I KUNST

 

 

1.

 

Samba teisel küljel on kiri: "Nad hukkusid …". Kus või mis asjaolul nad hukkusid ehk kellele või millele on pühendatud see Tallinnas asuv mälestusmärk?

 

Igaks juhuks loetlegem siin ka mälestusmärgile kantud nimed: Aleksander Vender, Pavel Dmitrijev, Jaan Parve, Aleksander Piipuu, Aleksandr Subbotin, Bernhard Valing, August Soots, Elmar Sarapik, Vladimir Gintsov, Silver Pärtmaa.

 

2.

Kunstnik? ®

Lisagem, et parempoolne pilt oleks 17. novembril 2007 ääre pealt püstitanud Eestis korraldatud kunstioksjonite alghinna uue rekordi (üle 3 miljoni krooni), aga ajakirjanduse andmetel ei jõudnud tolliprobleemide tõttu kohale.

 

3.

Mis valmib pildil?

 

 

 

4.

Sellesse modernismile suurt mõju avaldanud rühmitusse kuulus nii kunstnikke, arhitekte kui disainereid, keda ühendas veendumus, et lihtsuses peitub ilu saladus. Nende suunda on nimetatud ka neoplastitsismiks. Kuigi rühmituse tegelased ise teadvustasid end teistele kui „internatsionaliste“, on tegemist 20. sajandi ühe kõige „rahvuslikuma“ rühmitusega kunstiilmas, mille algusaastaks loetakse 1917. Mis rühmitus? Näete kahte näidet rühmituse liikmete loomingust.

 

5.

Magda Beek ehk Bajadeer, nagu teda tema tantsulembuse tõttu Pallases kutsuti, lõpetas 1953. a skulptuuri eriala ERKI-is, aga skulptorina ta ise kunagi ei töötanud. Ta polnud võimude silmis piisavalt usaldusväärne, kuna oli kirjavahetuses väliseesti kunstnikega, aga ka oma elukutse tõttu, millega oli kunstiringkondades legendaarne. Nimelt oli ta Eesti parim ja Pallase ainuke professionaalne ***. Nimetage amet!

 


 

 

II MAJANDUS, POLIITIKA, ORGANISATSIOONID

 

6.

Selle majandustermini etümoloogiline päritolu pole üheselt selge. Ühe versiooni järgi tuleb see ladinakeelsest sõnast chartularium, teise versiooni järgi kreekakeelsest sõnast χαλκός (vask, vaskmünt), ka seostatakse seda ühe 1882. a hukatud terroristiga ja variante on ilmselt veel. Terminiga tähistatav majandusnähtus ise omandas uued mõõtmed NEPi järgses NSV Liidus sotsialistliku majandussüsteemi juurutamise käigus, aga on tavakasutuses tänase päevani, ehkki tähendus on mõnevõrra laienenud või isegi muutunud. Mis majandustermin?

 

7.

1997 kuulutas Komooride 424 km2-suurune ja u 240 000 elanikuga saar ennast iseseisvaks (praegu on see ametlikult Komooride saareriigi autonoomne üksus) ja seda kasutasid ära aferistid, kes registreerisid seal hulga tuntud pankade omadele sarnaste nimedega riiulifirmasid ja suundusid siis mööda maailma kergeusklikke petma, ka Eestist leidus pea 2000 idiooti, kes „investeerisid” selle „iseseisva” riigi suurima "panga" „Liberty” vahendusel. Mis saar? Vastuseks sobib nii omakeelne kui prantsusekeelne nimi.

 

8.

Ta sündis 1948 Tali vallas, õppis Tallinna Merekoolis laevajuhtimist ja TPIs ehitust. Keskerakonna asutajaliige, teede-ja sideminister 1995. Lindiskandaali ajal toetas Savisaart erakonna juhina, tasuks oli 1996 Tallinna abilinnapea koht ja valimine partei juhatusse. 1999 sai Riigikokku olles Keskerakonna nimekirja kolmas number. 2000 julges aga Savisaart kritiseerides kandideerida Keskerakonna juhiks. Tulemuseks 40 häält, sõim ja parastav naer saalist ning alles 31. koht järgmiste Riigikogu valimiste üldnimekirjas, mis tähendaski väljajäämist. 2003 sai ta siiski Lasnamäe linnaosa vanemaks, aga enam ta seda pole, sest on vahepeal uuesti pääsenud Riigikogusse. Kes?

