TAMPERE-TARTU MÄLUMÄNG (NAAPURIVISA 2007)

TAMPERE, ÕLLERESTORAN PLEVNA. 20.10.2007

 

KÜSIMUSED : Jari Niemelä, Jevgeni Nurmla, Indrek Salis, Ari Wiren

 

1. Mis oli esimesena Atlandi ookeani ületanud aurulaeva nimi (aasta oli siis 1838)?

 

2. Kus asub magnetiline põhjapoolus?

 

3. Kes kirjutas näidendi ”Salemi nõiad”, mis kaudselt räägib kommunistide tagakiusamisest  USAs 1950-ndatel aastatel?

 

4. Mitu protsenti maakera veevarudest moodustab mage vesi?

 

5. Cassius Clay võitis 1964. aastal poksis raskekaalu maailmameistri tiitli. Kuidas matš lõppes (tulemus ja raund)?  

 

6. Milline on elanike arvult maailma suurim linn?

 

7. Mis aastatel valitses Hispaaniat Francisco Franco (Bahamonde)?

 

8. Mis peitus legendi kohaselt Pandora laekas?

 

9. Mis rahvusest oli kuulus Zarah Leander?

 

10. Millises USA linnas läksid 20.  augustil 1920 eetrisse maailma  esimesed raadiouudised?

 

11. Küsitav, 1817. aastal loodud koomiline ooper on üks Gioachino Rossini tuntumaid lavateoseid, mida võib näha nii Eesti kui ka Soome lavadel. Millist nime kannab see ooper, mille originaalpealkiri on “La Cenerentola” ?

 

12. 2007. a. Osaka kergejõustiku MM-il teenis meestest kolm kuldmedalit Tyson Gay. Eelnevalt on ühelt kergejõustiku MM-ilt võitnud kolm kuldmedalit kolm meest (vastavalt 1983, 1995 ja 1999 a.). Kes on need kolm meest?

 

13. See üsna haruldane taimetoiduline mereloom on saanud oma nime malai keelest ja tähendab merineitsit, sest sarnaneb ujuva inimesega. Mis loom?

 

14. Chicago Toiduainete Tehnoloogia Instituut annab igal aastal välja Nicolas Apperti auhinda. Millele pani Nicolas Appert aluse oma 1809. aastal väljatöötatud meetodiga?

 

15. Pärast abiellumist Briti kroonprints Charlesiga sai Camilla Parker Bowles ametliku tiitli Tema Kuninglik Kõrgeausus …. Hertsoginna (Her Royal Highness The Duchess of …) Täitke palun lünk.

 

16. Milline riik on valitsev meeste veepalli maailmameister? See ca 4,5 miljoni elanikuga riik on olnud edukas ka mitmel muul pallimängualal (näiteks võideti 2005. a. Davis Cup tennises).

 

17. Millisel aastal toimusid kõik järgmised sündmused :

-         ajakiri Time aasta inimeseks valiti arvuti;

-         paigaldati esimene tehissüda;

-         Saksamaa kantsleriks sai Helmut Kohl;

-         Nobeli kirjanduspreemia sai Gabriel Garcia Marquez;

-         Eurovisioni lauluvõistluse võitis Saksamaa (Nicole lauluga “Ein biβchen Frieden”)

-         Oscari peaosade eest said Henry Fonda ja Katharine Hepburn filmi “on Golden Pond” eest. Henry Fonda suri samal aastal;

-         WRC ralli maailmameistriks tuli sakslane Walther Röhrl Opel Asconal;

-         hukkusid Gilles Villeneuve ja Grace Kelly

 

18. Millise nime all tunneme me paremini üle 3 miljoni elanikuga Dar el Beida linna ?

 

19. Kelle (ühe ja sama mehe) autoportreed aastatest 1639 ja 1658?

                                                                       

        

 

20. 1973. aastal kuulutati küsitav kultuuriajalooliseks mälestiseks. Selle rajas 1923. aastal ajalehe Los Angeles Times väljaandja Harry Chandler, kusjuures algselt oli see mälestis nelja ühiku võrra pikem. Millest on jutt?

