Tartu spordimälukas 2008

 

I

 

1) Mitmete antiikautorite sõnul oli hüspleksikolksatus antiikolümpiat lahutamatult saatvaks heliks. Kes või mis oli ‚hüspleks’, mille esmamainingud jäävad kusagile umbes 5. sajandisse eKr?

 

2) Küsitav tennisist on kinnitanud, et tänavused Prantsusmaa lahtised meistrivõistlused lõpetavad tema karjääri. Muuhulgas on tema kohta öeldud, et ilma oma vanaema Olga Schlösseri rahalise toeta poleks ta iial maailma tennisetippude hulka jõudnud, sest talendikal noorel puudus igasugune riiklik toetus. Kes on see tänaseks tennisega veidi alla 15 miljoni dollari teeninud valgepallur?

 

3) 2007. aasta sügisel toimus esimene ja seega igati ajalooline Eesti-Soome maavõistlus spordimälumängus, mille võidu Eesti koondis lõpuks endale napsata suutis. Kuid “individuaalse” esikoha võttis mängust siiski Soome ässadest koosnev meeskond nimega Harri Larva. Oma nime said nad ühe kaasmaalase, omaaegse kergejõustiklasest olümpiavõitja järgi. Küsimegi, et mis aastal ja mis alal Harri Larva siis kunagi olümpiavõitjaks tuli?

 

4) Teatavasti toimuvad järgmise aasta põhja alade suusatamise MM-võistlused Tšehhimaal Liberecis. Kuid kus toimusid 1925. aastal I põhjaalade suusatamise MM-võistlused? Õige riik annab ühe punkti, õige koht kaks punkti.

 

5) Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II

 

6) Devon Harris, Dudley Stokes, Michael White, Samuel Clayton – see legendaarne seltskond on oma riigi esimene ning spordimaailmas kuulus kooslus. Mis on nende meeste ühine nimetaja?

 

7) Millise klubi vastu mängis Mart Poom Arsenali särgis oma ainsa mängu Premier League'is? Küsitava klubiga liitus Poom ka 1994. aastal, kuid laenati seitsme mängu järel sealt siis tagasi FC Florale.

 

8) Dopingutarvitamine Ida-Saksa spordisüsteemis oli (ja on) avalik saladus, ometi õnnestus dopinguküttidel kogu Saksa DV eksisteerimisaja jooksul ametlikult vahele võtta vaid üks kergejõustiklane. See juhtus 1977. aasta EK-võistlustel ning karistusena järgnes patustanule aastane võistluskeeld. Jaksukas atleet naases aga peagi võistlusareenile, toppides kaukasse nii 1978. kui ka 1982. aasta EM-kullad. Eriti edukaks kujunes küsitavale 1980. aasta, mil ta püstitas kaks maailmarekordit ja tuli ka olümpiavõitjaks. 1984. aastal taandus ta suurest spordist ning abiellus oma „ametivennaga” – sama distsipliini kahekordse Euroopa meistriga (1971, 1974). Pärast nende ühise tütre sündi üritas küsimuse peategelane veel come-backi (sise-MM hõbe 1987), kuid pääs Souli olümpiale luhtus ning edasisel tõsisel sporditegemisel oli seega kriips peal. Kellest jutt?

 

9) Isa sündis 1951. aastal ja tuli 1978. aastal esimese ameeriklasena mootorrataste ringrajasõidus 500cc masinaklassis maailmameistriks. Tiitlit õnnestus tal kaitsta ka kahel järgneval hooajal. Poeg sündis 1973. aastal ja võidutses 2000. aasta MM-sarjas samas masinaklassis. See seik teeb neist ainsa isa-poja-duo, kes ringrajasõidus kogu ilma tšempioniks on pärjatud. Isa tagumik nühkis kogu karjääri vältel Yamaha sadulat ja ka poeg alustas sama firma tsiklil, kuid maailmameistriks tuli ta siiski Suzukil. Lisaks veresugulusele seob kahte kiirusearmastajat ka täpselt ühesugune nimi. Küsimegi, et milline nimi?

