Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005

1

Kuulete üht avamängu. Kes on autor?

2

Pikkus 300 küünart, laius 50 küünart ja kõrgus 30 küünart – sellised mõõtmed on antud ühele Piibliski kirjeldatud esemele. Millisele?

3

25. augustil 1896 suri valitsev sultan Hamid bin Thuwaini, 2 tundi hiljem vallutas lossi usurpaator ja kuulutas end valitsejaks. Järgnes Briti laevastiku sekkumine, mille 3 laeva avasid 27. augusti hommikul paleele tule. 45 minuti pärast oli hoone purustatud ja usurpaator loobus troonist. Sündmus on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui ajaloo lühim sõda. Mis saarel see toimus?

4

Teine Maailmasõda viis selleni, et meie leksikasse sattus uus sõna – genotsiid. Ka eestlaste, lätlaste ja leedulaste küüditamine Siberisse mahub selle mõiste alla. Mis riigis aga algas 1973. a genotsiid degari hõimude vastu? Prantsuse keeles nimetatakse neid Montagnard – tõlkes mägirahvas. 32 aastaga on degari hõimude populatsioon kahanenud ligi kahe kolmandiku võrra. Suurimad on jarai, rhade, bahnari, koho, hmongi ja stiengi hõimud.

5

Eestis elas 2000. a andmeil 1,45 miljonit ja naaberriigis Lätis 2,45 miljonit elanikku. Millised kaks Euroopa riiki asuvad elanike arvult nende kahe vahel?

6

See magusa lõhna sümboliks kujunenud taim kuulub õlipuuliste sugukonda, perekonnas omakorda on umbes 200 liiki. Harilik *** toodi Euroopasse Hiinast 16. sajandil. Õied on kollased, valged, roosad või punased ning moodustavad kobara, avatud viietine õiekroon asub peene putke otsas. Õisi kasutatakse parfümeeriatööstuses ja toiduainetetööstuses (näiteks itaalia kirsilikööri koostises). Taime nimi tuleb pärsia keelest. Küsime taimeperekonda.

7

Tema sportlasekarjäär kestis 1965-70 ning selle jooksul võitis ta 65 ja kaotas 5 kohtumist. 1966. aastaks oli ta praktiliselt võitmatu, paljude tiitlite seas oli ta 6-kordne World Karate Champion. Lõpetas sportlaskarjääri 30-aastasena kui Professional Full-Contact Middleweight Champion. Treenis sageli koos Bruce Leega, osales 1988. a George Bushi valimiskampaanias. Kes?

8

Ainult kaks meessportlast on võitnud tennise üksikmängus Grand Slam’i – Don Budge aastal 1938 ja veel üks sportlane, kes saavutas selle kaks korda. Kes?

9

Maailmakuulus semiootikateadlane Juri Lotman leidis, et proosa on keeruline ja hiline kirjanduse tüüp. Ta väitis ka seda, et proosa tekkis just poeesiast, mis omakorda tekkis inimeste vahelisest kõnest. Mis mahtus aga Lotmani arvates inimkõne ja poeesia vahele?

10

Star Alliance ühendab 16 tuntud lennufirmat üle maailma, sealgulgas Lufthansa, SAS, LOT, Air Canada. Millisest riigist on pärit Star Alliance gruppi kuuluv lennufirma Varig?

11

Küsitav Šveitsi näitekirjanik ja esseist sai rahvusvaheliselt tuntuks näidendiga Mr. Mississippi abielu. Tema tuntuima näidendi peategelane Johann Wilhelm Möbius mängis kunigas Saalomoni, et teda hullumeelseks peetaks. Nimetage see kirjanik.

12

Mis nime kannab see tuntud koomiksitegelane?

 

 

LOETELUD

 

A

Nimetage Saksamaa 5 uut liidumaad (endise SDV aladelt; arvestamata Berliini kui haldusüksust).

 

B

Nimetage 5 viimase värava autorid, mis on löödud jalgpalli MM finaalides. Kes on löönud N väravat, selle nimi kirjutage ka N korda.