 

9.

 

Euroopa poliitik (s. 1957). Kes?

 

10.

Kõik kolm suuremat hoonet kuuluvad ühele organisatsioonile? Millisele?


 

III TEHNIKA

 

11.

Küsitav konstruktor (1891–1942) sai erialase hariduse Moskva Keiserlikus Kõrgemas Tehnikakoolis. 1925–1936 kuulus ta Tupolevi konstrueerimisbüroo kooseisu, kus tegeles peamiselt lennukitiibade projekteerimisega. 1937 ta arreteeriti ja suleti salajasse konstrueerimisbüroosse, kus hakkas välja töötama omanimelisi kergepommitajaid, mis said numbriteks 2 ja 3. Mudel number 2 (pildil) osutus väga õnnestunuks ja Beria vabastas mehe vangistusest, 1941 sai ta koguni Stalini preemia. 1942 hukkus ta oma projekteeritud lennukiga juhtunud õnnestuses. Kes?

 

 

 

12.

IBM-i personaalarvutite divisjoni omandamine 2005. aasta suvel tegi sellest firmast ühe suurema personaalarvutite tarnija maailmas: 2007. aastal maailma turuosa arvestuses IV koht, eespool olid HP, Dell ja Acer). Firma, mille rahvusvaheline peakorter asub Morrisville’is (NC), oli 2006. aasta taliolümpiamängude tehnoloogia peasponsor ning on seda ka Pekingi suveolümpiamängudel. Mis firma?

 

13.

Jalgrataste ja kirjutusmasinate tootmisega alustanud firma kandis kuni 1895 a. nime Heinrich Kleyer Werke. Esimene auto ehitati 1900. a. Firma kasvas kiiresti suureks autotootjaks laia mudelivalikuga alates pisikesest Trumpf Juniorist lõpetades limusiini Diplomat Pullmaniga. Autode tootmise ametlikuks lõpuks loetakse 1941. a, tegelik lõpp tuli 22. märtsil 1944, kui inglaste pommirünnak pühkis maapealt Frankfurdis asunud tehasekompleksi. Sõja järel taastati mootorrataste tootmine, mis kestis kuni 1957. a. Siis võttis firma üle Grundig ja hakati tootma kontoritehnikat. Hiljem müüdi firma edasi Olivettile. Vanade autode restauraatorid on naljatanud, et kõige keerulisem on taastada selle firma autode viimaste mudelite istmeid, sest juudi juukseid pole tänapäeval eriti saada. Mis firma?

 

14.

Milline termin tähistab Eesti seadusandluses laeva täielikku kandevõimet, arvestuslikku tühja ja täislastis laeva kogumasside vahet? Mõõdetakse tonnides.

 

15.

Kes laulab?

 


IV SPORT

 

16.

See 1973. aastal sündinud 199 cm pikkune korvpallur mängis oma esimese hooaja Korvpalli Meistriliigas aastatel 1989/1990, koduklubiks Tallinna Spordiinternaatkool. Korvpalli Meistriliigale on ta jäänud truuks tänaseni, mängides seal järjepanu juba 19 hooaega. Oma karjääri vältel on ta esindanud ainult Tallinnas paiknevaid klubisid (2004/05 mängis, tõsi, pool aastat klubis Tübingeni Walter Tigers), tänases koduklubis mängib ta alates 2002. aastast. 1994–1996 pallis BC Kalevis. Kes?

 

17.

 

Päeval, mil Eesti jalgpallikoondis mängis Wembley’l Inglismaaga, kohtus viimaste rägbikoondis MM-i poolfinaalis Stade de France’il edukalt Prantsusmaaga. Pildil näete Prantsusmaa koondise kaitsemängijat Sebastien Chabal’i (pikkus 192 cm, kaal 114 kg), kes igapäevast leiba teenib Inglismaa klubis Sale Sharks.

Järgnev küsimus on eriti neile, kes tahavad järgmistel aastatel EM-ile mängima minna: kuidas on rägbimaailma ühe kõige tuntuma mängija hüüdnimi? Kui te ei taha seda sõna tema kohta otse välja öelda (mis on mõistlik, eriti kui te temaga tänaval kokku saate), võite kasutada tema kohta ka hüüdnime sünonüümi troglodüüt. Pelgalt võõrsõna eesti keelde panemisest ei pruugi muidugi piisata!

