Tallinna Päeva noortemälumäng 8.aprill kell 16

(küsimused koostas ja mängu viis läbi Peeter Erik Kubo)

 

  1. Rio de Janeiro üheks sümboliks on 400 m kõrgune SUHKRUPEA MÄGI (Pao de Acucar). Ka tänapäeva TALLINNA linna piires asub mägi, mis kandis varem magusat nime – SUHKRUMÄGI.  See nimetus tulenes seal aastail 1811-1837 tegutsenud suhkruvabrikust. Seal lähedal on ka Suhkrumäe paljand. Mis nimetust kannab see kunagine suhkrumägi tänapäeval.

 

  1. Millega on tegemist? Mooniõied, Rukkirääk, Maasikas, Mesipuu, Rõõmupesa, Vesiroos, Meelespea, Männikäbi- kokku on neid Tallinnas 119 (seisuga 2004.a.).

 

  1. Tähtis saavutus oli 1787.aastal Toompeal ja 1788.aastal Tallinna all-linnas tänavavalgustuse sisseseadmine. Millise taime puhastatud õli kasutati üle poole sajandi (1787-1846) Tallinna tänavalaternates? Hiljem hakati kasutama selleks lambipiiritust.

 

  1. Milliste Tallinna linnaosadega piirneb Mustamäe linnaosa?

 

  1. Peeter I hakkas kohe pärast Tallinna vallutamist tegelema sadama ehitamise ja kindlustamisega. Töödega alustati tsaari isiklike juhiste järgi. Mõisad pidid tooma kohale tuhandeid palke ja korraldati ka sundkorjandus, mille käigus iga Tallinna kodanik pidi andma sadama ehitamiseks ühe............... Mille pidi andma iga Tallinna linnakodanik? Kas see oli a) kirves; b) hõberubla; c) pudel viina; d) saapapaar.

 

  1. Esimeste taliolümpiamängude kuldmedali võitnud eestlane on sündinud Tallinnas – selleks kõvaks meheks oli Ants Antson (1964 Innsbruck). Kes võitis aga suvemängudel esimese tallinlasena kuldmedali – see oleks noortele küllaltki raske küsimus. See mees oli Osvald Käpp, kes sündis Tallinnas 1905.aastal ja suri New Yorkis 1995.aastal. Kulla võitis ta 1988.aastal Amsterdamis vabamaadluses. Meie küsime – kes oli see tallinlane, et esimese eestlasena võitis OM kuldmedali kergejõustikus?

 

  1. Keskaja üks oluline eetiline põhimõte oli, et maailm püsib õiglusel. Valitses arvamus, et igasugune muutus viib vältimatult langusele. Kõik, mis muutub, kaotab oma väärtuse. Kuidas oli see võimalik, et ka keskaegses Tallinnas püsis leiva ja saiakeste hind samal tasemel, hoolimata teravilja hindade tõusust? Kuidas see probleem lahendati?

 

  1. Tallinna heliplaadistuudios valmis esimene stereoplaat 1967.aastal. See salvestati samal aastal toimunud Tallinna jazzfestivalil. Vahepeal keelati jazzfestivalide Tallinnas korraldamine ära. Mis nime kannab Baltimaade suurim rahvusvaheline jazzifestival, mis toimub aastast 1990 igal kevadel? Praegune nimi on sellel festivalil aastast 1991. See festival on toonud Eestisse teiste hulgas niisuguseid maailmakuulsusi, nagu trombonist Ray Anderson, saksofonistid Charles Lloyd ja jan Garbarek, suupillivirtuoos Toots Thielemans jt. Selle festivali hingeks on Anne Erm.

 

  1. Siin asus linna savivõtmiskoht ja kalakasvatustiigid. Hiljem kujunes siin turg – Vene turg. Varem nimetati seda kohta ka täituruks, kuna siin kaubeldi vanakraamiga (Lausemarkt). Siin oli ka häbipost. Aastal 1888-1926 asus siin Aleksander Nevski kabel. Pärast II maailmasõda nimetati see koht J. V. Stalini väljakuks. Sellele väljakule taheti püstitada gigantne Stalini kuju. See jäi aga peategelase õigeaegse surma tõttu püstitamata. Mis nime kannab see Tallinna tuntud koht tänapäeval?

 

  1. Millisest Tallinnas toimuvast spordivõistlusest on jutt? See turniir toimub 1971. aastast. Esimeseks võitjaks tuli eestlane Jaan Veanes. 1992.aastast on see turniir ka selle ala MK etapiks.

 

  1. Ajaloost me teame võimukandjaid, kelle ametinimetuseks oli foogt – see oli asehaldur, kes tegeles ka õigusemõistmisega. Tallinna Rae koosseisus oli kolm foogti – härrastefoogt, kohtufoogt ja alamfoogt. Hiljrm võidi foogtideks nimetada raeteenijaid, näiteks turukubjas oli turufoogt. Kõige kauem, 18 sajandi keskpaigani püsis tarvitusel koerafoogti ametinimetus. Mis oli selle linna teenistuses oleva kirikuteenri põhikohustuseks? Millega tegeles koerafoogt? Kas ta a)valis välja parimaid jahikoeri suurtel jahipidustustel; b) korraldas koerte ja teiste koduloomade matmist väljapool linnaterritooriumi; c) ajas koeri jumalateenistuse ajal kirikust välja; d) korjas makse hulkuvate koerte toitmiseks.

