Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klasside mälumäng

Küsimused: Kaarel Siim, Ants Siim, Madis Hurt, Enno Kirsimäe ja Remo Jõgela

 

I Estica

 

1.

   

Kes on piltidel?

 

2. Pildil olev rahn asub Põhja–Eestis Pärispea poolsaarel, mis hiilgab oma rahnude rohkusega, nimelt  asub seal kümnendik Eesti hiidrahnudest. Kivi kõrgus on 7,5 meetrit ja laius 27,6 meetrit. Rahnu juures tekib paljudel soov selle otsa ronida, aga problemaatiliseks võib osutuda hoopis allasaamine, mis pole nii lihtne kui paistab, on juhtumeid kus uljaspea istub mitu tundi kivi otsas, kuni ta lõpuks võtab ise julguse kokku ning tuleb alla või  tuuakse ta redeli abiga maha.

Mis rahnust on jutt?

Tunne Kelami Lahemaa fotod: Jaani-Tooma kivi: Autor: <a rel=

 

3. See kirjanik, kriitik sündis 1953. aastal Tartus, 1976. lõpetas Tartu ülikooli Eesti filoloogina. Karjääri alustas ta teatri- ja kirjandusarvustajana ning esseistina, ta on olnud kultuurilehe „Sirp” peatoimetaja. Tuntumad teosed on „Hiired tuules”, „Keerukuju” ja ”Rahvusvaheline mees”.  

Kes?

 

4. … on telekanal, mis on eetris detsimeeterlainealal 28. kanalil 24 tundi ööpäevas. Saatja kiirgusvõimsusega 3000W asub Reolas ning levib Reolast Tabivereni ja Ilmatsalust Luunjani. Videoklipid heade eesti artistidega on eetris ööpäevaringselt, lisaks võib saada infot ürituste kohta ning näha reklaami. Uuringu järgi vaatab kanalit 37.4% tartlastest ehk 37400 inimest ning iga vaataja kulutab keskmiselt 66 minutit kuus kanali vaatamiseks.

Mis kanal?

 

5. Mis bänd?

 

II Loodus

 

6. See 1872. aastal asutatud rahvuspark on omasuguste seas maailma vanim ja ühtlasi USA suurim. Asub ühendriikide lääneosas peamiselt Wyomingi osariigis ning hõlmab ligi 9000km2 suuruse ala. Nime on saanud rahvuspargi aladelt läbi voolava samanimelise jõe järgi, mille poolt moodustatud joad ja kanjon on ühed peamised vaatamisväärsused. Eelkõige on tuntud aga oma kuumaveeallikate ja mitmekesise loomastiku tõttu. Mis rahvuspark?

 

7. Eriline…, habras…, lähedane…, petlik…, silmapaistev…, suurepärane…, teesklev…, veetlev… Need ja paljud-paljud teised on ühe taimeperekonna (Taraxacum) Eestis kasvavad esindajad, mis kokku moodustavad poole Eesti kõige liigirikkamast taimesugukonnast - korvõielistest. Taimi peetakse küll umbrohuks, kuid neid kasutatakse mõningatel juhtudel nii toidu tegemisel kui ka ravimtaimena. Näiteks on piimmahl abiks maksa-, neeru- ja nahahaiguste ravimisel. Millise taimeperekonnaga on tegu?

 

8. See Madagaskari lähedal asuval Mauritiuse saarel elanud lennuvõimetud lind (Raphus Cucullatus) on ilmselt kuulsam inimtegevuse tõttu väljasurnud loom. Ta kujutas endast jässakat lindu, kes lennuvõime ja abkõige ksoluutse hirmutundmise puudumise tõttu oli kerge saak kõigile.  Saarele toodud koduloomade tõttu hävisid nende elupaigad ning küttimise tagajärjel ka nad ise. Viimane esindaja suri ilmselt 17. sajandi teisel poolel. Nende tänapäeval elavad kõige lähedamad sugulasliigid kuuluvad tuvide hulka. Kes?

