1. Ta oli faiaakide kuninga Alkinoose noor kaunis tütar, kes märkas jõesuudmes merehädast pääsenud Odysseust ja juhatas ta oma isa lossi. Teda on maalikunstis kujutanud näiteks Rubens ja Tischbein. Kes ?

 

2. Küsitava riigi ajalugu on järgmine : saare avastas Kolumbus 03.11.1493 a., on kuulunud Tuulepealsete Saarte ja Lääne-India Föderatsiooni koosseisu, iseseisev riik alates 03.11.1978.a. Pindala 751 km2, pealinn Roseau, kõrgeim mägi Morne Diablatins (1447 m), üheks põhiliseks väljaveoartikliks on seep. Milline riik ?

 

3. Kümmekond aastat tagasi avastas dr. Shulman, kes töötas Chicago Children Memorial Hospidali mikrobioloogina ühel kõrge palaviku ja tõsise kõhulahtisusega patsiendil senitundmatu tüvega salmonellabakteri. Dr. Shulman andis bakterile ühe kuulsa korvpalluri nime (Salmonella ….). Kelle nime kannab nüüd see bakter ?

 

4. See 1873. a. Olomoucis sündinud ja 1925.a. Viinis surnud Austria helilooja ja dirigent komponeeris mõned edutud ooperid ja 24 operetti, milledest populaarseim on 1907. a. loodud “Lõbus talupoeg” (“Der fidele Bauer”).Kes ?

 

 

 

5.  Nimetage Kopenhaagenis asuv hirmkallis ja mitte ainult kogu Euroopas, vaid ka USAs tuntud võileivarestoran (või selle praeguse omaniku nimi), kuhu ilmtingimata viiakse kõik Taanit külastavad riigimehed ja muud kuulsused. Selle suguvõsa võileivarestoran (smörrebröd – taani võileib) asub aadressil Store Kongensgade 70 juba a-st 1888. Praeguse omaniku vanavanaisal on menüüs korraga 177 erinevat võileiba, mis kindlustas talle ka pääsu Guinnessi rekordite raamatusse. Restoran on avatud ainult üheksast viieni ning on nädalalõppudel suletud. Kõik lauad selles söögikohas on alati pikaks ajaks ära tellitud, vaatamata sellele, et üks smörrebröd maksab seal rohkem kui teiste restoranide terve lõunasöök. 

 

6. Selles rohttaimede, igihaljaste poolpõõsaste ja lehtpõõsaste perekonnas huulõieliste sugukonnast on u. 700 liiki. Sisaldavad eeterlikke õlisid, on paljudel maadel kultiveeritavad ravim-, korje- ja maitsetaimed. Vanadel roomlastel oli ütlus: miks peaks inimene surema, kui ta aias kasvab …? Keskajal usuti, et tass …teed suurendab sümpaatiat ja armastust inimeste vahel. Ühe liigi õli lisatakse muskaatveinile ning kasutatakse kosmeetika-ja seebitööstuses. Siniseõielise liigi lehti kasutatakse Mehhikos hallutsinogeenina. Iisraelis kasvava liigi järgi on kujundatud juutide 7-haruline lühter. Milline perekond ?

 

 

7. Gerbert d`Aurillac valiti 999. aastal Rooma paavstiks Silvester II nime all. Oma valitsemisajal (999-1003) viis ta läbi reformi matemaatika õpetamise alal, kuid tema uuendus kutsus katoliku kiriku liikmete seas esile suure pahameele ja peataoleku. Paavsti süüdistati sümpaatias uskmatute vastu ja liidus saatanaga ning teda neeti, jätmata teda rahule isegi pärast surma: tema hauakamber taheti mitu korda väävliga üle valada, et välja ajada „saatana vaimu“. Millise uuenduse tegi paavst Silvester II?

 

8. Esimese taolise asutuse maailmas asutas 1881. a. Rodolphe Salis ning asutuse embleemil oli kujutatud musta kassi. Millisest asutusest on jutt ?