 

10) Millise spordivõistluse auhinda esitletakse pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III

 

11) Tartu esindusmeeskond korvpallis suutis Eesti taasiseseisvumise järgsel kümnendil (1991-2000) meistriliigas mängides kanda väga erinevaid nimesid. Muuhulgas oldi Tartu Maja, Taba 89, Raidor, KK Tartu ja meistriks tuldi lõpuks TÜ/Delta nime all. Siit loetelust jäi aga välja veel kaks nime, mida sel perioodil kanti. Millised?

 

12) Kui šveitslane Hans Gamper, endine FC Baseli kapten, 1899. aasta novembri lõpul koos kaaslastega uuele jalgpalliklubile aluse pani, ei osanud ta ilmselt uneski näha, et värskest lapsukesest 100 aastaga tõeline impeerium tekib. Ainuüksi hooajal 2006/2007 teenis küsitav klubi ligi 300 miljoni eurose käibe juures kasumit 19,5 miljonit eurot (305 miljonit Eesti krooni). Gamper ise oli aastatel 1908-25 viiel korral klubi presidendiks, tänasel päeval on klubi eesotsas aga keegi 45-aastane jurist, kelle perekonnanimeks Laporta. Mis klubi?

 

13) Alates 1950. aastast on Stanley Cup'i finaalseeria lõpetamise kenaks traditsiooniks võiduka võistkonna kapteni auring karikaga. Kuid 2001. aastal seda traditsiooni rikuti: võidukas kapten Joe Sakic tõstis karika vaid õhku ning ulatas selle siis auringiks ühele alles eelmisel hooajal nende klubiga liitunud mängijale. Kõigi aegade punktitabelis on see mees üheksandal kohal, söötude edetabelis aga Wayne Gretzky järel teisel kohal. Küsitav kuulus Kanada koondisesse 1998. aasta olümpial ning 1981., 1984. ja 1987. aasta Canada Cup turniiril. Tema särginumber 77 on lae alla tõmmatud koguni kahe klubi koduhallides. Kes?

 

14) Küsitav tants on võistlustantsudest aeglaseim – selle tempo on 25-27 takti minutis. Tantsuvõistluste kavasse lisandub see tants alles D-klassist. Seda iseloomustab 4/4 taktimõõt, rütmi loetakse aeglane-kiire-kiire ning seda peetakse ka armunute tantsuks. Võistlustel tantsitav (nn kuuba …) erineb seltskonnatantsust (nn ruudu …) sammude skeemilt ja ka muusikasse tantsitakse neid erinevalt. Võistlustantsu liikumine algab takti neljandal löögil meespartneri parema jala sammuga kõrvale. Järgmise takti esimesel löögil toimub vaid liikumine kehaga, teisel löögil astub meespartner vasaskuga ette, kolmandal löögil kannab raskuse tagasi paremale jalale ja neljandal löögil viib vasaku jala kõrvale. Järgneb jälle liikumine kehaga, samm paremaga taha ja raskuse kandmine vasakule jalale ning siis jälle samm paremale. Mis tants?

 

15) 1935. aastal vaesesse Waco neegriperre sündinud poisu pidi juba noorena hakkaja olema, et end kümne vanema õe-venna seas kehtestada. Pidevalt pahandustesse sattunud tegelase ellu tõi pöörde pere kolimine New Yorki, kus ta Cus d´Amato juures poksitreeninguid alustas. 1952. aasta olümpial sai poksimaailm aimu uue ande tõusust, kui 17-aastane nooruk keskkaalus puhta töö tegi (muuhulgas arvati, et noormees võinuks poole tunni jooksul pehmeks klohmida ka raskemate kaalude võitjad). Otsekui nende sõnade kinnituseks tõusis ta 1956. aastal kõigi aegade noorimana profipoksi absoluutkaalu maailmameistri troonile. 1959. aastal sai ta küll sugeda ühelt vastuoluliselt valgelt mehelt, kuid lükkas aasta hiljem ümber inglise kõnekäänu They never come back (”Nad ei tule iial tagasi”) ning tuli esmakordselt raskekaalu poksi ajaloos “kaotaja” seisust uuesti maailmameistriks. Kes?

 

 

IV

 

16) Küsime üht 1954. aastal asutatud spordivarustuse tootjat, kelle toodetuga võideti esimene olümpiakuld juba Roomast 1960 (kulla võitis Luigi Arenti). 1970. aastatel võidutses turul nende tootemudel „Super”, 1980. aastatel aga „Master”. Sama tootja varustust on kasutanud ka NSV Liidu ja Eesti oma ala meistrid. Ja veel üks vihje: oma ülimoodsas tootearenduses teeb küsitav ettevõte koostööd ka Itaalia autotootja Ferrariga. Mis firma?

