning kokku on see piirkond saanud Sloveenia üheks turismimagnetiks. Mis järv?

 

34. 10. Tegemist on väikese kuid üsna tuntud järvega Eestis. Tema pindalaks on mõõdetud 1,64 km2 ja sügavuseks kuni 2,5 meetrit. Tegemist on ühe Eesti läbipaistmatuma veekoguga, mille põhjas 2-3 meetri paksune mudakiht. 1976. aastal avati selle kaldal supelrand.

 

35.. Sellest joast on alates 1901. aastast alla laskuda üritanud tosinkond inimest, enamik mõne tünni või muu kaitsva kesta sees. Eluga on laskumisest väljunud pooled. Ta koosneb tegelikult kolmest eraldi joast, mis asuvad samanimelise jõe keskjooksul kahel pool Kitsesaart. Teadlaste hinnangul tekkis juga umbes 12 000 aastat tagasi, voolamast on ta teadaolevalt lakanud vaid korra, 1848. aastal suure jäätumise ajal.

 

VIII

36. Mis ansambel laulab "Boogie Wonderlandist" ehk siis boogie imedemaast?

 

37. Üldlevinud käsitluste järgi on soome keeles 15 ja eesti keeles 14 käänet. Ometi ei ole tegemist tehtega N-1, s.t. soome keeles on kaks käänet, mida eesti keeles pole ja eesti keeles on taas kääne, mida pole soome keeles. Mis käänded?

 

38. Mis keeles on see tekst?

Tað verður at viðurkenna, at menniskjuni er virðing íborin, og at allir limir manna¿ttarinnar eiga somu ómissiligu r¿ttindi, og hetta er st¸ðið undir fr¿lsi, r¿ttvísi og friði í heiminum.

Har sum mannar¿ttindini hava verið fyri vanbýti og vanvirðing, hevur tað havt við s¿r r¿ðuligar gerðir, sum hava skakað samvitsku manna¿ttarinnar, og ein heimskipan, har sum fólk nýtur talu- og trúarfr¿lsi og fr¿lsi frá ótta og neyð, hevur verið boðað sum menniskjunar h¿gsta mið og mál.

 

39. Selle isiku taastatud ausambal seisavad tema sõnad: “Meie ei ole vabad teiste armust, vaid oleme vabaduse ise kätte võidelnud”. Kes on see isik?

 

40. Kes on see sportlane?

 

IX

41. Selle Itaalia ilmselt kuulsaima (ja kalleima) veini ristiisaks võib pidada Itaalia esimest peaministrit Cavouri kes 1850 palkas prantslase Louis Oudart looma veini mis kannataks võrdlust Bordeaux veinidega. Nimetage see Nebbiolo viinamarjadest valmistatav vein!

 

42. Pildil olevat relva on kasutanud kõige viimastes filmides ka James Bond. Mis relvaga on tegemist?

 

43. Eestis elab kaks liiki siile – ... (Erinaceus europaeus) ja ... (Erinaceus concolor). Esimene neist on levinud üle kogu Eesti, välja arvatud väiksemad saared ja mandriosa lõunapoolsed alad. Teine elab maa lõunaosas ning tema levila kattub hariliku siili omaga vähe, ulatudes kuni Itaalia, Kreeka ja Krimmini välja. Üldtuntud eristamistunnuseks on esimese liigi helehall kõhupool, mille keskel pruunikas pikitriip. Teisel liigil on kõhu alaosa karvastik tumepruun ning rinnal lumivalge laik, mille suurus ja kuju varieerub isenditi.

 

44. See populaarne mänguasi sai tänasel kujul alguse arvatavasti 16. sajandil Filipiinidelt, kust sai ka 1860. aastal esmakasutatud  nime. Tegemist on vanuselt teisega arheoloogiliselt teada mänguasjadest (nuku järel), mille eelkäijast on leitud märke juba antiik-Kreekast. Maailmakuulsaks sai see mänguasi aga alates 1929. aastast, kui Californias asutati sellenimeline vabrik, eriti aga reklaamikampaaniaga alates 1962. aastast.

 

45. Millise riigi kunagine valitseja on selle loo helilooja? (õige riik 2 p)

 


Jüri mälumängusari, 8.02. 2006

küsimused meeskonnalt Historia

vastused

 

I

1. c) Haiti (MÜ)

2. d) teetanus (MÜ)

3. d) Malta liir (MÜ)

4. a) Läti, Leedu (EB)

5. a) 3 (EB)

 

II

6. Oleg Basilashvili (EB)

7. Niki Lauda (MÜ)

8. München, Franz-Josef Strauss (MÜ)

9. Richard Branson (HS)

10. 1580 (+/- 1 aasta =1p) (HS)

 

III

11. Bali (HS)

12. Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt (HS)

13. Kemer/Kemeri (MÜ)

14. Madeira, Funchal (MÜ)

15. 1918: Wilhelm II loobub troonist, 1923: Hitleri riigipöördekatse, 1938: Kristalliöö (EB)

 

IV

16. trüflid (MÜ)

17. Bellagio (MÜ)

18. Ungari (EB)

19. autor on anonüümne (EB)

20. iglu (HS)

 

V

21. Hohensalzburg (EB)

22. Pinnale tõusis sõjalaev ”Vasa”, mis oli uppunud olnud 333 aastat. Praegu saab laeva näha muuseumis (EB)

23. Kwai jõe sild (MÜ)

24. Tower (HS)

25. Pilistvere (HS)

 

VI

26. Graz, Arnold Schwarzenegger (MÜ)

27. Rio de Janeiro karneval (MÜ)

28. Oktoberfest (HS)

29. rokokoo (HS)

30. Sulev Luik (EB)

 

VII

31. Teide vulkaan Tenerifel (MÜ)

32. Harilik saialill (EB)

33. Bledi järv (EB)

34. Harku järv (HS)

35. Niagara juga (HS)

 

VIII

36. Earth, Wind and Fire (MÜ)

37. Soome keel: viisiütlev ehk instruktiiv ja akusatiiv; eesti keel rajav ehk terminutiiv (EB)

38. fääri keel (HS)

39. Konstantin Päts (EB)

40. Tiiu Nurmberg, Eesti slalomist Torino koondises (EB)

 

IX

41. barolo (MÜ)

42. Walther P-99 (EB)

43. harilik siil ja lõunasiil (HS)

44. jo-jo (HS)

45. Osmanite sultan (Mehmed VI) (HS)