I Estica

 

1. Eestis leidub neid 21 tükki, enamus neist (9) asub Tallinnas, Tartust võib leida 4 ja Pärnust 2, ülejäänud asuvad Kuressaares, Võrus, Jõhvis, Valgas, Viljandis ja Rakveres. 2009. aasta lõpuks peaks neid olema ka Lätisse „siginenud” vähemalt 15 tükki. Tallinnast võib…-d leida alates 1995-st aastast, Tartust alates 2005-st aastast ja Pärnust alates 2002-st aastast. Tartu leiupaikadeks on Annelinn, Veeriku ümbrus, samuti leidub üks linna ääres Ringtee läheduses ning Sõpruse sillast lõuna pool päris Emajõe ääres võivad inimesed imetleda veel ühte iludust.

Millest on jutt?

 

2. Kes on piltidel?

       

 

3. …mõisa on von Risbiterite valdusena esmamainitud 1469. aastal. See mõis on üks ilusamaid mõisakomplekse Eestis ning koos oma ilusa pargiga pakub külastajale kindlasti suurepärase elamuse. Loss on kuulunud enamuse ajast von Fockide perekonnale, kuni 1919. aastal mõis võõrandati ning seal asus kuni 1974. aastani kool. 1977-l aastal algasid suuremahulised restaureerimistööd, mis kestsid kuni 80-ndate aastate lõpuni. Samuti on huvitav fakt, et see mõis kuulub hetkel Riigimetsa Majandamise Keskusele ning seal asub hotell, restoran ja koolituskeskus.

Mis mõis?

 

4. Kelle luuleread?

Kui mina olin veel väikene mees,
üks helin mul helises rinna sees
ja kui mina sirgusin suuremaks,

läks helingi rinna sees kangemaks

Nüüd on see helin pea matnud mind,
ta alla rusuks on raugenud rind.
See helin mu elu ja minu hing,
tal kitsaks on jäänud maa pealne ring.

 

5. Mis ansambel?

 

 

 

 

II Loodus

 

6. Kindlasti olete näinud Fanta telereklaame, kus tegelaseks muhe havai poiss Jimijimi Humuhumunukunukuapuaa. Kui esmapilgul võib tunduda, et tema perekonnanimi on lihtsalt väljamõeldud sõnadejada, siis nii see tegelikult pole. Tegelikult on humuhumunukunukuapuaa ehk lihtsalt humuhumu üks Havai rahvussümbolitest. Kelle või millega on tegemist? (Vihjeks võib öelda, et Eestigi võib samalaadi rahvussümboliga uhkustada).

7. Paljud mõõtühikud on tulnud loodusest. Sellele kaaluühikule on laiemalt levinud teooria kohaselt aluse andnud jaanileivapuu (Ceratonia siliqua), mille küpsed kuivatatud seemned on ühtlase suurusega ja säilitavad oma massi muutumatuna mitmete aastate jooksul, mistõttu sai neid edukalt tarvitada kaaluvihtidena. Teise arvamuse kohaselt pärineb ühik hoopis Aafrika taime Erythrina abessinica seemnete kasutamisest kulla kaalumisel. 1907. aastal kehtestati ühtne süsteem, mille järgi üks … võrdub 1/142 untsi ehk 0,2 grammiga. Mis kaaluühikust on jutt?

8. Eesti 2007. aasta puuks valitud saar on süstemaatiliselt paigutatud õlipuuliste sugukonda nagu näiteks ka õlipuu, jasmiin, forsüütia jt. Peale nende kuulub samasse sugukonda üks teinegi Eestis kasvav taimeliik (lad. k. Syringa vulgaris), mida siinmail leiab peamiselt erinevat sorti ilupõõsastena. Need on tavaliselt 2-5m kõrged, roosade või valgete õitega põõsad, mille puit on väga kõva ja üpris raske ning leiab niimoodi kasutust nii käsitöötoodete kui tööriistade valmistamisel. Mis taim?  

