Blokk 1. MUSTVALGE

1. Kes on Eesti võiduka eurolaulu "Everybody" sõnade autor? Viisi kirjutas loole teatavasti Ivar Must.

Vastus: Maian Kärmas

2. Kes sõitsid selle must-valge triibulise "tiivulise sebraga" - või triibulise pardiga, kui registreerimisnime vaadata (D-ENTE)? Et tegu oli isa ja pojaga, siis piisab ühest perekonnanimest.

Vastus: Bernhard ja Michael Grzimek

3. Mis käiguga ja mitmendal käigul on võimalik teha kiireim matt males? Palume panna kirja viimane käik tavalises noteeringus. (Vaid käikude arvu eest saab ka ikka punkti).

Vastus: 2. ... Ld8-h4

4. Michael Jackson on õpikunäide sellest, milliseid jubedusi saab plastilise kirurgia abil korda saata. Naeruväärsel kombel on Jacko püüdnud oma naha valgenemist ajada ühe üsna haruldase pigmentatsioonihaiguse süüks. Sellel haigusel on ka rahvusvaheline ühesõnaline nimetus, mida soovitaksegi vastuseks, eesti keeles on seda vaevust nimetatud ka valgelaiksuseks või laikpigmendituseks ja selle käes arvatakse vaevlevat 1-2% inimestest.
Mis tõbi on mehe sõnul süüdi selles, et kunagisest vahvast neegripoisit on saanud lubivalge veidrik?

Vastus: Vitiliigo (ka leukoderma)

5. Kuidas nimetatakse sellist ruudulist mustvalget koemustrit, mis on nimetatud hispaania tantsijanna Josefa de la Oliva (1830-71) järgi? Inglased on mandrieurooplastest alati teistsugused olnud ja nimetavad mustrit shepherdiks.

Vastus: pepita

6. Kelle teos on lito "Öine tänav"? Peavaldkonnaks oli kunstnikule puugravüür, et ta tegi ka seeria "Eesti kiviõlitehas", on ta töid peale kunstimuuseumite ka Põlevkivimuuseumis. Illustreerinud palju raamatuid, mh on tema tehtud «Kalevipoja» 1935. a juubeliväljaande päisliistud, vinjetid ja initsiaalid.

Vastus: Hando Mugasto

7. Küsitavat mustvalget (ja ka tummfilmi) peetakse kriitikute arvates NLiidu üheks võimsamaks ja paremaks filmiks, mitmeid kordi on see valitud ka maailma 10 parema filmi hulka. Samas pole temast jäänud enam korraliku kvaliteediga koopiat.
Kuigi film on ülistus kollektiviseerimisele ja sellest ei puudu ka pahad kulakud, läks filmimees oma modernses sümbolistlikkuses nii kaugele et tahtis maarahva ühtsustunnet rõhutada kaadrites, kus külarahvas traktori radiaatorisse urineerib või kus talupojad naistest jõudu ammutavad, neile käsi riiete alla toppides. See oli nõukogude tsensorite jaoks siiski natuke liig ja enne kinodes näitamist kärbiti sellised kohad välja.
Mis filmiga on tegu ja kes on rezissöör?

Vastus: «Maa» - Aleksandr Dovzhenko

8. Seda karu nimetavad kohalikud "karu vaimuks" või vaimudekaruks või karu hingeks. Teadusemehed nii hingelised pole ja ei taha teda enamasti isegi eraldi liigiks nimetada, sest tegemist on pisikese geenimuutusega, mis retsessiivselt edasi kandub. Aga et sellist karu leidub piiratud maa-alal, on talle siiski antud ka alamliigina Kermode karu nimetus. Mis karu alamliik on see valge "karu vaim"?

