HTG mälumäng 2006

I Estica

 

1. Kes on piltidel?

 

 

2. Pandivere kõrgustik on eriline sellepoolest, et sealt saavad alguse ⅓ Eesti jõgedest. Samas asuvad kõrgustiku lõunajalamil 7 väikejärve: Sinijärv, Roheline järv, Valgejärv, Linaleo järv, Mäeotsa järv, Kaanjärv ja Umbjärv, mis moodustavad Eesti ühe tuntuima järvestiku. Mainitutest suurimat – Sinijärve – peetakse Eesti kõige selgema veega järveks, mille põhja on näha ka kõige sügavamates kohtades (8m).

Kuidas kõlab eelpool mainitud järvede ühine nimetus?

3. Selle linna elanike arv on 20 756 ning asub Tallinnast 160 km ja Tartust 80 km kaugusel. Esimest korda mainis seda linna Araabia rännumees ja geograaf Abu-Abdallah-Muhammad al-Idrisi  Falamuse nime all. Linnaõigused sai … 1283. aastal. Vaatamisväärsustest võib mainida Trepimäge, Johann Köleri monumenti, ordulinnuse varemeid jpm. Mis linn?

 

 

  

 

 

 

4. Millise riigi võimu all oli Lõuna-Eesti ajal, mil jesuiidid siin aktiivselt tegutsesid ja oma kolleegiumi (oli tegev 1583-1625) Tartusse rajasid?

 

5. Mis ansambel?

 

 

II Loodus

 

6. Kui praegu õpetatakse lastele, et elusloodus jaguneb viieks riigiks, mille moodustavad taimed, loomad, seened, bakterid ja protistid, siis rootslasest eluslooduse süsteemi loojale Karl Linnéle piisas kolmest. Nendest kaks olid taime- ja loomariik.

Mis oli aga kolmas? Vihjeks olgu öeldud, et elava looduse hulka seda rühma ilmselgelt enam ei peeta.

 

7. Seda taime peetakse maailma vanimaks puuliigiks (on eksisteerinud üle 200  miljoni aasta). Üksikpuu võib elada 1000 aastat või kauemgi. Ta on ka tunnustatud ravimtaim, mille lehtede ekstraktist valmistatakse verevarustust parandavaid preparaate. Puu looduslik leviala jääb Hiinasse, kus teda kutsutakse hõbeaprikoosiks, selle liigi kõige põhjapoolsem kasvukoht asub aga Eestis. See puu sai kunagi takistuseks ühe teatrihoone ehitusele Tallinnas. Mis puuliik?

 

 

 

 

8. Eesti vetes elutseva angerja teeb eriti omapäraseks kalaks tema elukäik. Nimelt hakkavad kõigi Euroopas elavate angerjate maimud arenema ühes kohas: Atlandi ookeani kõige soolasema ja soojema veega osas, mis asub Lääne-India saarestiku ja Assooride vahel. Selle mere teeb eriliseks, et tal pole kaldaid; piiriks on hoopis hoovused. Hoovused teevad ka võimalikuks angerjate 8000km pikkuse teekonna Läänemerre ja hiljem ka tagasi. Osa küsitavast merest asub kurikuulsas Bermuda kolmnurgas. Mis merega on tegu?

 

9. See taimeperekond (Salix) on kõigist puude-põõsaste perekondadest Eesti looduses kõige liigirikkam. Erinevad allikad annavad liikide arvuks 20 või 21. Enamik nendest kasvavad tavaliselt põõsastena, eranditult on alati puud vaid hõbe- ja raberemmelgas. Taimed on valdavalt niiskuslembesed, valgusnõudlikud ja kiire kasvuga, kuid mitte kõrgele küündiva elueaga. Selle perekonna esindajaid tutvustatakse ajakirja Eesti Looduse 2006. aasta numbrites rubriigis Aasta Puu. Nimetage küsitav perekond!

 

10. Praegusaja Maal elavad u. 8000 liiki roomajat jaotatakse nelja seltsi, kusjuures nendest ehk tundmatuim, kärsspealiste (Rhynchocephalia) selts on maailmas esindatud vaid üheainsa, Uus-Meremaa endeemse perekonnaga, millesse kuuluvad kaks üpriski jubeda väljanägemisega liiki. Loomad teeb eriliseks nende säilimine peaaegu muutumatuna viimase 220 miljoni aasta jooksul, mistõttu nimetatakse neid ka “elusateks fossiilideks”. Vanapäraseima roomaja nime vääriliseks teevad ta näiteks laubal asetsev kolmas silm (mida on näha mõne esimese elukuu jooksul) ja roomajate seas arvatavasti aeglaseim individuaalne areng: kasvamine jätkub 35. eluaastani, vanus võib aga ulatuda üle saja aasta. Mis loomaperekonnaga on tegu?