 

9. 2004. a-st kehtiva looduskaitseseadusega on Eestis kaitse alla võetud 212 loomaliiki, kes on ohustatuse alusel jaotatud kolme kategooriasse. Kõige enam tähelepanu vajavad loomariigi esindajad kuuluvad esimeses kaitsekategooriase, kuhu praeguse seisuga on kantud 19 liiki. 1 selgrootu, 2 kahepaikse ja 14 linnuliigi seast leiab sealt ka 2 imetajat (ladina keelsed nimetused Pteromys volans ja Mustela lutreola). Kes?

 

10. Aastatel 1831-36 sooritas üks hilisem tuntud teadlane purjeka “Beagle” pardal ümbermaailmareisi, mille vältel kogutud materjal viis teda maailmakuulsaks teinud järeldusteni. Legendi järgi andsid otsustava tõuke nende tegemiseks 1835. aastal külastatud Galapagose saared, kus ta nägi lähisuguluses olevate linnuliikide rühma juures mõningaid huvitavaid erinevusi, nagu näiteks noka kuju. Ideele andsid samamoodi kinnitust fossiilide leiud Lõuna-Ameerikast. Mis teooria sai niimoodi alguse?

 

 

III Ajalugu ja uskumused

 

11. Mida tähistavad allolevad alkeemilised sümbolid?

 

                                

 

12. Tšehhide jaoks on see 1371. aastal sündinud mees rahvuskangelase staatuses. Ennekõike on ta tuntud usujuhi ja suure reformatsiooni eelkäijana. Küsitava panus tšehhi rahva edenemisse on samuti suur olnud (reformis tšehhi õigekirja, tõlkis piibli, võitles sakslaste ülemvõimu vastu oma kodumaal jne). Tema tegevuse tulemusel õnnestus tšehhidel saada jämedam ots Praha Karli ülikooli  juhtimises enda kätte (küsitav ise oli aastatel 1409-1410 ülikooli rektor). 1412. aastal pandi see mees kirikuvande alla, sest ta oli kritiseerinud karmilt katoliku kiriku pahesid (induligentside müüki, laiamist jms). Saatuslikuks sai talle ajalooline Konstanzi kirikukogu, kuhu ta oli ametlikult kutsutud. Hoolimata keiser Sigismundi turbekirjast põletati ta ketserina tuleriidal.

Kellest oli juttu?

 

13. Kes suudlevad?

 

14. Küsitav liikumin hõivab endas müstitsismi ja okultismi, mis pärinevad mitmetest erinevatest religioonidest. Liikumist on nimetatud sünkretistlikuks („erinevate religioonide seguks”), aga sellele on ka vastu vaieldud. Selle osalised koostavad oma nn vaimse teekonna ise (nad kasutavad tavaliselt paljusid erinevaid õpetusi ja praktikaid nii peavoolu- kui äärevooludest ning formuleerivad oma kogemustele tuginedes oma uskumused). Näiteks on küsitava liikumise pooldajate seas levinud idamaine mediteerimine, usk tulnukatesse ning reinkarnatsiooni jne. Arvatavasti on mitmed teist näinud müügil selle liikumisega seotud värviliste ja pehmete kaantega raamatuid (nt USAs, riigis millele see usk oma „värvilisuse” ja individualistlikkusega sobib, on neil palju eripoode). Noorte seas on aidanud liikumise tõusule kaasa samanimeline levimuusika žanr, mille viljelejad pooldavad küsitavat usundit.

Millisest vaimsest liikumisest oli juttu?