 

C

Ansamblis Pink Floyd on mänginud 5 meest. Nimetage nad.

 


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.200513

Küsitav helilooja elab Antverpenis ja tähistas tänavu oma 70. sünnipäeva. Kuulete tema 7. sümfoonia Epiloog algust. Tähelepanu – esitusel tuleb ette ootamatuid helitugevuse muutusi, mis võivad kahjustada publiku kuulmist ja audioaparatuuri. Kes on see helilooja?

14

Küsime ajaloolist piirkonda Kesk-Aasias, mis omal ajal oli Zarathustra-usundi (zoroastrianismi) keskus. Iraani hõimude rajatud kuningriigist vallutati Dareios I ajal Pärsia poolt. U 250 eKr tekkis iseseisev Kreeka-*** kuningriik. 7. sajandil vallutasid riigi araablased. Riigi järgi on nime saanud ka üks loom. Milline riik või ajalooline piirkond?

15

Genfis paiknev UNHCR alustas tegevust 1951. aastal. Organisatsiooni juht alates aastast 2005 on endine Portugali peaminister António Manuel de Oliveira Guterres. Organisatsioon on saanud kaks korda (1954 ja 1981) Nobeli rahupreemia. Mis valdkonnaga organisatsioon tegeleb?

16

Selle riigi lõunaosast eraldus Suvadiva Ühinenud Vabariik, kus kehtis aastatel 1959-63 ka oma lipp. Lipu sini-rohe-punasel alusel ilutsesid poolkuu ja kolm tähte. Millise tänapäeva riigi osaks oli see omaaegne separatistlik vabariik?

17

See mees sündis 1886. a Luksemburgis. Oma elu tähtsaima kõne pidas ta 9. mail 1950. Kes on pildil?

 

18

Küsitav toidulisand (E420) on suhteliselt laialt kasutatav suhkruasendaja. See on suhkrust poole vähem magusam ja kasutatakse seda näiteks sahharoosivabades kompvekkides ja närimiskummides. Naturaalsel kujul leidub kirssides, ploomides, pirnides, õuntes ja marjades. Millest on jutt?

19

Rashid Ramzi on esimene mees, kes võitnud MM-l nii 800 kui 1500 m jooksu. Kes saavutas sedasama viimati olümpiamängudel?

20

Kes oli see prantsuse politseiohvitser ja biomeetria uurija (1853-1914), kes lõi antropomeetria? Tegemist oli esimese teadusliku meetodiga, mida politsei kasutas kurjategijate identifitseerimiseks. Selle meetodi asemele on tänapäeval asunud sõrmejälgede võtmine.

21

Seda kaardimängu mängitakse kolmekesi 32-kaardise pakiga. Lemmikmänguks oli see Paul Bäumerile, Albert Kroppile, Tjadenile ja Katczinskyle. Millisest kaardimängust on jutt?

22

Seda toodet valmistatakse Prantsusmaal teatud lubjakivikoobastes. Kuningas Charles VI andis aastal 1411 oma ediktiga neile koobastele frantsiisi, mis tagas ainuõiguse selle produkti valmimiseks. Aastal 1842 ühinesid 15 peamist tootjat, asutades Ühinenud Keldrite Ühenduse (Societe Civile des Caves Reunies). Kuidas nimetatakse seda toodet?

23

Küsime tummfilmiklassiku Friedrich Wilhelm Murnau 1922. a Saksamaal linastunud teost. Selle filmi valmimisele eelnes kohtuvaidlus, mistõttu Murnau oli sunnitud ära muutma Max Schreck’i poolt kehastatud peategelase nime. Filmi lõplik pealkiri on ***, eine Symphonie des Grauens. Mis nimi on pealkirjas puudu?

24

See Saksamaal Ameerika sõjaväelase pojana sündinud kirjanik on loonud tuhandeid poeeme, sadu lühijutte ja 6 romaani. Tema elu põhjal on vändatud film Barfly (1987), mille stsenaariumi kirjutas küsitav ise ja kus peaosalist Henry Chinaski´t kehastas Mickey Rourke. Kes on see kirjanik?


