1. Kuigi esimesed talispordialad olid kavas juba 1908. aastal Londoni OM-il (iluuisutamine) ning 1920. aasta Antwerpeni mängudel (jäähoki), siis nende alade võitjad on kantud ajalookroonikasse kui suveolümpiamängude võitjad. Esimene talimängude võitja selgus siiski 1924. aasta I taliolümpiamängudel Chamonix`s. Kes selleks oli?

 

2. Eesti spordialaliidud pakuvad ikka aeg-ajalt oma presidentidena välja värvikaid isiksusi. Maleliit Carmen Kassi ning Võrkpalliföderatsioon Vilja Savisaarega eesotsas on ühed näited. Järgnevalt küsime üht Eesti spordialaliitu, mille presidendiks on Eesti kuritegeliku allilma ühiskassa väidetav “peakassiir” Aleksander Klepat¹ ning peasekretäriks Dmitri Samost¹uk. Alaliit on registreeritud Dvigateli omaaegsesse spordihoonesse Peterburi teel ja omab seitset liikmesklubi. Eesti selle ala praegused tipud on ilmselt Angelika Sopp, (läinud aastal pälvis Euroopa noorte MV hõbemedali) ning Jevgeni Salejev (Euroopa noorte MV pronks). Mis spordiala?

 

3. See Prantsuse autotootja jõudis vormel-1 karusellis tiirelda 20 hooaega jõudmata kordagi konstruktorite karikavõiduni. Parimaks jäi 1980. aastal saavutatud meeskondlik II koht ning aasta varem saavutatud III koht. Individiuaalseid etapivõite saavutati 8, milledest 6 sõitis välja meeskonna legendaarseim piloot Jaques Laffite ja viimase Olivier Panis. Nende 20 hooaja jooksul kasutati masinatel koguni seitsme tootja automootoreid, teiste seas mürisesid masinatel ka Lamborghini ja Matra jõuallikad. Lisaks mootoritele vahetusid meeskonnas kui kirjud koerad ka sõitjad. Lisaks Laffite-le ja Panisele on meeskonnas sõitnud Andrea de Caesaris, Martin Brundle, Rene Arnoux ja paljud teised. Mis autotootja/meeskond?

 

4. See jalgrattaspordiala sai alguse Jaapanist 1948. aastal ning muutus otsemaid populaarseks kihlveoalaks. Jaapanis loodi 1957. aastal ka omaette spordialaliit  - Nihon Jitensha Shinkòkai, mis töötas välja ka spetsiaalselt Jaapanis läbi viidavate võistluste reeglid, mis püsivad seal tänaseni. Jaapanlastel on ala tõsisteks viljelejateks pürgivatele noortele oma kool koos range kasvatus- ning treeningre¾iimiga (treenitakse kuni 15 tundi päevas). Kooli lõpetajad saavad Nihon Jitensha Shinkokailt tunnistuse ja võivad kaasa lööma hakata kohalikus profisarjas.

Kõigi nende traditsioonide järgi on saareriigi oma profisari sel alal neile märksa prestii¾ikam kui medalid ahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt kus väga tihedasti ei osaleta.

Olemuselt on see spordiala sobiv rattasprinteritele. Mis ala?

 

5. Kes on need härrased piltidel?

 

     

6. Millist riiki iseloomustavad spordis alljärgnevad faktid:

 

- Olümpiamängudelt on võidetud 32 kuldmedalit. Neist esimese võitis 1928. aastal poksija Edward Morgan

- Jalgpalli MM finaalturniiril on osaletud ühel korral ja edutult. Kaotused NSVL-ile, Brasiiliale ja ©otimaale väravatevahega 2-12 ei andnud alagrupis viimasest kohast paremat.

- Professionaalseid jalgpallimeeskondi on riigis vaid 1

- Korvpallis on oldud märksa edukamad, 2001. aasta MM-il lõpetati neljanda kohaga. Kaasa on mängitud viimastel kahtedel suveolümpiamängudel ning võidetud seal Angoolat ning Serbiat.

- Suurimaks saavutuseks tennises loetakse Tony Wildingu maailma esireketikohta 1913. aastal.

- Riigi esimaletajaks oli pikka aega eestlane

 

7. USAle on langenud au korraldada olümpiamänge kokku kaheksa korda. Milline USA osariik on kõige enam võõrustanud olümpiamänge?