 

17) Arnold Greeni nimi ei vaja spordiinimestele tutvustamist. Ta on olnud EOK president, meie suusaliidu president, maadlusliidu president, Moskva olümpiamängude orgkomitee aseesimees jne. Tema riiklikest ametitest on tuntuim Eesti NSV välisministriks olek, kuid omal ajal oli hr Green veel ühe teisegi Eesti NSV ministeeriumi eesotsas. Vihjena veel, et samas ametis on kunagi olnud ka üks kahekordne Eesti korvpallimeister. Mis minister hr Green aastatel 1958-60 oli?

 

18) Millise spordiala kohta käivad alljärgnevad faktid:

 - MM-võistlusi peetakse alates 1927. aastast, esimene maailmameister oli Joe Davis

 - Guinnessi rekordiraamatusse on kantud Tony Drago tulemus 149 (punkti)

 - kahe meetri pikkune Jan Verhaas oli esimene mittebritt, kes tegutses MM-finaalis kohtunikuna

 - mängus kasutatakse muuhulgas vahendeid nimedega ”ämblik” ja ”luik”

 - mullune ilmameister sai auhinnaks 220 000 £

 

19) ManU särgil number 7 on olnud palju legendaarseid kandjaid – siinkohal piisab ilmselt vaid George Besti, Eric Cantona, David Beckhami ja Christiano Ronaldo nimetamisest. 1990. aastate algul kandis seda numbrit ajutiselt (Bryan Robsoni vigastuse ajal) ka üks Nõukogude jalgpallikoolkonna kasvandik. Sündinud küll Ukrainas ja olles leedu juurtega, otsustas ta ometi esindada Venemaa koondist, osaledes 1992. ja 1996. aasta EM-finaalturniiridel. 1994. aasta MM jäi tal aga vahele, kuna mees juhtis mängijate vastasseisu treener Pavel Sadõriniga. Ja ta on ainus mängija, kes löönud värava nii Manchesteri, Glasgow’ kui ka Merseyside'i derbides. Kes?

 

20) Kes on piltidel? Ta sündis 1931. aastal. Hariduselt on ta matemaatika-füüsikaõpetaja, lisaks aga ka Eesti esimesi 15-meetri-mehi kolmikhüppes

(15.00 1955. astast).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V

 

21) Praegune “raskeim” maailmarekord tõstmises kuulub iraanlasele Hossein Reza Zadehile, kes saavutas 2004. aasta Ateena olümpial üliraskekaalu (üle 105 kg) tõukamises 263,5 kg. Kuid tegelikult on tõstmises fikseeritud ka suuremaid raskusi, seda enne kaalukategooriate ümbervaatamist 1990. aastatel. ”Raskeim” MR oli tollal 266 kg, samuti tõukamises. Kes selle siis püstitas?

 

22) Rallimaailma on läbi aegade valitsenud meie põhjanaabrid – 7 meest on Soomele ühtekokku toonud 14 MM-tiitlit. Kuid soomlaste naabridki on tegelikult tublid olnud. 2003. aastal tuli mäletatavasti maailmameistriks norralane Petter Solberg ja kahel korral on maailmameistriteks kroonitud ka rootslased. Kes on need Rootsile võidud toonud piloodid?

 

23) Noore tüdrukuna tegeles ta iluuisutamisega, kuid vahetas peagi uisud naelikute vastu, sest pakane oli neiule vastumeelt. Spordikoolis mitmekülgseid treeninguid jätkates rajas ta endale hea füüsilise põhja, millele õnnestus edasise karjääri jooksul laduda muljetavaldav saavutustepüramiid. Ta on ainus, kes suutnud võita sise-MM kullad nii 60m, 200m kui ka 400m jooksus, lisaks on ta tänini sise-MR omanik nii 50m kui ka 60m distantsil. Suvistelt tiitlivõistlustelt lisandus aastail 1991-98 neli kulda ja kümmekond muud medalit, kuid seda oli asjaosaliste arvates ikka veel vähe... Puuduoleva olümpiakulla võitmiseks otsustati koos treenerist abikaasaga Sydney mängude künnisel, et küsitav peaks ala vahetama ning püüdma sinilindu seal, kus konkurents (ehk?) nõrgem. Nagu arvata, oli sellel lool happy end – projekt õigustas end täielikult ja olümpiakuld võidetigi. Kellest on jutt?

