Räpina Paarismäng 24. mai 2008

1.       Ta oli Rooma keiser aastatel 98-117. Sõdis pikka aega Daakia kuningriigiga, aastal 106 m.a.j. liitis Daakia Roomaga. Viis läbi palju reforme, et parandada Itaalia majanduslikku olukorda. Ta asutas ka nn. alimentatsiooni asutuse, mille alusel anti raha vallaslastele või vaeste vanemate järglastele kuni täisealiseks saamiseni. Kes?

 

2.       Vana-Egiptuse Uue Riigi 19. dünastia tuntuim valitseja on ilmselt 13. sajandil eKr tegutsenud Ramses II. Täna küsime aga mis oli tema isa (ja dünastia rajaja Ramses I poja) nimi? Oli temagi tuntud valitseja, enamlevinud dateeringu järgi aastail 1290 – 1279. Vallutas Palestiina ja Foiniikia, laskis püstitada silmapaistvaid ehitisi – sammassaali Karnakisse, hauatempli Abydosse. Tema hauakambri avastamine 1817.a. tekitas Euroopa ajakirjanduses samasugust furoori kui Tutanchamoni oma 105 a. hiljem. Kes?

Seti I muumia      Image of Seti I from his temple in Abydos

 

 

3.       Kes oli see kuulus polaarlendur, kelle isa oli pärit Räpina kihelkonnast  Linte külast. Ta sündis 03.10.1904 Novor¾evi maakonnas Aksonovo külas. 1923. aastal asus ta õppima Leningradi kahurväekooli ja selle lõpetamise järel sõjaväeõhujõudude kooli, läbides tüürimeeste-radistide kursuse. Esimestena inimkonna ajaloos oli ka tema 26.mail 1937 põhjapooluse kohal lennuki „CCCP H-171” ekipaa¾i liikmete hulgas. Tema ülesannete hulka kuulus ka põhjapooluse asukoha määramine. Teenis välja Punalipu ja Lenini ordeni. Hukkus 06.02 1938 Kandalak¹a  linna lähedal aerostaadi „CCCP-B-6” katastroofi  tõttu. Vaprat navigaatorit meenutab ka üks tema nime kandev saar Arktikas.

 

4.       1918.a.jõulude ajal lõi Johan Laidoner 2.diviisi ja määras seda juhtima küsitava alampolkovniku. Tema juhtimisel löödi Punaarmee välja nii Eesti lõunaosast kui ka Põhja-Lätist ning vallutati Pihkva. Pärast Vabadussõda hakkas ta põllumeheks. 1930 aastatel liitus aga vapsidega ja istus 1936-37 vangis. Kes?

 

5.       Aasta 1587. Millist konkreetset sündmust on kujutatud?

 

Photograph:Execution of Mary, Queen of Scots, woodcut from Adam Blackwood's Martyre de la royne d'Escosse, douairiere de France, 1589.

 

 

6.       See lipp võib esimesel pilgul tekitada äratundmist ja panna sülitama (lätlasi ehk meist rohkemgi). Tegelikult on tegemist ühe Venemaa oblasti lipuga (meenutab ka Kiribati lippu). Näete ka selle oblasti vappi ja asukohta kaardil. Milline oblast?

 

Image:Amur Oblast Flag.svg   Image:Amur oblast coa.png

 

 

Image:Russia - Amur Oblast (2008-01).svg

 

 

7.       Siin Setomaa piiril ei pääse ka seto küsimusest. Kus asub Seto Suur sild (ingl.k. Seto Great Bridge, pildil)?

 

Photograph:The multiple-span Seto Great Bridge over the Inland Sea, linking Kojima, Honshu, with Sakaide, Shikoku, Japan.

 

 

8.       Kreekas on Makedoonia regioon, mis koosneb kolmest perifeeriast (Περιφέρειες) ja need omakorda kokku 13 noomist (νομός) ja autonoomsest Athose Mäe Vabariigist. Mis nime kannab Kreeka Makedoonia regiooni pealinn?