 

18.

Raymond Clarence Ewry võitis ametlikelt olümpiamängudelt aastatel 1900–1908 kokku kaheksa kuldmedalit. Kaks kulda lisandusid veel nn „mitteametlikelt olümpiamängudelt“ 1906. aastal Ateenas. Oma kullad kogus ta kokku kolmelt erinevalt spordialalt, mida viidi läbi kergejõustikuvõistluste raames. Mis aladel tuli ta olümpiavõitjaks? 2 õiget = 1 p.

 

19.

See klubi on valitsev Euroliiga meister käsipallis. Poolfinaalis saadi jagu hispaanlaste lipulaevast Portland San Antoniost ja finaalis Flensburgist. Kuigi Saksamaa klubi, on põhikoosseisu meestest sakslased vähemuses. Treeneriks Zvonimir Serdarusic, kapteniks rootslane Stefan Lövgren (pildil), lisaks veel tippmehed nagu Karabatic, Anic, Klein, Lundström, Wessig, Zeitz jt. Ka kodust liigatabelit juhitakse hetkel kolme punktise eduga suurrivaali Flensburgi ees. Mis meeskond?

 

 

20.

Noorem õdedest (pildil parempoolne) on tulnud aastatel 2005–2008 kuuekordseks maailmameistriks ning võitis Salt Lake City's kaks kulda, vanem õde võitis samadel mängudel ühe kulla – sellega olid nad olümpiamängude edukaim perekond Raphael ja Liv Grete Poiree ees.

 

Kuidas on õdede perekonnanimi?


 

V GEOGRAAFIA

 

21.

See türgi-tatari rahvas elab Loode-Hiinas, sisaldudes sealse autonoomse piirkonna nimetuses. Kokku on neid u 20 miljonit ning suuremad kogukonnad elavad Pakistanis, Kasahstanis, Kirgiisias, Mongoolias, Usbekistanis, Saksamaal, Suurbritan-nias ja Türgis. Tegemist on Hiina arvukaima moslemiusulise vähemusrahvusega, kes paljude hiinlaste jaoks seostuvad terrorismi ja taskuvargustega, sest suurlinnas esineb nendega probleeme. Separatistlike meeleolude tõttu peab Hiina neid ohuks oma julgeolekule, separatistid räägivad Ida-Turkmeeni vabariigist ja kasutavad pildil nähtavat lippu rahvuslikku sümbolina. Mis rahvas?

 

22.

See jõgi saab alguse Angolast, moodustab Angola ja Namiibia piiri ja jõuab seejärel Botswanasse. Namiibias langeb jõgi 4 meetrit ja moodustab kärestiku, mida tuntakse nimetuse all Popa joad. Jõe pikkus on erinevatel hinnangutel 1600 kuni 1800 km, millega see on Lõuna-Aafrika pikkuselt neljas jõgi. Eriliseks teeb jõe aga asjaolu, et see ei suubu ühtegi veekogusse, nagu jõed tavaliselt, vaid moodustab maailma suurima sisemaa-delta ja kaob Kalahari kõrbeliiva. Mis jõgi?

 

23.

 

Kaks kolmandikku selle saare pindalast (135 km²) moodustab rahvuspark, kus loodus on püsinud suures osas inimtegevusest puutumatuna, sest saar oli 19. sajandi lõpuni asustamata. Avastati 1643. aastal, 1690ndatel hakati kaevama fosfaati. Alalisi elanikke on seal u 1400. Mis saar?

 

24.

See asutati aastal 1683 kui üks kaheteistkümnest NY provintsi maakonnast ja sai nime kuningas Charles II naise järgi. Täna on see 2,2 miljoniga elanike arvult NY suuruselt teine linnaosa. Seal paiknevad JFK lennujaam ja pesapallimeeskond NY Mets ning peetakse tennise US Openit. Pildil on linnaosa sümbol Unisphere.

 

25.

Linnapea Ervin Tamberg seisab oktoobris 2006 oma linna kiriku ees. Mis linn?

 


 

VI KIRJANDUS

 

26.