 

15. On öeldus, et see Samose saarelt pärit Antiik-Kreeka filosoof vabastas oma seisukohaga, et loodusnähtused määrab pigem loodus kui jumalad, inimesed hirmust karistava jumala ees. Tema arvates oli ülim hüve nauding, sest kõik elusolendid otsivad naudingut ja väldivad valu. Oma austajate poolt annetatud raha eest rajas ta Ateenasse kooli, mis asus suures aiaga majas ning sai hiljem tuntuks „…… aiana” (maja uksel olevat olnud silt: „Rändaja, siin on sul hea: siin ülimaks hüveks on nauding“). Tema järgi on nime saanud filosoofia koolkond, mis soosib tema ideid. Diogenes Laeretios on tema koolkonna õpetus kokku võtnud järgnevate sõnadega: Jumalat kartmata, ükskõiksena surma vastu, saavutades hõlpsasti head, taludes kannatlikult raskusi.

 

Filosoof?

 

IV Sport

 

16.Lisaks Kuldse Jalgpallisaapa sarnastele traditsioonilistele auhindadele andis FIFA 2006. a jalgpalli maailmameistrivõistlustel esimest korda välja ka parima noormängija tiitli, mille pälvib turniiril silma paistnud kuni 21-aastane jalgpallur. Esimese selle tiitli saajana läks ajalukku Poolas sündinud, kuid juba kaheaastaselt Saksamaale siirdunud ja nüüd selle riigi koondist esindav mängija. Lõppenud MMil lõi ta kolm väravat: ühe Ecuadorile ja kaks play-off mängus Rootsi vastu. Klubijalgpalli mängib ta alates 2006. aastast Müncheni Bayernis. Kes?

 

17. Tegemist oli XX nüüdisaegsete suveolümpiamängudega. Nõukogude Liidu koondise liikmetena võtsid mängudest osa 6 eesti atleeti, kusjuures kaks neist võitsid olümpiakulla*. Seitsme olümpiakulla võitmisega läks ajalukku USA ujuja Mark Spitz. Esmakordselt oli olümpiasümboolikana kasutusel ametlik maskott – taksikoer Waldi. Esmakordselt võeti olümpiarituaalide hulka kohtunike nimel vande andmise tseremoonia. Spordipidu varjutas terroriorganisatsiooni Must September poolt korraldatud rünnak Iisraeli sportlaste vastu (nn Šaakalite päev).  Mis olümpia-mängudest on jutt? (koht + aasta)

  

   Küsitavate olümpiamängude maskott Waldi.

 

18. Kes on Eesti korvpalliajalukku läinud sellega, et on läbi aegade noorim siinses meistriliigas kaasa    teinud mängija. Tema debüüt leidis aset TPI võistkonna liikmena 1985. aasta oktoobris hetkel, kui ta oli kõigest 14 aastat ja 4 kuud vana. Mängijana on tulnud viie riigi – Nõukogude Liidu, Eesti, Leedu, Belgia ja viimati 2006. aastal Hollandi – meistriks. Sellest hooajast mängib küsitav taas Eesti meistriliigas. Kes?

 

19. Alates 1903. aasta laskmise MM-võistlustest antakse vabapüssi meeskonna-harjutuse võitjale karikas, millest on aegade jooksul kujunenud tähtsaim lask-misauhind üleüldse. See on valminud 30 kilost vanade hõbemüntide sulamist ning kujutab võidujumalanna Nike poolt hoitavat okkalist karuohakaõit. Eesti sportlased on selle karika enda valdusesse võitnud kahtedel tiitlivõistlustel. Käesoleval aastal ilmus Jaak Valdre sulest raamat Eesti laskespordi ajaloost, mille pealkirjas küsitav auhind kajastub. Mis nime see auhind kannab?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. Rene Kruusma, Andres Lerch, Gert Proost, Igor Ševtsov, Roman Borovik, Jevgeni Rogov, Aleksandr Kaštanov, Sergei Bazhutov; treener Marek Randma. Need mehed tegid ajalugu, esindades Eestit esimest korda ühe sportmängu tiitlivõistlustel. Sel aastal toimunud MMil saavutati 48 võistkonna konkurentsis 31. koht, üldvõitjaks tulid Venemaa sportlased. Mäng ise toimub 22m pikkusel ja 16m laiusel platsil, mänguaeg on 2×7 minutit. Võistkonda võivad kuuluda nii mehed kui naised. Missuguse tiitlivõistlusega oli tegu?