Vastus: baribal (inglise keeles blackbear - mustkaru)

Blokk 2. ESTICA

1. Mis hoonel asuvad need raidkirjad?

Vastus: Tartu Ülikooli peahoone


2.Kes on pildil?
Põhitöö kõrvalt ka näidendite "Good-bye, Vienna", "Quevedo" ja "Boulgakoff" autor.

Vastus: Jaan Undusk


3. Eelmisel aastal avastati Pajusi lähedalt Eestile uus loomaliik, Apporrectodea caliginosa f. trapezoides.Ta on nii sarnane oma suguvennaga (kes on levinuim Eestis), et eristamiseks on vaja mikroskoobi või kange luubiga uurida tema vöö mustrit. Uue liigi avastaja oli Tallinna Tehnikaülikooli säästva tehnoloogia instituudi professor Mari Ivask ja koos uustulnukaga on leitud Eestist nüüd 14 liiki küsitavaid loomi. On olnud skeptikuid, kes kurdavad, et praegusel ajal tuuakse neid loomi palju kaubanduslikult sisse ja loodusse lahti pääsedes võivad nad kohalikke välja tõrjuma hakata. Optimistid väidavad, et meil ongi vaid sitked alamliigid, kes vastu peavad ja küllap võõrad lihtsalt ära külmuvad. Millise üldise rahvaliku nimetusega me seda kõigile tuttava rühma loomakest teame?

Vastus: vihmauss / väheharjasuss

4. Kui esimeses voorus taheti kilvareid jugapuu marjadega vaata et mürgitada, siis meie nii julmad ei ole ja pakume vadakujuustu. See oleks peaaegu et kohalik küsimus, aga peale Vigala tehakse seda nüüd ka näiteks Põltsamaal. Millise itaaliapärase nime all see toiduaine poodides müügil on?

Vastus: ricotta

5. Vaid nädal on möödas rahvusvahelisest üritusest, mis toimus Raplamaal Haimres ja mille motoks või sloganiks oli «Tuleme maa-aluste lindude ja kolmevärviliste koerte maalt, aga kuhu me läheme?».
Mis sündmusega oli tegu?

Vastus: Täiskuu Luulefestival

6. Mis poolsaarel on need pildid tehtud?

Vastus: Ninase (Tagaranna)

7. Mees on sündinud 17.veebruaril 1653 Fusignanos ja on üks kuulsamaid barokkviiuldajaid. Samuti peetakse teda esimese orkestrizhanri,
concerto grosso rajajaks - ja see pole veel põhjus, miks ta on estica alla pugenud.

Vastus: Arcangelo Corelli

8. Bussi otsaeest on ta nimi maha kustutatud, sest just seda nime me küsime. Nimi valiti välja konkursile saabunud 119 pakkumise hulgast.


Vastus: Katariina Jee


3. blokk: SPORT

1. Maailmas tuntakse seda judoheidet enamasti Habareli heitena, kes kasutas seda edukalt Moskva OM-il.Võte on ka meie judokatel kenasti selgeks õpitud. Kuidas Habareli heidet Eestis nimetatakse?

Vastus: gruusia vöö


2. Hiljuti lõppesid Ameerika lahtised meistrivõistlused tennises - US Open. Võistlus toimub New Yorgis, täpsemalt Flushing Meadows's, Billie Jean Kingi nimelises tennisekeskuses. Kaks sealset tähtsamat ehk peaväljakut on nimelised: 1. väljak on nimetatud kuulsa AIDSi surnud neegermängija Arthur Ashe järgi, kelle järgi on nimetatud väljak number kaks?

Vastus: Louis Armstrongi


3. Mida näitab võrkpallikohtunik, kui hoiab käsi rinnal risti? (pilti ei näita, aga kehastume kohtunikeks)

Vastus: Geim (või ka sellega mäng) lõppenud.


4. Kes lasi olümpia tähistamiseks endale rõngad pähe raseerida?

Vastus: Tõnu Meijel

5. Kes on kaks nii kõva õde, et on võitnud oma riigi kõik olümpiamedalid? Neid medaleid polegi nii vähe: üks kuld-, kaks hõbe- ja üks pronksmedal.