 

9. 26. oktoobriks 1953.a. oli Ida-Berliinis, NSVL Riikliku Julgeoleku Ministeeriumi Esimese Peavalitsuse tegevusplaanis planeeritud järgmine tegevus : “Delegatsioon tervitab “objekti” Oderi äärses Frankfurdis, vastutaja kindralmajor Lenski. Delegatsiooni ülesanne on toimetada “objekt” sõiduautos Berliini. Berliinis jätkub vastuvõtt ministeeriumis, korraldatakse kerge eine, osalevad kindralleitnandid Hoffmann, Müller, seltsimehed Matern, Stoph jt.”. Kes oli see “objekt” ?

 

 

10. Millise riigi hümni kuulete ? Seda on korduvalt mängitud mitmetel spordi suurvõistlustel.

 

11.  Keisri tagasipöördumisel Roomasse pärast suurt sõjalist võitu (victoria justa) korraldati talle triumf. Kui triumfiks vajalikud eeldused puudusid (langenud vaenlasi oli vähem kui 5000), siis korraldati võidukale vähejuhile tagasihoidlikum vastuvõtt ovatsioon (ovatio). Kuidas nimetati aga pidulikul vastuvõtul keisri kaariku kõrval jooksvat isikut, kelle ülesandeks oli hüüda võiduka väejuhi aadressil laitusi, üles lugeda triumfaatori kõikvõimalikke puudusi ja esitada vastuväiteid ning kritiseerida ja vähendada tema sõjalist saavutust?

 

12. Millise riigi lippu näete ?

 

Flag of Seychelles

 

13. Olümpiaajaloo esimesed õde ja vend, kes on võitnud ühtedel ja samadel suveolümpiamängudel medalid, on Lottie ja William Dod. Toimus see 1908. a. OM-il Londonis. Millisel (ühel ja samal) spordialal nad võistlesid ?

 

14. 1776.a. asutati Pariisis kaubamaja nimega “Rodrigo Gortalez ja Co”, mille põhieesmärgiks oli saata relvi, laskemoona ja muid tooteid USA iseseisvussõja toetuseks. Kuni 1783. aastani, mil kaubamaja likvideeriti, oli USAsse saadetud 3000 musketit, 200 suurtükki, 100 tonni püssirohtu jne. Kaubamaja asutajaks oli aga mees, kes on oma jälje jätnud ka maailmakirjandusse. Lisaks oli ta ka kellassepp, leiutaja ja muusik. Kes ?

 

Beaumarchais

 

15. Kes on Gelupka (Kollase kübara) mungaordu teine hierarh ?

 

16. Kesk-ameerika ja brasiilia mütoloogias on ta võimas allmaailma jumalus, keda vahel kujutatakse lõugu lahti hoidva valguse- või päikeseõgijana. Euroopas naelutati kunagi neid uste külge, et deemoneid eemale hirmutada. Hiinas on sõna “FU” (mis tähendab küsitavat) “hea õnne” homonüümiks. Kellest on jutt ?

 

17. Selle autofirma isaks oli mees, kes juba 1897. aastal valmistas auto, mis töötas päikeseenergial. Praeguse nime sai firma 1948 tema poja eestvõttel. Embleemil on hobune ja ühe linna vapp. Linn asutati keskajal endise hobusetalli kohale. Sarved ja puna-mustad triibud embleemil pärinevad omaaegse kuningriigi vapilt, mille pealinnaks see linn tollal oli. See mitmest elemendist segatud vapp sai küsitava autofirma embleemiks 1952. aastal. Mis firmast on jutt ja mis linnaga on ta seotud?

 

Ferdinand Porsche

                                   

18. Lõuna-Hiinast tulnud tai hõimud rajasid tänapäeva Tai aladel oma riigi 13. sajandil. Kuningas Rama Khamhengi ajal (1275- u 1317) muutus see riik Kagu-Aasia suurriigiks. Sel ajal pandi alus tai rahvakultuurile ja loodi kiri, samuti võeti omaks budism. 1378.a. muutus oma äärealad kaotanud riik Ayutthaya riigi vasalliks ning 1438 alistus talle.  Selle kunagise riigiga sama nime kannab ka esimene Tai pealinn (1257-1379), kus on säilinud palju templeid. Milline riik ja linn ?