 

III Ajalugu ja poliitika

 

11. Brasiilia ja Guyana vanadelt kaartidelt võib leida koha, mille nimi oleks eesti keelde tõlgituna „Kullatud mees”. Selle legendaarse paiga asukohta pole täpselt tähistatud, sest seda pole leitud ning arvatavasti ei leitagi. Kohalike indiaanlaste suust levisid umbes 16. sajandi keskel jutud küsitava nimega piirkonnast, sealsetest elanikest tšibtšadest (nende pealik olevat rituaalide käigus üle kullatud ning seejärel supelnud ta järves) ja selles asuvast kullalinnast Manoast hispaania konkistadooride kõrvu. Kulla lummuses olnud hispaanlased korraldasid mitmeid ekspeditsioone saamaks endale „Kullatud mehe” rikkusi, aga tulutult. Küsitava paigaga sarnane nimi on ka ühel Eesti ansamblil.

Mis on selle legendaarse piirkonna nimi?

 

12. Kes on pildil olev monarh?

 

 

 

13. 1893- Uus-Meremaal; 1902- Austraalias;1906- Soomes, 1971- Šveitsis(!).                                                      Milline demokraatliku riigikorra arengus oluline samm tehti?

14. Parempoolsel pildil näete Eestiga seotud olnud meest, kes sai 1718. aastal Norras kindlust piirates kuuli pähe (kahtlustatakse, et mõrvar võis olla tema enda „leerist”). Vasakpoolne mees on tuntud eelkõige Jaapani ekspeaministrina.

Kes on piltidel?

    

 

                                                

 

15. 1) Esimene inimene astub Kuu pinnale. 2) Sünnivad Michael Schumacher, Jens Lehmann, Gwen Stefani, Jaan Kirsipuu ja Rauno Pehka 3) Surevad Dwight Eisenhower ja Ho Chi Minh.

4) Möödub 13 aastat Konstantin Pätsi surmast ja 64 aastat Vene-Jaapani sõja lõpust. 5) 13 aasta pärast esitlevad Sony ja Philips esimest CD-d ja 28 aasta pärast saab Tony Blair Suurbritannia peaministriks. 

Millisest aastast oli juttu?  

 

IV Sport

 

 16. Käesoleva aasta 28. augustil suri 85-aastaselt üks Eesti traagilisema saatusega sportlasi, kes hoolimata kuulumisest sõjajärgse maailma kergejõustiku tippu, ei pääsenud kordagi rahvusvahelisele areenile ega saanud seetõttu ka ühtegi tiitlivõistluste medalit. Lisaks arvukatele Eesti ja Nõukogude Liidu meistritiitlitele, purustas ta 6 korda Euroopa rekordi kuulitõukes. Kuulus atleetikaajakiri Track and Field News valis ta 1948. a. maailma parimaks kümnevõistlejaks ja 1947. a. maailma parimaks kuulitõukajaks. All näete pilti küsitavast.

Kes?

 

 

17. 6. augustil peeti ühes Eesti linnas läbi aegade esimesed väljaspool sumo sünnimaad Jaapanit toimunud noorte maailmameistrivõistlused.

Milline Eesti linn sai selle au osaliseks?

 

18. On olemas ütlus, et heal lapsel on mitu nime. Seda võib öelda ka ühe malendi kohta, mis erinevates keeltes kannab üpris erinevaid ja kummalisi nimetusi. Näiteks soome keeles lähetti (ehk saadik), saksa keeles der Läufer (jooksja), inglise keeles bishop (piiskop), vene keeles slon (elevant) ja prantsuse keeles koguni fou (tobu).

Mis malendiga on tegemist?

 

19. See läti päritolu (tema vanaisa tuli 1935. aastal Läti meeskonnas EM meistriks korvpallis) sportlane on sündinud 1. jaanuaril 1967. aastal Tallinnas. Ta on kolmekordne Eesti meister käsipallis. Lisaks on ta võitnud medaleid nii Läti, Rootsi kui ka Jaapani meistrivõistlustelt. Praegu on ta käsipalli Eesti rahvusmeeskonna peatreener.

