1.       

Tänavu, 12.juunil avati Washingtonis mälestusmärk kommunismi enam kui 100 miljonile ohvrile. Tegemist on täpse koopiaga kujust „Demokraatia jumalanna” mis püstitati 1989 aastal. Millisesse linna püstitati algne kuju?

 

2.       

Kes on 1988 ilmunud raamatutes nii kirjutanud?  ''Üks tänapäeva Eesti (kultuuri?) põnevamaid ja mõistatuslikumaid nähtusi on laialt levinud mälumäng. Aastakümnetesse küündiv traditsioon on viinud selle harrastuse minu arvates küllalt lähedale täiuslikkusele. Sellisele täiuslikkusele, millele on liginemas osa kirjanduskriitikast või näiteks (naiste) iluuisutamine. Kirjanduskriitika , mis tegeleb vaid iseendaga, mille sihiks on ongi kriitika ise ja mille eesmärgiks ei ole mitte mõjutada lugejat või autorit. Iluuisutamine, naiste iluuisutamine, mille eesmärgiks on iga aastaga järjest enam ainult tsirkus, ainult hüpped, ainult pöörete ja poolpöörete lugemine. Mälumäng, kus vastused enamasti ei sisalda infot, mis laia auditooriumi meelest vääriks teadmist või meelespidamist, ja kus TV vaatajal jääb üle ainult imestada, kuidas nad kõike seda teavad, kuidas (ja miks ometi!) nad selle (jama) pähe ajavad.''                                                                                                                                            ''Pühapäevahommikune mnemoturniir on hiilgav näide ebaõiglusest, onupojapoliitikast ja väärast kohtunikutegevusest. Vastajad alles vaidlevad ja kaaluvad, alles pillutakse õhku variante ja midagi pole veel otsustatud, kui mängujuht ühte variantidest kuuldes on jalamaid jaol: Õige! See ta on! Kui vastus kandub sinnapoolegi, kui pall lendab õige värava suunaski, on punkt kohe kindel. Mnemoturniiri siin supermänguga ''Kes keda'' üldse võrrelda ei saa. Pühapäevahommikuse mnemoturniiri vaieldamatu hea külg on see, et tehakse teatavaks küsimuse esitaja. Ja küsimuste tase on ühtlaselt kõrge― iga mänguga saad teada midagi huvitavat või nupukat. Asjalikud ja vajalikud on ka lisaseletused, täiendused, mis mängujuht vastuse kohta lisab. Superturniiri ''Kes keda'' mnemoturniiriga üldse võrrelda ei saa.”

 

3.       

Millise perekonna kolm liiget on võitnud kergejõustikus olümpiamängudel kuldmedali (1948, 1968, 1976)? Tegemist on meie hõimurahva esindajatega?

 

4.       

Elas kord (1900 – 1989) teadlane nimega James Bond, kellelt Ian Fleming oma väga tuntud tegelasele nime laenas. Mis ala maailmas tuntud eriteadlane oli too reaalne James Bond?  (2 p täpne. 1p valdkond nagu tuumafüüsika ja füüsika)

 

5.       

Kes oli see noorelt mootorattaõnnetuses surnud helilooja (1938 – 1967)? Kuulete tema tuntuimat laulu „Ära koo mu käpikuisse päikest.” (sõnad Aino Saadik)

 

6.       

Selle 61 aastase nimeka re¾issööri tuntumad teosed on „Elevantmees” ,  „Blue Velvet”, Mullholland Drive” ja seriaal „Twin Peaks”. Kes?

 

7.       

Milline riik tuli 2007 meeste jalgpallis Aasia meistriks, võites finaalis Saudi-Araabiat?

 

8.       

Stovemani kaubamärgi all toodetakse Eestis puidutooteid., grill- ja saunaahje, metallkonstruktsioone ja muudki. Kõiki neid toodab firma Eesti   ……….tööstus AS. Milline sõna sobib punktiirile?

 

9.       

Kes? Ta sai 1987 Nobeli rahupreemia. Ta oli Costarica  president 1986-1990 ja on jälle alates 2006.          

 

10.   

Kes oli see Lüüdia kuningas (valitses 560-546 ema)? Ta lasi elektronist [kulla ja hõbeda sulam] valmistada maailma esimesed metallmündid. Kuningas kaotas Pärsia kuningale Kyros II-le ning vangistati

 

11.   

Millise kunstnike rühmituse töid näete ( Leighton, Lawrence, Godward, Millais´, Cellier´, Brown,.. rühmituse liikmeid oli muidugi rohkem)

12.   