 

24) Legendaarses 15 km suusasõidus 1980. aasta taliolümpial Lake Placidis jäi Juha Mietot ning Thomas Wassbergi teatavasti eraldama pelk sekundisajandik. Varem distantsi lõpetanud soomlane jälgis pingsalt, kuidas rootslane koos ühe pool minutit varem startinud suusamehega rind-rinnas finišisi poole kihutas. Küllap oli vahetust konkurentsist kasu, sest rootslane sai kulla ja teine mees pronksi. Küsimegi, kes oli kuulsa duelli pidanud Mieto ja Wassbergi kõrval kolmandana pjedestaalil? See oli üldse tema esimene individuaalmedal tiitlivõistlustelt, ehkki hiljem lisandus veel mitmeid ja lõpuks kogus ta ka kaks kulda, mõlemad MM-teatesõitudest. Niisiis – kes?

 

25) Mis on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI

 

26) Mõni aeg tagasi lõppesid Zagrebis tänavused EM-võistlused iluuisutamises. Küsime, kes pälvisid esikohad üksiksõitudes? Üks õige nimi annab ühe punkti.

 

27) See spordimees iseloomustab oma esimest hooaega välisklubis: ”Meeskond treenib palju, tahetakse taset parandada. Mina muidugi palju ei treeni, oskan ju kõike. Olen meeskonnas ühtlasi mängija ja konsultant. Püüan kõike, mida oskan, näidata ja õpetada. Kui mängin, on publik vaimustuses, teen mängus niisuguseid asju, mida [kohalikud] näinud pole.” Lisada võib veel, et Eestist läinud mees oli elutingimustega rahul – tema käsutusse oli antud kolmetoaline korter ja sõiduauto Niva. Kohalikku taset oma spordialal kirjeldas ta aga kui ”kiviaja tasemel” olevat. Kes?

 

28) Milliste olümpiamängudega seonduvad alljärgnevad seigad?
* Otsustavas hääletusvoorus põrmustati Jaapani linn Nagoya häältega 52:27
* Sportlasi osales ~8500, võistlusalasid oli kokku 237
* piletiga pealtvaatajaid oli kokku ~3,2 miljonit
* Esmakordselt osalesid olümpiamängudel Aruba, Brunei, Guam, Maldiivid, Vanuatu
* Mängude moto oli „Harmoonia ja progress”
* Noorim olümpiavõitja oli ungarlane (14 a), vanim aga sakslane (52 a)
* Kuldmedalita jäid Rootsi, Šveits, Jamaica, Kreeka, Mehhiko, Belgia, Argentina

 

29) Meie olümpiasangar Erki Nool on suvistelt Eesti meistrivõistlustelt võitnud 18 medalit: 1 korra 100m jooksus, 6 korda 110m tõkkejooksus, 6 korda teivashüppes, 2 korda kümnevõistluses, 2 korda teatejooksudes ja 1 korra ...... (see viimane tuli 1998. aasta suvel). Mis alal?

 

30) Kes on rahulolev meesterahvas pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII

 

31) 1992. aasta Barcelona olümpiamängude eel muudetud reeglid lubasid mängudele kaasata ka elukutselisi sportlasi. Korvpallis tähendas see NBA staaride osalemist – ja USA tähtedest koosnev Dream Team saabuski Barcelonasse võimsas koosseisus, eesotsas Michael Jordani, Magic Johnsoni ja Larry Birdiga. Vastased alistati sel triumfikäigul kulla poole keskmiselt 43,8 punktise vahega. Neist vägevatest mängijaisiksustest võiks pajatada pikalt, kuid meie küsime hoopis, kes oli selle legendaarse olümpiavõitjate koosluse peatreeneriks?

 

32) Räägitakse, et Inglise kuningas Henry VIII (1509-47) ja tema kaaskond olid selle spordiala suured austajad. Veel räägitakse, et Henry VIII teine naine Anne Boleyn olevat kinni võetud just selle spordiala jälgimise ajal ning ka sõnum Boleyni hukkamisest olevat Henry VIII-le toodud just sel ajal, kui ta küsitavat spordiala harrastas. See ala on populaarne veel tänagi, nii Eestis kui ka mujal maailmas. Mis ala?