 

  1. Tallinna pirnõun, Tartu roosõun, Põltsamaa taliõun, Pärnu tuviõun, Paide taliõun – need on Eestis levinud õunasordid, mis kannavad linnade nimesid. Milline Eestis levinud õunasort, mis pomoloogide arvates ongi pärit Baltimaalt, Tallinna lähedalt, kannab teiste rahvaste juures selliseid nimetusi: REVELSTONE PIPPIN, REVELSTON, POMME DE REVEL, ALABASTROVOJE, YELLOW TRANSPARENT JA GRAND SULTAN. See sort on Eesti originaalsort ja on ülemaailmse kuulsusega (Transparente Blanche et Pomme de Revel).

 

  1. 21.septembril 1896.aastal toimus Tallinna Börsihoone (Pikk 17) väikeses saalis üks üritus, mille kavas olid: „Sõjaväline tervitus ebameeldivate tagajärgedega”, „Meresuplus mitme isiku esituses”, „Tütarlastekool võimlemistunnis”, „Mustkunstnik”, „Tantsija serpentiiniga”, „Ameerika kiirrong”. Millega oli tegemist?

 

  1. Mis spordiala MM võistlused korraldati Tallinnas 1922.aastal? See oli esimene rahvusvaheline suurvõistlus, mis Eestile korraldada anti. Võitlus viidi läbi Estonia teatri laval.

 

 

 

  1. 2004.aastal oli Tallinnal 6-e linnaga sõlmitud sõprussuhted ja 14-mne linnaga sõlmitud koostööleping. Koostööleping on sõlmitud ka ühe Aasia suurlinnaga. Millise Aasia linnaga on Tallinnal koostööleping?

 

  1. Seda kohta mainitakse Tallinna linna pärusraamatus esmakordselt 30.aprillil 1375.aastal, kui „Sternsodi”.( „Stern” – alamsaksa keeles „kalk”, kuna vesi oli seal lubjarikas). Kalkuse tõttu loobuti 19.sajandi keskpaiku selle kaevu kasutamisest. See jäi hooletusse ja kandis kuni kinniajamiseni „Kassikaevu” ehk „Katzenbrunneni” nime. Legendi järgi elanud selles kaevus üks näkk. Usuti, et see näkk laseb oma kaevust kogu Tallinna vee alla, kui igal aastal sinna ohvrit ei visata. Sellepärast visati sinna lõpnud kariloomi ja surnud kasse – sellest ka nimetus „Kassikaev”. Kuidas nimetatakse seda kohta tänapäeval?

 

  1. Tallinnas tegutseb erateater, mille asutajaks on Dajan Ahmet. See teater koosneb kahest osast, teatrist lastele ja teatrist täiskasvanutele. Mis nimetusi need kannavad?

 

  1. Mis nime all sai kuulsaks Kalamajas elanud eestlasest voorimehe Rissa e. Rüssa Simoni poeg?

 

  1. Te kuulete laulu „Mustamäe valss”, mida laulab mees, kes on tuntud ka kujutava kunti alal. Kes on laulu esitaja?

 

  1. Kapitalistliku kaubatootmise arenemisel muutus osa käsitöömeistreid ettevõtjaiks. Näiteks hilisem suurtööstur Christian Rottermann oli mütsitegija. Kes oli aga see Toompea linnaosa tisler, kes spetsialiseerus 1818.aastal tiibklaverite valmistamisele? Selleks rajas ta klaverivabriku. 30.aastat hiljem valiti see mees Toompea käsitööliste gildi oldermanniks. See ametikoht andis talle võimaluse propageerida Toompea bastionide ja eeslinna haljastamist. 1856-1857 rajati Toompealt Paldiski maanteele viiv tänav, mis hakkas kandma tema nime. Selle mehe nime kannab ka üks park. 1857-1868 rahastas see mees Kaarli kiriku rajamist. Kellest oli see pikk jutt?

 

Vastused (8.aprill 2005)

  1. Maarjamäe
  2. Tallinna lasteaiad
  3. Puhastatud kanepiõli
  4. Haabersti, Kristiine, Nõmme
  5. Kirves
  6. Jüri Tarmak (1972 Müncheni OM kuld kõrgushüppes)
  7. Leivad ja saiad läksid kaalult kergemaks (varjatud hinnatõus)
  8. Jazzkaar
  9. Viru väljak
  10. Epeeturniir Tallinna Mõõk
  11. Koerafoogt ajas koeri jumalateenistuse ajal kirikust välja
  12. Valge klaar
  13. Esimene kinoseanss Tallinnas (Edissoni kinematograaf)
  14. 1922 MM tõstmises
  15. Peking
  16. Rataskaev
  17. Salongteater – täiskasvanuile, Trumm – lastele
  18. Balthasar Russow
  19. Paul Allik (tuntud ka eduka maalikunstnikuna)
  20. Hans Falck

 

Võitjaks tuli meeskond Porokomisjon, kes kogus 21 punkti. Nemad kohtuvad 15.mail, Tallinna Päeva ajal linnavalitsuse ja volikogu liikmetega. Siis esitatakse veel 20 küsimust.