I Estica

 

1. 6. jaanuaril tähistatakse Eestis ja mitte ainult siin, vaid ka mujal Euroopas üht päeva. Üldiselt loetakse seda päeva jõuluaja viimaseks päevaks ja sel päeval visatakse kuused toast välja või isegi põletatakse. Saksamaal kirjutatakse tänini uste peale 3 tähte C, M ja B, mis tähistavad vastavalt Casparit, Melchiori ja Balthasari. Mis tähtpäev?

 

2. See helilooja ja publitsist on sündinud 1923. aastal Pärnus. Aastail 1945-1970 oli  saksofonirühma kontsertmeister Eesti Televisiooni ja Raadio estraadiorkestris ning 1982-1992 juhatas bigbändi „Kalev”. On pikalt teinud saateid Eesti raadios, saadetest on ehk tuntuim „Helisev kroonika”. On kirjutanud palju raamatuid muusikast nagu näiteks: „Popmuusikast” ja  ”Vaibunud viiside kaja. Eesti levimuusika ajaloost I”. Veel võib mehe loomingust leida selliseid teoseid nagu ooper „Kuningal on külm” ning muusikal „Suveöö ilmsi”. Kes?

 

3. Pildil on sadam, mille kaudu käib suurem osa liiklusest saarte ja mandri vahel. Sadam asub samanimelises alevikus Läänemaal Hanila vallas. … nimeline küla asub ka Peipsi ääres Tartumaal ning samuti on olemas samanimeline kaubalaev. Mis sadam?

 

4. Mis, viimasel ajal päris tuntud ühine nimetaja, seob Aigi Vahingut ja Jüri Naela?

 

5. Kes laulab?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II Loodus

6. Umbes 4 miljonit aastat tagasi ehk Pliotseeni ajastul ilmusid maakerale kahel jalal kõndivad inimesesarnased primaadid. Nendest kõige varem ilmunuks ehk seega esimeseks hominiidiks peetakse olendit, kelle keha meenutas üpriski palju tänapäeva inimest, samal ajal kui peal oli nii inimese- kui ka ahvi sarnaseid tunnusjooni. Seda näitab ka tema nimetus, mis tõlkes tähendab lõunaahvi. Teadlaste arvates jäi nimetatud olendi pikkus 1 ja 1,5 meetri ning ajumaht 300 ja 600 cm2 vahel.

Kes?

7. Serbia matemaatik ja astrofüüsik Milutin Milankovitch püstitas omal ajal hüpoteesi, mis on siiamaani jäänud hüpoteesiks, sest ta pole leidnud tõestamist ega ümberlükkamist. See põhineb Maa orbiidi kuju, Maa telje sihi muutuse ja Maa kaldenurga tsüklilisel muutumisel. Nimetatud muutused toimuvad vastavalt iga 100 000, 23 000 ja 41 000 aasta tagant ning Milankovitchi arvates on need põhjuseks ühe teise väga tuntud nähtuse perioodilisusele. Mille?

8. Maailmas elab neid kaks liiki: üks Hiinas Jangtse alamjooksul (…sinensis) ja teine Ameerikas (… mississippiensis). Just Ameerikas elutsevate isendite järgi said loomad ka omale nime, mis tuleneb hispaania keelest ja tähendab “sisalik”. Sealne liik on mõõtudelt ka suurem, rekordpikkusega isend oli 5,8 meetrit pikk, eluiga on keskmiselt 50 aastat. Nad esinevad mandrisisestes veekogudes ja toituvad peamiselt kaladest ning veeimetajatest. Kes?

9. Kui üldiselt nakkushaiguste aktuaalsus maailmas aina kasvab, siis see haigus, mida vahel ka Hanseni tõveks kutsutakse, on hoopis kadumise teel. Nimelt on tõve põhjustajaks perekonnast Mycobacterium pärinev bakter, mida maailmas jääb järjest vähemaks ning seetõttu pole näiteks Euroopas ühtegi püsivat haiguskollet. Seda hoolimata vastava vaktsiini puudumisest. Haigus kulgeb kolmes vormis, kusjuures kõige iseloomulikuma vormi tunnusteks on näiteks punaka tooniga köbrukeste tekkimine nahal ning selle tagajärjel “lõvinäo” ilmnemine ja ka nn jänesesilm, mille puhul on välja langenud kulmukarvad ja ripsmed ning haige ei saa silmi sulgeda. Mis haigus?

