Pirita Suur Jõulumäng (paarismäng)

1. Kes?

   

 

2. Mis nime kannab see Ameerika kõige mürgisem madu?

   

 

3. Milline teos ühendab neid mehi?

 

   

 

4. See on üks ebatavalisemaid lennukeid II maailmasõja ajal. Negatiivse noolsusega tiivad, neli turboreaktiivmootorit. Mis firma?

 

 

5. Kes on kunstnik?

 

  

 

6. Mis on selle naise eesnimi?

 

  

 

7. Kes on pildil?

 

   

 

8. Millise tuntud suguvõsa vappi te näete?

 

        

 

9. Mis on nendes piltides erilist?

 

 

10. Kelle fotomontaazh?

 


 

11. Teatavasti kuulutati Eesti vabariik esimest korda välja Koeru kihelkonnas Päinurme Vaali külas detsembri algul 1905 aastal. Presidendiks valiti külarätsep Hans Anton Schults. Palo talu peremehe, vallakohtu esimehe eestvõttel koostati ka põhiseadus. Kuna Vaali mehed ei pooldanud mõisate põletamist ja mõisnike vara hävitamist, jäid nad karistussalkade saabudes heauskselt paigale, ning Vaali vabariigi valitsus lasti 24. detsembri õhtuvidevikus maha. Alaealisuse tõttu jäi maha laskmata Palo talu perepoeg, kuid kuri idaimpeerium viis selle otsuse täide 1942.aastal Vjatka vangilaagris. Vahepealsed 37 aastat elas Palo perepoeg sisukat elu – oli kõikide riigikogu koosseisude liige, korduvalt minister, s. h. Siseminister kuni 21.06.1940.

Kes viis Vaali meeste üritust oma parima suutmisega edasi?

 

12. Ühe meil pesitseva linnu elulaadis on üks tahk, mis on teadlasi üllatanud. Näiteks on ta  väiksemate lindude hulgas harv liigisisese pesaparasitismi harrastaja. Tuleb ainult muneda  võõrasse pesasse ja poegi kasvatavad teised. Oma „külaskäigu” ajal sööb või lõhub see emalind naabri pesas ühe muna, et kurna suurus jääks samaks, jäljendades üsnagi käo kombeid. Lindude häältest eelistavad need linnud matkida peoleod.

      Kes see pesaparasiit?

 

13. Kes kirjutas 1997. aasta „Postimehes” nii –

      „Tehkem oma Lurich nii suur, et iga tattnina seda juba hõlma alla ei pista! Et mees võiks seista enda eest. Näe, Keres seisab Tõnismäel rahumeeli posti otsas, keegi pole malemeistri pead kaenlasse kahmanud. Miks peab siis maadlusmeister jalust nõrk olema?”

      Selle mehe artiklid ja esseed ilmusid käesoleval aastal ühes raamatus „Wolandi partii” Kes?

 

14. Kui Donbassi noor kaevur Aleksei Stahhanov ületas 1935.a. suurelt norme, kaevandades 6,5 tonni asemel 102 tonni sütt, siis sai ta ka vägevalt autasustatud – sai korteri, kuupalga preemiaks ja priipääsme kohalikku ..... Kuhu?

 

15. Kes on helilooja?

 

16. Kuna selle A. H. Tammsaare teose ilmumisest ( 1922.a. sügis) möödub 85 aastat, siis on kirjandusteadlased hakanud rohkem uurima raamatu sümbolkeelt ning leidnud, et teos on dialoogis aasta varem ilmunud „Juuditi” vanatestamentliku halastuseta maailmaga (tagatipuks surnud laps). Milline A. H. T. teos olevat oma uustestamentliku lunastusega  (lõpulehekülgedel elurõõmus põngerjas) – esialgse pealkirjaga „ Mets- Jeesuke” – tähtsam?

 

17. Kes võttis kasutusele termini „imetajad”, kuna oli sekkunud ajajärgu populaarsesse feminismimaigulisse kampaaniasse, mis võitles ammede pidamise vastu, kuid lõpuks see kampaania põhimõttel „võit käändub kaotuseks” sulges naised kindlamalt kodusesse ringi.

      Aga termin oli sündinud – kes autor?

 

18. Mida tähistab tihti esinev itaalia päritolu sõna „ kasematt”?

 

19. Küsime araabia Julia ja Romeo nimesid. Lembelaulik Kais Ibnal - Mulavah, hüüdnimega „Meeletu” (ehk ... küsitav)elas 7. saj. lõpul, luusides luidetel armastatu ( ... küsitav) hõimu laagri lähedal. Küsime nende maailmakuulsate araabia armunute nimesid?

