Tartu paarismäng 13.10.2007. Küsimused Rein Ets, Tiit Naarits, Lauri Naber

 

 

 

 

1. Näete katkendit ühest palju pärjatud filmist. Mis pealkirja film kannab?

 

2. Kes on arhitekt?                              3. Kuulus mees. Kes?

 

.             

 

4. Kes on kunstnik?

 

     

 

5. Mis linn?

 

 

6. See turgi rahvas asustas Ida-Euroopa steppe Volgast Donini. Bütsantsi ja Armeenia annaalidesse jõudsid nad 8. sajandil ja kuigi neil puudus oma riik, vaid pigem oli tegu nomaadhõimudega, olid nad järgmised paarsada aastat piirkondlikul tasandil suhteliselt tähtsad tegijad, olles vahelduvalt liidus ja sõjajalal madjarite, Bütsantsi, venelaste ja bulgaarlastega. Aastal 968 piirasid nad sisse Kiievi linna, aga juba kahe aasta pärast liitusid vürst Svjatoslaviga, et minna sõjakäigule Bütsantsi vastu, mis lõppes sellega, et 972. tapsid nad vürsti ja nende khaan Kurja tegi tolle pealuust endale karika. 11. sajandil algas nende allakäik ja pikapeale sulandusid nad naabrite sekka. Mis rahvas?

 

 

7. Rooma kuningriigis valitses seitse kuningat, küsime nende seast viimast. Ta oli etruski päritolu, eelmise kahe kuninga poeg ja väimees, ning traditsiooniliselt on teda kirjeldatud "halva kuningana", kes olevat valitsenud vägivallaga ja tühistanud mitmeid vabadusi. Tema lõpu otseseks põhjuseks olevat olnud, et ta lasi oma samanimelisel pojal vägistada patriitsinaise Lucretia, kes sooritas enesetapu. Selle tagajärjel pagendati ta 510 eKr Senati poolt Roomast ja moodustati vabariik. Kes?

 

 

8.  Jugoslaavia sõjas kuulutasid serblased 1992. aastal Horvaatias välja oma vabariigi, mille aga horvaadid 1995.aastal Horvaatia külge tagasi liitsid. Mis nime kandis see vabariik (pealinn Knin)? Laiemas plaanis nimetati peamiselt serblastega asustatud Horvaatia alasid niimoodi varemgi (ja nimetatakse tänaseni).

 

 

9. Selle presidentaalse vabariigi president on ühtlasi ka valitsusjuht. Aastail 1822 – 1889 oli riigis monarhia, valitsesid kaks ühe nimega keisrit. 1917.a. astus riik Antandi poolel sõtta ja osales 1919.a. Pariisi rahukonverentsil. 1942.a. kuulutas teljeriikidele sõja, ca 50000 sõdurit osalesid ka lahingutegevuses Itaalias. Silmapaistva presidendina on tuntud J. Kubitschek. Mis riik?

 

 

10.  Seda jumalat seostati vee, põllumajanduse, kohtumõistmise ja "valge" maagiaga. Steelidel kujutakse teda noore sõjamehena, kes sageli tapab lohe, tema sümboliks ongi sarviline lohemadu. Pikapeale tõusis ta Babüloonia panteoni peajumalaks, Rooma panteonis vastas talle Jupiter, kellega ta jagas sama tunnusplaneeti. Kes oli see Babüloni linna kaitsejumal?


 

11. Ristküliku ühe külje pikkust vähendatakse 20% võrra. Mitme % võrra peaks suurendama teise külje pikkust, et ristküliku pindala jääks endiseks?

 

12. Ta on üks kuulsamaid ja tsiteeritumaid eesti soost teadlasi, maailmamainega molekulaarbioloog ja silmahaiguste geneetika eriteadlane. Sündinud 1960.a. Tartus, lõpetanud M. Härma Gümnaasiumi ja Moskva Ülikooli. Töötanud Moskvas, Tallinnas, Stockholmis, 1991.a.-st USA-s. Praegu Columbia ülikooli silmainstituudi professor ja teadusdirektor. Tema isa on elupõline TÜ õppejõud, professor, kateedrijuhataja, dekaan, paljude teaduspreemiate laureaat. Nende perekonnanimi?

 

13. Austerlane Karl Landsteiner avastas esimesed 1900.a., viimase avastas poola teadlane Jansky 1907. aastal. Teistel andmetel avastas viimase ikka seesama Landsteiner alles 1927.a. Avastused olid inimkonnale ülisuure tähtsusega ja 1930.a. sai Landsteiner Nobeli preemia. Mida ta avastas?