Küsitav ese on defineeritud, kui „silindriline, harilikult peaga ja keermestatud otsaga varb, keermesliite osa. Liigitatakse pea kuju, varva kuju, täpsuse ja otstarbe järgi”

 

13.   

Kes on kuulus sportlane ja ka filminäitleja (sünd. 1935). 1956 mitmekordne olümpiavõitja. Ilmselt seksikas mees, sest filmi pealkiri on “12 neidu ja 1 mees

 

14.   

Milline Läti muinasmaakond 12-13. sajandil see oli? Maakond piirnes põhjas eestlastega, läänes liivlastega, idas venelastega. Võrumaal on kohati veidi ulatunud ka praeguse Eesti territooriumile (eriti Misso juures]. Parematel aegadel ulatus Abrenest veelgi itta. Oli loodepoolseim latgalite riiklik moodustis (Pihkva maksualune). Tuntuim vanem oli 1215 eestlaste tapetud Talivaldis

 

15.   

Millist nime kannab Lõuna-Ameerika ühisturg? Argentiina, Brasiilia, Paraguai ja Uruguai. Assotsieerunud liikmed Peruu, Ekuador, Kolumbia: Peruu ja T¹iili. Vaatlejana tegutseb Mehhiko

16.   

 

Mis linn? Selle 1916 asutatud 320 900 elanikuga (2005)  linna on kutsutud teiseks Stalingradiks. Linna pärast toimusid II MS-s ägedad lahingud. Langenute mälestuseks on püstitatud hiiglaslik Aljo¹a kuju

 

 

 

 

17.   

Kes olid need kaks sama ees- ja perekonnanimega Karksis sündinud meest? Vanem (1880-1920) oli esimene eesti soost psühholoogiaprofessor. Ta  töötas aastaid Moskva ülikooli juures. Küsitu valiti Tartu ülikooli psühholoogiaprofessoriks ning Eesti apostliku õigeusu kiriku  peapiiskopiks, kuid kahjuks suri ta enne kohalejõudmist Irkutskis. Noorem (1911-1964) oli õigusteadlane, kelle peamine töö Rootsis oli Nõukogude Eesti välisselgitus [paarkümmend raamatut ja bro¹üüri ning mitusada artiklit]. Tema mahukas arhiiv on üle antud Tartu ülikoolile. Talle kuulus Välis-Eesti  suurim eksliibristekogu

 

18.   

Kes uurib eesti õlle-kappa

3. augustil 1937

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.   

Milline praegune Eesti vald? Keskus asub Iide külas. Vallas on ka Soodevahe, Maantee ja Mõisaküla. Veel objekte ja vaatamisväärsusi: Lombimaa, Rabotniku madal, Berezini madal, Koltse järv. 1929 aastal elas vallas 3000 elanikku.

 

20.   

Kuulete ühte tuttavat laulu. Küsime laulu autorit

(1923 – 1953) Tulevane helilooja sündis selgroo arengu häirega. Seljavalud olid ilmselt ka üheks alkoholiga liialdamise põhjuseks. Tarvitas ta ka morfiini ning teisi valuvaigisteid – siit ka varajane surm. Muusikud on ka tema tütar Jett   ….. ja poeg Hank….. jr. Samuti lapselapsed Hank ……  III ; Holly …. Ja Hilary …….

Peale kuuldava loo on tema sulest pärit näiteks

„Honky Tonkin” , „Lost Highway” , Honky Tonk Blues”, „Take These Chains from My Heart” etc.,etc., etc

 

21.   

Mis sorti õuntega on tegemist?

 

22.   

Kes(1720 – 1797)? Sündis Saksamaal ja tuli 1738  Venemaale. Türgiga sõdides sai leitnandiks. Pärast paleepööret Peterburgis saadeti Riia garnisoni. 1744 abiellus Dunte mõisniku tütre Jacobine von Duntega. Lahkus Riiast 1750. 2003 rajati Dunte mõisa küsitu muuseum. Praegu on see kujunenud menukaks turismiobjektiks

 

23.   

Mis loomad? Esmakordselt kirjeldati 1773aastal. 0,1 – 1,5 mm pikkused isendid elavad Himaalajast süvamereni. Suudavad mõne minuti vastu pidada temperatuuril -2720C (1K) ja päevi -2000C Samuti taluvad nad kuuma. Mõne minuti +1500 C (mõnedel andmetel rohkemgi) ja 6000 at rõhku. Ärge unustage, et ookeani põhjas on vee keemistemperatuur kõvasti üle 1000C.  Nende kehavalgud sisaldavad palju väävlit ja kui teil õnnestuks nad pehmeks keeta siis maitseksid nad tõenäoliselt umbes nagu autorehvid. Eestis on need loomakesed praktiliselt uurimata, tõenäoliselt laialt levinud

 

24.   

