Vändra karu 06 10 2007

 1. Millega on kirjanduslukku läinud ameeriklanna Toni Morrison ( sünd. 18. 02. 1931 Chloe Anthony Wofford)?
 2. Eestis on mitmeid kunstnike dünasiaid. Millisesse neist kuulub noor lootustandev maalikunstnik Mara , ametliku nimega Mara Koppel – Ljutjuk ?
 3. Küsitav isik sündis siia ilma 29. 04. 1899. aastal  ja sai nimeks Edward Kennedy. Peale rasket lapse – ja noorusiga sai temast muusik. Suri maailmakuulsa d¾ässmuusikuna 24. 05. 1974. aastal. Millise nime all tundis ja tunneb teda maailm?
 4. Kes on helilooja?
 5. Kes on pildil?

 

 

 1. See Eesti vald , territooriumi suuruselt (543,8 km2, oma maakonna pindalast 16%) 2. , ulatub Ahtme lähistelt Narva jõe ülemjooksuni. Elanikke on poole vähem kui Vändras. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad  mitmed kultuuri- ja loodusmälestisednäiteks Agusalu sookaitseala, Kõnnu dendraarium ja Kalevipoja haud. Viimane kajastub ka valla vapil. Nimetage see vald!
 2. Mis seob järgmisi isikuid : Austin Trevor, Martin Gabel, Tony Randall, Albert Finney, Peter Ustinov ja Alfred Molina ? (Loetelus pole nimetatud üht nime.)
 3. Kui suure osa tavalise 30-aastase 60 – kilose  kontoritöötaja päevamenüü kalorinormist moodustab klassikaline Big Mac ?
 4. Nimetage  objektid 1 ja 2./Pärnumaa kontuurkaardil 2 alevut/
 5. Kuulete üht Eesti lastele tähendusrikast teksti. Nimetage autor ja esitaja !
 6. Kus asub 1998.aastal asutatud Silma Looduskaitseala ? (maakond =1p., täpne vastus =2p.)
 7. Eestikeelse väljendi „välja pressima” vaste inglise keeles „black mail” on pärit keskaegselt ©otimaalt, kus kasutati väljendid „white mail” ja „black mail” . Mida nende väljenditega nimetati?
 8. Maavärinate tugevust mõõdetakse tavapäraselt Richteri skaalaga ja võngete tugevust hinnatakse pallides. Nimetage skaala algus ja lõpp.
 9. Kes on pildil?

 1. Kuulete üht ansamblit esitamas Liisu Oriku poolt 1965.a. lindistatud Loomislaulu.. Nimetage see ansambel.
 2. Milleks tarvitatakse e. milline otstarve on qibla- kompassidel?
 3. Eesti pärimuskultuuri ühe osa moodustasid 19. sajandil lood ja laulud Punapardist e. Napoleon Bonaparte’ist. Kes on aga pumapard?
 4. Küsitav ravimtaim on toniseeriva toimega . Tema droogist valmistatakse nii teed kui tinktuuri. Kasvab kuivadel niitudel, jäätmaadel ja söötunud põldudel.Ta on 30- 80 sentimeetri kõrgune, varred on  kahe kandiga ja suve teisel poolel rohkete kõrvalharudega.  Õitseb juunist septembrini  - õied kollased, teravatipuliste tupplehtedega. Tema ladinakeelne nimetus Hypericum perforatum  tuleneb sellest, et lehti vastu valgust vaadates tunduvad nad otsekui perforeeritud – heledamad täpid taimelehtedel on tegelikult läbipaistvad näärmed. Viimasel ajal on püstitatud lausa hüpotees tema imeväekusest. Milline taim?
 5. Autor?/Eesti tänase koomiksi isa, karikaturist/     Seiklused Sekontias 1986 a

 

   

 1. Millises keeles lauldakse?/Lauljatar Enya emakeel / http://www.equineinfo.com/alison/athair.htm   
 2.  Siimo oli tehase meister, Jurnotsehhi ülem, mina aga tavaline tööline.” Peaautoriks peabki pr. Ilse Maar Jaan Siimot, igatahes oli idee tema oma”. Maari sõnul oli Bernhard Jurno panus veel selles, et ta käis hea purjetajana Euroopas ja ning sealt sai hankida vajalikke koostisosi. Seda leiutist hakati tootma 1960.aastal ning tänaseks on ta üks Eesti reklaamtooteid välismaal. Milline leiutis/toode?
 3. Filmiajalukku on läinud film „Abielu Itaalia moodi”. Keskaja Euroopas oli käibel väljend „lahutus Itaalia moodi” . Mida nimetati „lahutuseks Itaalia moodi”?
 4. Vana Testamendi kanoniseeritud tekst  kujunes 12. – 2. saj. E. Kr. Ning pandi kirja heebrea ja aramea keeles. Millises keeles pandi kirja aga 1.-2. sajandil Uue Testamendi algtekst?
 5. Kelle lipp

 

Pilt:Flag of et-Viljandi.svg

25. Kes on kuuldud ja loetud luuletuste autor?

26    Rooma rahvausundis nimetati nii surnute vaime, enamasti kujutati neid vikatimeestena. Sellest ilmselt ka hilisem kujutlus surmast! Tänapäeval nimetavad teadlased selle sõnaga hoopis putukavastseid. Mis sõna see on?