 

14. Seda reisilennukit kasutab 56 lennukompaniid 25 riigis, s.h. ka Estonian Air. Reisijakohti kuni 36, kere alumiiniumist, tiivad ja saba plastikust. Mis firma toodang?

 

 

 

 

15. Kuulete 1923.a. kirjutatud laulu „Õnnis on inimene“ tsüklist „Taaveti laulud“. Just selle laulu on Eestis ja eesti keeles esitanud The King`s Singers. Kes on helilooja?


16. India pindalalt väikseim osariik oli maailma üks pikaaegsemaid kolooniad: Portugali meresõitjad jõudsid sinna juba 1498 ja okupeerisid ala kümnekonna aastaga. Territoorium jäi Portugali üheks tähtsaimaks tugipunktiks ja ta sai samasugused privileegid, nagu olid Lissaboni linnal. Ala kuulus Portugalile, kuni aastani 1961, mil India väed selle okupeerisid. Tegemist on kuurortpiirkonnaga, mis on tuntud oma randade poolest, tema järgi on nime saanud üks elektroonilise ja trance-muusika stiile. Mis on selle osariigi nimeks?

 

 

17. Selles Dalarna maakonna linnakeses elab täna ca 15000 elanikku. Kuulsaks on teinud ta asjaolu,et aastasadu oli ta Rootsi metallurgiatööstuse keskus. 1630. aastast kaevandati seal vaske ja münditi praktiliselt kõik Rootsi vaskmündid, milliseid Eesti aladelgi laialt kasutatud on. Linna mündimuuseumis saab näha Euroopa suurimat, 19,7 kg kaaluvat 10-taalrist vaskraha. 19. sajandi lõpus rajati terasetööstus, kus hakati tootma kõrglegeeritud nn. roostevabu teraseid. Eesti sepad, masinaehitajad ja inseneridki ei kasutanud kuni möödunud sajandi keskpaigani terminit roostevaba teras, vaid linna nime, kust toodang meile tuli. Selle linnaga sama nime kannab  Narva maleklubi ja ühe usundi pühakiri. Mis linn?

 

 

18. See jõgi algab Hiinast, tema pikkus on 4248 km, sellest suurem osa on laevatatav. Suurimad linnad selle jõe kallastel on Öskemen (Ust-Kamenogorsk), Semej (Semipalatinsk), Omsk, Tobolsk. Mis jõgi?

 

 

19. See on Suure Järvistu reostunuim järv, mille läänekaldal on Toledo, lõunakaldal Cleveland ja idas Buffalo. Mis järv?

 

 

20. Selle ordulinnuse (-lossi, -kindluse) rajas Burchard von Dreileben 1345. aastal ja oli saksa keeles Soneburg („karistuslinnus“, ehitatud karistuseks või kättemaksuks naaberlinnuse lõhkumise eest kohalike poolt). Lõplikult purustati linnus 1576.a. ja on varemetes tänaseni. Restaureerimise käigus on kuni kolme meetri paksused seinad ja võlvkeldrid kaitstud kaasaegse katusega. Mis linnus?

 


 

21. See kuni 18m pikkune ja kuni 100t raskune vaalaline (Balaena Mysticetus) on üks pikema elueaga loomi – nende kehast on leitud harpuune, millede eeldatavaks vanuseks loetakse 110-115 aastat. Kuna nad ujuvad aeglaselt ja peale tapmist jäävad veepinnale, oli tööstuslik vaalapüük algselt rajatud justnimelt selle liigi küttimisele ja praeguseks hinnatakse nende arvu kogu maailmas u. 9000-le isendile, mida on eeldatavalt 5 korda vähem kui enne vaalapüüdmise algust. Mis liik?

 

 

22. Erakordselt vastupidav ja külmakindel lill. Mis lill?

 

      

 

 

23. Selle rändlinnu kehapikkus ulatub 10 cm-ni ja kaal 10 grammini, iseloomulik on tema püstine sabahoiak. Kuigi ta ladinakeelne nimi (Troglodytes) viitab koopaelanikule, elab ta siiski tihnikutes, põõsastikes ja rägastikes, kus on võimalik kiiresti peituda. Pesa on suhteliselt suur ja kerakujuline. Hoolimata väiksest kogust, peab ta oma territooriumiks suurt, 3-7 hektarilist maa-ala. Võib-olla sellest ongi tingitud tema vali hääl – nii laul, kui ka hädaohu puhul kuuldavale toodav vali kärin. Muinasjuttude järgi olevat ta saanud lindude kuningaks –   võitma pidi see,kes lendab kõige kõrgemale, aga kui kotkas oli oma lae saavutanud, siis startis tema kotka turjalt, kus ta seni oli puhanud. Mis lind?