Vastus: Claudia ja Silvia Poll

6. Rattaspetside sõnul peab Michael Phelps õnnelik olema, et velotrekil nii palju alasid OM-kavva võetud pole kui ujumises: muidu olevat küsitaval naljaasi rohkem kui 8 OM-kulda ühel aastal ära krabada ja Michael jääks kvantiteediga hätta.
Pekingi OMil sai mees 3 kulda: nii individuaalses kui ka meeskondlikus sprindis ja keirinis.
Kellest jutt?

Vastus: Chris Hoy

7. OM-il piirdus mees 11. kohaga kvalifikatsiooni A-alagrupis, astudes kaks katset üle ja saades tulemuseks 7.81. Saavutuste poolest on ta üsna hea keskmik, 2004 OM-i 12. ja 2007 a sise-EMi pronks ja isiklik rekord 8.25 - kuid ainult sellest on vähevõitu, et olla mälumängus küsitavaks.
13. juulil 2007 jõudis mees siiski kuulsuse tipule – ta pääses spordiväljaannete esilehtedele, kuid kahjuks mitte supertulemusega, vaid kuna Roomas Kuldliiga etapil tabas Tero Pitkamäki teda odaga.
Kes on see tuneesia juurtega Prantsuse kaugushüppaja, kes sai otseses mõttes oda neeru?

Vastus: Salim Sdiri

4. blokk: KOOLITARKUS

1. EMAKEEL On üldteada, et eesti keeles on aegadega halvasti, kui inglastega võrrelda, pole meil tulevikku keeleliselt nagu ollagi. Siiski on eesti keeles verb, mille tähendus on "tulevikus olema". Nimetage see eestikeelne verb, mis on "olema" tulevikuvorm, mainiti esimest korda 17. sajandil, seda soovitas kasutada Paul Ariste ning ta on ka ÕSis kirjas.

Vastus: leema


2. FÜÜSIKA Apollo 15 kapten David Scott oli esimene inimene, kes sõitis Kuu pinnal. Samuti kordas ta ka üht peaaegu neli sajandit vana kuulsat füüsikalist katset, mis Kuul annab kindlasti täpsemaid tulemusi kui Maal. Millist katset kordas Dave Scott?

Vastus: Galilei katse (erinevate raskustega kehad kukuvad sama kiiresti)


3. KIRJANDUS Kuidas hankis Toots endale "tamasseri rauad"?

Vastus: võitis Lible loteriil


4. KEEMIA Pange kirja sinihappe valem! Vihjena võib ette öelda, et valemis on kolm indeksita elementi ja aine teine nimetus on vesiniktsüaanhape (nii et vähemalt ühe elemendi kirjapanekuga ei peaks raskusi tekkima).

Vastus: HCN


5. ASTRONOOMIA Maa astronoomid on nimetanud 24 h 39 minuti ja 35 sekundi pikkuse ajaühiku sol'iks - võibolla on kuskil Päikesesüsteemis aborigeenid ka samale ühikule teistsuguseid nimetusi andnud, mine tea. Mida tähistab ajaühik sol astronoomias?

Vastus: Marsi päev


6. «KLASS» Pärast Ilmar Raagi filmi on pildiv olev poiss poolte Eesti koolipiigade lemmik.Miks ka mitte: keskmine piigakommentaar noorele filmistaarile kõlas umbes nii: «Ta on nagu niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii armas ju ;D Seal filmis ma aind teda vahtisingi . Täiega nunza. Ma oleks suht nutma hakanud lõpus :/ »

Vastus: Vallo Kirs

7. TUDENGI-IGA Sõna "komitaat" tekitab enamasti tunde, et räägitakse Ungari haldusüksusest, aga üliõpilastele-korporantidele tähendab ta hoopis midagi muud. Kes või mis on «komitaat» üliõpilasele?