 

9.       Millisel saarel asub maailma kõrgeim saarel asuv mägi?

 

Photograph:Jaya Peak, formerly Mount Cartensz, Indonesia.

 

10.     Küsime ühenimelist riiki, jõge ja linna. See riik sai 1964 sisemise omavalitsuse ja 1981 täieliku iseseisvuse. Riigi kaks suurimat jõge on küsitav ja Hondo. Selle jõe suudmes asub linn, mis oli ka kuni orkaani poolt laastamiseni 1961.a. pealinnaks.

 

11.     Küsitav on üks enampeetavaid lemmikloomi maailmas. Ta on pärit Ameerikast, looduslik asuala on Mississippi jõe orus New Mexico osariigis, Texase, Lousiana, Kansase, Kentucy, Tennessee, Missouri, Indiana ja Illinoisi osariigis. Heades tingimustes elab vangistuses üle 10 aasta vanaks (harukordsetel juhtudel isegi 25-30 aastat). Emasloom kasvab kuni 30 cm pikkuseks, isasloom pisut väiksem. Elab suurema osa oma elust vees, aga vajab ka kuiva pinda. Põhiliselt on lihasööjad, aga söögiks võib pakkuda ka puu- ja aedvilju. Kes on see loom?

 

12.     See põhiliselt Aasias kasvav puu kuulub igihaljaste lehtpuude perekonda villapuuliste sugukonda. Suured valged, kollased või punased õied arenevad tüvel või jämedamatel okstel. Suure (Ø kuni 20cm) tugevaogalise keraja või munaja vilja sisu haiseb eemaletõukavalt, meenutades mädanevat sibulat, kuid mõnel liigil on ta väga maitsev. Süüakse vahukooretaolist seemnerüüd ja seemneid. Kuidas nimetatakse selle puu vilja?

 

13.     Eesti linnuharulduste komisjoni koosolekul tehtud otsuste kohaselt lisandus Eesti lindude nimekirja kaks uut liiki: suur-turteltuvi ja piltidel olev küsitav lind, keda nähti 31.detsembrist tänavu 09.01.2008 Saaremaal Rahustes. Praeguse seisuga on Eesti lindude nimekirjas 368 liiki. Mis lind?

 

    

 

14.     See kala kuulub süstemaatikas luukalade klassi pärisluuste alamklassi lõheliste seltsi. Rahvakeeli kutsutakse teda haisukotiks, hobuselihapoisiks, valgehobuse jalaks, tallipoisiks, nonnipoisiks jne. Rootsi keeles nors, läti keeles salaka, poola keeles stynka. Kala on saleda kehaga, mis tundub pooleldi läbipaistev, selg on hallikas kuni salatiroheline, külgedel lai hõbejas vööt, küljejoon lõpeb rinnauimede kohal. Kõht tuhmilt hõbevalge, uimed läbipaistvad, sabauim sügava väljalõikega ning lõhelistele omase rasvauimega. Mis kala?

 

 

 

15.   Mis puust ?

 

16.     Eesti ühel tuntumal neurokirurgil ja Nobeli rahupreemia laureaadil aastast  1911 on ühesugune perekonnanimi. Mis nimi?

 

17.     Ta on üks maailma mõjukamatest eestlastest. Sündis 1942.a. Tallinnas. 1944.a. emigreerus koos vanematega Rootsi. 1970.a. elab Kanadas. Teeb dokumentaalfilme, on võitnud 18 rahvusvahelist auhinda. 1989.aastal lõi maailmakuulsa ajakirja „Adbusters” („Reklaamipurustajad”). Kes?