Eesti Tööerakond moodustati 1917. Tuntuim liige  oli Jüri Vilms  1932 aastal ühines ta Rahvaerakonna ja Kristliku Rahvaerakonnaga Rahvuslikuks Keskerakonnaks. Oma iseseisva tegutsemise perioodil oli ta Eestis üks aktiivsematest partidest. Erakond toetas demokraatlikku riigikorda. Milline oli selle partei lõppideaal (eesmärk)

 

25.   

Viljatuse ravimisega tegelesid ka meie vanavana…emad. Oskar Looritsa andmetel, anti nendele tüdrukutele, kes poistega ringi hoorasid, aga mitte raskeks ei jäänud, salaja ühe looma kuivatatud ja kõrvetatud peenise pulbrit. Millisel loomal pidi olema selline mõju, et noorikud  kohe raskeks jäävad?

 

26.   

Aastal 2002 lisandus maailma uus kuningriik. 665 km2  ja ·700 000 elanikku. Seega rahvastiku tihedus natuke üle 1000 in/km2 . Riik iseseisvus 15. augustil 1971, seega oli tegemist pelgalt nime muutmisega.

 

27.   

Kes,  sündinud 1955 ?

 

 

28.   

Kes (1949 – 1993 Viljandis)? Ta oli eesti literaat, humorist ja raadioajakirjanik. 1978 põgenes Viinis turismilaevalt „Amur”, seejärel töötas Vabadusraadio eesti toimetuses, tehes koostööd Toomas Hendrik Ilvesega. 1991 naases Moskvasse, tunnistades seal oma koostööd KGB-ga

 

29.   

Kes? Selle 1938 aastal sündinud mehe vanaisad ja onu olid hõimupealikud. Tema akanikeelne eesnimi tähendab reedel sündinud poiss ja perekonnanimi neljas laps perekonnas (perekonnanime sai ta tegelikult isalt) Huvitaval kombel on isal ja emal euroopalikud eesnimed Henry Reginald ja Victoria.

 

30.   

Kuulete ühe riigi hümni. Kes on jälginud Eesti jalgpallurite agooniat, see peaks selle hümniga tuttav olema. Nimetatud riigi jalgpalluritega on eestlased  korduvalt kohtunud.

 

31.   

Millises keeles on need artiklid: Eesti, Tallinna ja Karksi-Nuia kohta. Viljandi kohta muide artiklit ei leidnudki

 

 

 

 

 

 

 

 

Tallinn binon zif in grafän: Harju ä cifazif Lestiyäna. Tallinn topon videtü 59° 26’ N e lunetü 24° 45’ L.

Sürfat ela Tallinn binon mö 159 km².

Tallinn labon belödanis 400 797 (2001).

 

 

 

jäLestiyän    Eesti Vabariik

Stän Lestiyäna           

Sköt Lestiyäna

Netahüm: Mu isamaa, mu õnn ja rõõm

Pük calöfik     Lestiyänapük

Cifazif Tallinn

Reigasitdemokrat dailik

Rel  Sürfat– % vat        92 391 km²  0,5%

Lödanef (täxet 2006)  Lödanef (census {{{census}}})   – Densit:            1 324 333

{{{lödanef_lätikün}}}29/km²

völäd(EEK) kroon   timatopäd UTC +2

 

Karksi-Nuia binon zif in grafän: Viljandi, in Lestiyän. Karksi-Nuia topon videtü 58° 6’ N e lunetü 25° 32’ L.

Karksi-Nuia labon belödanis 2 059 (2001).

32.   

Oma riigita väiksemate rahvaste esindajad on küll suures ajaloos kaasa rääkinud, kui au ja kuulsus jäi ikka suurriigile. Nii ei tähendanud Napoleoni kroonimine Korsika ülemvõimu Prantsusmaa üle ega  põlisameeriklasest president Mehhikos hispaania riigikeele või katoliku kiriku ärakaotamist. Küsime suurmeest, kes elas 1138 – 1193 ja oli rahvuselt kurd, sai kuulsaks eduka araabia väejuhina ja oli mõnda aega isegi Egiptuse valitseja. Tema nimi on hästi tuntud ka eurooplastele. Kes?

 

33.   