 

V Varia

 

21. See Ameerika elektrooniline kommerts kompanii oli üks esimesi suuri kompaniisid, mis müüs kaupa interneti vahendusel. Algselt cadabra.com on loodud Jeff Bezose poolt aastal 1994 ning toona oli see online raamatupood (hiljem nimi muudeti). Kompanii peakorter asub Seattle linnas, aga kontoreid võib leida üle maailma, näiteks Indiast, Rumeeniast, Jaapanist jne. … logol viitab nime esitähe juurest nool neljanda täheni sümboliseerides seda, et neil leidub kõike sellest tähest selle täheni. Firma on olnud aeglase kasvuga, esimene kasumiga lõppenud kvartal oli alles 2002. aastal. Veel on … tuntud selle poolest, et nende interneti lehekülgedel ei leidu ühtegi e-maili ega telefoninumbrit, isegi mitte oma infotelefoni numbrit.

Mis kompaniist on jutt?

 

22.

      

  Mis linnast on pildid?

 

23. … võib esineda omaette haigusena, aga ka sümptomaatilisena teiste haiguste või kahjustuste puhul. Haigus on kontrollitav, aga mitte ravitav ja maailmas põeb seda umbes 50 miljonit inimest. Seda võib põhjustada suurem ajutrauma, alkoholism või ka geenid (see pole veel päris selge, aga alust on arvata, et geenid etendavad tähtsat rolli). Tunnused on perioodilised teadvusetushood, millega kaasnevad kogu keha haaravad krambid, seoses sellega on selle haiguse põdejatel keelatud töötada kõrgustes ning lahtise vee ja tule lähedal. Kuulsustest on seda põdenud prints John, Fjodor Tostojevski, ja Vladimir Lenin.

Mis haigus?

 

24.

                

Kes on piltidel olevad tegelased?

 

25. Mitu Jaapani jeeni on üks Eesti kroon?

 

VI Meelelahutus

 

26. See U.S.A – st pärit bänd saavutas maailmakuulsuse kuuldava lauluga, mida kasutati ka Vodafone reklaamis 2001-l aastal. Bändi liikmeteks on Courtney Taylor-Taylor, Peter Holmström, Zia McCabe ja Brent De Boer. Esitaja?

 

 

27. Selle levimuusika žanri ristiisaks nimetatakse Clevelandi raadio DJ-d Alan Freedi (žanr kujutab endast tegelikult teise nime taha peitunud rütmibluusi). 1952. aastal uuris ta ühe plaadipoe omaniku palvel valgete noorte muusikamaitset. Tulemused olid üllatavad: selgus, et uuritud noori huvitas rütmibluus (r’n’b), mida peeti neegrimuusikaks. Selle peale palus Freed enda ülemustelt luba panna oma tavapärase saate lõppu erisaade rütmimuusikast. Selle nimeks sai „Moondog’s ……… Party”. Saated olid populaarsed ja innustasid Freedi korraldama kontserte, millel esinesid toonased r’n’b kuulsused: Fats Domino, ansambel The Drifters jt. Kokkuvõtvalt võib väita, et Alan Freedi põhiteene oli rütmibluusi promomine teise nime all.

Mis nime all reklaamis Freed rütmibluusi?    

 

28. Milliseks TV-st tuntud 80ndate „ikooniliseks” eradetektiiviks on Tom Selleck alloleval pildil kehastunud?

 

 

 

29. Kes on piltidel?

 

        

 

30. 1969. aastal 30. jaanuaril andis ansambel The Beatles oma viimase kontserdi enne ametlikku laialiminekut 1970. aasta aprillis. Koos nendega astus üles ka Billy Preston. Kontsert oli mitte-ametlik ning lõppes politsei sekkumisega. Kõige erilisem asjaolu - nimelt kontserti toimumispaik - jäi eelnevas jutus mainimata. Sellises kohas on andnud kontserdi ka U2.