 

18.     1959.a. riigivisiidi ajal Pekingis pakuti pidulikul õhtusöögil N. S. Hru¹t¹ovile teiste hõrgutiste seas ka hiina rahvusrooga nimega „ Draakoni ja tiigri  võitlus”. Saanud teada selle roa koostise, hakkas Hru¹t¹ov peoperemehi roppude sõnadega sõimama, mis pingestas veelgi Nõukogude-Hiina riigi vahelisi suhteid. Sama toitu õnnestus aga süüa oma Hiina-visiidi ajal meie presidendil Lennart Meril. Nagu väidab rahvajutt, olla protokolliülem hakanud pabistama, et see toit on liialt eksootiline, aga Lennart Meri, vana etnograaf, sõi ja kiitis.

Millest koosneb see riigipeadele pakutud kallis rahvusroog?

 

19.     Ameerika suurimad lennujaamad kannavad endiste presidentide nimesid, näiteks New Yorki lennujaam J. Kennedy, Washingtoni lennujaam R. Reagani nime. Kelle nime kannab aga USA reisijate arvult kaheksas, Houstoni rahvusvaheline lennujaam?

 

20.     KÄLI on naise õde, NÄÄL aga naise vend, mehe õde on NADU, kuidas aga kutsutakse mehe venda?

 

21.     A ja O Eesti (2007) loetleb Eestiga seonduvate inimeste seas, kelle järgi on saanud nime kraatrid Kuul, ka pildilolevat meest. Küsime tema nime. Tegemist on 1882-1954 elanud astronoomiga, kes oli Balti riikide geodeesiakomitee asepresident. Ta on kirjutanud üle 230 teadustöö, leiutanud kronokinematograafi. Rahvusvahelise kuulsuse saavutas ta 1925.a. väljatöötatud algebrateooriaga, mis lahendas mitmed astronoomia, geodeesia, mehhaanika- ja matemaatika probleemid.  Ta oli abielus Ukraina poeedi Laura Solohub’iga. Kes?

 

 

Image:Tadeusz Banachiewicz.jpg  

 

22.     Milline keemiline element?

 

Sonnenspektrum           

 

23.     Tänaseks on kosmosesse jõudnud esimene kosmonaudi poeg. Isa lendas esimest korda ilmaruumi 1985. aastal, mil poeg oli 12-aastane. Kuidas on nende perekonnanimi?

 

24.     Mille loojana ja nime andjana on tuntuks saanud Türgi tarkvarainsener härra Büyükkökten?

 

25. Autor on viisistanud palju rahvalaulutekste ja kasutanud rahvaluulet oma teostes. Kõik mis toimub sõnas, peegeldub ka väga täpselt meloodias ja saatepartiides. Autor elas aastatel 1860-1911. Meie kuulame ühte osa tema kümnest sümfooniast. Kes?

 

26.     Millise EL riigi rahvuslill on aasristik (Trifolium pratense) ja rahvuspuu harilik pöök (Fagus sylvatica) ?

   

27.     Pole just palju toalilli, keda võiks koguda aknalauale kümnete kaupa, ilma et taimed tuppa tungiva valguse hulka vähendaksid. Üks põnev taimeperekond siiski on. Need lilled koosnevad enamasti vaid juurtest ning kahest väga lihakast lehest, mis on kuni külmadeni mulda peitunud. Looduses esineb neid Lõuna-Aafrika poolkõrbetes. Tema maapeale ulatuvad tömbid lehetipud meenutavad äravahetamiseni ümaraid kivikesi. Mis lill?

 

 

28.     Seda lille peetakse mehelikkust kehastavaks ja armastust erutavaks lilleks. Kui uskuda Rõngust  pärit uskumust, siis kui tahad mehe armastust võita, võta ..…….abiks. Tõenäoliste teatakse maailmas vähemalt 30 000 selle lille liiki. Nende elupaigad ulatuvad karmidest polaarjoonetagustest aladest troopiliste vihmametsadeni välja. Ka Eestis  kasvab looduslikult selle lille liike, meil on nad looduskaitse all. Mis lill?