1960ndate Eesti teatris oli tavaline, et kohalikel näitekirjanikel oli oma n-ö koduteater, kus nende tükid lavale toodi ja tihtipeale oli olemas ka oma ihulavastaja. Egon Rannetil oli selleks Draamateater ja ihulavastajaks küsitav, kes tõi lavale kõik Ranneti näidendid. Ird, kes ei sallinud kumbagi, irvitas, et neid näidendeid polegi võimeline keegi teine lavastama. 1948–1952 oli ta Pärnu „Endla” juht, 1952–70 juhtis Tallinnas Draamateatrit. Kuna küsitavale meeldis hirmsasti viina võtta, oli see ka põhjus, miks ta kohalt lahti sai. Naisi oli tal jalaga segada, elukaaslaste hulka kuulusid ka näiteks Ellen Liiger ja Ita Ever. Mänginud ka mitmes filmis nagu „Valgus Koordis”, „Mehed ei nuta”, „Nipernaadi” jt. Kellest jutt (1921–1989)?

 

 

27.

Kui romaan 1928 ilmus, sõimas kriitika seda kõige ropemaks ja jälestusväärsemaks raamatuks, mis kunagi kirjutatud. Inglismaal keelati Itaalias trükitud raamatu müümine, postiga saabunud eksemplarid konfiskeeriti ja põletati. Alles 30 aastat hiljem otsustas kohus keelu tühistada ja 1960 ilmunud romaan oli pühendatud selle otsuse teinud 12-le vandekohtunikule. Keelu põhjuseks oli seksi avameelne kujutamine ja „moraalitus” – kujutati ju aadliproua vahekorda metsatöölisega! See ei olnud 1885–1930 elanud kirjaniku esimene romaan, mis ära keelati, sama saatus tabas 1916 romaani „Vikerkaar”. Kuidas on selle kõmulise romaani pealkiri?

 

 

28.

Küsime abikaasade ühist perekonnanime! Naine (kes muide abiellumiseks astus juudi usku, s. 1970, neiuna Senta Palmer-Tomkinson) vorbib alates 1995. aastast romaane, mida hoolega ka eestindatakse. Meil on neid avaldatud vähemalt kuus: „Oota mind ombupuu all”, „Meelespeasonaat”, „Liblikalaegas”, „Pääsuke ja koolibri”, „Valentina viimane reis” ja „Mustlasmadonna”. Mees (s. 1965) kirjutab asjalikumaid teoseid, olles ajaloolasena tuntust kogunud biograafiatega Vene ajaloost, millest seni eestindatud kaks, sh Potjomkini elulugu.

 

 

 

29.

Eesti olümpiaraamatute traditsioon on pikk, aga jalgpalli MM-turniiride kohta on Eestis ilmunud vaid üks spetsiaalne raamat, pealkirjaga "Kuldne jumalanna tagasi Euroopasse". Mis aasta MM-ist see raamat on ja kes on selle autor?

1 õige = 1 p.

 

 

30.

Ansambel?

Kuulete lugu nimega „Dedicated follower of fashion”. Bändi solisti Ray Daviesi sarkastilisi, musta huumori ja ühiskonnakriitikaga vürtsitatud laulusõnu peetakse 1960ndate aastate popmuusika pärliteks. Eesti biitansamblid jäljendasid hoolega küsitava ansambli väljanägemist: pikad juuksed, punased jahikuued ja valged ¾aboodega pluusid. Ansambli muusika aga Eesti bändide hulgas väga populaarne ei olnud. Kuuldav lugu on eesti keeles ehk tuntuim, seda esitasid „Toomapojad” pealkirja all „Pilv puistab lund”.

 


 

 

VII TAIMED ja LOOMAD

 

 

31.

Küsitav on selle taimeperekonna ainus liik, kuuludes mürgiste piimalilleliste sugukonda. Egiptuses kasvatati seda kultuur-taimena juba pea 6000 aastat tagasi, tänapäeval kasvab seda kõikjal troopikas ja subtroopikas. Põõsad on suhteliselt laiad, haralised, kuni 200 cm kõrgused. Vili on 3-cm diameetriga ovaalne-kerajas kupar, mis on kaetud okastega. Kogu taim, sh seemned on mürgine, aga igas kupras on kolm seemet, mis sisaldavad u 50% õli, mis on laialdaselt kasutatav ja kuulub maailma tähtsaimate tehniliste õlide hulka. Mis taimeperekond?

 

32.