 

8. 1960. aasta Rooma olümpiamängude ratsutamisvõistlustel kukkus see 45-aastane austraallane hobuse seljast nii õnnetult, et sai peapõrutuse ning murdis rangluu. Mees toimetati otsemaid haiglasse, ent kuna heal positsioonil asunud Austraaliat ähvardanuks tema katkestamisel diskvalifitseerimine, tuli küsitav järgmisel päeval seotud pea ning rangluuga tagasi ja tegi kangelaslikult kaasa takistusvõistluse. Austraalia võitis meeskondliku kulla ning mehest sai rahvuskangelane. Vitaalne sportlane püsis kõrges konkurentsis veel aastaid. Pronksmedali võitis veel 1968. aastal Mehhikos ning viimase medali 61-aastasena 1976. aasta Montreali mängudel. Kes?

 

9. Inglismaa jalgpallikarikas FA Cup on maailma vanim regulaarne jalgpallivõistlus, kus võitjaid on selgitatud juba 1871-72. aastast. Tundub mõneti uskumatu, aga ka nii väärikal ja traditsioonilisel võistlusel on võimalus 21. sajandil ajalugu teha. Nagu näiteks 2005. aastal, mil karika võitis Arsenal. Milles seisnes ajalugu?

 

10. Kes?

 

 

11. See, nii mitmeski mõttes eriline Venemaa jalgpalliklubi asutati 1986. aastal. Meeskond mängib 10.000 pealtvaatajat mahutaval „Vodniku“ nimelisel staadionil mis kodumängudel pea alati pealtvaatajatest tulvil. Eriliseks teeb klubi see, et pea iga oma võõrsilmängu tarvis tuleb meeskonnal ette võtta üüratu teekond. Meeskonna parematel päevadel on see olnud kuni  7300 km. Lähimate konkurentideni jõudmiseks tuleb meeskonnal vähemalt 100 kilomeetri kaugusele.  Nii polegi imestada, et kodumängud on küsitaval klubil alati oma asukoha kauguse tõttu kõvaks trumbiks. Meeskonna suhteliselt lühikese ajaloo parimaks saavutuseks peetakse 1992. aastal Venemaa MV-l saavutatud 14. kohta ning samast hooajast 5-2 võitu valitseva meistri Moskva CSKA üle. Hetkel asutakse Venemaa II divisjonis oma tsoonis kümne meeskonna konkurentsis 8. kohal. Mis klubi?

 

12. 1000 elanikuga Eesti piirilinn Mõisaküla on andnud maailmale 2 olümpiamedalisti. Mõlemad mehed võitsid medalid enne II maailmasõda. Nimetage need mehed.

 

13. Kes?  14. Kes?

 

15. Esimene omataoline võistlus sel spordialal peeti 1917. aastal Jaapanis ning võistluse peasponsoriks oli Jaapani tuntumaid päevalehti Yomiuri Shimbun. Võistlus toimus kolm päeva ning sellega tähistati Jaapani pealinna Kyotost Tokiosse kolimise aastapäeva. Spordiala on küll viljeletav üle maailma, ent Jaapanis on sel kõige erilisem tähendus, omad rituaalid ja oma hing. Erinevalt muust maailmast, mängib olulist rolli seal ka “tasuki” nimeline subjekt. Ala on viljeletav ka Eestis. Eesti meistreid on selgitatud Tõrvas, Muhumaal, Kärdlas ja Tallinnas. Mis ala?

 

16. Ratsutamine on üks neist olümpiaaladest kus võrdsetel alustel võistlevad üheskoos nii mehed kui naised. See on võimaldanud teoks saada ka olukordadel kus kõik poodiumikohad on hõivanud õrnema soo esindajad ning mehed on sootuks medalita jäetud. Koolisõidus on seda juhtunud korduvalt.Millistel olümpiamängudel juhtus see esmakordselt? Oma esimese kulla võitis hilisem neljakordne olümpiavõitja – sakslanna Nicole Uphoff-Becker kuulsal „Rembrandtil“.