Vastus: lahkumispidu (varem üliõpilase saatmine ka linna piirile)

5. blokk: AJALUGU

1. Õigusemõistmise viise on ajaloos olnud väga palju. Mis laadi seadus on talioon?

Vastus: karistamine samaga («silm silma, hammas haba vastu»-põhimõttel)

2. Küsitav on Pontose kuningas liignimega Suur, kes elas aastatel 120-63 e.ma Tema andekusest räägiti legende: Plinius Vanema andmetel olevat ta osanud kõiki oma valdustes kõneldavaid keeli (aga neid oli 22), samuti oli ta immuunne mürkide vastu, kuna võttis usinasti keerulise retsepti järgi võetud ravimit. Kõik see ei aidanud aga Rooma ekspansiooni eest: tema vastu tegutsesid kolmes järjestikuses sõjas Sulla, Lucullus ja Pompeius ning kuigi tal oli kohati ka edu, kaotas ta oma maad. Kuninga suurusest räägib siiski ka tõik, et tema vastu peetud Rooma sõdu ei nimeta ajaloolased mitte riigi järgi Pontose sõdadeks, vaid tema nime järgi ....-e sõdadeks.
Roomlaste poolt jälitatuna ebaõnnestus tal ka enda mürgitamine (ülalmainitud põhjusel), nii et sõber pidi teda mõõgaga aitama.
Kes oli see roomlaste vastu sõdinud kuningas?

Vastus: Mithridates (VI)

3. Mis kultuurist (rahvast) on teada kõige vanemad muumiad (ca 5000 a e.ma)? Eriline on veel see et ei tehtud varalist vahet ja mumifitseeriti kõik surnud, ka vastsündinud ja isegi looted. Suremus ja abortide arv oli erakordselt kõrge, mis oli ilmselt põhjustatud kohaliku joogivee kõrgest arseenitasemest. Kõrge suremusega põhjendatakse ka mumifitseerimist - muumiad võõbati saviga üle ja värviti ilusaks ning on viiteid, et neid koheldi seejärel kui elavaid.
Kui ei meenu rahva keerulisevõitu nimi: punkti saab ka mandri eest.

Vastus: chinchorrod (Lõuna-Ameerikas)


4. Väheseid järele jäänud siniverelisi tunneb ära aadlinimede järgi, kus tavaliselt on kindla eessõna järel valduse nimi. Saksakeelsetes maades on eesliiteks "von", briti aadlikel "of", prantslastel, ibeerlastel ja itaallastel "de" - aga mis on selliseks omanäoliseks aadlinime reetvaks eesliiteks rootslastel?

Vastus: af


5. Kes oli USA Vaike ookeani laevastiku ülemjuhataja hetkel, kui jaapanlased Pearl Harbori ründasid? Temast tehti ka peasüüdlane, et ohtu ette ei nähtud ning ta langes auastmeliselt tublisti. Ei saa ka vihjamata jätta, et üks eesti ristsõnakoostaja kannab sama perekonnanime..

Vastus: Husband Kimmel


6. Paavst Hadrianus VI saabus esimest korda Rooma alles seoses oma kroonimisega 1522 ja oli välismaalasena lausa pahviks löödud Igaveses Linnas ja kuurias valitsenud itaallaslikest kommetest või õigemini kombelõtvusest. Korraliku kristlasena üritas ta korda looma hakata, aga see lõppes 1523 tema ootamatu surmaga. Hadrianus VI kõlbelisus ajas roomlased nii leili, et ta surma järel riputati ta ihuarsti uksele pärg kirjaga "Rahvuse päästjale" ja 455 aastat ei saanud enam ükski mitteitaallane paavstiks.
Mis rahvusest oli viimane mitteitaallasest paavst enne Karol Wojtylat/Johannes Paulus II-t?