 

Kes?

 

20. Tänavuse kergejõustiku EMi hõbemedali omanik Gerd Kanter harjutab islandlase Vesteinn Hafsteinssoni juhendatavas grupis. Koos samas rühmas treeniva ühe kuulsa taanlasest kuulitõukajaga (EM2006 pronks) moodustavad nad kahepeale grupi “team 75”, mis on oma nime saanud mõlema mehe suure eesmärgi järgi: Kanter peab heitma ketast 75 meetrit ja taanlane tõukama kuuli 75 jalga (22, 85 meetrit). Esimese tulemus ületaks ning teise oma jõuaks väga ligidale ala maailmarekordile.

Kes on see Taani kuulitõukaja?

 

V Varia

 

21. Kui termomeeter näitab 100 kraadi Celsiuse skaalal, siis mitu kraadi on see Fahrenheiti ja mitu Kelvini skaalal?

 

22. See 1947. aastal Francois … poolt loodud firma toodab spordirõivaid. Kuni 1997. aastani, mil see  firma müüdi 485 miljoni euro eest Soome firmale Amer Sports, oli see firma osa Adidasest?

Mis firmast on jutt?

 

 

 

23. Mis tähtkujud?

 

    

 

24. See 166 km2 suurune Tšiilile kuuluv saar asub Vaikse ookeani idaosas ning on üks isoleeritumaid paiku maailmas. Isla da Pascua või nagu mõned seda kutsuvad Rapa Nui pealinn on Hanga Roa. Saar on eelkõige tuntud Moaide poolest, mida on saarel koguni 887 tükki.

Mis saar?

 

  

 

25.See 1994. aastal loodud skandinaavia ansambel saavutas 1997. aastal just selle lauluga rahvusvahelise tuntuse. Kuigi bändile esitati isegi süüdistus kahemõttelisuses ja see laul valiti Blender Magazine poolt 33. halvimaks lauluks läbi aegade, ei takistanud see bändil maailmakuulsaks saamast. Ansambel läks 2001. aastal laiali.

Mis ansambel?

 

VI Meelelahutus

 

 

26. See tuntud tegelane sündis 3. detsembril 1932. aastal Ameerika ühendriikides Clevelandis. Julgelt võib öelda et ta on üks maailma kurikuulsamaid meelelahutusäri, kui poksimist nii võib nimetada, tegelasi. Seda edevat meest, kelle soeng ja ehete armastus ei jää vist kellelegi märkamatuks, on süüdistatud seotuses maffiaga ning isegi mõrvas. 1974. aastal korraldas ta Kongo DV pealinnas Kinshasas matši, mida on tuntud ka nime „Rumble in the jungle „ all,  toonase tšempioni George Foremani ja Muhamed Ali vahel, kellele see oli esimene matš peale, seda kui ta oli saanud poksimiskeelu, sest keeldus sõjaväkke minemast. Legendi järgi olevat ta osapoolte allkirjad lepingule saanud tänu sellele, et ütles kummalegi, et just temale makstakse 1 miljon dollarit rohkem kui vastasele, kuigi tegelikult said mõlemad poksijad võrdse tasu. Teda on kaevatud ka lugematuid kordi kohtusse. Kes on see mees?

 

27. Kes on piltidel?

  

 

28. Küsitav pop- ja rockmuusika ajakiri (on avaldanud ka kirjutisi teistel teemadel, nt poliitikast) asutati aastal 1967 Jann Wenneri (tegeleb ka praegu ajakirja väljaandmisega) ja Ralph J. Gleasoni poolt, ajal mil hipide kontrakultuur elas läbi oma tippaegu. Esialgu oli ajakiri palju seostatud undergroundiga, aga ajapikku see maine kadus, sest väljaanne keskendus rohkem nn main stream kultuurile. Küsitavat ajakirja on aeg-ajalt süüdistatud liigses „kollasuses”, aga hoolimata sellest on ta suutnud oma reputatsiooni hoida. Tuntud on väljaande poolt 2004. aastal avaldatud laulude top 500, mille koostamisel küsiti paljude tunnustatud kriitikute, ajakirjanike ja muusikute arvamust.

