Eesti Üliõpilaste Seltsi vilistlaspäevade mälumäng 29. nov. 2003 Küsimused: Tiit Kuningas

 

LOODUS

 

1. Hall rott närib pidevalt midagi, kuigi tal on päevaseks toidunormiks

vaja kõigest 70 grammi. Mis teda ähvardab, kui ta lõpetaks närimise?

 

2. Nagu teada, varastas Prometheus inimeste jaoks tule. Sarnane legend on levinud ka Keenias elavate masaide hulgas. Kord tõusis üks masai noormees taevasse ja võitis jumalaid. Mida Aafrikale hinnalist tõi ta inimestele kaasa?

3. Prantsuse maadeuurija meresõitja Louis Antoine de Bougainville juhtis aastail 1766-69 esimest prantsuse ümbermaailmareisi. Ühte paika kirjeldas ta oma päevikus sõnadega: „Jää jumalaga, õnnelik rahvas. Meenutan alati rõõmuga neid hetki, mis veetsin teie juures, ja kuni elan, ülistan õnnelikku saart Kiferut, seda tegelikku Utoopiat.“ Saare avastas 1767 inglane S. Wallis, kuid Bougainville kuulutas selle järgmisel aastal Prantsusmaa valduseks. Mis saarest on jutt? 

4. Mida näete pildil?

 

 

5. Ka vanadel maiadel oli kasutusel mõiste elupuu. Mis taim kehastas neile seda maa peal? Seda peeti isegi jumalaks.

6. 18. sajandi keskpaiku, umbes aastal 1740 tõi üks itaalia misjonär esimesena Ida-Aasiast selle taime ka Inglismaale. Taime õied on tõepoolest väga ilusad ja pole ime, et daamid sattusid neist vaimustusse ning lill muutus väga populaarseks. Nimetage taim või mis oli selle lille Euroopasse toonud padre perekonnanimi? Lill on omal kombel jäädvustunud ka kirjanduses.

KIRJANDUS, FILM

 

7. 15. detsembril 1939 toimus Atlantas selle filmi esilinastus. Linna kohal lehvis sadu 1865.aastal oma tegevuse lõpetanud lõunaosariikide Konföderatsiooni lippe. See päev kuulutati Georgia osariigi pühaks. Mis film kutsus esile sellise tormilise reaktsiooni? Kes oli selle filmi lavastaja?

 

8. ESIMENE võitis sensatsiooniliselt 2 kuldmedalit Salt Lake City talimängudel. Aasta pärast revanšeeris TEINE täiel rindel MM-il Val di Fiemmes. ESIMENE sai hüüdnime ühe naiskirjaniku kangelase järgi, TEISE nimi tähendab eesti keeles ühe teise naiskirjaniku kangelast. Nimetage need kirjanikud.

9. Kui „Kassikangas“ tõstis ta tundmata kirjanike hulgast tunnustatute hulka, siis „...“ (sellise nime all on ta Valda Raua heas tõlkes ka maakeelsena 1971. aastal ilmunud) tegi ta maailmakuulsaks. Kirjanikku ajendas romaani kirjutama Dresdeni pommitamine (mille tunnistajaks ta Ameerika reamehena sakslaste vangina oli) liitlaste poolt II maailmasõja lõpupäevil, mis muutis varemeteks õitsva linna ja mille otstarbekus iseenesest oli ülimalt kaheldav. Peategelane Billy Pilgrim on kaotanud seose jooksva ajaga ning hüppab ühest oma elumomendist suvaliselt teise. Nii käiakse raamatu jooksul üsna suvalises järjekorras läbi ta elu, sünnimomendist surmani. Hämmastavalt originaalne ja meisterlik teos. Raamatu ilmumine langes kokku Vietnami sõja lõppfaasiga ning see on üks põhjuseid, miks raamat nii kuulus on. Kuid isegi kui lahutada raamat ja ta maine, saab väga hea kirjandusteose. Nimetage USA kirjanik ja lünka sobiv teos.