 

 

24. Millises naise organismi osas toimub inimese viljastumine, s.o. seemneraku ja munaraku ühinemine? Vastake täpselt!

 

 

25. Tegemist on maailma ühe levinuima maitsetaimega, mis kasvab ka Eestis, aga levinuim siiski lõunapoolsetel maadel. Tegemist on kuni 1 m kõrguse sarikõielise taimega. Kesk-Aasias lisatakse tema lehti pilaffidele, Mehhikos liharoogadele, nii lehed kui ka seemned kuuluvad kuulsa karri koostisse. Grusiinid ütlevad, et ilma selle taimeta šašlõkki teha ei saagi, tema seemneid puistatakse leibadele-saiadele ja nendega maitsestatakse alkohoolseid jooke. Kaukaasias on ta nimi kindža (kinža), inglise keeles cilantro. Mis taim?


 

26. Küsime lehikulaadsete seltsi kuluvat seente perekonda (Tricholoma). Eestis üle 50 liigi, nii mürgiseid, mittesöödavaid kui ka väga häid söögiseeni. Viimaste hulka kuulub ka fotol nähtav Tricholoma flavovirens, mida ei tohi aga koos alkoholiga tarvitada, sest annab väga ebameeldivaid reaktsioone. Milline seeneperekond?

 

                                                                                  27. Kes on kunstnik?

         

 

28.Reklaamikunsti suurkuju, sünd. 1935, tõi reklaamidesse erootika ja paljad naised. Kes?

 

     

 

  

29. Kes?                                             30. Millise firma toodang?

 

          

 


 

31. 1992. aastal Barcelona olümpial võitis ta ainsa Ameerika poksijana kuldmedali. Samal aastal  sai temast profipoksija  ning tänaseks on tema võitude-kaotuste suhe 38:5. Profina on ta tulnud kuus korda erinevate organisatsioonide maailmameistriks. Sel aastal üritas pärast paariaastast pausi teha eduka comebacki, kuid kaotas Floyd Mayweatherile. Samas sai temast selle matši järel läbi aegade kõige rohkem raha teeninud poksija. Ainuüksi viimase matši eest teenis ta hinnanguliselt 45 miljonit dollarit. Kes on see keskkaalu poksija, keda tuntakse ka hüüdnime Golden Boy järgi?

 

32. Kuigi Atlanta olümpiamängude ajal kõneldi laialt Michael Johnsoni suurepärasest saavutusest – võita ühtedel mängudel nii 200 kui 400 meetri jooks, jäi neil, kes seda "enneolematuks" nimetasid, kahe silma vahele fakt, et selleks hetkeks olid sama asjaga olümpiamängudel hakkama saanud juba 2 naist. Kes?

 

33. Millisest võistkonnast on jutt? See 1994 lõpetanud võistkond on olnud üks edukamaid Vormel-1 ajaloos – 1963-1978 võideti 6 individuaalset ja 7 võistkondlikku maailmameistritiitlit, peale seda küll tiitlit ei tulnud, kuid veel 1985-1987 sõitis tiimi värvides Ayrton Senna, saades 4 etapi- ja 17 kvalifikatsioonivõitu. Kokku jäi tiimile kirja 79 GP-võitu ja tegemist oli esimese võistkonnaga, kes sai täis 50 võitu – edestades selles napilt Ferrarit, kuigi viimane oli oma esimese võidu saanud 9 aastat varem. (Logolt firma nimi kustutatud)

                                                      

 

 

34. See 169 cm pikkune tagamängija mängis aastatel 1985 – 1998 NBA-s Atlanta, Sacramento, Minnesota ja Orlando eest. Kuigi ta oli 1992-1995 Sacramento põhiviisiklane, ei saanud ta mängijakarjääri ajal millegi väga meeldejäävaga hakkama, kui välja jätta fakt, et ta võitis 1986 NBA All-Star mängu juures toiminud pealtsurumisvõistluse (vt. veelkord mehe pikkust!) oma võistkonnakaaslase Dominique Wilkinsi ees. Kellest jutt?