 

23 Buddha statue

 

19. Kes on see naissportlane, kes esimesena iluuisutamise ajaloos sooritas ametlikel võistlustel elemente, mis seni olid olnud meeste pärusmaaks? Kui tavaliselt tõstab oma naispartnerit mees, siis see vapper iluuisutaja tõstab ise oma meespartnerit!

 

 

20. Muusika. Kes on selle maailmakuulsa valsi autor ning mis on selle pealkiri  (1 õige 1 p.) ?

 

 

21. bKrateer, psükteer, kyathos, pelike, stamnos, askos, rhyton, skyphos, kylix, hüdria, kalpiida, lutrofoor, lekythos jt. Nimetage puuduv, neist kõige tuntum.

 

 

22. Milline riik ? Oma ligi 1,4 miljoni elanikuga on ta rahvaarvult võrdne Eestiga. Riigi president El Hadj Omar BONGO Ondimba on aga võimul alates 2. detsembrist 1967, olles üks pikaajalisema staazhiga riigipäid maailmas.  Riigi peaminister on alates 1999.a.   Jean-Francois NTOUTOUME-EMANE. Riik jaguneb 9 provintsiks : Estuaire, Haut-Ogooue, Moyen-Ogooue, Ngounie, Nyanga, Ogooue-Ivindo, Ogooue-Lolo, Ogooue-Maritime, Woleu-Ntem. Ametlik riigikeel on prantsuse keel, levinumad keeled on veel fang, myene, nzebi, bapounou/eschira, bandjabi.

 

 

23. Kes on pildil ? Ta on tunnistatud Internationale Sport-Korrespondenz poolt maailma parimaks sportlaseks. Suri 26. jaanuaril 2003.

 

 

 

24. Need kuulsad õde ja vend (sündinud vastavalt 24.04.1934 ja 30.03.1937) on tuntud tegijad tänases filmimaailmas. Õde võitis Oscari filmiga “Helluse keeles” (“Terms of endearment”), kus tema partneriks oli Jack Nicholson. Vend sai Oscari aga lavastajana filmi “Punased” (“Reds”) eest, mis filmiti peamiselt Helsingis. Mõned aastad tagasi kandideeris ta USA Demokraatliku partei presidendikandidaadiks, kuid paraku edutult. Nimetage need õde-venda (1 õige 1 punkt).

 

 

25. Oma rohkem kui 1000 muinsuskaitselise ehitisega on Lübeck kõige paremini säilinud keskaegne linn Läänemere piirkonnas. Lübeckile on kuulsust toonud nii Thomas Mann kui ka Johann Georg Niederegger. Millel põhineb Niedereggeri kuulsus ?

 

26. Ta kuulub koos ananassiga bromeelialiste sugukonda, kasvab Andides umbes 4000 m kõrgusel. Selle taime suured tihedad mõõkjate lehtede puhmad asuvad maapinnal, kuid vanematel taimede puhma keskel on kuni 10 m kõrgune poolpuitunud tüvi. Tüvel pole oksi ega lehti, vaid ainult õied, sest see on hoopis õisikuvars. Selline ootamatult võimas üksik õisikusammas loob lagedates mägedes erilise meeleolu. Millist nime kannab see väidetavalt maailma suurima õisikuga taim ?

 

 

27. Kuidas nimetatakse arvujada 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, …elemente, milledest iga element on kahe eelmise summa ?

 

28. Nimetage sihtmärk, mille pihta andis käsu tulistada pärast ülejooksikult saadud teadet Veneetsia vägesid juhtinud rootsi kindral Otto von Königsmarsch 26.septembril 1687. aastal. See oli üks ajaloo traagilisemaid kahurilaske.

 

29. Aastail 1955 - 1959 pidas ta poksiringis 56 matši, millest võitis 44. Seejärel hakkas tegelema kergejõustikuga. Oli tuntud naistemees, dissident ja kuulus boheemlasliku eluviisi poolest. Spordis oli seetõttu nii tõusu- ja mõõnaperioode. Tuli 1972 Münchenis olümpiavõitjaks. Pärast kogus kuulsust ööklubilaulja ja filminäitlejana. Hukkus koos ühe 1976.a. olümpiavõitjaga autoõnnetuses 17.08.1998. Kellest on jutt?