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005


25

Kuulete lugu Take My Breath Away aastast 1984, mis on küsitava ansambli ainus tuntud pala. Ansambel kannab ühe suurlinna nime. Nimetage ansambel.

26

Inimene tutvus vulkaanidega juba õige iidsel ajal. Kohutavaid vulkaanipurskeid peeti jumala või saatana jõu ilminguteks. Roomlastel oligi tule ja sepatööde jumalaks Vulcanus. Värav allmaailma, selle jumala maa-alustesse töökodadesse, pidi asuma Vulcano saarel. Millise saarestiku lõunapoolseim saar on Vulcano?

27

Kuningat nimetatakse seal maal kabaka, kuninganna on nnabakereka ning peamister – katikirro. Kohaliku parlamendi nimeks on lukiko. Praegu on selle maa kabakaks Ronald Muwenda Mutebi II, kellel on umbes 5 miljonit alamat, kes kuuluvad omakorda 52-te hõimu. See maa pole tänapäeval iseseisev riik, vaid kuulub ühe teise riigi koosseisu. Nimetage kas see riik või too maa (riigi osa), mida see kabaka valitseb?

28

Küsitav u 35,000 km2 suurune kõrb paikneb California, Nevada, Arizona ja Utah’ osariikide territooriumil ning piirneb läänes Sierra Nevadaga, põhjas Suure nõoga ning idas ja lõunas Sonora kõrbega. Seal asub rohkesti mägesid ja orge, sealhulgas Surmaorg. Nime on see saanud põliselanike hõimu järgi. Mis kõrb?

29

Charles Nungesser’i ja Francois Coli’d nähti viimati 8. mail 1927. Le Soir jõudis teatada, et nende ettevõtmine lõppes õnnelikult, kuid kui sellele kinnitust ei tulnud ega tulnud, asusid lugejad seda lehte boikoteerima ja leht läks pankrotti. Mida üritasid saavutada Nungesser ja Coli?

30

See linn asub Jesil`i jõe ääres ja tal on olnud läbi aegade vähemalt seitse erinevat nime, mille hulgas olid ehk omapärasemad Valge haud ja Must muld. Linna praegune nimi tähendab aga lihtsalt Pealinn. Linnas asub Lev Gumiljovi nimeline Euraasia Rahvuslik Ülikool. Mis linn?

31

Küsime pärdiklaste sugukonda kuuluvat loomaperekonda, mille esindajad on levinud Senegalist Etioopiani ning lõunas Angoola ja Tansaaniani. See on siidise karva ja pika sabaga loom, kelle kolme alamperekonda kuulub 5 liiki: kuning***, gvereesa- ehk mägi***, rohe***, tava-puna*** ja kirki puna***. Etioopia sõdalased on sadu aastaid tema ilusa nahaga oma kilpe kaunistanud ning tema nime leiame Gerald Durrelli teose pealkirjas (Püüa mulle ***). Mis loom (perekond)?

32

Kahekordsest olümpiavõitjast A. Guttmannist sai maailmakuulus arhitekt, eelkõige spordirajatiste kavandaja. Pariisi 1924. a OM kunstikonkursil pälvis ta arhitektuuri alal hõbemedali (kulda välja ei antud). Mis nime all tunneme A. Guttmanni paremini?

33

Aastal 1935 asutas Henri Thèodore Pigozzi autode mehaanika- ja keretööstuse ühingu, mis neist viiest sõnast endale ka nime sai. Selle nime all toodeti sõiduautosid kuni u 1979, mil ettevõtte omanik Chrysler oma osaluse Peugeot’le võõrandas. Peugeot jätkas nende autode tootmist Talboti nime all kuni 1986. Pildil on üks tuntumaid mudeleid – 180, aastast 1970. Nimetage automark.

34

Küsitav, hariduselt füüsik, sai maailmakuulsaks 1962. a ilmunud teosega Teadusrevolutsioonide struktuur, mis on väljapaistev uurimus teadusajaloost ja -filosoofiast ning XX sajandi mõjukamaid akadeemilisi teoseid. Tema tõi käibesse sellised mõisted nagu paradigma ja paradigma vahetus. Kes (1922-1996)?