10. Kui väljas käies kuulete lõõritust, mis eesti vanarahva tõlgendustes kõlaks kui “sitsikleit-sitsikleit” või “tindipott-tindipott”, siis mis lind parajasti laulab?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III Ajalugu ja religioon

 

11. Umbes 1000. e Kr (u 21. dünastia ajal) otsustasid mõned Egiptuse preestrid kokku koguda suure hulga teatud objekte ja peita need kahte peidupaika: Dayr al-Bahri lähistele ja Kuningate orgu. 1870. aastatel avastasid Dayr al-Bahri peidiku kaks venda, kes seda ka salaja rüüstasid. 1881. aastal olid vennaksed sunnitud rühma egüptolooge peidikuni juhatama. Teine peidupaik avastati 1898. aastal. Dayr al-Bahri lähistel olnud peidikust leiti vastavalt 40 objekti ja Kuningate oru omast 16; mitmeid neid saab ka tänapäeval Kairo muuseumis uudistada. Mis on „objektid”?

12. Keda/mida sümboliseerivad elevant ja eesel (seotud Ameerika Ühendriikidega?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. Hesiodos kirjutas selle olendi kohta: ”Eestpoolt lõvi, tagantpoolt madu, keskelt kits." Müütide järgi tänapäeva Türgi territooriumil Lycias elanud kolli olevat tapnud Pegasuse abiga legendaarne kangelane Bellerophon.

Mis nime kannab mütoloogiline olend?

 

 

 

 

 

 

 

 

14. Küsitav kuulub läänekiriku nn nelja suure kirikuisa hulka (teised kolm on Ambrosius, Hieronymos ja Gregorius Suur). Võib öelda, et tema filosoofia on katoliku kiriku vaimseks vundamendiks. Kirikumees sündis väidetavalt 358. aastal Põhja-Aafrikas. Tema ema Monika oli kristlane, isa Patricius aga uskus Rooma jumalustesse. Ema roll sai tulevikus määravaks küsitava suureks kristlikuks teoloogiks kujunemisele (ta kuulus oma nooruses ka manilaste sekti, mis oli vastuolus kristluse toonaste dogmadega). Tuntumatest teostest tuleks ära mainida „Taeva riigist” ja „Pihtimused”. Kes on kirikutegelane?

 

Yamoussoukro Basilica15. Félix Houphouėt-Boigny oli ühe Aafrika riigi president aastatel 1960-1993. Tema initsiatiivil viidi küsitava riigi pealinn 1983. aastal Abidjanist üle presidendi sünnikülasse Yamassoukrosse. Seoses sellega muutus Yamassoukro külast moodsaks ülikoolilinnaks, mis jäi paraku suhteliselt rahvavaeseks. Uude linna ehitati väidetavalt maailma suurim kirik, mida näete allolevatel piltidel.

 

Millisest riigist oli juttu?

 

 

IV Sport

16. See Venemaal Magnitogorskis 1986. aastal sündinud sportlane on juba praegu tõusnud hokimaailma üheks suuremaks täheks. Kuigi 2004. aastal valiti ta NHLi draftis Pittsburgh Penguinsi poolt üldjärjestuses teisena, mängis ta veel hooajal 2005/06 Venemaa hokiliigas oma sünnilinna klubi eest. Alles pärast eelmisel aastal toimunud “hüpet läände” on ta NHLi liigamängudes saanud esindada ka teda draftis valinud meeskonda ning selle aja jooksul on ta ajalukku läinud mängijana, kes on skoori teinud oma esimeses kuues NHLi mängus. Kes?

17. Iluvõimlemise näol on tegemist ühega vähestest olümpiaaladest, kus teevad kaasa ainult naised. Olümpiamängudel võisteldakse nii võistkondlikult kui ka individuaalselt. Viimase puhul kasutatakse harjutuste sooritamisel viit sarnast vahendit, millest tuntuimad ehk on kurikad. Nimetage ülejäänud neli!