 

30. Te kuulete lugu “Ratamahatta” Brasiilias Belo Horizontes 1980-ndate algul asutatud ansamblit, mis on saavutanud maailmakuulsuse. Nende 2001. a. albumil “Nation” on instrumentaallugu “Valtio” koostöös Soome ansambliga Apocalyptica. Milline ansambel ?

                    

31. XIII sajandi lõpul algas Rootsis rüütliajastu, mille ideed pärinesid Prantsusmaalt. Rüütel pidi võitlema õilsalt kõige selle kunsti reeglite kohaselt, lisaks pidi ta oskama pistrikega jahti pidada, värsse kirjutada, daamidele ballaade esitada ja veel midagi, mida küsijate arvates ka paljud saalisviibijaist oskavad teha. Mis see on ?

 

32. Millise riigi vapil on ladinakeelne deviis A MARI USQUE AD MARE (’merest mereni’), mis pärineb Saalomoni raamatu 71. salmist?

 

33. Fotodel olevad mehed on ühenimelised. Esimene neist on sündinud 09.09.54. Ta mängis aastail 1977-1992 NBA-s, sellest 11 hooaega oli Phoenix Suns´i põhisnaiper. Teine neist on sündinud 02.07.79. Tema tuli 2005. aastal kergejõustiku maailmameistriks. Milline on nende meeste ühine nimi ?Davis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           

34. Selle Eugene Delacroix´ kõige romantilisema teose esmasel eksponeerimisel öeldi tutvustuseks : “Mässajad piirasid ta palees sisse…Hiiglasliku tuleriida tipus võrratus voodis lebades andis (Assüüria) monarh … eunuhhidele ja palee sõduritele käsu oma naistel, paazhidel, isegi hobustel ja lemmikkoertel kõri läbi lõigata, et mitte miski, mis oli teeninud tema lõbusid, ei elaks temast kauem.” Kelle surma kujutab Delacroix`maal ?

 

35. Millise mõiste, kreeka keeles ’meeleliseks tajuks võimeline’, võttis 1750. aastal esimesena kasutusele Frankfurti Ülikooli professor Alexander Gottlieb Baumgartner? Ta lõi ka samanimelise iseseisva teadusharu.

 

36. 1913 lendas ta esimesena maailmas vahepeatusteta üle Vahemere (Prantsusmaalt Tuneesiasse). Esimese maailmasõja puhkedes läks vabatahtlikuna sõjaväeteenistusse. Ta oli suurepärane piloot ja püstitanud mitu lennundusrekordit. Nii näiteks tõusis ta oma lennukiga rekordilise 4250 m kõrgusele. Piloot konstrueeris oma lennukile ka unikaalse kuulipilduja, millega sai läbi propelleri tulistada. 1. aprillil 1915 lasi ta sellega alla korraga kolm vaenlase lennukit, kuid 18. aprillil pidi lendur tegema hädamaandumise ja langes vangi. Pärast mitut üritamist õnnestus tal lõpuks sakslaste vangilaagrist põgeneda. 1918. aastal läks lendur uuesti rindele, kuid tema lennuk lasti peagi Vouziers’ lähedal Kirde-Prantsusmaal alla ja kangelane hukkus. Järgmisel päeval oleks ta saanud 30-aastaseks. Kellest on jutt? Lenduri nime kannab ka tema sünnisaare, India ookeani lääneosas asuva Prantsusmaa meretaguse departemangu

Réunioni rahvusvaheline lennuväli. Tema nimi on tuntud ka muus kontekstis.

 

36.                                                              37.  

                      

37. Glis glis on öise eluviisiga kõigesööja loom. Oktoobrist aprillini (7 kuud !) magab talveund. Toitub lehtedest, seemnetest, puuviljadest, pähklitest, seentest, putukatest, munadest, linnupoegadest. Keha pikkus 14-20 cm, koheva saba pikkus11-19 cm, kaal 70 – 200 grammi. Antiikses Roomas peeti teda lihaloomana ja nuumati sügiseti, et serveerida teda pidulaual rasvase hõrgutisena. Mis loom ?