 

9. See loomaperekond hõlmab endas ühte liiki, mis omakorda on jagunenud üheksaks alamliigiks. Kõige tuntum on masai-… Isendid elavad väikeste karjadena, kuid vahetevahel moodustavad teiste loomadega ka segakarju. Üldiselt on emasloomad isastest natuke lühemad ja väiksema kasvuga. Mõlematel leiduvad laubal väikesed karvase nahaga kaetud sarved, mida mõnel on 1, mõnel 2 paari. Iseloomulikuks tunnuseks on küliskõnnak (samaaegselt tõstetakse ühe külje jalgu). Põhjataevas võib leida ka samanimelise tähtkuju (lad. k. Camelopardalis). Mis loomaperekond?

10. See hiidmanner moodustus, kui teine suur hiidmanner Pangaea lagunes keskaegkonna alguseks kaheks. Ta paiknes lõunapoolkeral ja hõlmas tänapäeva Antarktise, Austraalia, Lõuna-Ameerika, Madagaskari, Uus-Meremaa, Aafrika ning Araabia poolsaare. Nimetus, mille pakkus välja geoloog Eduard Suess, tuleb Ida – India samanimelise piirkonna järgi. Mis hiidmanner?

The Gondwana super-continent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III Ajalugu ja religioon

 

11.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esimesel pildil on küsitav koos oma vana-vanaonuga; vanust oli tal siis umbes 3 aastat. Praeguseks 95-aastne vanahärra oli ühe 20. sajandi esimesel poolel maailmakaardilt kadunud keisririigi viimane kroonprints. Küsitaval on selja taga pikk poliitikukarjäär. Märkimist väärib tema tegevus seoses Paneuroopa ühendusega. Ta on väisanud ka Eestit.

 

Kes on piltidel (perekonnanimi=1 punkt; perekonnanimi + eesnimi, mille all ta kõige paremini tuntud on=2 punkti)?

 

12. Ta on Vana-Kreeka unenägude jumal, kelle isa on Hypnos (une jumal). Küsitav vormivat unenägusid, võib neis ka ise inimese kujul esineda. Tema nimi oleks eesti keelde tõlgituna „See, kes vormib”. Ovidiuse järgi magab jumal hämaralt valgustatud koopas, eebenipuust voodis, ümbritsetuna moonidest. Jumaluse nimest on tuletatud ka eesti keeles kasutatavaid sõnu. Kes?

 

13.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Millises riigis asuvast budistide templist on pildid?

 

14. Joseph Smith jr olevat 1820. aastal näinud nägemust, mis inspireeris teda rajama uut kristlikku sekti. Hiljem kuulutanud ingel talle iidsetest kuldplaatidest, millel on kirjas pühakiri, mis sai hiljem koguduse õpetuse tähtsaks osaks. Uus usulahk kuulutas kõik teised kirikud peale iseenda „valeks”. Küsitava usulahu kekus asub Salt Lake City’s. Mis sektist oli juttu?

 

15. 1) Suur tulekahju Londonis 2) Asutatakse Rootsi vanuselt teine Lundi ülikool ja Prantsuse Teaduste Akadeemia 3) Isaac Newton tegi oma tähtsamad avastused ja talle olevat õun pähe kukkunud 4) 23 aasta pärast saab Venemaa tsaariks Peeter I 5) Surevad Austria Anne ja Hollandi maalikunstnik Frans Hals.

Mis aasta? Küsitavat aasta kohta on kasutatud ka ladinakeelset väljendit Annus mirabilis, mis tähendab „imelist aastat”.

 

IV Sport

16. Sellele spordivõistlusele pani aluse prantsuse ärimees Thierry Sabine. Otsustava tõuke andis talle osalemine Abidjan-Nice rallil. Esimene võistlus algas 26. detsembril 1978. aastal ja lõppes järgmise aasta 14. jaanuaril, võitjaks tuli prantslane Cyril Neveu. Peale Thierry Sabine hukkumist lennukatastroofis 1986. aastal on tema tööd jätkanud tema poeg Gilbert, Jean-Claude Fenouil jt. Mis võistlus?