35

Kes?

 

36

Küsitav (1934-2005) sündis New York'is, lõpetas samas ülikooli füüsikuna ning Columbia Ülikooli elektroonikainsenerina. 1970. a sai elutöö eest Grammy auhinna. Tema nimi on eriti tuntuks saanud 1960. aastatel konstrueeritud muusikainstrumendi järgi, mida kasutasid pea kõik olulisemad rockbändid. Kes oli see Muusika Einsteiniks hüütud mees?


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005

37

Kuulete ühe rahva muusikat ja hümni (endist). Nimetage rahvas.

38

Piemonte pealinna sümboliks on härg. Selle looma nimest sai linn ka nime, kui Augustus ta samale kohale uuesti rajas, kus oli asunud Hannibali poolt hävitatud asula. Aastal 1861 sai sesllest linnast ühendatud Itaalia esimene pealinn. Nimetage see linn.

39

Berliini Humboldti-nim. ülikooli keemiaprofessor Joachim Sauer ei anna intervjuusid ega luba kõrvalistel isikutel oma loenguidki külastada. Millest tuleneb meedia suur huvi tema isiku vastu?

40

Seda portreed näete kõigil küsitava riigi rahatähtedel. Mis riik?

 

41

Millise veekogu suurimaks saareks on Hortitsa saar? See veekogu on omalaadsete hulgas üks Euroopa suurimaid, kuigi saar ise on vaid 12,5 km pikk ja 2,5 km lai. Püha Georgi saare nime all on seda kirjeldanud oma lugudes juba üks Bütsantsi valitsejaid Konstantinos.

42

Üks ja sama nimi (ehk sõna) sobib nii ühele mittemärguvale riidesordile kui jalgrattaspordi olümpiaalale. Sama nimi kuulub ühele USA presidendile ja temanimelisele linnale. Nimetage see sõna.

43

Natsiideoloogia peateoste Mein Kampf ja Der Mythus des zwanzigsten Jahrhunderts kõrval peeti oluliseks ka nn vere ja mulla ideoloogiat (teosed Um Blut und Boden jt.). Teoste autor (1895-1953) oli kirju elukäiguga mees: sündis Argentiinas, osales I maailmasõjas, õppis Saksamaal ja Inglismaal agronoomiks, käis õppereisil Soomes ja töötas põllumajanduseksperdina Saksamaa Riia saatkonnas. Oli natside põllumajandusminister, kes mõisteti pärast sõda 7 aastaks vangi poola ja juudi talunike varade konfiskeerimises. Kes?

44

Pizza, mille täidiseks on tomat, mozzarella juust, oregano ja basiilik, meenutas rahva toitu maitsma tulnud kuningannale Itaalia lipuvärve. Mis nime kannab see pizza?

45

Selle näitlejanna järgi nimetasid arheoloogid 2004 novembris Bulgaarias välja kaevatud 9000 aasta vanuse skeleti, millel olid suurepäraselt säilinud hambad. Selsamal 2004. aastal sündisid näitlejannal kaksikud Phinnaeus Walter ja Hazel Patricia. Nimetage näitlejanna.

46

Noormeest peetakse fantaasiakirjanduse imelapseks, paljud ulmespetsialistid näevad temas siiski vaid plagiaatorit, kes on oma loomingu kompileerinud Tolkieni, Le Guini jpt teoste põhjal.

17-aastasena avaldas ta nn Pärandi-triloogia esimese osa Eragon, 2005. a ilmus triloogia teine osa The Eldest. Kes on see noorkirjanik?

47

Ta kasvas üles oma vanaisa, endise Peterburi ülikooli rektori juures Šahmatovo mõisas. 1903. a abiellus ta Dmitri Mendelejevi tütrega, kellele pühendatud luuletused (Värsid kaunist daamist) tegid ta kuulsaks. Kes?