10. Mille müügi eest olid teenitud sajarublased (katariinad) rahatähed, millega ärplesid kõrtsis Oru Pearu ja Vargamäe Andres? („Tõde ja õigus“ I osa) Pearu pani ühega neist raske tööga teenituist rahadest lausa piibu põlema.

a) rukis

b) põrsad

c) kartul

d) piim

e) lambavill

 

11. Esimest korda kasutas näitleja seda pseudonüümi 26. augustil 1946. Ühe versiooni järgi võttis ta endale eesnime tollal populaarse tantsijanna Milleri auks, perekonnanime aga oma ema neiupõlvenime järgi. Huvitav on seejuures asjaolu, et selle pseudonüümi omanik oli mõni aeg hiljem uuesti seotud perekonnanimega Miller. Nimetage see pseudonüüm. 

 

12. Ta on muuhulgas endast kirjutanud: "Kui saabusin Pariisi, olin ma kahekümne aastane ning asusin elama Faubourg-Saint-Denis’ tänavale, kusjuures mu armuke elas Enfer’ tänaval. Te küsite, kuidas küll, elades ise Faubourg-Saint-Denis tänaval, valisin ma endale armukese, kes elas selles kauges kolkas, minu kvartalist niivõrd eemal. Ma vastan teile, et kui ollakse kahekümne aastane ja tullakse Villers-Cotterêts’st, ja kui omatakse kõigest saja kahekümne frangist sissetulekut, siis ei valita endale armukest, siis lastakse valida armukesel." Kes?

 

 

TEADUS-TEHNIKA

 

  

13. See teemant, suurim Indiast leitud teemantidest (794,5 karaati; leiti 1304.a.), kuulus kaua aega Suurmogulitele, pärast aga kaheksateistkümnele Hindustani valitsejale. 1849.aastal kinkis Ida-India Kompanii selle kuninganna Victoriale, kes isiklikult töötles seda. Pärast esimest lihvimist vähenes mass 186 karaadini, pärast teist 108,93 karaadini. Nimi ühtib ühe Ida-Euroopa firma (mille toodangut me kõik kasutame) nimega. Firma embleemil on kujutatud elevanti. Mis nime see teemant kannab?

 

14. Soome taevajumal Ukko valdab kõiki taevaatribuute. Ta on riietatud tulesärki-äikesepilve, vehib äikse-ja virmalisemõõgaga, tõmbab pingule vibu-vikerkaare. Mis juhtub aga siis, kui ta raiub pimeduses tulekivi?

 

15. 14. veebruaril 2001 suundus üks 20-aastane hollandi tütarlaps pärast vanematega nõupidamist politseisse. Seal tunnistas ta puhtsüdamlikult üles, et rikkus seadust. Oma õigustuseks ütles ta, et tahtis lihtsalt kontrollida inimeste valvsust. Nimetage tuntud venelannast kaunitar, kes figureeris tema ülestunnistuses.

 

16. Esimene eksemplar nägi päevavalgust Inglismaal 1831. aastal. Neid lasti välja suurte inimeste ja tähtsate sündmuste mälestuseks, aga ka Puškini, Tolstoi, Garibaldi jt. portreedega, daamide jaoks ja eraldi vasakukäelistele. Neil oli tihti kujutatud hobuserauda või tiivulist ratast - “õnnesooviks”. Aga koolilapsed eelistasid sel ajal kõige rohkem “Mastodone” ja “Napoleoneid”. Millest on jutt?

 

17. Omal ajal oleks teda peaaegu gümnaasiumist välja visatud, kuna ta ei suutnud lugeda ladina keeles. Kuid, märganud noormehe ebatavalisi võimeid, - küll mitte keeltetundmises -, andis üks õpetaja talle igava ladina keele grammatika asemel lugeda Rooma ajaloolase, entsüklopedisti ja kirjaniku Plinius Vanema teoseid. Pärast seda õppis noormees ladina keele kiiresti selgeks, isegi nii hästi, et terve põlvkond tema järglasi pidid seda samuti õppima. Ja nii kestab see tänini. Millisest

loodusteadlasest on jutt?

 

18. Usutakse, et neid on väga tähtis valida igaühe isikliku mõõdu järgi. Seda mõõtu pole raske välja arvutada. Nende tavaline pikkus peab olema poolteist korda suurem kui „hitoata“ – kujuteldav hüpotenuus, mis moodustub kui kaatetiteks on täisnurga all olev pöial ja nimetissõrm. Millest on jutt?