 

17. Küsitav Norra talisportlane võitis tuli kahevõistluse maailmameistriks kaks aastat järjest – 1934. ja 1935. aastal. Saavutus mida suutis alles 66 aastat hiljem korrata Fred-Borre Lundberg. Ka 1936. aasta taliolümpiamängudel olid ta saavutused märkimisväärsed – nelja võistluspäevaga võitis ta koguni kolm medalit. Lisaks kahevõistluse kullale aitas ta Norra teatesuusameeskonna hõbedale ning võttis Erik Larssoni järel ja ülejäänud konkurentide ees  ka 18 kilomeetri suusatamise hõbemedali. Kellest jutt?

 

18. Kuulete ühe riigi hümni. Millise?

 

19. Ajalooliselt saavutusterohke Eesti tõstesport elab taas ootusärevaid aegu mil noored tõstjad pead (ja kangid) tõstavad ja ehk kunagi sama kaugele jõuavad kui Jaan Talts, Alfred Neuland jt. Eesti tõstesangarid. Küsimegi siinkohal olümpiavõitja Jaan Taltsi õpilast, Eesti hetke andekaimaks tõstjaks peetavat noorsportlast, 18-aastast SK Vargamäe atleeti kes koguni 16 korral parandanud Eesti noorterekordeid ning eelmisel aastal jõudis noorte EM-il 6. kohale. Kes?

 

20. Millise spordiala mänguvahendeid näete piltidel? Reeglina on need valget või kollast värvi ning kaaluvad 100-150 grammi.

 

21. Sellel, Eesti maleparemikku kuulunud ja varalahkunud mehel (1934-1979) küll kordagi Eesti meistriks tulla ei õnnestunud, küll aga viis korda jõuda medaliteni. Suuremad kuulsuseloorberid lõikas ta siiski teadusest. Hariduselt oli ta biokeemik, koostas uurimusi ammoniaagi toimest aju energiavahetusele. Sta¾eeris Bratislava ja Arhusi ülikoolides ning pälvis 1976. aastal meditsiinidoktorikraadi. Osales ka 1969. aastal Tallinna I rahvusvahelisel turniiril kus pälvis kaks võitu ning kaks viiki ja 12. koha. Kes?

 

22. John Mikaelsson (Rootsi), Patrick McDonald (USA), Maureen Caird (Austraalia), Jelena Nikolajeva (Venemaa), Paavo Nurmi (Soome). Mis neid kergejõustiklasi veel ühendab peale selle, et nad on olümpiavõitjad?

 

23. NSVL-i meistrivõistlused jalgpallis jõudsid kesta 54 hooaega. Enim meistritiitleid – 34 võitsid Vene NFSV klubid, järgnesid Ukraina NSV 16- ning Gruusia NSV 2  meistritiitliga. Lisaks langes üks NSVL meistritiitel osaks veel kahele liiduvabariigile. Küsime siinkohal neid kahte klubi, kes noppisid järelejäänud liiduvabariikidest NSVL-i meistritiitli.

 

24. Millist spordirajatist näete piltidel?

 

 

 

 

25. Tänase mängu ainus muusikaküsimus. Mis ansambel esitab laulu? Kui vastate õigesti solisti, saate 1 punkti.

26. Maailma sport tunneb kõikvõimalikke mitmevõistlusi, teiste seas ka Quadrathloni ehk neljavõistlust, mis evib ka oma rahvusvahelist alaliitu (president Sergio Ferrero). Põhimõtteliselt on tegemist alaga kus klassikalise triatloni alade hulka on lisatud veel üks spordiala, milline? Rõhutagem, ametlikku Quadrathloni ehk neljavõistlusesse.

 

27. Kui F-1 kangelasi ja nende saavutusi läbi ajaloo teavad Euroopa autospordihuvilised unepealt, siis Põhja-Ameerika võistlussarjade kangelastega ei pruugi lood nii hästi olla. Kuidas on lood Teiega? Küsime siinkohal Põhja-Ameerika ühe populaarseima sarja – Nascari läbi aegade parimaid sõitjaid kes võitnud (nagu Michael Schumachergi F-1s) sarja seitsmel hooajal. Noorem meestest (s. 1951) leidis paraku traagilise lõpu 2001. aastal Daytona 500 sõidus otse võistlusrajal. Vanem meestest (s. 1937) on elus ja terve ning kangelase seisuses USA-s tänini. Kes on need mehed?