17. Hiljuti lõppesid põhja suusaalade maailmameistrivõistlused, mis peeti Jaapanis Sapporos. Aegade jooksul on kõige rohkem suusatamise MM-võistlusi peetud aga Soomes Lahtis (6 korda), viimane kord aastal 2001. MMi maskotiks oli tollal ilves Harri, kes sai nime ühe Soome suusalegendi järgi, kes samadel tiitlivõistlustel tegi parajasti tippspordiga lõpparve. Selle mehe sportlaskarjääri tippsaavutuseks on tema MM-tiitel 1989. a-st. Tituleeritum on ta abikaasa, kel ette näidata 7 olümpiamedalit, s.h. kolm kulda. Nimetage abielupaari ühine perekonnanimi?

 

18. Praegune Tartu Rocki korvpallur Martin Müürsepp tegi NBAs veedetud aastate jooksul kaasa kokku 83 mängus. Nendest kümnes esines ta Miami Heati eest, ülejäänud 73 kohtumist esindas ta aga üht 1980. a loodud ja praeguseks üpris edukaks kujunenud meeskonda. Klubil küll puudub NBA meistritiitel, kuid sellele oldi läänekonverentsi võitjana lähedal eelmise aasta finaalis. Aegade jooksul on võistkonnas mänginud Jason Kidd, Shawn Bradley, Dennis Rodman, Steve Nash jpt. Ainsa mängijana on seni Korvpalli Kuulsuste Halli pääsenud Alex English. Mis klubi?

 

 

19. Tänavu 17. märtsil hakkas pihta järjekordne Vormel-1 hooaeg. 24 osavõtva piloodi seas on 3 debütanti ja neile lisaks veel mitmeid võidusõitjaid, kes senistest sõitudest pole suutnud ette näidata veel ühtki etapivõitu. Karjääri pikkust ja võitude puudumist võrreldes juhib seda arvestust üks 1977. aastal Saksamaal sündinud vormelipiloot, kes oli selle hooaja eelse seisuga kaasa teinud juba 117 osavõistlusel, kuid polnud veel kordagi esimesena lõpetanud. Praegu BMW Sauberis sõitva sportlase senise karjääri parimad kohad (kahel korral teine) F1-s pärinevad 2005. aastast. Kes?

 

20. See Jaapani kõige vanem võitluskunst on olnud eelkäijaks nii aikidole, judole kui ka karatele. Tähendades jaapani keeles “pehme, õrn kunst”, oli algseks eesmärgiks

hoopis vaenlase kahjutuks tegemine või lausa surmavalt vigastamine. Enesekaitseks ja võistlusspordiks kujunes lõplikult alles eelmise sajandi alguses. Selle ala harrastajaid iseloomustab enamasti jässakas kehaehitus ja jäme kael. Mis võitluskunstiga on tegemist?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Varia

 

21. Selle koeratõu ajalugu ulatub vähemalt tagasi keskaega. Algselt oli ta aretatud Saksamaa lõunaosas hiirte ja rottide hävitamiseks. Koer sai eriti populaarseks kaupmeeste seas. Nad ei olnud liiga suured seega mahtusid hästi kaubavankritele, nad ei vajanud palju hoolt ega toitu, neil olid väga tugevad kaitseinstinktid. Tol ajal võis kaubavankri suurima rahuga kõrtsi ette jätta kui seda …valvas. Seda koera võib samuti leida paljudelt maalidelt, näiteks Albrecht Düreri „Madonna loomadega” ja ka Rembrandti maalidelt. Mis tõug?

 

22. See firma asutati 1884. aastal, nende tuntud embleem (rist kilbi sees) võeti kasutusele alles 1909. aastal. 1921. aastal suri asutaja, Karl Elseneri, ema, kelle auks muudeti firma nimi, hiljem lisandus ema nimele veel prantsuskeelne sõna „roostevaba teras” ja praeguseni väga tuntud firma nimi oligi valmis. Jättes kõrvale kõige tuntuma ala, toodab firma ka käekelli ja söögiriistu. Firma tooted on „käinud” ka Everesti tipus, Arktikas ja isegi NASA astronaudid kasutavad selle firma tooteid. Mis firma?