Vastus: hollandlane


7. Kreeka näitekirjanik Sophokles väitis, et need leiutas kreeklane Palamedes Trooja piiramise ajal. Ajaloolane Herodotos aga, et juba lüüdlased lahutasid sellise leiutisega oma meelt. Kuna neid on leitud Egiptuse haudadest, mis on aastatest 2000 e. ma ja varemgi, polnud aga kummalgi kreeklasel ilmselt
õigus. Millisest tänapäevalgi laialt kasutatavast leiutisest on jutt?

Vastus: täringud

6. blokk: MAA JA LOODUS

1. Vanad kreeklased nimetasid seda piirkonda "Ofiussa", mis tähendab tõlkes "Madude maa".
See riik on edukaim rollerhokimaa läbi aegade 15 MM-tiitli ja 20 EM-kullaga.
Üks kohalikke magusroogi on munakollastest ja suhkrust valmistatav ovos-moles, aga üks kohalikest hobusetõugudest kannab nime alter real.
Mis kaasaja riigi kohta need 4 vihjet käivad?

Vastus: Portugal

2. Riigilippudel kohtab palju sümboolikat, on loomi-linde, tähti, riste jne. Millise kahe riigi lippu kaunistab INTI?

Vastus: Uruguay ja Argentina

3. Mis saarestik?

Vastus: Markiisaarestik

4. Kes näitab pildil käppa? Loom elab õnnelikult Kanada 5-sendisel ja kaunistas esimest Kanada postmarki 1851, olles kuulus kolmepenni-... ning ka esimene ametlikult postmargil kujutatud loom üldse. Lisaks sellele on ta Oregoni ja New York'i osariigi vapiloom ning insenerikoolid armastavad teda samuti oma logodel kujutada.

Vastus: (kanada) kobras


5. Millist levinud jooki valmistatakse kameelialiste lehtedest ja pungadest?

Vastus: teed

6. Küsitava kassitõu nimetus tähendabki tema arvatava päritolumaa keeles kassi ja et mingit segadust ei tekiks, on see maa ka igaks juhuks tema nimesse
juurde lisatud. Täpiline-tähniline kasukas ei ole tekkinud sihipärase ristamise teel, vaid on selline juba ammustest aegadest (NB! Kiilaks aetud kass on tähnideta, need on ainult karvastikus!). Taasaretamine sai alguse XX sajandil, kui 1953. aastal Roomas elanud vürstinna Natalja Trubetskaja paaritas väidetava päritolumaa saadiku isast kassi Geppot sellesama väidetava päritolumaa pealinnast toodud emase kassi Babaga. Vürstinna kolis detsembris 1956 oma kassidega USA-sse, kus jätkas aretustööd pseudonüümi Fatima all. Tõug on üks kiiremaid kodukasside seas, tänu oma pikematele tagajalgadele ja seal asuvatele unikaalsetele nahavoltidele, arendades mõõdetud kiirust kuni 48 km/h. Kui enamasti on kasside tiinusaeg 65-67 päeva, siis sellel kiisul on see keskmiselt 73 päeva. Lisaks hunnitutele täppidele on sellele kiisule iseloomulikud mandlikujulised nn. "mureliku pilguga" silmad.

Vastus: egiptuse mau

7. Millest toitub haugaslaste hulka kuuluv Floridas, Mehhikos, Kuubal ja Lõuna-Ameerikas elutsev ...-küünisnokk (ka lihtsalt ...-haugas)? Tema peenike ja pika
konksuga nokk on kohastunud Pomacea'de õgimise spetsdieediks.Muud ei taha lind nokka võttagi ja see kajastub ka tema nimes ... kohal.
Linnu arvukus kahaneb, kunai inimene oma ambitsioonidega on linnu toidulauale põntsu pannud. Mis sõna sobib punktiirile ehk mida lind sööb?

Vastus: tigudest (teo-..)