 

28. Vastavalt EOK treenerite kutsestandardile, ei tohi alates 2004. aastast Eestis treenerina töötada kui ei omata EOK kutsetunnistust. EOK lehel asuvat treeneriteregistrit sirvides avastame mõningase üllatusena, et ka spordiala nimega mälumäng taga seisab kaks registreeritud treenerit. Mõlemad tartlased. Tõele au andes ei oma kumbki küll kehtivat kutsetunnistust mistõttu mälumängutreenerina töötada ei tohi. Nimetage need kaks EOK treeneriteregistris asuvat mälumängu treenerit.

 

29. Hispaanlanna Lucinda Molesi soorituses märgiti see esimesena üles 1931. aastal. Hilisemalt on teiste seas samaga hakkama saanud ka taanlanna Liselotte Hansen, ameeriklanna Carol Cady, nõukogude sportlane Ljubov Vassiljeva, jaapanlanna Aya Suzuki ning kõige viimasena valgevenelanna Svetlana Sudak. Millest jutt?

 

30. Pildil on kuuekordne maailmameister ja kolmekordne olümpiavõitja. Kes?

31. Selle, 1978. aastal sündinud Leedu korvpalluri tee maailma tippu kulges teistest kaasmaalastest mõnevõrra erinevalt. Ei käinud ta läbi ühtki kuulsatest Leedu korvpallikoolidest, vaid jäi skautidele silma Leedu B klassi meistrivõistlustel, kus pallis oma sünnilinna Kai¹adoryse meeskonna eest. Järgnes kutse Vilniuse Sakalaisse ning sealt edasi Lietuvas Rytasese meeskonda ning siis vana maailma tippklubidesse, Treviso Benettoni ja Ateena Panathinaikosesse. Oma praegust, Euroliigas mängivat koduklubi esindab ta 2007. aastast. Vaatlejate sõnul on tegemist Euroopa ühe parima 1-1 vastu mängumehega, kes on võrdselt hea nii kaitses kui rünnakul, Lietuvas Rytase eest mängides saavutas ta vabavisete tabavusel hooaja keskmiseks näitajaks haruldased 90,6%. Kes on see Leedu Scottie Pippeniks kutsutav korvpallur?

 

32. Tuleva aasta talve eestlaste oodatuimaks spordisündmuseks on ilmselt suusaalade MM T¹ehhimaal Liberecis. Nagu Tartu mänguski juba kuulda ja vastata saime, pole t¹ehhidele  suusaalade MM-i korraldamine sugugi uus kogemus. Johannisbadile langes au korraldada I suusaalade MM ning kaks korda on veelgi korraldamine enda peale võetud. Nimetage see kaunis paik T¹ehhimaal, kus murdmaasuusatamise MM on lisaks Johannisbadile veel toimunud.

 

33. Esimesed omataolised esemed valmistasid ©oti käsitöö meistrid kasutades selleks lambamagu, inimjuukseid ja villa. Osa neist algupärastest materjalidest leiab kasutamist ka tänapäevaste esemete juures. Tänapäeval kasutatakse eseme tootmisel 14-17 kemikaalist kokku segatud ainet ja tehakse seda rohelise ilmavaatega inimeste meelehärmiks umbes 300 miljonit eset aastas. Olulisemad tootjad on Dunlop Slazenger, Penn ja Prince. Huvitav on märkida sedagi, et kui küsitav ese pakist välja võtta, hakkab ta kaotama oma tähtsaimat omadust ning muutub mõne aja möödudes kasutamiskõlbmatuks. Mis ese?

 

34. Oval Lingotto, M-Wave, Vikingskipet, Thialf, Sportforum Hohenschönhausen, Tullu Gym ja Heilongjiang on kahtlematult maailma oma ala tipud. Aga mis need on?

 

35. 1960. aasta oli pildil olevale mehele igati õnnelik. Kes on pildil?