 

23.

   

Kes on piltidel? (parempoolsel pildil on küsitud parempoolset meest)

 

24. Mis puu vili on pildil? Seda puud on seatud isegi USA-s kongressivalimistel kandidaadina üles, seadjaks oli eelmises küsimuses esimesel pildil olev mees?

Image:Fig.jpg

 

25. Esitaja?

 

 

 

 

 

VI Meelelahutus

 

26. Meelelahutusmaailmas on tuntud släng sugar daddy. Slängi kasutatakse tähistamaks kupeldajat (pimp), aga enamlevinud on see hoopis teises tähenduses. Tuntumad sugardaddy’d on/olid James Howard Marshall II, Hugh Hefner, Rod Stewart jt. Mis teeb vanemast härrasmehest sugardaddy?

 

27.

 

Näitleja?

 

28. See Venemaal sündinud Ameerika ulmekirjanik-biokeemik sündis 1920. aastal. Ta oli erakordselt viljakas kirjanik (kirjutanud või toimetanud üle 500 raamatu). Eesti keelde on tõlgitud talt u 15 teost; nt „Asum”, „Enne asumit”, „Millenniumid” jt. Kirjamees on esinenud ka varjunime Paul French all, mida ta kasutas oma Lucky Starr’i (raamatute peakangelane) seeria puhul. Küsitav on võitnud mitmeid kirjandusauhindu ja tema järgi on nime saanud paar ajakirja. Ta suri traagiliselt 1992. aastal vereülekandel saadud AIDS’i tagajärjel. Nakkuse olevat kirjanik saanud 1983. tehtu südameoperatsioonil. Kellest oli juttu?

 

29. Milliste raskerock’i ansamblite albumikaasi näete piltidel?

 

  

 

30. Esitaja?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII Geograafia

 

31. See mägi, mis asub Itaalia ja Šveitsi piiril, Prantsusmaal tuntud kui Mount Cervin, pole küll Alpide kõrgeim mägi, kuid see-eest kindlasti üks kõige muljetavaldavamaid. Mägi on 4480 m kõrgune ja esmakordselt jõudis tippu 1865. aastal Edward Whymperi poolt juhitud meeskond. Mäe eriline kuju on tingitud tsirkusorust, mille uuristasid liustikud, koondudes järjest kitsamasse tippu, kuni alles jäi terav mäetipp. Mäega tihedalt seotud on ka Hermann Perreni nimi, kelle ambitsiooniks oli ronida mäele 150 korda, õnnetuseks kukkus ta end 68 aastaselt surnuks vähem kui kümne tõusu kaugusel oma eesmärgist. Mis mägi?

Image:Matterhorn-600px.jpg

 

32. See saksa-austria geofüüsik ning meteoroloog sündis 1880. aastal. Oma pool sajandit kestnud elu jooksul suutis ta nii mõndagi silmapaistvat korda saata. Osales mitmetes Gröönimaa-ekspeditsioonides, milledest viimase ajal ta hukkus südamerikke tõttu. Eelkõige on ta tuntud oma mandrite triivi teooria pärast, mille järgi olevat kõik tänapäeva mandrid osakesed ühest suurest ürgmandrist (pangaea). Mees on olnud ka Tartu ülikooli õppejõud ning just temalt koos I. Reinwaldiga pärineb esmakordne tõestus Kaali kraatrite meteoriitse päritolu kohta. Kellest on jutt?

 

33. Mis Briti asumaade lipud on piltidel?

Image:Flag of the Cayman Islands.svg   Image:Flag of Gibraltar.svg

 

34. See umbes poole miljonilise elanikkonnaga linn asutati 1619. aastal ja sealt on pärit selline ansambel nagu Ace of Base, samuti on selles linnas peetud palju suuri spordivõistlusi ka hiljuti, 2008. aastal toimuvad seal iluuisutamise maailmameistrivõistlused. Mis linn?