Millisest ajakirjast oli juttu? 

 

29. Kes on pildil olevad tegelased?

 

 

30. Kes laulab?

 

  

 

VII Geograafia

 

 

31. Mis riigid?(esimene lipp: punane – valge – punane; teine lipp: roheline – valge – roheline)                                                           

 

     

32. Mis maakonna vapp? (sinine taust, kollane kannel)

                       

 

33. Mis riik hõlmab Jüütimaa territooriumi?

 

34.  ... on u 6000 elanikuga väike linnake (linna õigused 1993), kus asub tänini tegutsev paberivabrik ja mõis, koos maalilise mõisapargiga. See linn on juba oma geograafilise asendi poolest igati looduskaunis kohas. Samuti tegutseb linnas vilgas keskkonnaalane tegevus: 1924.a asutati sinna aianduskool, see linn on kandnud „Metsapealinn 2004” tiitlit, 2004. aastal rajati linna uus hüdroelektrijaam. 1785 valmis ja pühitseti sisse tänaseks renoveeritud Püha Miikaeli kirik. Mis linn?

 

35.  Millisest riigist on pärit galeegid?

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36. Sellel 1885. aastal 7. oktoobril Kopenhaagenis sündinud teadlasel on suuri teeneid aatomi struktuuri ning kvantmehhaanika mõistmisel. Paljud peavad teda üheks 20. sajandi silmapaistvamaks füüsikuks, kuigi ta ise pidas end keemikuks. Ta oli ka jalgpallihuviline ning tema vend mängis isegi olümpial Taani koondise eest. Temalt pärineb idee, et elektronid tiirlevad aatomis diskreetsetel orbiitidel ning võivad „kukkuda” suurema energiaga orbiidilt teisele madalamale kiirates footoni. II maailmasõja ajal põgenes … Taanist Rootsi ja sealt edasi transportis teda Inglise sõjalennuk, kuna reisijateruumi polnud ja küsitavat peeti väga väärtuslikuks (tema tuumafüüsikaalaste teadmiste pärast), siis pandi ta pommiruumi ning on teada fakt, et pilootidele oli antud käsk … alla visata kui sakslased peaks lennukit maanduma sundima. Temalt pärineb ka ütlus :”Einstein, lõpeta jumalale ütlemine, mida oma täringuga teha.”

Kes on see tuntud teadlane?

 

  

 

37. Selle aine kõvadus on Mohsi skaala järgi 7(maksimum 10) ning see esineb olenevalt lisanditest mitmetes värvivariatsioonides. Aborigeenide jaoks oli see müstiline aine - ilmselt asjaolu tõttu, et selle aine ühendid moodustuvad peale seda kui välk on löönud liiva sisse. Ainet on peetud ka igikülmunud jääks kuna seda leidub ohtralt mägedes. Revolutsiooniliseks kujunes selle kasutuselevõtt elektroonikas, kuna selle puhul esines piesoelektriline efekt ehk mehhaanilise mõjutuse tulemusena tekkisid selle pinnale väikesed laengud.

Mis aine?

 

38. Mis automark?

 

39. See leiutis on muutnud tunduvalt meid ümbritsevat maailma. Kasutusvaldkondadest võib mainida meditsiini, meelelahutust, tööstust ja kasutatakse isegi militaarotstarbeks. Esimesed mõtted …ümber olid juba 20. sajandi alguses Albert Einsteinil, kuid siiski ununesid need ning alles 1957. aastal esitas Gordon Gould U.S.A patendiametile taotluse patendile, aga patendiamet keeldus, kuna … oli juba patenteeritud Belli laboratooriumi teadlaste nimele. Gould käis pikka aega kohtus kuni lõpuks saavutas oma eesmärgi 1987. aastal. Esimese praktiliselt töötava … valmistas Theodore H. Maiman ning see kujutas endast rubiinipulka mille ümber oli spiraalselt mässitud välklamp.

Mis leiutisest on jutt?

 

40. Mille mõõtühik on kandela?

 

IX Eesti kultuur

 

41. Esitaja?

 

42. ... moodustati 1982. a. Tallinnas, ansamblite Kopli Otelli, Türanni ja Ajutise Valitsuse ühinemise tulemusel. Bändil on kokku olnud 4 erinevat koosseisu. Tänaseks on bändi algkoosseisust järel vaid 2 liiget: Ivo Uukkivi ja Villu Tamme. Sarnaselt antud bändiga, kannab sama nime ka üks linn Venemaa Pihkva oblastis. Mis ansambel?