 

38. Ta sündis Kanada provintsilinnakeses Kapuskasingis, õppis hiljem California Ülikoolis füüsikat ning teenis veoautojuhina oma filmiprojektide tarvis lisaraha. 1978. a. valmis tema esimene, kuuldavasti stomatoloogide poolt antud rahaga teostatud kinolavastus Xenogenesis (Ksenogenees). 1994 lavastatud True Lies (Ausad valed) oli esimene megafilm, mille eelarve ületas 100 miljoni dollari piiri. Hiljem on teinud ta teisigi megafilme. Pärast Dennis Titot pidi temast saama teine kosmoseturist, kuid ta oli nõus oma sõitu edasi lükkama seni, kuni kosmosejaam ISS rohkem valmis saab. Kes ?

 

39. Kuulus serbia jalgpallitreener Bora Milutinovic on siiani viinud jalgpalli MM-finaalturniirile koguni 5 erineva riigi koondised. Peale ühe meeskonna suutis ta kõik ülejäänud aidata ka alagrupist edasi. Millise meeskonna puhul see aga ei õnnestunud ?

 

40. Muusika. Millises keeles lauldakse ?

 

 

41. Küsitav sündis 1515 a. Avilas Madridi ligidal. Ta oli tuntud müstiku, usuelu reformija ja kloostrirajajana. Suri 1582, kuulutati pärast surma Hispaania kaitsepühakuks. Kuidas on tema nimi ? (ajaloost on tuntud ka teisi samanimelisi)

 

 

42. Kuuba kauaaegne liider Fidel Castro tähistas oma 75. sünnipäeva Canaima rahvuspargis. See koht andis 1912. aastal innustust kirjanik Arthur Conan Doyle´le raamatu “Kadunud maailm” kirjutamisel. Ehtsaid dinosaurusi Castro siiski ei kohanud, kui mitte pidada dinosauruseks Kuuba diktaatorit ennast, kes on üle valitsenud 9 USA presidenti. Millises riigis asub see, ka UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Canaima rahvuspark ?

 

43. See 1951. a. sündinud Filipiinide maletaja on esimene aasialane, kes pälvis suurmeistri tiitli. Ta võitis Anatoli Karpovit 1976.a, olles üks vähestest, kes tollast maailmameistrit sel perioodil võitis. 1984. a.  kvalifitseerus ka MM-i tiitlipretendentide turniirile, kuid kaotas seal Zoltan Riblile. Ta on üks vähestest Robert Fischeri sõpradest. Huvitaval kombel tähendab tema perekonnanimi tõlkes vankrit (malendina).

 

    43.           44.

                                                           

44. Kes on Pariisis Charles de Gaulle väljakul asuva kuulsa Arc de Triomphe (Võidukaare) arhitekt ?

 

45. Kohe pärast Teist Maailmasõda loodi New Yorgis väike firma, et müüa nelja nahahooldustoodet. Praeguseks on firma üks suurimaid nahahooldus-, kosmeetika- ja lõhnafirmasid maailmas. Firma lõhnaäri sai alguse aastal 1953, kui firma andis välja esimese parfüümi Youth Dew. Hiljem on lisandunud Alliage, Cinnabar, Beautiful, Knowing, Spellbound jt. Miline firma ?

 

46. Kui Allah lõi savist Aadama, jäi talle järele veel üks kamakas, millest ta voolis kaameli ja … Kelle või mille veel ?

47. Pärast tippsordist loobumist töötas see mitmekordne olümpiavõitja arvutispetsialistina, 2000.a. pöördus ta kunsti juurde, hakates tegelema abstraktse maalimisega. Kes ?                                   

47.      48. Patricl White

48. Kes on pildil ? Ta on ainus austraallane, kes on hakkama saanud ühe teatud saavutusega.

 

49. Tema eluaastad olid u.610 –547 e.Kr.Ta oli esimene kreeka proosakirjanik, teda peetakse teadusliku geograafia rajajaks, kes valmistanud esimese taevagloobuse ja maakaardi, samuti esimese päikesekella. Ta oli esimene inimene, kes kasutas mõistet “printsiip”. Kes ?