 

21. Pablo Picasso esimene  tähelepanuväärne kubistlik teos põhjustas 1907. aastal revolutsiooni maalikunstis. Mis oli selle teose nimi?

 

22. Kes oli see jalgpallistaar, kelle hüüdnimi oli Must tulp?

 

23. Milliste riikide vahelise sõjakuulutamisega algas esimene maailmasõda?

 

24. Millises kahes riigis on peetud kõige rohkem taliolümpiamänge? Nimetage mängud (kohad ja aastad).

 

25. Kes võitis Šveitsis, Luganos 1956. aastal  peetud esimese                                                                              Eurovisiooni lauluvõistluse ja mis oli võidulaulu nimi?

 

26. Mis nime kandis maailma esimene mehitatud orbitaaljaam?

 

27. Millised on Jaapani neli peasaart?

 

28. Kes tuntud isikutest teenis USA armees numbri US53310761 all?

 

29. Mis nime kannab maailma kõrgeim juga?

 

30. Mis aastal avas Aero oy esimese regulaarselt toimiva lennuliini      Helsingi ja Tallinna vahel?

 

31. NHL-i käesoleva hooaja avamängus 29. septembril kohtusid tiitlikaitsja Anaheim Ducks ja Los Angeles Kings. Hokiliiga ajaloos esmakordselt toimus mäng linnas, kust Kanada kindralkuberner Frederick Stanley ostis 1892. aastal hõbekarika, mis antakse igal aastal parimale võistkonnale. Millises linnas see eriline mäng toimus?

 

32. Selle Šveitsis sündinud kellassepa poja noorpõlv kujutas endast skandaalide ja seikluste jada, mida ta hiljem kirjeldas mõnuga oma autobiograafias “Pihtimused”. 1762. aastal kirjutas ta Pariisis ühe oma peateose, mis tõi talle sekeldusi ametivõimudega ning ta oli sunnitud põgenema välismaale. Pärast surma paigutati ta põrm aga suurte auavalduste saatel Panteoni. Kes?

 

33. Millise riigi president on pildil ning mis ta nimi on?

 

34. Millise riigiga on Saksamaal kõige lühem maismaapiir?

 

35. Küsitavale kirjanikule tõi maailmakuulsuse ristiusu ja paganliku Rooma impeeriumi võitlust kajastav romaan, mille pealkiri oli võetud piiblist. See romaan oli üks esimesi, mille põhjal tehti ka film (1902). Kuulsaim ekraniseering pärineb aastast 1951 Robert Taylori ja Deborah Kerriga peaosas. Kes oli see kirjanik (1905 a. nobelist) ja mis oli tema romaani pealkiri?

 

36. Millist nime kandis suurim tänapäevane merelahing, mis toimus 23.-26. oktoobrini 1944 ja milles osales ca 200 000 mereväelast ja lendurit? Lahingu võitnud USA ja Austraalia liitlasvägedes hukkus 3 500; purustatud Jaapani vägedes 10 000 võitlejat (sh viitseadmiral Shōji Nishimura).

 

37. Režissöör Josef von Sternbergi lavastatud “Sinine ingel” pani aluse Marlene Dietrici tähelennule. Kelle romaani “Professor Unrat” põhjal valmis aga selle mängufilmi stsenaarium?

 

38. Kes on piltidel olev ÜRO hea tahte saadik?

 

 

 

39. Küsitav mees liitus Kuningliku mereväega 12-aastaselt. 1841. aastal avastas ta Antarktikas kaks vulkaani ja andis neile nime oma laevade järgi – Erebus ja Terror. Tema nime kannavad saar, meri ja jäälava Antarktika lõunaosas. Kellest on jutt?

 

40. Need kaks keemilist elementi (nr. 73 ja nr. 41) on oma omadustelt väga sarnased. Nad on saanud oma nimed müütilise kuninga ja tema tütre järgi. Millised elemendid?

 

41. Mida tähendab vehklemises mõiste en garde-joon?

 

42. Milline on kiireim maismaal elav kahejalgne elusolend?

 

43. Millised kaks talveala olid kavas Antwerpeni suveolümpiamängudel aastal 1920?

 

44. Küsitava, Nobeli preemia saanud kirjaniku esimene menukaks osutunud raamat oli aastal 1901 ilmunud ”Kim”. Kellest on jutt?

