Eurokilb 2003 eelvoor Tallinnas, Pärnus, Rakveres ja Tartus 30.03.2003

Küsimused: Andres Pulver, Tenno Sivadi, Arko Olesk

 

 1. Millise idee tõttu sobivad ühte seltskonda 15. saj Böömimaa kuningas Georg Podiebrad, 17. saj munk Emeric Cruce ja vaimulik William Penn, 18. saj filosoof Immanuel Kant, 18.-19. saj vahetusel tegutsenud krahv de Saint-Simon, 19. saj kirjanik Victor Hugo, möödunud sajandil elanud ja tegutsenud krahv Richard Coudenhove-Kalergi ja poliitik Aristide Briand? Nimekiri pole lõplik, näiteks puudub mitu möödunud sajandi tuntud poliitikut, sealhulgas eestlane Kaarel Robert Pusta.

 

 1. See linn võiks tähistada vähemalt oma 1250. aastapäeva, sest juba 750. aasta paiku pärast Kristust kirjutas keldi kroonik Feirgil Rifarricast. Hiljem, XI sajandi Skandinaavia Njalasaagas nimetati seda linna Rafalaks. Ametlike allikate järgi möödub linna esmamainimisest järgmisel aastal aga 850 aastat. Mis linnaga on tegemist?

 

 1. Hiljuti mõrvati Serbia peaminister Zoran Djindjic. See on esimene suurem riigijuhi atendaat Euroopas alates 1986. aastast, mil tapeti ühe tänase Euroopa Liidu liikmesriigi peaminister. Seda mõrva pole siiani rahuldavalt lahendada suudetud, kahtlustati ka kurdi terroriste ja Lõuna-Aafrika salateenistust. Peamine kahtlusalune on aga üks kohalik töötu narkomaan, kes on ka tapmise üles tunnistanud, kuid see pole juriidiliselt täielikku tõestust leidnud. Kes oli see mees ja mis riigi peaminister ta oli?

 

 1. Keskajal oli Euroopas väga olulisel kohal Hansa Liit, mis ühendas kaubalinnu. Nimetage neli Eesti linna, mis olid Hansa Liidu liikmed! (3 õiget – 1 p)

 

 1. Kes on pildil?

 

 

 1. Järgmisel aastal liitub ELiga kümme uut riiki. Eelmine liitumislaine oli aastal 1995, mil võeti vastu kolm uut riiki. Nimetage need! (2 õiget – 1 p)

 

 1. Tänavu mais kirjutab Eesti alla liitumislepingule Euroopa Liiduga, mille peab heaks kiitma rahvahääletus (Eestis 14. septembril). Millises linnas leping allkirjastatakse? Tegu on praeguse Euroopa Liidu eesistujamaa pealinnaga.

 

 1. Euroopa Parlamenti kuulub täna 626 liiget. Järgmisel aastal, kui ELiga liitub kümme uut riiki ja toimuvad uued valimised, suureneb parlamendisaadikute arv 732le. Mitu kohta saab uues parlamendis Eesti? (± 1 – 1 p)

 

 1. 1951. aastal kirjutati Pariisis alla leping Euroopa Söe- ja Teraseühenduse loomiseks, mis jõustus juulis 1952. Seda loetakse tänapäevase Euroopa Liidu alguseks. Esialgse ESTÜ moodustasid kuus riiki, kellest kolm olid Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia. Nimetage ülejäänud kolm!

 

 1. Kes on kuuldava pala helilooja?

 

 1. Suurbritannia on teatavasti Ühendkuningriik (UK - United Kingdom), koosnedes Inglismaa kuningriigist, Šotimaa kuningriigist, Põhja-Iirimaast ehk Ulster`ist ning Walesi (Kõmri) ... riigist, mille valitsejaks on tavapäraselt Briti troonipärija. Täitke tühik!