Millises kohas andsid biitlid oma viimase ühise kontserdi?

 

VII Geograafia

 

31. Selle Eesti linna pindala on 5,5 km2, rahvaarv: 6428 elanikku. Linnas on 8 õppeasutust 2390 õpilasega. Asub orus, kauni paisjärve kaldal. 1240. aasta paiku asutanud sinna üks bernhardlaste mungaordu piiskop Maarja kiriku. 1993.a. sai ... linna staatuse. Linnale kuulub ka Intsikurmu laululava, kus teadupärast peeti Eestimaa esimesed laulupühad aastatel 1855 ja 1857. 2005.a  võeti ... linn Eesti Tervislike Linnade võrgustiku liikmeks. Linnas on välja kujunenud eelisharrastatavad spordialad: käsipall, orienteerumine ja jalgpall. Mis linn?

 

32. Mis linna vapp?(must taust, kollane karu)

 

                                  

 

33. Mis riigile kuulub Lihavõttesaar?

 

34. ... poolsaarel on Põhja-Atlandi hoovuse tõttu suurte laiuste kohta suhteliselt soe kliima. Jaanuari keskmine temperatuur on umbes –10 °C, juulis umbes +10 °C. Poolsaare pindalaks on ligikaudu 100 000 km². Piirneb põhjast Barentsi merega, idast ja lõunast Valge merega. Piirkonna tähtsaimaks linnaks on Murmansk. Mis poolsaar?

 

35. Missuguse biosfääri osa hõlmab pedosfäär?

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

 

36. Kes on pildil? See mees on 1908. aasta Nobeli Keemia preemia laureaat oma uurimuste eest radioaktiivsetest elementidest ning nende lagunemisest. Samuti on tema järgi nimetatud kaasaegne aatomimudel. Ta on sündinud 30. augustil  1871 Uus-Meremaal. Tema järgi on nimetatud 104. element. 1914 aastal löödi ta rüütliks. Ta suri 19. oktoobril 1937.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

37. 6. mail 1937. Lakehursti „õhulaevajaama“ kohal süttis põlema ning seejärel kukkus alla zeppelin Hindenburg. Põlengu kestus oli alla minuti ning hetkest, kui Hindenburgil esimesi leeke nähti, kuni hetkeni, mil tast, vaid maaslebav metallskelett alles oli kulus 37 sekundit. Hindenburgi katastroof poleks saanud kunagi võimalikuks, kui õhulaevas LZ 129 Hindenburg poleks Saksamaa majandusliku isoleerituse tõttu tehtud ühte muudatust õhulaeva algse disainiga võrreldes. Olgu öeldud, et arvestamata, selle muutusega muutus Hindenburg äärmiselt tuleohtlikuks, oli tegemist kandejõudu suurendava teguriga. 

Mis oli see muutus, mille tegemata jätmisel oleks Hindenburgi katastroof võimatu olnud?

 

38. Selle aine teaduslik nimetus on polütetrafluoroetüleen (PTFE). 1938. aastal avastas Roy Plunkett uut jahutussegu luua proovides kogemata aine, mis oli väga „libe”, nimelt selle liugehõõrdetegur vastu terast on kõige väiksem teadaolevatest ainetest (0,04). DuPont, firma, kus Plunkett töötas,  patenteeris aine 1941.aastal. Esimesena leidis aine rakendust „Manhattani” projektis, kus seda kasutati väga aktiivset uraanheksafluoriidi hoidvate torude kinnitustes. Tänapäeval kasutatakse … püssikuulide katmiseks, et tõsta kuuli läbistamisvõimet, elektroonikas ja igal pool, kus on vaja minimeerida hõõrdeteguri suurust. Eelnevast loetelust jäi välja tavainimese jaoks kõige tuntum kasutusala.

Mis aine?