 

48

Temas ühinesid suure fantaasiaga muusik ja briljantne kriitik, teoreetik ja praktik. Tema 1834-1844 Leipzigis toimetatud Neue Zeitschrift für Musik oli saksa romantikute häälekandja, võitluspost rutiini ja filisterluse vastu. Mõnikord kirjutas ta pseudonüümide all: Eusebius kajastas tema lüürilist, mõtisklevat poolt, Florestan – ägedat ja tormakat. Tema helitöödest olgu nimetatud 4 sümfooniat ja ooper Genoveva, mis esietendati aastal 1850 Leipzigis. Kes on see muusik?


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005

49

Kes on helilooja?

50

Antiikkreeklased kutsusid nii kaosest sündinud pimedust. Ühe legendi kohaselt on tegemist allmaailma Hadese osaga, kuhu surnud sattuvad kohe pärast surma. Sealt edasi tulevat Tartaros – allmaailma sügavaim osa, kus hukati titaanid. Nimi on kasutusel ka Hadese sünonüümina. Kuidas nimetati Hadese ülemist osa?

51

Selle riigimehe armastatud tiitliks oleks otsetõlkes peakonduktor. Tema 4-klassilise haridusega abikaasa ametlikuks tiitliks oli seltsimees akadeemik doktor insener. Nimetage mõlema ühine perekonnanimi.

52

Seda riiki loetakse kõige banaanilikumaks banaanivabariigiks. Riigi raudtee (1000 km pikk) toimetab banaane põhjaranniku sadamatesse ega ole pealinnaga ühendatud. Riigi lipul on viis viisnurka. Mis riik?

53

Seda suurt (kuni 60 kilo) ja aukartustäratava temperamendiga koeratõugu peetakse kõige ungaripärasemaks koeraks. Kogu ta keha on kaetud rikkaliku tokerja, paksu rippuva karvkattega, mis meenutab rasta-patse. Mis koeratõug? Sarnast (mitte täpselt samasugust) nime kannab saarestik Vaikses ookeanis.

54

Selle riigi pealinna võistkond on kunagi võitnud ühe Euroopa karikatest, kuid täna on riigi jalgpallimeeskond FIFA edetabelis 104. kohal. Viimased kaks kodumängu MM valikturniiril peeti tühjade tribüünide ees, karistuseks publiku käitumise eest valikmängudel Kreeka ja Türgiga. Aastail 2004-2005 treenis meeskonda Alain Giresse. Nimetage riik.

55

Aastal 1904 asutasid 28-aastane ärimees ja tema laevakaptenist isa Svendborgi Aurulaevakompanii. Tänaseks on sellest saanud hiigelfirma, mis omab kontoreid rohkem kui 100 riigis. Grupile kuulub 300 konteinerlaeva 950 000 konteineriga. Turuosaga 12 % ollakse ülekaalukalt maailma suurim konteinerlaevade operaator. Mis firma?

56

Mõiste tuleb kreeka keelest, kus selle tähenduseks on kuusirp. Füüsikas tähistatakse sellega vedeliku kõverdunud vaba pinda vedeliku ja tahke keha kokkupuute piirkonnas, aga ka kumernõgusat või nõguskumerat läätse. Termin on tuntud ka anatoomias. Mis sõna või mõiste?

57

1. veebruaril 2003. a hukkunud kosmosesüstiku Columbia pardal oli ka ühe riigi esimene ja seni ainus astronaut. Nimetage see riik.

58

Frantsiskaani munk Luca Pacioli avaldas 1494. a teose Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita. Üks raamatu peatükk - Particularis de Computis et Scripturis – kirjeldas Veneetsia meetodit, mis küsitavas valdkonnas oli sajandeid kasutusel olnud Veneetsias, kuid nüüd sai laialt tuntuks ja on tänapäeval selles valdkonnas ainuvalitsev. Pacioli raamatu 500. aastapäeva tähistasid selle valdkonna esindajad kogu maailmast kokkutulekuga Sansepulcros, kus Pacioli sündis ja suri. Mis valdkonna isaks loetakse Luca Paciolit?

59

Seda seriaali hakati tootma aastal 2002 ja toodetakse siiani. Peaosalist, San Franscisco veidrikust detektiivi, kehastab Tony Shalhoub, kes osatäitmise eest on võitnud Kuldgloobuse ja Emmy auhinnad (2003). Seriaali nimi langeb kokku peategelase perekonnanimega. Mis seriaal?