See kirju hundisarnane loom on kõige ühiselulisem koerlane, kelle sotsiaalsus ulatub nii kaugele, et igal talvel jääb tiineks ja sünnitab üks kindel emane, kelle määrab matriarh, peregrupi või karja juht. Sel emasel sünnib 18–20 kutsikat ja kuna kõigil noortel emastel on laktatsioon, toidavad nad väljavalitud emase kutsikaid ühiselt. Tänu oma grupikoostööl põhinevale taktikale peetakse neid ka maailma parimateks jahimeesteks. Ta ei kuulu hundi ja kodukoeraga samasse perekonda, vaid hoopis omaette perekonda. Mis loom (Lycaon pictus)? Tahame eestikeelset ametlikku nimetust!

 

33.

Selle algseks koduks loetakse Lõuna-Ameerikat, nimetus pärineb indiaanlastelt. Ükski teine puuvili ei ole nii kiiresti levinud kui see. Kolumbus nägi teda juba 1493 Guadeloupel ja mõned aastad hiljem viis Cabral taime Brasiiliasse. Portugalist levis taim Aafrikasse ja Aasiasse. Umbes 50 aastat hiljem levis see juba Indiasse, edasi Hiinasse ja Jaapanisse ning sealt Havai saartele, kus tänapäeval on kõige suuremad kasvatused. Seda kasvatatakse nagu banaani ning mõlemad kuuluvad samasse sugukonda, sellepärast ei ole kummalgi seemneid. Aastas annab 4 korda saaki ja siis raiutakse taim maha. Enne valmimist meenutab vili viinamarjakobarat oma väikeste marjadega. Selle taime sees elab multikakangelane Käsna-Kalle. Mis taim?

 

34.

See Taist pärinev looduslik kassitõug on üks vanimaid püsivaid kassitõuge ning seda tõugu kasse leidub ainult ühte värvi. Tais nimetatakse ka Si-Sawat ja on tuntud ka kui "Hea õnne kass", kes pidavat tooma õnne, mistõttu teda kingiti näiteks pulmadeks.

Mis kassitõug?

 

35.

Kes esineb?

 


 

 

VIII FILM ja MUUSIKA

 

 

36.

Inglise keeles soovitatakse selle meeldejätmiseks lauset: „Eddie Ate Dynamite; Good Bye, Eddie”. Mida niimoodi meelde jäetakse?

 

37.

1977 lõpetas ta ®danovi nimelise ülikooli matemaatikuna, 1980 visati välja komsomolist (pärast esinemist Tbilisi rockifestivalil), 1982 osales kultusbändi Kino debüütalbumi tegemisel, 1989 üllitas albumi koos Eurythmicsi Dave Stewart’iga, 2003 andis suure kontserdi Kremlis, alates 2005 töötab raadios saatejuhina. Kes?

 

 

38.

7. juunil 2008 toimub Rakveres (väidetavalt maailma esimene) punklaulupidu. Juba praegu on registreerunud üle 1000 laulja, huvi ilmutavad Eesti tunnustatuimad koorid. Laulupeo kunstiline juht on Üllar Saaremäe, peakunstnik Hardi Volmer. Kes on laulupeo muusikaline juht?

 

 

39.

Pildil kujutatud meest (1848–1929) on kinolinal kehastanud Richard Dix (1942), Henry Fonda (1946), Burt Lancaster (1957), Kurt Russell (1993), Kevin Costner (1994) jmt. Kes?

 

40.

Kes?

 

 


 

 

IX TEADUS

 

 

41.

Eesti Teaduste Akadeemia kõrgeim tunnustusviis on nimelise medali omistamine. Nimelisi medaleid on kokku viis: Paul Ariste medal sotsiaal- ja humanitaarteaduste alal, Karl Schlossmanni medal arstiteaduses ja sellega seotud valdkondades, Karl Ernst von Baeri medal elu- ja maateaduste alal ning lisaks medalid (1) informaatika ja tehnikateaduste alal ning (2) keemias ja sellega seotud valdkondades. Kelle nime kannavad need kaks medalit?

 

 

42.

Ta pärines mõjukast perekonnast ning õppis Leideni ja Breda ülikoolides. Teda loetakse Saturni rõngaste avastajaks, sest neid varem vaadelnud Galilei ei mõistnud, mida ta näeb. Lisaks kuuluvad astronoomias tema avastuste hulka Marsi polaarmütsid ja Orioni udukogu (M42). Astronoomilised vaatlused nõudsid täpset ajaarvestust, nii patenteeris ta 1656. a pendelkella. Ta konstrueeris ka oma aja parimad teleskoobid. Füüsikas rajas ta valguse laineteooria. Mate-maatikas oli ta esimene, kes pidas tõenäosusteooriat mate-maatika tõsiseks osaks. Kellest jutt (1629–1695)?