Image:City of Gothenburg.png  Image:Carl Milles Poseidon 01.jpg  Image:Götheborgs-utkiken.jpg

 

35. Mis linnas on mõõdetud Eesti läbi aegade madalaim õhutemperatuur -43.5 kraadi?

 

 

 

 

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36.  See tuntud astronoom sündis1893. Kundas ja suri 1985. aastal Iirimaal Armagh’i linnas. Selle aja sees jõudis ta palju tähelepanuväärset ära teha: 1916. a lõpetas Moskva ülikooli, on töötanud Moskva, Taškendi, Tartu ja Harvardi observatooriumis, jõudis tähe siseehituse teooriat arendades järeldusele, et tähtedes toimuvad termotuumareaktsioonid, lõi spiraaludude kauguse määramisemeetodi ja määras esimesena Andromeda galaktika kauguse Maast, ennustas 1932. aastal komeedipilve olemasolu päikesesüsteemi välisosas, mis nüüd kannab ka tema nime jpm. Küsitav on tegutsenud ka heliloojana.

Kes?

 

 

37. See hetkel veel hüpoteetiline osake on ainuke osakestefüüsika standardmudeli osake, mida pole veel otseselt „vaadeldud”. Väikeste osakeste maailm jagatakse tänapäeval 3-ks: bosonid, fermionid ja hadronid. Fermionid on n.ö. aine ehituskivid (kvargid). Hadronid on liitosakesed, mis on kvarkidest ja antikvarkidest moodustatud. Bosonid on osakestevahelisi jõude ülekandvad „osakesed”. Küsitav osake kuulub viimasesse gruppi. Kui  CERN-i suur hadronite põrgataja (LHC) arvestuste kohaselt 2007. aasta novembris käiku läheb loodetakse ka see osake avastada. Tähtis selle osakese juures on see, et just tema peaks olema see, mis annab kõikidele kehadele meie universumis massi. Nime on ta saanud ühe praegugi elava Šoti füüsiku järgi.

Mis osake?

 

38. Mida mõõdetakse Geigeri-Mülleri loenduriga?

 

39. Kõik päikesesüsteemi planeedid tiirlevad päikese ümber vastupäeva, kui vaadata neid päikese põhja pooluselt ja kõik need planeedid ka pöörlevad samas suunas välja arvatud üks, mis pöörleb vastupidise suunaga võrreldes oma tiirlemissuunaga.

Milline planeet?

 

40. Mis on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX Poliitika

 

41. Tegemist oli Eesti parteiga, mis eksisteeris aastatel 1991–2000. Erakonna liider viimasel tegutsemisperioodil 1997–1999 oli Mart Siimann. Erakonna deklareeritud väärtused olid isiklik vabadus ja isiklik vastutus. Sellega deklareeriti oma parempoolset seisukohta sotsiaalküsimustes. Erakonda peeti paremtsentristlikuks liberaalseks parteiks. Partei oli Liberaalse Internatsionaali vaatlejaliige alates 1998. aastast.

Mis erakonnaga on tegu?

 

42. Tegemist on poliitilise filosoofiaga, mis kaitseb ideed, et isikud peaks olema vabad otsustes, mida nad iganes soovivad teha oma isiku või omandiga, kui see ei riku teiste isikute samasuguseid vabadusi. See on konservatiivse riigikäsituse äärmuslik vorm, kus riigi osatähtsust vähendatakse peaaegu nullini. Sellel filosoofial on aluspõhimõte, et kogu inimtegevus peaks olema vabatahtlik ja konsensuse alusel. Iga katse (või selle ähvardus) kasutada jõudu teise isiku või tema omandi vastu, või ka pettus, on nende põhimõtete rikkumine.

Millise poliitilise filosoofiaga on tegemist?

 

43.