 

AJALUGU

 

19. Milline valvsuse sümbol ilmus uuesti Prantsuse müntidele 1850. aastal „bourbonide liiliate“ asemele?   

 

20. Kui Theseus Minose labürindis Minotaurose tappis ja Ariadne lõnga abil tee taeva alla tagasi leidis, tuli tal veel saarelt põgeneda. Tema elu tegi tunduvalt lihtsamaks asjaolu, et labürindi valvurid vahtisid pea kuklas ühte tavatut sündmust. Mis köitis valvurite tähelepanu?

 

21. Mille poolest on need rahatähed erilised?

 

 

22. Mitte kaugel kohast, kus Apollon tappis koletise Pythoni asub Delfi Apolloni tempel, mille seinale kirjapandud elujuhiseid teadis iga helleen:

2 – Jälgi elu lõppu; 3 – Vaigista raevu; 4 – Ära vastuta kellegi eest; 5 - Kõiges on tähtis tunda mõõtu;  6 – Mitte midagi liigset ; 7 – Halvimat on alati rohkem. Pange kirja esimene juhis selles nimekirjas, mis kuulub ühele seitsmest targast - Chilonile. Kreeka keeles on see grothi seauton, ladina keeles nosce te ipsum.

 

23. Voltaire oli seal kaks korda. Kurioosne, kuid sinna üritas kolida Prantsuse entsüklopeedia. Kurioosne on ehk seegi, et too kandis Püha Antoine’i nime. 1382. aastal sai välimuse, millisena eksisteeris 407 aastat. Millest on jutt?

24. Kogutiraaži poolest jääb see 1848.a. ilmavalgust näinud kirjandusteos viiel kontinendil alla vaid Piiblile ja Koraanile. Ilmselt viimast korda anti see välja 1999. aastal Moskva kirjastuse „Folio“ poolt tiraažiga 10 000 eksemplari. Milliste sõnadega algab see kirjandusteos?

SPORT

25. Kes on pildil olev endine sportlane?

26. Jalgpalli MM-võistluse finaalturniiri matšide tulemused tema osavõtul (1950-66):
 I      0:4, 1:4, 1:2. 
 II    2:3.
 III   0:3, 1:1, 0:4.  
 IV  0:2, 0:1, 3:1. 
 V   0:0.

Mitte  eriti silmapaistvad tulemused. Kuid ometi on teie silme ees üks omapärasemaid saavutusi jalgpalli MM-võistluste ajaloos. Kellele see kuulub, tegemist on väravavahiga? (riik 1 punkt) 

27. Selle maa meeskond osales jalgpalli MM-võistluste kvalifikatsiooniturniiril aastail 1934 ja 1938. Järgmisel korral lõi sellist nime kandnud võistkond jalgpalli MM-valimängudes kaasa 2002. aastal, kuid nüüd esinesid koondises juba hoopis teise rahva liikmed ja esimestel turniiridel osalenud koondislaste „järeltulijaid“ polnud kindlasti võimalik enam sealt leida. Millise nime alla esines see jalgpallikoondis?

28. Milliste NHL-klubide logosid näete?

 

 

 

29. Kui Bob Beamon oli 1968 Mexico olümpiamängudel sooritanud oma unikaalse hüppe, lõid staadionitablool ja hüppepaigas särama fenomenaalset maailmarekordit tähistavad numbrid 890. Tribüünidel puhkes möll, kohtunikud ja rivaalid patsutasid ja õnnitlesid neegersportlast. Ainus täiesti rahulik mees staadionil oli sel hetkel aga Beamon ise. Miks?  

30. Kes on pildil olev parempoolne mees?

 

KULTUURIVARIA

31. Juba lapsepõlves avastas Strasbourgis sündinud Marie Grosholtz endas võimed iga pisiasi meelde jätta. Üheksaaastane periood Versailles’is oli tema elus tähtsaim. Revolutsiooni ajal sattus ta vanglasse, kus istus ühes kambris Napoleon Bonaparte tulevase abikaasa Josephinega. Tema vabanemisel mängisid tähtsat rolli maskid, mida ta isiklikult oli valmistanud. Mille rajas ta 7. detsembril 1794. aastal?