27    Kes on see filosoof (u.551-479 eKr.), kellele omistatakse ajaproovile vastu pidanud tsitaat: „HÄSTI VALITSETUD RIIGIS ON VAESUS MIDAGI HÄBIVÄÄRSET. HALVASTI VALITSETUD RIIGIS ON RIKKUS MIDAGI HÄBIVÄÄRSET.“?

28    Teatud seltskonnal Rootsis (kuuldavasti ka kuningal!) on augusti kolmas pühapäev tõeline pidupäev- SURSTRÖMMINGSPREMIÄR. Mida meie jaoks kummalist siis ette võetakse?

29    Kes on see üsna võluv ja sõnakas naispoliitik?

30    Kes laulab?

31    Selle erakmunkade ordu rajas 6. oktoobril 1101. a. surnud Püha Bruno. Ordu emaklooster rajati Alpidesse ja kannab nime Grande Chartreuse. Lumivalget rüüd kandvad mungad olid ja on praegugi taimetoitlased ning seotud erilise vaikimisvandega. Just sellest kloostrist olevat pärit hüva rüübe- ¹artröös. Mis mungaordu see on?

32    Ta sündis Austria- Ungari alamana 1904.a. Freidorfis(ungari  k. Szabadfalu) Temesvari (praegu Timişoara) lähedal. 9. juulil 1922 ujus ta esimesena 100 m alla minuti ja aasta hiljem 400 m alla 5 minuti. Kes?

33    Vanas Roomas kandis see nime GARUM või LIQUAMEN. Praegu seostub see ollus peamiselt Aasiaga. Mõned nimetused sealtkandist: Vietnamis- NUOC MAM, Tais- NAM PLA, Filipiinidel- PATIS, Jaapanis- SHOTSURU. Selle põhikomponentideks on ..., toiduõli, äädikas ja sool ning valmistamine võtab aega mitu kuud. Milline komponent tuleb kirjutada punktiiri asemele? NB! Seda üsna jubedat ollust saab osta ka kodumaisest kaubandusvõrgust!!!

34    Kes on see MIKIHIIRE ristiisa? Ta sündis 23.aug. 1920 New Yorgis(sündides sai nime Joe Yule jr.), on kuus korda lahutatud ja korra lesestunud, praegu kaheksandat korda abielus(õnnelikult- juba 19 aastat!) ja näitleb 1934. aastast!!!

35    Kes on kuuldava muusika autor?

36     Poliitikutel on kombeks ka raamatuid kirjutada. Kes on see 1942. a. sündinud ajaloolaseks õppinud kindral, kelle tähtsaim teos on „ROHELINE RAAMAT“? Sellest isepäisest mehest viimasel ajal just palju ei räägita, tegutseb ta aga endiselt!

37     Mis nime kannab see vürts? NB! Ärge lihtsat asja keeruliseks ajage!!!

38     Selle parfüümi lõid prantslastest asjatundjad viimase Vene keisrinna tellimusel ja see kandis nime „ЛЮБИМЫЙ БУКЕТ ИМПЕРАТРИЦЫ“, revolutsiooni puhkedes pagesid prantslased kodumaale ja taaselustasid oma toote. Mis nime all seda tänaseni toodetakse?

39     Peaeegu spordiküsimus?!?! Kes ratsutab kellel? Nimetage ratsanik ja hobune!

40     Mis ansambel?

41    Roguskiks nimetatavat materjali valmistatakse tänapäeval manillakanepist, d¾uudist, sisalist ja muust tugevast kiust. Seda algselt Venemaalt pärit ja sealt ka nime saanud materjali kasutatakse kogu maailmas. Millest venelased seda juba sajandite eest valmistasid? NB! Tänapäeval tuleks see materjal vaevalt kõneks- justkui kallis ja haruldasevõitu!!!

42    Üks tõlgitav nimi(või nimetus?) ühendab tänapäevast digitaaltehnikat(mobiiltelefon, arvutid jne.) 950-985.a. valitsenud Taani kuningaga. Selle kuninga isa oli Gorm Vana ning poeg Svend I Harkhabe. See kuningas lasi oma vanemate mälestuseks püstitada uhkeimad ruunikivid Taanis Jellingis! Nimetage kuningas Haraldi hüüd- või liignimi!