 

Ta on sündinud 25. septembril 1938 Tartus, on eesti poliitik, Eesti taasiseseisvumise saavutamise üks aktiivsemaid võitlejaid. ENSV ajal oli ta  mitmeid kordi poliitvang (1956–1960, 1962–1967 ja 1983–1988.). Ta oli ka kauaaegne riigikogu liige ning kuni aastani 2005 SDE liige. Kes on pildil?

 

 

44. Veebikeskkond  TOM on loodud selleks, et kõik Eesti elanikud saaksid ühiskonnaelu puudutavates küsimustes lihtsalt ja avalikult kaasa rääkida. TOM on koht, kuhu igaüks võib esitada ideid, kuidas Eestis elu paremaks muuta ning avaldada arvamust ühiskondlike küsimuste kohta. TOMi eesmärk on soodustada erinevate huvirühmade arutelu valitsuse poliitikate, otsuste ja tegevuste ning õigusaktide, vajakajäämiste või muude päevateemade üle. Kõik TOMi kasutajate seas toetust leidnud ettepanekud saadetakse ministeeriumidesse vastamiseks. Nii sünnib dialoog ning selguvad ühishuvid ja kitsaskohad kehtivas ühiskonnaelu korralduses. Mida tähistab tähekombinatsioon TOM?

 

45. Millise Eesti Valitsuse peaministreid võrdleva tabeli kaks viimast nime on O. Tief ning A. Birk?

 

X Kultuur

 

46. Helilooja?

 

47. Küsitava teose autor George Orwell ütles aasta enne oma surma: „Loo moraal on hästi lihtne – Ärge laske sel sündida. See oleneb teist.” Romaan jutustas Winston Smithist ja tema elust-tegemistest tuleviku utoopilises totalitaarses ühiskonnas. Raamatust on pärit ka tuntud fraas: Big brother is watching  you! Raamatu pealkiri on aastaarv, mille saamiseks autor vahetas ära teose ilmumisaasta üheliste ja kümneliste arvud. Mis on romaani nimi?

 

Image:Johann Heinrich Füssli 008.jpg48.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teoste autor? Küsitav on šveitsi-saksa päritolu ja veetis suure osa oma elust Suurbritannias. 

 

49. Mida/keda tähendab antud mõistatus:” Kiliseb, koliseb, lonkab ja möliseb?” (eriti populaarne oli see nõukogude ajal)

 

50.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mis pillid?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastused

 

1. Selveri super- või hüpermarketid

2. Voldemar Panso ja Merle Jääger

3. Sagadi mõis

4. Juhan Liiv

5. Fix

6. Havai rahvuskala

7. Karaat

8. Kaelkirjak

9. Harilik sirel

10. Gondwana

11. Otto Habsburg

12. Morpheus

13. Indoneesia

14. Mormoonid (Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik)

15. 1666

16. Paris- Dakar pikamaaralli

17. Kirvesniemi

18. Dallas Maverics    

19. Nick Heidfeld

20. Ju-jutsu

21. Šnautser

22. Victorinox             

23. Michael Moore ja Jaak Kilmi

24. Viigipuu vili

25. Daft punk

26. Endast palju noorem abikaasa

27. Brigitte Bardot

28. Isaac Asimov

29. Aerosmith ja Metallica

30. Eric Clapton

31. Matterhorn

32. Alfred Lothar Wegener

33. Kaimanisaared ja Gibraltar

34. Göteborg

35. Jõgeva

36. Ernst Julius Öpik

37. Higgsi boson

38. Radioaktiivkiirgust

39. Veenus

40. Valge verelible ehk leukotsüüt (mitte Raffaello kuulike)

41. Eesti Koonderakond (KE)

42. Libertarism

43. Enn Tarto

44. Täna Otsutan Mina

45. Peaministrite valitsusaegade pikkuse tabel

46. Richard Wagner

47. „1984”

48. Johann Heinrich Füssli

49. Sõjaveteran (poesabas)

50. Fagott ja timpan