32. Columbia House Company dokumentaalfilmis jutustatakse: „Ta elas fantaasiamaailmas ja lõi ise rolli, mida oma elus mängis, välja arvatud see viimane vaatus Vinecennes’i lossi hoovis, kus ta oli jõuetu...“. Tema eesnimi Margaretha langeb kokku Madalmaade kunstniku Jan Van Eycki abikaasa ja Rootsi kuninga Karl VIII Knutssoni ema nimega. Tema teine eesnimi Geertruida langeb kokku Hamleti ema nimega. Tema perekonnanimi oli Zelle. Mis nimega tunneme teda paremini?   

33. Millised olid XX sajandi Soome populaarsemad mehe- ja naisenimed? Nende nimede vasted kuuluvad kõige tavalisemate hulka mujalgi Euroopas.

34. Ta sündis 1907 aastal Bielefeldis, tema elu lõppes traagiliselt 1930. aastal Berliinis. Oma lühikese elu jooksul ei teinud ta midagi sellist, millega end ajalukku jäädvustada, ometi on ta nimi tuntud, seda tänu ühele laulule, mis levis eriti 1930.aastatel ja 1940aastate esimesel poolel. Tänapäeval peetakse seda laulu poliitiliselt ebakorrektseks. Mis oli selle mehe nimi? Tuntuks teinud laulu sõnad vene keeles:

1. Чеканен шаг в стальном порядке строя
Знамёна реют в стиснутых руках.
С врагом в жестоких схватках павшие герои
Незримо с нами в сомкнутых рядах.

2. Простор открыт для наших батальонов,
Простор открыт полкам штурмовиков.
Нам вслед с надеждой смотрят новой миллионы:
Ведь с нами - хлеб, свобода от оков.

3. В последний раз мы вышли без оружья
К борьбе давно готов любой из нас.
Мы этот мир без сожаления разрушим:
Позору рабства отведён лишь час.

35.

Näete kaht Vincent van Goghi  maali. Autoportree on maalitud päevavalgel, „Tähine öö Rhone’i kohal“ on valminud tänaval küünlavalgel – muidu ei näinud ta pintslit ja molbertit. Ühes käes hoidis kunstnik paletti, teises pintslit. Aga kus asusid küünlad?   

36. Külma sõja ajal kui eksisteeris riik nimega Tšehhoslovakkia, peeti teda tähtsamateski monograafiates tšehhiks, sest tema koduküla Medzilaborce asus nimetatud riigi territooriumil. Ime siis, et 1990ndate alguse Prahas ei tekkinud tema kultus, mis väljendus lausa temaatilise rokk-ooperi lavastamises. Pärast Tšehhoslovakkia jagunemist Tšehhiaks ja Slovakkiaks 1993.a. hakati aga üha valjemalt rääkima sellest, et Medzilaborce asub hoopis Slovakkia territooriumil. Küsitava vend John asutas sinna koguni muuseumi. Samas elab mitmeid tema sugulasi hoopis Ukrainas, mis paneb küsima: ka ta on ukrainlane? Tegelikult pärineb ta imeväikesest russiini rahvakillust, keda elab nii Ukraina kui Slovakkia territooriumil, selle rahvakillu suhe ukrainlastesse on võrreldav setude suhtega eestlastesse. Kellest on jutt?  

 

VASTUSED

 

Loodus

 

1. Näljasurm (rott peab pidevalt hambaid teritama, sest kui ta seda ei tee, ei saa ta lihtsalt enam lõugu sulgeda)

2. Vihma

3. Tahiti

4. New Yorgi Central Park (roheline paradiis kivis)

5. Mais

6. Kameelia (padre Camelli) ); A. Dumasel on romaan „Kameeliadaam“, millel põhineb Giuseppe Verdi ooperi „Traviata“ libreto)

 

Kirjandus, film

 

7. „Tuulest viidud“, Victor Fleming

8. Joan K. Rowling, Astrid Lindgren (Šveitsi olümpiavõitjast suusahüppaja Simon Ammanni hüüdnimi on välise sarnasuse tõttu Harry Potter, 2003.a. Val di Fiemmes võttis temalt täieliku revanši poolakas Adam Malysz (võib tõlkida kui Väikevend või Väikemees, Svante Svantessoni hüüdnimi)  