43     Meditsiinis on termin MORIBUND. Seda kasutatakse teatud seisundis patsientide kohta! Millised(millises seisus!) need patsiendid on? Vastuseks sobib ka üks rahvapärane otsekohene ütlus!!!

44     Kes on see 6. okt. 1887 sündinud ja 27. aug. 1965 meie hulgast lahkunud arhitekt ja disainer?

45     Mis keeles lauldakse?

46     Briti haldusmandaat Palestiinas lõppes 15. mail 1948 ja seejärel pidi välja kuulutatama kaks riiki- Iisrael ja Palestiina Araabia Riik. Ometi pole üht neist seniajani ja Iisrael kuulutati välja juba eelmisel päeval! Nimetage kaalukaim põhjus, miks juudid kiirustasid!!!

47     Loete katkendit ühest teosest. Kes on autor? Kes oli Timo? Üheks vastuseks sobib teose pealkiri!

48    Kes kasutavad Treilebeni kella?

49    Kelle rahvuslipp? Lipukangas on helesinine ning embleem kollane! Rahvus on laiali pillutatud mitmesse riiki ja koguarv ei ületa poolt miljonit. Oma riik oli sel rahval aastail 1447- 1783! Sellest rahvusest on maletaja Gata Kamsky ja kitarrivirtuoos Enver Izmailov.

50     Ja lõpuks veel muusikat! Selle „bändi“ pani kokku sakslane Ry Cooder, oma toimetusi kutsus ta jäädvustama kuulsa Wim Wendersi. Tulemuseks oli aasta parim dokfilm ning mõned CD-d. Kuuldav lugu on üks hittidest! Olgu lisatud, et selles koosseisus esinesid praeguseks juba lahkunud Ibrahim Ferrer, Compay Segundo ja Rubén Gonzaléz. Nimetage „bändi“ nimi või dokfilmi pealkiri- need on identsed!

 

 


Vastused:

 

1. Esimene mustanahaline naine Nobeli kirjanduspreemia laureaat 1993,a, rmt. “Beloved” (e.k. Armastatu  , 2006)

2. E. Okase ( tütretütar)

3. Duke Ellington

4. Arvo Pärt

5. Miina Põhi., 18-a. Tallinna Golfiklubi liige Eesti Golfi Liidu  võistluste 2007.aasta edetabelijuht naiste arvestuses( 6 võistlust ja 2288,75 punkti)

6. : Illuka vald Ida- Virumaal

7. A. Christie detektiivist kirjanduskangelase Hercule Poirotkehastajad filmides

8. ca 50 % (1p.= 25-75%)

9. 1 – Lavassaare; 2. Pärnu- Jaagupi:

10. Edgar Valter ( “Pokuaabits”) ja Lauri Saatpalu

11.Läänemaa, Haapsalu tagalahed, Noarootsi järved ning ümbritsevad rannikualad. http://www.silma.ee/

       12. Andamit oma feodaalile (valitsejale) : Black mail/must paun/ = rent teravilja, liha ja vallasvara näol, White  mail/valge paun/ raharent (  hõbemüntides) A: Keskaja leksikon, lk. 172

13. Richteri skaala algab 1-st ja  kokkuleppeliselt on skaala lõputa A: Võrguõpik "Võnkumised ja lained". Seni on maavärinate suurimaks võimsuseks mõõdetud  8.9 magnituudi.

14. Toomas Napa .

15. Oort

16. qibla- kompassiga määravad muslimid suunda palvetamaks õiges, s.o. Meka suunas

17. puuma ja leopardi järeltulijaisa = puuma, ema= leopard

18.  Liht-naistepuna

19. Olimar Kallas

20.Iiri keeles

21. Liköör Vana Tallinn

22. Mürgitamist arseeniga. A: Keskaja leksikon lk. 30-31

23.Kreeka keeles

24. Viljandi

25.Marie Under

26. Larvid

27. Konfutsius

28. Hapendatud kala (heeringa) söömine

29. Irina Hakamada

30. Jaques Brel

31. Kartuuslased

32. J. Weissmüller

33. Kala

34. M. Rooney

35. E. Grieg

36. M. Gaddafi

37. Rohepipar.

38.Chanel N0 5

39. Odin Sleipniril

40. Village People

41. Niine (pärna)koorest

42. Bluetooth

43. Sent surmaga võlgu e. Ühe jalaga hauas

44. Le Corbusier

45. gruusia

47. 15. mai oli sabatipäev/laupäev

48. von Treilebeni (tuukri)kella kasutavad tuukrid

49. Krimmi tatarlased

50. Buena Vista Sotsial Club