Zeus ja Hermes sattusid kord ühte külla, mille elanikud ei tahtnud neile ulualust pakkuda. Vaid küla viimases hurstsikus elav vanapaar oli nõus neile hane veristama. Zeus tänas neid ja tundis huvi nende soovide vastu. Vanapaar ei tahtnud teine-teise surma näha. Seatud aja saabumisel muutusid nad pärnaks ja tammeks.  Kuidas oli eide ja taadi nimi?

 

34.   

See teadlane sündis  10. Oktoobril 1731 Nices. Ema Ann Grey oli Kenti hertsogi tütar ja isa Charles Devonshire hertsogi poeg. Suri 24. Veebruaril 1810 ja on maetud Derby katedraali. Oma inimpelglikkuse tõttu jättis ta oma tõõd reeglina avaldamata. Ta  oli üks vesiniku esmaavastajatest ja ilmselt eraldas  ka argooni (·poolteist sajandit enne argooni avastamist). Esimesena määras ta gravitatsioonikonstandi väärtuse, leidis maakera tiheduse jne…Temast järele jäänud paberitest leidis James Clerk Maxwell mitmeid elektrinähtuste ja gaaside kohta käivaid tähelepanekuid, mis nii umbes sajandi jagu ennetasid teaduse arengut. Kes oli see kõige rikkam teadlane ja kõige targem pankur – nii kutsuti teda kaasaegset poolt?

 

35.   

Kuulete üht laulu, mille esitaja oli

Laulva revolutsiooni aastatel lausa (kuri)kuulus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36.   

Kes? Pärast 8. klassi  töötas  köievabrikus ja õppis õhtukoolis. Ta on poksis võitnud 3 Eesti meistri tiitlit ja saanud pronksmedali ka NL noortemeistrivõistlustel. 1962 astus T¹ernigovi kõrgemasse sõjalendurite kooli, mille lõpetas kiitusega.. Edasi lõpetas katselendurite kooli ja  õhtustel kursustel ka Moskva Lennundusinstituudi (kiitusega) 1976 sai katselendurite Ettevalmistusosakonna ülema asetäitjaks. Hukkus hävituslennuki  iIG 23 katsetamisel, 1983, Tema lennukiiver asub Eesti spordimuuseumis

 

37.   

Kes on see Läti ilusa nimega kiiruisutaja? Sündis 1942 neiupõlvenimega Abotina. 1966 Abiellus eestlase Toivoga (Toivuga). Mitmevõistluse MM-l saavutas 1969 kulla, 1967 hõbeda. Kutsus oma treeninggruppi ka 15 aastase Erika Salumäe, kuid viimane loobus.

 

38.   

Millistest masinatest on jutt? 1946 konstrueeris insener Arnold Volberg V-1. See oli esimene mootoriga küsitav vahend Nõukogude Liidus. Sama mees täiustas masinat ja ilmusid V-3, V-4, V-5. V-6, V-8 ja V-10. Viimast toodeti 1956 – 1962 kokku 2040 masinat. 1958 alustati Villem Grossi juhtimisel konstrueerima täiustatud masinat D-512, mida toodeti aastatel 1962-1966 1675 masinat. Üheksakümnendate algul ostis Kohila firma Corbeks Soome tootjalt Vammas OY litsentsi. Eestis suudeti neil aastatel toota kaks korda odavamalt, kui Soomes. Toodeti 32 masinat, mis on siiani kasutuses. Praeguseks on tootmine pankroti tõttu lõpetatud.

 

39.   

Kreeka kunstnik Apelles, kes elas ilmselt 3. sajandil BC (igatahes olevat ta maalinud Aleksander Suure portree) on ajalukku läinud ühe mõtteteraga, mille ta olevat pillanud, kui üks ametimees uuris vastvalminud Aleksandri portreed

Mida  igikestvat ütles Apelles maali täpsuse osas rahulolematust avaldanud töömehele?

 

40.   

Kosmonaut Georgi Beregovoist  sai  NL ülemnõukogu saadik. Sellal aitas ta uude ellu astuda ühel noorel kurjategijal. Kes oli röövimiste ja kehavigastuste tekitamise eest kaks korda vangis istunud nüüdne prominent? (sündinud 1950)

 

41.   

Tihti on pärast suuri ühiskonna pöördeid maha võetud mälestussambaid eelnevate perioodide juhtidele. Kuid Tõva (Tuva) juhid otsustasid kuuekümnendate algul Stalini kuju mitte maha võtta, vaid muuta kujul vuntse ning ümber nimetada. Kelle kujuks nimetati Stalini kuju ümber?

 

42.   