 

 

 

43.

Küsime ainet, mille keemik James Schlatter avastas 1965. a kogemata mädapaisete ravimiga katseid tehes. See aine (E951) on suhkrust 200 korda magusam ja koosneb kolmest kemikaalist: aspargiinhappest, fenüülalaniinist ja metanoolist. Kuivtoidule lubati seda lisama hakata 1981 ning karboniseeritud jookidesse 1983. Seda taheti kasutusele võtta aastaid varem, kuid tõestati, et selle aine üks osa põhjustab hiirtel aukude tekkimist ajus. Tänapäeval käivad vaidlused selle aine kahjulikkuse või mittekahjulikkuse üle, kuid seda ainet on nimetatud inimesel esineva ligi 90 erineva sümptomi ja krooniliste haiguste ägenemiste põhjustajana. EU riikides on see aine registreeritud lubatud suhkruasendajana ja seda kasutatakse tuhandetes toodetes. Mis aine?

 

 

44.

Selle teist järku joone nimi tuleb kreekakeelsest sõnast, mis tähendab puudujääki. Selle nime andis joonele Apollonius 3. sajandil e. m. a. Joont võib defineerida kui kõigi selliste punktide hulka, mille kauguste summa kahest etteantud punktist on võrdne etteantud positiivse arvuga. Kuidas nimetatakse seda joont?

 

 

45.

Kuulete avamängu. Nimetage ooper ja helilooja!

1 õige = 1 p.

 

 

 

 


 

 

X POLIITILINE AJALUGU

 

 

46.

See mõjukast Alkmaioniidide suguvõsast pärit mees sai võimule aastal 507 e. m. a. ja oli teine suur reformaator pärast Solonit. Tema peamiseks tööks oli kodanikkonna reorganiseerimine – kõik kodanikud jagati kümnesse territoriaalsel alusel moodustatud füüli, lisaks sellele lõi ta killukohtu süsteemi. Kes?

 

 

47.

Pidupäevaküsimus. Eesti Vabariik kuulutati esimest korda välja 23. veebruaril 1918 Pärnus. Riigi sünnipäeva tähistame siiski 24. veebruaril, ehkki tol päeval Tallinnas väljakuulutamist (st Iseseisvusmanifesti avalikku ettelugemist) ei toimunud – see läinud muu sagina seas meelest – ja see toimus tegelikult alles 25. veebruaril. Küll aga kuulutati iseseisvus 24. veebruaril välja ühes teises linnas, kus linnapea Gustav Talts luges manifesti ette kohtumaja trepil. Millises linnas?

 

 

48.

Kellelt küsib paavst Hadrianus abi langobardide vastu?

 

 

­

 

¯

49.

Küsin stalinistliku NSV Liidu võimuladviku tipptegelast (elas 18951971, pildil). Ta oli 1922–1966 vaheaegadeta keskkomitee liige ja 1932–1952 Poliitbüroo liige ning täitis muid kõrgeid ametiposte, sh oli 1939–52 Parteikontrolli Komisjoni esimees, 1946–53 MN esimehe asetäitja, 1931–35 teede rahvakomissar, 1943–46 põllumajanduse rahvakomissar jne. Tema naine Dora Hazan töötas aastaid Stalini sekretariaadis ja represseeriti 1940. aastate lõpus.

Liidunõukogu esimehena juhatas ta seda ülemnõukogu koosolekut, kus ENSV NSV Liidu liikmeks võeti. Ülimalt oluline roll Eesti sovetiseerimisel oli tema kontrollreid Baltikumi 1940 detsembris, mille käigus ta lükkas koha peal käima terve rea venima jäänud ümberkorraldusi. Kes?

 

 

50.

Teame hästi, et Iseseisvussõjas oli ameeriklastele suureks abiks välismaine toetus. Selleks organiseeriti Euroopa riikidest koalitsioon, mille üks osaline oli Prantsusmaa. Millised kaks riiki veel koalitsiooni kuulusid? 1 õige = 1 p.

 


 

XI SÖÖK, JOOK ja PORNO

 

51.