 

29.     (Achillea millefolium L) on tänuväärne ravimtaim, kelle kõrget hinda teati juba antiikaja Kreekas ja Roomas. Rahvapäraselt kärnalill, verihain, köharohi, koeraköömen, haavarohi, puiohain, siakärsahein, raige hain, kadakahein jne. Maitseainena kasutatakse kevadisi noori lehti salatitesse, juustu- ja kohupiima toitudesse. Alkoholitööstuses kasutatakse nastoikade maitsestamiseks. Küsime selle taime nime?

 

30.     Ta  (07.11.1914 Rõngu - 31.03.1995 Tartu) oli tuntud Eesti puuviljandusteadlane ja sordiaretaja. Lõpetas 1939. aastal Jäneda Põllumajanduskeskkooli ja 1949.aastal TRÜ. Õppis 1950-52 aspirantuuris ja töötas aastatel 1958-1988 Polli Katsebaasis teadurina. Uurinud ploomi- ja kirsisorte ning marjakultuuride agrotehnikat. Koos J. Esloniga aretanud ploomisordid `Esloni varane, `Julius` ja `Polli viljakas`, koos abikaasa Eeviga ploomisordid `Amitar`, `Ave`, `Kadri` jne. ning maguskirsisordi `Kristiina` ja hapukirsisordi `Jagoli`. Aastatel 1988-1995 töötas Jõgeva näidissovhoosis. Kes?

 

31.     Tartus jätkab ka sellel aastal Hansahoovi teater, kus tegijateks Ain Mäeots, Ott Sepp, Merle  Jääger, Liina Tennosaar, Tõnu Oja jt. Kuidas nimetatakse eelmistel suvedel etendunud „Sõidu” ja „Kõrtsi” jätku?

 

32.     Jõhvis  04.09.1951 aastal  sündinud näitleja ja laulja. Lõpetas 1969 aastal Jõhvi 5 keskkooli. Oli aastast 1982 „Vanemuises” rekvisiitor ja 1975-1989 näitleja ning õppis ühtlasi J. Toominga stuudios. ETL liige (1985). Tegutsenud aastast 1989 Tartu Lasteteatris. Kirjutanud laule, esitanud neid kavades, lavastustes ja filmis. Kes?

 

33.     14.02 1921 - 01.10.2004, lastekirjanik ja ajakirjanik. Sündinud Tartus haritlasperekonnas (isa raamatupidaja, ema hambaarst), õppis Tallinnas prantsuse lütseumis 1929-1940 ja TRÜ ajaloo- ja keeleteaduskonnas sõja alguseni, kuni mobiliseeriti 1941.aastal Punaarmeesse. Tegi sõja kaasa Eesti Laskurkorpuse suurtükiväelasena, oli „Rahva Hääle” kaastööline, 1952-54 töötas Tallinnas juhtivais põllumajandusorganeis propaganda alal, 1954-62 „Rahva Hääle” toimetuses kultuuriosakonna juhataja, 1962-65 „Loomingu” toimetuses, hiljem ETV-s jne. Tema sulest ilmus „Kadunud havi” ( „Sädemes” 1953), sellele järgnesid „Kotkamäel karjub kajakas” (1955), „Viirulise purje all” (1964), „Kessu” (1978), „Kessu ja Tripp” (1988), „Ampa” (1995) jne. Täiskasvanuile on ilmunud huumori- ja satiirivalimik „Pipraveski” (1965), koostanud kalenderteatmikke ja bro¹üüre põllumajanduse alalt jne. Kes?

 

34.     Tänapäeval teavad kõik Urvaste kirjameest ja endist postiljoni Contrat. Küsime aga u. 1713 Urvastes sündinud ja 1780 samas surnud eesti hernhuutliku kirjamehe nime. Ta oli Urvastes köstrikooliõpetaja ja aastast 1758 köster. Tõlkis eesti keelde vennastekoguduse laule, Johann Arndti pietistliku teose „Neli raamatut tõelisest kristlusest” jm., mis liikusid käsikirjadena Lõuna-Eesti talurahva seas. Vanemas eas võttis perekonnanimeks Thal, aga mis nime all on ta tuntud?