 

43.  See tuntud eesti näitleja on sündinud 6. septembril 1972. a Viljandis. Ta on Eesti Draamateatri palgal alates 1993. aastast. Tema näitlejarolle: „Wikmani poisid”- Jaak Sirkel, „Agent Sinikael”- Hans Sinikael, „Malev”- vend Wismuth. Mängib uues kodumaises krimisarjas „Kelgukoerad” Kes?

 

44.  Kes?                              

45.  Mis on luuletaja Contra kodanikunimi?

 

 

 

 

X Maailma kultuur

 

46. Norra helilooja? Kuuldav pala on pärit tema teosest Peer Gynt (muusika oli kirjutatud Henrik Ibseni samanimelise lavateose jaoks).

 

47. All näete pilti ühest Ameerika kirjanikust ja tema joonistatud illustratsioone oma teostele. Küsitav kirjamees sündis 1922. aastal Indianapolises ning on tuntuks saanud absurdi ja ulme piirimail olevate tänapäeva ühiskonna satiiriliste käsitlustega. Tema romaanide tegelastest on paremini tuntud skisofreenikust Billy Pilgrim ja ulmekirjanikust aknaraamide paigaldaja Gilgore Trout. kes pidi olude sunnil pidi avaldama oma teoseid pornoajakirjades. Kirjaniku romaanidest on kuulsamad „Tšempionide eine” ja „Tapamaja korpus viis ehk laste ristisõda”. 

Kes on see kirjanik?

                                  

 

48.

               Mis on pildil oleva vene päritolu pilli nimi?

Küsitava pilli virtuoosidest on laiemat tuntust pälvinud Boris Feoktistov, Pavel Necheporenko jt.

 

49. Kes on see Katalaani-Hispaania päritolu kunstnik, kelle maale näete all?

 

 

 

50. Iolkose polises valitsenud Aisoni tõukas troonilt tema vend Pelias. Kartes, et Pelias tapab tema väikse poja Iasoni, andis ta lapse kasvatada kentaur Cheironile. Sirgunud meheks otsustas Iason koju tagasi pöörduda. Kui kuningas Pelias nägi ühel pidupäeval rahvasummas ühe sandaaliga meest, ta kangestus, sest oli talle ju ennustatud, et just ühe sandaaliga mees tõukab ta troonilt. Iason läks kuningalossi ja nõudis, et Pelias loobuks oma troonist, mille peale tõotas Pelias, et looobub troonist kui Iason toob talle… Iason asus laeva ehitama, mille nimeks sai argo ning meeskonda kuulusid Hellase 50 parimat poega, nende hulgas Herakles ning Peleus ja Laertes, kes olid Achilleuse ja Odüsseuse isad. Neid kutsuti argonautideks.

Mida nõudis Pelias? Vihjeks olgu öeldud, et otsitav on kaudselt seotud mälumänguga.

 

 

Vastused

 

1. Hilje Murel ja Karl Martin Sinijärv

2. Äntu järved

3. Viljandi

4. Poola Kuningriigi

5. Jääboiler

6. Kivide riik

7. Hõlmikpuu

8. Sargasso meri

9. Paju

10. Tuataara ehk hateeria

11. El Dorado

12. Wilhelm II

13. Anti naistele valimisõigus

14. Junichiro Koizumi ja Karl XII

15. 1969

16. Heino Lipp

17. Rakvere

18. Oda

19. Riho-Bruno Bramanis

20. Joachim Olsen

21. 212 F ja 373 K

22. Salomon

23. Vähk ja kaalud

24. Lihavõtte saar

25. Aqua

26. Don King

27. Edward O’ Neill ja Renars Kaupers

28. Rolling Stone

29. Oggy ja Jack

30. Tom Petty

31. Peruu ja Nigeeria

32. Petserimaa

33. Taani

34. Räpina

35. Portugal

36. Niels Bohr

37. Kvarts

38. Chevrolet

39. Laser

40. Valgustugevus

41. Aapo Ilves

42. Velikije Luki

43. Mait Malmsten

44. Edgar Valter

45. Margus Konnula

46. Edward Grieg

47. Kurt Vonnegut

48. Balalaika

49. Salvador Dali

50. Kuldvillakut