8. Ainult kaks liiki sisalikke maailmas omavad madudele sarnast mürgiaparaati. Mõlemad elunevad Mehhikos ja Ameerika Ühendriikide lõunaosas ja kuuluvad
mürkvaraanide perekonda. Nende hammustus on äärmiselt valus ja olenevalt hammustuse sügavusest ja hammustavate hammaste arvust võivad nad olla eluohtlikud ka inimesele. Mõlemaid kütitakse nende kauni naha pärast ning külluslikel aegadel kogutud rasvavarud ladestuvad sabasse. Kuni 50 cm pikkuseks kasvav Heloderma suspectum on levinum ja tuntum, tema suurem hõimlane Heloderma horridum võib kasvada 90 cm pikkuseks ja 4,5 kg raskuseks.
Ei osanud kuidagi valikut teha ja seepärast palume nimetada mõlemad.

Vastus: zhilatjee ehk Gila koletis ja eskorpion ehk skorpionvaraan

+++++++

Üks väike lisaküsimus väikese eriauhinnaga.

Marylini ikooni joonistanud A. Warholi suust pärineb üks mõttetera, mis on kaasajal muutunud eriti populaarseks ja tänapäeval seostub neil baaride, busside, farmide
jms. Mida väitis Andy Warhol või mis lendfraasiga on tegu?

Vastus: «Tulevikus saab iga soovija olla 15 minutit kuulus»

7. blokk: MIDAGI KULTUURSEMAT?

1. Biitlid ei alustanud tõsisema igaõhtuse tasu eest mängimisega üldse mitte kodulinnas Liverpoolis. Nende esimene mänedþer Allan Williams sõidutas nad augustis 1960 linna, kus nende töökohaks sai Indra Club. Seal ja linna teistes klubides esineti üsna edukalt vaheaegadega üle aasta, kuni uueks mänedzheriks sai Brian Epstein. Küsitavasse Liverpoolist suuremasse linna jäi pidama ka "alg-biitel" Stuart Sutcliffe (suri sealsamas 1962). Mis linn on küsitav?

Vastus: Hamburg

2. Jaapani aianduses on väga oluline roll sabi'l. Sabi eest võidi maksta hingehinda, eriti kui ta oli toodud mõnest vanast kuulsast aiast. Hinnad läksid koguni nii pööraseks, et valitsuse määrusega kehtestati piirhinnad. Mida tähendab sabi jaapani aianduses?

Vastus: vana (hea, kui patineerunud) kivi


3. Medina on moslemite pühaduselt teine linn Meka järel, kuid Põhja-Aafrika araabiamaades on "medina" ka pea igas suuremas linnas. Mis on medina Tunises või Marrakešis või Tripolis?

Vastus: vanalinn

4. Vanarooma numbrid on "arenenud" ka pärast roomlaste langust. Nimelt ei kasutatud Roomas tavaliselt "4" tähistamiseks praegust "IV", vaid hoopis "IIII". IV kasutamine numbrina oleks liialt segadust põhjustanud, sest tal oli juba rakendus lühendina olemas. Mis tähendus oli vana-Rooma "IV"-l?

Vastus: Jupiter (Ivppiter)

5. Juttu on ühest kuulsast Euroopa teatrist (tähendab tõlkes müütilist olendit, kelle nimi osutus hiljem irooniliselt saatuslikuks), mille esmaavamine toimus 16. mail 1792. aastal. Detsembris 1836 põles teater esimest korda ning taasavati 26. dets. 1837. Teine tõsine põleng 29. jaan. 1996 hävitas teatri peaaegu täielikult ning taastamistööd, mis nõudsid enam kui 90 milj. eurot, algasid alles aastal 2001, kuid 14. dets. 2003 avati teater siiski uuesti. Detailide taastamisel oli suureks abiks Luchino Visconti 1954. aasta film "Senso" ("Kirg", esimene Itaalia täispikk värviline mängufilm). Taastamise märksõnadeks oligi "nagu ta siis oli, kui ta oli" (com'era, dov'era). Põlengut oma maja aknast pealtnäinuna lõi sama linna tuntud kunstnik Archimede Seguso kuulsa mustade ja süngete vaaside seeria.
Teater on olnud väga paljude ooperite esilavastuste paigaks (näiteks Verdi "Attila" 1846, "Rigoletto" 1851, "Traviata" 1853, mis lõppes täieliku fiaskoga), ka on seal esmaesitusel olnud Bellini, Stravinski ja Britten. Mis teater?