 

35. Paljukordne Eesti meister. Kes?

 


36. Eesti Rahvusmeeskoori, endise RAM-i, kunstiline juht ja peadirigent on 1966.a. sündinud välismaalane. Kes?

 

 

 

37.  Küsitav muusik (kodanikunimega Robert Cummings, sündinud 1965.a.) on oma elu tihedalt sidunud õudusfilmidega. Juba oma kuulsa ansambli nime võttis ta klassikalise 1932. aasta õuduka järgi, mille peaosas säras Bela Lugosi. Tema loomingus sisaldub palju vastavale teemale pühendatud lugusid, mida rõhutavad veel temaatilised kostüümid ning sobiv grimeering. Ta on edukalt teinud läbimurde ka filmimaailma – tema juhtimisel on valminud 3 karmi õudukat – „1000 laiba maja“, „Saatanast hüljatud“ ning viimati uustöötlus klassikalisest hirmufilmist „Halloween“. Kes?

 

 

 

38. See näitleja ja lavastaja sündis 1970.a. ja lõpetas 1992.a. TRK lavakunstikateedri. On olnud aastaid Viljandi Kultuurikolledži teatrikateedri õppejõud, praegu Eesti Draamateatri lavastaja. Tema käe all on Ugalas lavastatud „Küpressimägi“, „Laul Sipria lastest“; „Shopping&Fucking“, Endlas „Hea lugu“, „Kokkola“, Draamateatris „Adolf Rühka lühike elu“, Vanemuises „Tuletikke laenamas“, „Tühirand“ jpm. Kes?

 

 

 

39. Sellise nimetusega tähistati Idamaade ja Vana-Kreeka templites akendeta ruumi, kus asus jumala kuju. Roomlased kutsusid sama ruumi terminiga cella. Bütsantsis tähistas aga sama mõiste kreekakatoliku kirikus liturgiate läbiviimise kohta. Mis mõiste?

 

 

 

40.  Küsitava muusikalise kollektiivi moodustavad Michael "Mike D" Diamond, Adam "MCA" Yauch, Adam "Ad-Rock" Horovitz ja Michael "Mix Master Mike" Schwartz.. Tee tippu algas 20 aastat tagasi ilmunud albumiga "Licenseto Ill". Käesoleval aastal anti välja aga ainult instrumentaalset muusikat sisaldav plaat "The Mix Up". Kuuldav lugu pärineb aga 1990. aastatest. Mis ansambel?

41. Eesti kirjandusloos leidub vähemalt üks George Orwelli „1984“ vaimus kirjutatud teos. Kirjandusteadlased on selle nimetanud sürrealistlikuks barokkromaaniks. Selle sündmustik areneb Tuhande Neljakümne Teisel Suurkorrusel; sellel, nagu ka sadadel alumistel ja pealmistel naabritel, elavad normaalmõõtmetega olendid -- meesteks ja naisteks jagunevad (tühiste eranditega androgüünide näol), kahejalgsed (erandid maha arvatud), keskmiselt 167 sentimeetrit pikad, närvisüsteemi ja mõtlemisvõimega isendid, kelle olemasolu mõte ja eesmärk teaduse pingutustest hoolimata pole senini selgunud. Romaani peategelaseks on kirjanik Arthur Bannister. Nimetage kirjanik ja teos!

 

 

42. Hiinas ja Jaapanis diplomaadina töötanud Robert van Gulikut teatakse ka kui põnevate detektiivlugude kirjutajat. Eesti keeles on temalt ilmunud  näiteks "Kummitused kloostris. Lakksirm" (1987), "Templiviirastus" (1993), "Pärlikee ja pudelkõrvits" (1995), „Hiina kullamõrvad“ (2005) jt. Erinevalt paljudest teistest on tema krimilugude peakangelaseks reaalne isik, üks Tangi dünastia tuntumaid riigimehi, kes lahendas palju keerulisi juhtumeid. Kes?

 

 

43. Colleen McCulloughi samanimelise teose põhjal valmis 1980. aastate algul menukas lühiseriaal, mille peaosades mängisid Rachel Ward ja Richard Chamberlain. Seriaali/raamatu  keskmes on  Austraalias elav   Clearyde perekond, eriti peretütar Meggie ning viimase melodramaatiline armulugu  noore preestri Ralph de Bricassartiga. Keelatud armastus jne.

Filmis „Sügisball“ on selle seriaali suureks austajaks üksikema Laura. Mis nime kannab seriaal/raamat?

 

 

44. Põrgupõhja Jürkal oli kaks naist. Esimene oli eit, kes mõndagi teadis, aga suri ära ja läks Jürka andmetel otseteed põrgu. Teise naisega olid Jürkal lapsed ja omal kombel said nad õndsakski. Kuidas olid naiste nimed?

