Tartu lahtiste mälumängumeistrivõistluste II voor 20.10. 2004.

Küsimused: Kvart

 

1. 1794. a. tuli tänu prantsuse ajaloolaste uurimusele kasutusele termin „vandalism“, millega kirjeldati vandaalide erilist julmust Rooma vallutamisel 455. a. Tegelikult on vandaalide nimest tuletatud ka ühe ajaloolise, umbes kahe Eesti suuruse piirkonna nimi. Milline?

 

2. Suurte maadeavastuste käigus tekkisid vastuolud hispaanlaste ja portugallaste vahel. Edaspidiste erimeelsuste vältimiseks sõlmiti paavst Aleksander VI vahetalitusel 1494. aastal leping, millega kõik 46. meridiaanist lääne pool avastatavad maad pidid kuuluma hispaanlastele, idapoolsed aga portugallastele. Mis nime kandis küsitav leping?

 

3. Ühe kroonitud pea, Eesti Vabadusristi kavaleri hommikune esimene ajaleht oli prantsuse kommunistide „l’Humanité“. Ise põhjendas ta oma valikut nii: „Selles näen maailma sündmusi nagu kõverpeeglis.“. Ta oli tuntud mägironija, kes hukkus 1934, kukkudes alla ühelt kaljukünkalt. Kes?

 

4. Nimetage poliitik, kelle kirjanduslike saavutuste hulka kuuluvad teosed „Miks Inglismaa magas?“ (valmis tema ülikooli lõputöö põhjal) ja „Südikad elulood“, mis pälvis 1955. a. Pulitzeri auhinna? Aastakümneid hiljem kirjutas tema tütar teose „Veel südikaid elulugusid“.

 

5. Suurbritannia kauaaegne peaminister Margaret Thatcher oli nooruses oma kooli … naiskonna kapten. Millise spordiala?

 

6. Tšiili rannikul asuvad Juan Fernandeze saared (kaks neid ongi) kandsid pärast avastamist nimesid Maś ė Fuera ja Maś ė Tierra. Tänu ühele kirjandusteosele nimeatati nad ümber. Mis nimesid nad praegu kannavad?

 

7. Nimetage taim! Kuulub ristõieliste sugukonda, on lokkavalt haljendav ja väga vitamiinirikas. Tema sugulasi on kasutatud Arktikas skorbuudi vastu. Eestis kasvab küsitav taim vaid Vaika linnusaarte kaljudel (väetiseks linnusõnnik), on kantud Punasesse raamatusse, vahepeal peeti teda Eestist hoopis kadunuks.

 

8. 17. saj. I poolel polnud veel päris selge, kas see on arstirohi, toiduaine või meelemürk. Osa arste kiitis tema rahustavat toimet ning soovitas seda skorbuudi, podagra, neerukivide ja kroonilise unetuse vastu. Seevastu teised arvasid, et selle tarvitamine võib mõjuda halvasti mõistusele, muuta loiuks ja impotentseks. Millest on jutt?

 

9. Mis nime kannab Iisraeli vapilt tuntud seitsmeharuline küünlajalg?

 

10. Audaku Saaremaal (1903–46), Tarvastu Viljandimaal (1899–1939), Nina Peipsi ääres (1892–1916), Muuli Tartu äärelinnas (1891–1945) ja Kuuda Raplamaal (1896–1977). Neis paigus on asunud Eesti … Mis?

 

11. Tartu linna aasta parimate naissportlaste selgitamisel on alates 1992. aastast selle tiitli saanud vaid neli sportlast. Viiel korral nii suusataja Kristina Šmigun kui vehkleja Olga Aleksejeva. Kes on aga tunnistati parimaks 1992. ja kes 2001. aastal?

 

12. Kes on pildil olev spordikaunitar?

 

13. 1986. a. jalgpalli MM-i üks mäletamisväärsemaid hetki oli kindlasti Maradona käega löödud värav veerandfinaalis Inglismaa vastu. Järgmisel MM-l oli Maradona „sama heas vormis“, lüües alagrupimängus käega palli oma väravajoonelt ära. Rootsi kohtunik Erik Fredriksson ei märganud muidugi midagi. Argentiina võitis mängu 2-0. Millise koondise vastu abistas Maradonat seekord „jumala käsi“?

 

14. Enim kuldmedaleid ühelt OM-lt – seitse – on võitnud ameeriklane Mark Spitz 1972. a. Kes on aga need kolm, kes saanud ühelt OM-lt kuus kulda?

 

15. 1975. a. ehitasid ameeriklased Charles Kelly ja Gary Fischer esimese maastikujalgratta. Juba aasta hiljem peeti San Francisco lähedal esimene maastikujalgrataste võistlus. Kas konkureeriti kiirlaskumises, mäkketõusus, traielis või vigursõidus?