 

35.     1958 aastal Tallinnas sündinud näitleja, lavastaja ja pedagoog. (ETL-i liige 1982). Lõpetas 1976 aastal Tallinna 32. keskkooli ja 1980 TRK lavakunstikateedri. Olnud Noorsooteatri näitleja, TPÜ re¾iiõppejõud ja õppetooli juhataja. Teinud ETV-s teatrisaateid (sari „Tähevalgus”), mänginud telelavastustes (näit. „Kriminaaltango” 1981), tuntud raadioesineja, lavastanud kuuldemänge (näit. „Üleliigne inimene”, „Kanarbik”), kirjutanud ja tõlkinud teatrialaseid artikleid. V.Panso preemia 1978.a. Mänginud näiteks Arno osa Lutsu, Komissarovi ja Orro „Kevades” 1984.aastal. Kes?

 

36.     Kes on kunstnik?

 

 

Hommikumaa targad austamas                                 Apellese laimamine

 

37.     „FLUCTUAT  NEC  MERGITUR” . Tõlkige eesti keelde?

 

38.     BESER, RAAMOT, GOOLAN - mis on ühist neil kolmel Piiblis mainitud linnal? Nad andsid ühe erilise õiguse.

 

39.     Sündinud 13.06.1975. Õppis  Räpina Kõrgemas Aianduskoolis keskkonnakaitset (1994–1996). G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (1996–1999), pärast seda vabakutseline.

Räpinlane Aapo Ilves on tema kohta öelnud, et selles mehes  on kokku saanud piirideta vokaalsed võimed, geniaalne interpreeditalent ning soolikas, mis võimaldab tal aru saada sellisest hoolivast mustast huumorist, nagu seda meie sõpruskonna loomingus heatihti leida võib. Ta on sama armas, kui kadunud Ott Arder, Urmas Alender ja Juhan Viiding kokku ja ta on siin ja praegu. Luulesõpradel, Eesti riigil ja muusikalilavastajatel on temaga kõvasti vedanud! Kes?

 

40.     Kes laulab?

 

41. Kes on see seksikas neiu?

 

Anna Sahlin 77882.jpg 

 

42.  Kes on pildil?                  43. Kes on  pildil?           44. Kes on pildil?

 

          

 

45.     Kes on kunstnik? Sündinud 1964.a Tartus. Õppis aastast 1988 Tartu Ülikooli maaliosakonnas, lõpetas selle 1995 aastal. On maaliõppejõud Tartu Ülikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Esineb näitustel aastast 1989 Tartus ja mujal. Lisame  valiku tema töödest.

    

Kuulutuse post Kassitoomel                                         Peipsi

   

Öine ammoniaak

 

Talvemaastik

 

46.            Kes on see noor ja andekas kunstnik?

                                                                  

  

 

Ta on sündinud 13.12.1976.aastal Tallinnas. Noor   kunstnik, kes lõpetas Eesti Kunstiakadeemia aastal 1999. Ta on pälvinud Eesti Kunstnike Liidu noorte aastapreemia (1998), Konrad Mäe auhinna aastal 2003 ning tema tööd on olemas Eestis peamistes kunstimuuseumides. Ta on osa võtnud Baltimaade kunstiga tegelevatest müükidest Soomes, Leedus ja Saksamaal, teda on kutsutud Praha biennaalile, osalemaks üritusel „kohalikud ja eemalseisjad: Kesk-Euroopa ja kultuurikokkupuuted”, kus   Baltimaade kunstnikud on eemalseisjate rollis. Maailma ühe mainekama oksjonimaja Christie’s peakontoris toimunud oksjonil Nordic Art & Design müüdi tema pildi kõrvalolev  joonistus 1920 naela ehk 44636 krooni eest.