18. Jalgrattaspordi maailmas eksisteerib kolm suurtuuri (nn the Grand Tours), mis prestii˛ilt teisi kaugelt ületavad. Kaalukaim on loomulikult läbi Prantsusmaa sõidetav Tour de France. Ka ülejäänud kahte võistlust peetakse Euroopa teedel. Üks neist leidis esmakordselt aset 1909. a ning toimub tänavu juba 90ndat korda.. Eelmise aasta esikohta läheb kaitsma itaallane Ivan Basso. Teine toimub aastast 1935 ning selle aja jooksul on kolmekordseteks võitjateks tulnud nii Tony Rominger kui Roberto Heras. Möödunud aastal kuulus esikoht aga Aleksandr Vinokurovile. Nimetage need kaks velotuuri!

19. Missugune Vormel-1 ringrada on pildil?

20. Esimest korda toimusid need suurvõistlused 1960.a septembris Roomas 23 riigi esindajate osavõtul. Ametlikult oli ürituse nimeks 9. Igaaastased Rahvusvahelised Stoke Mandeville Mängud. Vastavatele mängudele oli omal ajal aluse pannud sir Ludwig Guttmann, kes tegutses arstina. Roomas oli programmis 8 spordiala, nende seas näiteks spetsiaalne viievõistlus, mis koosnes vibulaskmisest, ujumisest, odaviskest, kuulitõukest ja indiaani kepiviskest. Praeguseks on võistlusprogramm tublisti laienenud ning medalitega on tagasi pöördunud eestlasedki. Tuntuim nimi on nendest ehk ujuja Marge Kõrkjas. Mis võistlused?

 

V Varia

 

21. Mis saurus on pildil?

 

22. „Cullinan”, „The Great star of Africa”, „Heart of Eternity”, „The Golden Jubilee” jne. Milline ühine nimetaja seob neid nimesid?

 

23. Näete pildil ühe tuntud teadlase oletatava kolba järgi tehtud arvutirekonstruktsiooni. Kellega peaks tegu olema?

   

 

24. See tuntud arhitekt sündis 1910. aastal Soomes ja suri 1961.-l aastal USA-s kuhu ta oli emigreerunud koos perekonnaga 1923. aastal. Tema esimene suurem ehitis oli General Motorsi tehniline keskus Michiganis, mida ta alustas koos oma isaga, kes on vaata, et veel kuulsam arhitekt kui poeg ise. Isa on tegutsenud ka Eestis, olnud Tallinna linna peaarhitekt ning Tartus on tema poolt projekteeritud Pauluse kirik. Küsitava enda tuntuimaks ehitiseks võib pidada Kennedy rahvusvahelise lennujaama hoonet. Kes?

Terminal 5, John F. Kennedy International Airport, Queens

 

25. Artist?

 

 

VI Meelelahutus

 

26. Esitaja?

Küsitav 1940. aastal sündinud mees sai tuntuks oma satiiriliste lugudega, mis pilasid Ameerika ühiskonna probleeme ja imelikke iseärasusi. Tema isa oli Sitsiilia-Liibanoni päritolu, ema aga põlvnes Sitsiilia-Prantsuse verd vanematest. Enamiku oma muusikast ise produtseerinud artist viljeles paljusid erinevaid muusikastiile (jazz, rock, pop jt). 60datel kogus ta kuulsust oma ansambliga The Mothers of Invention, hiljem põhiliselt sooloprojektidega. Leedus on temast isegi kuju (büst).

 

27. Kõrvaloleval pildil näete ühte populaarsematest nö naistekate autoritest. Ta on ka Eestis väga populaarne, mida näitab see, et tema raamatud olid raamatukogudest laenutatud teoste pingerea kõrgemas otsas. Küsitav on kirjutanud üle 60 romaani, mida on tõlgitud rohkem kui kolmekümnesse keelde. Eestikeelsetest nimedest ütlevad ehk midagi „Alibi”, „Heitlus Heavenis” ja „Prantsuse siid”.

 

Kes?