 

45. Mitu paari roideid on inimesel?

 

46. Nimetage maailma viis suusahüpete lennumäge.

 

47. Kuidas nimetati antiik- ja veel keskajalgi Põhja-Euroopat? Mida veel selle terminiga  tänapäeval tähistatakse? Nimetage vähemalt kaks sama nime kasutamisjuhtu.

 

48. Millises riigis on kõige lühem oodatav eluiga ja millises riigis on  see kõige pikem?

 

49. Millised kaks Lõuna-Ameerika riiki ei piirne merega?

 

50. Mitu inimest oli Piibli järgi Noa laevas?

 

51. Esimeseks selle vande andjaks oli Fumio Asaki ja seni viimaseks Fabio Bianchetti. Mis vandest on jutt?

 

52. Millist nime kannab USA vanim pidevalt töötav filmistuudio, mis alustas tegevust 1912. aastal ? Selle filmistuudio logol olevat kasutatud Ben Lomondi mäetippu Wasachi mäestikus Utah osariigis.

 

53. Kes oli see 19-aastase orvuna Gottlieb Daimleri juurde tööle võetud mees, kellest sai hiljem Daimleri äripartner ning autotööstur, keda nimetati “konstruktorite kuningaks” ? Tema nime kannab ka üks automark (fotol on mudel number 62).

 

 

 

54. Millist nime kannab kokteil, mille põhiosaks on üks kindel mark džinni (tavaliselt 2 osa) ning värskelt pigistatud sidrunimahl (tavaliselt 1 osa), mis segatakse spetsiaalses kõrges klaasis koos jääga, lisatakse soodavett, siirupit, garneeritakse ning serveeritakse ? Üks kokteili teisenditest kannab Iirimaa rahvuskangelase, teine aga inglise popmuusiku nime.

 

55. See poliitik õppis Sorbonne´i ülikoolis arstiteadust ning õpetas USAs tütarlastekoolis prantsuse keelt ja ratsutamist. Tema poliitilise tegevuse motoks oli : “Ma pean sõda kogu aeg !”. Tema hüüdnimedeks olid Tiiger ja Ministritekukutaja. Oli 2 korda peaminister. Kes?

 

56. Multimiljonär ja spordiärimees Daniel Reid Topping, lennukitööstur Winthrop Gardiner ning laevaomanik ja kunstimetseen Niels Onstad olid kõik abielus ühe ja sama naisega. Kellega?

 

57. Millised on Kaksikute tähtkuju kaks heledaimat tähte ? Nende nimed on tuntud ka antiikmütoloogiast.

 

58. Fotol olev poola, prantsuse, flaami, brasiilia ja maroko juurtega näitlejanna alustas mängimist filmides 1983. aastal ning sai tuntuks osadega filmides “Kolm värvi : sinine”, “Vihurimäe” ja “Inglise patsient”. Viimase rolli eest pälvis ta 1997. a. ka kõrvalosatäitja Oscari. Kes?

 

 

                         

 

59. See ingveriliste sugukonda kuuluv taim pärineb Indiast ja Sri Lankalt. Maitseainena kasutatakse selle taime seemneid, mis asuvad kuprataolistes viljades. Tegemist on üsna kalli maitseainega, mida kasutatakse ka näiteks seedehäirete ja impotentsuse ravimiks. Milline taim?

 

60. Legendaarse laulja Luciano Pavarotti esitatud ooperiaariatest oli kuulsaim “Nessun Dorma”. Millise helilooja millisest ooperist see aaria pärineb?

 

 

 

VASTUSED

 

1. Great Western.

2. Kanada Arktika saarestikus umbes 1000 kilomeetri kaugusel geograafiliset põhjanabast.

3. Arthur Miller.

4. Viis (5) protsenti.

5. Nokaut 7. raundis.

6. India Mumbai (endine Bombay): 11,9 miljonit elanikku, teine  Brasiilia Sao Paulo: 10,4 miljonit ja kolmas Lõuna-Korea Söul: 9,8 miljonit elanikku.