60

Kes on see mees?

 


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005

61

Kuulete boonuslugu ühelt 2005. a ilmunud plaadilt. Nimetage ansambel.

62

Baldassare Cossa oli pärit vaese aadliku perest, kellele kuulus Ischia saar Napoli lähedal. Varases nooruses käis ta kaasas vanemate vendade mereröövliretkedel. Tema elu lõpuaastad möödusid Heidelbergi lossi vangikongis, kust ta sai vabaks aasta enne surma. Tema hauale Firenzes tellis Cosimo di Medici Donatellolt kauni ausamba. Mis nime all on Baldassare Cossa läinud ajalukku?

63

Selles riigis oli 1946. a maailma suurim inflatsioon. Kasutusele võeti mil*** ehk miljon ühikut ja seejärel ka bil*** ehk miljard ühikut. Suurim maailmas käibel olnud rahatäht oli 100 miljonit bil***; ka 1-miljardine bil*** oli trükitud. 31. juulil 1946. a kehtestati uus rahaühik, mille väärtus oli 400 000 000 000 000 000 000 000 vana ühikut. Kuidas nimetati uut rahaühikut, mis on selles riigis käibel ka täna? Käibel on rahatähed 200 kuni 10 000 ühikut, viimane võrdub umbes 40 euroga.

64

Kui Graca Machel 18. juulil 1998. a uuesti abiellus, sai temast esimene naine, kes on olnud kahe riigi esileediks. Nimetage need riigid.

65

Oleme harjunud pidama Paul Kerest igaveseks teiseks. Mitte palju ei jää Kerese saavutustest maha küsitav maletaja, kes jagas temaga teist kohta Curacao pretendentide turniiril 1962. a, kahes järgmises MM-tsüklis kaotas Spasskile ja viimasel katsel Kortšnoile. Nooruses tõid talle edu teravad rünnakud ja mäng riski piiril, oma esimese kahest NSVL meistritiitlist (1955) saavutas ta 5 kaotuse juures (omalaadne rekord). Kes (1925-1998)?

66

Mis nime all on tuntud hispaania segujook, mida valmistatakse punaveinist, purustatud või tükeldatud puuviljadest, suhkrust, mineraalveest ja tilgast konjakist? Lõuna-Hispaanias kasutatakse koostises virsikuid ja nektariine ning nimetatakse zurra' ks.

67

Ta oli viimane universalist matemaatikas, algebralise topoloogia looja, lisaks astronoom, füüsik ja teadusfilosoof. Einsteinist sõltumatult sõnastas ta erirelatiivsusteooria põhivõrrandid. 1887. a valiti ta Prantsuse Teaduste Akadeemia liikmeks, kus ta ainsa teadlasena kuulus kõigi viie sektsiooni (geomeetria, mehhaanika, füüsika, geograafia ja navigatsioon) koosseisu. Oma surma-aastal 1912 valiti ta Académie française direktoriks. Kes?

68

Teletupsude filmides leidub peale peategelaste endi üksainus nimega tegelane – Noo-Noo. Kelle või millega on tegemist?

69

Nimetage näitleja (sünd. 1915 Sahhalinil, surn. 1985 New Yorgis), kelle sünnipärane nimi on Taidje Khan. Ta on võitnud parima näitleja Oscari 1956. a (filmis The King and I Siiami kuninga Mongkuti osa).

70

Guinnessi järgi on maailma lühim näidend ca 35 sekundit vältav Breath. Inimesi näidendis laval ei ole ning autori nägemuses peaks lava olema kaetud prahiga. Autor, kes ka muidu lühikeste tükkidega silma paistab, lõi selle 1969. a algselt osana teatrirevüüst Oh, Calcutta!. Kes on rekordimees?


Euroopa MV – individuaalmäng 5.11.2005

71

Pildil paremal on kuningas, keda on maalinud tema õuekunstnik. Kes on see kunstnik?

 

72

Kes on kunstnik?