 

28. Näitlejad?

 

 

 

29. Selle mängu looja on prantslane Blaise Pascal. Mängu idee tuli, inspireerituna igavese liikumisega seotud masinatest. 19. sajandil levis … nii Euroopas kui ka USA-s, saavutades seal suure populaarsuse. On välja mõeldud palju strateegiaid ning mõned ettevõtmised on olnud isegi päris edukad. 1970-ndatel tõestas grupp California üliõpilasi eesotsas Norman Packardiga ja J. Doyne Farmeriga, et ausate võimalustega on võimalik …-s juhus enda kasuks kallutada, milleks nad kasutasid keerulisi füüsikalisi arvutusi ja ka arvuteid analüüsimaks tulemusi. On olemas Euroopa ja Ameerika variant, siinkohal jäi tuntuim mainimata. Mis mäng?

 

30. Pildil näete ”mõrvariista”, mis sümboliseerib mitmetes Aasia ja Aafrika kultuurides alluvussuhteid ja kuningavõimu. Arvatavasti on nii mõnelgi teist see kodus ka olemas.

 

Millega on tegu?

 

00000621/Q2002_0383.jpg

VII Geograafia

 

31. Mis riik?

 

32. Kuidas nimetati keskajal Pärnu jõge?

 

33. Mis saarelt pärinevad inuitid?

 

34. Kus asub Lämmijärv?

 

35. ... on kohanimena teada 1493. aastast. Enne püsiasula kujunemist olid siin mitme küla talupoegade kalastuskohad. Aastast 1554 on teateid ... mõisa kohta. Linnaõigused sai antud linn 1938. aastal. Linnas tegutseb Eestis ainulaadne Heino Lubja Kaalumuuseum ja vanausuliste koduloomuuseum. ... huviväärsusteks on üks paljudest Kalevipoja lingukividest. 20. sajandi algul oli linnas seitse kirikut. Praeguseks on neist säilinud neli tegutsevat eri usuga kirikut. Mis linn? (lipu värvid ülalt alla: sinine, valge, must)

                                              

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36. Tavalise vee puhul on see suurus 1.31, teemandil 2.42,  silikoonil 4.01, õhul 1.00029 ja vaakumil 1. Hiljuti on ka loodud nn. eksootilisi materjale e. metamaterjale, millel on see näitaja isegi negatiivne.

Mis suurusest on juttu? (võib-olla aitab teadmine, et see suurus on skalaar ehk ühikuta suurus)

 

 

37. … sündis Franki ja Isobelli perre 1942. aastal. Tema peamised tegevusalad on olnud kosmoloogia, kvantgravitatsioon ja mustad augud. Ta õppis Oxfordi ülikoolis matemaatikat ja oli isegi kohalikus sõudemeeskonnas nn. roolimees, kuid peale esimest aastat läks isa soovitusel üle füüsikale ja kohe varsti vahetas ka Oxfordi Cambridge vastu. Ta on kirjutanud ka raamatuid, tuntuimat neist „Aja lühilugu” oli 2002. aastaks müüdud 9 miljonit koopiat ja seda raamatut teatakse kui üht kõige populaarsemat raamatut, mida keegi ei loe ehk siis väga paljudel on see olemas, kuid vähesed on läbi lugenud. Selle mehega on tihedalt seotud Lou Gehrigi nimi.

Kes?

 

38.

Image:1er vol de l' A380.jpg

 

See Lennuk on juba enne regulaarlendude algamist (2007. aasta lõpus) ära teeninud  hüüdnime “Superjumbo”, sest on ju tegu maailma suurima reisilennukiga.

Mis lennuk? (küsime mudelit)

 

39.

 

Mis fenomeniga on tegemist? (antud pildil on see nähtus tekkinud kuu ümber, kuid ka päikese ümber võib seda täheldada)

 

40. Mida mõõdetakse altimeetriga?

 

IX Poliitika ja maailma kultuur

41. Kes on pildil?

Ta sündis 31. märtsil 1732 Austrias Rohrau külas ning suri 31. mail 1809. Ta oli klassitsistliku muusika esimene suurmeister, kelle teostes kujunes välja uus helikeel ja uued muusikaliigid. Ta on läinud ajalukku, kui sümfoonia ja keelpillikvarteti looja. Ta on kirjutanud 104 sümfooniat, neist esimese 1759. aastal. Tuntuimad on number 45 (Lahkumissümfoonia), 6 Pariisi sümfooniat, 12 Londoni sümfooniat, number 101 (Kell), Üllatussümfoonia.