Mis  on ühist? Eestis, või Eestiga seotud on neid kuni 18. Viljandimaal on ka oma:1859 aastal Olustvere vallas sündinud Mihail Bleive. Samal aastal sündis Sangaste kihelkonna Kuigatsi vallas Nikolai Be¾anitski. Valgas tegutses Joan Sarv, Peterburis eesti mehed Nikolai Siimu ja Karp Elb, Tallinnas Arseni Matsejevit¹ , Saatses Vassili Solovski, , Jaanilinnas Aleksander Volkov ja Dimitrt T¹istoserdov Kahe kõige tuntuma nimed on mainimata. Mõned, sealhulgas ka üks daam on seotud ka Venemaa alluvuses oleva Setumaaga.

 

43.   

Gert Kanter on Jürgen Schulti maailmarekordile lähedale jõudnud ja paikneb kõigi aegade edetabelis kolmandal kohal. Kellele kuulus kettaheite maailmarekord enne Schulti

 

44.   

Kes on see daam? Lõpetanud TRÜ 1961 õpetaja-treenerina ja  1968 arst-terapeudina. Meditsiinidoktor 1976, kahekordne Eesti meister odaviskes. Kirjutanud ilukirjandust, publitsistikat ja loodusraviraamatuid: „Teadjanaine.” , ”Need päevad on minu.”

 

45.   

Krokodillide (vähemalt Missisipi alligaatorite, nendega eksperimenteeriti) sugu ei sõltu ainult vanematest, vaid ka ühest keskkonnategurist. Millisest?

46.   

Kes on see Venemaalt pärit, mitte just ülearu malbe iludus

 

 

 

 

 

 

 

47.   

Kaardil on kujutatud  saari.  Nimetage neist  suurim. Tuntud kahe erineva nimetuse all (kirjapilte muidugi veelgi rohkem) Piisab ühest nimest

 

 

 

48.   

Mis see on eestlastel? Soomlastel on ta talkkuna  ja rannasoomlastel myohään, leedulastel maltiniai, poolakatel ja venelastel tolokno  ja võrokestel ka tolohkna

 

49.   

Küsitav re¾issöör tegi 1993 – 1994 filmitriloogia “Kolm värvi” (Trois couleurs), mille osade pealkirjad on “Sinine”, “Valge” ja “Punane”. 1988. film “Dekaloog

 

50.   

Ansambel Jethro Tull esitab Ian Anderssoni töötluse ühe klassikalise helilooja palast. Küsimegi seda klassikalist ja ammusurnud heliloojat

 

 


Vastused:

 

1.       

Peking

E

26.

Bahrein

E

2.       

Vello Lattik

E

27.

Svante Pääbo

E

3.       

Nemeth

A

28.

Riho Mesilane

E

4.       

Ornitoloogia (bioloogia jmt 1p)

E

29.

Kofi Annan

E

5.       

Tiit Lehto

E

30.

Andorra

J

6.       

David Lynch

K

31

Volapük

E

7.       

Iraak

A

32.

Sallah ad Dinh e Saladin

K

8.       

vangla

E

33.

Philemon ja Baukis

J

9.       

 Oscar Arias Sanchez

E

34.

Henry Cavendish

J

10.   

Kröösos jne

E

35.

Veronica Castro

E

11.   

Prerafaeliidid

EJ

36.

Enn Kaarma

E

12.   

polt

K

37.

Lasma Kauniste

E

13.   

see on Anton Sailer

K

38.

Teehõõvlid (greiderid)

E

14.   

Talava

E

39.

Iga kingsepp jäägu oma liistude juurde

J

15.   

Mercosul ja Mercosur

E

40.

Viktor Janukovit¹

E

16.   

Murmansk

E

41.

Maksim Gorki (Al. Pe¹kov)

A

17.   

Aleksander Kaelas

E

42.

(Õigeusu) pühakud

E

18.   

Robert Baden-Powell

E

43.

Juri Dumt¹ev

A

19.   

Torgu vald

E

44.

Aili Paju

E

20.   

Hank Williams

E

45.

Tenperatuur (üle 34 kraadi isased ja alla 30 emased)

J

21.   

Talvenauding

E

46.

Natalia Ragozina

J

22.   

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen

E

47.

Thera või Santorini (ühest piisas)

J

23.   

Loimurid ehk tardigraadid

E

48.

Kama(jahu)

E

24.   

Kommunismi jõudmine

E

49.

Krzisztof Kieslowski;

K

25.   

Jänes

J

50.

J.S Bach

J

E - Enn Kauber,     K- Arvo Kreegipuu,       A – Ants Kõks,    J - Jaan Usin