7. Aastatel 1939-1975.

8. Kogu maailma häda ja viletsus ning lootus, mis jääb.

9. Rootslane, kes tegi Teise maailmasõja ajal  hiilgavat karjääri Saksamaal.

10. Detroidis.

11. Tuhkatriinu.

12. Carl Lewis, Michael Johnson, Maurice Greene.

13. Dugong ehk meriveis.

14. Toiduainete konserveerimisele.

15. Cornwalli.

16. Horvaatia (1994 MM-i pronks meeste korvpallis, 1998 MM-i pronks meeste jalgpallis, 2003 maailmameistrid meeste käsipallis).

17. 1982.

18. Casablanca.

19. Rembrandt.

20. Kiri “Hollywood” Los Angeleses mäeküljel (esialgselt Hollywoodland).

21. Avignoni naised.

22. Hollandlane Ruud Gullit. Mainigem, et legendaarset Pelet kutsuti Mustaks teemandiks ja Eusebiot Mustaks pantriks.

23. Austra-Ungari sõjakuulutus Serbiale 28.7.1914.

24. Neli korda USAs (Lake Placid 1932, Squaw Valley 1960, Lake Placid 1980 ja Salt Lake City 2002) ja kolm korda  Prantsusmaal (Chamonix 1924, Grenoble 1968 ja Albertville 1992).

25. Lys Assia (Šveits, kodanikunimi Rosa Mina Schrärer). Laulu nimi oli Refrain.

26. Saljut, mis mehitati esimest korda 1971. Sojuz 11 ebaõnnestunud  lend lõppes kosmonautide surmaga lennu lõppfaasis.

27. Hokkaido, Honshiu, Shikoku ja Kyushiu.

28. Elvis Presley.

29. Angeli juga Venezuelas, kõrgus 979 meetrit.

30. Aastal 1924 (11. veebruaril).

31. Londonis (esmakordselt toimus NHL-i mäng Euroopas).

32. Jean-Jacques Rousseau (teos oli “Ühiskondlikust lepingust”).

33. Tšiili, Michelle Bachelet.

34. Taaniga (68 km).

35. Henryk Sienkiewicz, “Quo vadis”.

36. Leyte lahing.

37. Heinrich Mann.

38. Maria Šarapova.

39. sir James Clark Ross.

40. Tantaal ja nioobium (Tantalose ja Niobe järgi)

41. Võistlusraja keskjoon, kust kohtunik annab käskluse võistlust alustada.

42. Aafrika jaanalind (Struthio camelus), kuni 72 km tunnis.

43. Jäähoki ja iluuisutamine (võistlused peeti varem, aprillis). Talimängudega tehti algust 1924.

44. Rudyard Kipling (1865-1936).

45. Kaksteist paari.

46. Neid on viis tükki, Harrachov Tšehhis, Kulm Austrias, Planica Sloveenias, Oberstdorf Saksamaal ja Vikersund Norras.

47. Ultima Thule. Samanimelised on ka  rootsi natsionalistlik rockansambel, eesti rockansambel, rockansambel Ostara album, Vladimir Nabokovi novell,  soome disaineri Tapio Virkkala klaasiseeria ja soome rollimäng.

48. Kõige lühem oodatav eluiga on Botswanas : 30,5 aastat (meestel 31, naistel 30 aastat), kõige pikem Andorras : 83,5 aastat (meestel 81, naistel 86).
49. Boliivia ja Paraguai.

50. Kaheksa: Noa, tema naine ning Noa kolm poega koos oma naistega.

51. Kohtunike olümpiavanne (esimest korda 1972 Sapporo OM-il).

52. Paramount Pictures.

53. Wilhem Maybach.

54. Tom Collins (džinni mark : Old Tom Gin), teisendid : Michael Collins ja Phil Collins.

55. Georges Clemenceau.

56. Sonja Heniega.

57. Castor ja Pollux.

58. Juliette Binoche.

59. Kardemon.

60. Giacomo Puccini, Turandot.