 

 

39. Aatomidiameetri mõõtmiseks kasutatakse tavaliselt mõõtühendit  ångström, lühendiga Å. Olgu öeldud, et Vesiniku aatomidiameeter on 0.5 Å ning, et 650 Å on võrdne praegu saadaval olevate vähima mõõduga mikroprotsessorite mõõduga. Andke Å suurus meetri astmetena 1mx!

 

 

40. Gaasilise aine üleminekut gaasilisest olekust vedelasse või tahkesse olekusse nimetatakse kondenseerumiseks, kuidas nimetatakse aga tahke aine üleminekut otse gaasilisse olekusse, ilma vahepeal vedelat olekut läbimata? Üks näide sellest on nn. kuiv jää ehk tahke süsinikdioksiid, mis läheb kuumutamisel otse tahkest olekust gaasilisse.

 

IX Poliitika

 

41. See mees oli Ameerika Ühendriikide 33. president. Ta valitses ajavahemikul 12. Aprill 1945 – Jaanuar 20. 1953. Tema korraldusel heideti 1945. 6. augustil Hiroshimale ning  9. augustil Nagasakile aatompomm. Kes on see mees?

 

 

42. Euroopa Liidu praegune eesistujamaa on Soome, mis riik oli aga eelmine eesistujamaa? Valitsusaeg 2006 Jaanuar-Juuni.

 

43. Kõige kauem on taasiseseisvunud Eesti valitsustest kestnud 35. valitsus 25.03.1999 - 28.01.2002. Peaminister selles valitsuses oli Mart Laar. Kes oli oli aga rahandusminister? Olgu öeldud, et antud isik on olnud nii välis- kui peaminsiter.

 

44. Pildiloleva mehe nimi on Seyyed Ali Khamenei. Ta on olnud võimul alates 4. juunist 1989.

Riigi pealinn, mida ta valitseb, asub kordinaatidel 35°40′0″N 44°26′0″E. Selle riigi ametlik usund on islam.

Mis riigiga on tegu?

 

 

45. Tänavuaastastel presidendivalimistel jätsid kaks omavalitsust valijamehed esitamata.

 Nimetage need kaks omavalitsust!

 

X Kultuur

 

46. ... (sündis 24. aprillil 1963 Tallinnas) on eesti muusik, kirjanik ja filmilavastaja, vürstisuguvõsa järeltulija, punk-liikumise eestvedajaid 1980ndatel. 1994. aasta kevadtalvel ilmus kahepeale Anti Pathique`iga kirjutatud Eesti esimeseks punk-romaaniks tituleeritud "Daam Sinises", 1992. aasta kevadel rock-romaan "Inglid ja Kangelased". Lisaks teistele teostele ilmutanud poeesiakogud „Pogo” ja „Anarhia”, tegutsenud filmi „Sügis Ida-Euroopas” režissöörina. Kes?

 

47. Mis nime kannab antud teos (autor Eduard Wiiralt)?

 

48. Charlie Babbitt (Tom Cruise) on isekas ning omakasupüüdlik tüüp. Kui tema rikas isa sureb, loodab mees pärida, kui ainus laps, kogu tema suure vara. Kuid asja veidi uurides selgub, et kadunuke on kogu enda maise vara jätnud Charlie eest seni varjatud vennale - Raymondile (Dustin Hoffman). Raymond on autist - ta suudab peast arvutada ükskõik milliseid matemaatilisi tehteid ning suudab kõike kogetud detailselt meeles pidada. Kuid see on ka kõik, mida ta oskab. Muu mõistus on tal alles lapsekingades. Ta ei saa isegi aru, mille jaoks on Maailmas raha olemas.

Kaks venda võtavad ette reisi läbi mitmete kaugete kohtade, et teineteist tundma õppida ... Film on võitnud neli Oscarit, valminud 1988 a. Mis film?