 

33) Sel jalgpalluril õnnestus esimesena MM-finaalturniiride ajaloos koguda kaks punast kaarti ja ta on seni üldse noorim mängija, kes kunagi MM-finaalturniiril punase kaardi saanud. Oma esimese punase sai ta 1994. aastal Brasiilia vastu ja teise 1998. aastal Tšiili vastu mängides. Klubikarjääri jätkab mees hetkel Galatasaray ridades, varasemast on teenistuslehel näiteks Metz, Liverpool, West Ham, Köln ... Ta on oma maa rekordinternatsionaal ja kuulub siiani koondisesse, olles koguni esindusrivistuse kapteniks. Muide, rahvuskoondises mängib ka küsitava Arsenalis palliv vennapoeg. Kes?

 

34) Küsitav edukas Põhja-Ameerika vormelitiimi omanik on osalenud ka vormel-1 sarjas. Kahel etapil oli ta sõitja, aastail 1974-1976 aga tiimiomanik. Ta on olnud kaasosanik veel mitmes muuski vormel-1 tiimis, kuid tema peatähelepanu kuulub siiski Põhja-Ameerikale. Indy-racing’ust võttis ta tiim esmakordselt osa 1968., esimene võit saavutati aga 1972. aastal (selle tõi Mark Donohue). Üldse on ta tiim võitnud Indy 500 sõidu 14 korda, viimati (2006) tõi meeskonnale võidu Sam Hornish Jr. Kümme korda on tiim võitnud Champ Car sarja, hetkel osaletakse Indy Racing League, American LeMans Series ja Nascar sarjades. Lisaks omanimelise tiimi juhtimisele on küsitav ka General Electricu üks korporatiivdirektoritest. Kes?

 

35) Kes on kommentaator?

 

 

VIII

 

36) 19. sajandi Inglismaal välja kujunenud spordiala kutsuti algusaegadel mitmete eri nimedega – näiteks gossima või whiff-whaff.  Rahvusvaheline alaliit loodi 1926. aastal, kusjuures selle esimeseks presidendiks oli skandaalse kuulsusega (teda kahtlustati nt venelaste agendiks olemises) filmiprodutsent Ivor Montagu, kes aitas kaasa ka Hitchcocki filmide tootmisele. Ala esimene MM peeti samuti 1926. aastal. Küsitava ala legendide hulka kuuluvad meestest 22-kordne maailmameister Viktor Barna ja naistest 18-kordne maailmameister Maria Mednyanszky (mõlemad Ungari). Ehk annab ala levikust annab aimu ka fakt, et selle võistlusspordina harrastajaid loetakse kokku 40 miljonit. Ateena olümpia päevil tehtud teleauditooriumi uuringu põhjal olevat see ala olnud aga mängudel vaadatavuselt koguni 5. kohal. Mis ala?

 

37) Tihedas olümpiakonkurentsis medali võitmiseks tuleb edestada konkurente kõikjalt üle laia ilma. Ja küllap seda valusamad on niisugustel hetkedel kaotused lähinaabritele... Ka üks Eesti olümpiamedalist on olümpiapjedestaalil seistes ning sini-must-valge trikoloori lehvides olnud sunnitud nentima, et jäi vahetus konkurentsis alla just lätlasele. Kokku võitis küsitav mees tiitlivõistlustelt aastail 1934-39 seitse medalit, kuid paraku mitte ainsatki kulda. II ilmasõja päevil emigreerus ta Rootsi ning töötas seal elu lõpuni autojuhina. Kellest on jutt?

 

38) Läänemaa parimaks naissportlaseks valiti 2007. aastal Tiina Tuulik, kuigi sama maakonna esindaja Kaia Kanepi tõusis Eesti samalaadses pingereas koguni kolmandaks. ”Meetod on väga lihtne. Maksis MM- ja EM-medal,” kommenteeris asja Läänela seltsi tegevjuht Heikki Sool. „Saja aasta pärast ei mäleta keegi, mitmendal kohal oli Kaia Kanepi edetabelis, aga medalid kirjutatakse annaalidesse.” Niisiis küsimegi – mis spordiala esindaja on see Tiina Tuulik?