 

36. See omaaegne “Töövapruse” medali laureaat on meenutanud: “Nojah…Vahepeal pidid treenerid spordikoolis omavahel tülli minema, igaüks tahtis enda poole tõmmata. Mäletan, tollal toodi oktoobriparaadidel välja rohkesti igasugust atribuutikat. Mina sõitsin ükskord hobusega tribüüni eest mööda. Eks siis Edgar Naarits, kes mind koolidevaheliselt võistlustelt teadis, ütleski: “Poiss on sündinud korvpallur, aga istub hobuse seljas!”. Tõsisemalt langes liisk 1956. aasta sügisel kui klassivennad Avo Jans ja Peeter Loog astusid ligi ja lubasid peksa anda kui ma korvpallitrenni ei lähe. Oma nahk oli ikka kõige lähemal, siis läksingi.” Kes nõnda on meenutanud?

 

37. Mis aasta?

 

-          Nõukogude sportlane Gennadi Agapov läbib esmakordselt 50 kilomeetri käimisdistantsi alla 4 tunniga.

-          Austraalia tennisist Fred Stolle võidab Prantsusmaa lahtised meistrivõistlused ning hispaanlane Manuel Santana USA lahtised meistrivõistlused tennises.

-          Oma kaheksanda (sj. seitsmenda järjestikuse) NBA meistritiitli võidab Boston Celtics, NHLi pingelises finaalseerias võidab Stanley karika Montreal Canadiens.

-          Legendaarne sir Stanley Matthews peab oma viimase kohtumise inglise kõrgeimas divisjonis.

-          Sünnivad Nõukogude võimleja Natalja Jurt¹enko, Rootsi golfimängija Jesper Parnevik, T¹ehhi hokimängija Dominik Ha¹ek, Bulgaaria kõrgushüppaja Stefka Kostadinova jpt.

 

38. Eesti esinduslikemal, Kadrioru staadionil on 82-aastase ajaloo jooksul püsititatud 3  kergejõustiku maailmarekordit. Kõik kolm tulemust on ka tänaseni Kadrioru staadioni kehtivad rekordid, ent mitte enam maailma tippmargid. Nimetage rekordipüstitajad.

 

39. Äsja UEFA karikasarja võitnud Sankt-Peterburgi Zeniidi meeskonda võib mõistagi suurepärase ja ka ootamatu saavutuse puhul palavalt õnnitleda. Seda on ka kogu Venemaa  eesotsas president Medvedjeviga (Zeniidi tulihingeline poolehoidja muide) ja peaminister Putiniga juba teinud. St. Peterburgi Zeniit on läbi aegade teine Venemaa klubi, kes nii kõrge auhinna Euroopa klubijalgpallis võitnud. Kes oli esimene? Juhtus see muide täpselt 18. mail.

 

40. Mis on pildil oleva olevuse nimi?            

 

                    

 

41. Purjetajad on olümpiaperes enamasti erandlikud sportlased. Alatasa pole olümpialinnas võistluspurjetamiseks sobivat veekogu ja nii peetakse võistlused olümpialinnast eemal. Vahel lähemal, vahel kaugemal. Olümpialinnast kõige kaugema purjespordilinna tiitlile kandideerivad kaks maailma linna, kelle kaugus samaaegsest olümpialinnast jääb linnulennult 900 kilomeetri kaugusele. Nimetage need linnad.

 

42. Rahvusvaheline jäähokiliit tähistab käesoleval aastal rahvusvahelise hoki 100. sünnipäeva. Pidustuste üheks kulminatsiooniks on mõistagi käimasolevad maailmameistrivõistlused jäähokis mille lõpplahendust näeme täna öösel. Vähem on teada fakt, et käimasolevad maailmameistrivõistlused on arvult juba 72 ja tegemist on pika traditsiooniga võistlustega. Esimeseks jäähoki maailmameistriks krooniti (üllatus, üllatus) Kanada meeskond, õigemini Kanadat esindanud Winnipeg Falconsi meeskond. Küsime, millises linnas toimusid esimesed maailmameistrivõistlused?

 

43. Oli algamas ...liidu koosolek, aga kohal oli ainult kaks meest. Oodati. Üks mees ütles teisele, et mis me niisama siin ikka ootame, saame parem tuttavaks. Mina olen Mati... ja teine vastas, et oi kui tore, mina olen jällegi Mati... Üks Matidest valiti samal koosolekul alaliidu presidendiks. Täitke lüngad, et ehk mis alaliidu koosolekuga oli tegemist ja kes on need kaks Matit?

