Tartu mälumäng 12.02.2003

 

1. Vana-Roomas lubas senat korraldada võidukal väejuhil ja väel, kelle tegevuse tulemusel oli langenud vähemalt 5000 vaenlast ning saadud märkimisväärne hulk sõjasaaki ja -vange triumfi (rongkäigu), mis pidi kogu linnale kordasaadetut kõige paremini demonstreerima. Kui triumfiks vajalikud eeldused puudusid ja võit oli väiksem, ent ikkagi oluline piirduti ... Millega?

 

2. Kuidas nimetatakse Iisraeli valitsejaid 13-11. sajandil e. Kr., ehk Joosua surmast Sauli kuningaks saamiseni. Nad olid enamasti hõimuvanemad ja väepealikud, nende nime kannab ning nende tegevust ja perioodi kajastab Vana Testamendi üks raamatuist. Sama tiitel (ladina keeli sufes) oli ka Foiniikia ja Kartaago valitsejail.

 

3. Venemaa vanim ja ühtlasi kõrgeim orden on 1698. a. asutatud Püha Andrease orden. Selle on saanud ka kaks eestlast — onu ja õepoeg. Kes? Sama orden anti ka ratsaväekindral Johann von Michelsonile, aga tema eesti päritolu ei ole alati aktsepteeritud.

 

4. Grand old man on oma ala suverään või teenekas esindaja. Esimesena sai selle austusväärse hüüdnime üks Inglise riigimees (1809–1898). Kes?

 

5. 1631. a. asutati Tartu gümnaasiumi, hilisem ülikooli trükikoda, mis on Eesti vanim. 1631–56 ja 1690–1699 tegutses see Tartus, 1699–1709 Pärnus. Evakueeriti viimati märgitud aastal Rootsi. 1726 liideti see ühe teise ülikooli trükikojaga. Millise ülikooli?

 

6. Kahe Beringi väinas paikneva Diomidi (Diomedesi) saare vahelt kulgeb USA ja Venemaa vaheline piir. Saartest suurem (Ratmanovi saar) kuulub Venemaale, väiksem USA-le. Kelle nime kannab väiksem saar?

 

7. Millisest loomast on jutt? Nad on Aafrika imetajad, u. 30 pealises maa-aluses karjas elavad karvutud närilised, kes elavad seltsingutena keerukas urusüsteemis ja meenutavad oma elukorralduselt mesilasi. Seltsingus sigib vaid üksainus emane, kes toob erinevatesse „kastidesse” kuuluvaid poegi. Suurem osa loomadest on suguvõimetud nn. töölised (nii emas- kui isasloomad), kes kaevavad käike, valvavad ja kaitsevad seltsingut, otsivad toitu jne.

 

8. Selle aastatuhande algul jõuti esimese taimeperekonna DNA täieliku kaardistamiseni. Nimetage see (teine oli ses arvestuses riis)!

 

9. Nimetage puu! Toodud Eestisse võõrliigina, esialgu mõisaparkidesse, kust levis loodusesse. Tugevat veest raskemat puitu kasutatakse nt. tammide, sadamakaide, sildade ehitamisel, telefonipostidena ja liipritena. Puit on pikaealise säilivusega, muutudes aja jooksul mustaks ja maa sees kivikõvaks. Eestis on suuremad puistud Sangastes, Ahjal, Loodil, Vastseliinas.

 

10. Ühes Euroopa riigis elutseb looduses kängurude elujõuline asurkond, mis on moodustunud 1940. aastatel tehistingimustest pagenud isendite järglastest. Nimetage see riik!

 

11. Kellest on jutt? Ta on Eesti esimene meister suusahüppeis (1933), parandas kuuel korral Eesti hüpperekordit, osales 1938 MM-il Lahtis, sai kukkujana lohutusauhinna. Tuli kahel korral Eesti meistriks mootorrataste hipodroomisõidus. Sai mootorratturina kolmel korral riigivanema auhinna. Õppis nooruses Gori juures joonistamist, töötas karikaturisti ja ajakirjanikuna. Hukkus Venemaal vangilaagris.

 

12. Maailma kõigi aegade kergejõustiku edetabelis kuulub ühe ala kümme paremat tulemust vaid ühe riigi sportlastele. Nimetage ala ja riik!

 

13. 64-ruuduline kabe on vene kabe, 100-ruuduline rahvusvaheline ja 144-ruuduline kanada kabe. Kuidas nimetatakse aga 120-ruudulist (10•12 ruutu) kabet? See on saanud nime ühe linna järgi.

 

14. Aktiivsest tennisemängust loobunud Steffi Graf lubas siiski juhul, kui tema elukaaslane Andre Agassi võidab 2003. a. Austraalia lahtised meistrivõistlused, osaleda järgmiste Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste segapaarismängus koos Agassiga. Grafi viimane ülesastumine segapaarismängus (Wimbledonis jõuti poolfinaali) pärineb 1999. aastast, mil tema partner ei olnud vähem nimekas kui Agassi. Kellega Graf koos mängis?

 

15. 2002. a. anti Eestis kolmandat korda välja Ausa Mängu Auhinda, mille juurde kuuluva Suur Mõõga saab mõni spordiideoloog ja -propageerija või endine spordikuulsus, Väikese Mõõga tegevsportlane. Kelle nime kannab Eesti Ausa Mängu Auhind?