 

 1. Tallinnas on teada-tuntud hulgaliselt mäe-nimelisi kohti: Mustamäe, Lasnamäe, Rahumäe, Sõjamäe jne. Orgusid on see-eest tunduvalt vähem. Tuntuim neist on muidugi Eestimaa pargikultuuri pärl – Kadriorg, kuid kus asus (asub) Maarjaorg? Seda saab seostada ka ühe väga tuntud ehitisega.

 

 1. Meil toob lapsi traditsiooniliselt kurg. Tšehhimaal toob kurg aga ainult poisse. Tüdrukuid toob lind, kes eesti rahvapärimuse kohaselt olla Kuradi süda ning kes ennustavat alati midagi halba. Ta saanud Vanajumalalt endale linnuriigi kõige parema pesa. Laul olevat tal Vanemuise kandle häälestamise kägin. Rahvasuu on seda lindu kutsunud kökk, kiharõngas, kätsak, kidarik, siidilind, saks. Millisest linnust on jutt?

 

 1. Eesti jaguneb 15 maakonnaks, Soome aga 6 lääniks: Ida-Soome, Lõuna-Soome, Lääne-Soome, Oulu ja … Nimetamata on kaks “maad”: kõige suurem ja kõige väiksem lään. Millised?

 

 1. Millises linnas asub nähtav skultuur “Manneken Pis”?

 

 

 1. Jalgpallis kasutatakse erinevaid termineid. Nii näiteks nimetatakse kübaratrikiks (hat-trick) seda, kui üks vutimees lööb ühes mängus kolm väravat. Kuidas aga nimetatakse seda „trikki“ kui üks mängija lööb ühes      mängus neli ja enam väravat ? See termin ühtib ka ühe kaardimängu nimega.

 

 1. Millises Inglismaa linnas asutati asutati 1855 esimene jalgpalliklubi. Tänapäeval esindavad kõrgemal tasemel seda linna kaks meeskonda – United ja Wednesday (tänavu esinevad mõlemad I Divisjonis).

 

 1. Möödunud nädalavahetusel uuendas Soome suusahüppaja Matti Hautamäki kolmel korral maailmarekordit, viies selle 231 meetrini. Eelmine rekord (225 m) oli austerlase Andreas Goldbergeri nimel. Millisel mäel ja millises riigis (ELi kandidaatmaa) need rekordid hüpatud on?

 

 1. Nimetage esimene sportmäng (mitte olümpiaala), milles 1873 selgitati välja maailmameister? Tegu on ka koolinoorte seas laialt levinud harrastusega.

 

 1. Mis ansambel esineb?

 

 1. Nimetage majandustermin, mis tuleneb itaaliakeelsest väljendist “lõhutud pink”!

 

 1. Millise Euroopa Liidu liikmesriigi esimeseks kosmonaudiks oli naisterahvas? Selle maa teadlased määrasid DNA struktuuri ning avastasid geneetilise koodi, rajasid sünteetilise evolutsiooniteooria, vanim ülikool on asutatud 1163. Tegemist on EL liikmesriigiga, kellele viimati (1982) on teise riigi poolt kallale tungitud.

 

 1. Millest sõltub krokodilli järglaste sugu?

 

 1. Euroopa Liidu abiprogramm PHARE on tublisti kaasa aidanud Ida-Euroopa, sh Eesti ülesehitamisele teel Euroopa Liitu. Programm loodi algselt aga vaid kahe riigi majanduse restruktureerimise abistamiseks ja see peegeldub ka programmi nimes. Mis riikide toetamiseks loodi PHARE-program?

 

 1. Näete piltidel tänast sünnipäevalast (sünd. 1945). Keda?

 1. Tänavu suvel algavad uue Eesti mängufilmi võtted, mille jaoks tegelasi otsides on filmimehed Jaak Kilmi ja Rene Reinumägi läbi sõitnud ohtralt Eesti eri paiku, otsides sobivaid osatäitjaid vanuses 15-21 aastat. Tegemist on tegijate sõnul seiklusliku noortekomöödiaga, mis käsitleb ühe EÕM salga iseseisvumist 1986. aastat suvel. Mis pealkirja see film kandma hakkab?