 

49. ... on Austraalia päritolu hard rock bänd. Ansambli rajasid vennad Malcolm ja Angus Young Sydneys 1973 a. Lauljaks oli siis Bon Scott, pärast tema surma 1980 Brian Johnson. Lisaks paljudele teistele üllitanud albumid „Who Made Who” ja „T.N.T”. Vahelduvvool/alalisvool – ansambli nimi tõlgituna eesti keelde. Mis ansambel?

 

50. Esitaja?

 

XI Eksistentsiaalset laadi küsimused

(takistamaks inimeste laialijooksmist diplomite kirjutamise ajal)

 

51. Tulnukad lausuvad: fe1234 ))   #¤%%&ja     djas    dk129    40+6+6   jufs#f8!

Tõlkige tulnukate soovitus! (vihje: äkki aitab pilt)

 

52. Aastal 57 eKr. asus Rooma väejuht Gertanifosvos oma sõjaväega teele, et allutada üks tõrges küla Rooma kagu-piiril, Tullistu. Teada saades lähenevatest roomlastest, soovitas Tullistu küla tark tullistulastel roomlaste tulekuks ette valmistuda, ta käskis kõigil tullistulastel juua oma keedetud punakas-kollast ollust, mis pidi andma joojale 2 omadust, mille abiga loodeti roomlased tagasi tõrjuda.

Mis omadustest on jutt? (vihjeks võib öelda, et tegu on imepäraste omadustega)

 

53. Kes on pildil? (tegu on inglasega)

 

54. Maailmas on 3 puitu töötlevat firmat, mis teevad nn. melanhoolseid kirjutuslaudu.

Nimetage neist 4! (vihjeks võib öelda, et kaks neist on Soome firmad)

 

55. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36, 37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,69,70,71,72,73,74,75,76,77,78,79,80,81,82,83,84,85,86,87,88,89,90,91,92,93,94,95,96,97,98,99,100,101,102,103,104,105,106,107,108,109,110,111,112,113,114,115,116,117,118,119,120,121,122,123,124, 125,126,127,128,129,130,131,132,133,134,135,136,137,138,139,140,141,142,144,145,146,147,148, 149,150,151,152,153,154,155,156,157,158,159,160,161,162,163,164,165,166,167,168,169,170,171, 172,173,174,175,176,177,178,179,180,181,182,183,184,185,186,187,188,189,190,191,192,193,194, 195, 196,197,198, 199,200,201,202,203,204,205,206…

Leidke viga?

 

 

Vastused

 

1. Heiki Sibul ja Tiit Vähi

2. Jaani Tooma suurkivi

3. Mihkel Mutt

4. Alo-tv

5. Beep shop boys

6. Yellowstone’i rahvuspark

7. Võilill

8.  Dodo

9. Lendorav ja Euroopa naarits

10. Evolutsiooniteooria

11. Vesi ja tuli

12. Jan Hus

13. Leonid Brežnev ja Erich Hoenecker

14. New age

15. Epikuros

16. Lukas Podolski

17. München, 1972

18. Gert Kullamäe

19. Argentina karikas

20. Kodutute jalgpalli MM

21. Amazon.com

22. Brüssel

23. Langetõbi ehk epilepsia

24. Ash ja Tai

25. Umbes 10 jeeni

26. Dandy Warhols

27. Rock’n’roll

28. Thomas Magnum

29. Antonio Banderas ja Penelope Cruz

30. Katusel

31. Põlva

32. Otepää

33. Tšiili

34. Koola poolsaar

35. Muldkate

36. Ernest Rutherford

37. He asendamine tuleohtliku, kuid kergema vesinikuga

38. Teflon

39. 10-10m

40. Sublimeerumine

41. Harry S. Truman

42. Soome

43. Siim Kallas

44. Iraan

45. Lihula ja Vihula vald

46. Tõnu Trubetsky

47. Jutlustaja

48. „Vihmamees” või ”Rain man”

49. AC/DC

50. Allan Vainola

51. Otsetõlkes: „Sööge sooja saia väikese hulga kiiviga!”

52. Võime savi seedida ja ennast elektriks muundada

53. John Smith

54. Võimatu

55. 142,144