Olemas on kolme tüüpi õllesid. Pinnakääritusega õlled ehk ale-tüüpi õlled. Põhjakäärutusega ehk lager-õlled ja metsiku pärmiga kääritatud ehk lambic-õlled. Lihtsustatult lähenedes Ale'i toodetakse valdavalt Saksamaast lääne pool ja lager'it Saksamaast ida pool. Lambic-õlut toodetakse aga ainult ühes kohas. Millises riigis?

 

 

52.

Tegu on vana Bordeaux’ marjasordiga, mis on saanud kuulsaks hoopis T¹iilis. Algul kasvatati seda Merlot’ pähe, istikud imporditi Bordeaux’st. Hiljem selgus, et kasvatatav mari on hoopis see. Kasutatakse palju segudes Cabernet Sauvignoniga. Sordi nimi tuleb sõnast, mis iseloomustab sellest viinamarjast tehtud veini sügavat karmiinpunast värvust. Aroomilt on sellest tehtud vein täidlane, pargiselt mustasõstrane ja ürdine ning tuntava märja tubaka aroomiga. Maitse on tihedalt marjane, pargine ja suhteliselt pika, piprase järelmaitsega. Mis viinamarjasort?

 

 

 

53.

Kes?

 

 

 

54.

Seda Gruusia rahvusrooga pakuvad tänapäeval ka mitmed Eesti toitlustuskohad. Traditsiooniliselt valmistatakse seda nii – lambaliha lõigatakse koos kondiga umbes 30 grammisteks tükkideks ning pannakse külma veega nõrgale tulele keema. Tükeldatud porgand, sibul ja küüslauk kuumutatakse rasvaines koos tomatipastaga. Kui liha on umbes poolteist tundi keenud, lisatakse pestud riis (või pähklid) ja 25 minuti pärast läbikuumutatud maitseviljad. Lõpuks maitsestatakse ja supp ongi valmis. Mis roog?

 

 

55.

Küsitava firma lõid 1984. a Steve Hirsch ja David James. Nüüdseks on sest saanud suurim ja mõjukaim kvaliteetpornofilmide tootmisfirma. Firma palgalehele ja reklaamnägude hulka on aja jooksul kuulunud või kuuluvad sellised moorid nagu Jenna Jameson, Tera Patrick, Briana Banks jt. Sissetulekut suurendab kõikvõimalik nänn alates kalendritest ja lõpetades seksileludega. Viimastest on firmal näiteks klaasvibraatorite turul pea monopoolne seisund. Hiljuti alustas firma ristisõda Porno Tube vastu, kes näitab tasuta hulgaliselt firma toodangut. Las Vegases asub firmal linna üks suuremaid ööklubisid. Mis firma?

 


 

 

XII MÜÜDID ja MEELELAHUTUS

 

 

56.

 

 

 

 

See apostel tegutses Indias ja Armeenias. Kaspia ääres Drebendis nüliti ta elusalt ja löödi maha pea (tema sümbol on nülgimisnuga). Pühaku säilmed viidi Lipari saartele, sealt edasi Rooma ning tema käsi kingiti hiljem Canterbury kloostrile. Tänu sellele väärtuslikule kingile oli pühaku kultus Briti saartel väga levinud. Tema päeva tähistatakse 24. augustil, mil Eesti vanarahval kehtis külvikeeld, söödi lambaliha ja mett, algas seenekorjamine, käidi kosjas, peeti laata ja ennustati sügiseks ilma. Temale on pühendatud Palamuse kirik. Kes oli see pühak, kelle nimi tähendab otsetõlkes Ptolemaiose poega?

 

57.

Seda Skandinaavia päritolu mütoloogilist koletist kohtame paljudes teostes. Mõned tuntumad näited. 1830 kirjutas Alfred Tennyson müütide põhjal poeemi, mis kannab eluka nime; ulmekirjanik John Wyndham kirjutas temast raamatu („The *** wakes”, 1979). Filmis "Sõrmuse vennaskond" tülitab elukas reisiseltskonda Moria väravate ees järvest välja ronides, filmis "Kariibimere piraadid: surnud mehe aardekirst" neelab aga alla peategelase koos laevaga. Kuidas on eluka nimi?

 

58.