 

16. Millise teadlase peateos on „Skeptiline keemik“? Ta defineeris tänapäevasele teadusele vastavalt elemendi mõiste, uuris õhu koostisosi, gaaside rõhu ja ruumala vahekorda ning tõestas, et metallide roostetamisel leiab aset kaaluiive.

 

17. Tartumaal Vasulas asub Eesti ainus töötav… Mis asi?

 

18. Kes on pildil olev maailmakuulus teadlane?

 

19. Millisest tähtkujust ja sodiaagimärgist jutt? See sümbiliseerib kreeka peajumalat Zeusi, kristlased kutsusid seda Pühaks Andreaseks või Patriarh Joosepiks, eestlastele oli see Suur Oda.

 

20. Paari nädala eest külastas Eestit Prantsusmaa eurominister Claudie Haignere, kes on oma riigi esimene ja seni ainus nais…Lõpetage lause!

 

21. Kus ja millal toimus Eurovisiooni lauluvõistlus, mis on tähelepanuväärne eelkõige kolme asjaolu tõttu: see on seni kõige põhjapoolsem Eurovisiooni-linn; seda juhtis riigi kultuuriminister; võistlus sai oma läbi aegade noorima võitja (esineja oli 13 a. ja 200 p. vana)

 

22. Kahel vene kirjanikul, Peterburi Teaduste Akadeemia liikmel Pjotr Boborõkinil (1836–1921 õppis TÜ-s keemiat ja arstiteadust) ja Aleksandr Tvardovskil on üks ühesuguse pealkirjaga kirjandusteos. Nimetage see!

 

23. Kes?

 

24. Kes (1922–1959)? See mees oli omal ajal tõeline Prantsuse noorte iidol. Ta alustas menuka teatrinäitlejana, pälvides hüüdnime Prints. Eriti hästi tulid mehel välja klassikarollid, mida aga ta suutis vahetu ning emotsionaalse mänguga kaasaja publikule nauditavaks teha. Loomulikult tegi mees endale nime ka filminäitlejana – tuntumad kinorollid pärinevad filmidest „Tulp Fanfan“ , „Suured manöövrid“ ja „Parma klooster“. Mees suri ebaõiglaselt noorena – 36-aastasena maksavähki.

 

25. Kes on helilooja?

 

26. Üht 1915. a. Kanadas sündinud kirjanikku võib nimetada ka Baltikumi Nobeli preemia laureaadiks; tema ema oli pärit Riiast, isa Vilniuse lähedalt. Kes?

 

27. Kes on see eesti kunstnik, kes tegi Eesti Vabariigile omapoolse vapikavandi, millest hiljem sai Kotkaristi teenetemärk (asut. 1928), 1919 esitas ta Eesti riigilipuks Inglise lipule sarnaneva valge kanga, millel oli punane rist (Taani lipu negatiiv). Ühtlasi peetakse teda esimeseks eestlasest eksliibrise kunstnikuks (joonistas selle oma vennale).

 

28. Impressionistide manifest kõlab järgmiselt: „Meile on vaja päikest, vaba õhku, heledat ja noort maalikunsti. Laskem päike ateljeedesse ja kujutagem esemeid nii, nagu nad paistavad meile päevavalgusel.“ Kes on selle autor?

 

29. Kes on pildil olev näitlejanna?

 

 

30. Millist ansamblit kuulete?

 

Vastused:

1. Andaluusia                                                                            TT

2. Tordesillase leping                                                                TN

3. Albert I, Belgia kuningas                                                       TT

4. John Fitzgerald Kennedy                                                       TT

5. Maahoki                                                                               TT

6. Robinson Crusoe ja Alexander Selkirki saar.                         TT

7. Taani merisalat                                                                      TT

8. Tubakas                                                                               TT

9. Menora                                                                                TN

10. Leprosooriumid                                                                  TT

11. Krista Kruuv, Külli Kaljus                                       TT

12. Maria Šarapova                                                                  TN

13. N Liit                                                                                 LP

14. Kristin Otto (SDV, 1988 ujumises), Vitali Štserbo (Ühendatud võistkond, 1992 võimlemises) ja Michael Phelps (USA, 2004 ujumises)             LP

15. Kiirlaskumises                                                                    LP

16. Robert Boyle                                                                      TT

17. Seismoloogiajaam                                                               LP

18. Wilhelm Conrad Röntgen                                                    TN

19. Sõnn                                                                                  TT

20. Astronaut                                                                           LP

21. Bergen, 1986                                                                     TT

22. „Vassili Tjorkin“                                                                 TT

23. Andres Raag                                                                      TN

24. Gerard Philipe                                                                    TN

25. Gustav Mahler (V sümfoonia)                                             TN

26. Saul Bellow                                                                        LP

27. Kristjan Raud                                                                     LP

28. Emile Zola                                                                          LP

29. Cynthia Nixon                                                                    TN

30. „Toe Tag“                                                                          TN