 

 

45. See on sügavtrükitehnika või ka selles tehnikas valmistatud graafiline teos, mille kohta on kasutatud küsimuse koostaja rõõmuks ka eestikeelset terminit etsing. Metallplaati katvasse happekindlasse kihti kraabitakse spetsiaalse nõelaga joonistus ja söövitatakse see happes metallisse, seejärel kaetakse plaat värviga. Trükkimisel jätab paberile jäljendi söövitatud kohtades olev värv. Tuntumad viljelejad on olnud Rembrandt, Piranesi, Goya, Repin, eestlastest Bach, Viiralt, Tolli. Mis tehnika?

 


 

46. Eesti rahvustoit kama koosneb neljast komponendist: rukis, nisu, ..... Nimetage kaks ülejäänut!

 

 

47.  Mis pill?

 

 

 

48. Sellesse huumorirühmitusse kuulub hetkel 5 meest - Lauri Lippmaa, Rauno Vinni, Tanel Sits, Mihkel Ulk ja  Anti Kuningas. Enamik rühmituse liikmeid on eelnevalt tegutsenud teistes samalaadsetes loomigulistes ühendustes nagu Õ-Fraktsioon ning Pime Kana. Laiadele massidele on nad tuttavad telesaatest Paar, kus Rauno ja Sits  läbi huumori käsitlevad erinevaid  Eesti ühiskonnas teravaid probleeme. Mis rühmitus?

 

 

49. „... ei ole formaalne organisatsioon, vaid vabatahtlik, iseorganiseeruv ning alt-üles toimiv liikumine, ühendades sarnast maailmavaadet omavaid inimesi üle terve Eesti. ... keeldub parteipoliitikast, kuna üritades muuta süsteemi seestpoolt, muudaks see lõppkokkuvõttes meid ja tagajärjeks oleks mugavdumine ning leppimine olemasoleva ühiskonnaga. Mõistes hukka kõik hierarhiseeritud ning tsentraliseeritud võimu kontrollile allutatud süsteemid, keeldub ... ka tööst taolise süsteemi kasuks ning sees. See aga ei tähenda, et meie liikmeteks või koostööpartneriteks ei võiks olla parteipoliitikaga seotud inimesed: kui eesmärk on õige ning toetab ... põhimõtteid, on võimalik ka koostöö. Küll aga ei muutu ...ise kunagi parteiks ega toeta bürokraatlikku organisatsioonimudelit: otsustamine ning organiseeritud tegevus peab toimuma ennekõike rohujuure tasandil.“  Niimoodi tutvustab ennast Eesti mõjukaim anarhistlik liikumine. Mis nime see kannab?

 

 

50. Kes räägib?

 

 

Täname osavõtu eest!


 1. „Nagu noateral“ („Walk The Line“)     TN
 2. Vilen Künnapu RE
 3. Donald Trump TN
 4. Theodore Gericault      RE
 5. Tõrva   RE
 6. Petšeneegid     LN
 7. Tarquinus Superbus (Ülbe, Uhke)        LN
 8. Krajina            TN
 9. Brasiilia            RE
 10. Marduk           LN
 11. 25%    RE
 12. Allikmets (Rando ja Lembit)    RE
 13. vererühmad (-grupid)   RE
 14. Saab (mudel 340)        RE
 15. Cyrillus Kreek EM
 16. Goa     LN
 17. Avesta RE
 18. Irtõš     RE
 19. Erie      RE
 20. Maasi (Maasilinn)        RE
 21. Grööni vaal      LN
 22. kukehari          RE
 23. käblik              LN
 24. munajuhas        RE
 25. koriander         RE
 26. heinikud (fotol hobuheinik)       RE
 27. Tiiu Kirsipuu    RE
 28. Mel Ramos      RE
 29. Kelly Clarkson TN
 30. Suzuki             RE
 31. Oscar de la Hoya        TN
 32. Valerie Brisco-Hooks, Marie-Jose Perec        LN
 33. Lotus   LN
 34. Spud Webb     LN
 35. Irina Kikkas     RE
 36. Kaspars Putninš           RE
 37. Rob Zombie    TN
 38. Ingomar Vihmar           RE
 39. Naos   TN
 40. Beastie Boys    TN
 41. Olev Remsu „Kurbmäng Paabelis“       TN
 42. Kohtunik Di     TN
 43. „Ogalinnud“ („The Thorn Birds“)         TN
 44. Lisete, Juula     RE
 45. ofort    RE
 46. oder, hernes     RE
 47. lauto    RE
 48. Eesti Sanitar     TN
 49. PunaMust        TN
 50. Ülo Vooglaid   RE