 

16. Millise keemilise elemendi kohta ütles autotööstur Henry Ford: „Kui ei oleks olnud … , ei oleks ka autot.”? Selle, ka nn. autometalli lisamine (0,2%) terasele annab viimasele juurde elastsust, tõmbetugevust, kuumus- ja kulumiskindlust, mida vajavad auto vedrustus, teljed, hammasrattad jm. Ilma selle metalli olemasoluta kaaluks iga auto hinnanguliselt u. kaks korda rohkem. Lisaks valmistatakse küsitavast lõiketerasid, tööriistu, reaktiivmootorite osi jm.

 

17. Maailma esimene luuüdi siirdamise operatsioon tehti 1959 Prantsusmaal. Eestis 1993 TÜ kliinikumi lastehaiglas. Kes sooritas selle Eestis?

 

18. Eesti raadioringhäälingu esimene võõrkeelne saade oli eetris 28. septembril 1927. Mis keeles see edastati?

 

19. Kellest on jutt? Ta oli sündinud 1903 Tallinnas, lõpetas 1928 Freibergi mäeakadeemia, 1928-1933 töötas mäeinsenerina LAV-i kullakaevandustes, 1938-1944 TTÜ õppejõud, 1939-44 ühtlasi Riigi Põlevkivitööstuse tehniline direktor. Siirdus 1944 Rootsi, 1946 LAV-i, kus asus tööle maailma esimeses teemandiuurimislaboris ja oli hiljem selle ase- ja tehniline direktor. Esitas 1935 magnetilisel anomaalial põhineva oletuse Jõhvi rauamaagilademe olemasolu kohta, LAV-is töötas välja teemantide parandamise menetluse jne. Suri 1983 Torontos

 

20. Baptisteerium oli algselt supelbassein Vana-Roomas, alates 4. sajandist on selle termini all mõistetud eelkõige ristimiskirikut või -kabelit, mille keskel paikneb ristimisnõu. Eesti ainus baptisteerium on pärit 14. sajandist. Kus see asub?

 

21. Nimetage see naiskunstnik (1841–1895), kes esines 1874 esimesel impressionistide näitusel koos Camille Pisarro, Auguste Renoir’, Edgar Degas’, Paul Cezanne’i ja Claude Monet’ga. Ta oli õppinud Camille Corot’ juures, abiellus Edouard Manet’ vennaga. Tema töid iseloomustab visandlik maneer, millega jõudis impressionistidest kõige lähemale vabale ja spontaansele stiilile ja esemete sundimatule kujutamisele.

 

22. Sarnaselt Euroopa kultuuripealinnade liikumisele on alustatud ka Euroopa kultuurikülade projektiga, millega on liitunud ka mõned väikelinnad. Tõsi, esialgu on liikumises osalejaid vaid 11. 2005. a. kannab Euroopa Kultuuriküla tiitlit üks Eesti linn. Milline?

 

23. Kellest on jutt? Sündinud 1940 Tartus, lõpetas 1969 Lundi ülikooli soome-ugri keelte alal. Töötanud ajakirjaniku, õpetaja, Lundi ülikooli õppejõuna, „Ameerika Hääle” toimetuses, Eesti Vabariigi konsulina New Yorgis, ÜRO Eesti esinduse nõunikuna, Eesti välisministeeriumis. Avaldanud uurimusi eesti keelest ja Türgi eesti asunduste ajaloost. Avaldas 1964 romaani „Lehmatapja”, mille puhul on märgitud, et tegu oli noorima pagulus-eesti romaanikirjanikuga. Lisaks on temalt ilmunud romaan „Tallermaa”, luulekogu „Oma koli, oma voli” jm.

 

24. Kellest on jutt? Tema luuleloomingu peamise osa moodustavad jooma-, elurõõmu ja pilkelaulud, mida iseloomustab vaimulikevastasus ja poliitiline satiir Bourbonide aadressil. Ise jagas eelkõige utopistlike sotsialistide vaateid. Tema looming oli 1830. a. juunirevolutsiooni oluliseks mõjutajaks. Eesti keeles on ilmunud tema „Laulud” (1963), mille aineil lavastati Noorsooteatris „Löö laulu, vastas jumal, löö laulu, väike mees!” (1980).

 

25. Kes on helilooja?

 

26. Kes on kunstnik koos oma töödega?

 

27. Kes on pildil?

 

28. Millised mered (A ja B)?

 

29. Kes on pildil olev mees?

 

30. Kes on pildil?

 

 

Vastused

1. Ovatsioon

2. Kohtumõistjad

3. Philipp Jakob Karell (1806-1886), Nikolai I ja Aleksander II perekonna ihuarst

Gustav Hirsch (1828-1907), Aleksander III ja Nikolai II ihuarst

4. William Ewart Gladstone

5. Turu

6. Krusensterni

7. Paljastuhnur

8. Sinepitaim

9. Lehis

10. Suurbritannia, Bennetti känguru

11. Oskar Veldemann

12. Meeste 400 m jooks, USA

13. Harkovi kabe

14. John McEnroe

15. Paul Keres

16. Vanaadium, saanud nime muinasskandinaavia armastusjumalanna Vanadise järgi

17. Hele Everaus

18. Esperantokeelne nädalakroonika, jäi eetrisse 1940. aastani.

19. Arthur Alexander Linari (Linholm)

20. Haapsalu

21. Berthe Morisot

22. Kilingi-Nõmme

23. Aarand Roos

24. Pierre Jean de Beranger

25. Maurice Ravel

26. Mari Adamson

27. Guglielmo Marconi

28. Liguuria meri, Joonia meri

29. Richard Nixon

30. Arthur C. Clarke