 

50. Muusika. Kuulete Šveitsi kõige aegade kuulsaimat rock-ansamblit, kelle albumid on jõudnud plaatinaplaatideks ka USA-s ja Canadas. Asutati 1976. a. Solothurnis ning jätkab tegevust tänini. Millist (botaanikast pärit) nime see ansambel kannab ?

 

 

51. Levinud on kõnekäänd : “Kuulsaks saab see, kes kuulsa tapab”. Tõsi see on, sest kui räägitakse Caesarist, tulevad meelde Brutus ja Cassius; Lincolni puhul Wilkes Booth, vendade Kennedytega aga Lee Harvey Oswald ja Sirhan Sirhan jne. Kelle tapmine tuleb aga meelde siis, kui räägitakse NATHURAM GODSE`st ?

 

52. 2001. aasta mais tegi paavst Johannes Paulus II oma kirikujuhi elu raskeima ringsõidu, millega ta püüdis siluda 1000-aastast kirikulõhet (Kreekas) ning palvetas

esimese paavstina islami pühakojas (Süürias). Seejärel tõmbas ta hinge saarel, kuhu apostel Paulus laevaõnnetuse järel oli sattunud. Millisel saarel ?

 

53. See iidne aafrika sõna tähendab inimlikku suhtumist ning olemist harmoonias kõikide olenditega. Samanimeline on ka ülemaailmne kodanikeühiskonna forum ning arvutikeskkonna Linux distributsioon, mis on saanud enneolematult lühikese aja jooksul väga populaarseks, kuna see on tasuta. Tegemist on Lõuna-Aafrika multimiljonäri ja kosmonaudi Mark Shuttleworthi filantroopne projektiga.  Internetiteenuste äriga sadu miljoneid teeninud Mark Shuttleworth tahab osa sellest rahast teistega jagada kogu inimkonna hüvanguks. Milline sõna/foorum/tarkvara ?

 

54. Seda 1960.a. sündinud Lõuna-Korea filmilavastajat, stsenaristi ja näitlejat on nimetatud “korea kino pahaks poisiks” (“Bad Guy” peale samanimelise filmi tegemist 2001.a.). Ta on iseõppija ning töötanud Pariisis tänavakunstnikuna. Paljud tema filmid on pälvinud ka rahvusvahelisi preemiaid. Tema viimaseid tuntumaid filme :

2003 “Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo” («Kevad, suvi, sügis, talv ja jälle kevad»)

2004 “Samaria” (“Samaaria tüdruk”). Seni viimane film, 2004 a. valminud “Bin-Jip” (“Tühi maja”) võitis eelmisel Veneetsia festivalil neli auhinda, sh ka kriitikute FIPRESCI preemia ja režissööri eriauhinna. Kes on see lavastaja ?

                                                                                   

 

 

.                                                                                   55.  Kes on pildil ?

 

56. See ülikool on asutatud aastal 1290, olles üks maailma vanimaid. Näete fotol selle ülikooli sümboliks olevat torni. Teadusalal on selle ülikooli vilistlaste hulgas tuntumad matemaatik ja astronoom Christopher Clavius, kes töötas välja gregooriuse kalendri ning neuroloog Egas Moniz, kes pälvis 1949. a. Nobeli meditsiinipreemia. Milline ülikool ?

      57. 

 

57. Kes on pildil olev poliitik ?

 

58. Eluajal oli ta rohkem tuntud oma filmide, teatritegemise, oopiumitarvitamise ja ekstravagantsete sõprussuhete tõttu (teiste seas ka Picasso ja Stravinskiga) kui olulise kirjandusliku loomingu tõttu, kuid kõigel, mida ta katsetas, oli oma eripärane võlu. Enamus tema parimatest teostest on jõudnud ka filmilinale. Muuhulgas oli ta Cannes´filmifestivali aupresident. Filmis “Orpheuse testament” mängis ta iseennast. Teisi filme : “Hirmsad lapsed”, “Kaunitar ja koletis”. Kes ?