 

 1. 1894. a. novembris hakkas J. Pulitzeri ajaleht “The World” avaldama Richard F. Outcaulti koomiksit “Shanty Town”, mille peategelaseks oli tänavapoiss Yellow Kid. Peatselt mõistis ka ajalehemagnaat W. R. Hearst taolise ettevõtmise tulusust ning ostis Outcaulti “New York Journalisse” üle. Pulitzer proovis oma jõududega “Shanty Towni” jätkata ning nii ilmus korraga kaks sama koomiksit eri autorite poolt ning tekkis pisuke ajakirjandussõda. 1896. a. kevadel võttis toimuva kokku “New York Pressi” toimetaja ühes õige käredas juhtkirjas ning mõtles koomiksile tuginedes välja uue ajakirjandustermini, mis on kasutusel tänini. Millise?

 

 1. Lisage viimane, tuntuim nimi, või kirjutage neid ühendav nähtus: Terry Gilliam, Michael Palin, Eric Idle, Graham Chapman, Terry Jones ja ...!

 

 1. See bänd moodustati mais 2001 ning nende esimene singel “All Rise” tõusis kiiresti Briti edetabeli esikümnesse. Järgmised hitid “Too Close” ja “If You Come Back” kerkisid juba Briti singlitabeli juhiks. Bebüütalbumit “All Rise” müüdi ainuüksi Inglismaal üle miljoni, mullu ilmunud teine album kannab nime “One Love”. Sellelt pärineb ka kuuldav lugu, duett Elton Johniga. Ansambli moodustavad londonlased Duncan James, Anthony Costa, Lee Ryan ja Simon Webbe. Mis bänd?

 

 1. Näete pildil tuntud kirjanikku. Keda?

 

 

 

Vastused:

 

1. Euroopa ühendamise propageerijad                                                               AP

2. Tallinn (nimekujud erinevate rahvaste ja hõimude juures on näiteks Rifarrica-Rafala-Refala-Refaland-Refalir-Repel-Repola jne)                                                      TS

3. Olof Palme, Rootsi                                                                                                   AO

4. Tallinn, Tartu, Viljandi, Pärnu                                                                                    AP

5. Gerhard Schröder (Saksamaa liidukantsler)                                                   AO

6. Soome, Rootsi, Austria                                                                                             AO

7. Ateena                                                                                                                     AO

8. 6                                                                                                                              AO

9. Holland, Belgia, Luksemburg (ehk Beneluxi maad)                                        AO

10. Ludwig van Beethoven (9. sümfoonia finaal Friedrich Schilleri sõnadele “Ood rõõmule”, Euroopa Liidu hümn)                                                                                  AO

11. Printsiriik (praegune troonipärija kannab ju tiitlit Walesi prints Charles)         TS

12. Pirital (Pirita klooster on ehitatud Maarjaorgu)                                                         TS

13. Harakas                                                                                                                 AP

14. Ahvenamaa, Lapimaa                                                                                             AP

15. Brüssel                                                                                                                   AO

16. Pokker                                                                                                                   TS

17. Sheffield                                                                                                                 TS

18. Planica, Sloveenia                                                                                                   AO

19. Piljard                                                                                                                    TS

20. No Big Silence                                                                                                       AO

21. Pankrot (banco rotto)                                                                                            AP

22. Suurbritannia                                                                                                          AP

23. Temperatuurist; alla +30 C juures kooruvad välja emased, üle +33,9 C aga isased krokodillid (vahepealsetel on vististi mõlemapoolne võimalus, kuigi kaardikogu Loomariigis ei täpsusta sellist olukorda)                                                                                             TS

24. Poola ja Ungari (Poland-Hungary: Aid for restructuring of the economy)      AO

25. Eric Clapton                                                                                                           AO

26. “Sigade revolutsioon”                                                                                              AO

27. Kollane ajakirjandus                                                                                               AP

28. John Cleese, Monty Python                                                                                    AO

29. Blue                                                                                                                       AO

30. JK Rowling (Harry Potteri lugude autor)                                                                  AO