Päevateema. Alates 1940/41 talvest hakati Punaarmees kampaania korras läbi viima Timo¹enko nimelisi võistlusi, mis pidid endas ühendama väljaõppe ja sotsvõistluse. Allüksused võistlesid mitmes arvestuses – normide täitmine, osavõtnute % isikkoosseisust, keskmine aeg jne. See tähendas, et osalema sunniti ka vigased ja haiged. Tsirkuseks muutis kampaania asjaolu, et vahendeid ei jätkunud hoopiski kõigile, ent ei puudu ka traagiline mõõde – räägitakse vähemalt ühest 182. diviisi Eesti sõjaväelasest, kes ürituse käigus suri. Mis spordialal neid võistlusi peeti?

 

 

59.

Inglismaa esimest ümbermaailmareisi valmistati ette pikalt ja põhjalikult ning suure saladuskatte all. Reisi peaeesmärgina tehti ekspeditsiooni juhile Francis Drake'le ülesandeks millegi avastamine. Vaatamata ponnistustele Drake'l seda leida ei õnnestunud, aga ta ei suutnud ka tõestada, et seda pole. Euroopa suured mereriigid olid jäärapäiselt veel aastasadu veendunud, et see siiski eksisteerib ja nii käisid seda tulutult otsimas nii James Cook kui La Perouse. Tänapäeval teame, et sellisel kujul, nagu eelnimetatud seda ette kujutasid ja leida püüdsid, ei eksisteeri. Mida nad otsisid?

 

 

¯

60.

See noor ja vähetuntud, aga tubli Eesti bänd esines esimest korda 2005. aastal Vana-Koiola kultuurimajas. Praegu kuuleb nende lugu Eesti telekanalitel Statoili reklaamis. Bändi nime päritolu me ei tea, aga iseenesest on tegu tõlkega pildil nähtava The Muppets’ite tegelase nimest. Mis ansambel?

 


 

 

Vastused:

 

1.

Tuletõrjujad ("Nad hukkusid tules")

IP

2.

Ilja Repin

IP

3.

Mandala

HL

4.

De Stijl

HL

5.

Aktimodell

IP

6.

Haltuura

IP

7.

Ndzuwani ehk Anjouan

AK

8.

Kalev Kallo

AK

9.

Donald Tusk (Poola peaminister)

IP

10.

Mormoonid

HL

11.

Vladimir Petljakov

AK

12.

Lenovo

IP

13.

Adler

AK

14.

Dedveit (deadweight = 1 p)

HL

15.

Patti Smith

HL

16.

Erki Kivinukk

HL

17.

Koopainimene (l'Homme des Cavernes, the Caveman)

HL

18.

Paigalt kaugus-, kõrgus- ja kolmikhüpe

HL

19.

THW Kiel

AK

20.

Andrea ja Manuela Henkel

IP

21.

Uiguurid

IP

22.

Okawango (Cubango)

IP

23.

Jõulusaar

IP

24.

Queens

IP

25.

Mõisaküla

HL

26.

Ilmar Tammur

AK

27.

Lady Chatterley armuke

IP

28.

Montefiore

IP

29.

1966, Gunnar Hololei

IP

30.

The Kinks

AK

31.

Riitsinus

AK

32.

Hüäänkoer

IP

33.

Ananass

AK

34.

Korat

IP

35.

Peoleo

IP

36.

Kitarrikeelte järjekord

IP

37.

Boriss Grebent¹ikov

IP

38.

Hirvo Surva

HL

39.

Wyatt Earp

IP

40.

Milla Jovovich

IP

41.

Nikolai Alumäe, Wilhelm Ostwald

HL

42.

Christian Huygens

AK

43.

Aspartaam

SP

44.

Ellips (hüperbool = 1 p)

MA

45.

Gioacchino Antonio Rossini „Varastaja harakas”

IP

46.

Kleisthenes

IP

47.

Viljandi

IP

48.

Karl Suur

HL

49.

Andrei Andrejev

IP

50.

Hispaania, Madalmaad

IP

51.

Belgia

IP

52.

Carménère

HL

53.

Arne Niit

SP

54.

Hart¹o

AK

55.

Vivid

AK

56.

Bartholomeus

IP

57.

Kraaken (Kraken)

IP

58.

Suusatamine (suusakross)

IP

59.

Loodeväil

AK

60.

Paha Polly

IP

 

MA = Mart Abel, AK = Ain Kütt, HL = Huko Laanoja, IP = Indrek Paavle, SP = Silja Paavle