 

44. Kabemäng kogu oma lihtsuses ja keerukuses on alati andnud ainest tegijatele mängijatele uute reeglite ning mängustiilide väljamõtlejana. Kanada, Türgi, Vene ja Brasiilia kabet on korduvalt varasemates mängudes küsitud. Seekord küsime kuidas kutsutakse eripärast kabemängu mida mängitakse 80-l ruudul (80x10) Vene kabe reeglitega ning mille leiutajaks on ukrainlane Nikolai Spantsireti. Kiitjatest kriitikute sõnul ühendab see kabe endas vene kabe positsiooni täpsuse ja rahvusvahelise kabe keerukuse. Viikide sagedus on mõlemaga võrreldes märksa väiksem. Siin võidavad kolm kabet ühe vastu alati. Mis kabe?

 

45. Kes on see Saksamaal, Freiburgis sündinud hokimängija?

 

 

46. Eesti esinduslikemal vehklemisturniiril “Tallinna Mõõk” on eestlased või eestimaalased ise olnud võrdlemisi külalislahked. Turniiri 37-aastase ajaloo jooksul on võetud kõigest kolm esikohta. Esimese neist napsas kohe 1. turniiril 1971. aastal Jaan Veanes. Kes on ülejäänud kaks võitjat?

 

47. 1904. aasta St. Louisi olümpiamängudel võitis USA sportlane George Poage 200m ja 400m tõkkejooksus pronksmedalid. Mille poolest on need medalivõidud tähelepanuväärsed?

 

48. See, ligemale 23.000 elanikuga linn asub Marimaal, Volga jõe (täpsemalt küll T¹eboksarõ veehoidla) kallastel. Linna asutas kindlusena pärast marilaste anastamist tsaar Ivan IV 1583. aastal, linnaõigused sai 1781. aastal. 19. sajandil omas tähtsat rolli puidukaubanduses. Linn on kultuuriväärtuste poolest rikas. 1919. aastal avatud kunstimuuseum sisaldab Marimaa ja Vene kunstnike väärtuslikke töid, 1983. aastal asutatud Vabaõhumuuseumis on aga üle 60ne hoone. Tänasesse spordimängu on see geograafiaküsimus sattunud täiesti asjakohaselt. Nimetage see linn.

 

49. Iseseisev Läti Vabariik on taliolümpiamängudelt võitnud 1 medali, pronksi. Kes on selle Lätile võitnud?

 

50. Kes on pildil?

 

 

Vastused:

 

1. Charles Jewtraw

2. Sambo

3. Ligier

4. Keirin

5. C. Metzelder, P. Mertesacker

6. Uus-Meremaa

7. California

8. William Roycroft

9. Esmakordselt selgus võitja mängujärgsete penaltite järel

10. Chuck Mckinley

11. Nahhodka Okean

12. Arnold Luhaäär, Adalberts Bubenko

13. Virge Viss-Treiel

14. Pirgit Püü

15. Ekiden

16. 1988. aastal Soulis

17. Oddbjörn Hagen

18. Rootsi

19. Leho Pent

20. Lacrosse

21. Uudo Tarve

22. Oma ala viimased olümpiavõitjad

23. Jerevani Ararat, Minski Dinamo

24. Lu¾niki staadion Moskvas

25. Ansambel Köök, solist Jaan Pehk

26. Kajakisõit (aerutamine)

27. Dale Earnhardt, Richard Lee Petty

28. Rein Ets, Hillar Palamets

29. Naiste vasaraheite maailma tippmargid

30. Andrei Homutov

31. Ramunas ©i¹kauskas

32. Vysoke Tatra

33. Tennisepall

34. Kiiruisutamise hallid

35. William Nieder

36. Jaak Lipso

37. 1965

38. Tatjana Lõssenko, Juri Sedõhh, Heike Drechsler

39. Moskva CSKA

40. Waldi

41. Tallinn ja Kiel

42. Antverpen, kuni 1968. aastani loeti maailmameistrivõistlusteks ka olümpiaturniire.

43. Ujumisliit, Mati Kebina ja Mati Eliste

44. Harkovi kabe

45. Dany Heatley

46. Kaido Kaaberma, Vladimir Re¾nit¹enko

47. Esimene neegersportlane, kes võitis olümpiamängudelt medali

48. Kozmodemjansk ehk maailma malepealinn Vasjuki

49. Martins Rubenis

50. Emmanuel Lasker