Vastus: Veneetsia La Fenice

6. Küsida on lihtne, mis on parempoolse naise käes? Angela Leong ostis küsitava eelmise aasta detsembris oksjonilt, makstes 330 000 USA dollarit selle 1,5 kg-se objekti eest. Angelale polnud see ilmselt suur raha, sest tema mees Stanley Ho on riigi poolt garanteeritud monopoliga Macao kasiinoärimees.

Vastus: valge trühvel

7. Mis firma logoks on Medusa pea?

Vastus: Versace

 

8. Mis veiniregioon on tuntud oma Gamay viinamarjadest tehtud vähesäiliva veiniga, mis paisatakse ülemaailmselt müüki alati novembri kolmandal neljapäeval?

Vastus: Beaujolais


8. blokk: TEADUS-TEHNIKA

1. Kuna Lagerhansi saarekesed on juba nii ära küsitud küsimus, et isegi viletsaima mäluga kilvar vastab õigesti, siis tuleb see seekord asendada küsimusega: Kus asuvad Hippokratese kuukesed?

Vastus: enamasti paberil - on algebralised kolmnurgale konstrueeritavad kujundid

2. Saksa sõjatööstureist on ehk enim tuntud Krupp, ka Junkers oma kurjade Stukadega. Aga mis firma rajati Kasselis 1810? Perepoeg rajas lisatehase 1837 ja 1848 alustati auruvedurite tootmist. 20. sajandiks oli firma suurim Saksa veduritetootja, 1935 hakati tootma ka Panzer I tanke.Panzer I-II-III-le järgnesid Tiger tankid. Peale selle asuti ka pommituslennukite ja rakettide kallale, mõlemad kandsid pisut reetlikku märgistust Hs-... Peale sõda jätkas firma vedurite, busside ja trollibussidega. Tehas Kasselis on endiselt üks maailma suurimaid veduritootjaid, kuigi nüüd kuulutakse Bombardier-konglomeraati.

Vastus: Henschel

3. See Ottawa firma alustas 1985 ning on põhiliselt oma ühe lipulaev-programmiga saanud Kanada suurimaks tarkvarafirmaks. Viimane versioon sest graafikaprogrammist on X4, mis tähistab 14ndat. Programmi edu najal on ostetud ära tekstitöötluspakett Wordperfect, tuntud pakkija Winzip,
graafikaprogramm PaintShopPro ja nii edasi. Spordisõpradele vihjeks, et firmale meeldib sponsida bobisõitu. Mis firma?

Vastus: Corel

4. Mille eest anti Albert Einsteinile Nobeli preemia?

Vastus: Fotoefekti selgitus

5. Kes on pildil? Viimase aja teadusuudistega seoses on tema nimi jälle rohkem kõlanud.

Vastus: Peter Higgs

6. Pronksiks nimetatakse tavaliselt vase sulamit tinaga, laiemalt ka teise metalliga, aga on ka kaks metalli, mille sulameid vasega eesti keeles pole kombeks kohe üldse mitte pronksiks nimetada. Nimetage need kaks metalli, mille sulamit vasega ei nimetata pronksiks!

Vastus: tsink ja nikkel

7. Palju on 99,9 Fahrenheiti kraadi meie Celsiuse skaalal?

Vastus: 37,72(2)