9. Kurt Vonnegut, saksa päritoluga ameerika kirjanik, teos „Tapamaja, korpus viis“ (1969, eesti k. 1971)

10. c) kartul

11. Marylin Monroe, õieti Norma Jean Baker (ka Mortenson), tantsijanna nimi oli Marilyn Miller, M. Monroe oli mõnda aega abielus näitekirjanik Arthur Milleriga

12. Alexandre Dumas vanem

 

Teadus-tehnika

 

13. Koh-i-Noor (samanimeline on kantseleitarvete firma, selle tuntum kaup on harilikud pliiatsid)

14. Tähed langevad (tähesadu), virmalisi tekitas ta mõõgaga vehkides

15. Anna Kurnikova (arvutiviirus Anna Kournikova; kuulub samasse kategooriasse nagu ka Melissa ja ILOVEYOU)

16. metallist kirjutussuled

17. Karl Linne (pälvis maailmakuulsuse sellega, et lõi taimede ja loomade süsteemi, kus rakendas ladinakeelset teaduslikku terminoloogiat)

18. jaapanlaste söögipulgad (hasi)

 

Ajalugu

 

19. Gallia kukk

20. Daidalose ja Ikarose lend (mäletatavasti lendas Ikaros päikesele liiga lähedale, vaha sulas Daidalose valmistatud tiibade küljest ja ta hukkus)

21. Koonduslaagris välja antud rahad (Theresienstadti ghetto-koonduslaagris)

22. Tunne iseennast (Rootsi loodusteadlane Karl Linne kasutas seda väljendit ahvidest rääkides, kuid spartalane Chilon mõtles nende sõnadega muud: ärgu püüdku inimene teha end tähtsamaks, kui ta on)

23. Bastille kindlus-vangla

24. „Üks tont käib ringi mööda Euroopat….“ (teos „Kommunistliku partei manifest“; autorid Marx ja Engels)

 

Sport

 

25. Argentina tennisist Gabriela Sabatini (asutas omanimelise firma, mis laseb välja parfüüme ja muid kosmeetikatooteid)

26. Antonio Carbajal, Mehhiko koondise kauaaegne väravavaht. Peale tema on viis korda MM-finaalturniiril (1982-98) osalenud veel vaid sakslane Lothar Matthäus

27. Palestiina (1934 ja 1938 esindasid Palestiinat juudi rahvusest mängijad, 1950.st aastat esinesid nad aga juba Iisraeli nime all, palestiinlased pääsesid endi eest mängima 2002)

28. 1. Colorado Avalanche; 2. Vancouver Canucks; 3. Nashville Predators

29. Beamon ei mõistnud midagi meetrisüsteemist ega saanud seepärast tükk aega oma hüppe pikkusest aru; kui Ralph Boston talle selle selgeks tegi, hakkas Beamongi rõõmsalt tantsima

30. Endine Norra suusaäss Vegard Ulvang

 

Kultuurivaria

 

31. Vahakujude muuseumi (tegemist on siis madame Tussaud’ga)

32. Mata Hari, hollandi tantsijanna ja spioon (ta hukati Vincennesi lossi hoovis Prantsuse kohtu otsusel. Tema pseudonüüm tähendab tõlkes Päeva silm või Koidu silm)

33. Maria (sajandi jooksul ristiti sellise nimega 235 000 Soome tüdrukut, järgnesid Helena, Anneli, Kaarina, Marjatta ja Johanna) ning Juhani (300 000 soome poissi; teisel kohal Olavi (200 000) ning kolmandal Johannes (196 000), edasi Antero, Tapani ja Kalevi.

34. Horst Wessel, laulu esimene salm saksa keeles:

Die Fahne hoch
Die Reihen fest geschlossen
S.A. marschiert
Mit ruhig festem Schritt
|: Kam'raden die Rotfront
   Und Reaktion erschossen
   Marschier'n im Geist
   In unsern Reihen mit :|

35. Kaabu äärel

36. Popkunstnik Andy Warhol (1928-1987)