 

39) Armastatakse öelda, et kui vanajumal inimestele mõistust jagas, olid sportlased trennis. Kuid meie spordisõbralikul rahval ei maksa siiski lootust kaotada – see pole muidugi alati nii. Seda tõestab kasvõi huvitav seik, mis leidis Eesti kergejõustikutandril aset 1994. aastal. Üks seni meie vabariigi rekordit hoidnu, omal ajal keskkooli kuldmedaliga lõpetanu, pidi tol aastal oma rekordiomaniku staatuse loovutama – ja selle võttis üle sportlane, kes oli oma keskhariduse samuti edukalt hankinud – nimelt hõbemedaliga! Küsitavad võistlesid samal aastal koos ka EM-il Helsingis. Kes olid need kaks tublit õppetöö ja spordi eesrindlast?

 

 

40) Kes on piltidel olev kahekordne olümpiavõitja?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX

 

41) Küsime sportlikku linnakest ja talikuurorti, mille alguslugu ulatub XVII sajandisse. Laiemat tuntust hakkas see siiski koguma umbes sadakond aastat hiljem. Tänu toimivale raudteeühendusele avastati selle paiga võlu ning 1931. aastal korraldati küsitavas keskuses juba suusaalade MM. Tõeliseks sportlikuks suursündmuseks kujunes 2004. aastal seal peetud kohaliku publiku meelisala – laskesuusatamise – MM. Ka tänavu on seal juba tiitlivõistlusi peetud. Jaanuaris toimunud kelgutamise MM osutus võõrustajaile auhinnaküllaseks, kuid medalirõõmu said maitsta ka meie lõunanaabrid lätlased. Samas toimuvad iga-aastased jõuproovid nt suusahüpetes, kahevõistluses, bobisõidus jne. Kohaliku spordigümnaasiumi „taimelavalt” on võrsunud mitmed spordimaailma eilsed ja tänased tipptegijad ning arvatavasti näeme uute annete esiletõusu sealt ka edaspidi. Millisest talispordikeskusest on jutt?

 

42) Ta on Euroopa edukaimaid golfimängijaid läbi aegade, golfi suurturniiride („majors”) kuuekordne tšempion ning juhtinud ametlikku maailma rankingut ligi 100 nädalat. Tema tippaeg oli 1980-90 aastatel, mil võitis hulga turniire (karjääri jooksul kokku üle paarisaja) ja palju raha. Raha läks tal ka hädasti tarvis, sest mitmed abielulahutused ja muud naisafäärid osutusid päris kulukateks. Pärast aktiivsest mängijakarjäärist loobumist on küsitav tegutsenud telekommentaatorina ning avanud omanimelise golfiinstituudi. Tema ärihuvid hõlmavad ka poode ja mõnda kooli noortele golfihakatistele. Tunnustusena senitehtu eest valiti ta 2008. aasta Ryder Cupi (matškohtumine Euroopa ja USA vahel) Euroopa koondise kapteniks. Kes?

 

43) Küllap teavad kõik, et ühe minuti piiri 100 m vabaujumises alistas esimesena Johnny Weissmüller. Võib-olla meenub seegi, et 49 sekundist sai samal distantsil esimesena jagu Matt Biondi. Kuid kes oli mees, kes alistas 100 m vabaujumises esimesena 50 sekundi piiri? Lugu juhtus 1976. aastal Montreali olümpiafinaalis ning rekordaeg oli siis 49,99.

 

44) Golfikeppide traditsiooniline liigitus põhineb nende valmistamismaterjalidel ja keppide kasutamise eesmärgil mängu käigus. Üldtunnustatud liigituse põhjal jagunevad kepid oma tüüpidelt kolme suuremasse kategooriasse, mis omakorda siis veel alaliikidesse hargnevad. Näete üht golfikeppi ja me küsime, millisesse üldkategooriasse see kuulub?