 

47.     Milline meeskondlikest spordialadest on püsinud kõige kauem olümpiamängude kavas?

 

48.     1920-1930 aastatel valitsesid maailma kiiruisutamist täielikult norralased. Eriti suurt edu saavutasid kolm meeskiiruisutajat, kes moodustasid kuulsa HADELANDI  TRIO. Sellesse triosse kuulusid Michael Staksrud, Hans Engnestangen ja …….Küsitav oli kindlasti nendest kõige kuulsam, kes kuulus maailma absoluutsesse tippu  1924-1939. Mees sündis 1904.a. ja suri 1969.a. Kes?

 

49.     Arnold Viiding on peale kuulitõuke ja kettaheite olnud Eesti meister neli korda võrkpallis ja 1931.aastal ka …………Mis alal?

 

50.

Eraldi võistlusena Vormel 1 Euroopa Grand Prix toimus 1999 kuni 2007 Nürburgringil Saksamaal. Enne seda sõideti ka Jerez’is Hispaanias ning Doningtonis ja Brands Hatch’is Suurbritannias. Kus peetakse 2008.a. võidusõit (24. augustil)? Näete ka raja skeemi. (linn 2p, ainult riik 1 p)

Image:Circuit Valensia street.png

Räpina Paarismäng 24.mai 2008 vastused

Küsimused koostas: Koit Nook, Mait Meensalu, Riho Zupsman

 

Vastused:

 

1

Traianus

2

Seti I (kr.Sethos)

3

Aleksei Ritsland  (03.10.1904-06.02 1938)

4

Viktor Puskar

5

©oti kuninganna Mary I (Mary Stuart) hukkamine

6

Amuuri

7

Jaapan

8

Thessaloniki (rööpnimi Saloniki)

9

Uus-Guinea  (Carstensz Pyramid ehk Puncak Jaya)

10

Belize. Praegune pealinn Belmopan asub sisemaal

11

Punakõrv ehk vesikilpkonn

12

Durian

13

Stepilõoke (Melanocorypha calandra)

14

Meritint (Osmerus eperlanus L.)

15

1.õunapuu, 2.lehis

16

Asser (Toomas Asser ja Tobias Asser)

17

Kalle Lasn

18

Nülitud kassi keha ümber on kunstipäraselt keritud madu

19

Georg Bush (seenior)

20

Küdi

21

Tadeusz  Banachiewicz

22

Heelium.  Avastati 1868 Päikese spektris

23

Volkov; isa Aleksandr, poeg Sergei 2008

24

Orkut, suhtlusportaal. Büyükkökteni eesnimi on Orkut

25

Gustav Mahler

26

Taani

27

Kivilehikud

28

Orhidee

29

Harilik raudrohi

30

Artur Jaama

31

Saun (esietendus 22.juulil)

32

Anne Maasik

33

Robert Vaidlo (1935 aastani Veide)

34

Mango Hans. Oma aja silmapaistvamaid kirjamehi ja esimesi eesti rahvusest raamatute illustreerijaid

35

Toomas Lõhmuste

36

Sandro Botticelli

37

Õõtsub ja ei upu (need sõnad on Pariisi linnavapil)

38

Nendesse linnadesse võis Moosese käsuõpetuse järgi põgeneda ja jääda elama tapja,

kes oma ligemese on tapnud kogemata ja ilma teda varem vihkamata. 5Ms 4:41-43

39

Jaan Pehk

40

Paul Pinna

41

Anna Sahlene, aastani 2005 kasutas artistinimena Sahlene, kodanikunimega

 Anna Cecilia Sahlin

42

Julius Kuperjanov

43

Tõnu Virve

44

Üllar Kerde

45

Imat Suumann

46

Alice Kask

47

Veepall (meeste) alates 1900 a.Pariisi mängudest

48

Ivar Ballangrud

49

Korvpall

50

Valencia, Hispaania