 

 

 

 

 

42. Kes on pildil?

Ta on U.S.A poliitik. Alates 3. jaanuarist 2001 on ta esimest ametiaega USA senaator, esindades New Yorgi osariiki. Ta on demokraatliku partei liige ning 2008 aasta presidendivalimiste üks võimalikke kandidaate. Ta sünnijärgne perekonnanimi on Rodham.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43.An alternative [theory], favoured by those of a religious persuation, was that A'Tuin was crawling from the Birthplace to the Time of Mating ... When they arrived they would briefly and passionately mate, for the first and only time, and from that fiery union new turtles would be born to carry a new pattern of worlds. This was known as the Big Bang hypothesis.

Mis autori raamatust on pärit see tsitaat?

 

44. Pühapäeval 6. mail valiti Prantusmaa uueks presidendiks Nicolas Sarkozy. Kuidas on aga seotud Nicolas Sarkozy tähelühendiga UMP(Union pour un Mouvement Populaire)?

 

45. See oli 19. sajandi maalikunsti vool, mis sai alguse 1860. aastatel oma kunstinäitusi korraldama hakanud Pariisi kunstnike vabast ühendusest. Selle voolu  ideed levisid kujutavast kunstist muusikasse ja kirjandusse. Sellisele maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid. Mis vool?

 

X Kultuur

 

46. ... on sündinud 7. jaanuaril 1980 Jõgeval. Kõrgema Lavakunstikooli vilistlane. Tuntud suuremale avalikkusele Juliana Eesti Nukuteatri etendusest "Romeo ja Julia". Lisaks meisterlikule näitlemisoskusele demonstreerib ka kaunikõlalist lauluhäält: „Kuidas kuningas Kuu peale kippus” (No-Big Silence & Kosmikud), saavutas Eesti Eurolaul 2007 finaalis teise koha. Kes?

47. Kes?

 

Küsitav on noor eesti kirjanik, kes praegu elab Brüsselis. Tema tuntumateks teosteks on romaan „Kastraat Ontariost” ja luulekogu „Katedraal Emajões”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

48. ... on kahemeheprojekt, mis viljeleb elektroonilist pärimusmuusikat. Ansambli moodustavad luuletaja ja muusik Jaan Pehk ning kirjanik ja kollektiivi Ans. Andur laulja Madis Aesma. Nende debüütalbum „Telegramm” ilmus aastal 2006. Mis ansambel?

 

49. Mis on kunstniku Navitrolla kodanikunimi?

 

50. Mis ansambel?

 

Vastused:

 

1. Kolme kuninga päev

2. Valter Ojakäär

3. Virtsu sadam

4. Saate „Eesti otsib superstaari” saatejuhid

5. Allan Roosileht

6. Australopiteekus

7. Jääaegade ja jäävaheaegade perioodiline vaheldumine

8. Alligaatorid (hiina ja mississippi alligaator)

9. Leepra ehk pidalitõbi

10. Rasvatihane

11. Kuninglikud muumiad

12. Kahte suuremat USA parteid, vastavalt elevant vabariiklasi ja eesel demokraate

13. Kimäär

14. Püha Augustinus

15. Elevandiluu Rannik (Cote d’Ivore)

16. Jevgeni Malkin

17. Hüpits, rõngas, pall, lint (3 õiget – 1 punkt; 4 õiget – 2 punkti)

18. Giro d'Italia, Vuelta a Espańa

19. Indianapolise ringrada

20. Paraolümpiamängud

21. Brontosaurus

22. Teemandid            

23. Rulett

24. Eero Saarinen

25. Moby

26. Frank Zappa

27. Sandra Brown

28. Jeff Goldblum ja Vince Vaughn

29. Rulett

30. Kärbsepiits

31. Küpros

32. Emajõgi

33. Gröönimaa

34. Peipsi järves (ühendab Peipsi-Pihkva järve)

35. Mustvee

36. Murdumisnäitaja

37. Stephen William Hawking

38. Airbus A-380

39. Halo

40. Kõrgust

41. Joseph Haydn

42. Hillary Clinton

43. Terry Pratchett

44. See on tema kodupartei nimi

45. Impressionism

46. Hele Kõre

47. Vahur Afanasjev

48. Köök

49. Heiki Trolla

50. Kino