 

59. 2000. aastal suri Oregonis 99-aastaselt Carl Barks, kes oli omamoodi legendaarne kunstnik. Tegemist on mehega, kes mõtles välja ühe teatud linna elanikud. Millise linna ?

 

60. Muusika. Te kuulete Trompetikontserti Es-duuris. Kes on helilooja ?

 

 

VASTUSED. Küsimuste autorid : Tiit Kuningas (TK), Jevgeni Nurmla (JN), Indrek Salis (IS) ja Tõnu Talve (TT).

 

Nr.

Vastus

Autor

1.

Nausikaa

IS

2.

Dominica

TT

3.

Michael Jordan

TT

4.

Leo Fall

IS

5.

Davidsen

TK

6.

Salvei

IS

7.

Viis sisse kümnendsüsteemi (detsimaalsüsteemi ehk araabia numbrisüsteemi)

TK

8.

Kabaree (Le Chat Noir)

TT

9.

Feldmarssal Friedrich Paulus

TT

10.

Etioopia

JN

11.

Oponent

TK

12.

Seišellid

IS

13.

Vibulaskmine

TT

14.

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732-1799) 

TT

15.

Dalai-laama (Tentzin Gyatso)

JN

16.

Nahkhiir

JN

17.

Porsche, Stuttgart (Württembergi Kuningriik)

TK

18.

Sukhotai

IS

19.

Prantsusmaa jäätantsija Marina Anissina (tema partner on Gwendal Peizerat, Marina isa Vjatšeslav Anissin on 2kordne maailmameister jäähokis)

TK

20.

Doonau lained (originaalpealkiri rumeenia keeles Valurile Dunarii),  Iosif Ivanovici (1845-1902)

IS

21.

Amfora (kõik antiikaja vaasid ja nõud)

TK

22.

Gabon

IS

23.

Valeri Brumel (maailma parim sportlane 1961-63)

TK

24.

Shirley McLeane, Warren Beatty

TT

25.

Maailmakuulus martsipan (tänapäeval pakutakse umbes 100 erinevat sorti tema salaretsepti järgi valmistatud martsipani)

JN

26.

Puia (Puya)

JN

27.

Fibonacci arvud

IS

28.

Parthenon Ateena akropolil (seal asus türklaste püssirohuladu, mis lendas õhku ja antiikne šedööver praktiliselt hävines)

TK

29.

Władysław Komar (kuulitõuke võitja 1972), hukkus koos teivashüppe olümpiavõitja Tadeusz Ślusarskiga

TK

30.

Sepultura

IS

31.

Malet mängida

TT

32.

Kanada

TK

33.

Walter Davis (Helsingis võitis kolmikhüppe)

JN

34.

Sardanapalos (Assurbanipal)

JN

35.

Esteetika

TK

36.

Roland Garros (6.10.1888-5.10.1918); alates 1928 kannab Pariisis asuv tennisekeskus, kus peetakse Prantsusmaa lahtisi esivõistlusi, Roland Garrose nime.

TK

37.

Kunel (suurim unilane)

JN

38.

James Cameron (ka “Titanicu” lavastaja)

JN

39.

Hiina (aastal 2002)

JN

40.

Heebrea

IS

41.

Teresa (Avilast)

IS

42.

Venezuela

JN

43.

Eugenio Torre

IS

44.

J.F. Chalgrin (ampiirstiili tähtsaim arhitekt )

TK

45.

Estee Lauder

JN

46.

Datlipalmi

TK

47.

Al Oerter (4-kordne kettaheite OM-võitja)

TK

48.

Patrick White (1912-1990, ainus austraallasest Nobeli kirjanduspreemia omanik)

JN

49.

Anaximandros

TK

50.

Krokus

IS

51.

Mahatma Gandhi

TT

52.

Maltal

JN

53.

Ubuntu

IS

54.

Kim Ki Duk

IS

55.

Eva Herzigova (Wonderbra tuntuim modell)

IS

56.

Coimbra Ülikool Universitas Conimbrigensis

IS

57.

Helen Clark (Uus-Meremaa peaminister)

IS

58.

Jean Cocteau (1889-1963)

JN

59.

Pardilinn (Duckburg)

JN

60.

Franz Joseph Haydn

IS