 

45) Nii Georg Hackenschmidt kui ka Georg Lurich pretendeerisid vahelduva eduga maailma tugevaima maadleja tiitlile. Kui Euroopa paremad õnnestus neil omal ajal kõik ka alistada, siis Põhja-Ameerikas leidus mees, kellest nende jaks üle ei käinud. Seal tuntud catch-maadluses pidas Hackenschmidt küsitavaga kaks tiitlimatši (1908,1911) ja Lurich ühe (1913). Kõik kolm lõppesid Eesti meestele kaotustega. Kes oli see võitmatu ameeriklane (1878-1917)? Pildil on ta koos Hackiga ühe tiitlimatši eel (küsitav vasakul, Hack paremal).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

46) Mis riik?
* taliolümpiamängudelt seni vaid 1 medal

* vähemalt 1 MM-tiitel nii vormel-1, motokrossis kui ka mootorrataste ringrajasõidus (Moto-GP)
* esimene medal olümpialt võideti 1912., iseseisva võistkonnana aga 1920. aastal
* riigi edukaim olümpiaatleet kogus oma 4 kuldmedalit aastail 1984-88
* jalgpalli MM-võistlustel on korra (1982) pääsetud finaalturniirile
* OM-kergejõustikuvõistlustelt pärineb seni viimane medal 1992. aastast
* korvpalli MM-võistlustel on parimaks jäänud 4. koht (2002)

 

47) FILA on muidugi teada-tuntud spordirõivaste-jalatsite tegija, mida tänasel hetkel loetakse (vist) Korea firmaks. Kuid see meid täna ei huvita. Küsime hoopis, millise olümpiaspordiala juhtimist-haldamist koordineeriva rahvusvahelise alaliidu lühend on samuti FILA?

 

48) Seda, kus asub ROK peakorter, pole ilmselt mõtet küsida – Lausanne’i teavad ju kõik! Küsime hoopis linna, kus asub Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee peakorter. Õige riik annab ühe punkti. Niisiis, mis linn?

 

49) See võeti kasutusele 1971. aastal. Ilma selleta oleks vähemalt ühest meile tuntud spordialast üldpildi saamine tunduvalt raskem ja keerukam. Küsitava väljamõtlejaks oli üks aastatel 1903-1992 elanud ungarlane, kes enamuse oma elust küll USA-s veetis. Millest käib jutt?

 

50) Kes on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastused:

1)      Muistne stardiseadeldis

2)      Gustavo Kuerten

3)      1928. aasta, 1500 m jooks

4)      Janské Lázně (Johannisbad), Tšehhimaa

5)      Rinat Dassajev

6)      Jamaika bobimeeskond (1988. aasta Calgary OM rivistus)

7)      FC Portsmouth

8)      Ilona Slupianek-Schoknecht-Briesenick-Longo

9)      Kenny Roberts (kui isa oli lihtsalt Kenny Roberts, siis poeg oli Kenny Roberts jr)

10)  Pariis-Roubaix jalgrattasõit

11)  Tartu Gaas, SK Polaris

12)  FC Barcelona

13)  Ray Bourque

14)  Rumba

15)  Floyd Patterson

16)  Colnago

17)  Haridusminister

18)  Snuuker

19)  Andrei Kantšelskis

20)  Jaan Rannap

21)  Leonid Taranenko

22)  Björn Waldegård, Stig Blomqvist

23)  Irina Privalova

24)  Ove Aunli

25)  Kuunar America

26)  Tomas Verner (Tšehhi), Carolina Kostner (Itaalia)

27)  Rašid Abeljanov

28)  Soul 1988

29)  Purjetamine (Erki Nool saavutas 1998. aasta Muhu väina regatil (tegu oli ühtlasi Eesti meistrivõistlustega avamerepurjetamises) pronksmedali III grupis, jahil Tuulispask. Jahi kapteniks oli Kalev Vapper; meeskonda kuulusid veel Märten Kross ja Kalev Vapper jun.)

30)  Ain Vilde

31)  Chuck Daly

32)  Tennis

33)  Rigobert Song

34)  Roger Penske

35)  Ott Järvela

36)  Lauatennis

37)  Ago Neo

38)  Maastikuvibu laskmine

39)  Marek Kaleta ja Donald-Aik Sild

40)  Toni Nieminen

41)  Oberhof

42)  Nick Faldo

43)  Jim Montgomery

44)  Iron (raud)

45)  Frank Gotch

46)  Uus-Meremaa

47)  Maadlus (Rahvusvaheline Amatöörmaadluse Föderatsioon; Fédération Internationale des Luttes Associées)

48)  Bonn, Saksamaa

49)  ELO koefitsient; kasutusel males

50)  Ineta Radevica