     

20. Operetiklassikasse kuuluvad Lehari Lõbus lesk, Naeratuste maa, Paganini ning Kalmani , Silva, krahvinna Mariza, Montmartre`i kannike. Milline neist jõudis lavale kõige varem – 30.detsember 1905.a. Viinis?

 

21. Reklaamitud „Alpide parimaks suusakeskuseks”, rajad Austria ja ©veitsi territooriumil, isikutõendi kaasaskandmine kohustuslik, kuigi tavaliselt ei kontrollita.

      Põnevamad laskumised saavad alguse Greidtspitzi (2872 m) ja Palinkopfi tipust. Küla ise 1400 m kõrgusel, 275 km Salzburgi lennujaamast. Külas populaarne spordikompleks Silvretta Center. Kõige rahvarohkem afterski baar kahekorruseline Trofana Alm, kus ölut saab meetrikaupa. Mis koht?

 

22. Kes see rootslaste üksainus kuningas ( surres 38- aastane), kes Riigipäeva otsusega saanud lisanime SUUR ?

 

23. NSVL aatomitööstuse juhtorganit nimetati algul Erikomitee ja Esimene peavalitsus. Pärast Beria arreteerimist sai see organ naiivsete nõukogude inimeste jaoks neutraalse väheütleva ministeeriumi nime, mis teatud äraarvamisruumi siiski jättis. Ministriks oli üle 30 aasta Jefim Slavski, kellele kogunes surma – aastaks 1992 kolm N.Liidu kangelase kuldtähte ja kümme Lenini ordenit. Oma ametikoha kaotas alles pärast T¹ernobõli. Slavskil oli oma Teaduste Akadeemia 24 akadeemikuga, 670 teadusdoktorit. Talle allus 10 suletud linna ligi miljoni elanikuga.

      Kuidas seda ministeeriumi avalikkusele ametlikult nimetati?

 

24. Alates 20. sajandist on paavstid selle paratamatu probleemiga rahuldavalt toime tulnud, aga paavstluse algusaegadel tuli sellega toime alles 25. paavst Dianysius ( paavstitroonil 259 – 268.a.). Mis probleemiga tegu?

 

25. Mis linnas on sündinud see laul?

 

Vastused:

 

1

Christina Aquilliera

 

 

 

 

K.

2

Bu¹meister e. surukuku

 

 

 

 

K.

3

Berlin, Alexanderplatz; Alfred Döblin ja Reiner Fassbinder

 

K.

4

Junkers; Ju - 287

 

 

 

 

K.

5

Rein Kelpman; Asotsiaal, Liputaja

 

 

 

K.

6

Elo ( Tuglas)

 

 

 

 

 

K.

7

Mats Sundin

 

 

 

 

 

K.

8

Ungern - Sternberg; "Sõjajumal" Robert e. Roman Fjodorovit¹

K.

9

Sugu muutnud Heidi/Andreas Krieger ; 1986 EM meister kuulitõukes

K. L.

10

John Heartfield ( Helmut Herzfelde) ; 1891 - 1968

 

 

K.

11

August Jürman - Jürima ( 1887 - 1942)

 

 

 

L.

12

Kuldnokk

 

 

 

 

 

K.

13

Paavo Kivine

 

 

 

 

 

K.

14

Pilet kinno

 

 

 

 

 

K.

15

C. Orff ; Carmina Burana

 

 

 

 

K.

16

Kõrboja peremees; A. H. T. esimene romaan

 

 

L.

17

Linnè, 1758.a.

 

 

 

 

 

L.

18

Tugeva kattega ( laega) suurtükkide laskeruum kaitseehitises

L.

19

Mad¾num ja Laila; luulevorm kassiida

 

 

 

L.

20

Lõbus lesk

 

 

 

 

 

K.

21

Ischgl, Austria Tiroolis

 

 

 

 

L.

22

Gustav II Adolf ( 1594 - 06.11.1632)

 

 

 

L.

23

Keskmise masinaehituse ministeerium

 

 

L.

24

Esimene loomulikku surma surnud paavst

 

 

L.

25

Strasbourgi sõjalaagris; R. De Lisle Reini armee sõjalaul

 

K.

 

     

MÄNGUJUHID: P. E. Kubo, J. Loide, E. Rihm